Danny de Munk blijft zijn kansen benutten 'D Breekijzer Pieter Storms is op zijn veertigste tevreden Dennis Bergkamp in een brievenbus RtvShow 1w WOENSDAG 12 APRIL 1995 Na rollen in films en musicals nu eerste Engelstalige CD Met een eigen show het land in. Dat is zijn droom. Maar eerst wil Danny de Munk bewijzen dat hij sterk genoeg is om zo'n kar op eigen kracht te kunnen trekken. De 25-jarige zanger gaat graag uitdagingeo aan. Zijn eerste Engelstalige CD 'Danny', die eind maart verscheen, is er één. Een tweede is de musical 'Pumpboys and dinettes', waarin hij dit najaar de hoofdrol gaat spelen. Ook dan zingt en speelt De Munk in het Engels. Bovendien leert hij voor deze produktie gitaar spelen. anny' is het eerste album waar ik volledig achter sta. Daarom heb ik het ook mijn naam gegeven. In deze 'middle of the road-muziek', een menge ling van ballads, up tempo en al dan niet roman tische pop, voel ik me volledig thuis. Tekst en muziek komen recht uit mijn hart." Danny de Munk benut zijn kansen. Als twaalf jarig kindsterretje schitterde hij in de film Ciske de Rat, later in 'Op hoop van zegen'. Net toen hij in de vergetelheid leek te verdwijnen, kreeg hij een hoofdrol in de musical 'Les Misérables. Daar na speelde hij in 'Cyrano, the musical' naast Bill van Dijk de sterren van de hemel. „Vroeger liet ik me wel eens uitspraken in de mond leggen door de platenmaatschappij", zegt de zanger, die in middels dertien jaar in het vak zit. „Nu spreek ik mijn eigen teksten." Én dat blijkt als hij praat over zijn nieuwe CD. ,Een paar maanden geleden zijn de laatste opna men gemaakt. Ik kan nu afstand nemen van het album, luisteren alsof iemand anders daar zingt en zeggen: deze CD brengt muziek uit 1995, be stemd voor groot publiek. Dat publiek zegt ja of nee. Niemand laat zich een mening opdringen." Azië Danny de Munk vertelt dat zijn vroegere platen maatschappij erop aandrong dat hij in het Neder lands bleef zingen, maar dat hij per se de En gelstalige markt wilde onderzoeken. „En toen liet Sony weten belangstelling voor me te hebben. Het leuke is dat ze de schijf ook in Aziatische lan den gaan promoten." Voor de CD koos Danny elf liedjes uit een aan- [bod van vijftig. Zijn criterium bij die keuze: „De ^muziek moet energiek zijn, direct bij me binnen-*" komen. Want dan weet ik dat ik het publiek kan bereiken." Blij is hij met 'So Slowly', het duet met Vera Mann. „Die vrouw heeft een dijk van een stem. Wat een talent! En dan... twéé stemmen. Dat geeft een gevoel van harmonie. Daar kan een snaar door gaan trillen." De CD sluit met 'Everything's gonna be alright'. Danny de Munk omschrijft het nummer als 'een beetje Lionel Richie-achtig'. „Die song heeft een Spaans tintje. Ik wil me niet vastpinnen op een stijl." Even zelfbewust zegt hij geen zangles te willen. „Ik ging zingen toen ik acht jaar was en ik kan nog steeds geen noot lezen. Toch denk ik dat wat zingen betreft niemand me iets kan leren. In een musical staan is een veel betere leerschool dan zangles. Ik weet precies wat ik doen moet, hoe ik moet doseren. Zingen heeft alles te maken met zelfvertrouwen en dat heb ik. Ik heb geen peptalks nodig. Voor acteren ligt het anders. Ik ben niet gevormd in het creëren van een rol. Op dat vlak sta ik open voor adviezen." Broadway In september beginnen de repetities voor de mu sical 'Pumpboys and dinettes'. De voorstelling rond pompbedienden en serveersters speelt zich af in een 'diner'; een typisch Amerikaanse cafeta ria langs de snelweg waar de sfeer van de jaien vijftig en zestig is blijven hangen. Twee jaar stond de musical op Broadway, zes jaar in Chigaco. Ook in het Londense West End trok de show volle za len. De Munks tegenspeelster is Laura Vlasblom, ooft lid van Frizzle Sizzle en te zien in 'Jeans'. De zanger blijkt zich te ergeren aan 'de onzinverha len' die melden dat hij Joop van de Ende in de steek Iaat. „Die man stimuleert juist nieuwe leer ervaringen. Die begrijpt dat ik popel om in een produktie te staan met vijf zangers van m'n eigen leeftijd en eens een hele avond op het toneel wil blijven. Ik verheug me verschrikkelijk op die mu sical. De sfeer van vroeger en de humor doen denken aan 'Grease*. Achter 'Cyrano' stond een gigantische organisatie. Nu ga ik zelf de kar hel pen trekken. Daarin ligt voor mij een geweldige uitdaging." Danny typeert de musical als luchtig amuse ment. „Een leuke avond uit. Vooral voor mijn ei gen generatie. Ik leer gitaar spelen, zodat ik straks een Rolling Stones-medley kan spelen. Ik zie me al staan in de schijnwerpers met m'n eigen in strument. CD en musical zie ik als een test. Wor den beide een succes, dan is de tijd rijp voor het produceren van een eigen show. Met een eigen band het land in, dat is mijn grote wens. 'It's time for rock and roll." ALKMAAR GPD Danny de Munk. „Met een eigen band het land in, dat is mijn grote v ZWOLLE GPD RTL5-programma pakt autoritaire overheden en stugge instellingen aan GPDzras»- MU jbhuhbhiv e heeft te maken met iets wat al u„, Er-op-af-televisie, zo omschrijft Pieter Storms zijn RTL5-pro- gramma Breekijzer. Maar het programma, waarin als het even kan een geschil voor de draai- Iende camera wordt opgelost, 'leeft volgens 'Storms, Pieter Storms' (ex-Nieuwe Revu en ex- Krant op Zondag) ook een boodschap. Je hoeft niet per de finitie te verliezen van de auto riteiten, dat moet Breekijzer uit dragen. Storms neemt het namens een individu op tegen een instantie. En komt bijna altijd winnend uit de strijd. Deze TV-held heeft geen rode cape, maar een lange regenjas. En vooral die camera. Storms neemt geen genoegen met de mitsen en maren van vertegenwoordigers of voorlich ters. Hij komt recht halen. „Het recht van het individu. Daar richt ik me op." Die avond is Pieter Storms een held op kousevoeten. In een Hilversumse studio wordt zijn programma gemonteerd. Dat duurt de hele avond en Storms heeft het er daarom van geno men, de schoenen zijn uit. Rond de vierhonderd brieven krijgt zijn redactie per week. Brieven van Nederlanders die een hevig probleem hebben met een starre instantie, een autoritaire overheid of een stug ge instelling. „Echt van die pro blemen waarbij je meteen denkt: Dat kan toch niet. Dat is onmogelijk. Hoe bestaat het! Er zitten veel klachten over uitke ringen tussen. En veel klachten over advocaten ook. En als het gemeenten betreft die In de fout gaan, spannen Lelystad en Al- mere de kroon." Te veel mensen worden volgens Storms van het kastje naar de muur en ook nog eens met een kluitje in het riet gestuurd. „Bij een geschil met een overheid of instantie zie je dat een individu gemangeld wordt. Dat iemand op eigen kracht niet meer uit een door een ander veroorzaakt probleem komt. Als een proce dure meer dreigt te kosten dan een schadevergoeding oplevert. Breekijzer probeert zo'n pro bleem op te lossen. Het pro gramma heeft twee bedoelin gen: het helpen van een indivi du en laten zien hoe de proble- Pieter Storms, tegenwoordig programmamaker bij RTL. „Ik zit vanaf mijn achttiende in de journalistiek en ben nog steeds bezeten van die stiel. foto gpd matiek is ontstaan. Een door kijkje van organisaties, instan ties, overheden en bedrijven. Laten zien hoe met so/ninige klachten wordt omgegaan." „Niemand is van kwade wil en er is ook geen boosaardigheid aan de andere kant. Maar het is allemaal wel bureaucratisch. Dat is een cultuur. Een cumula tie van al die individuen die in een systeem opereren. De pro blematiek is vaak heel typerend. Instanties maken allemaal eigen regels, maar wat die regels zijn, vertellen ze niet. De beroemde kleine lettertjes. De PTT heeft het over ónze regel, maar heeft die alleen met zichzelf afgespro ken. Ach. het is geen kwaad heid, het is zo gegroeid. Er is bijna niks aan te doen. Als een procedure eenmaal in gang is gezet, kom je er niet meer uit." „Ik ben iemand die daar, ook in zijn privé-leven, op afgaat. Mensen kunnen er totaal van de k,aart van zijn. Het spoor volledig bijster. Ze kunnen niet meer bedenken wat ze moe ten, kunnen doen." Helper in nood De TV-held als helper in nood. Storms kiest voor een nuance ring en doceert: „Journalistiek is bedoeld om datgene wat on duidelijk is, duidelijk te maken. Openheid van zaken geven over dat wat onder de dekens wordt gehouden. Inzicht geven in het maatschappelijk gebeu ren. Breekijzer draagt daar een steentje aan bij. Er zit veel journalistieke handarbeid in. Je hebt een zaak, je zoekt hem uit en checkt alles. Zorg dat er geen dubbele bodems in zitten en onderzoek hoe het wetma tig zit. Net als het schrijven van een verhaal." Een verhaal schrijven kon Storms nogal eens bij Nieuwe Revu, in de beginjaren tachtig. Undercover en vooral onthul lend. Met een koffertje met zwart geld en een microfoon langs de banken. Het officiële standpunt van de elf bezochte banken was, dat ze geen zwart geld accepteerden. Maar mooi dat Storms bij tien van de elf zijn geld kon achterlaten en keurig een kwitantie kreeg. „Dat was doorprikken. Dat doe ik ook in Breekijzer. Doorprik ken is nodig, dat is ook absoluut de rol van de journalistiek. Als je iets zichtbaar wilt maken, moet je het doorbreken. Journalistiek interessant is dat wat verborgen wordt gehouden, zichtbaar te maken." Breekijzer is 'm op het lijf ge schreven, stelt Storms. „Dat heeft te maken met iets wat al m'n leven lang mijn drijfveer is. Ik ben heel bewust anti-autori teit. Mensen moeten in staat worden gesteld hun eigen leven in te richten. Zelf bepalen wat ze doen. Niet zo'n overheid die van alles oplegt. Ik ben heel li beraal, vrijdenkend. Ik hoop dat dat doorklinkt in Breekijzer. Het programma moet mensen het gevoel geven dat je niet per de finitie hoeft te verliezen van au toriteiten. Dat komt over op de kijker, dat is heel herkenbaar. Dat je ziet dat er toch een mo gelijkheid is je recht te halen. Heel veel mensen in Nederland, in de wereld, voelen zich een underdog. Maar je kunt eraan ontkomen." Arrogantie „Dat is mijn grondhouding. Je hoeft voor niemand te buigen. Iedereen heeft evenveel recht. Als je een geschil hebt, word je als individu gemangeld. Tuurlijk hebben mensen soms fouten gemaakt en zijn er regeltjes, maar waarom is er zo'n star heid? Waarom? Wat is dat dan? Het is de arrogantie van het be stuur. Dat heeft een beleid ge maakt en komt daar niet meer op terug. Daar maak je mensen doodongelukkig mee en waar is dat nou voor nodig?" „Breekijzer wil door die muur van arrogantie breken. Het me dium leent zich ervoor om zichtbaar te maken hoe instel lingen functioneren. Zo'n belas tingzaak van een paar afleverin gen terug kan door de inspec- teur opgelost worden. Het ge beurt niet, dat is starheid. De camera dwingt de tegenpartij om argumenten te noemen. Als wij komen, moeten ze ter plek ke beslissingen beargumente ren. Het is mooi om te zien hoe een macht reageert op iets an ders dan gedwee gedrag. Daar schrikken ze van, als je opkomt voor je recht op brutale wijze. Dat maakt Breekijzer ook een beetje tot een v rolijk program ma. Je legt de vinger op bepaal de gevoeligheden Pieter Storms was door zijn pro ducent D&D niet meteen voor bestemd als 'breekijzer', maar als de Nederlandse Jambers. Tot een Nederlandse versie van de Vlaamse reportagereeks kwam het niet. omdat het origineel heel populair bleek. Storms en D&D bleven desondanks in ge sprek en zo werd de er-op-af- formule ontwikkeld. „Er komen meer programma's gebaseerd op die formule. Ik werk ook aan de ontwikkeling van dergelijke programma's. Maar ik heb niet de ambitie om de presentatie daarvan op me te nemen. Breekijzer kost me al vreselijk veel tijd. Van maan dagmorgen tot vrijdagnacht, ik ben door-de-weeks nooit thuis. Het is een heel intensief pro gramma. We reizen van Zee land naar Groningen en van Den Helder naar Maastricht." Breekijzer is zijn Storms' TV- avontuur. Na het mislukken van de Krant op Zondag heeft hij het even rustig aan gedaan. „TV is heel leuk om te doen. Ik zie mezelf zelfs niet zo snel wat an ders doen. Je gaat ergens op af en het pakt vaak zo anders uit dan je had gedacht. Ik mis hel schrijven best wel, maar dit is ook heel bevredigend. Ik kan er alleen nog niet zo'n afstand van nemen, dat ik ook kan zeggen dat ik trots ben. Maar wel dat het kwalitatief een heel goed TV-programma is." Gedreven Pieter Storms is tevreden. En dat op zijn veerjigste. Maar noem hem geen tevreden veer tiger. Dat vindt hij te burgerlijk. Net als 'een bevoorrecht mens'. „Ik ben een heel eind op weg", lacht hij zijn leeftijd weg. „Ik voel me prettig, heb geen klach ten en maak een spannende pe riode in mijn leven mee. Wéér spannend. Mijn hele leven is wel spannend. TV is nu mijn uitdaging. Ik ben iemand die plezier heeft in wat hij doet. Vanaf mijn achttiende zit ik in de journalistiek. Dat is mijn stiel. En ik ben nog steeds beze ten van die stiel. En als je ergens bezeten van bent, heb je er ook heel veel plezier in. Bezeten zijn - nee. gedreven is beter - is ook tevredenheid scheppend. Ik zal te allen tijde proberen die din gen te doen die ik prettig vind. Dat gedreven zijn. zou een jour nalistieke eigenschap moeten zjjn. Maar ik ken er te veel die dat niet hebben..." Breedbeeldtelevisie heeft een zetje nodig CANNES GPD Breedbeeldtelevisie is de tele visie van morgen, zeggen de kenners. I lou er maar reke ning mee, het is onafwendbaar in Japan is de opmars al be gonnen. Maar in Europa houdt de consument de boot nog even af. Wie geeft de breedbeeldtelevisie een zetje? Het is een kwestie van durf, denken de deskundigen. Want reken maar dat de kijkers gaan bellen, als ze het Nederlands elftal plotseling een keer in Ci nemascope zien spelen. Laatst had Ruud Leyendekker een keer twee kerels uit de buurt over de vloer. Ze wilden Ajax wel eens in breedbeeld zien voetballen, live op TV Plus. Nou, dat kon. Kratje bier erbij, lekker stadiongeluid er onder de heren waren di rect verkocht. „Niet dat ze meteen naar de winkel zijn ge hold om ook een breedbeeld televisie te kopen, hoor", rela tiveert Leyendekker, „maar er komt natuurlijk een keer dal ik niet thuis ben." Leyendekker is projectleider bij TV Plus, het samenwer kingsverband van NOS, NOB, PTT Telecom en Philips, dat probeert om via de publieke omroep Nederland aan de breedbeeldtelevisie te krijgen. Dat gaat tot dusver maar moeizaam. De Nederlander weet zo blijkt uit onder zoek weliswaar vrij goed wat een breedbeeldtelevisie is (een televisie met een buis in de verhouding 16:9, dus bre der en platter dan een gewone 4:3-tele\risie), maar de bereid heid om zo'n toestel in huis te halen is in Nederland het laagst van de landen in West- Europa. Leyendekker kent het probleem: „Het lééft niet." Zwarte balken Toch loopt Nederland (met Frankrijk) in Europa voorop, waar het gaat om de breed- beeldontwikkeling. Wie zich abonneert op TV Plus (eenma lig 75 gulden), kan elke avond met zijn breedbeeldbuis zo'n vijf uur van speciale breed beeldtelevisie genieten. Inclu sief regelmatig live-voetbal wedstrijden. Zou je die wed strijden zonder aanpassingen volgen op een traditioneel te levisietoestel (dus met beeld verhouding 4:3), dan zou je boven en onder in beeld twee van die zwarte balken te zien krijgen, zoals dat ook gebeurt wanneer je ook een film in Ci nemascope zonder 'ombou wen' op televisie zet. Het beeld met balken wordt in vakter men 'letterbox' (brievenbus) genoemd. Nederlanders en Engelsen zijn notoire letter box-haters. Het zou goed zijn, specule ren Ruud Leyendekker en Wil lem Feenstra (van het HDTV Platform Nederland), wanneer Studio Sport eens een wed strijd van het Nederlands Elftal in 'letterbox' zou uitzenden (dus met boven en onder in beeld zo'n dikke zwarte balk voor wie op dat moment naar een gewone 4:3-televisie zit te kijken). Dan heb je ineens Dennis Bergkamp in zo'n 'brievenbus' gevangen. De verontwaardiging en vragen die dat oproept, zouden een mooie basis kunnen zijn om de grote massa het breed- beeldprincipe eens uit te leg gen. „Het wachten is inderdaad op de grote doorbraak naar de massa", meent Leyendekker. „Het zou goed zijn. wanneer de omroepen in Hilversum eens wat meer programma's in 'letterbox' gingen uitzen den. Dat je zo maar een keer Lingo ziet met twee van die balken, ik noem maar wat. Dat zou een belangrijk signaal zijn." Experimenten Op zich staat niets zulke expe rimenten in de weg. Een pro gramma als Anno Joosten, van de VARA. wordt bijvoorbeeld momenteel al op formaat 16:9 (en in HDTV) opgenomen. Omdat verreweg de meeste Nederlanders nog gewoon een 4:3-toestel in huis hebben, en de VARA de Joosten-kijkers geen zwarte balken wil op dringen, wordt uit het 16:9- beeld voor uitzending een 4:3- uitsnede van het interessant ste gedeelte gemaakt. Leyen dekker: „Maar ik vind eigenlijk dat het ge.voon met balken zou moeten worden uitgezon den." Omroepen en vrije televisie producenten kunnen bij de F.uropese gemeenschap (lot) 50 procent subsidie krijgen op programma's en series die zij in breedbeeld willen maken. Dat maakt breedbeeld voor te levisiemakers interessant. Het NOB heeft vier breedbeeld- /HDTV-camerawagens klaar staan voor verhuur, dus de fa ciliteiten zijn er. Als je daar dan ook nog eens zwaar ge subsidieerd gebruik van kunt maken, hoeft weinig het ge bruik van breedbeeld meer in de weg te staan. Op de breed beeldbuis van TV Plus op de MIP-televisiebeurs in Cannes zijn bijvoorbeeld scènes te zien uit de dramaserie Pleidooi (gemaakt door 1DTV van Harry de Winter). In Ne derland is Pleidooi overigens door de AVRO in 'letterbox' op televisie gebracht, maar daar zal geen televisiekijker iets achter zoeken met die bal ken lijkt het 'net film'. Leyendekker is op de beurs in Cannes dan ook vooral be zig om op Nederlandse televi siebonzen voor zover aan wezigin te praten, in een poging ze meer en meer aan het breedbeeldgeloof te krij gen. Daarnaast moet het grote publiek intussen af van hel idee dat een breedbeeldtelevi sie per definitie 'groot, duur en zwaar' zou zijn, meent hij. In september introduceert Phi lips een nieuwe lijn van zeven breedbeeldtoestellen, op een vakbeurs in Berlijn. Daar ver wacht Leyendekker veel van. De prijs van zo'n brede buis schommelt momenteel reeds rond de 2.000 gulden. Uitzend normen Dat mensen in verwarring kunnen raken door het feit dat er voor breedbeeldtelevisie verschillende uitzendnormen zijn (PAL Plus, D2MAC), maakt volgens de projectleider van TV Plus niet uit. „Losse kastjes of ingebouwde deco ders in de toekomst komt er één digitale uitzendnorm. Dan heb je helemaal geen kastjes meer nodig. Zo lang je maar zorgt dat je een beeldbuis in de verhouding 16:9 hebt. Want dat wordt de nieuwe wereld standaard voor televisie, dat formaat houd je niet meer te gen. Het is gewoon bewezen dat breedbeeld voor de mens veel natuurlijker en prettiger kijkt." Net zo min zal de televisie wereld nog ontkomen aan HDTV, high definition televi sie. Daarbij wordt het beeld gevuld met twee keer zoveel lijnen als nu: 1.250 in plaats van 625. Dat leidt uiteraard tot een veel scherper, helderder beeld. Vcfel van wat er mo menteel in Nederland aan te levisieprogramma's wordt ge maakt, gaat al in HDTV, meldt Willem Feenstra van het HDTV Platform. „Maar de in dustrie heeft teveel tegelijk willen introduceren: én breed beeld, én MAC als nieuwe uit zendnorm, én meer lijnen op de buis. Dat was teveel van het goede. Nu is men zo ver, dat men eerst breedbeeld wil 'doen', en dan HDTV wil in voeren. Maar door nu al veel programma's in HDTV op te nemen, hebben we straks in Nederland natuurlijk vast het een en ander op de plank lig gen, wanneer HDTV daadwer kelijk wordt ingevoerd." Een van de eerste breedbeeldtoestellen die enkele jaren geleden door Philips op de markt werden gebracht. •archieffoto

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11