Gezondheid Vet dringt nauwelijks door in patatstaajje Ontspannen foetushouding I/S&S DINSDAG 11 APRIL 1995 SPREEKUUR Hoger en breder Nederlanders behoren tot de langste mensen op aarde. Die lengtegroei is snel gegaan, vooral de laatste honderd jaar. De gemiddelde vrouw uit 1900 was ongeveer 1,60 meter lang, woog zo'n 60 kg en had confectiemaat 36. De vrouw van nu is op alle fronten forser uitgevoerd. Zij is tien centi meter langer, en dat zit vooral in de ledematen, zij weegt ongeveer 67 kg en heeft maat 40. Deze groeiexplosie wordt toegeschreven aan het betere eten dat in Nederland voor vrijwel ie dereen betaalbaar is. Deze veronderstelling wordt gesteund doordat in andere landen waar de wel vaart toeneemt, de bevolking eveneens in snel tempo de hoogte inschiet. Het volwaardige eten begint al vóór de geboorte. Aanstaande moeders wordt op het hart gedrukt niet te roken, niet te veel alcohol te drinken, veel zuivelprodukten te gebruiken en af en toe een flinke hap vitaminepil len weg te werken. En als het kind er eenmaal is, word je in de winkels doodgegooid met uitgeba lanceerd babyvoedsel. Kortom, voor de gemiddel de Nederlander is het vrijwel onmogelijk om ern stig gebrek te lijden en het resultaat is te zien in elke eindexamenklas: geen scholier die nog in de bankjes past. Toch zijn er nu aanwijzingen dat de rek uit de lengtegroei is, en dat de Nederlander nu vooral in de breedte zal toenemen. Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) dreigt op dit mo ment één op de drie Nederlanders te zwaar te worden, één op de vijf is al te zwaar en één op de twintig vrouwen en één op de veertien mannen is zelfs vetzuchtig. De maat waarmee dit gemeten wordt is de Quetelet-index (Ql), een internatio naal erkende methode om de verhouding lengte- /gewicht uit te drukken. De formule is eenvoudig: het gewicht in kilo's wordt gedeeld door de lengte maal de lengte in meters. Voorbeeld: u bent 1,75 m lang en u weegt 70 kg, dan hebt u een QI van 70:(1,75 x 1,75) 23. Wat is nu de betekenis van dit getal? Een QI van onder de 20 is ondergewicht, tussen 20 en 25 is goed gewicht, 25 tot 27 is nei ging tot overgewicht, 27 tot 30 is echt overgewicht en boven de 30 spreken we van vetzucht. Als u, nog steeds 1,75 m lang, 95 kg weegt, dan zit u in de laatste categorie met een Ql van 31. De QI is een maat die op medisch.e gronden iets zegt over voedingstoestand, iets zegt over ge zondheidsrisico's. Naarmate de QI hoger is, neemt het risico op suikerziekte en hart- en vaat ziekten toe, evenals de kans op slijtage in de ge wrichten. Knieën en heupen moeten die kilo's ex tra wel dagelijks meetorsen. De QI zegt helemaal niets over het heersende schoonheidsideaal. Even terug naar het voor beeld, 1,75 m lang en 70 kg zwaar. Een gezond gewicht, maar niet voor een schoonheidswed strijd. Tegenwoordig zit tussen een fotomodel en een normaal gewicht een verschil van 20 kilo. Volgens de Ql zijn die meisjes ondervoed, maar wij kijken ze bewonderend aan en proberen uit alle macht ook zo mager te worden. Veertig pro cent van de volwassen vrouwen vindt zich te zwaar en wil afvallen. We zijn niet te zwaar, maar het schoonheidsideaal schrijft magerte voor. In de Verenigde Staten, waar overgewicht een volks ziekte is, heeft de vermageringswoede zulke mas sale vormen aangenomen onder jonge meiden dat in die leeftijdscategorie ondergewicht nu een gezondheidsprobleem m MARISKA KOSTER Volgens de QI te zwaar dan is- het uit oogpunt van gezondheid verstan dig daaraan iets doen. Is het nodig om meer dan vijf kilo af te vallen, kies voor begeleiding, bijvoor beeld de Weight Watchers of een diëtist. Want afvallen is niet een voudig en op het nieuwe gewicht blijven is nog moeilijker. NICO HYLKEAAA Waardoor ontstaat vette pa tat? Met die vraag heeft het Instituut voor Agrotechnolo- gisch Onderzoek (ATO/DLO) zich beziggehouden. Aard appelen bestaan net als de mens voor zo'n 80 procent uit water. Een wijd verbreide gedachte was tot voor kort, dat bij het frituren dat water voor een deel verdampte en vet de vrijgekomen ruimte opvulde. Bij frituren op te la ge temperatuur zou het vet meer kans krijgen tot het binnenste van het aardap pelstaafje door te dringen, voordat de buitenkant een korstje heeft gekregen. Het ATO/DLO heeft aange toond dat dit laatste niet het geval is. Om dat te bewijzen hebben onderzoekers een patatstaafje gefrituurd in vet waaraan een rode kleurstof was toegevoegd. De verde ling van het water in het on- gefrituurde staafje werd vastgesteld door middel van Magnetic Resonance Imaging (MRI). Na het frituren werd het staafje doorgesneden en maakten de onderzoekers nogmaals een microscopi sche opname op de plaats waar de waterverdeling was gemeten. Uit de MRI-opname blijkt dat tijdens het frituren een steeds dikker wordende dro ge laag ontstaat, terwijl de waterconcentratie van het fritesstaafje relatief weinig verandert. Vet troffen de on derzoekers alleen aan op het oppervlak van het staafje. Het gekleurde vet drong nauwelijks door in de patat. Duidelijk blijkt dat het opne- omgeving. En natuurlijk geen klodder mayo- erop. FOTO ANP ging i! het verdampte Waarom is patat bij de ene frituurder dan toch vetter dan bij een ander? De con clusie van de onderzoekers: „Vette patat is vooral afhan kelijk van de nabehandeling. Na de verwijdering uit het vet, is het aan te bevelen de frites in een warme omge ving te laten uitlekken. Het wegzetten in een koude dichte pan, geeft meer vetaf- zetting op de staafjes te Pedagogen en fysiotherapeuten onderzochten het en kraamver zorgsters ondervonden het: baby's ontspannen zich veel beter in dit emmervormige bad. De kleine wordt gebaad in een veel natuurlij kere houding en is volledig door gelijkbare situatie met die in de baarmoeder. Het kind neemt in deze toestand gemakkelijk en snel de meest ontspannen hou ding aan: de foetushouding. Omdat in dit trechtervormige bassin het water langer op tem peratuur blijft, is het ook aange naam voor kinderen die te vroeg geboren zijn of last heb ben van ondertemperatuur. Voor kraamverzorgsters is een belangrijk voordeel dat er min der gesjouwd hoeft te worden: één emmer in vergelijking tot een aantal emmers in een con ventioneel babybad. Het bad, dat de naam Tummy- Tub kreeg, heeft de eerste prijs gekregen van de Stichting Na tionale Ideeënlijn. Ook het Eu ropean Development Centre in Eindhoven, beoordeelde het bad positief op het gebied van behoefte, effectiviteit en volle digheid. De TummyTub is ont wikkeld door het Nederlandse bedrijf ID Fixed uit Arnhem en zal werelwijd op de markt wor den gebracht. Adviesprijs drie tientjes. Meer informatie: 030 - 284866. Anti- rookbeleid ROTTERDAM ANP Werknemers van de Erasmus Universiteit die aan nicotine zijn ver slaafd, mogen op kosten van de onderwijsinstel ling afkicken. Daarvoor kunnen ze een speciale cursus volgen. Dit ge baar sluit volgens de Rotterdamse hogeschool aan op haar streven alle gebouwen met ingang van het jaar 2000 rook vrij te houden. Behalve de afkickcursus sen moet inzet van een 'ludieke brigade' de nieuwe maatregelen in goede banen leiden. Haar taak is het voorge nomen anti-rookbeleid te controleren, corrige ren en sanctioneren. P u 9 10 10 5 7 5 3 1 2 8 2 8 5 7 5 9 3 9 4 5 3 6 7 6 5 3 1 7 10 5 5 7 8 1 5 9 5 7 5 3 4 5 9 5 10 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de leeters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. beven; 2. plaats in Frankrijk; 3. schoonmaken; 4. een vernieti gende kritiek leveren; 5. toga; 6. ambitie; 7. ontharen; 8. minna- W00RDZ0EKER Overgebleven woord: WAKKERWORDEN X X X T N A n K ,A y. l\VV I W®\\ t I DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck waarom Heerr u uvj MA/d fdoü \/AN DAT" ELA-T&esouW eeeoolo OfADAT Hl) \sl AL- Dis DERTTie JAAR- MAAR. V/iE"R. KEER. ML) GEPRAAT" HBeFT FR'TS; ORK, &R*?, ORKf SO£R M&T BOES H T W Weersvooruitzicht WOENSDAG 12 APRIL DOOR HANS VAN ES Na een droge start van april viel er maandag voor het eerst weer regen van enige betekenis. Een vlakke storing, die via de Noord zee naar Duitsland trok, leverde tot gistermiddag circa 5 millime ter af. Later in de middag werd het wat vriendelijker met af en toe zon en niet te veel wind. Het was aan de koude kant met maxi ma van 9 a 10 graden. Ook de komende dagen treed het voorjaar nog niet op de voor grond. Er ligt weliswaar een ho- gedrukgebied in de buurt, maar dit systeem blijft voor Nederland een ongunstige positie innemen. Het centrum wordt een groot deel van deze week bij Ierland aangetroffen met als gevolg dat de luchtaanvoer steeds vanaf de Noordzee plaatsvind. De Atlanti sche depressies blijven ver uit de buurten koersen langs IJsland naar het noordoosten. De fronta le uitlopers weten echter nog juist het Noordzeegebied te bereiken. Door de overheersende invloed van de hogedruk zal de neerslagactiv teit vrijwel verdwenen zijn. Wat overblijft zijn uitgestrekte wolkenvel den, waarmee de zon strijd moet leveren. Zoals meestal in dit soorti tuaties is het moeilijk vooraf te bepalen hoe de verhouding zon en' wolken uiteindelijk zal uitpakken. In elk geval zal de temperatuur voorlopig wat aan de magere kant blijven met hooguit 12 of 13 gra den. De Berlijnse lange-termijnvoorspellers Malbergen Dettman voor zien een tamelijk warm voorjaar - april tot en met juni - met een ge middelde temperatuur van 1 graad boven normaal. Ook op de middejw lange termijn -1 tot 2 weken vooruit was er onlangs goed n schillende weerdiensten in Nederland geven sinds kort op beperkte| schaal een verwachting uit overeen periode van 6 tot 10 dagen. He gaat hier om een experimentele verwachting, een onderwerp wat ik een volgende aflevering zal toelichten. Eind vorige week wezen de kaarten voor het Paasweekeinde op ee aanzienlijk warmer weertype met maxima van zelfs meer dan 20 gr; den. Maar het blijkt nu weer eens dat de natuur zich niet zo makkeli laat voorspellen. De verwachte weerkaarten voor 4 a 5 dagen vooruil doorgaans redelijk betrouwbaar, wijzen er op dat de hogedruk in onz omgeving vanaf vrijdag wordt aangetast door oceaanstoringen met overgang naar fris en wisselvalli-g weer. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: melijk veel wolkenvelden en nu en dan regen, Zweden: Perioden met zon en 'droog. Middagtempera- tuur van ongeveer 3 gra- Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat regen of motregen, ook een enkele opklaring. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en land en Schotland ook wolkenvelden en voornamelijk vandaag nog wat regen of motregen. Weinig wind en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden, in En geland plaatselijk enkele graden hoger. België en Luxemburg: Vandaag in de Ardennen mogelijk nog wat regen. verder droog en af en toe wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 12 Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke departementen perio den met zon, elders wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden bij Nancy tot 17 in de omgeving van Nantes. Tem peratuur op 1000 meter hoogte in de Vogezen en de Jura enkele graden boven het vriespunt. Vrij zonnig, maar van het zuiden uit ook enkele wolkenvelden en vooral vandaag kans op een lokale regen- of onweers bui. Warm met maxima rond 24 graden, vandaag in het noorden plaatselijk nog 30 graden; aan de kust bij wind van zee Spanje: Vrij zonnig, in het zuiden en midden ook wat bewolking en vooral vandaag enkele overwegend droog en hier en .daar i zon. In de Beierse Alpen perioden i sneeuw. Middagtemperatuur ongev 11 graden. Temperatuur ojj 1500 n in de Zuidduitse Alpen en op 1000 n ter in de middelgebergten rond vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden perioden met regen, boven 1200 me|a sneeuw. Aan de zuidflank penmassief droger. Temperatuur 2000 meter hoogte circa -2 gra middagtemperatuur in dé dalen i 13 graden. Oostenrijk: Bewolkt en nu en dan regen, boven 0 1000 meter sneeuw. Temperatuur 2000 meter hoogte ongeveer -4 grad middagtemperatuui n de dalen rond WOENSDAG 12 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.51 Zononde Maan op 17.01 Maan onder05. e IJmuiden Katwijk Hoog 02.15 14.29 01.48 14 e Laag 110.08220347 «.22.27 p623 21 graden, landinwaarts tusst 28 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook wolkenvel den en kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 Tunesië: Zonnige perioden maar vandaag ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee vandaag rond 21 graden, daarna iets lager. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden maar in de oostelijke departementen ook enkele wolkenvel den. Vrijwel overal droog. Morgenavond steekt tijdelijk de Mistral op. Middag- temperatuur uiteenlopend van 13 gra den in de omgeving van Lyon tot plaat selijk 21 in de Languedoc. Temperatuur in de Alpen op 2000 meter hoogte meest enkele graden onder het vries punt. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. In de Alpen en Dolomieten boven de 1200 meter plaatselijk wat sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -2 graden. Middagtemperatuur in de laaggelegen gebieden rond 16 gra den, morgen op Sicilië enkele graden Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en vooral vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur rond 18 Malta:"' Vandaag wolkenvelden en enige tijd re gen, mogelijk ook onweer. Morgen gelei delijk droog en af en toe zon. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag perioden met zon en droog, morgen op veel plaatsen regen, mogelijk kele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag verdanderlijk bewolkt en droog, morgen van het westen uit regen, moge lijk ook onweer. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en in de ochtend eerst nog af en toe regen of motregen, boven de 1000 meter- sneeuw. Morgen Weerrapporten 10 april 2 Maastricht Aberdeen Innsbruck Istanbul Klagenfurt 23 17 22 15 21 13 27 21

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8