Apartheid galmt nog na op Zuidafrikaanse scholen Saudische burgers niet meer zo in de watten gelegd f Buitenland Rwandese vrouwen strijden voor vrede INSDAG 11 APRIL 1995 [piscipline en hard werken moeten het zwarte onderwijs redden )!)e s edelijke planning van (hayelitsha heeft meer re kening gehouden met de jolitie dan met de school- anderen. Alle scholen in leze zwarte nieuwbouw wijk van Kaapstad staan flak naast elkaar en zijn in- reval van rellen makkelijk isoleren. Het is een jujroosteloze verzameling di rerwaarloosde gebouwen, net hoge hekken erom ieen en kapotte ruiten. Ka- lj( e, lege vlaktes met hoge fugbypalen suggeren portterreinen. De wind ieeft er vrij spel en blaast tergen plastic, papier en inder afval over de hobbe lige knollevelden. li AAPSTAD RUNA HELLINGA («RESPONDENT van een afstand valt de uhlaza Middelbare School op. liet vanwege de bouwstijl, vvarte scholen bestaan stan- litkomen op een gezamenlijke innenplaats. Luhlaza ook. oor de ramen zitten tralies, de euren zijn extra beschermd iet een hek. Diefstal is een pro- leem. Ook dat is niet anders an in andere scholen. En toch straalt de school een eer van orde en regelmaat uit. let gebouw is onderhouden, de J ïiten zijn heel, het sportveld edelijk schoon en voor de in- v! ang zijn perkjes met bloemen, het kantoor van schoolhoofd W. Louw staat een rijtje sport - ekers op de kast: de zichtbare kenen van een schoolregime ,t er zelfs in de tijden van de rootste politieke onrust nog in laagde de leerlingen aan het zerk te houden. Afgelopen schooljaar haalde procent van de eindexamen- andidaten van Luhlaza het xamen. Een cijfer dat afsteekt :gen het landelijk gemiddelde an 42 procent voor zwarte :holieren. Schoolhoofd Louw, :n blanke Afrikaner die de :hool sinds de oprichting leidt, eeft daarvoor een simpele ver- aring: „Hard werken, toewij- ing en discipline". Vernieuwing is aan hem niet esteed. „Ik behoor tot het be- oudende type", zegt hij glimla- ïend. Ouderwets schoolmees- trschap, daar gaat het volgens m om, ouderwets school- leesterschap en een goed verleg met de ouders en de erlingen. Tot vorig jaar kende uhlaza nog lijfstraffen, maar ie zijn in samenspraak met de :hoolraad inmiddels afge- :haft. De ouders zijn hem dankbaar m zijn strenge hand, en de on- erwijzers ook. „Het is heel wat rettiger om te werken op een hooi die goed draait dan op en school die een chaos is", egt geografielerares Noloviso lkontwana. „We vertrouwen nze leraren, we weten dat ze best voor ons doen", ver- alaart leerlinge Boniwe Mam- uta het succes van haar :hool. Maar Louws boodschap rordt hem niet overal in Khaye- tsha in dank afgenomen. Want uhlaza is het levende bewijs at het niet alleen de naweeën an de apartheid zijn, waardoor et onderwijs in de zwarte oonwijken nauwelijks functio- Troosteloos is een omschrijving die op veel Zuidafrikaan se scholen van toepassing is. neert. De school heeft zijn portie politiek gehad. Demonstraties en stakingsacties tegen de apartheid en tegen de wantoe standen in.het zwarte onderwijs zijn Luhlaza niet voorbij ge gaan. Maar Louw heeft gepro beerd zijn leerlingen met zo min mogelijk schade door die periode heen te loodsen. „Meestal wisten we vooraf wat er ging gebeuren en dan ga ven we onze leerlingen huis werk mee. En dat werd achteraf gecontroleerd! Dat had het voordeel dat de kinderen nau welijks achterraakten en boven dien bleven ze van de straat, waar het gevaarlijk voor hen was". Discipline en hard werken moeten compenseren wat Luhlaza elders tekort komt: geld. Blank, zwart en kleurlin- genonderwijs hadden in het verleden ieder hun eigen minis terie, hun eigen financiering en hun eigen onderwijsprogram ma. Zwarte scholen laegen slechts een fractie van het geld van blanke scholen. Klassen van zeventig, tachtig leerlingen wa ren heel gewoon, evenals een chronisch tekort aan lesmateri aal. De lerares die op Luhlaza de Afrikaanse taal Xhosa onder richt, doet dat tussen elektri sche fornuizen. Wegens plaats gebrek deelt ze het lokaal met de lerares huishoudkunde. En hoewel dit schooljaar, dat in januari begon, de vernieu wing van het Zuidafrikaanse schoolsysteem van start ging, is de ongelijkheid tussen de ver schillende onderwijssystemen nog niet recht getrokken. Minis ter van onderwijs Sibusiso Ben- gu verwacht, dat dit jaar zo'n tien tot vijftien procent van de financiële kloof tussen beide onderwijssystemen zal worden gedicht. De belofte van gratis onderwijs voor iedereen moest wegens geldgebrek voorlopig in de koelkast worden gezet. Zelfs de belofte van onder- wijsplaatsen voor iedereen, is niet nagekomen. In de West kaapprovincie alleen al zoeken zo'n 6.000 zwarte leerlingen nog steeds een plek, hoewel het schooljaar inmiddels een dikke maand oud is. „Ik had alleen met de aanmeldingen hier mak kelijk twee scholen kunnen vul len", aldus Louw. Het belangrij ke verschil met het verleden is, dat geen enkele school nog het recht heeft kinderen met een andere huidskleur de deur te wijzen, zodat een deel van de zwarte leerlingen is opgenomen op voormalige scholen voor kleurlingen of blanken. Voor de vroegere blanke scholen tikken de veranderin gen in het onderwijs op dit mo ment het hardst aan. Overigens niet vanwege de toelating van niet-blanke kinderen. Veel scholen waren daar op basis van wijwilligheid de afgelopen jaren al toe overgegaan. Klasgrootte Belangrijker is, dat het ministe rie dit jaar geld geeft op basis van een klasgrootte van veertig kinderen, terwijl blanke scholen in het verleden zo'n 25 leerlin gen per klas hadden. Een school met te kleine klassen ziet een deel van zijn budget verdwij nen. En dat had vooral gevolgen voor een aantal Afrikaanstalige scholen. Velen daarvan zijn noodgedwongen met een paar Engelstalige klassen begonnen. Degenen die daar absoluut niet aan wilden, hebben naar een fusiepartner moeten omkijken. Dat was een probleem waar de lagere school in de blanke wijk Milnerton niets mee van doen had. De school barst zo ongeveer uit zijn voegen. Er wa ren aanmeldingen genoeg, zegt schoolhoofd T.C. Johnson, de enige vraag was hoe al die kin deren moeten worden onderge bracht. De lokalen zijn duidelijk berekend op kleinere groepen. Er moest nieuw meubilair wor den aangeschaft om veertig kin deren een zitplaats te kunnen geven. Alle ruimte wordt benut. De muzieklerares zit in het kan toortje van de administratie, die op zijn beurt in een met houten schotten opgetrokken vertrek in de gang is ondergebracht. Ook de schoollogopediste heeft op de gang haar praktijk. Haar les sen worden af te toe overstemd door geschreeuw uit de naburi ge kleedkamer van de gymnas tiekzaal. Met ruimte moet Milnerton net zo woekeren als Luhlaza, maar dat is dan ook zo onge veer de enige overeenkomst. De leerlingen in Milnerton beschik ken over een zwembad, de kin deren op Luhlaza nog niet eens over een gymzaal. Muziekon derwijs is in Khayelitsha een ongehoorde luxe. En Minerton's schoolbibliotheek lijkt alleen bescheiden als je de paar plan ken met flutwerken in Luhlaza niet hebt gezien. Veertig gulden Voor al die extra's betalen de ouders in Milnerton maande lijks zo'n veertig gulden school geld, een bedrag dat voor veel mensen in Khayelitsha ondenk baar zou zijn. En Milnerton is goedkoop. Er zijn blanke scho len die een paar honderd gul den per maand vragen. Toch is het verschil tussen blanke en zwarte scholen niet alleen een kwestie van geld, zegt Johnson. „Alleen van de staatssteun en het schoolgeld zouden we niet rondkomen En hij wijst op het sportveld, dat door ouders en leerlingen samen is omgespit, gladge maakt en ingezaaid. Hij wijst op de computerruimte met zo'n twintig computers, waarvoor het geld bijeen is gesprokkeld FOTO CPD ERIC MILLER met het inzamelen van flessen en oud papier en de jaarlijkse organisatie van puzzeltochten en een carnavalsfeest voor de buurt. „Het is zeker niet zo, dat alle ouders geld hebben om ons extra te steunen. Maar ook zon der geld kun je wat voor een school doen door er extra tijd in te steken". In een wijk als Khayelitsha hoeft Luhlaza-schoolhoofd Louw niet te rekenen op zo'n extra inspanning van de ouders. Armoede, lange werktijden en andere opvattingen over onder wijs maken dat die de school vooral als taak van de leraren zien. Maar Louw is er de man niet naar om zich bij geldgebrek neer te leggen. De trots van zijn school is een computerruimte, die nauwelijks onderdoet voor die in Milner ton. Een geschenk van een sponsorend bedrijf en voor zo ver Louw weet de enige compu terruimte in een zwarte school in Zuid-Afrika. De kinderen zit ten twee aan twee achter een toetsenbord. Niet ideaal mis schien, maar het enthousiasme waarmee ze elkaar achter de monitors wegduwen, maakt duidelijk dat ze ermee kunnen leven. „Andere scholen in de wijk vragen ons, hoe we het doen", aldus Louw, „Je hoort regelma tig het verhaal dat wij extra geld krijgen. Dat is echt niet zo. Wat wel zo is, is dat je een sneeuw baleffect krijgt, als je eenmaal een goede naam hebt opge bouwd. Maar ons succes maakt ons niet bij iedereen populair. Succes leidt altijd tot jaloezie". 'We willen op kleine schaal beginnen KIGALI FRANS V CORRESPONDENT Verzoenihg is het sleutelwoord in het Rwanda van vandaag. Maar hoe verzoen je mensen die enerzijds hebben meege daan aan een grootschalige vol kerenmoord en anderzijds slachtoffer zijn geworden? Ook buitenlandse instanties willen een steentje bijdragen. Zoals Novib, dat via het steunen van kleinschalige activiteiten op het platteland de twee bevol kingsgroepen dichter bij elkaar hoopt te brengen. Een van de lokale organisaties waarmee wordt samengewerkt, is Acord, dat ondermeer vernielde huizen herstelt. Joy Gatera van Acord: „Voor we met het herstelwerk begin nen. roepen we de leden van een gemeenschap bij elkaar en bekijken we hoe ze de zaak het beste samen aan kunnen pak ken. Gekeken wordt wie wat kan doen, zodat de arbeid ge heel voor rekening van de ge meenschap komt en dus niks kost. Zo werken Hutu's aktief mee aan het herstellen van hui zen van Tutsi's en leg je de basis voor verzoening." Een belangrijke rol in dat moeilijke proces is weggelegd voor vrouwen. Enerzijds omdat zij met zestig procent thans de numerieke meerderheid vor men, anderzijds omdat ze me nen dat mannen niet geschikt zijn om vrede te stichten. „Ze hebben te veel bloed aan hun handen", meent een activiste. „En vrouwen zijn sterker en vergevingsgezinder, ook al heb ben ze heel zwaar te lijden ge had onder de genocide." Hoewel ook vrouwen actief deel hebben genomen aan de moordpartijen, is Immaculee Habiyambere, een ander lid van de vrouwenbeweging, ervan overtuigd dat de meesten zich juist hebben verzet tegen de volkerenmoord en deze voor zover mogelijk geprobeerd heb ben te stoppen. „Als het aan de vrouwen van Rwanda gelegen had, was het nooit zover geko men en waren er in ieder geval veel minder slachtoffers geval len." Vanwege de oorlog en genoci de is de hele Rwandese maat schappij gedesintegreerd, zegt Immaculee. Bindende krachten zijn verdwenen. „Het is om die reden dat we een landelijke campagne zijn gestart voor vre de, want dat is wat mensen weer samenbindt, vrede. We zijn het klimaat van wantrou wen en haat beu. We willen daarom ook vluchtelingen de hand reiken. Zeker, nogal wat van hen hebben gemoord en zullen daarvoor moeten boeten. Maar het zijn tegelijk ook men sen en we moeten ze daarom een kans geven tot verzoening. „We willen op kleine schaal beginnen, vrouwen van beide groepen aanzetten tot het sa men oplossen van de proble men van alle dag. Daarna gaan we langere termijn ontwikkelin gen aanpakken", zegt Immacu lee. „Omdat vrouwen in onze maatschappij de spil van de sa menleving vormen, verkeren zij in de beste positie om zich te organiseren en een sterke inter ne vredesmacht te vormen. Want je kunt nu eenmaal niet alles van de overheid laten af hangen, zeker niet in dit land waar men nauwelijks middelen heeft." De campagne 'Vrouwen voor Vrede' is op poten gezet door Pro Femme, een landelijk or gaan waarin dertien vrouwenor ganisaties zijn vertegenwoor digd. Die al geruime tijd be staande clubs houden zich be zig met kwesties als vrouwen rechten, kredietverlening, ge loof, scouting-achtige zaken en economische aktiviteiten zoals het maken van manden en kle- ding. „Na de oorlog kwam de vrou wenbeweging tot het inzicht dat zij een centrale rol diende te spelen in de morele en fysieke (landbouw, huizenbouw) reha bilitatie van het land", verklaart Marion Herens. Ze is uitgezon den door SNV en Novib en ad viseert de vrouwengroepen in Rwanda over de beste manier waarop ze hun boodschap via de media kunnen uitdragen. „Vrouwen speelden sowieso na tuurlijk al een belangrijke rol in het gezin, maar door de oorlog is die flink versterkt. Heel veel vrouwen zijn nu het hoofd van het huishouden, staan er alleen voor en het hangt daarom hele maal van hen af of families en gemeenschappen overleven. Goed opgeleid De bedoeling is daarom vooral aan de basis, in de dorpen („Daar moet allereerst de grote verzoening tot stand komen"), vrouwen te mobiliseren voor de vredeszaak en tegelijkertijd eco nomische activiteiten te ont plooien, zodat ze zichzelf en hun gezinnen kunnen onder houden. Het vredesprogramma- is grotendeels door de Rwande se vrouwengroepen zelf opge zet. Marion Herens: „De meeste vrouwen aan het hoofd van de ze groepen zijn goed opgeleid, er zitten veel onderwijzers en juristen bij. Ze weten wat ze wil len, maar hebben hulp nodig bij de uitvoering". Financiële steun is vooral no dig voor het inrichten van kan toortjes, het kopen van ver voersmiddelen en gereedschap pen zoals hakken en naaima chines en het opleiden en beta len van vrouwen die in de dor pen de groepen kunnen bege leiden. Maar ook mentaal kun nen de vrouwen wel een opkik ker gebruiken. „Veel vrouwen zijn erg moe; ze zijn al vanaf september druk in de weer met de vredescampagne. Daarnaast hebben ze een baan en kinde ren, ze staan echt overal alleen voor. Ze hebben niet eens tijd voor de verwerking van hun ei gen, uit de oorlog en genocide voortvloeiende problemen. Ze schuiven bepaalde kwesties steeds voor zich uit, wat natuur lijk niet goed is. Onze steun kan daarbij erg belangrijk zijn." Uit persoonlijke gesprekken blijkt vaak ook dat, hoe kranig hun optreden ook is, veel vrou wen twijfelen aan de haalbaar heid van hun plannen. Ze vre zen dat ook de huidige regering niet het vreedzame regime is dat ze aanvankelijk hadden ge dacht. Ze schrikken van onver zoenlijke, harde uitspraken van de leiders, zijn bezorgd over de veiligheid en mensenrechten in het land en zijn bang voor een nieuwe oorlog. YAP DILIP GANGULY )e chauffeur neemt zijn passa- ier op via de achteruitkijkspie- el, terwijl hij de taxi over een erlichte snelweg langs glanzen- e wolkenkrabbers rijdt. Als hij eeft vastgesteld dat de passa- ier een buitenlander is maakt ij een wegwuivend gebaar en egt: „Saudi-Arabië is geen oeie plek meer om geld te ver- ienen." Na twee decennia lang het 'elvarendste land van het Mid- en-Oosten te zijn geweest, dat en magnetische aantrekkings- racht uitoefende op zowel rijke ndernemers als arme arbei- ers, worstelt Saudi-Arabië nu iet geldproblemen en is de eersende familie Al-Saud teeds meer aan kritiek onder- evig. Saudi-Arabië is de grootste lieproducent en -exporteur ter wereld. Een kwart van alle be ende oliereserves ter wereld evindt zich onder Saudisch voestijnzand. Deze omstandig- leid heeft de Al-Sauds de gele enheid gegeven hun onderda- en in de watten te leggen en Ie absolute macht in handen te 'ouden. De Saudiërs zijn het gewend fan wieg tot graf verzorgd te vorden. Ze krijgen gratis ge- ondheidszorg en onderwijs, iet telefoneren in eigen land vas altijd gratis, elektriciteit en water zijn bijna gratis. Inkom stenbelasting bestaat niet. Daarin komt echter langzaam verandering. Het land ziet zich als gevolg van dalende olieprij zen, de enorme kosten van de Golfoorlog van 1991 erj de groeiende oppositie gesteld voor ongekende problemen. In de theehuizen in de hoofd stad Riyad zijn de stijgende prij zen en de bezuinigingsmaatre gelen van de regering populaire gespreksonderwerpen. Veel .mensen vragen zich af of het sociale contract van de regering, onbeperkte vrijgevigheid in ruil voor onbeperkte macht, gevaar loopt. Belast met een schuld van ruim 90 miljard gulden door de Golfoorlog en een al vijfjaar du rende daling van de olieprijzen, moet de regering haar inkom sten voor een deel bij de bevol king weghalen. De olie-exporten, die vorig jaar zo'n 50 miljard gulden op brachten, zullen de regering aan ongeveer 75 procent van haar inkomsten helpen. Naar wester se maatstaven zijn de lasten die de gewone Saudiërs sinds kort moeten dragen nog altijd be hoorlijk licht. De benzineprijs is gestegen van 9 cent tot 16 cent per liter. Elektriciteit en water zijn iets duurder geworden en voor bin nenlandse telefoongesprekken moet een klein bedrag worden betaald. Binnenlandse vluchten Olie nog steeds een rijke bron van inkomsten voor Saudi-Arabië. zijn 20 procent duurder gewor den. Het is niet bekend hoeveel geld de regering met deze maat regelen denkt te verdienen, maar de Verhoging van de ben zineprijs alleen al zal naar schatting van economen jaar lijks zo'n vier miljard gulden opleveren. Tot nu toe heeft de regering nog geen aanstalten durven maken om inkomstenbelasting in te voeren of de verzorgings staat af te breken. De internationale financiële gemeenschap heeft de gewijzig de aanpak van de regering met instemming begroet. Na vorig jaar de uitgaven al te hebben verminderd, kondigde de rege ring in januari aan dit jaar nog eens zes procent minder te zul len gaan uitgeven. Ze hoopt daarmee het gat in de begroting terug te brengen van bijna 20 miljard gulden in 1994 tot ruim 6,5 miljard gulden dit jaar. Bankiers schatten de buiten landse schuld van Saudi-Arabië op ruim 116 miljard gulden. Dat is niet ongewoon hoog, maar het is de snelheid waarmee de schuld de laatste jaren is geste gen die heeft geleid tot bezorg- heid bij westerse landen, die lang hun voordeel hebben ge daan met de schijnbaar onuit puttelijke rijkdom van het land. ARCHIEFFOTO Volgens minister van financi ën en economie Aba al-Khail wijst 'alles' erop dat het dit jaar beter zal gaan dan vorig jaar. Diplomaten zeggen dat de rege ring wil laten zien dat ze vast van plan is orde op zaken te stellen en bereid is impopulaire maatregelen te nemen. De Saudische samenleving heeft een goeddeels gesloten karakter. De regering functio neert voornamelijk in besloten heid. Toen koning Fahd vorig jaar een adviesraad installeerde, waarvan de 60 leden door de re gering' worden benoemd en vrijwel geen macht hebben, maakte hij direct duidelijk dat verdergaande democratisèring er beslist niet inzat. De pers wordt aan een stren ge censuur onderworpen. Afge lopen september demonstreer den in de centraal gelegen stad Buraida 10.000 moslim-funda mentalisten tegen de arrestatie van sjeik Salman al-Audeh, een geestelijke die openlijk kritiek uit op de regering. Volgens in ballingschap levende dissiden ten werden er 1.000 mensen op gepakt en gevangen gezet. Het duurde weken voor de regering de gevangenneming toegaf van 'slechts' 130 personen. De dissidenten in balling schap, van wie de meesten in Londen wonen, bestookten westerse media en buitenlandse regeringen met faxen soms verstuurden ze er wel 800 per dag waarin ze spraken van corruptie binnen de koninklijke familie en arrestaties op grote schaal van moslim-activisten. De maand daarop vaardigde de geestelijke leiding van de Wahhabi-sekte, de overheer sende islamitische sekte, een re ligieus verbod uit op de ver- spreiding van dergelijke berieh- Tên. Het verbod heeft echter geen merkbare invloed gehad op de campagne van de dissi denten. Onder vier ogen zijn er meer mensen die kritiek hebben op de overdadige levenswijze van de 73-jarige koning en zijn om vangrijke familie. Er zijn zo'n 5.000 prinsen en prinsessen, van wie er ongeveer 2.000 wer kelijke macht hebben. Fahd, wiens vermogen wordt geschat op bijna 20 miljard gul den, bezit meer dan tien palei zen in Saudi-Arabië en Europa, een met luchtdoelraketten uit gerust jacht van 1 miljard gul den en een Boeing 747. Fahd is sinds 1982 koning en premier. De gezondheid van de koning is naar verluidt slecht. Zijn broers beginnen ook al aardig op leef tijd te raken en leden van de tweede generatie Saudische prinsen staan in de rij om Fahd op te volgen. Dat heeft de ver deeldheid binnen de koninklijke familie, waarbinnen verschillen de facties bestaan, vergroot. De Amerikaanse Midden - Oosten-deskundige Simon Henderson merkte onlangs op dat in de 250 jaar dat de Al- Sauds het Arabische schierei land overheersen, familievetes nu en dan hebben gezorgd voor onderbrekingen in die over heersing. Niet eerder woedde er echter volgens hem zo'n felle machtsstrijd binnen de familie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7