„Waar ik ook geld opneem, het kost me niks." Nederland geeft weinig uit aan basisonderwijs 'Pyromanie is een mannenziekte' Binnenland Zalm: WAO zorgt voor meevaller van miljard vOV-oprichter Batenburg weet in ?der geval wie z'n vijanden zijn Voorbereidingen voor 5 mei Gemeente vol met banenpoolers IINSDAG 11 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbur Nuts-directeur in bestuursconflict nfn haag Directeur A. Zijderlaan van het in opspraak geraakte Muts Verzekeringen in Den Haag en de raad van commissaris sen hebben een conflict. Zijderlaan weigert de afspraak te on dertekenen dat hij vanaf heden zijn functies neerlegt. De partij en zouden vanmiddag opnieuw overleggen. De Nutsdirecteur is sinds vorige week vrijwillig met ziekteverlof. Nuts zou voor een miljoen gulden teveel bij de AWBZ hebben gedeclareerd. Veertien jaar voor moord op vriendin Een 33-jarige man uit Geleen is vanmorgen door de rechtbank van Maastricht veroordeeld tot veertien jaar cel voor de moord op zijn ex-vriendin in Sittard. Bovendien heeft hij zich schuldig- gemaakt aan poging tot doodslag omdat hij op een getuige schoot die hem achtervolgde na de moord. Bij haar vonnis heeft de rechtbank zwaar laten meewegen dat de man op een bijzon der gewelddadige manier te werk is gegaan. 66 wil condooms goedkoper maken haag» D66 wil dat condooms in het lage BTW-tarief komen, let D66- tweede kamerlid R. van Boxtel heeft minister Borst [volksgezondheid) gevraagd d.e verlaging te bespreken met het linisterie van financiën. Condooms vallen nu in het hoge BTW- arief van 17,5 procent. Het lage tarief ligt op 6 procent. Een setje :ondooms (3) kost gemiddeld vijf gulden. (ooijmans kandidaat voor topfunctie >en haag Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft :ijn voorganger op het departement, de CDA'er Kooijmans, oorgedragen als rechter bij het Internationaal Hof van Justitie n Den Haag. De vacature is ontstaan door het overlijden van de taliaanse rechter Roberto Ago. Kooijmans geldt als een zeer ansrijke kandidaat. De VN stemmen op 21 juni. OESO-rapport: Onderwijs is redelijk tot goed den haag gpd Nederland trekt vergeleken met andere Westerse landen weinig geld uit voor leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs, terwijl er relatief veel wordt uitgegeven voor studenten aan universiteiten en hogescholen. Toch is het opleidingsniveau redelijk tot goed. De deelname aan het (verplichte) onderwijs is hoog en Nederlanders studeren lang. Dat blijkt uit onderzoek van het OESO, dat gisteren is gepresenteerd. in het voortgezet onderwijs. De uitgaven voor het basis- en voortgezet onderwijs zijn echter, in het peiljaar 1992, in vergelijking met de andere OE- SO-landen relatief laag. Neder land zit met 5,8 procent, 33 mil jard gulden, van het Bruto Na tionaal Produkt (het geld dat we met z'n allen verdienen) onder het OESO-gemiddelde. Alleen Portugal en Spanje doen het als landen van de Europese Unie nog slechter. Voor iedere leerling in het ba- In het rapport Education at a glance wordt een vergelijking gemaakt van het onderwijs in de 24 belangrijkste industrielan den van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en enkele Oosteuropese landen (Rusland, Polen, Hongarije en Tjechië). Daaruit blijkt dat in Nederland 58 procent van de bevolking tussen de 25 en 65 jaar min stens een diploma heeft gehaald sisonderwijs wordt in ons land 5.580 gulden uitgegeven. Alleen Ierland, Spanje en België geven nog minder uit. De uitgaven per leerling in het voortgezet onder wijs (inclusief het middelbaar beroepsonderwijs) zijn zelfs zeer laag', aldus de OESO. Ne derland trekt 'slechts' 7.220 gul den per scholier uit, de Verenig de Staten geven als koploper twee keer zoveel uit. Voor het hoger onderwijs heeft Neder land juist meer geld over. Na Groot-Brittannië en de Verenig de Staten kost in Nederland een student aan een hogeschool en universiteit het meest: 19.000 gulden. In een reactie zegt een woordvoerder van onderwijsmi nister Ritzen dat 'we voor min der geld, blijkbaar meer doen'. De gegevens, die overigens drie jaar oud zijn, bevestigen vol gens Onderwijs de juiste keuze voor het huidige beleid. In het paarse regeerakkoord is afge sproken alleen te bezuinigen op het hoger onderwijs, omdat het daar nog wel wat efficiënter kan. „We gaan dus de goede kant op door het basis- en voortgezet onderwijs te ont zien." Nederland geeft met relatief weinig onderwijzend personeel de meeste lesuren: ruim dui zend per jaar voor 9-jarigen en bijna 1.200 uren voor 14-jari- gen. Bij lessen in vreemde talen is Nederland koploper, maar bij wiskunde is het weer een hek- kesluiter. Met ruim zestien jaar onderwijs voor de boeg, volgt een Nederlandse 5-jarige het langst onderwijs van alle kleu ters in de onderzochte landen. den haag anp te verwachten. Verder hebben diverse ministers voor volgend jaar extra wensen op tafel ge legd voor in totaal ruim drie miljard, maar alleen minister Sorgdrager van justitie lijkt kansrijk met haar eis van 300 miljoen extra voor de bouw van nieuwe cellen. In juni besluit het kabinet de finitief over de uitgaven voor komend jaar en in de tweede helft van augustus over de be lastingen en premies die daar voor nodig zijn. I let kabinet za| dan knopen moeten doorhak ken over politiek gevoelige on derwerpen als lastenverlichting en koopkracht. Zalm laat zich over deze onderwerpen nog niet uit in zijn kaderbrief. De veel strengere WAO-keurin- gen en de herkeuringen leveren grote besparingen op. Dit jaar vallen de uitgaven voor de soci ale zekerheid 200 miljoen lager uit dan geraamd, volgend jaar een miljard. Omdat er voor on geveer een half miljard aan te genvallers zijn, blijft er een half miljard over. Minister Zalm van financiën wil dat geld opzij zet ten als appeltje voor de dorst, zo schrijft hij in de zogeheten ka derbrief, een stuk waarin hij de financiële (on)mogelijkheden schetst voor het komende jaar. Donderdag zal het kabinet een eerste bespreking aan de kader brief wijden. Zalm voorziet in 1996 tegen vallers van per saldo een half miljard, vooral als gevolg van hogere uitgaven voor asielzoe kers. Staatssecretaris Schmitz van justitie meldde in novem ber al dat de kosten veel hoger uitvallen omdat de afwikkeling van de asielaanvragen trager verloopt dan voorzien. In de zorgsector valt in 1996 een tegenvaller van 300 miljoen jjdhoven koos van wees ij is schijnbaar ongebroken, als AÓV-oprichter en par- voorzitter Martin Batenburg rugblikt op de gebeurtenissen n maandag, breekt toch even jn stem. „Zeven mensen die :h als één man tegen je keren, it is echt verschrikkelijk". ^JDe vijf bestuursleden en de H merleden Nijpels en Boog ie rd eisten gisteren het vertrek jn de man die de partij vanuit ;t niets naar zes kamerzetels acht. Aanleiding was de actie e de 76-jarige Eindhovenaar ieft ingezet om zichzelf alsnog de Eerste Kamer te krijgen, 'Adat een selectiecommissie m eerder op een onverkies- ire achtste plaats zette. 'en achten Batenburgs tie niet in het belang van de rArtij en staan er op dat hij het uderenverbond verlaat. Maar itenburg piekert er niet over, vertelt hij in het verzorgings- iis Peppelrode in Eindhoven. L)ie mensen kunnen mij ner- :ns toe dwingen, daar hebben ze de competentie niet eens voor. Ze vervullen maar een tij delijke functie in bestuur of Ka mer en moeten nog maar af wachten of ze herkozen wor den. Wat mezelf als voorzitter betreft heb ik daarover geen en kele twijfel. De telefoon staat constant roodgloeiend: allemaal mensen die mij steun toezeg gen". Volgens Batenburg is het AOV het slachtoffer van haar eigen succes. „We zijn veel te snel ge groeid. Iedereen die wilde, heeft de kans schoon gezien om iets te verwerven: een kamerlid maatschap of een bestuursfunc tie of een betaalde baan. De er varing leert dar je daar dan niet makkelijk doorheen kijkt. Maar nu weet ik in ieder geval wie mijn vijanden zijn". Een van die vijanden is nu ook fractievoorzitter Jet Nijpels. „Ik kan het nu wel verklappen", fluistert Batenburg, „maar in de fractie heeft nooit een goede geest geheerst. Ik heb me in Nij pels vergist. Ik had al mijn twij fels, maar nu weet ik het zeker". Het conflict gaat niet alleen om die senaatszetel, benadrukt hij. „Er zijn te veel mensen die van het AOV een gewone tradi tionele politieke partij willen maken. En daar zit niemand op te wachten. De mensen die dat willen, stemmen wel op het CDA. We hebben bij de oprich ting ook gediscussieerd of het niet het Politiek Ouderenver- bond moest worden. Maar poli tiek is gelobby, gekonkel en af spraken vooraf. Dat verafschuw ik". Batenburg ontkent dat het hem alleen om een zetel in de senaat gaat. „Men gaat mij nu verwijten dat ik op een baantje uil ben, terwijl ik twee keer heb bewezen dat het me daar niet om gaat: bij de gemeenteraads- en de kamerverkiezingen. Dit is nu een plaats die ik wel be geer". Batenburg heeft de hoop ove rigens nog niet verloren. Zo'n dertig AOV-leden alsmede le den van het hoofdbestuur zou den hem alsnog op de eerste plaats willen zetten. A arnhem De genie is gisteren begonnen met het leg gen van stalen matten bij de John Frostbrug in Arn hem, waar op 8 mei het Liberty Concert wordt gege ven ter gelegenheid van vijftig jaar bevrijding. Op bevrijdingsdag, 5 mei, bezoeken koningin Beatrix en prins Claus in de Ridderzaal in Den Haag een her denkingsbijeenkomst. Prins Bernhard is van plan 's middags in Wageningen een krans te leggen bij het Bevrijdingsmonument en zal aansluitend het défilé van oud(verzets)strijders afnemen, 's Avonds zijn Beatrix en Claus en Willem-Alexander in Carré in Amsterdam bij de nationale 5 mei-viering. De NOS verzorgt op 5 mei een dagvullend en rechtstreeks programma op radio en TV. Het TV-programma wordt afgewisseld met archiefopnames van de be vrijding in 1945 en de 5 mei-vieringen in de afgelo pen jaren en gesprekken met mensen die de bevrij ding hebben meegemaakt. FOTO ANP HANS VAN OORT daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. wel of niet buiten een Abvakabo waarschuwt na onderzoek: den haag gpd Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer'u met uw giromaatpas in het buitenland pint, zijn I giromaat is, of u het nu op E een binnen- of een buitenlands I postkantoor doet, het is gewoon I kosteloos. Zoals ook betalen bij ons I altijd gratis is, op welke I Postbank-manier u dat ook doet. Met uw hulp (zoveel g mogelijk gebruik maken van 1 machtigingen, zoveel mogelijk I opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, j zonder maxima. POSTBANK Bij gemeenten en onderwijs- en welzijnsinstellingen is de grens bereikt voor het plaatsen van banenpoolers en andere gesub sidieerde werknemers. Het aan tal banen dat wordt gecreëerd in het kader van de banenpools, de sociale werkvoorziening en de jeugdwerkgarantiewet is de laatste vier jaar sterk toegeno men. Met de 40.000 zogeheten Melkertbanen komt de grens in zicht, zo waarschuwt de ambte narenbond Abvakabo na een onderzoek van het Nederlandse Economisch Instituut. De druk op de lager geschool de werknemers neemt daardoor toe. Functies die vroeger zijn wegbezuinigd, zoals de conciër ge en de conducteur, komen nu zwaar gesubsidieerd weer terug. Voor gemeenten en instellingen wordt het steeds aantrekkelijker mensen te vervangen door ba nenpoolers. Volgens het NE1 groeide het aantal gesubsidieerde werkne mers de afgelopen vier jaar van 2 tot 2,3 procent van het totaal. Maar dit cijfer zegt niets over de werkelijke omvang van het pro bleem, meent de Abvakabo, omdat de meeste mensen te rechtkomen bij de gemeenten en de onderwijs- en de welzijns instellingen. Werk bij de rijksoverheid, de fensie, politie, het juridisch ap paraat, de provincies en de wa terschappen is er niet of nauwe lijks. Wie daarvoor in aanmer king wil komen, moet tenmin ste een middelbare (beroeps)opleiding hebben. De meeste 'banenpoolers' en Jeugdwerkgarantiewet-werkers hebben dat niet. Organisaties: Meer zakgeld voor bejaarde en gehandicapte den haag gpd Bewoners en patiënten van be jaarden- en verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen, gezinsvervangende tehuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicapten moeten er pér jaar vijf- tot zeshonderd gulden bijkrijgen. Zij kunnen niet rond komen van het huidige zak- en kleedgeld van bijna 310 gulden per maand (alleenstaande) tot 535 gulden per maand (echt paar). Dat bedrag is sinds de ja ren zeventig niet meer omhoog gegaan. Dit schrijven vier belangenor ganisaties die 300.000 mensen vertegenwoordigen aan minis ter Melkert (sociale zaken) en de Tweede Kamer. Volgens de organisaties is de grens aan hét vervagen. Steeds meer tehuizen in financiële nood laten bewo ners veel meer zaken zelf beta len. Bovendien moeten bewo ners steeds meer bijdragen aan gehandicaptenvoorzieningen, geneesmiddelen, tandarts of het ziekenfonds. Tegelijkertijd wor den de bewoners ook steeds va ker individueel aangeslagen voor de omroepbijdrage, kabel aansluiting of waterschapshcf- r,n8- Politie zoekt weer naar slachtoffers Bende van Venlo roermond anp Politie en justitie in Zuid-Lim burg gaan deze en volgende week opnieuw zoeken naar dc stoffelijke resten van mensen die door de inmiddels beruchte Bende van Venlo op brute wijze zouden zijn vermoord. Volgens persofficier van justi tie in Roermond, mr. D. van Delft, hebben de twintig, vooral jongere bendeleden bekend veel meer mensen te hebben gedood dan de zeven die tot nu toe zijn gevonden. Het zou vooral om illegale Turken gaan, die vaak op beestachtige wijze zouden zijn afgeslacht. Op de plaatsen die zij de afgelopen maanden aanwezen, werden in derdaad lijken of delen van mensen gevonden. Alle verdachten zitten nog in diverse huizen van bewaring. Zij wachten op hun opname voor psychiatrisch onderzoek. Justitie wil de zaak eind augus tus in een monsterproces van een paar weken behandelen. nijmegen gpd Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. „Een pyromaan is een zeldzaam voorkomend fenomeen. De af gelopen twintig jaar heeft Ne derland slechts tien of vijftien echte pyromanen gekend. Een pyromaan is een pathologische brandstichter", zegt professor C.A.L. Hoogduin, als hoogleraar psychopathologieverbonden aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Hij is yerrast dat Ede een echte pyromaan in de gemeente heeft rondlopen die de afgelopen weken al voor twee miljoen brandschade heeft aangericht. „Het is een vrij ernstige stoor nis, niet alleen in het gedrag van deze mensen, maar ook in hun persoonlijkheid. Deze mensen kunnen bepaalde impulsen niet controleren, aan een bepaalde drang geen weerstand bieden. In lichtere mate gebeurt dat in het ziekelijk gokken, of in 06- nummers draaien. Zeldzamer zijn exhibitionisme en klepto- manie, nog zeldzamer is pyro manie. „Zolang een pyromaan geen brand heeft gesticht, is hij ge spannen. Als hij het doet, is hij opgewonden. Heel spannend, maar niet plezierig: excitement is het goede woord. Als het is gebeurd, voelt hij zich meestal schuldig, hij vindt het stom wat hij heeft gedaan." Er bestaan veel mythen over de pyromaan. Hij zou zelf brandalarm geven, als eerste bij de brand zijn, contact zoeken met brandweer en politie. Dat komt wel voor maar is bepaald geen regel, zo blijkt uit een in 1981 uitgevoerd onderzoekje van de TBS-insteHing de Willem Pompe Kliniek. De meeste py romanen komen niet eens bij hun eigen brand kijken. Ameri kaans onderzoek leert dat pyro manie een echte mannenziekte is. En dat ze vooral voorkomt bij mannen met een lage intelli gentie. Vaak gaat het om diep zwakzinnige mannen die func tioneren op het niveau van een vijf- tot achtjarige. Hoogduin: „Dan kun je ook wel begrijpen dat die mensen minder gevoe lens hebben voor de gevolgen 'van de brand." Het trieste is dat voor pyroma nen die gepakt worden geen plaats is in psychiatrische zie kenhuizen. Ze gaan naar de ge vangenis. „Dit soort mensen hebben ze niet graag in psychi atrische ziekenhuizen, want brand daar is het ergste wat er kan gebeuren." De meeste py romanen die zijn gepakt en ge straft vervallen, voor zover be kend, niet in herhaling. „Het blijkt dat het een les is ge weest." De Edese pyromaan bevindt zich in een spiraal van excite ment. Het begon met af en toe een klein brandje, daarna wer den het hele tochten en vervol gens uitzinnig grote vuren. „En die enorme publiciteit er om heen versterkt dat gedrag", zegt Hoogduin. Hij vindt de publiciteit een noodzakelijk kwaad: „Mensen moeten weten dat er zo iemand rondloopt, je moet op je hoede zijn. Maar het kan geen kwaad in de krant ook de trieste Figuur te schetsen van zo'n pathologi sche brandstichter. Noem hem liever niet 'De Pyromaan', dat heeft nog iets romantisch, mis schien zelfs heroïsch. Als hij wordt afgeschilderd als de zie kelijke man, die brandjes sticht in vuilnisvaten, dan haalt dat de vreugde uit de publiciteit. Dat wil zeggen: Als hij tenminste kan lezen." De oorzaak van dergelijk ge stoord gedrag? „We begrijpen het niet. In seksueel of agressief gedrag doen veel mensen rare dingen en beleven daar excite-; ment aan. Denk maar aan uit- spattingen in oorlogstijd", zegt' Hoogduin. „Maar pyromanie houdt soms opeens weer op. Pyromanen worden niet alle maal gevangen. Stoornissen in de impulscontrole hebben vaak een kop en een staart. Net als mensen die intensief gokken, opeens zie je dat ze de knop weer hebben omgedraaid. Dat ze weer controle hebben. Hoe J. dat kan, daarop kan geen merié antwoord geven. „In het gedrag thuis vind je geen spoor terug van wat hem bezighoudt. Maar als ik de situ atie goed inschat, dan is deze man op dit moment totaal in beslag genomen door het brandstichten. Hij is als een gokker op zoek naar geld. Hij zoekt waar hij terecht kan."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3