Duurzaamheid kost geen banen, maar wel luxe Winkelmeisjes op rolschaatsen in Coquelles Bouwgeschil lijkt echt onoplosbaar Feiten &Meningen DINSDAG 11 APRIL 1995 NIEUWSANALYSE Het CAO-conflict in de bouw heeft groteske vormen aangenomen. Zoals gebruikelijk bezigen werkge vers en vakbonden enthousiast het hele scala aan stakingsjargon, maar dit keer is het serieus. Na vier weken staken zit het conflict écht muurvast en lijkt een oplossing écht onmoge lijk. Er is één voordeel: de ruzie is na vier weken staken teruggebracht tot tamelijk beperkte proporties. De vervroegde uittreding staat centraal. Maar tegelijkertijd vormt de VUT de kurk op de fles: zolang daarover geen begin van overeenstemming bestaat, doen alle andere onderwer pen niet ter zake. Al voordat de werkgeversorgani satie AWB, de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps aan de onderhan delingen begonnen, was duidelijk dat de huidige VUT-regeling haar langste tijd had gehad. Het is dom weg te duur om werknemers op hun 57ste met pensioen te sturen tegen een half jaar 80 procent en 7,5 jaar 75 procent van het laatste loon. Werkgevers en bonden bereikten er in de nacht van 7 op 8 maart zelfs bijna overeenstemming over. Bouwvakkers die wilden stoppen met werken, zouden de beschikking krijgen over een budget van 3,75 maal hun jaarsalaris (nu zes keer), ongeacht of zij op 57- of 60-jarige leeftijd met VUT zouden gaan. In het bijna-compromis bestond daar naast voor werknemers de moge lijkheid om individueel bij te sparen voor een hogere uitkering. Het sys teem zou in 2000 in moeten gaan. Het was een bijna-akkoord. Want anders dan de bonden zeggen, was er op 8 maart nog helemaal geen overeenstemming, zegt werkgevers- onderhandelaar Vahstal. Hij brengt de VUT al vanaf het begin nadruk kelijk in verband met de rest van de loonkosten, die de komende twee jaar niet meer dan 5,5 procent mo gen stijgen van de werkgevers. Het probleem is nu dat de werk gevers eisen dat op de ingangsda tum van het nieuwe stelsel het geld voor alle vutters van dat moment, 2,8 miljard, in de kas moet zitten. De bonden zijn daar woedend over. Volgens FNV-onderhandelaar Visser zijn de werkgevers met die eis pas gekomen na het vastlopen van de onderhandelingen in de vyoege ochtend van 8 maart. Voorfinancie ring is niet te betalen, aldus Visser: het zou alle loonruimte voor de ko mende jaren opslokken öf de bouw vakkers zouden tussen nu en 2000 jaren een flink aantal van hun 22 roostervrije dagen moeten inleve ren. En geen van de twee mogelijk heden is voor de bonden bespreek baar, benadrukt Visser. Vahstal geeft echter geen duimbreed toe. De bon den moeten maar kiezen, vindt hij. Ondanks druk van buitenaf, on danks informeel overleg, ondanks voorstellen voor bemiddeling zijn de partijen elkaar sinds 8 maart geen millimeter genaderd. Sterker, de kloof wordt breder naarmate de staking voortduurt. De stellingna- mes zijn hard en principieel. Voor verschuiving van de wederzijdse standpunten is geen ruimte. Gezel lige babbels tussen werkgevers- en vakbondsvertegenwoordigers tij dens congressen en ludieke vormen van actie brengen daarin voorals nog geen verandering. DEN HAAG DAVID JAN GODFROID CPB-directeur: Volledige werkgelegenheid kan, met of zonder duurzaamheid TOM JANSSEN Disneyland? Eiffeltoren? Carcassonne, de middeleeuwse stad? De Cóte d'Azur? En gelsen die zich bij de mond van de Ka naaltunnel meldden, hadden misschien een beschrijving verwacht van de route naar de grootste trekpleisters aan gene zijde. Maar al wat zij in handen gedrukt kregen van het Shuttle-personeel was een gestencilde kaart met pijlen die we zen naar een tot dusverre onbekend oord: Coquelles. Coquelles was altijd een gat onder de rook van Calais, totdat het vorig jaar naast een ander gat bleek te liggen dat van de Kanaaltunnel. En wat altijd een negorij was, ogenschijnlijk gedoemd tot vergetelheid, wedijvert nu met Mickey Mouse om de ponden van honderddui zenden Britten. Om de besteding van die ponden te ver gemakkelijken, is pal naast het dorp een winkelcentrum verrezen dat het grootste van Noord-Frankrijk is. De Cité de l'Europe, zoals het centrum heet, is zo groot dat de winkelmeisjes zich er op rolschaatsen verplaatsen. De winkelmeisjes zijn niet de enigen die wat onvast op de benen staan. Ook som mige klanten hebben een neiging tot zwieren en tieren. Zij zijn de Britten die de pijltjes hebben gevolgd van de ge stencilde kaart, die hen feilloos naar het mekka van goedkope alcohol hebben ge bracht. Want wat de internationale clientèle vooral bij zich heeft als zij via de 'Porte de Hollande' het majestueuze centrum weer verlaat, is geestrijk vocht. „Het is waar dat er wat meer ruimte is besteed aan alcohol dan gebruikelijk is in een winkelcentrum", erkent een woordvoer der van het centrum. „Dat is omdat het zo dicht bij Engeland ligt". Terwijl sommige zaken, zoals de Franse gigant Carrefour, nog de indruk van nor maliteit wekken, houden andere zelfs die schijn niet op. Een daarvan is Tesco, de tweede grootste supermarktketen in Groot-Brittannië. Nooit eerder had Tes co haar vleugels uitgeslagen naar het vasteland van Europa, maar de verlok king van Cité de l'Europe was niet te weerstaan. De Tesco in Coquelles ver schilt in niets van de duizenden zaken in Engeland dezelfde winkeluniformen, dezelfde plastic zakjes, dezelfde credit cards 'accepted'. Alleen de koopwaar is een ietsje anders. De Franse vestiging verkoopt alleen alcohol: cognac, cham- De winkelmeisjes in de Cité de l'Europe zijn niet de enigen die soms wat onvast op de benen staan ook sommige klanten tonen een neiging tot zwieren. FOTO CPD pagne, bier, whisky, wijn uit het land van Coquelles en Eiffel. Zelfs de Engelse wijn ontbreekt niet, hoewel die zorgvuldig verborgen gaat tussen obscure wijnen uit bananenrepublieken op het zuidelijk halfrond. „De prijs van alcoholische dranken kan hier tachtig procent lager zijn dan in En geland", zegt een winkelmeisje. En, met een achteloos gebaar naar een fraaie kwaliteitswijn: „Een paar dozen van dit spul in de kofferbak, en je kaartje voor de tunnel is er uit". De filosofie achter het winkelcentrum is gestoeld op twee harde feiten. Het eerste is dat alcohol door de hoge accijnzen in Engeland peperduur is. Maar vooral: sinds de totstandkoming van de interne markt in 1993 mag de Engelsman zo veel alcohol over de grens tronen als het veersysteem van zijn auto maar toelaat De Cité de l'Europe beslaat een opper vlakte van 73.000 vierkante meter, vijf tien voetbalvelden. Op de dag van de opening, eind maart, was negentig pro cent daarvan al verkocht of verhuurd. Espace Expansion, de Franse groep die het centrum heeft gebouwd, voorspelt dat de Cité de l'Europe jaarlijks vijftien miljoen klanten zal trekken. In Noord-Frankrijk wonen 600.00 r sen op dertig (auto) minuten of minder van het centrum. Maar daarnaast kun nen anderhalf miljoen Britten de Cité c l'Europe binnen negentig minute reiken. Ten slotte, voorspelt de project ontwikkelaar, zal het centrum ook nog eens als een magneet werken op de r twintig miljoen zielen die naar verwad ting jaarlijks door de tunnel zullen gaai voor andere redenen dan een doosje wijn. Voor de klanten die aan één dag niet g< noeg hebben om alle etiketten te bestu deren, overweegt Espace Expansion on Coquelles te verrijken met een hotel. D hotel zou dan pal naast de bioscoop ko men te liggen, waar de gasten zich n in de avonduren kunnen verpozen i: een van de twaalf zalen. En voor de Britten die wat gefrustreerd raken van de aanblik van duizenden oi geopende flessen, zijn er natuurlijk n de Bar Provencal twee vertrouwde n; men: John Bull en Flannagan's. COQUELLES CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het verschil tussen ge lijk hebben en gelijk krijgen: twee jaar gele den stelde CNV-voor- zitterWesterlaken voor om vijf jaar lang de nullijn aan te hou den en het zo bespaar de geld (vooral) te ge bruiken om de milieu problemen grondig aan te pakken. Het 'plan-Westerlaken' wekte verbazing en de nodige sympathie, maar kwam nooit ver der dan de interne agenda van de christe lijke vakcentrale. Het borrelt nog af en toe op, maar het bruisen is er wel van af. Menig vliegtuigpassagier is, ondanks zijn geloof in de noodzaak van een De ideeën van Westerlaken sloten naadloos aan op het in 1987 geïntroduceerde kernbegrip van modern milieubeleid: duurzame ontwikkeling. Dat komt er kort gezegd op neer dat economische groei en milieube scherming elkaar niet uitsluiten, zoals eigenlijk voor de hand ligt, maar dat die twee wel degelijk samen door één deur kunnen. De euforie steeg ten top toen het Centraal Planbureau (CPB) in 1989 berekende dat zelfs bij een verdubbeling van de produktie de Nederlandse landbouw, industrie en het verkeer bij elkaar nog aan zienlijk minder rotzooi zouden kunnen uitstoten. Uiter aard mits de beschikbare milieutechnologie ook wordt gebruikt. Maar veranderde er ook echt wat? Een enthousiaste Al ders kwam, een teleurgestelde Alders vertrok naar de VN. Zijn opvolgster Margreet de Boer zei vorige week in deze krant alvast dat zij niet verder kan dan de maat schappij haar toestaat. En die wil nog niet erg, zo blijkt uit het boek Ontstolen welvaart, kroniek van duurzaam Nederland. De bundel is verschenen ter gelegenheid van de Nationale Duurzaamheidsdebatten die deze week in het Amsterdamse Scheepvaartmuseum worden gehouden. Elf journalisten beschrijven de vele voetan gels en klemmen én de bescheiden succesjes op weg naar een duurzame(r) samenleving. Kern van de zaak is, hoe je het ongrijpbare grijpbaar moet maken. Wie kan zich écht iets voorstellen bij het broeikaseffect, waarover net twee weken in Berlijn druk is geconfereerd? En bij het ozongat, bij verzuring of bij smog? En wie is in het verlengde daarvan bereid om daar echt een offer voor te brengen? Menig vliegtuigpassagier zal op gezag van al die be zorgde geleerden best willen geloven dat er een kli maatverandering op til is en dat dat heel vervelend kan uitpakken, maar geloof maar niet dat hij van plan is een vakantie wat dichter bij huis te zoeken. En dan weer verregenen op die camping in Overijssel zeker, net als twee jaar geleden? Bovendien: wat doet dat ene vlieg- reisje er nu toe? STAAL EN BETON Op beleidsniveau is de offerbereidheid voor het milieu al niet veel groter. Ideeën zijn er genoeg, maar er hoeft maar iemand 'werkgelegenheid' te roepen of het kabi net kruipt weer in zijn schulp. Zoals Teo Warns van Milieudefensie stelt in Ontstolen welvaart: „Voor de be slissing is uitbreiding van Schiphol tastbaarder, met al dat staal en beton, dan onze diffuse megaprojecten voor recycling, reparatie-economie en natuurbouw Ik heb gesprekken meegemaakt met mensen van vak beweging en PvdA die zeiden dat ze tegen uitbreiding van Schiphol zouden willen stemmen, maar dat ze bang zijn dat later zal blijken dat al die banen die wij met onze alternatieven beloven, niet afkomen. Intussen zou Schiphol dan de boot definitief hebben gemist." Het opmerkelijke is dat een duurzamer samenleving per saldo geen banen hoeft te kosten: hergebruik vergt immers meer arbeid dan het winnen van ruwe grond stoffen. Hetzelfde geldt voor het repareren van spullen: dat kun je immers niet door een robot of andere ma chine laten doen. Directeur Henk Don van het Centraal Planbureau zegt in de bundel: „Het is niet óf het een óf het ander. Ik denk dat volledige werkgelegenheid kan, zowel mét als zónder duurzaamheid in de materiële gezond milieu, niet van plan zijn vakantie wat dichter bij huis t zin. Het kan een verschuiving geven van goederen naar diensten, maar dat hoeft geen banen te kosten. De koopkrachtige vraag blijft. Het geld zal dan dus in een andere richting worden besteed". Dat klinkt hoopvol. Maar wat Don (op zich overigens terecht) buiten beschouwing laat, is dat bij een duurza me economie het welvaartspeil wel degelijk daalt. Nu is het nog zo dat natuur en grondstoffen veel te laag vaak helemaal niet zijn geprijsd. Worden de milieu kosten wél helemaal meegenomen in de produktiekos- ten, dan worden die produkten veel duurder. Hoe duurder een produkt is, des te aantrekkelijker wordt re paratie (zoals bij auto's, waarvan de reparatie vaak goedkoper is dan de aanschaf van een andere). Van daar dat een duurzame economie per saldo geen werk gelegenheid hoeft te kosten. LEMMINGEN Het neemt echter niet de harde waarheid weg dat je elk dubbeltje maar één keer kunt uitgeven. Geld voor scho nere lucht, beter drinkwater en nog wat van die dingen is niet meer beschikbaar voor een safari in Kenya, een CD-i speler of de dagelijkse booschappen. Het 'prijzen' van de natuur betekent dus het inruilen van de safari voor schone lucht en een nieuwe auto voor gifvrij drinkwater. Dat is geen kwestie van kunnen, maar van willen, dat behoeft geen betoog. Maar hoeveel mensen kennen schone lucht meer waarde toe dan een nieuwe auto? En zelfs als een meerderheid dat doet, doemt nog eens de vraag wie zijn contactsleuteltje moet inleveren. Laat Ontstolen Welvaart, kroniek van duurzaam Neder land. Onder redactie van Kees Waagmeester. Uitgev rij Jan Mets, prijs 26,50. de sterkste schouders maar de zwaarste lasten dragei zal menigeen dan zeggen. Maar dat, stelde de econoo Jan Pen twee jaar geleden in de onvolprezen bundel Greep op groei, zit er nou net niet in. Ónder de rijken, aldus Pen, 'zitten nu juist een heleboel handige jonge die zich niets laten afpakken'. Werknemers kunnnen zich indekken via loononderhandelingen, zodat de re kening uiteindelijk belandt bij de uitkeringsontvangei En dat, zo schrijft journalist Johan van Workum in zij bijdrage aan de congresbundel, is nu juist weer niet duurzaam, want eerlijk delen is een van de voorwaar den voor duurzame ontwikkeling. In de eerste plaats omdat niets zo'n sterke prikkel is om méér te willen, dan te zien dat de buurman wél heeft wat jij (nog) nie hebt. In de tweede plaats omdat het afwentelen van milieukosten op de armsten weinig anders is dan de ontsteking van een sociale tijdbom op scherp zetten. De weg naar een duurzame samenleving is daarmee nog heel lang. Zoals CNV'er Westerlaken zegt: „Het is in een groep lemmingen die in de richting van het :er lopen en tegen elkaar roepen: dit gaat niet maar ondertussen wel blijven rennen. Hoe kun je dit gedrag doorbreken? Het is alsof je mensen op de grens van een crisis moet brengen, bijna levensbedrei gend, voordat ze bereid zijn te kantelen in hun keu-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2