Leidsch Dagblad LOI concurrent hogeschool Het extraatje van Greenfields. i Zevenhonderd banen ;Fi;xtra weg op Landbouw Katwijk wil concert popgroepen verbieden Kop van torpedo opgevist Nederland weerhoudt Koerden niet van oprichting parlement Greenfields Matses KNMI: weerbericht per fax voor vakantiegangers Air Miles, een geschenk uit de hemel GOED NIEUWS IINSDAG 11 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40746 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 loeren ontdaan over plannen minister on. het ministerie van land ouw, natuurbeheer en visserij Bloeten de komende jaren nog ;ns zevenhonderd banen extra irdwijnen. De vermindering verlopen zonder gedwongen ntslagen. Bij het ministerie zijn nds 1987 al 2.100 banen ver- 92 wenen. Als ook deze afslan- ngsoperatie is afgerond reste- nog 9.900 banen, die zijn irdeeld over het hele land. De edoeling is dat veel afdelingen irzelfstandigd worden, waarna ixjen 'kernministerie' moet over- ijven waar zo'n 1.800 ambte- iren werken. Van Aartsen heeft een bezui- igingsprogramma opgesteld it uitgaat van 20 miljoen gul- in dit jaar, via 130 miljoen in 'd)96 en 180 miljoen in 1997 aar 190 miljoen vanaf 1998. De Mifjezuinigingen waren al opge- imen in het regeerakkoord. ijst* p KATWUK PETER VAN DER HULST De gemeente Katwijk wil de optredens van de popgroe pen Deicide en Alter twee zogeheten 'death metal' bands in het jongerencen trum Scum verbieden. In de kustplaats is grote beroering ontstaan over de anti-chris telijke houding van beide bands. Wethouder J.H. ten Hove heeft vanmiddag een dringend beroep gedaan op het bestuur van Scum om het concert af te blazen. Ge beurt dat niet dan overweegt Katwijk een verbod. De zaak kwam aan het rol len nadat in de Weekeind- krant gewag werd gemaakt van het feit dat zanger Glen Benton van de Amerikaanse formatie Deicide (Godsmoord) een omge keerd kruis in zijn voorhoofd heeft geschroefd, terwijl de Nederlandse band Altar de leuze 'Youth against Christ' gebruikt, een variatie op de binnen christelijke kringen bekende term 'Youth for Christ'. In een gezamenlijke brief riepen de hervormde predi kanten in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg het jongeren centrum Scum, de gemeente Katwijk en voorverkoop adres Musicshop North End op om dergelijke optredens niet langer toe te staan. Niet alleen de anti-christelijke houding van de beide groe pen grieft de hervormde pre dikanten, ook het tijdstip waarop het concert wordt gehouden zaterdag voor Pasenleidde tot ontzet ting. Scum-bestuurslid A. Houwaart vindt alle commo tie een beetje overdreven. Vooral ook omdat Deicide al eerder een optreden in Scum gaf. Duurzaam 2 Omschakelen naar een duurzame economie hoeft geen banenverlies op te leveren, maar kost wel de nodige luxe. Meer voor minder 3 In Nederland krijgt je meer onderwijs voor minder geld, zo blijkt uit internationaal onderzoek door de OESO. Interne strijd Caza f? De Palestijnse politie in 3 de Gazastrook heeft I gisteren de jacht op islami tische militanten geopend. Encycliek De Wereldraad van I 2 Kerken heeft giste ren duidelijke kritiek geuit op de encycliek van paus Johannes Paulus II. Rotmoffen A CL Twee 'vooroorlogse I O meisjes', Marjan Berk en Eva-Maria Hagen, tussen rotmoffen en kaas koppen. Goedkopere HBO-opleiding op gebied van manegement en economie Twee schriftelijke onderwijsinstellingen willen de con currentie aangaan met de hogescholen in Nederland. De Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) in Leiderdorp en PB- NA in Arnhem hebben inmiddels allebei een beschikking van de minister van onderwijs gekregen waardoor zij zich hogeschool mogen noemen. den ook ingeschreven in het re gister voor hoger beroepsonder- Ze mogen op grond van die be- wijs. schikking zelf examens in het De LOI kreeg de erkenning hoger beroepsonderwijs afne- anderhalve maand geleden. PB- men en ook nieuwe opleidingen NA naar haar eigen zeggen al ontwikkelen. De examens wor- sinds oktober vorig jaar. Deze leiden rudolf kleun instelling is inmiddels al begon nen met enkele technische en economische opleidingen. De LOI wil vanaf september 1996 zes volwaardige en vier verkorte HBO-opleidingen be ginnen. Het gaat daarbij om op leidingen op het gebied van economie en management, een opleiding laborant klinische neurofysiologie en een verta lers-opleiding. Directeur M. Kuipers van de LOI verwacht dat het cursusgeld voor de op leidingen ongeveer vier- tot vijf duizend gulden zal bedragen. De opleiding wordt daarmee aanzienlijk goedkoper dan de bestaande dagopleidingen die vier jaar duren. Hoe lang een cursist er in het 'afstandsonder wijs' over doet is volgens Kui pers afhankelijk van de hoeveel heid uren die erin worden ge stoken. De LOI richt zich met de op leidingen met name op mensen die de studie voor hun beroep nodig hebben en op jongeren die hun opleiding hebben afge- haag gpd-anp faillissement lolland Park iSENHEIM ROZA VAN DER VEER ijftien mensen zijn hun baan vijtgeraakt bij het bollenex- irtbedrijf Holland Park BV a^n Sassenheimse Rijksstraat- 24 'eg. Het 99 jaar oude bedrijf, eter bekend als De Vroomen xport, is onlangs failliet ver- laard. De werknemers krijgen twee maanden salaris door- etaald van de bedrijfsvereni- ng- Holland Export BV is enige jd geleden overgenomen door en nieuwe directie. Daarmee erdween een deel van het ei- en vermogen uit het bedrijf, lat zorgde ervoor dat het be- rijf de forse koersval van ver-, chillende valuta de laatste taanden niet meer kon opvan- en. „We waren wel ingedekt 'gen zoiets. Maar aangezien de isten in guldens blijven, ging et nu niet meer", vertelt L. Iengeveld die als laatste op het edrijf aanwezig is om de lo- ende zaken af te handelen. Ondanks een op tafel gelegd ^organisatieplan, draaide de ank de geldkraan dicht. In mei 'ordt de inventaris van het be- rijf geveild. Het pand is nog in anden van de voormalige di- ectie. Wan uit Lisse probeert nicht Naast vermindering van perso neelskosten wil de minister de bezuinigingen bereiken door de subsidie-uitgaven met zeven tien procent te verlagen. Zo zul len investeringssubsidies, voor lichtingssubsidies en subsidies voor mestverwerking omlaag gaan. Een vermindering van veertig miljoen gulden op het landbouwkundig onderzoek is daarentegen gehalveerd. Ook wordt niet bezuinigd op de aan koop van gronden die behoren tot de zogenoemde Ecologische Hoofdstructuur, een aaneenge sloten strook van natuurgebie den. De federatie van boeren en tuinders LTO Nederland rea geerde gisteren ontdaan op de plannen van Van Aartsen. Vol gens een woordvoerder leiden de bezuinigingen tot behoorlij ke lastenverzwaringen voor agrariërs. „Het kabinet kondigt enerzijds lastenverlichting aan. Hoeveel is nog niet bekend, maar naar schatting gaat dat voor de agrarische sector om tachtig tot honderd miljoen gul den. Nu blijkt dat de sector aan de andere kant nog veel meer moet inleveren. De overheid geeft niet, maar neemt. Zo boert agrarisch Nederland alleen maar achteruit." IJMUIPENEen met 350 kilo springstof gevulde Engelse torpedo-kop uit de Tweede Wereldoorlog is gisteren in de haven van U muiden aan land gebracht. De marine vervoerde het gevaarte vervolgens naar Den Helder. De torpedo stond niet op scherp, zodat de omgeving niet hoef de te worden afgezet. Het gevaarte, de kop van een oorspronkelijk zes meter lange torpedo, was uit de Noordzee opgevist door een Engelse vissersboot. Voorlopig wordt de vondst opgeslagen in een bunker bij Den Helder. De marine spaart dit soort gevonden voorwerpen op, aange zien met enige regelmaat explosieven worden opgevist of opgegraven. Als er weer een voorraad gevaarlijke spullen is verzameld, worden die op zee tot ontploffing gebracht. foto united photos de boer olaf kraak den haag anp Greenfields biefstuk, 100 gram @®a® Greenfields kogelbiefstuk, Maak deze paas extra feestelijk ®ram ®®®\oa RQ op de borden. Met Greenfields- biefstuk of -kogelbiefstuk Maken Aanbiedingen gelden tot en met °j wij van de prijs een extraatje. zaterdag 15 april aanstaande, 3 Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Nederland onderneemt geen stappen om de oprichting van een Koerdisch parlement in bal lingschap, morgen in Den Haag, tegen te gaan. Pas als bij de op richting wordt opgeroepen tot geweld of terrorisme, overweegt Nederland maatregelen. Van een eventuele erkenning van het parlement zal geen sprake zijn; Nederland erkent nooit parlementen in ballingschap. De Turkse regering heeft tegen over de Nederlandse ambassa deur in Turkije haar ongenoe gen uitgesproken en aange drongen op stappen. Een speciale commissie, be staande uit parlementariërs van de pro-Koerdische Democrati sche Partij (DEP) en enkele Koerdische organisaties, treft vandaag de laatste voorberei dingen voor een eigen parle ment. De leden pleiten voor de mocratie en willen steun voor de legitieme, nationale bevrij- dingsstrijd in Turks Koerdistan. Ze verwerpen elke vorm van be zetting in de regio. Het Iraakse parlement heeft gisteren de 'onmiddellijke' te rugtrekking van de Turkse troe pen uit het noorden van het land geëist. Turkije trok het door Iraakse Koerden bestuurde te wurgen >ude wetering .judy nihof )e politie heeft een 36-jarige in woner van Lisse aangehouden ie vorige week donderdag leeft geprobeerd een vrouw 24) in haar woning in Oude Vetering door verstikking om iet leven te brengen. De man, een oom van de rouw, had zijn nicht ooit eksueel misbruikt en was bang at dit bekend zou worden, doordat buren op het hulpge- oep van de vrouw afkwamen, >racht de vrouw het er levend 'anaf. De man wist te ontkomen. Hij 'erd later psychisch in de war angetroffen in Alkmaar, waar 'ij kon worden aangehouden, lij is inmiddels voorgeleid aan Ie officier van justitie in Den laag. Jeruzalem» Orthodoxe joden bakken ongezuurde broden, de matses, ter voorbereiding op het joodse paasfeest dat vrijdagavond begint. Tijdens het paasfeest herdenken de joden de uittocht uit Egypte, waarbij volgens de overlevering alleen ongezuurd brood werd gegeten. foto reuter Omroep Friesland claimt idee DE BILT-LEEUWARDEN ANP Het KNMI wil komende zomer vakantiegangers via de fax op de hoogte houden van het weer op hun favoriete plekje in Ne derland. Het meteorologische instituut stuit daarbij op protest van Omroep Friesland, die zegt het idee voor plaatselijke weer berichten al bijna drie jaar gele den bij een notaris te hebben gedeponeerd. Daarmee zou na bootsing van deze dienstverle ning aan vakantiegangers door anderen in Nederland zijn ver boden. Directeur-hoofdredacteur M. de Boer van de Friese omroep gaat juridisch advies inwinnen om gerechtelijke stappen te on dernemen tegen het initiatief van het KNMI. Het KNMI wil campinghou ders, hoteliers, pensionhouders, recepties van bungalowparken, reisbureaus en anderen die van de nieuwe dienstverlening ge bruik willen maken, een vakan tieweerbord geven. Elke och tend kunnen ze daarop het pe fax toegezonden actuele KNMI- weerbericht met voorspellingen voor ochtend, middag en ayond voor hun buurt prikken. Dan kunnen de vakantiegangers zien of de weersverwachting zodanig is bijgesteld dat ze hun plannen voor die dag moeten aanpassen. Het instituut wil het weerbe richt voor de vakantieganger in de periode van half juni tot en met half september verspreiden in het Nederlands, Frans, Engels en Duits. Het KNMI maakt zich geen zorgen om de eventuele gerech telijke actie van Omroep Fries land, omdat de dienstverlening nationaal gericht is en het KN MI een professionele instelling broken. Maar in principe zijn ook middelbare scholieren wel kom. Zij zouden voor de LOI kunnen kiezen vanwege de la gere prijs, de mogelijkheid dat de opleidingen beter aansluiten op de wensen van het bedrijfs leven en de vrijere tijdsindeling. Maar voorlopig zal de LOI niet gaan werven onder die groep, onder andere om de bestaande HBO-instellingen niet de 'stui pen op het lijf te jagen. den haag.gpd gebied op 20 maart met 35.000 militairen binnen om de bases van de separatisten van de Koerdische Arbeiderspartij PKK uit te schakelen. Ook de Eu ropese Unie eiste gisteren dat Turkije zich nu terugtrekt. Al leen de Verenigde Staten staan nog altijd achter Turkije. Een Amerikaanse delegatie is in Tur kije om naar een oplossing voor het conflict te zoeken. De VS zijn tegen een Koerdische onaf hankelijke staat, maar voelen wel voor een vorm van zelfbe stuur in de vier staten waar de Koerden leven. De Raad voor de zending, on derdeel van de hervormde kerk, wil met Air Miles geld bijeen- sparen voor zijn projecten in het buitenland. Het wachten is alleen nog op de nodige pasjes. Pieter van der Luit van de raad: „Het is bij Air Miles moge lijk om 99 pasjes aan te vragen die hetzelfde nummer hebben als het 'hoofd-pasje'. Daardoor kan niet alleen sneller worden gespaard, maar ook méér. Als in het groot inkopen worden ge daan, moet een Air Mile-pasje bij de raad worden 'geleend'. De Air Miles worden dan op de gezamenlijke rekening bijge- boekt. Als je individueel spaart, duurt het jaren voordat je een weekeindreisje naar bijvoor beeld Londen bij elkaar hebt. Collectief gaat dat veel vlugger. Over het belang voor de raad zegt Van der Luit: „Wij doen hulpprojecten voor meer dan tweehonderd kerken in de ont wikkelingslanden. Daar moeten wij ook heen. Vanuit onze raad worden ook inspecties uitge voerd. Dat moet per vliegtuig. Het geld voor het reizen dat wij door de Air Miles uitsparen kan extra aan de projecten worden besteed." Reigers Berbice mogelijk afgeschoten voorschoten frank buurman Eigenares R. Begeer van land goed Berbice in Voorschoten wil bij het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij een vergunning aanvragen om reigers te kunnen laten afschie ten. De reigers vormen volgens haar een ernstige bedreiging voor de monumentale beuken in het bij het landgoed beho rende bos. De bomen kunnen niet tegen de zure uitwerpselen. Begeer zegt op zich niets te gen de reigers te hebben. „Het zijn mooie vogels. Maar hier moet iets aan gebeuren." Of zij toestemming zal krijgen voor het afschieten van de vogels is nog niet bekend. Wel staat vast dat vogelbeschermers zich daartegen hevig zullen verzet- HET WOORD IS AAN Alphonse Karr Mopper niet dat rozen doornen heben; wees dankbaar dat door nen rozen hebben. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur 16 Economie/Beurs Familieberichten Programma's Randstad Regio11,12,13,15 Religie - Sport VANDAAG OOK GEZONDHEID PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Geleidelijk meer zon Vannacht wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur omstreeks 5 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Wind uit noord west tot noord, zwak tot mati- g.rond kracht 3. Man bekent elf overvallen alphen aan den rijn/leiden Met de arrestatie van een 20-ja- rige man uit Alphen heeft de politie van het district Rijn- en Aarlanden elf overvallen op snackbars en benzinestations opgelost. De overvallen werden gepleegd tussen 7 april vorig jaar en 5 april dit jaar en had den op één na allemaal plaats in Alphen. Daarnaast deed de ver dachte een vergeefse poging een benzinestation aan liet Leidse Levendaal te overvallen. De man zit sinds afgelopen donderdag vast en heeft inmid dels een volledige bekentenis afgelegd. Een 21-jarige Alphenaar zit sinds diezelfde dag vast op ver denking van medeplichtigheid. Hij zou de overvaller hebben geholpen bij de planning van de berovingen en zou hem van een (nep)wapen hebben voorzien. De handlanger meldde zich en kele uren na de arrestatie van de 20-jarige op het politiebu reau, in een poging zijn kom paan vrij te pleiten. De twee verdachten worden morgen voorgeleid aan de rechter-com- missaris, die moet beslissen over de. verlenging van hun voorarrest. De overvaller pleegde zijn overvallen steeds alleen, kwam en ging lopend, en droeg steeds een bivakmuts. Doordat de overvallen steeds werden ge pleegd op plekken waar veel mensen komen, liet hij geen bruikbare vingerafdrukken ach ter. Bovendien kwam de Alphe naar niet voor in de archieven van de politie, omdat hij nog nooit ergens voor was gepakt. Pagina 15: 'Money money man hield Alphen in greep.' PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus n I Naam: I Adres: Postcode: I Tel: i ik nu een proefabonnement. Voorletters:m/v Nr. bank/giro: I Handtekening:. ivelop. zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1