Tussen rotmoffen en kaaskoppen Lotte van SJotens droomsporen Cultuur&Kunst Rod Stewart ontkent dat hij stopt Subliem spel over pijn in je ziel- DINSDAG 11 APRIL 1995 'Ex Animo' met volledige 'Matthaus' leiden In het bericht van afgelopen vrijdag in deze krant onder de kop 'De Matthaus in de regio' wordt ten onrechte de indruk gewekt dat de christelijke oratoriumvereniging Ex Animo alleen hoogtepunten uit de Matthaus Passion ten gehore brengt op vrijdag 14 april in het AZL. Behalve deze uitvoering geeft 'Ex Ani mo' traditiegetrouw ook de gehele 'Matthaus' gestalte en wel op donderdag 13 april in de Leidse Stadsgehoorzaal. Aanvang: 19.30 Architectenkubus voor Jo Coenen Amsterdam Architect Jo Coenen (1949) krijgt de BNA-kubus 1995. Die onderscheiding van de Bond van Nederlandse Archi tecten gaat sinds 1965 naar een persoon of instelling als blijk van waardering voor het tot stand brengen van architectonische kwaliteit. Coenen is onder meer bekend als ontwerper van het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) in Rotterdam dat in 1993 openging. Hij maakte ook het masterplan van het Ceramique- terrein in Maastricht waar sinds kort het nieuwe Bonnefanten- museum staat. Dat masterplan wordt nu uitgevoerd. Hij was ook verantwoordelijk voor het masterplan van het woningbouwpro ject op het KNSM-eiland in Amsterdam. Overzicht honderd jaar stoelontwerp breda» Cultureel centrum De Beyerd in Breda biedt van 30 april tot 18 juni een overzichtstentoonstelling van honderd jaar stoel ontwerp in Nederland. Niet eerder zijn zoveel Nederlandse stoelontwerpen tegelijk in een museum te zien geweest. Niet eerder bestreek een expositie van stoelontwerpen een zo lange periode. De tentoonstelling laat ruim 150 stoelen van vijftig Ne derlandse ontwerpers zien. Daaronder zijn werken van H.P. Ber- lage, C.A. Lion Cachet, Th. Nieuwenhuis, W. Dudok, H. Wouda, Gerrit Rietveld, W.H. Gispen, Gerard van den Berg, Rob Eek- hardt, Jan Siebers en Ellen Jansen. Eva-Maria Hagen en Marjan Berk over vrijheid en verzoening Twee 'vooroorlogse meisjes' vieren de Vijftigste Mei en bezingen ieder hun persoonlijke visie op het begrip vrij heid. Eva-Maria Hagen - Brecht-vertoLkster bij uitstek, zangeres van Jiddische liederen, moeder van popster Ni- na Hagen, ooit gehuwd en nog altijd innig bevriend met zanger/tekstschrijver en DDR-dissident Wolf Biermann - begon haar carrière als devoot communiste. Biermanns kritisch inzicht bracht haar tot geestelijke vrijheid, zij het dat ze hiervoor een hoge prijs betaalde. Voor schrijfster- /cabaretière Marjan Berk betekent vrijheid met name: in tegratie, het doorbreken van clichés. margaretha v Toneelgroep Amsterdam schrapt voortijdig produktie 'Ecstasy' amsterdam Toneelgroep Amsterdam (TGA) haalt de produktie Ecstasy één week eerder van het repertoire. De voorstelling trekt minder pu bliek dan verwacht. Het is de eerste keer sinds de opening van het eigen theater dat het gezelschap een minder goed lo pende produktie voortijdig schrapt. Het Transformatorhuis op het terrein van de voormali ge Westergasfabriek ging in no vember vorig jaar open. Ecstasy van Gerardjan Rijn- ders en Carla Mulder ging eind maart in première en zou tot en met 7 april op het programma staan. Daarna volgde volgens schema tot en met 18 april een Rod Stewart ontkent dat hij met zijn carrière wil stoppen. Op een persconferentie gisteren in Glasgow legde de Schotse zan ger uit dat een journalist van de Britse krant The Sun hem ver keerd begrepen heeft toen deze uit zijn mond optekende dat hij zijn carriere aan het einde van het jaar zou beeindigen. „Zoals ik het me herinner antwoordde ik op de vraag of ik met pensioen zou gaan met: 'een dezer dagen, ja'. In de krant ontbrak de bijvoeging een dezer dagen", aldus Stewart. Hij gaf toe dat het misverstand te wijten kan zijn aan een paar biertjes teveel. „Om eerlijk te zijn had ik een paar glazen ach ter de kiezen gistermiddag", zei Stewart. 'Miss Saigon' volgt in 1996 'Phantom' op aalsmeer gpd De musical 'Miss Saigon' gaat eind volgend jaar 'The Phantom of the Opera' in het Scheve- ningse Circustheater opvolgen. De première staat gepland op 24 november 1996. De komen de zomer vinden er audities plaats voor de nieuwe langlo pende produktie van Joop van den Ende. Indien nodig volgen eind dit jaar audities in de Filip pijnen. Over het creatieve team wordt nog druk onderhandeld met producent Cameron Mackintosh, die ih september 1989 'Miss Saigon' voor het eerst op de planken bracht in Londen. Wie de Nederlandse vertaling van de musical maakt, is ook nog niet bekend. 'Miss Saigon', een eigentijdse variant op de opera 'Madame Butterfly' van Puccini, is een musical van de hand van componist Claude- Michel Schönberg en auteur Alain Boublil. Dat duo boekte eerder al internationaal succes met 'Les Misérables'. Mochten er Filippijnen aan de Nederlandse produktie mee werken, dan krijgen die vanaf juli volgend jaar Nederlandse les. De voorbereidingen in het Circustheater beginnen in sep tember 1996. Joop van den En- de gaat er vanuit dat 'The Phantom of the Opera' er tot die tijd blijft draaien. rustweek in verband met de kermis op het Westergasterrein. Van 19 tot en met 29 april zou den er weer voorstellingen zijn. TGA schrapt nu de laatste week; de laatste voorstelling van Ecstasy is op 22 april. Door de afgelastingen neemt TGA Momenten van geluk in de regie van Gijs de Lange op nieuw op het repertoire. Dat stuk van Ayckboum ging in ja nuari in Bellevue in Amsterdam in première. Daarna komt Een subtiel evenwicht (regie Titus Muizelaar) van Edward Albee naar het Transformatorhuis. Die reisproduktie ging afgelo pen zaterdag in Utrecht in pre mière en zou pas in februari 1996 naar Amsterdam komen. Samen brengen ze het Duits/Nederlandstalige pro gramma 'Rotmoffen en Kaas koppen' in de theaters. Muziek theater van twee persoonlijkhe den die volgens zeggen een 'spetterende theatrale combina tie' vormen. Hun programma over 50 jaar vrijheid wil vóór al les een verzoeningsprogramma zijn. Maar dan wel in de vorm van een confronterende dia loog, over delicate zaken als op portunisme, vreemdelingenhaat en emancipatie. Eva-Maria Hagen heeft het scheldwoord Rotmoffen on langs voor het eerst gehoord en mijmert wat de oorsprong kan zijn. Ook op de term Kaseköpfe reageert 'die ausm Osten' vol strekt argeloos: „Ja, noemen de Hollanders zich zo..? O, de Duit sers? Ach..! Eerlijk?" „Eva-Maria heeft in de DDR op een andere planeet geleefd", zegt Marjan Berk. „Inderdaad kom ik uit een generatie die Duitsers gewoon als rotmoffen aanduidde. Ik heb op school ook nooit Duits willen leren." Hagen: „Ik denk eigenlijk dat het relatieprobleem wat eenzij dig ligt. Duitsland werd na de oorlog door zóveel andere pro blemen in beslag genomen: zijn gespletenheid, kapitalisme ver sus socialisme... De Duitsers verwonderen zich dat veel Ne derlanders hen nog altijd als be dreigend zien. Natuurlijk, je mag niet zomaar zeggen: zand erover. Maar je moet het wel bespreekbaar maken, dingen bij name durven noemen." Berk: „Zolang discriminatie stoelt op eigen ervaring, kun je er nog begrip voor hebben. Maar de aanmatiging van een jonge generatie die zo gemak kelijk switcht als het om geld gaat en lukraak ongenoegen projecteert zodra de Duitsers meer verdienen - dan hebben ze opeens weer zó'n moeite met die oorlog! Mijn God, na vijftig jaar wordt het toch tijd om te beseffen hoe belangrijk het is dat Europa eindelijk solidair wordt, en niet uiteenvalt door eeuwenoude stammenoorlo- gen." Komaf Niet alleen qua politieke achter grond, ook artistiek zijn beide dames van verschillende komaf. „Maar die ontmoeting is juist zo mooi. Marjan schrijft zélf, ik in terpreteer. Bovendien komt zij uit het literair cabaret en ik uit het theater, de traditie van Brecht vooral. Haar stijl is ook zachter, humoristischer; ik ben wat heftiger en radicaler." Berk: „Nou, ik kan ook hard zijn, maar ik hou niet van de ge balde vuist. Ik ben meer An gelsaksisch georiënteerd: de nu ance. Ik bedien me liever van spiegeleffecten of omkeringen. Maar de mensen prikkelen om zelf verder te denken is zeker zo pijnlijk." Besmet Eva-Maria Hagen weet wat het betekent om op zichzelf terug geworpen te zijn en diepgewor telde meningen te moeten her zien. „Ik geloofde heilig dat het communisme eindelijk alles een beetje gelijkmatiger zou verde len. Niet hier een handjevol te genover daarginds die over vloed. En zo denk ik nu nog steeds. Alleen, het woord com munisme is besmet, want het is gewoon misgegaan. De mensen waren er nog niet aan toe. Maar de houding van: ieder voor zich, zoek het zelf maar uit, en zich afschermen voor het leed van de mensheid, die kan ik niet overnemen. Bij vlagen ben ik radeloos van rouw en verdriet als ik zie wat daaruit voortkomt." Marjan Berk: „Ik heb als 7-ja- rig kind midden in het bombar dement van Rotterdam gezeten. Dan zie je mensen kermend in brandende huizen hangen. En andere mensen die meteen aan het plunderen slaan. Nederlan ders dus! Over opportunisme gesproken. Mensen deugen niet, concludeer je dan." Hagen: „Het kind in mij is ge bleven. Ik geloof nog steeds in de goedheid van de mens. Maar er hangt veel vanaf hoe die mens beschadigd is, hoe dit zijn karakter heeft gevormd. Of hij zich afsluit en zegt: nu zal ik met gelijke munt betalen! Zelf heb ik ook erge dingen gezien, maar nooit echt willen terug slaan. Ik heb ondanks alles een tomeloze harmoniebehoefte behouden." foto loek zuyderduin Het meest tot de verbeelding spreken de 'sjamanenmantels', die theatraal in de ruimte hangen. Boeiende expositie bij Galerie Cellini beeldende kunst recensie. titia fuchs Werk van Lotte van Sloten. T/m 3 mei, do. t/m za. 14.00 tot 17.00 en elke 1ste zondag van de maand Ook open op af spraak, Galerie Cellini, Hooigracht 50, Lei- Het werk van de uit Enschede afkomstige Lotte van Sloten dat in het oosten van ons land al op meerdere tentoonstellingen te zien is geweest kreeg in het be gin van de jaren '90 ook in het westen enige bekendheid. Deze maand is een uitgebreide solo expositie van haar werk uit de periode 1991-1994 te bezichti gen in galerie Cellini te Leiden. In één zin: de tentoonstelling boeit. Niet slechts omdat er. veel en veel verschillend werk in een mooie opstelling bijeen is ge bracht, maar ook omdat er in elk werk van deze jonge kunste nares een hoop te zien en te as sociëren valt. Het is een harmo nisch geheel van tweedimensio nale werken aan de wand - te keningen op papier en assem blages tussen glas - en driedi mensionale werken zoals bot- sculpturen en objecten van bont, ijzerdraad en wol. Het meest tot de verbeelding spreken en de 'sjamanenman tels' en 'bootjes' die ook meteen opvallen bij het betreden van de galerie. De bootjes worden, vol gens Van Sloten, alleen zo ge noemd vanwege de associatie die de vorm oproept en ze lijken dan ook in de ruimte te dobbe ren. Deze associatie kwam pas tot stand tijdens het maakpro- ces. De vorm staat in haar werk nooit van tevoren vast. De klei ne (30x80x20) bootjes herber gen een schat aan uiteenlopend materiaal (bont, nagels, verf, zink, koper en inkt). De sjamanenmantels hangen theatraal in de ruimte en maken diepe indruk op de bezoeker. Een sjamaan is een soort tove naar die met geesten in contact treedt en dit meestal doet in de hoedanigheid van genezer. De mantels zijn zowel mooi als af schrikwekkend en nodigen uit tot fantaseren en associëren. De bonten 'omhulsels' zouden be scherming en warmte kunnen bieden, ware het niet dat er op verschillende plaatsen ijzer- draad uitsteekt, als een soort voering en als afwerking aan de randen. De tegenstellingen binnen de assemblages tussen glas aan de muur die diervormen voorstel len (door Van Sloten fossielen genoemd) zijn schokkend. Lief lijke bontjes, waarbij je meteen aan een lekker zacht vachtje denkt, zijn doorvlochten met grillig, stekelig kippegaas. De kleine, zeer vrouwelijke bot- sculpturen handelen over de thema's dood, wedergeboorte, en vruchtbaarheid. Lotte van Sloten is geïnteres seerd in de begrippen omhul ling, structuur, afsluiting en ver binding, zoals een huid die in zich heeft. Het thema 'huid' in de brede zin van het woord (omhulling) komt dan ook vaak terug in haar werk. Binnen het bescheiden formaat dat ze han teert (de tweedimensionale werken zijn niet groter dan 60x80 cm) gebruikt ze een veel heid van materialen, die, zoals ze het noemt, repetitief zijn. Dat wil zeggen dat ze al een ge schiedenis hebben. Soms door dat er op een of andere wijze een bepaalde structuur in is aangebracht (zoals wol bijv.) en soms omdat de materialen ge leefd hebben en dus een verle den met zich meedragen. Vol gens de kunstenares vergroot en verdiept dit de inhoud en de uitstraling van het werk. Het is in elk geval een boeiend aspect In de keuze van materiaal zoekt zij daarnaast ook een uit daging. De kunstenares reageert op de sfeer van het materiaal en „Ik ben geen theoretica. Ik den ze mij te geëxalteerd. Maar zoals ik gebekt tjen." benader maatschappelijke ik blijf proberen om me via mijn Op vrijdag 14 april is ko0j; kwesties intuïtief, emotioneel, kunst in de discussie van mens tot mens. Soms vin- gen. Ik kan alleen ma: moffen en Kaaskoppen' te 2 zingen in de Leidse schouwburg. 'Zo eenvoudig is de liefdedoor De Appel te b: theater recensie max smith Voorstelling: 'Zo eenvoudig is de liefde' van Lars Norén. vertaling Karst Woudstra. Regie: Agaath Witteman. Toneelbeeld: Peter de Kimpe. Vertolkers: Marijke Beversluis, Sacha Bulthuis, Carol Lins- sen en Hugo Maerten. Gezelschap: De Appel. Première: Appel theater Den Haag, 8/4. Ook op reis: O.m Blauwe Zaal Utrecht, di 11 apr, op 29/4 in schouwburg, Leiden. Er zijn van die momenten waarop het een genot is van toneel te houden. In zo'n euforische stem ming geraak je bij 'Zo eenvoudig is de liefde' van Lars Norén opgevoerd door De Appel. Behalve dat het een meeslepend stuk is, wordt er voortref felijk geacteerd. Aansluitend op een toneelpremière blijven het meespelende acteurs-echtpaar en een bevriende actrice met haar man, een psycholoog, gezamen lijk napraten over de voorstelling en over tal van andere al dan niet persoonlijke zaken. Dit samen zijn tot in de prille uurtjes vindt plaats in het rian te buitenhuis van het acteurs-koppel. Naarmate de whisky royaler wordt ingeschon ken en de nacht verstrijkt worden de vertrouwe lijkheden schaamteloos openhartig, krijgen de anders zo diep weggeborgen frustraties onbelem merd de vrije loop en worden de confrontaties - ook verbaal - meedogenlozer. Er blijkt veel mis te zijn. De huwelijksband is aan flarden. De artistie ke ambities doen meer pijn dan dat ze bevredi ging geven. Geestelijk liggen ze hopeloos in de knoop. Uit het ontwerp van de woonkamer met een omgekeerde trap en de hoge wanden met piepkleine raampjes spreekt die bange ingesl tenheid. De titel 'Zo eenvoudig is de liefde' heeft tegf deze zwartgallige achtergrond een bittere betek nis. In hun gedragingen en met name in hun iije: telligente replieken is het viertal in weerwil hun tragiek meer dan eens oergeestig. Het pidt bliek krijgt daardoor de kans om de opgeroepi ge beklemming eventjes bevrijdend weg te lachen. Sacha Bulthuis speelt de explosieve emotional m teit van de vrouwelijke wederhelft van het ogeisli schijnlijk zo mooie en zo goed bij elkaar horenc acteurs-echtpaar met een genuanceerde heftij sli heid, die je aangrijpt. Bulthuis maakt vertolking wederom diepe indruk. Met een schi van (schijnbare) ongenaakbaarheid dat wachts knapt onder de druk van niet te kanalis fu ren agressie als eruptieve reactie op zijn onvree zet Carol Linssen haar echtgenoot I k( détails maakt hij i i obsederend persona! k< Dat Lars Nórén geen hoge dunk heeft va chiatrie en 'psychologie laat hij onomstoteli merken in de persoon van de psycholoog. In 0 invulling door Hugo Maerten is hij op en top et Fi onhandig lulletje rozewater, dat zelfs een schui nige mop psychologisch weet te analyseren zijnde het zieke gedrag van een zoon met een dercomplex. Indruk maakt ook Marijke Beverslufzi in de rol van een neurotisch kwebbelende 1 derangs actrice. Wie van goed toneel houdt, 'Zo eenvoudig is de liefde' niet aan zich voort laten gaan. BIOSCOPEN komt bij de verwerking ervan het liefst zelfs problemen tegen, want die dwingen haar, haar vaste denkpatronen (structuur) te doorbreken. Hiermee verwijst ze duidelijk naar het werk van de Duitse kunstenaar Joseph Beuys. Bovendien zoekt ook Van Sloten, net als Beuys, naar materialen waarmee ze haar ideeën extra tot uiting kan laten komen, louter door de eigen schappen die het materiaal be zit. In haar openingstoespraak had galeriehoudster Cobie van de Geijn-Oliehoek, het met be trekking tot de werken in inkt op Japans papier - de 'vrouwen in huizen' - over de 'Songlines' (droomsporen) zoals die bij de Aboriginals in Australië bestaan en waarover Bruce Chatwin zo'n prachtig boek heeft ge schreven. Deze songlines han delen altijd over het verleden van een persoon en zijn tegelij kertijd het heden, een route die iemand bezingt via trajecten die al zijn gevolgd door voorouders en worden bepaald door de na tuur. In droomsporen van de Aboriginals wordt het verleden steeds herhaald. In mijn ogen is de vergelijking met een droom- spoor dan ook op al het werk van Lotte van Sloten van toe passing. LEIDEN LIDO 1, 2, 3, 4 en STUDIO tel: 071- 124130/133210, Steenstraat 39. LIDO 1 Time Cop al., dag. 18.45, vr za zo woe 14.30. LIDO 2 De Leeuwekoning al., vr za zo woe 4.30. igends of 121.15. LID0 3 Pulp Fiction 16 jr., dag. 20.45. The Lion King al., dag. 18.45, vr za zo woe ook 14.30. LID0 4 Dumb and Dumber al,, dag 19.00; Bullets 21.15. STUDIO Drop Zone 16 jr., dag. 19.00, 19. Stargateal., dag. 19.00 en 21.30, zo ook 14.30. TRIANON tel: 071-123875, Bree- straat 31 Nell do t/m zo, 19.30, 21.45. Reality bites ma t/m woe, 19.30, 21.45 uur. KIJKHUIS tel: 071-142895, Vrouwen kerksteeg 10. Hoogste Tijd do t/m woe, 19.30, 21.45. Première. Once were Warriors di, 20.00, 22.15. The Age of Innocence woe, alleen 20.00. ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6 EURO 1 Drop Zone 16 jr., dag. 18.45, 21.15. The Lion King al., dag. za, zo, woe 13.45, zo ook 16.15. EURO 2 Stragate 12 jr., dag. 18.45, 21.30, za zo woe ook 13.45, zo ook 16,15. EURO 3 Forrest Gump al., zo t/m do 20.30, vr, za 18.45, 21.30, za, zo, wo 13.45, zo ook 16.30. EURO 4 Dumb and Dumber al., dag. 18.45, 21.15, za zo woe 13.45, zo ook 16.15. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071- 614354, Prinses Marijkelaan 4. De Leeuwekoning al., za zo woe, 14.00. Junior al., za zo woe, 15.30. DEN HAAG ASTA 1. tel: 070-3463500, Spui 27 Stargate 12 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 2. Star Trek Generations al., dag. 13.15,16.00,18.45,21.30. ASTA 3. Needful Things 16 jr., dag. 18.45, 21.30, do vr madiook 13.15, 16.00. De Leeuwekoning al., za zo woe 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 De Tasjesdief al., dag. 13.15, 21.30. BABYLON 3 The Shawshank Redemption al., CINEAC 1/2/3 Wegens verbouwing ge sloten. METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegielaan 15. Forrest Gump 12 jr., dag. 13,15, 16.30,20.30 METROPOLE2 Little Women al., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 3 Nell al., dag. 13.15, 16.00, 18.4E'C 21.30. METROPOLE4 Just Cause16 jr., dag. 13.15, 13.15. METROPOLE5 Pulp Fiction 16 jr., dag. 21.15. The Lion King al., dag. 13.15, 16.00,18.45. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Herengracht 13 b DropZone 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ODEON 3 Dumb and Dumber al dag. 13.15 16.00, 18 45 Disclosure "Sex is Macht" 12 jr., dag. 21.30. ODEON 4 Riksbioscoop When a Man loves a Woman al., da 11.45, 14.15, 16.45, 19.15, 21.45. HAAGS FILMHUIS tel. 070-365603 Spui 191. Moeder Dao 16 jr., dag. (beh. do) 19.30, do 20.30 uur, woe ook 16.15 uur. Les silences du palais 16 jr., dag 21.45, zo wo ook 14.15 Vive L'Amour 16 jr.dag. 19.30. Pas Trés Catholique 16 jr., dag. 21.45 (beh do), ma ook 19.30, w ook 16.15. The Kingdom 16 jr., dag. (beh. mi 19.00. Marjan Berk en Eva-Maria Hagen: een verzoeningsprogramma over delicate zaken, foto pr/peter paul jjüjÉfr

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16