'Money money man' hield Alphen in greep Vechten tegen kosten kampeervergunning Straatverlichting in slechte staat Maskerade jubileert in kleding van 'Albert Cuyp' Rijn Veenstreek Rijnwoude verhoogt OZB tot boven norm-bedrag Li roen Links Alphen wil ruimere kwijtschelding Zoetermeerse gewond Geld voor wijken in Ter Aar Heli Plastics mag uitbreiden DINSDAG 11 APRIL 1995 Beroving in Woubrugge woubruggeDe 60-jarige eigenaar van een bedrijf aan de Boddens Hosangweg in Woubrugge is gisteravond rond half elf beroofd van een portemonnee met inhoud. De man maakte een ronde langs het bedrijf en werd onverwacht aangevallen door twee mannen. Hij kreeg met een hard voorwerp enkele klappen op zijn hoofd. Vervolgens werd de portemonnee uit zijn broek zak gehaald. Het slachtoffer werd naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp overgebracht, maar kon na behandeling weer naar huis terugkeren. Snelheidsduivels betrapt alphen aan den run/ter aar/uemeerBij snelheidscontroles in Lie- meer, Ter Aar en Alphen zijn gisteren niet minder dan 380 be stuurders betrapt. Tijdens de controles passeerden 1867 wegge bruikers. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 129 kilometer. Op het betreffende weggedeelte bedraagt de maximumsnelheid 80 kilometer. Meisje gewond in Alphen alphen aan den run Op het fietspad van de Eisenhowerlaan in Alphen is gistermorgen een achtjarig meisje gewond geraakt. Ze werd ingehaald door een 15-jarige jongen. Beide fietsers raakten elkaar waarbij het meisje ten val kwam. Zij is met onbekend hoofdletsel overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leider dorp. 1unwoude ruud sep )e gemeente Rijnwoude wil de tomende jaren de onroerende- aakbelasting (OZB) in etappes ferhogen tot een tarief dat bo ren Jiet door de Raad voor de iemeentefinanciën vastgestel- le normbedrag ligt. Voor een coophuis van twee ton komt ;en en ander neer op een belas- ingaanslag van 670 gulden te genover 510 gulden dit jaar. Bij ten hogere inflatie wordt ook de »elastingaanslag hoger. De ko llende vijf jaar moet, als het lan burgemeester en wethou- lers, ligt de OZB worden ver- ïoogd met 4,1 procent plus in- latiecorrectie. Met hun voorstel gaan B en W ien stap verder dan de uitkom- iten van het onlangs gehouden ninisymposium over de aan- taande korting op de algemene litkering van het Rijk. De con- :lusie van die bijeenkomst was lat gemeenten er goed aan loen hun OZB-tarief te verho- ;en tot het normbedrag van ,38 gulden per 3000 gulden vaarde. Doen zij dat niet, dan worden zij bij elke waardestij ging van het onroerend goed geconfronteerd met een korting op de algemene uitkering die niet volledig wordt gecompen seerd door de grotere belasting inkomsten. Door het huidige OZB-tarief vijf maal met 4,1 procent te verhogen, komt Rijn woude precies uit op de norm. Naast de verhoging tot het normbedrag pakt Rijnwoude in het voorstel van burgemeester en wethouders pakt ook jaar lijks een inflatiecorrectie van een paar procent. Overigens zonder dat Rijnwoude daarmee in een financieel riante positie komt te zitten. Dat komt door dat in de meerjarenraming was gerekend op een veel minder geleidelijke belastingverhoging. Wanneer de plannen van het gemeentebestuur worden door gevoerd, zijn de inkomsten voor de gemeente de komende drie jaar lager dan nodig is om de begroting sluitend te krijgen. Om dit gat te dichten, moet voor ongeveer >700.000 gulden aan eenmalige bezuinigingen worden gevonden. meenten hebben de mogelijk heid om het nieuwe beleid met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar door te voe ren. Groen Links vraagt of het college van plan is dit te doen. In de brief vraagt Groen Links verder of het mogelijk is dat de sociale dienst voor alle cliënten een collectieve tandartsverzeke ring afsluit. De tandarts wordt vanaf dit jaar niet meer volledig vergoed door het ziekenfonds. Dit betekent dat mensen zich moeten bijverzekeren. Groen Links vreest dat nogal wat bij standsgerechtigden dat niet zul len doen vanwege de extra kos- lphen aan den run jan winde )e Groen Links-fractie wil dat Ie gemeente Alphen een ruim- ïartiger kwijtscheldingsbeleid >aat hanteren. Dat blijkt uit chriftelijke vragen van fractie- oorzitter A. de Groot-Slagter an het college. Groen Links loopt daarmee ooruit op een wetsvoorstel van itaatssecretaris Van de Vonder- 'oort (binnenlandse zaken) om le norm waaronder gemeente belastingen kunnen wor- len kwijtgescholden op te trek- ;en van 90 naar 95 procent van iet bijstandsniveau. Het voor- itel wordt deze zomer door de Tweede Kamer behandeld. Ge- Overvaller werkte met neppistooI Vervolg van voorpagina Verscheidene Alphenaren, die de afgelopen maanden te maken kregen met de vorige week gearresteerde overval ler, zitten nog steeds overspannen thuis, of doen hun werk met angst en beven. Met perioden waarin het onge veer elke week raak was in een snackbar of benzinesta tion in Alphen, gingen ook de collega's die nog geen be zoekje hadden gehad van de 'money money man' soms met lood in de schoenen naar het werk. Zij kunnen nu weer enigszins opgelucht ademhalen. alphen aan den run ruud sep De slachtoffers van de 'money money man' (de overvaller vroeg steeds in het Engels om geld) waren deze week de eer sten die van de arrestatie van de 20-jarige Alphenaar en zijn 21- jarige handlanger op de hoogte werden gebracht. Zij kregen ook als eersten te horen dat de over valler bij zijn werk gebruik maakte van een nep-pistool. „Voor sommige slachtoffers was dat een opluchting: het had nooit fout afkunnen lopen", al dus rechercheur J. Rademacher gisteren bij het wereldkundig maken van de arrestatie. „Maar anderen ergeren zich als ze dat horen: hoe konden ze zo stom zijn die man dan toch geld mee te geven?" Dat de overvaller een nepwa- pen gebruikte, had tot gevolg dat de man zich zowel vorig jaar als dit jaar langere tijd rustig hield. Na een mislukte overval waarbij hij niet serieus geno men werd, hield hij het overval len enkele maanden voor ge zien. De eerste keer was dat het geval op 13 april vorig jaar. Het was zijn tweede overval, niet meer dan zes dagen na de eer ste. De overvaller komt binnen en roept 'money, money'. De vrouw achter de bar vraagt hem of hij een biertje wil. De over valler maakt nogmaals in het Engels duidelijk dat hij geld wil zien, maar de vrouw houdt voet bij stuk. 'Nee, je kan alleen een biertje krijgen'. De Alphenaar houdt zich na deze traumatische ervaring een half jaar stil. Maar tussen 20 ok tober en 16 november pleegt hij in Alphen niet minder dan vier overvallen. De politie is ten ein de raad en besluit zelfs om twee avonden lang bij alle Alphense benzinestations te posten. Zon der resultaat. Dan maakt de overvaller op 19 november een eenmalig uitstapje naar Leiden. Bij een benzinepomp aan het Levendaal vraagt hij wederom om 'money, money'. Maar een toevallig aanwezige klant geeft de overvaller een flinke gooi en de pompbediende smijt hem een paar bierflessen naar zijn hoofd. Het duurt vervolgens meer dan drie maanden voordat de Alphenaar weer op pad gaat. Op 1 maart van dit jaar bezoekt hij een snackbar aan de Hooft- straat, op 6 maart overvalt hij een benzinepomp aan de Bur gemeester Bruins Slotsingel. Daar krijgt de politie hem bijna te pakken. Nog geen dertig se conden na de melding is er een motoragent bij het benzinesta tion, terwijl een klant de achter volging inzet. De overvaller weet op zijn mountainbike ter nauwernood te ontkomen. Na twee overvallen op één en de zelfde snackbar aan de Van Nesstraat (op 17 maart en 5 april) krijgt de politie de 'money money man' dan toch eindelij- ke te pakken. oude wetering Een inwoonster van Zoeter- meer is gistermorgen met nek- en rugletsel overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Am sterdam. De vrouw botste met haar auto op een andere wagen die onverwacht moest remmen voor een stilstaande vrachtauto die chef* henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 alphen aan den run jan winde De Alphense straatverlichting bevindt-zich in een deplorabele toestand. De straatverlichting voldoet niet aan de huidige vei ligheidsnormen en is uiterst storingsgevoelig. Het budget voor openbare verlichting is vo rig jaar met 400.000 gulden overschreden, terwijl ook voor dit jaar op eenzelfde overschrij ding wordt gerekend. Burgemeester en wethouders wensen 'een allesomvattende rapportage met verklaring en uitleg voor de overschrijdingen'. Verder willen B en W weten waarom in de tussentijdse rap portage niet eerder iets gemeld is over de belabberde staat van de verlichting. In de rapportage werd bovendien melding ge maakt van een overschrijding van twee ton. Dat is echter twee maal zoveel geworden. Vanaf vorig jaar schakelt de gemeente particuliere bedrijven in voor beheer en onderhoud van de straatverlichting. Daar voor was dat in handen van het plaatselijke energiebedrijf. De bedrijven hebben in de loop van vorig jaar geconstateerd dat de openbare verlichting in een 'zorgelijke' staat verkeert. Op dit moment wordt door de afdeling infrastructuur van de gemeente aan een rapport gewerkt waarin maatregelen worden voorgesteld om de ver lichting op een aanvaardbaar veiligheids- en onderhoudsni- veau te brengen. Dit rapport zal vermoedelijk nog deze maand aan het college worden aange boden. ter aar Het voorstel is een uitvloeisel van het opheffen van de ge meentelijke commissie sociale vernieuwing eerder dit jaar. De tijd tussen het aandragen van een idee op het gebied van soci ale vernieuwing, onderzoek naar de haalbaarheid ervan en de daadwerkelijke uitvoering was veel te lang volgens de wijk- projectgroepen. Door de com missie op te heffen zou het pro ces van sociale vernieuwing sneller kunnen verlopen. Elke wijk in Ter Aar moet jaar lijks 3000 gulden krijgen in het kader van de sociale vernieu wing. De wijkprojectgroepen mogen zelf beslissen hoe ze dat geld willen uitgeven, of dat nu voor het organiseren van activi teiten is of voor het houden van vergaderingen. Zo luidt het voorstel van burgemeester en wethouders waarover de com missie onderwijs zich vanavond buigt. ter aar trijs geperst. Volgens de bewo ner zou het brandgevaar van het bedrijf te groot zijn voor de omliggende woningen. Boven dien vond hij dat een dergelijke inrichting niet thuishoort in een woonomgeving, maar op een industrieterrein. Ook zou het bestemmingsplan niet voorzien in de vestiging van een dergelij ke inrichting. De raad oordeelde echter dat Heli Plastics alle stof fen in een gesloten machine be werkt en bovendien voldoende maatregelen heeft getroffen om het brandgevaar te beperken. De overige bezwaren van de omwonende waren naar het oordeel van de raad planolo gisch van aard en hadden daar om geen betrekking op de ver gunning die Ter Aar verleende in het kader van de wet milieu beheer. Heli Plastics aan de Korteraar- seweg in Ter Aar voldoet aan al le milieu-eisen die in de wet worden gesteld en mag daarom gewoon uitbreiden. Tot die con clusie kwam de Raad van State gisteren in een geschil tussen een van de omwonenden van het bedrijf en de gemeente Ter Aar die de fabrikant van kunst stoffen een vergunning tot uit breiding had verleend in het ka der van de wet milieubeheer. Heli Plastics vroeg de vergun ning aan omdat het bedrijf de zogeheten spuitgieterij groter wil maken. In totaal gaat het daarbij om een uitbreiding van het vloeroppervlak met ruim 4000 vierkante meter. In het be drijf worden twee grondstoffen, poly-ethyleen en poly-propy- leen gesmolten en in een ma- Aeresteijn toe aan opknapbeurt De bijzondere basisschool Aeresteijn in Langeraar is hard aan een opknapbeurt toe. Het college van Ter Aar wil daarom ruim 73.000 gulden uittrekken. Het klassemeubilair verkeert in niet al te beste staat. Voor de aanschaf van nieuwe stoelen en banken is 28.000 gulden nodig. Nieuwe vloerbedekking vergt ruim 33.000 gulden. Voor vijftig nieuwe stoelen in de gemeenschapsruimte is willen burgemeester en wethouders 2400 gulden beschikbaar stellen. Bo vendien moet het gebouw zelf ook worden opgeknapt en is het dak van de gymnastiekzaal aan vervanging toe. Deze herstelwerkzaam heden kosten nagenoeg 5000 gulden. lupwetering kees van kuilenburg )e stal van Piet Borst in Rijpwe- ering is ingericht als naaiate- ier. Niet overbodig want er noet voor veertig mensen kle- ling worden gemaakt. Niet zo naar een jurkje of pak, maar deding die werd gedragen rond de eeuwwisseling. Anderen zijn )p dezelfde locatie bezig met iet maken van een immens de- )r. Activiteiten in het kerkdorp ils voorbereiding van de musi- al die de plaatselijke toneelver eniging Maskerade in juni op de ilanken van het dorpshuis irengt. „De vereniging bestaat dit jaar een kwart eeuw. We 'onden het wel aardig om eens ets anders te doen dan de ge- iruikelijke voorstellingen die ive normaal uitvoeren", vertelt Gerard Koek. De Ripper is be- ituurslid van Maskerade en •pedaal voor deze gelegenheid lelast met de public relations aver de jubileummusical. Al geeft Koek toe dat het idee tiet helemaal nieuw is in Alke- nade. Ook de collega's van St. Theodulphus stonden twee jaar jeleden al zingend op toneel. )ie brachten de musical 'Mexi co O Mexico'. „Onze regisseur ?iet Möllers werkt ook bij St. Theodulphus en vond het wel lardig om in het kader van ons ubileum ook iets dergelijks te doen", legt Gerard Koek uit. Ge kozen werd voor de musical Meneer de baron is niet thuis' van de hand van Harry van der Wouden en Jan van Vliet. De zelfde schrijvers waren ook ver antwoordelijk voor Mexico O Mexico. Enthousiast repeteren de leden van Maskerade om zo goed mogelijk voor de dag te komen in juni in het dorpshuis in Rijpwetering. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Een besluit dat snel werd ge nomen, zonder dat werd beseft wat een werk er aan zat. „Bij de eerste repetitie dacht bijna ie dereen dat het niets zou wor den. Zingen zijn we niet ge wend, maar Kees Metaal uit Oud Ade en Wil van der Meer uit Roelofarendsveen hebben ons toch leren zingen. Uiteinde lijk sta je er toch versteld wat je eigenlijk allemaal kan. Echt geen professionele zangers die op de planken staan, maar het klinkt naar mijn idee erg aar dig", aldus Gerard Koek. Het bestuurslid - zeven jaar actief op het toneel, daarvoor turnde hij - speek zelf ook een rol in de musical. „Als ik dat vergelijk met mijn eerste rol. Toen hoef de ik niets te zeggen en speelde ik een dooie die op een gegeven moment uit de kast moet rol len", kijkt Gerard Koek lachend terug. Bij het dansen krijgen de to neelspelers assistentie van de groep Monique's Move uit Ou de Wetering. De muziek komt van een plaatselijke combo. „Het dorpshuis heeft zelfs te weinig vermogen'om het alle maal met versterkers en derge lijke te kunnen verwerken. We hebben zelfs een kabel uit de kerk nodig om alles te kunnen doen. Zoveel apparatuur is er nodig." Daarnaast is er ook veel ander werk aan de winkel. Zoals het maken van de kleding en het» maken van het enorme decor van de hand van Cok Zandvliet. Het decor is zo groot dat het de hele ruimte van het toneel in beslag neemt. „Dus zingen en spelen we voor het toneel, maar dat gaat wel ten koste van de ruimte voor de bezoekers. Maar we zijn vier avonden actief, zo dat er toch nog zo'n achthon derd mensen het spektakel kun nen bijwonen", vertelt Koek. De kosten van de musical zijn begroot op een bedrag dat ligt tussen de 18.500 en 19.500 gul den. Een bedrag dat Maskerade uiteraard niet in kas heeft. Be halve PR heeft Koek dan ook de werving van sponsors en het or ganiseren van een loterij en het maken van reclame voor zijn rekening genomen. „Dat loopt prima. Daarnaast, krijgen we ook veel medewer king van mensen die daarvoor geen cent vergoeding te vragen. Al zorgen we wel voor een aar digheidje. Een behoorlijke kos tenpost is de stof die nodig is voor het maken van de kleding. Ook daarvoor hebben we een oplossing gevonden. De stof hebben we aangeschaft op de Albert Cuyp in Amsterdam. Daar waren we voor duizend gulden klaar. Al met al loopt dat best wel lekker en ziet het er naar uit dat we ruim binnen de begroting blijven. Als je zo bezig bent zie je ook dat Rijpwetering nog een echte gemeenschap is. Iedereen helpt een handje om er een groot succes van te ma ken." Hoogmadenaar woedend op gemeente hoogmade liesbeth buitink De Hoogmadenaar L. van der Heijden is woedend, jarenlang kon hij zijn terrein aan de Blauwpolderkade met negen stacaravans beheren zonder daarvoor hoge belastingen te hoeven betalen. Sinds de pro vincie de verantwoordelijkheid heeft overgedragen aan de ge meente Jacobswoude, moet Van der Heijden voor elke standplaats 145 gulden beta len: de kosten van een ge meentelijke kampeerexploita- tievergunning. Bovendien moet hij een kampregelement hebben, net als een camping. Het terrein ligt op de grens met de gemeente Alkemade en is te bereiken via een bruggetje vanaf de Veenderdijk. Een groot groen hek biedt toegang tot zijn erf, waarop naast zijn huis en dat yan zijn zoon ze ven stacaravans en zomerhuis jes staan. Bovendien houdt Van der Heijden op het terrein kippen, ganzen en zijn er en kele honden en katten. Het ge heel oogt meer als een romme lig boerenerf dan als een cam ping. Zelf ziet hij het gebied als zijn eigen dorpje, waar hij al tientallen jaren lief en leed deelt met de huurders. Tot 1993 liep dat zonder proble men, maar in dat jaar kreeg Van der Heijden een aanslag voor vijftien maal 145 gulden. Omdat Van der Heijden wel vijftien plaatsen heeft, maar slechts negen huurders, pro testeerde hij heftig tegen de „De meeste mensen staan hier al langer dan twintig jaar en we zijn totaal op elkaar aan gewezen. Bovendien betaalden ze al een woonforensenbelas- ting van 300 gulden. Die kam- peergelden zou ik dan op die mensen moeten verhalen. Om dat dat voor de meesten te duur werd, zijn ze uitgeweken naar Frankrijk of België en hebben ze hun terreintjes aan anderen overgedaan", aldus Van der Heijden. Wat de Hoogmadenaar ook dwarszit, is dat hij ineens een reglement moest opstellen. „Wat moet ik hier nou regelen? Het gaat al 25 jaar goed. En al gemene voorzieningen heb ik hier niet, want iedereen heeft zijn eigen septictank en wa ter." Ook aan de brandveiligheid op het terrein moest de Hoog madenaar wat doen. Zo moes ten de gastanks die los op het terrein stonden, op een be paalde manier worden opge slagen en moet in elke caravan een brandspuit aanwezig zijn. Van der Heijden vindt het alle maal maar 'arrogant' van de gemeente en heeft bezwaar aangetekend. Volgens gemeentesecretaris T. Meester ligt het probleem vooral bij het feit dat Van der Heijden voor het eerst aan re gels moet voldoen. „Hij zit daar van jan en alleman afge sloten in het buitengebied en heeft daar dus jarenlang ge leefd als God in Frankrijk. Hij voelde zich een vrij man en nu gaat de gemeente zich er plot seling mee bemoeien." Vol gens de gemeentesecretaris staan de leges die bij de kam- peerexploitatievergunning ho ren, niet ter discussie. „Hij moet zich gewoon aan de ge meentelijke voorschriften hou den. En we proberen orde te scheppen in die grote chaos." Het bezwaar van Van der Heijden wordt vanavond be handeld in de commissie be zwaar- en beroepschriften.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15