Nieuwe opleidingen in gezondheidszorg Kind kent straat nie meer als speelterreir Batavia helt naar bakboord Amsterdams paasoffensief tegen notoire crimineel wekt wrevel Randstad Justitie ziet af van reconstructie ongeval Langdurig werklozer ingezet als stadswach Nieuwe bezems DINSDAG 11 APRIL 1995 Celstraf geëist tegen ex-rechercheur Amsterdam Procureur-generaal mr. R. Manschot heeft maandag tien maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen een 38-jarige ex-rechercheur wegens de verkoop van honderd kilo hasj. De koper van het spul was lid van het pseudokoopteam van de toenmalige rijkspolitie in de hoofdstad. De deal vond plaats op 6 april 1990. De strafzaak tegen de ver dachte en zijn collega sleepte vervolgens jarenlang. Beide re chercheurs waren werkzaam aan het Amsterdamse bureau Raampoort. Aan het onderzoek van politie en justitie bleken zo veel haken en ogen te zitten dat de zaak heen en weer werd ge slingerd tussen rechtbank en gerechtshof. Man steekt drie mensen met mes Amsterdam Een 30-jarige man heeft maandagmorgen in Am sterdam-West drie mensen op straat met een mes gestoken. Zijn slachtoffers konden na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. De man is later in zijn huis aangehouden. De arrestant maakt volgens de politie een verwarde indruk..De politie rukte maandagmorgen uit naar aanleiding van een melding dat een schaars geklede man bij mensen aanbelde. Hij zei dat hij naar binnen wilde om zelfmoord te plegen. Op de Burgemeester De Vlugtlaan bedreigde hij voorbijgangers. Hij stak er drie. Toen de verdachte in zijn woning werd aangehouden, had hij een steek wond in zijn buik. De politie denkt dat de man zichzelf verwond heeft. De reconstructie van een raad selachtig ongeval die de Haagse politie vanmiddag op de Utrechtsebaan in Den Haag zou maken, gaat niet door. Het openbaar ministerie heeft de zaak afgeblazen. „De geweldige belangstelling van de media kan het onderzoek schaden en te veel emoües bij de slachtoffers losmaken", aldus de Haagse persofficier van justitie mr. S. Horstink. Volgens de persofficier had de Haagse politie de zaak niet in de publiciteit mogen brengen. „In het arrondissement Den Haag geldt de regel dat justitie primair is belast met voorlich ting over zaken die nog onder de rechter zijn." De reconstruc tie zal nu op een andere, gehei me datum worden gehouden. Het bewuste ongeval gebeur de op zondag 2 april op de Utrechtsebaan. Een 47-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oss reed daar een 58-jarige man uit Basse aan. Uit onderzoek is niet gebleken hoe dat mogelijk is ge weest. Bekend is dat het tweetal kort ervoor ruzie had. Voor Den Haag belandden de r de file. Ze stapten uit, een woordenwisseling ont stond. Toen de vrachtwagen chauffeur verder wilde rijden, reed hij zijn rivaal aan. Het slachtoffer raakte zwaar ge wond. Akkoord tussen organisaties en bewindslieden De organisaties voor de gezondheidszorg zijn het eens met de bewindslieden van OCenW en VWS over een nieuw opleidingsstelsel voor de verplegende en verzor gende beroepen. Vandaag hebben de betrokken partijen een convenant ondertekend waarin zij hierover afspra ken maken. den haag gpdeen convenant waarin de in houd van het nieuwe stelsel na der wordt beschreven en waarin afspraken staan over de uitwer king. Het gaat hierbij met name over een overheveling van de fi nanciële middelen uit de zorgsector (die daar gebruikt worden voor de opleidingen) naar het ministerie van OCenW ten behoeve van het nieuwe op leidingsstelsel. Het convenant is ondertekend door de beide be windslieden en de voorzitters van de NZf, de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen, de Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuiszorg, de Neder landse Vereniging voor Geeste lijke Gezondheidszorg en de In oktober 1994 hebben de mi nisters Borst-Eilers van volkge zondheid, welzijn en sport en Ritzen van onderwijs, cultuur en wetenschappen schriftelijk aan de Tweede Kamer hun voornemens om te komen tot een nieuw stelsel laten weten. Over deze voornemens en de voorwaarden waaronder de be staande opleidingssoorten in een samenhangend stelsel kun nen worden ondergebracht hebben de bewindslieden over legd gevoerd met de Nederland se Zorgfederatie (NZf) en de daarbij aangesloten verenigin gen. Dit overleg heeft geleid tot Nederlandse Vereniging voor Gehandicaptenzorg. Er is een nieuw stelsel voor de verplegende en verzorgende be roepen nodig, omdat op die manier zowel in kwalitatief als kwantitatief opzicht de continu ïteit van de beroepsuitoefening in de gezondheidszorg wordt gewaarborgd. De overheid is hierbij verantwoordelijk voor de opleidingswegen leren-werken en leren-stage (inclusief de be kostiging), de gezondheids zorgsector draagt mede-verant woordelijkheid door het verzor gen van het praktijk-gedeelte van de opleidingen. Er komen twee gelijkwaardige opleidingswegen: leren-werken en leren-stage. Deze komen er zowel op het niveau van het h.b.o. als op een of meer ni veaus van het secundair be roepsonderwijs (m.b.o. en leer lingwezen), aüe leidend tot een diploma in de verpleging en verzorging. De opleidingen voldoende differentia tiemogelijkheden hebben voor een optimale aansluiting op de verschillende arbeidsvelden binnen de zorgsector. Uitgangs punt is dat er binnen elke regio in ieder geval een opleidings- weg leren-werken is. Tussen de beide opleidingswegen (leren- werken en leren-stage) moet in regionaal verband goede door stroming mogelijk zijn. Voor de opleidingen geldt dat vertegenwoordigers van de ar beidsmarkt betrokken zijn bij het ontwikkelen van de eindter men. Het ministerie van VWS toetst de opleidingen aan de opleidings-eisen die in het ka der van de Wet BIG worden ge steld aan verpleegkundigen. Het streven is erop gericht dat zowel opleidingen op het niveau van het secundair beroepsonderwijs als de opleidingen op het ni veau van het h.b.o. recht geven op de titel 'verpleeg-kundige'. De Batavia is inmiddels te water gelaten. lelystad Bij drijfproeven met het VOC- schip Batavia blijkt dat de repli ca iets naar bakboord overhelt als gevolg van een tekort aan ballast. Toen gisteren de ge plande hoeveelheid lood in het ruim van het schip werd aange bracht, bleken het gewicht van het kanon en het kombuis het schip ervan te weerhouden recht overeind te blijven. Het extra lood arriveert pas in de loop van vandaag of morgen in Amsterdam. Dan moet aan de hand van slingerproeven be rekend worden hoeveel lood er precis aan extra ballast bij moet. Door deze vertraging bestaat de kans dat de Batavia enkele da gen later de thuishaven van Le lystad bereikt. Voorzien was dat het VOC-schip woensdag naar Lelystad zou temgkeren, na eerst op het IJ in Amsterdam een historische ontmoeting met het VOC-schip Amsterdam te hebben. Verder moet de uiteindelijke diepgang van het schip worden berekend voor de terugreis. Als de Batavia te diep ligt, is een andere vaarroute nodig. Het is nog niet bekend hoe die eruit Arke: '93/'<Lj1 was meest l succesvolle boekjaar ooii hoofddorp anp Het Arke-concern heeft i het boekjaar '93/'94 et k winst voor belastingen gere liseerd van 22,5 miljoen gi den. Dat is een kwart me s dan het voorafgaande boe t jaar. De directie spreekt ov het meest succesvolle boe 8 jaar in de geschiedenis v; het bedrijf. Die zeer positie; ontwikkeling kan het lopei I de boekjaar jaar niet wordt gecontinueerd. Dat heeft A ke dinsdag in Hoofddorp b kendgemaakt. v De concern-omzet stet door de sterke groei van h aantal vakantiegangers mei c procent tot 940 miljoe - Vooral het aantal vliegvaka ties gaf een sterke verbet ring te zien. De totale vakai l tiemarkt groeide in pass giers met 9 procent, terwf Arke met 11 procent groeid Het bedrijf versterkte daa mee zijn marktaandeel. Het resultaat werd in mii dere mate dan voorgaan; jaren beïnvloed door positicc ve valuta- en renteresultateza Het netto-rendement, i 'e winst na belastingen uitgve drukt in een percentage va^1 de netto-omzet, bedraagt 2 procent. Een voor de rei^ branche zeer goed cijfer, 2e.e meent de directie. 111 Vorig jaar is Arke begoi nen met de introductie va:e een nieuwe winkelformul,c Momenteel is eenderde va111 de reisbureaus volgens de: j£ formule ingericht, de overig' volgen dit jaar en in 1996.1 jj formule heeft een positie; invloed, waardoor de oira van de reisbureaus met me dan 4 procent steeg. st Arke Zakenreizen prol11 teert van de economisch1, opleving. De zakenreizei11 markt ontwikkelt zich voo j' spoedig. Nog steeds zijn gesprekken gaande over et internationale alliantie >f het gebied van zakenreize De deelname van Arke Z v kenreizen in een wereldwi zakenreisnetwerk krijgt bii nenkort haar beslag, aldus directie. i 'Aanslagen op moskeeën zijn gevaar voor de rechtsorde' den haag gpd „De aanslagen op Turkse mos keeën bedreigen ook de Neder landse samenleving. Het gaat niet alleen om de Turkse ge meenschap die geconfronteerd wordt met geweld. Als de over heid niet optreedt, raken ook de Nederlandse burgers hun ver trouwen in de rechtsorde kwijt."- Emin Ates is voorzitter van het grootste overkoepelen de Turkse orgaan in Nederland, de Turkse Islamitische Culturele Federatie, waarbij 136 Turkse moskeeën zijn aangesloten. Hij maakt zich grote zorgen over de volgens hem toenemende agressie tegen de Turkse ge meenschap. Na de brandstichting van vrij dag in een moskee in Hengelo hebben de moskeebeheerders besloten de gebedsruimten be ter te beveiligen. Vandaag leg gen Ates en een aantal verte genwoordigers van de moskee- en in Den Haag een wensen- lijstje op tafel. Meer surveillance staat hoog genoteerd. Ates wil zich niet uitlaten over wat er verder besproken wordt. Ook de maatregelen die de politie heeft genomen of nog neemt moeten vertrouwelijk blijven, aldus de voorzitter, om kwaadwillenden niet in de kaart te spelen. Wel wil hij kwijt dat er bij de acht moskeeën in Twente wachtgelopen wordt door Tur ken zelf. „Iedereen regelt wat of maakt afspraken met buren. Op sommige plaatsen staan mos keeën tussen de bebouwing. Als daar brand gesticht wordt, kun nen er heel gemakkelijk slacht offers vallen", waarschuwt hij. „Bij de moskeeën vinden de laatste tijd regelmatig inciden ten plaats, zoals beldaddingen met leuzen, het ingooien van ramen of het sturen van dreig brieven. Maar de brandbom aanslag in Hengelo is wel het ergste tot nu toe. Ik ben er ge weest en heb in de uitgebrande woning van de imam gestaan. Dan zie je pas hoe verschrikke lijk maar ook hoe ernstig het is." Bij de aanslag wisten imam B. Oztürk en zijn twee kinderen op het nippertje te ontsnappen. De daders van de brandstich ting en de andere incidenten zijn niet bekend. Het ene kind kent de straat to taal niet als speelterrein. Voor het andere kind is de straat het domein waar het leven zich af speelt. Maar bouwers van hui zen en woonwijken in de grote re steden houden nauwelijks re kening met hen. Tot nu toe zijn kinderen vrijwel uitsluitend het onderwerp van studie voor pe dagogen. Architecten, planolo gen en andere wetenschappers houden zich nauwelijks met hen bezig. De invloed van de stedelijke omgeving op de ontwikkeling van kinderen is vanaf vandaag onderwerp op een driedaagse internationale conferentie aan de Universiteit van Amsterdam. Doel van het congres is kinde ren en hun omgeving op de agenda te krijgen van onderzoe kers en beleidsmakers. Politiebureau in 'SRV-wagen' rotterdam gpd De politie in Rotterdam-Oost heeft een mobiel bureau in gebruik genomen om een betere service te bieden in de nieuwbouwwijken Prinsen land en De Esch. Het 'mo- buro' is ingericht in de elek trisch aangedreven Speyk- staal (een 'SVR-winkelwa- gen'), met een kruissnelheid van twaalf kilometer per uur. In beide nieuwbouwwijken heeft de Rotterdamse politie op dit moment nog geen 'vast' bureau. Het 'Moburo' heeft een klein kantoortje, een wacht ruimte, een balie en een keu kentje met toilet. Wijkbewo ners kunnen er terecht voor het doen van aangifte. Ook kan er informatie worden verkregen. Het mobiele poli tiebureau heeft natuurlijk ook een telefoonaansluiting. Het mobiele bureau is een idee van agenten uit de sur veillancedienst van het dis trict Maas en Rotte van de Rotterdamse politie. „Het spelen van kinderen in de grotere steden wordt steeds vaker een door de ouders geor ganiseerde activiteit", zegt soci aal geografe Lia Karsten. „Kinderen spelen georganiseerd thuis of in speelgroepen. Op straat spelen vinden veel ouders vaak te onveilig." Tegenwoordig zijn de gezin nen kleiner en werken moeders vaker. Kinderen kennen de straat vrijwel uitsluitend vanaf de achterbank yan de auto of de bagagedrager van de fiets. Want er worden hoge eisen aan ze ge steld. Ze gaan naar sport, mu ziekles en doen aan andere so ciale activiteiten. Kinderen wor den van hot naar her verplaatst. En al die voorzieningen waar van zij gebruik maken verplaat sen zich steeds vaker naar de rand van de stad. De sociaal geografe voorziet dat er een steeds grotere schei- Utrecht krijgt van het rijk 40 miljoen gulden per jaar om in de stad duizend langdurig werk lozen aan te stellen als toezicht houders. Het gaat om stads wachten, plantsoenwachten, flatwachten, pleinwachten en stewards voor de voetbalclub FC Utrecht. Het gemeentebestuur en het kabinet hebben daarover vol gens burgemeester Opstelten overeenstemming bereikt tij dens de onderhandelingen over het Deltaplan voor de grote ste den. De nieuwe toezichthouders worden betaald uit de pot voor de zogenoemde Melkert-banen. Dat houdt in dat het rijk per persoon 40.000 gulden per jaar betaalt. De betrokkenen werken gemiddeld 32 uur per week en krijgen maximaal 120 procent van het minimumloon. Utrecht verwacht dat zij zelf ongeveer vier miljoen gulden moet bij- ding ontstaat tussen kinde uit de verschillende bevolkin groepen. „In de grote stedei I al een duidelijke scheiding t i sen 'witte' en 'zwarte' scho I waarneembaar. Op veel sch| len hebben autochtone en i lochtone kinderen dus al ns welijks meer contact met elk: I Die scheiding wordt nog sterkt doordat grote groej autochtone kinderen niet m op straat spelen. Juist de inri ting van de openbare ruit zou er een bijdrage aan kuni leveren om dat te veranderen Stedebouwkundigen zou; kinderen volgens Karsten, v meer kunnen betrekken bij inrichting van buurten. „Da mee bereik je een grote gr< kinderen. Daardoor gaan weer nieuwe netwerken fu tioneren. En die zijn heel 1 langrijk voor het sociaal beh j van een buurt." passen. De gemeente wil snel beg nen met de werving en selei van de toezichthouders. N verwachting kunnen er voor einde van het jaar al driehi derd van hen daadwerkelijk: de slag. De politie krijgt de re over de uitvoering van het p ject. Burgemeester Opstelten is zijn nopjes met dit onderh delingsresultaat. De duizi toezichthouders stonden h( op het Utrechtse verlanglij voor het Deltaplan. Over plan onderhandelen Amsi dam, Rotterdam, Den Haag Utrecht nog druk met vera woordelijk staatssecreta Kohnstamm (grote-stedenl leid). De verwachting is dat voor het einde van de maa een ontwerp-overeenkomst! worden ondertekend, zodat afspraken een belangrijke kunnen spelen tijdens het I grotingsoverleg van het kabin AMSTERDAM GPD Politie en justitie in de hoofdstad maken zich op voor hun jaarlijkse beschermingsac tie voor de toeristen. Notoire dieven, rovers en autokrakers die anders na enkele uren de politiecel weer verlaten, blijven nu bin nen. Wie al het één en ander op zijn kerf stok heeft, kan zelfs van straat gehaald wor den. Want: „Met de toeristen komen ook de criminelen uit het buitenland hier hun slag slaan met Pasen." Er zijn staan 100 cellen gereed. Er is voor de gelegenheid zelfs een bood schappenlijst gemaakt door de politie. On geveer 160 voornamelijk Noordafrikaanse illegalen staan op de lijst om van straat te worden geplukt of om na een vergrijp vast te worden gehouden. Waar doorgaans geen cel beschikbaar is, is dit nu met veel moeite geregeld. Ook de juridische procedure is dusdanig bekort dat de gevangenisstraf voor een vergrijp feitelijk direct ingaat. Het 'paasoffensief van de politie mag de toerist misschien vrijwaren voor criminali teit, de Amsterdamse burger kan zijn venijn amper onder stoelen of banken steken. De gemiddelde Arie uit de Dapperstraat ziet zijn stad ook voor en na de Pasen graag goed beveiligd. Waarom, al die toestanden alleen voor de toeristen? Dat is gemakkelijk uit te leggen, vindt woordvoerder Klaas Wil ting van de Amsterdamse politie. „Als Am sterdammers naar Bergen aan Zee gaan, zien ze in de zomer toch ook extra agenten rondlopen. Daar jammeren ze dan toch ook niet over." Het paasoffensief bestaat al weer enkele jaren. Sinds 1992 is het aantal gevallen van autokraak, straatroof en zakkenrollerij tij dens de paasdagen ongeveer met de helft verminderd. Wilting: „We willen het hele jaar wel iets doen, maar daarvoor zijn er geen cellen. Hoofdofficier van justitie Vrak- king heeft er nu voor gezorgd dat die cellen er deze dagen wel zijn. In de toekomst krijgt Amsterdam er 800 cellen bij. Een zegen, juist voor dit soort criminaliteit." Om de belangstelling van criminelen voor de hoofdstedelijke drukte te temperen, zet de marechaussee tien mensen in op het centraal station in Amsterdam. Wilting: „Om de mensen die we hier liever niet heb ben, weg te houden en ervoor te zorgen dat ze terug gaan naar het land waar ze van daan komen." Probleem daarbij is volgens Wilting dat slechts de Marokkaanse over heid meehelpt de identiteit vast te stellen, wat bijvoorbeeld voor Algerije niet geldt. Amsterdam De gemeentelijke dienst Stedelijk Beheer/Binnenstad toonde gisteren trots de vijf nieuwe straatzuigers. Met de nieuwe zuigers zal de dienst bijna continu de drukke routes in de binnenstad gaan schoonhouden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14