Multifunctionele ruimte in complex Laurentiushof Leiden Regio Reigers bedreigen een eeuwenoud bos AUSCtlWltZ IS CHUTIO gC 111 K tC begnipeil Gemengde gevoelens over bebouwing bij Burg. Berkhoutpark 'HSL uit portefeuille van wethouder Huigen' Kroongetuige moord Leiderdorp blijft te bang om te getuigen NSDAG 11 APRIL 1995 Mevrouw Begeer van land goed Berbice aan de Leidse- weg stelt geen keus te heb ben. Ze moet de reigers wel aanpakken. „De reigers be dreigen 300 jaar oude beu ken in mijn bos. De zure uitwerpselen van de vogels zijn fataal voor de bomen. Weet U dat een grote beuk de uitstoot van de kool dioxide van 800 woningen compenseert? De reigers hebben een voorkeur voor oude bomen. Ze zitten 30 meter boven de grond in hun nesten en zijn daardoor onaantastbaar, behalve voor de jager. Me vrouw Begeer heeft veertien nesten geteld. „Ik weet dat ik alle natuurbeschermers over me heen krijg als ik probeer iets-aan de reigers te doen. Het zijn bescherm de vogels. Maar je moet een afweging maken. Er zijn veel te veel reigers, net zoals er veel te veel vossen zijn in de duinen. Je zal dan toch een keer moeten ingrijpen." Wat reigers met een bos kunnen doen is te zien op landgoed Duivenvoorde in Voorschoten. Daar hebben de eiken de langdurige aan wezigheid van een reigerko lonie niet overleefd. Op Duivenvoorde hebben ze zich daarbij neergelegd, maar er worden wel maat regelen genomen om te voorkomen dat de vogels verder het bos intrekken. Voorschoten heeft er zes ton voor over De gemeente Voorschoten wil bijna 600.000 gulden uit geven aan de inrichting van een multifunctionele ruimte in het complex ouderenwoningen in het bouwplan Lau rentiushof. Deze ruimte is in eerste instantie bedoeld voor de afdeling welfare van het Rode Kruis Voorschoten, maar kan ook door de bewoners van de flat worden be nut. Omdat het Rode Kruis ook activiteiten voor ouderen organiseert lijkt een combinatie ideaal. De afdeling welfare zit nu nog in een pand aan de Van Leeuwenhoek kade. VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De gemeente zou aanvankelijk zelf als verhuurder van de mul tifunctionele ruimte optreden. De Algemene Woningbouwver eniging, die de woningen laat bouwen, wil de zaken echter lie ver in eigen hand nemen. Meer dere eigenaren in hetzelfde complex is niet praktisch, zo wordt gesteld. De gemeente kan zich vinden in dat uitgangs punt. Overigens zal de berg ruimte - die ongeveer 80 vier kante meter beslaat - voor het Rode Kruis wel onder verant woordelijkheid van de gemeen te worden gebouwd. Dit vergt een investering van 120.000 gul den. Die bergruimte komt el ders in het plangebied, namelijk bij de zaal (Vlietzaal) van gym nastiekvereniging Avanti. Het is de bedoeling de bouw van de bergruimte te combineren met een ruimte voor fysiotherapie. Over die mogelijkheid wordt nog met de bouwers overlegd. Tevens zal worden bekeken of de toestelberging van Avanti kan worden uitgebreid. Avanti kampt al jaren met ruimtege brek. Door de overvolle toestel berging zijn de sporters altijd geruime tijd bezig om het juiste toestel naar voren te halen voordat ze met turnen kunnen beginnen. De 25 vierkante me ter extra ruimte voor extra toe stelberging zal enkele tiendui zenden guldens kosten. In Laurentiushof komen naast 46 huurwoningen ook 56 koopwoningen. De bouwgrond voor de koopwoningen wordt voor ruim 1,6 miljoen gulden verkocht aan Proper Stok Wo ningen. De projectontwikkelaar verkoopt de woningen voor prijzen die maximaal 225.000 gulden mogen bedragen. De grond voor de huurwonin gen wordt voor ruim een half miljoen gulden verkocht aan de woningbouwvereniging. De huurprijs van een appartement zal 680 gulden per maand be dragen. nspecteur buigt Voorschotense Nienke Ledegang mee op herdenkingsreis ich ook over icii ook uvei i 1 -I IDERDORP JUDY NIHOF -1- e regionale Inspectie van de voor de Mil- uhygiëne brengt binnenkort Ivies uit over de milieuproble- latiek rond Kai Far East Food roductions aan de Doeslaan in De toekomst van bedrijf - waar eenden wor- gebalcken voor Chinese res- - hangt in belangrijke af van dit advies. Kai mag elk geval niet op de huidige ïanier doorgaan, nu de Raad in State de milieuvergunning m het bedrijf nietig heeft ver aard. De Raad van State be- aalde ondermeer dat de ge- de vergunning niet genoeg heeft gesteld. Om voor een nieuwe milieu- in aanmerking te amen, moet Kai zijn bedrijfs- pering op bepaalde punten inpassen. Het bedrijf denkt lomenteel na over oplossin- p, zoals het verminderen van aantal af en aan rijdende achtwagens. En om stankhin- te voorkomen zou Kai be- aalde filters vaker moeten Binnenkort Kai met voorstellen, die e gemeente moet beoordelen, ihankelijk hiervan en van het livies van de regionale Inspec- e van de Volksgezondheid lor de Milieuhygiëne beslist de imeente of Kai een nieuwe ;rgunning krijgt of dat het be- :ijf van de Doeslaan moet ver- ekken. De gemeente vindt het :n goede zaak dat de inspectie ch nu ook buigt over de kwes- Het is volgens een wöord- lerster van de gemeente een litiatief van de inspectie zelf. „De gemeente is niet door de ispectie op het matje geroepen zo. De inspecteurs krijgen andaard alle milieuvergunnin- ;n of ontwerpvergunningen an gemeenten onder ogen. Ze rijgen ook uitspraken van de aad van State. Daarop kunnen zelf reageren." De inspectie ;lf wil geen commentaar geven ver het hoe en waarom van het 'dvies. VOORSCHOTEN/LEIDEN DORITH LIGTVOET „Ik wilde naar Auschwitz om te begrijpen hoe gewone mensen zoiets afschuwelijks kon overko men. Ik wilde zien hoe het mo gelijk is dat zoveel mensen kon den worden vergast. Maar op die vraag heb ik natuurlijk geen antwoord gekregen." De Voor schotense Nienke Ledegang is één van de twaalf jongeren die door het Nederlandse Auschwitz Comité werden uit genodigd voor een herden- kjngsreis naar het voormalige vernietigingskamp waar zoveel joden zijn omgekomen. Het af gelopen weekeinde kwam ze te rug. De zestienjarige Nienke is leerlinge van het Vlietland Col lege. Uit een groepje van circa vijftien leerlingen dat meewilde, werd zij geselecteerd. „Ik wil graag journalistiek studeren en zo'nrëis leek me een goede oe fening om te leren een verhaal over te brengen", verklaart de VWO-leerlinge, die tevens re dacteur van de schoolkrant is. „Verder was ik van plan om voor het vak geschiedenis een eindscriptie te schrijven over de jodenvervolging. Dit gaf voor de school de doorslag om mij voor te dragen voor de reis." Naast de jongeren - één uit elke provincie - had het comité twaalf overlevenden van de Poolse verschrikking uitgeno digd. Deze oud-gevangenen waren toen ze op transport wer den gesteld ongeveer even oud als Nienke en de andere jonge ren. Nienke werd gekoppeld aan een vrouw uit Wassenaar. Volgens de Voorschotense bete kende dat overigens niet dat ze steeds met zijn tweeën op stap gingen. De groep werd al snel een hecht gezelschap en de meeste activiteiten werden ge zamenlijk ondernomen. „De jongeren hadden opval lend veel gemeen", zegt Nienke. „We schreven allemaal voor De Voorschotense Nienke Ledegang. „Alleen door geluk kon je Auschwitz overleven." schoolkranten, hadden allemaal wel iets met muziek en vonden dat er meer is op deze wereld dan alleen maar lol." Ook jong en oud konden het goed met el kaar vinden. „Van tevoren had ik verwacht dat beide groepen vooral gescheiden zouden op trekken, maar dat was niet zo. Het was prettig dat je alles aan de ouderen kon vragen. Vooraf vroeg ik me af hoe ik over Auschwitz zou moeten begin nen. Je vraagt niet zomaar 'hoe was het daar'. Gelukkig begon nen ze er zelf over." Nienke had de indruk dat de oud-gevangenen het wel prettig vonden dat ze hun verhaal kwijt konden. „Ze weten dat hun ver halen doorverteld moeten wor den. Wij jongeren zijn meege gaan om de herinnering levend te houden. We moeten op an deren overbrengen dat zoiets als Auschwitz nooit meer mag gebeuren." Wat Nienke vooral is bijgeble ven uit de verhalen was het toe val waarmee de overlevenden aan de dood ontsnapten. „Al leen met mazzel kon je overle ven", vertelt ze. „Tot het laatste moment hebben de nazi's nog mensen omgebracht. Toen het kamp werd bevrijd, werd ieder een die een voet over de drem pel van de gaskamer had gezet nog snel even vergast. Wie nog buiten stond was vrij. Echt on voorstelbaar." Wat de groep vooral tot een hecht geheel maakte, was het gezamenlijk doorstaan van de zelfde schokkende ervaringen. In één van de barakken in Auschwitz zijn bijvoorbeeld schoenen en afgeknipte haren te zien van slachtoffers van het Nazi-regime. Het waren mo menten dat het ook Nienke even te veel werd. „Voor deze reis dacht ik 'voor de ouderen wordt dit moeilijk en wij moe- CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Niet iedereen is gelukkig met de plannen van de gemeente om te gaan bouwen aan de Prins Bernhardlaan aan de rand van het Burgemeester Berkhoutpark in Voorschoten. Dat bleek on langs op een informatiebijeen komst. Sommige bewoners van de Bernhardlaan stellen dat hun uitzicht wordt verpest en dat het park wordt aangetast. Maar andere Voorschotenaren kun nen bijna niet wachten om zich voor een woning in te schrijven. Er kunnen omstreeks 25 wo ningen worden gebouwd op het terrein van de buitenpost van de afdeling groen van de ge meente. De ruimte komt be schikbaar omdat een afdeling van de plantsoenendienst ver trekt. Ook zal een oude vleugel van de Fortgensschool, waar nu nog jeugd- en jongerenwerk in zit, worden gesloopt. In het ver lengde van de Bernhardlaan kunnen 17 woningen worden gebouwd. In de richting van het Berkhoutpark kunnen er nog 8 woningen bijkomen. Het gaat dan om goedkope huurapparte- menten voor 55-plussers, waar veel behoefte aan is. De bouw nabij het park zou een onopval lend, paviljoenachtig karakter moeten krijgen. Het plan mag niet ten koste gaan van natuur schoon. Bewoners van de Bernhard laan hebben voorgesteld om de bouw haaks op de bestaande bebouwing te plaatsen. Op die manier blijft hun uitzicht op het groen gehandhaafd. Maar de gemeente voelt daar niets voor, omdat er dan geen sprake meer is van integratie van de bouw in de omgeving. De bebouwing heeft ook ge volgen voor de educatieve tuin in het Berkhoutpark. Die raakt een stuk kwijt, maar krijgt er aan de andere kant weer een groter stuk bij, zodat de tuin uiteindelijk groter wordt. Bo vendien krijgt de tuin ook een educatief centrum voor exposi ties en dergelijke. Volgens wethouder F. ten Ha ve is er geen sprake van het be gin van de bebouwing van het Berkhoutpark. Enkele jaren ge leden is besloten het park gron dig op te knappen. „Daar heb ben we aardig wat geld in gesto ken. Dat gaan we niet teniet doen door het park vervolgens te bebouwen." De gemeente gaat de plannen nu verder uitwerken. Het is nog niet bekend of de woningen door de woningbouwvereniging zullen worden gebouwd, maar die constructie ligt bij goedkope huurwoningen wel voor de hand. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ten hen steunen'. Maar ook wij waren geschokt. Gelukkig was er altijd wel iemand die een arm om de ander heensloeg als-ie moest huilen. Iedereen wist en begreep waarom iemand zo maar in snikken kon uitbar sten." Toch waren er ook momen ten dat er gelachen kon worden. Het droeg bij tot een leuke sfeer binnen de groep. „Sinds ik te rug ben heb ik alweer drie men sen aan de telefoon gehad. Ik heb al gezegd: vanaf nu heb ik er elf broers en zussen en elf opa's en oma's bij." LEIDERDORP JUDY NIHOF De Leiderdorpse wethouder G. Huigen (VVD) moet de proble matiek van de hoge- snel heidslijn, een onderdeel van haar portefeuille, overdoen aan een andere wethouder. Dat stelde D66-fractiévoorzit- ter E. Grootaarts gisteravond tijdens een raadsvergadering. Grootaarts verwacht dat Hui gen op bepaalde gebieden, zoals HSL en A4, in een moei lijk parket terecht komt nu zij behalve wethouder in Leider dorp ook lid is van Provinciale Staten. „Ik zie beren op uw pad", aldus Grootaarts. Ook G. Bos (Groen Links) sprak zijn zorg uit. De collegepartijen wilden echter geen woorden meer vuil maken aan de kwestie. Wat voor hen telt, is dat Hui gen het Leiderdorpse college programma uitvoert. De frac tie van Burgerbelangen vond dat een andere verdeling van onderdelen van de portefeuille van Huigen pas aan de orde moet komen als er 'knelpun ten optreden als gevolg van de dubbelfunctie'. De dubbelfunctie van de wethouder kwam ter sprake bij de behandeling van de brief van het voormalige CDA- raadslid N. van Jaarsveld, die vindt dat Huigen beslist niet tegelijkertijd fulltime wethou der èn statenlid kan zijn. Van Jaarsveld had in de brief de raadsleden opgeroepen om een standpunt te bepalen. Bei de functies combineren is vol gens Van Jaarsveld onmogelijk omdat het statenlidmaatschap wel '15 tot 20 uur per week' kost. Daar komt voor hem bij dat politici niet uit moeten zijn op steeds meer macht. Wethouder Huigen bleef er bij dat de twee functies goed te combineren zijn. Ze bena drukte dat het statenlidmaat schap een nevenfunctie is, net zoals iemand raadslid moet kunnen zijn naast zijn volledi ge dagtaak. Anderhalve dag per maand moet ze verplicht aanwezig zijn in hel provincie huis. De rest van het werk als statenlid bestaat uit het lezen van stukken. Het wethouderschap in Lei derdorp is volgens Huigen bo vendien een 'taakfunctie'. „Of ik er twintig uur of tachtig uur per week aan besteed, dat is mijn zaak." De wethouder kon het niet nalaten om iets te zeg gen over het feit dat een aantal raadsleden zich kandidaat heeft gesteld voor de verkie zingen voor het Hoogheem raadschap van Rijnland, dat soms ook belangen heeft die in strijd zijn met die van de gemeente. „En dat leidt zeker niet tot conflicten?", aldus Huigen. Procureur-generaal eist in hoger beroep twaalf jaar cel DEN HAAG/LEIDERDORP MONICA WESSELING Was de moord op de 33-jarige Leidse Trineke van Esch een afrekening uit het criminele circuit of een liquidatie als ultiem einde van een familieru zie? Het zal waarschijnlijk nooit duidelijk worden. De kroongetuige, de vrouw die naast de Leidse in de auto zat toen deze in september 1993 op de provinciale weg in Leiderdorp werd vermoord, weigerde gistermorgen opnieuw voor de recht bank te komen om te getuigen. De kroongetuige raakte overigens bij de schietpartij zelf ook zwaargewond. Gistermorgen diende de zaak tegen de 54-jari- ge inwoner van De Lier, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord, in hoger beroep. Vorig jaar werd de man door de rechtbank wel veroordeeld tot acht maanden cel wegens verbo den wapenbezit, maar mededaderschap aan de moord achtte de rechter destijds niet bewezen. Het openbaar ministerie ging vervolgens tegen de uitspraak in beroep. De man uit De Lier wordt niet verdacht van het werkelijk lossen van de dodelijke schoten, maar zou wel bij de moord aanwezig en dus betrokken zijn geweest. Wie de schutter is, is nooit duidelijk geworden. De moordzaak speelt zich af tegen een achtergrond van familie-intriges en -drama's. De verdachte is de vader van de ex-man van de ver moordde vrouw. Zijn zoon en diens vrouw had den twee kinderen. Na de scheiding begonnen de moeilijkheden over de omgangsregeling. Juist over die familiekwesties zou de kroongetuige een aardig boekje kunnen opendoen. Zij zat niet al leen ten tijde van de moord op de passagiersstoel in de auto naast Leidse Trineke; ze was boven dien nauw bevriend met de vermoorde vrouw. De kroongetuige durft nu niet meer voor de rechtbank te komen omdat ze bedreigd zou zijn. Dezelfde kroongetuige had echter tijdens de eer ste behandeling van de zaak til wel verklaard dat de verdachte wel degelijk bij de moord betrokken was. De procureur-generaal concludeerde uit de weigering van de kroongetuige opnieuw voor de rechtbank te komen, dat zij dus wel bij haar eer ste verklaring zou blijven; de inwoner van De Lier was medeschuldig. De kroongetuige verscheen gistermorgen niet, maar wèl de Zoetermeerder die verklaart dat de .verdachte op de avond van de moord vanaf 23.00 uur bij hem was op het woonwagenkamp in Zoe- termeer. Een belangwekkende verklaring want het tijdstip van de moord ligt na 23.00 uur. Rech ter Borgart twijfelde echter nogal aan de be trouwbaarheid van de tijdsaanduiding. „U heeft toch helemaal geen horloge. Hoe kunt u dan we ten hoe laat het was?" Dat kon hij wel degelijk, zo liet de getuige weten. Hij nam elke avond om 23.00 uur zijn medicijnen in en juist toen de ver dachte bij hem de wagen binnenkwam, vroeg zijn lichaam om de medicamenten. „En dus wist ik dat het toen 23.00 uur was." De procureur-generaal twijfelt niet; de moord is een afrekening in een familiekwestie en de man uit De Lier is mededader. Eis daarvoor: twaalf jaar onvoorwaardelijk cel (met aftrek voor voorarrest). De advocaat daarentegen eist volledi ge vrijspraak. De reden voor de moord moet vol gens hem worden gezocht in de louche zaakjes die kroongetuige en slachtoffer samen hadden. Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13