Kritiek Wereldraad op encycliek paus Ambtenaren kunnen met pendelbusje naar kantoor 'Er is zeker één historicus die straks koning wordt' Kerk Samenleving Sterkere zender Radio Bloemendaal Leiden Korte metten met herenhuizen Terweepark DINSDAG 11 APRIL 1995 BUITENLAND KORT Respect Dat moslims in sommige landen christenen slecht be handelen, betekent niet dat christenen slecht met mos lims dienen om te gaan. Re laties tussen christenen en moslims moeten gebaseerd zijn op respect en hulpvaar digheid. Dat schrijft de Is- lam-commissie van de Eu ropese kerken in een docu ment over Wederkerigheid tussen christen en moslim. schreef dit do op verzoek van de Conferentie van Europese Kerken (KEK) en de Europese rooms-katholieke bisschop penconferentie (CCEE). Ze hopen dat het document ook besproken wordt door mos lims en in groepen waarin christenen en moslims sa menwerken. Gestenigd Fanatieke moslims hebben in de Pakistaanse stad Pe- schawar een islamitische man gestenigd, die tot de Ahmadiyyabeweging be hoort. Aanhangers van deze minderheidsbeweging, die Mohammed niet als laatste profeet erkent, worden door leden van andere islami tische stromingen niet als moslims erkend. Een tweede man raakte zwaar gewond. De mannen wilden zondag een vriend ophalen, die op borgtocht zou vrijkomen. Hij was aangeklaagd wegens be lediging van de islam. Toen de betaling van de borgsom niet werd geaccepteerd, leid de dat in de rechtbank tot een gevecht. Voor het ge bouw wachtte een groep mensen de mannen op. Zij bekogelden hen met stenen, waardoor één van hen werd gedood. Verkeersregels De geestelijke leider van de moslimfundamentalisten in Libanon, Mohammed Hus sein Fadlallah, heeft een reli gieus verbod uitgevaardigd tegen het overtreden van verkeersregels door automo bilisten. Dat hebben dagbla den in Beiroet gisteren ge meld. „Iedereen moet zich houden aan de verkeersre gels. Daarop kan slechts in zeer zeldzame gevallen een uitzondering worden ge maakt", aldus Fadlallah. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren duidelijke kri tiek geuit op de nieuwe encycliek van paus Johannes Paulus II. Met haar veroordeling van abortus, voorbe hoedmiddelen en euthanasie isoleert de Rooms-Katho- lieke Kerk zich van degenen die zulke ingrijpende beslui ten moeten nemen. Geneve *epd tholieke Kerk verliest het con tact met de werkelijkheid, zei Raiser. De kritiek van de oecumeni sche beweging is volgens Raiser, die vorige week donderdag een half uur met de paus sprak in het Vaticaan, niet als betweterij bedoeld. De Wereldraad wil voorkomen dat inzake de ge meenschappelijke zorg voor het menselijk leven er een nieuwe scheiding tussen de kerken ont staat. Raiser uitte verder kritiek op Deze mensen, vooral en armen, hebben geen behoef te aan een veroordeling door de kerk maar juist aan pastorale zorg, aldus de Wereldraad. Se cretaris-generaal dr. Konrad Raiser van de Wereldraad hekel de op een persconferentie in Genève vooral de plaats van de vrouwen in de encycliek. Zij ko men op de laatste plaats hoewel zij bijna altijd bij zulke besluiten betrokken zijn. De Rooms-Ka- de autoritaire wijze waarop de RK Kerk de ethische vraagstuk ken behandelt. De formulering in de encycliek 'De blijde bood schap van het leven' maakt overleg of gemeenschappelijke richtlijnen met het Vaticaan over deze ethische problemen 'bijna onmogelijk'. Ondanks diepgaande ver schillen tussen de lidkerken be staat binnen de Wereldraad de bereidheid hierover met elkaar in discussie te gaan. Deze hou ding verschilt 'fundamenteel' van de aanpak in de encycliek. De Duitse theoloog beoordeelt de verhouding tussen het Vati- kaan en de Wereldraad 'voor zichtig optimistisch'. Maar aan beide kanten bestaan 'geen illu sies' over de verschillen en de afstand tot elkaar. bloemendaal. kees v Het bereik van de kerkomroep Radio Bloemendaal is enorm uitgebreid. Dankzij een sterkere zender zijn de uitzendingen nu weer tot in Friesland, Utrecht en Zuid-Holland helder te ont vangen. De omroep is daarmee terug op haar oude bereik, dat de laatste jaren door de opruk kende hoogbouw in de Rand stad sterk was verminderd. Dankzij een nieuwe 500 watt zender kunnen ook de vaste Studiefinanciering amersfoort anp De Evangelische Hogeschool in Amersfoort zet een eigen stu diefinanciering op. Door het wegvallen van de kinderbijslag voor jongeren van achttien jaar en ouder dreigt het niet erkende basisjaar van de EH onbetaal baar te worden voor studenten met minder draagkrachtige ou ders. De EH wil voor het ba sisjaar het collegegeld van 2500 gulden verlagen naar 500 gul den. Verder biedt de EH lenih- gen tegen een lage rente aan. luisteraars buiten Kennemer- land de uitzendingen nu zonder gekraak en ruis volgen. Na over leg met de overheid zijn boven dien de beperkingen in de zendvergunning opgeheven, waardoor de omroep ook dooi de week uitzendingen mag ver zorgen. Radio Bloemendaal is te be luisteren via de middengolf 269 m - 1116 khz. Het is één van de drie lokale zenders in de ge- de lokale nieuwszender Anten ne Bloemendaal aan de Potgie- terweg het meest in de lucht is. Aan de Vijverweg is ook nog de Radiogemeente van wijlen dominee Toornvliet actief. Toornvliet splitste zich na een conflict in de jaren zestig af van Radio Bloemendaal. De Radiogemeente zendt al leen op zondagmorgen kerk diensten uit, in opdracht van de Stichting Christelijke Haarlemse Omroep (SCHO). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwleusen: S. Jume- let te Waardenburg-Neerijnen. Aangenomen: naar Kamperveen: H L. denS|Jssel.an M 6 nmpenaan Bedankt: voor Goes (bw) en voor Bo degraven (wijk 2)(toez): J.C. Schuur man te Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Wateringen- Kwintsheul (beiden part-time): drs. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Barendrecht: W. Dijk- sterhuis, kandidaat te Kampen; te Amersfoort-West: J. Boersmate Har EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Schiedam (part-time): I Hyvarinen, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. derwijk; te Bedum: E. Heres te As sen-Noord. Beroepbaarstelling: J.Th. Rozemul- ler, Kosterskamp 817683 VZ Den Ham, tel: 05495-2439. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Aarlanderveen: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Goes: J.J. van Eckeveld DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de her vormde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel PUBLIC RELATIONS Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) ir (autom. betaling) Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden AJ.B.M.Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco VERZENDING PER POST 3l (NL) ƒ13 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leesl dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai geluidscassette beschikbaar. Voor inform 08860-82345 (Centrum voc MMBBl N H U I wmmm Z E ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth ZieKenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u a overleg met de dienstdoende verpleegkundige. i overleg met de dienstdoende Kinderafdeling: 10.30-19.00 i pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl. II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders t i 18.30-19.30 uur, klasi RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur( leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, ne kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1' uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. uilslillL Conflict oprichter met directie Gene Pharming leiden caroline v De Leidse professor dr. H. de Boer heeft een conflict met de directie van Gene Pharming Eu rope over het gevoerde beleid. Aanleiding is de op handen zijnde overname van het Finse bedrijf FinnGene. De oprichter van Gene Pharming kan zich niet vinden in de werkwijze van het Finse biotechnologiebedrijf dat volgens hem de gezondheid van runderen schaadt. De Boer, geestelijk vader van stier Her man, heeft zich vorig jaar terug getrokken als directeur van Ge ne Pharming. Hij is nog wel als adviseur en aandeelhouder bij het bedrijf betrokken. Volgens Gene Pharming zijn de bezwa ren van De Boer terug te voeren op een conflict over zijn afkoop- De Boer neemt afstand van de volgens hem 'onethische' werkwijze van FinnGene. FinnGene heeft een kalf ontwik keld, Huomen genaamd, dat door genetische veranderingen het menselijk hormoon Epo in de melk moet aanmaken. Dit hormoon zorgt voor de vorming van rode bloedlichaampjes en wordt onder meer gebruikt bij de behandeling van bloedar moede en nieraandoeningen. Volgens De Boer hebben eer dere proeven met muizen in Finland uitgewezen dat de tech- niek negatieve effecten op die ren heeft. „De muizen hadden te veel rode bloedcellen: ze kre gen rode staarten en poten en sommige gingen dood. Dat be tekent dat je de techniek nog niet op runderen kunt toepas- Volgens een woordvoerder van Gene Pharming hebben de bezwaren van De Boer te ma ken met een financieel conflict. „De Boer is niet tevreden met de eerder getroffen regeling bij zijn vertrek en eist nu via zijn advocaat een veel hoger bedrag dan afgesproken." De Boer wil niet ingaan op het financiële ge schil met de directie. „Het staat los van mijn ethische bezwa- Volgens Gene Pharming heeft De Boer in het verleden nooit kritiek gehad-op de werkwijze van FinnGene. „We vinden zijn uitlatingen daarom nogal vreemd." iiDENDe oude herenhuizen aan het Terweepark zijn niet meer. Deze en vorige week hebben slopers korte metten met de panden gemaakt. In 5 plannen voor het nieuwe stationsgebied ligt op deze plek de route die de bussen straks zullen rijden. foto henkbouwman Bewoners Koningstraat dragen oplossingen parkeerproblematiek aan leiden annet van aarsen Parkeerontheffingen voor amb tenaren van het Stadsbouwhuis, zodat ze hun auto toch weer gratis kwijt kunnen op één van de twee parkeerterreinen naast het kantoor aan de Langeg- racht. Gratis de auto wegzetten op het terrein van de Groen- oordhallen en dan met een pen delbusje langs de kantoren in de binnenstad. Of toch maar burgerlijke ongehoorzaamheid: het plaatsen van obstakels op de vrije parkeerplekken zodat niemand, die niet in de buurt thuishoort, er zijn auto kwijt kan. De bewoners van de Koning straat en omgeving wilden gis teravond best nadenken over het parkeerprobleem dat sinds 1 april in hun buurt is ontstaan. Op die datum werd in de wijk Noordvest aan de overkant van de Maresingel het parkeer- restrictiebeleid ingesteld. Vanaf dat moment bleven de parkeerplaatsen naast het Stadsbouwhuis leeg en rijden iedere ochtend stromen auto's de Maresingel, de Koningstraat en de zijstraten daarvan in, op zoek naar een gratis plekje. Een ontwikkeling waar de bewoners boos over zijn. Tijdens het in derhaast georganiseerd maar drukbezocht actie-overleg ble ken zij gisteravond weinig te voelen voor het eveneens invoe ren van het parkeerrestrictiebe- leid in hun buurt. Wrang „Het is wrang om te zien hoe die parkeérplaatsen aan de overkant gewoon helemaal leeg blijven", zegt een bewoonster van de Maresingel! Haar man: „Drie keer per dag loop ik als een waanzinnige mijn huis uit. Dan is er een parkeerplaats vrij gekomen en kan ik mijn auto weer een stukje dichterbij huis neerzetten." Een andere buurt bewoonster: „Het zijn niet al leen de ambtenaren. Op zater dag en met de koopavond staat het bij ons ook vol." De buurt wil nu via informeel overleg met de gemeente een oplossing vinden. Zij verwach ten dat aan de situatie wel een mouw valt te passen. W. van Dam, bewoner van de Mare- dijkbuurt die op de avond kwam vertellen over de ontwik kelingen in zijn wijk, had da echter een hard hoofd in. denk niet dat er met de meente valt te praten over oplossingen die jullie aandi gen", voorspelde hij. „Het bes wat jullie kan overkomen is d de buurt ook parkeerrestricti gebied wordt." En dat is volgens hem gei gewenste ontwikkeling. Maredijkbuurt was geen pa keerprobleem, maar toch we daar het parkeerrestrictiebele ingevoerd. Nu krijg ik rekeni gen van de loodgieter, die i vijf gulden zijn verhoogd va wege de parkeerkosten." Werkgever SP'er Daan Sloos, die de stei ming kwam peilen, was niet I vreden met wat hij zag. „Ik toch dat jullie min of meer al ii schikken. Dat is verkeerd. Juli moeten zeggen dat jullie gei parkeerrestrictiegebied willi en dat de gemeente mt andere oplossing moet vinde Een goed werkgever zorgt tot voor parkeerplaatsen vo personeel?" Debat over toekomst geesteswetenschappen aan universiteit caroline van overbeeke „Professor, waar komen uw afgestudeerde histo rici eigenlijk terecht?", zo vroeg staatssecretaris Aad Nuis gisteravond aan professor Jan Bank. De hoogleraar vaderlandse geschiedenis aan de Leidse universiteit antwoordde snedig: „Nou, er is er in elk geval één die koning wordt, maar dat is een grote uitzondering." Vertegenwoordigers van universiteiten, hoge scholen, werkgevers, overheidsambtenaren en studenten gingen gisteravond in het Leidse Aca demiegebouw met elkaar in de clinch oVer de toekomst van het hoger onderwijs. Het onderwijs in de geesteswetenschappen wel te verstaan: de talenstudies, geschiedenis, filosofie, theologie, de kunstopleidingen. Het was het vierde debat in een reeks van zes tien bijeenkomsten die Nuis licht moeten bren gen in de duisternis. Dit najaar wil de staatssecre taris met een wetsvoorstel komen waarin hij vast legt wat er moet veranderen in het hoger onder wijs. Uitgangspunt is dat de kosten omlaag moe- Het moet allemaal anders volgens de staatsse cretaris: de opleidingen moeten korter en meer worden afgestemd op de individuele behoeften van student en arbeidsmarkt. Niet iedere student is geschikt voor een wetenschappelijke opleiding, zo vindt Nuis* Instellingen moeten daarom een plan maken dat is afgestemd op de verschillen in wensen, behoeften en capaciteiten van zowel stu denten als de arbeidsmarkt. Dat moet een gevari eerd opleidingaanbod opleveren. Hoe dat in de praktijk moet, wil Nuis, na een enorme stapel rapporten en nota's, van de instellingen en stu denten zélf horen. De universiteiten en hogescholen uit de cul tuur- en letterenhoek hadden gisteravond weinig ideeën voor Nuis in petto. Het liefst houden zij alles bij het oude. Zeker als het om de veelbesproken studieduur gaat: de huidige vier jaar voor de eerste fase is prima. Daarbinnen kan dan worden gewerkt aan kwaliteit, zo was de al gemene teneur. Echte wetenschappers kunnen na vier jaar doorstromen naar de tweede fase. Maar Nuis vindt een 4-jarige wetenschappelij ke of HBO-opleiding niet nodig voor èlle studen ten. Hij vroeg aan professor Bank wat 'het nut' is van een letterenopleiding in de praktijk. „Wat heeft een historicus aan zijn kennis als hij een baan krijgt bij de PTT? Heeft hij dan niet een hoop nutteloze dingen geleerd waar het bedrijfs leven niets aan heeft? Kan zo iemand zijn studie tijd niet anders besteden?" Professor Bank bena drukte het belang van algemene vorming en zelf ontplooiing voor zijn studenten. „Die kennis komt altijd wel van pas, vroeg of laat, in welke werkkring dan ook. Professor W. Zwanenburg van de Universiteit Utrecht vond dat letterenstudenten zich meer moeten toeleggen op brede academische kennis en minder feitjes uit hun hoofd moeten leren. „Het gaat erom hen te trainen in algemene vaar digheden, waarmee ze de opgedane kennis in nieuwe situaties te lijf kunnen te gaan." De letterenopleidingen moeten volgens hem internationaler worden en zich meer toeleggen op informatica. Aankomende studenten moeten volgens Zwanenburg bovendien strenger worden geselecteerd en minimaal drie vreemde talen en wiskunde in hun vakkenpakket hebben. De over heid moet de kleine en kwetsbare letterenstudies - met weinig studenten - beschermen. Nuis krabde zich na afloop van het debat eens op het hoofd. „Ik hoopte een antwoord te krijgen op de vraag hoe de toekomst van de geesteswe tenschappen eruit moet zien. Dat is niet hele maal geiukt. Maar we hebben nog een aantal bij eenkomsten voor de boeg." Proef stillere landing gestaakt schiphol gpd De proef met een nachtelijke landingsprocedi re op Schiphol is tijdeli stopgezet. De Luchtverkeer beveiliging (LVB) vindt gewijzigde naderingsproc dure van de Kaagbaan 'te b werkelijk'. De afgelopi maanden zijn enkele toestf len op de nieuwe manier g land. Vliegtuigen dalen daa bij vanaf grote hoogte in constante lijn. Op een stand van 17 kilometer verder van de luchthave zoals in Leiden en omgevin moet dit de geluidhinder bi perken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12