Scholieren stalen ruim vijftig auto's Helft overlevenden van de Batavia werd door muiters afgeslacht Randstad Leidse ambtenaren woedend op gemeente Wie aan zijn toekomst denkt, gaat regelmatig een avondje uit. Drie jaar cel geëist tegen bewaarder van Bijlmerbajes ZATERDAG 8 APRIL 1995 CHEF ADRIAAN "356481 LEIDEN «ANNETV „Ik word er doodziek van als ik iedere ochtend dat compleet lege parkeerterrein aan de Tweelingstraat zie." P. Kriete- meijer, ambtenaar op het Stadsbouwhuis, spuwde giste ren tijdens een bijeenkomst van de commissie beroep en bezwaar felle kritiek op de par- keermaatregelen in de Leidse wijk Noordvest. Daar moet vanaf 1 april betaald worden voor een plekje voor de auto. Dat geldt ook voor het parkeer terrein naast het Stadsbouw huis. Zo'n tweehonderd amb tenaren, die hun handtekening zetten onder een bezwaar schrift, hebben echter pech. Volgens B en W zijn zij geen belanghebbenden in de kwes tie en kunnen ze daarom geen bezwaar maken. Rondom het Stadsbouwhuis is inmiddels een vervelende si tuatie ontstaan. De gebruikers van de parkeerplaatsen - be halve ambtenaren van het Stadsbouwhuis onder andere ook politieagenten en ambte naren van het stadhuis, die elke ochtend hun auto pleegden te stallen in de Tweelingstraat om vervolgens op de fiets naar de Breestraat te rijden - zijn mas saal uitgeweken naar de Ko ningstraat en omgeving aan de overkant van de Maresingel. Krietemeijer: „Nu wordt Noord opgezadeld met de problemen. Onbegrijpelijk. Niemand ge bruikt nu nog de parkeerplaats aan de Tweelingstraat maar in Noord dreigt het te escaleren." De handtekeningen werden vorig jaar augustus al ingeza meld toen duidelijk werd dat er plannen waren om Noordvest toe te voegen aan het parkeer- restrictiegebied. Nadat de lijs ten waren ingeleverd, bleef het stil. Het college liet niet van zich horen. J. Vellekoop van het ingenieursbureau, afdeling openbare werken, die gisteren namens B en W het woord voerde: „Men heeft, zachtjes uitgedrukt, een aantal steken laten vallen. Het college heeft er niets aan gedaan en ook de gemeentesecretaris is tot nu toe in gebreke gebleven." De voorzitter van de com missie beroep en bezwaar snapte niet veel van deze gang van zaken. Al zou de gemeente als regelmaker de bezwaren van de ambtenaren terzijde moeten leggen - omdat zij geen belanghebbenden zijn - dan had ze volgens hem toch op zijn minst als werkgever naar de klachten van haar personeel moeten kijken. „Het is be vreemdend dat er met de klacht helemaal niets is ge beurd." Ambtenaar Krietemeijer was duidelijk niet in zijn sas. „Ik breng acht uur per dag op het kantoor aan de Langegracht door. Ik vind mijzelf wel zeker een belanghebbende. Als een bedrijf zich in Leiden komt ves tigen, dan moeten er een be paald aantal parkeerplekken komen voor de werknemers. Dat zijn de regels. Maar de ge meente Leiden loopt over haar werknemers heen." J. van der Toorn, destijds een van de initiatiefnemers van de handtekeningenactie, waar schuwde de bewoners van de Koningstraat en omgeving, die inmiddels protest hebben aan getekend tegen de ontstane parkeeroverlast in hun buurtje. „Zij kunnen met hun acties wel eens hun eigen graf graven. Deze buurt staat ook op de no minatie om parkeerrestrictie- gebied te worden." De uitspraak van de commis sie volgt later. Amsterdamse politie rolt jeugdbende op De Amsterdamse politie heeft veertien scholieren gear resteerd die tussen oktober 1994 en maart 1995 ruim vijf tig auto's stalen. Twee hoofdverdachten die bij zeker der tig van de diefstallen waren betrokken, zitten nog in be waring. Vijf jongeren zijn inmiddels voorgeleid. AMSTERDAM De verdachten variëren in leef tijd van 14 tot 16 jaar. Hun werkgebied lag tussen Amster dam en Alphen aan den Rijn. In bijna alle gevallen hadden ze het voorzien op Opeis van meer dan tien jaar oud die ze ge bruikten om mee te crossen in het westelijk havengebied. Bijna alle gestolen voertuigen zijn te recht, maar verkeren in een der mate beroerde staat dat de rechtmatige eigenaars er weinig meer aan hebben. De schade loopt in de tonnen. Volgens de politie opereerde de groep koelbloedig. Geregeld stalden ze de gestolen auto's op het parkeerterrein van een poli tiebureau buiten het Amster- dam-Amstelland gebied. Ze gin gen er vanuit dat niemand arg waan koestert als een gestolen wagen voor een politiebureau staat. De groep werkte in wisselen de samenstelling en ging meestal 's avonds en 's nachts op het dievenpad. Van de ou ders merkte nooit iemand iets vreemds, omdat de jongens er voor zorgden 's morgens vroeg weer in bed te liggen. De groep liep tegen de lamp toen leden van de Koninklijke Marechaussee op 12 maart in het westelijk havengebied twee crossende jongens in een Opel Kadett zonder kenteken aan hielden. Verderop in het gebied werden nog vijf andere auto's aangetroffen, waarvan er drie in het water lagen. Uit het onderzoek bleek dat de groep behoorlijk kieskeurig was: soms stalen ze een Opel, maar lieten de wagen na het doorverbinden van de bedra ding toch staan omdat de kleur hen niet aanstond, of omdat bleek dat er te weinig benzine De kennis voor het doorver binden van de bedrading had den de jongens opgedaan bij autosloperijen. Ze deden er ge middeld 30 seconden over. Eén van de leden van de groep was een jongen die zo graag bij de Opel-dieven wilde horen, dat hij 19.000 gulden stal van zijn va der om zich in te kopen. Misschien heeft u altijd a t idee rondgelopen progra leer uit uw werk kunt halen of dat uw e arbeidsmarkt veel groter kunnen zijn. wilt u wel gewoon uit interesse iets In zo'n geval kunt u het best regelmatig een avondje uitgaan. Want de Haagse Hogeschool verzorgt in de avonduren maar liefst 22 HB0- deeltijdopleidingen. Met een efficiënt studie docenten uit de praktijk. Geïnteresseerd? Vul dan onderstaande b meer informatie, bel ons studie-informa of bezoek een informatiebijeenkomst. Haagse Hogeschool Net even meer aandacht. Informatiebijeenkomsten deeltijdopleidingen Opleiding Adres Datum SECTOR ECONOMIE ft MANAGEMENT O Bibliotheek en Documentaire Informatie O Facilitaire Dienstverlening HEAO: O Accountancy O Bedrijfseconomie O Commerciële Economie O Communicatie O Fiscale Economie O Opleiding voor Management, Economie e 3 Bestuurskunde, afstudeerrichting MER SECTOR GEZONDHEIDSZORG/GEDRAG ft MAATSCHAPPIJ 3 Culturele en Maatschappelijke Vorming 3 Personeel en Arbeid 3 Maatschappelijk Werk en Dienstverlening 3 Sociaal Pedagogische Hulpverlening 3 Beleid, Bestuur en Management 3 Opleiding tot Verpleegkundige 3 Opleiding tot Verpleegkundige in de Maatschappelijke Gezondheidszorg 3 Opleiding van Kader in de Gezondheidszorg Bij enkele opleidingen van deze sector zijn er oo i Informatiekunde Saffierhorst 105 Helenastraat 15 26 april, 18.00-20.00 u Louis Couperusplein 19 3 Elektrotechniek O Technische Bedrijfskunde O Werktuigbouwkunde 3 Industrieel Produkt Ontwerpen 25 april, 19.00-21.00 u Informatiebon Scheepvaart luidt noodklok over Schengen Het Schengen-verdrag zorgt niet alleen voor problemen op Schiphol, maar zet ook scheepvaartbedrijven voor het blok. Grote Rotterdamse cargadoors hebben moeite hun bemanningen op tijd aan boord te krijgen. Sche pen lopen daardoor grote vertragingen op. „Een bemanning wordt vaak op het laatste moment samengesteld. Dan is de am bassade net gesloten of de juiste man is er even niet. Die jongens vliegen dan zon der visum naar Europa. Voor het Schengen-verdrag kon den ze vanaf elke Europese luchthaven doorvliegen naar Schiphol, waar wij dan voor een visum zorgden. Nu wor den ze, bijvoorbeeld in Frankfurt, als vreemdelingen aangehouden en moeten wij de autoriteiten daar overtui gen, dat die mannen écht met een geldige reden het Schengen-gebied betreden.", aldus een vertegenwoordiger van de cargadoors. Volgens H. Brouwers, grenscoordinator van de Ha venpolitie, zijn de problemen van tijdelijke aard. M HAAGFRANS V De replica van de Batavia, die vandaag door koningin Beatrix in Lelystad feestelijk werd ge doopt, brengt de afgrijselijke af loop van het scheepsdrama op het VOC-schip op 4 juni 1629 in herinnering. Uit een op schrift gesteld re laas van commandant Francois Pelsaert blijkt dat de in totaal 250 opvarenden in eerste in stantie allen de stranding op de klippen aan de westkust van Australië wisten te overleven en terechtkwamen op de naburige eilanden-groep Abrolhos. Een groep potentiële muiters deci meerde dat aantal in drie maanden tijd tot 124. Vooral zieken, vrouwen en kinderen werden eenvoudigweg afge slacht omdat ze zich niet bij de muiters wensten aan te sluiten. Het journaal van comman dant Pelsaert vermeldt dat de Batavia op weg naar Indië bij het ronden van Kaap de Goede Hoop de vier andere begelei dende schepen kwijtraakt. Al spoedig ontstaan er aan boord spanningen rond de aantrekke lijke Lucretia Jansz. Schipper Ariaen Jacobsz dingt naar haar gunsten. Tevergeefs. Uit pure nijd besluit hij het aan te leggen met haar welwillige kamenier, Zwaantje Hendriks. Om Lucre tia te vernederen geeft de schip per opdracht haar van top tot teen in te smeren met stront, teer en andere troep. Commandant Pelsaert van de eenheid, die ook aan boord van de Batavia is, vermoedt dat de schipper de kwade genius ach ter deze actie is. Wat hij niet weet, is dat schipper Jacobsz en onderkoopman Jeronimus Cor- nelisz een complot smeden om samen met enkele officieren, cadetten en matrozen het schip over te nemen en op kaapvaart te gaan. Dit voornemen mislukt doordat de Batavia op 4 juni ver uit de koers door onoplettend heid van de schipper op de klif fen stoot. Het schip breekt in tweeën, maar zinkt niet. Op een paar dichtbij gelegen eilandjes van de Abrolhos-groep worden in eerste instantie 180 zieken, vrouwen en kinderen aan land gebracht met de sloep van de schipper. Zij krijgen twintig vaten brood en enige tonnetjes water mee. Aan boord van de gebroken Batavia blijven nog ongeveer zeventig opvaren den achter, waaronder Pelsaert en onderkoopman Cornelisz. Op het eilandje breekt al snel een noodtoestand uit omdat er veel te weinig water is en men zich niet aan de rantsoenen houdt. Pelsaert besluit samen met schipper Jacobsz naar het ei land te gaan om orde op zaken te stellen. Aan boord breken on dertussen ernstige ongeregeld heden uit. Een dronkemans bende plundert de kajuit van Pelsaert. Door het slechte weer kunnen de commandant en de schipper niet terug naar de Ba tavia. Na drie dagen proberen ze met een open boot met 48 mensen aan boord het vaste land van Australië te bereiken, maar dat lukt niet. Daarop wordt koers gezet naar Indië om in de hoofdplaats Batavia hulp te halen. Daar komen ze uitein delijk op 7 juli aan. Pelsaert brengt er verslag uit aan gouverneur-generaal Jan Pietersz Coen. De bootsman, onder wiens leiding Lucretia werd besmeurd, wordt direct opgehangen. Schipper Jacobsz wordt in de boeien geslagen wegens onachtzaamheid. Com- Koningin Beatrix doopte gistermiddag de replic mandant Pelsaert gaat daarna met een jacht terug naar de ei landen-groep om te redden wat er te redden valt. Pas na twee maanden, op 17 september, komt hij daar aan. Tot zijn grote ontsteltenis treft hij daar nog maar de helft van de groep aan die hij had achtergelaten. Een week nadat Pelsaert koers richting Indië heeft gezet, zinkt de gebarsten Batavia. De meeste overgebleven beman ningsleden weten zwemmend en op planken en vlotten het ei land te bereiken. Daar begint de groep muiters zich weer te roe ren en besluit toch op kaapvaart te gaan met het schip dat hen uit Indië zal komen redden. On der leiding van onderkoopman Jeronimus Cornelisz brengen de muiters allen die ?ich niet bij hen aansluiten om het leven. De gruwelijke details van deze actie worden beschreven in de processen-verbaal van de latere terechtzittingen. Daaruit blijkt dat een. groot aantal opvarenden om het le ven wordt gebracht door hen simpelweg zonder mondvoor raad naar naburige eilandjes over te brengen. Soms worden ze onderweg al in het water ge gooid, soms met de handen ge bonden of na een dolkstoot. Een aantal vrouwen blijft aan vankelijk gespaard om tot 'ge meenschappelijk gebruik' te dienen, maar de meesten wor den later toch gewurgd. Lucre tia Jansz weet het leven te be houden door de concubine te worden van muiterij-leider Je ronimus Cornelisz. Het meest weerzinwekkend is het doden van alle kinderen, meestal tijdens spelletjes als blindemannetje. Jeronimus Cornelisz maakt daar zelf zijn handen niet aan vuil. Dat laat hij over aan de jongste jongens. In de documenten valt te lezen hoe deze jongetjes er vaak om vechten om iemand de hals te mogen afsnijden. Het eiland waarop dit gebeurt, heet sinds dien Batavia's Kerkhof. Een groep van 55 opvarenden weet zich intussen op het nabu rige Het Hoge Eiland aan de moordpartij te onttrekken. Zij zijn daar met een schip naar toe gebracht, in de veronderstelling dat ze door honger en dorst omkomen. Maar er blijkt daar juist een overvloed aan water en voedsel aanwezig. Onder lei ding van gewoon soldaat Wiebe Hayes uit Winschoten weten zij aanvallen van de muiters af te slaan. Het lukt hen zelfs om lei der Jeronimus Cornelisz gevan gen te nemen. Hayes weet uit eindelijk de te hulp komende groep van Pelsaert tegemoet te varen en waarschuwt hem voor, de muiters op Batavia's Kerk hof. De moordenaarsgroep, in middels onder leiding van Wou ter Loos, probeert het schip van Pelsaert nog wel te overmeeste ren, maar hij weet dat te 1 komen en dwingt in korte tijd de muiters op het eiland overgave. Jeronimus Cornelisz en een aantal companen wor den op een van de eilandjes op gehangen, nadat eerst een hand is afgekapt. Wouter Loos, de jonge opvolger van Cornelisz, wordt wegens zijn jeugdige leef tijd samen met nog een jonge complotteur op het vasteland van Australë afgezet. Zij krijgen rantsoenen mee en instructies hoe te handelen bij een moeting met inboorlingen. Weer terug in Indië worden na een paar zittingen nog enke le muiters opgeknoopt. Pelsaert zelf komt er ook niet best van, af. Ondanks het feit dat hij de schatten aan boord van de Ba tavia heeft weten te redden, gaat de hem toebedeelde post van lid van de Raad van Indië aan zijn neus voorbij. Na zijn dood in 1630 komen beschuldi gingen los over onwettige parti culiere handel. Blaauw leidt TCR-onderzoek Haagse Hogesc 2509VD Oen; Officier van justitie mr. F. Teeven heeft vrijdag voor de rechtbank in Amsterdam drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een voormalige gevangenenbe- waarder in de Amsterdamse Bijlmerbajes. De man (39) wordt ervan verdacht spring stof, touw en haken de Bijlmer bajes te hebben binnengesmok keld. De spullen werden ge bruikt bij een ontsnappingspo ging van een 42-jarige hasjko- ning en zijn 24-jarige handlan ger, op 20 oktober van het vorig jaar. De poging mislukte doordat de twee gedetineerden de springstof niet goed plaatsten. De toren De Schans, onderdeel van de Bijlmerbajes, liep voor 25.000 gulden schade op door de explosie. De hasjhandelaar ontsnapte in 1985 met succes uit dezelfde inrichting, nadat hem een straf van negen jaar was opgelegd wegens groothandel in hard- drugs. In 1993 kon de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst hem aanhouden, nadat hij in beeld was gekomen als hoofdverdachte in het onder zoek rond het smokkelschip Co- ral Sea II. Zijn bende smokkelde circa 270.000 kilo hasj vanuit Pakistan naar Nederland en Ca nada. De verdachte bewaarder be weert dat hij in oktober van het vorig jaar is benaderd door een man die hem te verstaan gaf dat hij moest meewerken aan de ontsnapping. Als hij weiw zouden hij en zijn gezin langer veilig zijn. De man zegt te zijn gezwicht voor de druk. Daags na het incident biecht te de bewaarder zijn betrokken heid op aan de psycholoog van de Bijlmerbajes, P.Tjebbes. „Hij was een mens in nood", aldus Tjebbes vrijdag ter zitting. Een dag later vertelde hij zijn ver haal aan de adjunct-directeur van De Schans. Daarop werd de bewaarder gearresteerd Officier Teeven geloofde niets van het bedreigingsverhaal. Hij meent dat de man mogelijk deel uitmaakt van de organisatie die hij zegt te vrezen. Teeven ba seert zich daarbij vooral op een recentelijk ingebrachte verkla ring van een anonieme getuige. Advocaat Westendorp van de verdachte meent dat zijn cliënt „slachtoffer van het systeem" binnen de Bijlmerbajes is ge worden. Bewaarders worden blootgesteld aan grote gevaren doordat zij bij binnenkomst niet worden gecontroleerd. Uit de verklaring ter zitting van de plaatsvervangend direc teur van het complex, A. Roelofs, bleek dat de controle maatregelen in de Bijlmerbajes na de gebeurtenis niet zijn ver scherpt, ondanks het feit dat al eerder is gepoogd met behulp van binnengesmokkelde explo sieven te ontsnappen. Roelofs kondigde aan dat komend na jaar detectiepoorten zullen wor den geplaatst, ter controle van het personeel. De rechtbank doet uitspraak op 21 april.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14