Leidsch t Dagblad i Ophef over Van Rij door advertentie Leids meisje vindt 20.000 gulden in bankkluis Noodlanding Helikopter abij strand Strandbezoek -Lorina Peeze komt net de schrik vrij [AO-overle» loogovens astgelopen Vier 2e Paas dag vrolijk op de Boulevard! Schiphol vreest verlies imago door pasjessysteem BEL: 071-128030 Leidse VVV aan rand van de afgrond GOED NIEUWS NDERDAC 6 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 anda Amnesty International f beschuldigt de nieuwe Driteiten in Rwanda [het martelen enver- - -orden van verdachten. (rdwijk» conny smits I helikopter van de lucht- ;ht heeft vanochtend een N dlanding gemaakt bij de Uelmina Boulevard in Irdwijk. Volgens de politie het om een geslaagde idlanding, waarbij zich geen oonlijke ongelukken voor in. Wat de aanleiding voor toodlanding is geweest, kon ilitie nog niet zeggen. Een ide helikopter werd vanoch- d naar de provisorische lan- gsplaats bij manege Meeu- r o ïoo rd gevlogen om assisten- verlenen. ^-fwerg Bayern t reus gegroeid' ilchen anp de Duitse kranten is de 0-0 Bayern München tegen n de halve finales van de jmpions League met grote redenheid ontvangen. Boule- lad Bild was als gebruike- in jubelstemming en spreekt Bayern-dwergen, die in ne- jtig minuten zijn uitgegroeid [reuzen. „Wat een strijd! De lie lonkt." je dagbladen oordelen dat rem het maximale heeft ge- iteerd. Door tal van blessu- en schorsingen moest trai- Trapattoni een beroep doen Amateurs en andere onerva- spelers. foorzitter Franz Becken- ler, columnist van de miljoe nkrant, bezocht gisteren het iningskamp en sprak de jnschappen toe. Jild spoorde voormalig Ajax- •jfpch Rinus Michels op tussen t publick. Hij zei: „Het was t wedstrijd zonder vuur. Ajax s te voorzichtig, Bayern kan imenteel niet beter." >n scheveningen Een ultralicht vliegtuigje heeft gistermiddag een voorzorgslanding gemaakt op het strand van Scheveningen. Ter hoogte van het noordelijk havenhoofd werd het toestel aan de grond gezet. De inzittenden bleven ongedeerd. Op de foto inspecteren de piloot en de co-piloot het vliegtuigje. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE pair vanmorgen terug in Nederland hington hans de bruun proces tegen Corina Peeze, Nederlandse au pair die de id van de twee maanden ou- Amerikaanse baby Brenton 'onshire op haar geweten hebben, is terug in Neder- ad. Na een deal met de Ame- taanse justitie kon ze gisteren ■peel onverwacht op het vlieg- =ig stappen en kwam ze van- orgen vroeg op Schiphol aan.. In de overeenkomst bekent «ze geen schuld, maar geeft ïl toe dat ze op grond van het jwijsmateriaal voor een lichter rgrijp dan de ten laste gelegde ■vrijwillige doodslag' veroor- eld zou kunnen worden. Haar juiden eric jan weterings e 11.000 werknemers van pogovens hebben nog geen euwe CAO. Onderhandelin- ;n tussen de vakbonden FNV," NV. VHP en Unie BLHP en de fee tie van het IJmuidense aalbedrijf werden vannacht na I uur onderhandelen afgebro- :n zonder dat uitzicht was op :n compromis. Voornaamste Breekpunt is de vraag op welke Sïjze de werkgelegenheid in de >mende jaren het best gega- pdeerd kan worden. De bon- in kwalificeren de voorstellen in Hoogovens als 'afbraakbe- id', terwijl de directie de vak- irenigingen verwijt 'onverant- borde voorstellen' te doen. De bonden wilden aanvanke- k gistermiddag om vier uur in eindbod van Hoogovens, it zij vandaag aan hun leden Olden voorleggen. Tot twee Jr vannacht is vruchteloos irder gepraat. Na zes onder- widelingsdagen is er geen ndbod van Hoogovens geko- -ten. Beide partijen verwachten p korte termijn toch weer rond I tafel te gaan zitten. 'straf bestaat uit een jaar psy chiatrische behandeling plus de belofte twee jaar niet voor klei ne kinderen te zullen zorgen. Een jury kon het twee weken geleden niet eens worden over Peeze's schuld, waarna de rech ter besloot dat er een nieuw proces zou moeten komen. Dat is nu van de baan. „Ik ben nog steeds bang, maar ik ben blij dat ik nu naar huis mag", zei Peeze gisteren voor haar vertrek naar huis. „Het spijt mij heel erg voor de familie dat dit is ge beurd. Maar het is ook met mij gebeurd." De Rijneke Boulevard is dan van 10.00 tot X' .fe» 17-00 uur geopend. Met een hele reeks paasbeste aanbiedingen in alle winkels. Om vrolijk van te worden. Zoeterwoude Rijndijk NR. 40742 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Non-proliferatie 6 Terwijl atoomsmokkel welig tiert, begint op 17 april in New York de conferentie over het Non proliferatieverdrag. Bewaking q De bewaking van I 2/ De Lakenhal wordt verscherpt. En museum wereld heeft nieuw wapen tegen diefstal. Gent-Wevelgem fr Onbekende Deen 2. 3 Lars Michaelsen wint klassieker Gent-We- velgem na zinderende sprint. Wethouder betrokken bij aankondiging referendum in Mare De zieke wethouder T. van Rij heeft de Katwijkse project ontwikkelaar Van der Plas geholpen met de advertentie die enkele dagen voor het referendum over het Konink lijk Militair Invalidenhuis in het universitaire weekblad Mare heeft gestaan. Met die onthulling komt hoofdre dacteur A. van Ammelrooy vandaag in haar blad. In die advertentie, waarbij misbruik is gemaakt van het logo van de gemeente Leiden, werden kiezers opgeroepen voor het bouwplan bij het Invalidenhuis te stemmen. Volgens Mare heeft Van Rij, toen de hele zaak bekend dreigde te worden, geprobeerd de bewijzen voor zijn be trokkenheid te vernietigen. Van Rij ontkent dat. PvdA'er R. Hillebrand, die de zieke Van Rij vervangt, heeft Van der Plas vanwege de mislei dende advertentie op het matje geroepen. Naar nu blijkt had ook Van Rij de hand in de inge zonden mededeling. Van Rij be vestigt dat hij Van der Plas heeft aangeboden de advertentietekst door te nemen. De bouwer heeft gebruik gemaakt van dat aanbod. Van Rij ontkent ten stelligste dat hij verantwoorde lijk is voor de plaatsing van het logo. waardoor de advertentie afkomstig leek van de gemeen te. Wel heeft hij Van der Plas ge- Noordwijkse eist 40.000 gulden voor TV-opname noordwuk argos Een Noordwijkse vrouw eist 40.000 gulden van de NCRV na dat ze de afgelopen maand een hoofdrol speelde in het pro gramma 'Blik op de weg'. Vol gens de vrouw zijn er opnamen met een verborgen camera uit gezonden zonder dat ze daar voor toestemming heeft gege ven. Ze stelde dit gisteren tij dens een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank. In het programma was te zien dat de vrouw 100 kilometer per uur reed op een weg met een maximum-snelheid van 50. Bo vendien keek ze in haar achter uitkijkspiegel om haar haar goed in model te brengen. Daardoor slingerde de auto een beetje. Het tafereel was vastge legd door een camera die was bevestigd op de motor van een agent. De vrouw verklaarde voor de rechter dat haar nooit is verteld dat ze op TV zou komen. Laat staan dat ze toestemming heeft gegeven voor de opnamen. De cameraman die het uitdelen van de bekeuring filmde, zei dat haar dat wel degelijk is verteld. Volgens hem heeft de vrouw in direct toestemming gegeven door geen bezwaar te maken. Pagina 16: Noordwijkse wist niets van TV-opname. adviseerd het speciale referen dumtelefoonnummer van de gemeente erbij te laten afdruk ken. In het artikel in Mare wordt een andere gang van zaken ge schetst. Een medewerker van het Zandvoortse reclamebureau Van Vliet, dat de advertenties voor Mare regelt, heeft ver klaard dat Van Rij wel degelijk heeft gesuggereerd bij de adver tentie het logo van de gemeente te zetten. Hij zou het logo ook zelf hebben gebracht bij het re clamebureau in Zandvoort. Vol gens Van Rij is dat niet het ge val. Van Rij's hulp aan Van der Plas bestond behalve uit het re digeren van de advertentietekst ook uit het faxen van de defini tieve advertentie via zijn thuis- fax. De wethouder zegt dat dat aanvankelijk niet de bedoeling was. Hij had de klus één dag voor de deadline willen klaren, maar is daar door privé-om- standigheden niet aan toegeko men. Daardoor kwam hij in tijdnood en heeft hij Van der Plas aangeboden de advertentie naar het reclamebureau te faxen. Van der Plas heeft de ad vertentie betaald. Mare schrijft verder dat Van Rij na de ophef over de adver tentie heeft verzocht zijn faxen te vernietigen om zo elk spoor dat naar de herkomst zou lei den, te wissen. Van Rij zelf zegt dat hij nooit verstoppertje heeft gespeeld en dat hij zich in de gesprekken met hel reclamebu reau telkens heeft voorgesteld als 'wethouder Van Rij'. De PvdA'er vindt dat wat hij heeft gedaan 'onverstandig' is ge weest en dat hij elke schijn had moeten vermijden dat hij onder één hoedje speelt met Van der Plas. „Echt, hij is mijn vriendje niet. Hij is ook niet bij me op bezoek geweest." schiphol gerard van putten Op Schiphol wordt gevreesd voor een aanzienlijk imagover- lies, mocht een meerderheid in de Tweede Kamer zich vandaag uitspreken voor een CDA-motie om de luchthaven tot 15 de cember buiten 'Schengen' te plaatsen. Op die datum moet de fysieke scheiding tussen het Schengen-verkeer en de niet- Schengen-vluchten zijn aange bracht. Naar het zich laat aan zien zullen de WD, Groenlinks, AOV en de kleine christelijke partijen de CDA-motie onder steunen, waarin wordt aange drongen op afschaffing van de op 26 maart ingevoerde open grens-kaart. Opmerkelijk genoeg spraken de betrokken staatssecretaris sen Schmitz (justitie) en Patijn (buitenlandse zaken) gisteren in de Kamer hun verbazing erover uit dat het pasjessysteem zo ha perde. Eerder hadden beide be windslieden Schiphol als bui tengrens van Schengen 'water dicht' genoemd. Frank Rietveld, woordvoerder van de luchthaven Schiphol: „Zoals bekend heeft de luchtha ven keer op keer beklemtoond dat 'Schengen' voor Schiphol eigenlijk te vroeg kwam. Niette min hebben we er ten volle aan meegewerkt dat de grenzen tus- leiden «cees van hoore Door een storing in de nacht kluis van de ABN AMRO in de Leidse Merenwijk lagen er op eens zo'n twintigduizend gul den aan bankbiljetten en tallo ze betaalcheques te grabbel. Het Marokkaanse meisje Maji- da (13), dat in de buurt van de bank woont, zag 's avonds bij de bank nabij het winkelcen trum De Kopermolen het pakje met geld in de open kluis lig gen en haalde het eruit. De vol gende dag liet ze het door haar broer keurig bij de bank terug bezorgen. Majida is dertien jaar. Ze stond afgelopen maandag met haar vriendin in de buurt van de kluis toen ze iets vreemds opmerkte. „Ik dacht: hé, dat kan toch niet zomaar. De kluis stond open en er lag een pakje Majida (I) met haar vriendinnen voor de bankkluis: „Ik heb wel eens meer van die enveloppen open en in. Ik heb het mee naar huis bloot zien genomen en zag dat er behoor lijk veel geld in zat." „We hebben toen de hoofd vestiging van de ABN AMRO in Amsterdam gebeld en daar zei den ze dat we het pakje kon den afgeven bij de politie of konden terugbrengen bij de bank. Mijn vader is net op va kantie in Marokko en mijn moeder vindt de politie maar eng, dus heeft mijn broer Mo hammed het de volgende dag teruggebracht naar de bank. Nu ik er eens goed over na denk: ik heb wel'eens meer van die enveloppen zo open en bloot zien liggen." Erg spontaan is de bank niet omgesprongen met de eerlijke vinders. Mohammed, de broer van Majida: „De directeur FOTO HOLVAST/MARK LAMERS vroeg me of we als beloning niet eens lekker Turks wilden gaan eten. Terwijl we Marok kanen zijn! Toen ik dat afwees, wilde hij me een paar kaartjes voor Ajax geven. Ook dat wilde ik niet. Toen bood hij me twee honderd gulden aan en later nog eens driehonderd. Ook dat heb ik niet geaccepteerd." Het filiaal van de bank in de Kopermolen zwijgt in alle ta len. „Ik weet nooit iets van wat er hier gebeurt", zegt een woordvoerder, als hem wordt gevraagd naar het terugbezor gen van het pakje. Hij wil de naam van de klant, wiens geld zomaar voor het grijpen in de kluis heeft gelegen, niet zeg gen. De ABN AMRO wijst elke verantwoording voor het inci dent van de hand. „De klant moet iets verkeerds hebben ge daan", zegt voorlichtster Hetty Grooteman van het hoofdkan toor. „Dat er gisteren toevallig een Lips-monteur met de kluis bezig was, heeft niets met dit incident te maken. Dat is ge woon groot onderhoud. O, heeft hij tegen u gezegd dat er een storing was, daar weten wij niets van." Volgens Grooteman wordt vandaag verder gesproken over het vindersloon dat de bank aan het meisje wil geven. sen de zeven Schengenlanden zijn geopend. Na een paar da gen dreigen die grenzen weer te worden dichtgegooid door her invoering van de paspoortcon trole. Gezien alle voorbereidin gen en investeringen wel heel erg wrang." Op Schiphol wordt nog altijd gehoopt dat de Kamer de open- grenskaart tot medio december bestaansrecht wordt gegund. Rietveld: „Eerder deze week zijn extra veiligheidsmaatregelen geformuleerd tijdens een over leg waaraan justitie, mare chaussee en de luchthaven heb ben deelgenomen. Wij kunnen leven met het voorstel de gel digheidsduur van de magneet kaart terug te brengen van 6 naar 2 uur. En wat ons zeker ook aanspreekt: steekproefsge wijze controles van de mare chaussee." Maar een kamermeerderheid lijkt duidelijk geporteerd voor afschaffing van de fraudegevoe lig bevonden open grens-kaart, die sinds 26 maart op Schiphol een vrijgeleide voor het passa- gierverkeer tussen de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal. Mocht vandaag inder daad een politiek 'neen' tegen de magneetpas worden uitge sproken dan betekent dat feite lijk een kapitaalvernietiging van tien miljoen gulden in ander halve week tijd. Speciaal met het oog op de introductie van de open-grens- kaart op Schiphol heeft het Haarlemse uitzendbureau Ecco onlangs tachtig informatrices geworven. Wal voor conse quenties de eventuele afschaf fing van de open-grenskaart voor hen heeft, daarover wilde Frank Rietveld zich als woord voerder van de luchthaven niet uitspreken. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Bishop Wilson Het is gevaarlijk zich te laten overtuigen, voordat men begrijpt. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Meer wind Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Minimumtem peratuur omstreeks 7 graden Maximumtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 15 in het zuiden Westenwind, matig, rond kracht 4. Wind overdag draaiend naar noordwest en aan de kust en op het IJsselmeer toe nemend tot hard, 7, in het Wad dengebied later mogelijk tot stormachtig, 8. EUROPACUP OP TV 20.55-22.50 RTL 5 Voetbal: Arsenal- Sampdoria in het toernooi van de Euro pacup voor bekerwinnaars. 22.00-23.30 EURO Europacupvoetbal halve finales. LEIDEN AAP RIETVELD Dc Leidse VW staat aan de rand van de afgrond. Het bu reau voor toerisme en recreatie moet drie a vier medewerkers ontslaan als de bezuiniging van 150.000 gulden, die burgemees ter en wethouders hebben aan gekondigd, doorgaal. Wat voorzitter A. Coenen van het WV-bestuur betreft, is dat het einde van liet bureau. Maandagavond komt het be stuur voor spoedberaad bijeen. De VW heeft schoon genoeg van de behandeling door de ge meente Leiden. De korting op de subsidie is wat Coenen be treft de druppel die de emmer doet overlopen. Al bij het be kend worden van dat plan werd er in het VW-bestuur gespro ken over liquidatie van het bu reau. Maar het bestuur dacht dat CDA-wethouder J. Walen kamp, verantwoordelijk voor toerisme èn financiën, mis schien nog op andere gedach ten kon worden gebracht. Dat is niet gelukt. Leiden maakt van toerisme en promotie al jaren een potje, vindt Coenen. „I let overleg over taak en functie van de VW wordt ernstig gefrustreerd door het niet nakomen van afspra ken, het niet beantwoorden van brieven of het op de lange baan schuiven van de afhandeling van onderwerpen." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. o bezorging). -1 envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1