Steeds meer vrouwen geven voorkeur aan flesvoeding Gezondheid Discussie over leeftijd ingevroren embryo 's DINSDAG 4 APRIL 1995 157 LONDEN REUTER Bijna vijf jaar na de bevruchting is in Groot-Brittannië een baby geboren. Het embryo was volgens Britse artsen vier jaar en twee maanden ingevroren geweest voordat de biologische ouders erin slaagden een draagmoeder te vin den. Het meisje, Jennifer Gunther, kwam vorige week ter wereld. De blijde gebeurtenis heeft in Groot- Brittannië onmiddellijk de discussie doen oplaaien over de door het parle ment vastgestelde periode dat ingevro ren embryo's kunnen worden bewaard. In 1991 bepaalde het Lagerhuis dat em bryo's niet meer dan vijfjaar ingevro ren mogen blijven. De gevolgen van die wet worden vanaf volgend jaar merk baar. In juli 1996 zal artsen worden ge vraagd duizenden ingevroren embryo's te vernietigen. Deskundigen hebben opgeroepen de li miet van vijf jaar te herzien. Anders wordt de hoop van duizenden wanho pige stellen de bodem in geslagen. Jen nifers eigen moeder onderging negen mislukte pogingen tot in-vitro fertilisa tie voordat besloten werd enkele em bryo's in te vriezen. Er werd pas een draagmoeder gevonden nadat de biolo gische moeder in wanhoop een oproep via de radio had gedaan. De directeur van de vruchtbaarheids kliniek Bourn Hall, MacNamee, zegt dat Jennifer de oudste bevroren em bryo is die bij een draagmoeder is inge bracht. Er zijn wel oudere embryo's ge bruikt, maar daarbij ging het steeds om succesvolle implantaties bij de natuur lijke moeder. MacNamee zegt dat hij dat niet over zijn hart zal kunnen krijgen embryo's te vernietigen. Ook wil hij het zijn mede werkers niet vragen „hoewel wij daar door mogelijk de gevangenis in moe ten". Hij zei dat er in zijn instituut op dit moment zo'n 7.000 embryo's zijn opgeslagen. Daarvan zouden er 1.000 moeten worden vernietigd. „Volgens het huidige slagingspercentage komt dat overeen met ongeveer 100 baby's." REDACTIE SASKIASTOELINCA* 023-150265 Pesticiden thuis verhogen kans opjeugdkanker LONDEN THE INDEPENDENT Nederlandse kinderartsen trekken aan de bel Tot verontrusting van de kinderartsen boet borst voeding in aan populari teit. Niet alleen geven min der moeders hun kind de borst, de borstvoeding wordt ook minder lang vol gehouden. Nederland is op dit moment één van de Westerse landen waar het minst borstvoeding wordt gegeven. ROTTERDAM ANNEMIEK VEELENTURF In een land als Finland ligt dat heel anders. Hier begint 99 pro cent van de moeders met borst voeding en geeft 90 procent na drie maanden nog steeds de borst. In Nederland liggen die percentages op respectievelijk 60 en 30. Deze cijfers zijn voor kinderartsen in het Zuiderzie kenhuis en het Sint Clara Zie kenhuis in Rotterdam aanlei ding om op het mini-symposi um 'Natuurlijk de Borst' aan de bel te trekken. „Elke dag is meegenomen", zegt kinderarts A.M. Oudesluys- Murphy van het Zuiderzieken huis over het belang van borst voeding. „Borstvoeding mag worden gegeven zolang moeder en kind dat willen, liefst zo lang mogelijk. Maar vooral de eerste drie a vier maanden zijn be langrijk. Tot de leeftijd van een halfjaar is borstvoeding vol doende voor een zuigeling. Je hoeft dan in principe niets ex tra's te geven." In die eerste maanden krijgt de baby tegelijk met de borstvoe ding de nodige afweerstoffen binnen. „Baby en moeder wor den beiden blootgesteld aan de zelfde bacteriën en virussen. De moeder maakt daar anti-stoffen tegen, die ze haar kind via de borstvoeding toedient. Dat kun nen anti-stoffen zijn tegen maag- en darminfecties en ont stekingen aan de longen, oren, Na drie maanden geeft 70% van de Nederlandse vrouwen hun baby de fles. In Finland kiest slechts 10% van de vrouwen voor kunstmatige voeding. foto»anp „Borstvoeding gaat vanzelf. Je hoeft er niet bij na te denken. Je hoeft geen water te koken en geen flesje op te warmen. Bovendien is het gra tis. Veel mensen staan daar niet bij stil, maar flessevoeding kost al met al heel wat geld." foto jan steceman hersenvliezen en aan de urine weg." Eczeem Borstvoeding heeft een bescher mend effect op de ontwikkeling van allergieën. Het vermindert bijvoorbeeld de kans op ec zeem. Het heeft ook een positief effect op het voorkomen van ziekten jaren later. „Suikerziek- 7 2 4 3 4 9 4 5 9 10 2 3 4 9 2 3 9 5 2 10 4 8 2 3 4 2 5 8 1 1 2 9 5 9 2 3 9 10 9 5 3 2 5 6 2 2 1 23456789 10 OPLOSSING OPGAVE WOORDZOEKER Overgebleven woord: KABELKRANT SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. kerk; 2. tussenruimte; 3. roof; 4. draaiboek; 5. voorwerp dat ge luk brengt; 6. opletten; 7. uit stallen; 8. traag. te op de kinderleeftijd komt minder voor bij kinderen die met borstvoeding zijn grootge bracht dan bij kinderen die fles sevoeding kregen, dat blijkt uit onderzoek", zegt Oudesluys. De laatste tijd wordt veel onder zoek gedaan naar de effecten van borstvoeding. Zo is bijvoor beeld gebleken dat bepaalde vetten in borstvoeding een be- DE RECHTER langrijke rol spelen in de ont wikkeling van hersenen en ogen. De artsen prof. dr. E.R. Boersma en dr. R.M. Huisman van de Academisch Ziekenhuis Groningen ontdekten dat de motorische en mentale ontwik keling van kinderen die zijn ge voed met borstvoeding gunsti ger verloopt dan die van kinde ren die flessevoeding hebben gehad. Borstvoeding is niet alleen be ter, betoogt Oudesluys, het is bovendien veel makkelijker. „Op het moment dat de moeder het kind hoort huilen, is dat voor het lichaam een sein borst voeding in de borst los te laten. Moeder wil het kind troosten en drukt het aan de borst. Daar zoekt de baby automatisch naar de tepel, op zoek naar eten." Troosten en voeden ineen, noemt de kinderarts dit tafereel. „Het gaat vanzelf. Je hoeft er niet bij na te denken. Je hoeft geen water te koken en geen flesje op te warmen. Bovendien is het gratis. Veel mensen staan daar niet bij stil, maar flessevoe ding kost al met al heel wat." Wettelijk Redenen genoeg voor de Ne derlandse vrouwen om massaal te kiezen voor borstvoeding, zou je denken. De oorzaak dat dat toch niet gebeurt, ligt vol gens kinderarts Oudesluys in de jaren vijftig en zestig. „Toen gold het als chic om flessevoe ding te gebruiken. Veel vrouwen die nu moeder zijn, hebben zelf de fles gehad en ze hebben hun jongere broertje of zusje de fles zien krijgen. Veel minder men sen dan vroeger hebben kennis over borstvoeding. Dat het geven van borstvoeding terugloopt is in deze tijd, waarin natuurlijke methoden op allerlei gebied volop in de belangstel ling staan, heel raar, vindt Oudesluys. Zo is Nederland een van de weinige Westerse landen waarin thuis bevallen een heel normale zaak is. Maar als het om babyvoeding gaat, stellen Nederlanders vaker dan veel andere Europeanen de fles bo ven de borst. Het feit dat meer vrouwen dan vroeger een baan hebben, hoeft geen belemmering te zijn borst voeding te geven. „Tegenwoor dig is de zwangerschapsverlof zo lang datje al snel drie maan den lang thuis de borst kunt ge ven. Maar ook daarna blijft borstvoeding mogelijk. Het is wettelijk geregeld dat vrouwen in staat gesteld moeten worden op hun werk hun kind de borst te geven of melk af te kolven." Soms willen moeders wel de borst geven, maar lukt dat niet. „Veel hangt dan af van de bege leiding", zegt Oudesluys daar op. „Als de begeleiding goed is, is de kans dat borstvoeding lukt veel groter." Kinderen uit gezinnen waar pesticiden worden gebruikt, lo pen een groter risico kanker te krijgen. Dit blijkt uit een Ameri kaans onderzoek dat is gepubli ceerd in het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift Journal of Public Health. In dit onder zoek wordt voor het eerst ver band gelegd tussen jeugdkanker en het gebruik van pesticiden in huiselijke omgeving. Kinderen in gezinnen met een tuin waarin chemische bestrij dingsmiddelen worden ge bruikt, lopen vier keer zoveel kans om kanker in de zachte weefsels te ontwikkelen. Kinde ren uit huizen waar vliegen- strips hangen, lopen twee keer zoveel kans op leukemie, en zelfs drie keer zoveel wanneer de vliegenstrips ook tijdens de laatste drie maanden van de zwangerschap in het huis hin gen. Van de stof dichlorvos, de be langrijkste insecticide in de vlie genstrips, is bekend dat ze kan ker veroorzaakt in proefdieren. Verder wordt de stof in verband gebracht met leukemie bij vol wassen mannen. Van onkruidverdelger is bekend dat landbouwers er kanker in de zachte weefsels van krijgen. Uit ander onderzoek is gebleken dat honden in huizen waar het gazon regelmatig met deze on kruidverdelger wordt besproeid twee keer zo vaak kanker ont wikkelen. Crèmes voor dikke dijen helpen niet SAN FRANCISCO ALS we STRAKS PAS6TO AJAAR PORTUGAL GAAN, HOEVENI we 6BE"U PASPOORT AAEBR MSET TE: NEiMEN 'a Huidcrèmes waarvan de produ centen beweren dat zij het over tollige vet aan buik en dijen kunnen 'wegsmelten', werken niet. Dat blijkt uit twee weten schappelijke onderzoeken die zijn gepresenteerd tijdens een congres van plastisch chirurgen in San Francisco. „Als je alleen maar de crème ge bruikt en niets verandert in je voedings- en bewegingspa troon, dan valt er geen verschil te constateren", zei dr. Leroy Young van de St. Louis Was hington University. Zijn team liet een tiental vrouwen de crè me acht weken lang op één dij en op één helft van de buik ge bruiken. Uit metingen van de dijomvang en uit ervoor-erna- fotoseries blijkt dat de crèmes niet werken. Ondanks de objectieve meetge gevens beweerde één vrouw dat er een verbetering was opgetre den. „Sommige mensen gelo ven gewoon in wonderen", al dus Young. De onderzochte crè mes kosten 40 a 50 gulden per potje. Mr. Jesse van Muylwijck A.NDE-RS KRUÖEW W6- O'R-TöCH- GeeN stempet }N ^Zzz H T W Weersvooruitzi WOENSDAG 05 APRl Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De afgelopen dagen is het tem peratuurverschil boven Europa verder toegenomen. Dat zien we vaker in deze tijd van het jaar als de winter nog heerst over het ui terste noorden van het continent, terwijl in het zuiden de eerste zo merse dagen zich aandienen. Zo daalde het kwik dinsdagmorgen in het noorden van Zweden nog tot -20 graden, terwijl 's middags in Zuid-Frankrijk en Spanje met gemak de 25 graden werd over schreden. Tussen beide uitersten ligt een brede overgangszone, waarin storingen meetrekken, die echter vooral ten noorden van Nederland actief zijn. Ons weer wordt hoofdzakelijk beheerst door een sterke uitloper van het Azoren-hogedrukgebied met een zwaartepunt bij West-Frankrijk. Het hoog is gevuld met relatief warme en vochtige lucht. In de opklaringsgebieden is de lente goed voelbaar met maxima boven de 15 graden. In de kuststrooi wordt het voorjaarsgevoel behoorlijk gedrukt door de klamme, la hangende wolkenvelden, die met de westenwind vanuit zee konj binnendrijven. Op de verwachte weerkaarten voor deze week blijft het hogedij bied de lakens uitdelen boven een groot gebied van West- en Zu| ropa. Alles draait nu feitelijk om het gevecht tussen de zon en hardnekkige wolkenvelden, die boven de relatief koude wateren^ de kust ontstaan. Het front, dat de scheiding vormt met drogere^ koude lucht in het noorden komt af en toe dicht bij of boven Netd' land te liggen. De bewolking is dan dicht genoeg voor een spat P of motregen. De temperaturen komen hierbij amper boven de lèe den uit. Op de lange duur - vrijdag of zaterdag - versterkt de hog^ zich weer boven West-Europa en met wat zon erbij zijn weer mavv mogelijk van 15 tot 17 graden, in het gunstigste geval nog wat lot De wind houdt een westelijke component, zodat de temperatuurt kuststrook steeds wat achterblijft ten opzichte van het binnenlai1 De tijd breekt aan, dat de verschillen tussen het weer aan del^ en dat van het achterland groter worden. Een van de typische 'kijji ziekten' van het nog prille warme seizoen is de zeemist of zeedae. De van oorsprong subtropische lucht, die over zeewater van 7 aP* den strijkt, kan aanleiding geven tot kille mistvelden aan het strj In dat geval kan een uitstapje van het warme binnenland naar hrt Noordzeestrand uitlopen op een tegenvaller. In dergelijke situatpg ligt de temperatuur aan zee wel eens meer dan 10 graden lagerto landinwaarts. su KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en winterse buien. Tamelijk veel wind. In het zuidoos ten rustig en overwegend zonnig. Maxima langs de kust rond 3 graden, in het binnenland van min 2 in het noorden tot dhgeveer 6 rond Oslo. Zweden: Droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur van rond het vriespunt in het noorden tot ongeveer 7 graden in het zuiden. Denemarken: Overwegend bewolkt en nevelig en hier en daar motregen. Morgen vooral in het noorden enkele op klaringen, maar ook kans op een winterse bui. Mid dagtemperatuur ongeveer ^0 graden, morgen rond Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden droog en périoden met zon, aan zee ook enkele mistvelden. In het noorden wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur van 10 graden op de Schotse Hooglanden tot 20 plaatselijk in het zuiden van Enge land. morgen op veel plaatsen iets lage re temperaturen. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend vooral aan de kust plaatselijk mist. Verder zonnig, maar in de loop van morgen in het noor den enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden, aan zee en in de Ardennen maxima rond 13 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend vooral aan zee plaatselijk mist. Verder zonnig. Middag temperatuur ongeveer 20 graden, rond Clermont-Ferrand ongeveer 23 graden. Langs de Kanaalkust maxima rond 13 graden. Temperatuur op 1000 meter hoogte ongeveer +12 graden. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 24 graden, 's mid dags aan de kust afkoeling door wind Madeira: Perioden met zon en vooral vandaag kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden, aan de kust door wind van zee enkele graden lager. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en kans op een enkele stevige regen- of onweersbui. De sterke oostenwind bij Tanger neemt af. Middagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm met maxima rond 23 graden, 's Middags aan de kust afkoe ling door wind van zee. Morgen in het westen enkele wolkenvelden, maar droog. Temperatuur in de bergen op 2000 meter ongeveer +8 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig, morgen mogelijk enkele wolken velden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Italië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, aan zee plaatselijk enkele graden lager. Temperatuur op 2000 me ter in de Alpen en Dolomieten 8 graden boven nul. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag nog enkele wolkenvelden, mor gen zonnig. Droog. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya vooral vandaag nog enkele regen- en onweersbuien. Langs de Turkse westkust droog en ge leidelijk meer zon. Maxima vandaag on geveer 16 graden, morgen rond 18. Duitsland: Zonnig, maar in het uiterste i* wolkenvelden en nu en dan reger dagtemperatuur van 12 graden uiterste noorden tot rond 17 ri- morgen in het zuiden maxima graden. Temperatuur op 1500 rr de Zuidduitse Alpen en op 1000, in de middelgebergten ongeveer fei den. k; Zwitserland: e Droog en veel zon. Temperate 2000 meter rond 8 graden, in dié. maxima ongeveer 20 graden. Oostenrijk: n: Vandaag aan de noordflank van* v pen eerst nog wolkenvelden, verfe; rioden met zon en droog. Temp^s op 2000 meter hoogte oplopen;^ nnnüwnnr Q nraHon Mavirr*o in (jj -/F WOENSDAG 5 APRIL 1995 er Zon-en maanstanden L Zon op 07.06 Zon onder Di Maan op 09.50 Maanondeniv Waterstanden limuiden Katwijk 'it Hoog 07.37 20.00 07.10 «al Laag 03.36 15.34 03.17 Weerrapporten 03 april 20 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen 10 he 11 P- 11 u m rr Luxemburg licht bew. Madrid onbew. licht bew licht bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. onbew. licht bew Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Johannesburg licht bew. Los Angeles onbew. New York onbew. Tel Aviv regen Tokyo onbew. 37 25«JV 23 r. 24 H:er

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8