Om het behoud van vis in zee en op ons bord De heilbot die het plunderen van de zee moet keren Ben Bella gelooft in verzoening Buitenland ij frankrijk ^legaliseert IJnethadon 'Voor Spaanse vissers is Newfoundland tweede thuis' 6DAG 4 APRIL 1995 tl nil NDEN DAVIS USBORNE zijn bijzondere tijden voor de Groen- .ndse heilbot, de slijmhuidige vis die de 'lodderige oceaanbodem bevolkt. Over weinig opvallende platvis dreigde rlijk^fs een visserijoorlog uit te breken tussen 0<r®inada en Spanje. Het is niet ondenkbaar "eit juist de nederige heilbot, die alleen goed is voor vissticks, de vis wordt het tij van de plundering van de we- keert. il diff Volgens cijfers van de Verenigde Naties is 70 procent van de visvoorraad wereld wijd 'weggevist' of 'uitgeput'. Sommige soorten kunnen misschien al niet meer worden gered. Neem bijvoorbeeld de New- foundlandse kabeljauw. Drie jaar geleden werd er een totaal vangstverbod van kracht, maar toch is het percentage kuit- schietende exemplaren sindsdien elk jaar met 99 procent afgenomen. Het staat bui ten kijf dat de internationale vispraktijken grondig moeten worden herzien. Vorige week is in New York een VN-con- ferentie begonnen om te proberen quota voor de zeevisserij af te spreken. Als deze bijeenkomst een doorbraak wordt, is dit vooral te danken aan Brian Tobin, de jonge Canadese minister van visserij die op 9 maart opdracht gaf om de Spaanse treiler Estai in beslag te nemen omdat met te klei ne mazen op heilbot werd gevist. Het was een omstreden besluit, omdat de Estai net buiten de Canadese territoriale wateren opereerde. De Europese Unie reageerde furieus, maar verward. Enerzijds stelt Brussel zich principieel op. Canada heeft een interna tionaal verdrag overtreden door de Spaan se treiler op te brengen en de netten van de Spaanse vloot door te knippen. Anderzijds kan Brussel niet ontkennen dat het bewus te net bedroevend kleine mazen heeft. Het heeft een dag aan de kade in de zee haven van St.John's gelegen en is vervol gens door de triomfantelijke Canadezen naar de conferentie in New York gebracht als bewijs van de frauduleuze praktijken van de Estai. Bovendien is in een geheim ruim van de Estai een lading beschermde Amerikaanse schol aangetroffen die illegaal is gevangen en deugde er niets van het log boek. Maar de Europese Unie lijk; dit niet te kunnen toegeven. De EU is bevreesd voor de economische en sociale gevolgen van strenge vangstbe perkingen. Maar als er niet wordt ingegre pen, zal de wal het schip keren. En dan zul len veel meer vissers hun baan verliezen omdat er eenvoudigweg geen vis meer is. Dit lot heeft de Newfoundlandse vissers al getroffen. Door de plundering van de zee hebben in de afgelopen drie jaar 40.000 mensen hun baan verloren op een totale bevolking van slechts een half miljoen mensen. Hieronder twee beschouwingen i visserijconflict. er het IS «JAN VAN ETTEN Conflict Canada-Spanje gaat lang niet alleen om heilbot een of twee maanden is methadon -schikbaar in apotheken in Frankrijk, het ook dkn alleen via drugcentra speciale artsen te krijgen zijn. Een ftswijziging die methadon uit de anse strafwet haalt, is vrijdag gepu- in de Franse staatscourant. 3n PDe wijziging betekent een hogere ver- verkjelling in de strijd tegen AIDS en we%iist in tegen de harde, strafrechtelij- den! aanpak van druggebruikers, die mi- "üe feter Pasqua van binnenlandse zaken lorstaat. Methadon had tot dusverre datzelfde status als heroïne of cocaïne: 36-jt stond op de drugslijst en werd niet ^igischouwd als een medicament. ver(|yiethadon is een vervangingsmiddel krijgor heroïne, weliswaar ook versla- ai)lnd, maar zonder de schadelijke ge- ervan als apathie of grote op- fnding. Het wordt verkrijgbaar als jankje. Spuiten zijn niet meer nodig dat verkleint het gevaar van besmet- ig met AIDS. Naar schatting twee op i drie van de 150.000 tot 300.000 ver aafden aan harddrugs in Frankrijk jn seropositief, hoofdzakelijk door ge- jUik van besmette naalden. politici en artsen in Frankrijk tstaat nog steeds grote weerstand te- 30 In methadon. „Het gaat niet aan de 30 jte drug te vervangen door een ande- jo riep Pasqua kortgeleden nog. Op ?Qam internationaal congres over AIDS ioal harddrugs in Saint-Tropez in 1993, iq3aar uitgebreid op de verdiensten van 30 gthadon werd ingegaan, liet Frankrijk )0 a jg verstek gaan. soa Sinds 1993 wordt in Frankrijk wèl '°a|ondjesmaat met methadon geëxperi- '5 3 lenteerd. In oktober vorig jaar waren in Frankrijk slechts 600 methadon- aatsen in gespecialiseerde ziekenhiu- p. In een stad als het Noordfranse Lil- ij met 8.000 verslaafden aan hard- *ugs, waren bijvoorbeeld maar vijftig e kaatsen. Er was nog wel geld uitgetrok- ;n voor duizend andere plaatsen ver- freid over het hele land, maar die Ivamen er niet wegens gebrek aan be reidende deskundigen. iNa eindeloze discussies en selectie- focedures konden enkele uitverkoren jrslaafden die echt van de harddrugs 'wilden, voor een methadonbehande- tig in aanmerking komen. Wie buiten e boot viel en zelf methadon haalde in liitsland of België, riskeerde dezelfde jvangenisstraf als mensen met heroï ne op zak. De laatste maanden heeft ^tstitie wat ingebonden, maar tot twee laanden geleden werden nog op prin- piële gronden methadongebruikers >t geldboetes veroordeeld wegens han- el hi drugs. Dat lot trof bijvoorbeeld een heroïne- èrslaafde die was uitgeweken naar Bel- lë. Bij terugkomst op het station in Pa- js werd hij gepakt met 97 methadon- Ülen, die zijn Belgische arts hem had jjorgeschreven. De Belgische aanpak is de Fransen Sn doorn in het oog. Daar kan elke juisarts methadon voorschrijven' en ijn cliënten naar huis sturen met een forraad voor twee weken. Dat heeft in (oord-Frankrijk geleid tot een nieuwe, finstgevende .drughandel'. Methadon niet duur in België en (nog) niet te rijgen in Frankrijk, waar de vraag Minister Douste-Blazy van volksge- indheid wil in Frankrijk ongecontro- Jrd methadongebruik voorkomen, ns hem is een dagelijkse controle j om terugval te voorkomen. Om- at de bestaande centra de toeloop niet bikunnen en verslaafden er dikwijls te er vandaan wonen, kunnen nu ook Bsartsen met een speciale opleiding ie controle uitoefenen. Zij kunnen dan ook de methadon Oorschrijven aan deze dagelijks te vol- en patiënten, die wel eerst langs één an de centra moeten. De methadon in potheken is alleen voor hen bedoeld, lp die manier zouden 5.000 verslaaf- en méér kunnen overschakelen op iethadon. Tot december waren in Frankrijk of- qieel 32.722 gevallen van AIDS aange leid sinds hel uitbreken van de ziekte; et record in Europa. Van hen waren )en 19.085 patiënten overleden. Elke ag sterven in Frankrijk veertien men en aan AIDS. Eenderde van hen is aan rugs verslaafd. Vorig jaar werden on er verslaafden 1.400 nieuwe AIDSpa- ënten geteld. De werkelijke cijfers lig- en waarschijnlijk hoger. .Drugs' was tot voor kort een nauwe- jks bespreekbaar onderwerp in Frank- Ijk. Het land kent de strengste wetge- Ing in Europa, waarin geen onder- fcheid tussen hard- en softdrugs wordt emaakt. Angst voor AIDS heeft pas een tar geleden ertoe geleid dat ook de, of- cieel criminele, risicogroep van ge- ruikers aandacht kreeg. Een eerste tap, zeer tegen de zin van Pasqua, was Drig jaar de vrije verkoop van steriele aalden. AMSTERDAM JUST VAN DEN BROEK 'Regelrechte piraterij in de interna tionale wateren' en 'we moeten onze visbestanden beschermen tegen Eu ropese strooptochten', zo klonken drie weken geleden de Europese res pectievelijk Canadese oorlogsverkla ringen. Het visserijconflict tussen Spanje en Canada woedt nog steeds in volle hevigheid. In New York zoekt deze week de VN-visserijconfe rentie naar oplossingen voor dit soort conflicten. De strijd om de vis bij Newfoundland begon 9 maart met de aanhouding van de Spaanse treiler Estai door de Canadese kustwacht. De Canadezen sleepten de Estai vanuit de internatio nale wateren naar de haven van St. John's op Newfoundland, en namen de vangst in beslag. Volgens het mi nisterie van visserij in Ottawa bevin den zich op het moment ongeveer tien Spaanse vissersboten in het om streden gebied voor de kust van New foundland. De Canadese kustwacht is onverminderd alert maar het was mistig op zee. Dé vis waar het om gaat is de zoge naamde Groenlandse heilbot, een zwervende bodemvis die in de winter op grote diepte ver in zee verblijft. In het voorjaar trekt de heilbot, na het paaien, naar het ondiepe water bij de Canadese kust om te eten. Het zijn vissen die wel drie meter lang en 50 jaar oud kunnen worden. Tegenwoordig halen ze die afmeting en leeftijd al lang niet meer. In het ruim van de Estai zat alleen maar jon ge vis van zo'n veertig centimeter lengte. De volwassen exemplaren zijn al weggevist en door de jacht op jonge dieren krijgt het heilbotbestand niet meer de kans zich te herstellen. Daar om heeft Canada nu een totaalverbod voor heilbot afgekondigd binnen zijn 200 mijl brede Exclusief Economische Zone (EEZ) en wil dat de Europese Unie (EU) zelfs buiten deze zone van de heilbot afblijft. Volgens de Canade zen vormen de heilbotten in het hele gebied één biologische eenheid. Met de heilbot in deze regio gaat het al sinds 1990 bergafwaarts. Voor die tijd vingen de Canadese vissers jaar lijks zo'n 30.000 ton heilbot. Maar vanaf 1990 namen de vangsten snel af en in 1993 vingen ze nog maar 5.000 ton. Canada wijt dit aan de steeds grotere vloot Spaanse en Portugese vriestreilers die in de internationale wateren, net buiten de Canadese EEZ, op heilbot ging jagen. De vangsten van deze EU-armada stegen in de periode 13.000 ton, tot maar liefst 45.000 ton heilbot in 1994. Er was weliswaar een quotum-sys teem ingesteld voor de heilbot, maar quota zijn in de internationale wate ren niet bindend. Omdat de vangsten De treiler Estai in de haven van St. John's. FOTO REUTER van de Canadezen steeds verder te rugliepen en de vis kleiner werd, trok ken ze aan de bel. De verdeling van de heilbot tussen Canada en de EU werd veranderd en voor dit jaar was aan de EU (Spanje) nog maar 3.400 ton heilbot toebedeeld. Maar dankzij dé mazen in de internationale zeewet vissen de Spanjaarden ver over hun heilbotquotum heen. Deze visserij-oorlog is geen incident. Vorig jaar waren er 26 gewapende in ternationale visserij-conflicten in ver schillende delen van de wereld. Vol gens de FAO, de Voedsel- en Land bouw Organisatie van de VN, wordt het merendeel van de commercieel interessante vissoorten overbevist. Het probleem is, dat veel te veel sche pen veel te weinig vis vangen. Om economisch het hoofd boven het wa ter te houden, moeten de vissers blij ven doorvissen, terwijl de visbestan den overal teruglopen. Een uitzichtloze situatie, die in Cana da in 1992 al heeft geleid tot het ver dwijnen van de kabeljauw. Ondanks een vangstverbod vertoont het kabel- auwbestand daar nog geen tekenen van herstel en zitten 30.000 Canadese vissers al drie jaar lang werkeloos thuis. Dit verklaart ook Canada's felle optreden in het recente conflict, want met de heilbot dreigt het dezelfde kant op te gaan. Op de VN-visserijconferentie in New York wordt deze week gezocht naar oplossingen voor de wereldomvatten de crisis in de vis. De lidstaten over leggen daar over een visserijbeheers plan. Greenpeace en een aantal ande re non-gouvernementale organisaties (NGO's) zijn als waarnemers aanwe zig om te zorgen dat de toekomst van vis en visserij veilig gesteld wordt. De tijd dringt, want volgens de FAO wordt er al sinds 1989 steeds minder vis gevangen. De eerste stap op weg naar een duur zame visserij is het terugdringen van de overcapaciteit aan visserijschepen. De wereldvloot leidt door de overca paciteit jaarlijks een verlies van 50 miljard dollar, berekende de FAO al twee jaar geleden. Met de helft van het huidige aantal schepen kan op een veel economischer manier even veel vis gevangen worden als nu. Een sanering kan de visserij in ieder geval economisch gezond maken. Maar daarmee zijn we er nog niet, want om op de lange termijn verze kerd te zijn van een lekkerbekje of vis stick moet er ook minder gevangen worden dan nu. Door de hoge visse- rijdruk bevinden veel visbestanden zich namelijk op een zogenaamd bio logisch minimum. Ze balanceren als het ware op de rand van de afgrond. Het kleinste zetje kan al fatale gevol gen hebben, dit veroorzaakt de enor me schommelingen in de visstanden. Computersimulaties laten zien dat de vangsten op den duur hoger worden als we minder gaan vissen. De visbe standen bereiken dan een gezonde omvang, zijn niet meer onderhevig aan grote fluctuaties en garanderen zo een constante vangst. We kunnen niet alleen met minder schepen toe, maar ook de bijvangst moet omlaag. De FAO berekende dat eenderde van de vangst uit commer cieel oninteressante soorten en on dermaatse vis bestaat. Bij de Neder landse makreelvisserij gaat soms wel 80 procent van de vangst weer dood terug in zee. Voor elke kilo garnalen gaat zelfs tien kilo aan andere zeedie ren 'over de muur'. De vistechnieken moeten veel selectiever worden. Vooral de grote gesubsidieerde Por tugese en Spaanse vloten moeten steeds verder van huis vissen om nog genoeg te vangen. Een paar jaar gele den schuimden ze de kustwateren van Senegal en Namibië af. Daarna waren de Noordatlantische wateren aan de beurt en nu zorgen de Span jaarden zelfs bij de Chileense kust voor problemen. Terwijl juist in deze landen de kustgemeenschappen vol ledig afhankelijk zijn van de visserij. De Europese fabrieksvloten betalen weliswaar om te mogen vissen en krijgen quota toebedeeld, maar het ontbreekt de landen van de Derde Wereld aan elke controle-mogelijk heid. Bovendien wijkt de vloot bij problemen gewoon uit naar de inter nationale wateren, waar geen vangst beperkingen zijn. Helaas erkennen de vissen onze poli tieke grenzen niet. Ze zwemmen heen en weer tussen de internationale wa teren en de nationale EEZ's. Zo zwemmen ze van de ene regeling de andere binnen, van vogelvrij naar be schermd en andersom. Ook zij snak ken naar een helder visserijbeheer- plan dat geldt voor alle wateren, waarbij het gaat om het behoud van de vis in zee en op ons bord. Just van den Broelc is campagneme dewerker visserij van Greenpeace Ne derland De Canadese visserijminister Brian netten van de Spaanse treiler Estai. JOSE MANUEL MUNIZ. We waren erg teneergeslagen door de inbeslagname van ons schip. Die actie heeft de eeu wenoude betrekkingen tussen de Newfoundlanders en vissers uit Galicië en Baskenland ver- giftigd. Ik heb vaak voor Newfoundland gevist, en ook mijn vader en de rest van mijn familie vissen daar al generaties lang. Newfound land is voor ons als een tweede thuis. Een aantal van ons heeft daar zelfs familie. Het is daarom een klap in ons gezicht dat we nu 200 mijl uit de kust moeten blijven. Canada probeert met geweld en in strijd met de internationale wetten die limiet uit te breiden tot 400 mijl. Het is pure expan siedrift. Canada heeft vorig jaar mei een wet aangenomen die het toe staat om buitenlandse vissers schepen ook buiten de 200- mijls zone te controleren en te achtervolgen. We hebben des tijds Brussel al gewaarschuwd dat dit problemen zou veroor zaken. We blijven altijd in de in ternationale wateren, buiten de 200-mijls zone. We houden ons daar nauwgezet aan. Wat be treft de kritiek dat we illegale netten gebruiken, tsja, het is duidelijk dat er tussen de talrij ke Spaanse treilers altijd wel eentje zit die net niet zo nauw neemt met de regels. Maar het is niet juist om ons over één kam te scheren en daarmee ille gale acties tegen ons te recht vaardigen. De houding van de Europese Unie is treurig, vernederend en beschamend. Brussel buigt on der invloed van Groot-Brittan- nië en Frankrijk voor de belan gen van Canada, nota bene een land dat internationaal wordt Tobin toont in New York een van de De mazen zouden te klein zijn. FOTO REUTER veroordeeld wegens piraterij. We zijn diep teleurgesteld in de EU. De Unie toont dat het niet opkomt voor onze vissers Spanje is het belangrijkste vis- serijland van de EU en door de knieën gaat voor Canada. Wij in de Europese vloot, Span jaarden en Portugezen, doen geweldig ons best om onze vangst van Groenlandse heilbot te verminderen. In 1994 moch ten we 60.000 ton vangen. Op voorstel van de Noordatlanti sche Visserij Organisatie (NA- FO) is dat dit jaar teruggebracht tot 40.000; Canada wilde in sep tember het Spaanse aandeel be perken tot 27.000 ton en nu, on afhankelijk van NAFO waar ze nota bene zelf ook lid van zijn mogen we niet meer dan 3.500 ton vangen. We hebben onze vloot al dras tisch ingekrompen, van veertig schepen vorig jaar tot twintig nu. Dat brengt talrijke vissersfa milies in de problemen en ver hoogt de werkloosheid in onze regio. Het gaat niet om de visbestan den. We beseffen dat het nood zakelijk is om de visvoorraden te beschermen. Maar Canada kan geen wetenschappelijk be wijs overleggen om zijn aan spraken te onderbouwen. Het wil gewoon zijn wil opleggen en de internationale zeewetten veranderen. We respecteren de bestaande regels die ons toestaan om Groenlandse heilbot te vangen. Canada heeft een gevaarlijk precedent veroorzaakt, Het moet zijn agressie staken en zijn verontschuldigingen aan bieden. José Manuel Muhiz is voorzit ter van de Spaanse vereniging van treilervissers. 'Als Frankrijk ons met rust Iaat is er voor Algerije een oplossing' DEN HAAG TJABEL DALING Agerijnse vrouwen huilden toen hij dertig jaar geleden bij een staats greep werd afgezet. „Hij wilde een nieuw leven voor vrouwen. Nu zul len de mannen ons opnieuw in het huis opsluiten." Ben Bella is inmid dels 78 jaar, maar de eerste presi dent van Agerije na de onafhanke lijkheid van Frankrijk treedt af en toe nadrukkelijk in de publiciteit. Vorige week hield de eens zo charis matische en controversiële Derde- Wereldleider in het Zuidspaanse Córdoba spreekbeurten over de is lam en de toekomst van Agerije. Hij deed dat samen met een in balling schap verblijvende leider van het Is lamitische Heilsfront (FIS). Opvallend is dat Ben Bella niet pes simistisch is over de politieke toe komst van zijn land, al zijn sinds 1992 in de bloedige oorlog tussen veiligheidstroepen en radicale mos lims naar schatting 40.000 mensen om het leven gekomen. In een pagi nagroot interview met het Spaanse dagblad El Mundo gaf Ben Bella donderdag uitgebreid zijn visie op het gewapende conflict in zijn land. De man die op 31 oktober 1954 het sein gaf voor de opstand tegen de Fransen, lijkt in sommige opzichten niet erg veranderd. Niet dat hij zich anti-Frans noemt, absoluut niet, maar de belangrijkste voorwaarde voor een politiek com promis in Agerije is dat de Fransen zich buiten het conflict houden. „As Frankrijk ons niet met rust laat, zal er voor Algerije geen oplossing zijn. We willen met Frankrijk dezelf de relatie onderhouden als met an dere landen. We willen niet afhan kelijk zijn van Parijs maar onze ei gen bondgenoten kiezen." Ben Bella keerde in 1990 na negen jaar ballingschap in Zwitserland en Frankrijk naar zijn land terug. Zijn Beweging voor Democratie (MDA) is een van de ondertekenaars van de Verklaring van Rome, een verza meling van oppositiegroepen die in januari in de Italiaanse hoofdstad bijeenkwamen, inclusief het FIS. President Zéroual erkent dit plat form niet, hoewel hij verscheidene .oppositiegroepen uitnodigde om te praten over de organisatie van de presidentsverkiezingen die nog voor het einde van dit jaar moeten plaatshebben. Sommige oppositie groepen verwijten de president het FIS uit te sluiten. „Gezien de actua liteit vormen presidentsverkiezin gen een dekmantel voor de huidige machthebbers om in het zadel te blijven", zei de voorzitter van de A- gerijnse commissie van de mens, Ali-Yahia. De twee belangrijkste niet-fundamentalistischeoppositie- partijen, FLN en FFS, hebben de uitnodiging aangenomen en wer ken daardoor mee aan de isolatie van het FIS. Ben Bella heeft de hoop op onder handelingen niet opgegeven. Ale begin is moeilijk, zegt hij. Maar hij is ervan overtuigd dat er nog dit jaar een dialoog komt tussen regering en oppositie, inclusief het FIS, het Islamitische Reddingsleger (AS), de gewapende arm van het FIS, en de gewelddadigste fundamentalisti sche groep in Algerije, de Gewapen de Islamitische Groep (GIA). „Ik ge loof dat als hun leiders zich voor onderhandelingen uitspreken, 80 procent van de gewapende groepen het geweld zal staken." Daarmee lijkt meteen een zwakke schakel in de redenering van Ben Bella te zijn gevonden. De AS pleit voor het houden van nieuwe verkiezingen, maar de GIA is veel onverzoenlijker. „Wij weige ren elke verzoening, elk bestand, el ke dialoog met de ketterse rege ring", zei een GIA-leider onlangs. „Praten met een ketter betekent zelf een ketter worden." Een van de ver schillen tussen FIS en GIA blijkt bij voorbeeld uit het feit hoe zij tegen- Ben Bella bij zijn terugkeer in Algiers, in 1990. over journalisten staan. Het FIS ver oordeelt aanslagen op journalisten, maar de GIA zegt dat „zij die strij den met de pen, ten onder zullen gaan met het mes." Ben Bella, die tijdens de Golfoorlog zijn landgenoten nog opriep te vechten voor Irak, eist democrati sche verkiezingen, maar pas na een overgangsperiode van een jaar. Als de democratie in zijn land eenmaal is hersteld, moet er eerst een rege ring van nationale eenheid komen die de verkiezingen voorbereidt. As het FIS de verkiezingen wint, moet het ook kunnen regeren, zei de oud president vorig jaar al. Dat de bewe ging bij een eventueel referendum over de invoering van een strenge islamitische wetgeving een meer derheid zou behalen, daarvoor is Ben Bella niet bang. „Agerije ligt gewoon te dicht bij Europa." Ben Bella predikt de verzoening, maar tegelijkertijd zegt hij dat het leger terug naar de kazerne moet. „Ik heb alle vertrouwen in president Zéroual, maar hij is aan handen en ARCHIEFFOTO voeten gebonden. Een radicale minderheid in het leger en bij de politie legt hem zijn wil op. We moeten compromissen sluiten. Het FIS moet de mensenrechten respec teren, de rechten van vrouwen en jongeren en het pluralisme omar men. En moet geen bijltjesdag ko men omdat anders datgene terug komt wat we juist willen vermijden. We hebben ook de Fransen verge ven die een miljoen Algerijnen ver moordden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7