Moskou dreigt verdrag ontwapening te negeren Israël verwacht nieuwe terreuracties Harnas Wilde westen van de reageerbuis begint 'paus-effect' te merken Buitenland KG 4 APRIL 1995 or mag niet op TV van rechter gh« Op het laatste nippertje hebben de oppositiepartijen jtland de uitzending van een interview met de Britse pre- ïhn Major weten te voorkomen. Een paar minuten voor ending bevestigde het het hof van beroep in Edinburgh n een eerder verbod van de rechtbank. De rechters waren j\ de oppositie eens dat de uitzending de uitslag van de riteraadsverkiezingen overmorgen zou kunnen beïnvloe- iajor onthult in het interview dat hij van plan is enkele be- yerlagingen te introduceren voor de algemene verkiezin- e waarschijnlijk worden gehouden in het voorjaar van tendrooi kernwapens kost 350 miljard icton Het schoonmaken van de tachtig plaatsen waar de 1 kernwapens heeft gemaakt, gaat zeker 350 miljard gul- 2»sten. De nucleair vervuilde lokaties, verspreid over dertig - zijn een van de venijnigste erfenissen van de Koude Oor- de plaatsen zijn schoongemaakt, blijft namelijk nog de Iraar de eveneens besmette afvalrestanten moeten wor- pgeslagen. De kosten daarvan zijn nog niet in de 350 mil- jeegerekend. koioitcong verloor 1,1 miljoen man' Twintig jaar na het einde van de Vietnamoorlog heeft de ng gisteren onthuld dat de communististische troepen 11 Jn mensen verloren bij de 21 jaar durende strijd. Zeshon- ■■■■■11 izend strijders raakten gewond. In eerdere, Westerse {■Hingen werd het verlies onder de communistische strijders 5.000 gesteld. In de oorlog werden 58.200 Amerikanen en 18 Zuidvietnamezen gedood. Daarnaast werden in Noord id bijna twee miljoen burgers gedood en raakten er onge- jvenveel gewond. gingat Noordpool naar dieptepunt I «ÜLï Na het ozongat boven de Zuidpool dreigt nu ook boven ^Öordpool een echt ozongat te ontstaan. De ozonlaag boven *jjordpoolgebied is dit jaar met een record hoeveelheid ge- JMen. Volgens een Fins onderzoeksinstituut heeft de ozonlaag de Noordpool thans ongeveer een derde van de normale Volgens woordvoerer Kyuro is er op dit moment geen risi- HMbr mensen, omdat de zon nog zo hoog staat. Hij noemde ^^envvel bijzonder zorgwekkend dat er ieder voorjaar minder g^rsenvliesontsteking slaat hard toe (Y* In het Westafrikdanse Niger zijn 1965 mensen aan her- ■fesontsteking overleden sinds vorig jaar november een epi- uitbrak. Er zijn 19.960 gevallen van de ziekte geconsta- l. De epidemie is onder controle in de hoofdstad Niamey en iuidwestelijke gebied Dosso, maar er zijn nieuwe gevallen ekl in Zinder in het zuiden en in Tahoua, ten noordoosten le hoofdstad. Hulpverleners wijzen erop dat politieke onze- "fcid en economische crisis in het land ervoor verantwoorde- Ijn dat maar weinig Nigerezen zijn ingeënt. Inmiddels is een T-vaccinatiecampagne begonnen. i-werknemer richt bloedbad aan s christi Een 28-jarige oud-werknemer van een bedrijf in 5 dat olieraffinaderijen inspecteert heeft maandag vijf men- loodgeschoten en daarna zichzelf. De man kwam gewa- 1 met een semi-automatisch pistool en een revolver door de ]t en begon meteen te schieten. Onder de vijf slachtoffers nden zich de 62-jarige eigenaar en diens vrouw. De man Baarna door de achterdeur naar buiten, waar hij zichzelf [schoot. Volgens de politie was Simpson vorig jaar septem- ntslagen, maar of daar het motief lag was niet duidelijk. apverdiërs vluchten voor lava on« Duizenden mensen op het Kaapverdische eiland Fogo Jgevlucht nadat gisteren een vulkaan was uitgebarsten. De Rie evacueerde 2.000 mensen uit dorpen rond de Vulkaan r de steden Mosteiros en Sao Filipe. De eilandbewoners zei- Idat zij een aardschok hadden gevoeld voordat de vulkaan Krstte. ncentratiekampartikelen ~?t op veiling Tel Aviv leiling in Tel Aviv van arti- uit Duitse concentratie- pen gaat niet door. Het vei- ,uis Zodiak Stamp maakte chtend bekend dat de ver lis afgelast wegens de ne ve reacties in Israël. In de jieding was onder meer een zeep, dat zou zijn gemaakt ie stoffelijke resten van om even gebrachte joden. Het Ingezet op 300 dollar (460 en). een reactie op de veiling laarde de historicus Yehuda ;r, een bekende deskundige let gebied van de Tweede lldoorlog, dat nooit zeep is aakt van de lijken van jo- „Iemand probeert mis- k te maken van de angsten psessies van anderen door aan te bieden waarvan we ir weten dat het nooit heeft Ban. Waar het om gaat is er in werkelijkheid genoeg li Pietro treedt f als rechter ÜAAN Rtr itonio Di Pietro heeft gis- ren gezegd dat hij is afge-. eden als rechter. Hij is een in dc openbare aanldagers e misstanden in de Itali- ïnse politiek aan het licht tacht. Met de mededeling if hij voeding aan specula- es dat hij aan de voor bond staat van een politie- I loopbaan. l„Nu ben ik alleen nog ïn eenvoudige burger," ïi Di Pietro in Milaan te en verslaggevers. Maar hij pegde eraan toe dat hij let van plan is de politiek 1 te gaan. (pi Pietro was in decem- er afgetreden als lid van de toep van Schone-Handen- chters in Milaan. Hun-on- ïrzoek heeft het gezicht ui de Italiaanse politiek [grijpend veranderd. Hij aagde erover dat zijn werk ïn politieke loterij was ge- orden. maar hij trad toen let af als rechter. Antonio Di Pietro. 'Maatregelen nemen tegen Republikaner' OSNABRÜCK AP De Duitse SPD heeft minister van binnenlandse zaken Manf red Kanther opgeroepen het voorbeeld van Beieren te volgen en de Republikaner eindelijk als rechts-extreem en in strijd met de grondwet te verklaren. SPD-Bondsdaglid Peter Struck zegt vandaag in de Neue Osncibruecker Zeitung dat Kanther het 'sterke signaal' uit Beieren niet mag negeren en dat de binnenlandse veilig heidsdienst de activiteiten van de Republikaner nauwlettender moet volgen. Struck zei dat vooral gelet dient te worden op mogelijke banden tussen de Re publikaner en de rechts-extre- me Deutsche Volksunion en de Russische nationalist Vladimir Zjirinovski. Politiek en moreel is het niet langer aanvaardbaar dat Kanther de Republikaner ontziet, aldus Struck. De Beierse minister van bin nenlandse zaken Guenther Beckstein had gisteren gezegd dat de 'Freistaat' de Republika ner op grond van gegevens van de inlichtingendiensten onmid dellijk tot rechts-extreem heeft verklaard. Beckstein zei dat twee jaar van onderzoek heeft uitgewezen dat de Republikaner zich tegen de grondwet keren en de staat omver willen wer pen. Conflict met NAVO over toelaten Oosteuropese landen De Russische minister van defensie Pavel Gratsjov heeft gisteren in Moskou gezegd dat zijn land het verdrag over de conventionele strijdkrachten in Europa (CFE) moge lijk niet zal naleven als de NAVO snel Oosteuropese lan den als lid toelaat. kasus, waar Rusland een hevige strijd voert tegen het oplevende onafhankelijkheidsstreven. Het CFE-akkoord werd in 1990 ondertekend door de, NAVO-staten en de leden van het inmiddels ontbonden War schaupact. Het regelde de grootste ontwapeningsronde in de geschiedenis. Het verdrag, dat werd getekend door dertig landen en dat reikt van de At lantische Oceaan tot de Oeral, wordt algemeen gezien als de hoeksteen van het Europese veiligheidssysteem. Na het uiteenvallen van de Sovjetunie heeft Rusland steeds verlangd dat het meer troepen en materieel kan stationeren in de opstandige zuidelijke gebie den. Het Westen is daar abso luut tegen. Op zijn persconfe rentie onderstreepte Gratsjov het Russische streven: „We heb ben meer zwaar materieel no dig in de Kaukasus. De Tsjets- eense situatie bevestigt dit eens MOSKOU/WASHINGTON H. de BRUUN H. HOOGENDUK CORRESPONDENTEN Gratsjov verklaarde na afloop van een gesprek met zijn Ame rikaanse collega Perry, dat Rus land in feite zou worden geïso leerd van de rest van Europa in dien vroegere Warschaupact- landen toetreden tot de NAVO. Volgens hem wil de NAVO de eigen ideologische gedachten en wapens in eventuele nieuwe lidstaten invoeren. „Tegenmaatregelen kunnen worden getroffen", zei Gratsjov. „Wij zouden troepenformaties kunnen creëren voor de meest bedreigde grensgebieden en ook de samenwerking met de andere leden van het GOS (ex- Sovjetstaten, red.) kunnen in tensiveren." Een afwijzing van het akkoord over de reductie van conventio nele strijdkrachten zou^Moskou de vrije hand kunnen geven in spanningsgebieden als de Kau- te meer". De veiligheid in Euro pa was niet het enige knelpunt bijhet Amerikaans-Russische overleg. De Amerikanen zijn te gen de voorgenomen Russsi- sche levering van kerncentrales aan Iran, een order waarmee ruim 1,5 miljard gulden is ge moeid. Perry riep de Russen op van de verkoop af te zien, om dat volgens de VS de levering van nucleaire technologie Iran mogelijk in staat stelt atoom bommen te produceren. De Russen, premier Tsjerno- myrdin voorop, houden vast aan de levering. Zij ontkenden in alle toonaarden dat die Iran een stap dichter bij de atoom bom brengt. Perry stelde daar entegen dat Iran meer dan ge noeg olie heeft en dus geen kerncentrale nodig heeft: „Zelfs voor een toevallige waarnemer is het dus verdacht indien het land nu kerncentrales wil bou wen". De VS hebben op alle moge lijke manieren geprobeerd de Russen van hun contract met Iran af te brengen. De Ameri kaanse krant The New York Ti mes meldde gisteren dat Ameri ka Moskou zeer geheime spio- nage-gegevens over het Iraanse nucleaire programma heeft toe gespeeld. Daaruit blijkt dat Iran al enige tijd bezig is apparatuur voor de bouw van kernwapens uit alle delen van de wereld te smokkelen. Washington wil dat de Russen het project opgeven voor de ko mende top van de presidenten Clinton en Jeltsin op 9 mei in Moskou, teneinde die bijeen komst niet te overschaduwen. De Amerikanen hebben Mos kou al meer dan honderd mil joen dollar geboden als bijdrage aan Russische nucleaire projec ten, ter compensatie voor het eventueel wegvallen van de Iraanse bestelling. Volgens de CIA heeft Iran centrifuges, die worden ge bruikt voor het splitsen van plu tonium. apparatuur voor het verrijken van uranium en hoog waardige elektronica weten te verwerven. Het is onduidelijk waar het materiaal vandaan komt, maar vast staat dat Iran contacten heeft gelegd met Ka- zachstan en Noord-Korea. vreselijke dingen zijn gebeurd. Het is daarom volstrekt niet no dig er andere bij te verzinnen." Op de veiling zouden ook gele sterren (tussen de 100 en 200 dollar), metalen identificatie plaatjes (150 dollar), executie verklaringen van joden en an dere documenten worden aan geboden. De collectie is afkom stig van een in Tel Aviv wonen de joodse overlevende van de kampen, Moshe Yahalom. Hij zegt dat zijn vader de voorwer pen in een kistje heeft meege bracht uit het concentratie kamp Buchenwald. Hij zou zich gedwongen hebben gevoeld ze te verkopen uit geldgebrek na dat hij. naar zijn zeggen ten on rechte, was veroordeeld wegens verkrachting. De voorwerpen zullen nu waarschijnlijk terecht komen in Yad Vashem, het her inneringsinstituut in Jeruzalem voor de zes miljoen door de Duitsers en hun handlangers vermoorde joden. In Gazastad betoogt een menigte Hamas-aanhangers tijdens een symbolische begrafenis tegen Israël en de PLO. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël gaat ervan uit dat de isla mitische verzetsbeweging Ha rnas zal proberen terreuracties uit te voeren om haar geschon den aanzien onder de Palestij- nen te herstellen. Premier Rabin zei gisteren dat de veiligheids dienst overuren maakt om aan vallen door Harnas te voorko men. Afgelopen zondag verloren in Gazastad zes mensen het leven bij een explosie in wat de Pales tijnse politie omschrijft als een 'bommenfabriek van de Ha rnas'. Aanvankelijk was het aan tal doden geschat op acht of ne- Drugsmaffia heeft honderden landingsbanen BOGOTA DRA De Colombiaanse drugsmaffia heeft volgens officiële gegevens de beschikking over zeker 700 start- en landingsbanen voor vliegtuigen en helikopters. Vol gens een woordvoerder van de nationale drugsbestrijdings dienst bevinden de meeste daarvan zich in de oerwouden in het oosten van het land. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in vier oos telijke departementen 68 illega le landingsbanen ontdekt en vernietigd, waarvan dertig de afgelopen week. Het merendeel ervan 'werd gebruikt door het drugskartel van Cali voor de ex port van cocaïne. De banen wa ren over het algemeen twee ki lometer lang en twintig meter breed, 's Nachts werden ze met fakkels verlicht. gen. Harnas maakte zondag avond bekend dat vier leden van 'Izadin al-Kassem', haar ge wapende vleugel, bij de ontplof fing zijn gedood. Maar volgens de Palestijnse politie zijn slechts twee van de zes gedode mensen geïdentificeerd als Hamas-mili- tanten. De overigen waren an dere bewoners van het flatge bouw dat door de explosie ge deeltelijk werd verwoest. Ongeveer vijfduizend Hamas- aanhangers demonstreerden gisteren in Gazastad tegen Is raël en het Palestijnse bestuur van Jasser Arafat, die ze ervan beschuldigen de explosie te hebben veroorzaakt. Na een ge bedsdienst in de Al-Omari mos kee organiseerden ze een sym bolische begrafenis voor de slachtoffers. De politie had uit vrees voor ordeverstoringen de lichamen eerder op de dag in het geheim begraven. Premier Rabin en minister van buitenlandse zaken Shimon Peres wezen gisteren alle ver antwoordelijkheid voor de ex plosie van de hand. „Israël was er op geen enkele manier bij be trokken", zei Rabin. „Het was een ongeluk, dat gebeurde toen de leiders van de Hamas-moor- denaarsbende zware explosie ven gereed maakten met de be doeling zelfmoordacties of an dere terreuraanvallen uit te voe ren tegen Israëliërs. Ze hebben het zichzelf aangedaan, door hun verlangen dit soort terreur daden tegen Israël te begaan." Peres noemde de beschuldigin gen van Harnas 'volslagen non sens'. Volgens een vertegenwoordi ger van Rabins partij, Arbeid, onderhoudt de regering onoffi ciële contacten met Hamas, in een poging de organisatie over te halen tot deelname aan Pa lestijnse verkiezingen. Het offi ciële standpunt van de Israëli sche regering is dat Harnas bui ten de verkiezingen moet blij ven omdat ze uit is op de ver nietiging van de staat. De Israëlische economie kan het binnen een paar maanden zonder Palestijnse arbeiders stellen, aldus gisteren premier Rabin tijdens een bijeenkomst van de commissies voor defen sie en buitenlandse zaken van het Israëlische parlement. „Onze economie kan het over twee tot drie maanden zonder de Palestijnen stellen. Om dat te bereiken kunnen we volstaan met een lichte verhoging van het aantal werkvergunningen voor buitenlanders", aldus Ra bin. Hij voegde er aan toe dat die beslissing evenwel niet is genomen omdat zijn regering rekening wil houden met de slechte economische situatie van de Palestijnen. ROME EELCQ VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De vorige week gepresenteerde encycliek Evangelium vitae (evangelie van het leven) is be kritiseerd vanwege de 'funda mentalistische toon', maar sor teert effect in Italië. Terwijl art sen hebben besloten paal en perk te stellen aan kunstmatige inseminatie, vinden steeds meer politici dat de zeventien jaar oude abortuswet op de hel ling moet. De Italiaanse orde van medici heeft haar 300.000 leden een ge dragscode opgelegd die een ein de moet maken aan wat het 'wilde westen van de reageer buis' wordt genoemd. Zo zullen vrouwen die na hun vijftigste een kind willen of zich willen la ten bevruchten met het (bij hun leven ingevroren) zaad van hun overleden echtgenoten, niet meer terecht kunnen in de Itali aanse (privé-)klinieken. De orde heeft ook een veto uitgesproken over bevruchting van alleenstaande of lesbische vrouwen, draagmoederschap en de handel in cellen van embry o's. De orde benadrukt dat de code in het leven is geroepen vanwege het volledige gebrek aan wetgeving. Overtreders zijn derhalve niet juridisch aanspra kelijk en zullen worden gestraft met een schorsing of verwijde ring uit de orde. De nieuwe gedragscode is met enthousiasme begroet door minister Guzzanti van gezond heid, maar niet door degenen die de afgelopen jaren fortuin hebben gemaakt met kunstma tige inseminatie. De Romeinse gynaecoloog Antinori, ook in Nederland beroemd vanwege zijn gave om vrouwen van bo ven de 50 en soms zelfs van bo ven de 60 zwanger te maken (de zogenoemde 'oma-moeders'), spreekt van een 'fascistische en hypocriete wet. die het recht op een nieuw leven negeert'. Hij heeft juridische stappen aange kondigd. Volgens Antinori wil de orde munt slaan uit de laatste ency cliek van Johannes Paulus II en politiek bedrijven. „De rechten van medici, patiënten en onge borenen worden geschonden. Als we de redenering van de or de volgen, zal binnenkort ook gehandicapten het recht op het moederschap worden ontzegd", aldus een furieuze Antinori. Aan de oproep van de paus om het ongeboren leven te be schermen en 'immorele wetge ving' te wijzigen, is volop ge hoor gegeven door rechtse en katholieke politici in Italië. De post-fascist Fini, ex-premier Berlusconi en tal van andere le den van de 'Pool van de Vrij heid' pleiten voor afschaffing of in ieder geval bijstelling van de abortuswet'194'. In progressieve kringen is grote bezorgdheid ontstaan, ook omdat de leider van cen trum-linkse alliantie, Romano Prodi, de kant van de paus heeft gekozen. De ex-christen-demo craat, die zich presenteert als het redelijke alternatief voor Sil vio Berlusconi, zei dat hij bereid is de abortuswet te herzien om 'tegenstrijdigheden te elimine ren'. „Ik zal als eventueel premier nooit besluiten nemen die in druisen tegen mijn geweten en in geval van een conflict aftre den", aldus Prodi. Moskou verplicht buitenlanders tot AIDS-test MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Buitenlanders die van plan zijn langer dan drie maanden in Rusland te blijven, moeten van af 1 augustus eerst een AIDS- test ondergaan. Blijken ze be smet, dan kunnen ze vertrek ken. De Russische president Jeltsin heeft, naar gisteren be kend werd, de uiterst omstre den AIDS-wet vrijdag getekend tijdens zijn werkvakantie in het Zuidrussische Kislovodsk. AlDS-activisten en medici hadden tot het laatste moment actie gevoerd tegen het plan. Af gelopen weekeinde verscheen in de Engelstalige krant Moscow News een open brief waarin een dringend beroep op Jeltsin werd gedaan om af te zien van de AIDS-wet. Directeur Pokrovsky van het Russische AIDS-cen- trum noemde de maatregel gis teren 'medisch zinloos' en voor spelde een wereldwijde golf van protest. De vraag is overigens of de Russische autoriteiten wer kelijk in staat zullen zijn de wet ook in praktijk te brengen. De laatste tijd wordt de ene wet na de andere aangenomen waar over later niemand nog iets hoort. Krim vraagt steun Kiev tegen machtsgreep SIMFEROPOL AFP-Rtr Het parlement van de Krim heeft gisteren de Oekraïense collega s gevraagd om de machtsgreep van president Koetsjma in de Krim te verwer pen. President Koetsjma van de Zuidoekraïnse autonome regio zette zaterdag met een decreet het Krimse parlement op een zijspoor en nam zelf de macht over. Het schiereiland behoort tot Oekraïne, maar een meer derheid van het parlement streeft naar aansluiting bij Rus land. Twee van de drie inwo ners van de Krim zijn etnische Russen en de separatisten heb ben dan ook de meerderheid in het regionale parlement. Rus land heeft zich tot nu toe niet in het geschil gemengd, maar het Russische ministerie van bui tenlandse zaken liet gisteren wel weten dal Moskou bang is dat de spanningen tussen Kiev en de separatisten in de Krim toenemen. In een communiqué werd erop gewezen dat de Krim een integraal deel van Oekraïne uitmaakt en dat Moskou wil dat de problemen door onderhan delingen worden opgelost. Filipijns stadje overvallen MANILLA Rtr Overvallers die vermoedelijk be horen tot het Filipijnse moslim- verzet hebben vandaag een aanval uitgevoerd op het stadje Ipil op het eiland Mindanao, zo'n 800 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Manilla. De overvallers kwamen tegen lunchtijd zowel over land als over zee. zo meldde een Fili pijns privé-radiostation. Ze be roofden zeven banken en sta ken verscheidene kantoren en winkels in brand. Inwoners die door de radio werden geïnter viewd meldden dat er veel do den waren gevallen, zowel poli tiemannen als burgers. Nederlander bij mortieraanval in Bosnië gewond SARAJEVO-DEN HAAG ANP-Rtr-AFP Bosnisch-Servische troepen hebben gisteren opnieuw de Bosnische stad Bihac bestookt. Een Nederlandse VN-waarne- mer liep een lichte hoofdwond op toen een mortiergranaat op dertig meter afstand insloeg. Een tolk raakte eveneens licht gewond. De aanval betekent een nieuwe tegenslag voor het toch al wankele vredesbestand in Bosnië, dat vier maanden oud is en 1 mei afloopt. De Serviërs bestookten zon dag eveneens de 'veilige zone' Bihac. Acht granaten kwamen in de stad terecht en zeven in het nabijgelegen gehucht Sokol- ac. De Serviërs voerden zondag samen met opstandige moslims ook aanvallen uit op Bosnische legertroepen enkele kilometers te noorden van de stad Velika Kladusa. De contactgroep voor Bosnië, bestaande uit de VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië, komt van daag in I-onden bijeen om te zien of en hoe ze de Serviërs en Bosniërs ervan kan overtuigen om het vredesbestand na 1 mei te verlengen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5