Russische maffia perst Nederlandse bedrijven af Binnenland )e Boer houdt nieuw )lan Betuwelijn vast VVN bezorgd over stijgend iantal verkeersslachtoffers Lubbers onderscheiden voor kruisraket Burgemeesters verbieden betogingen extreem-rechts 'Justitie heeft niks' Jongeren moeten de kloof met Duitsland dichten Grote beurt voor Prins van Oranje ISDAG 4 APRIL 1995 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Intslagen groepsleiders moeten terug >sn« Zvvakzinnigencentrum Hendrik van Boeijen-Oord in As- n moet de ontslagen groepsleidsters binnen een week weer in enst nemen. Dat heeft de kantonrechter in Assen gisteren be- yojst. De verpleegkundigen waren ontslagen omdat ze de privacy sign patiënten hadden geschonden. Ze hadden voor het afscheid -jcijri een collega een videofilm gemaakt over het dagelijks leven Dtrfeen woongroep van het centrum. Voor de film kregen de be- ftjmers luiers om. mP Max Havelaar keurt ook cosmetica t. V. rh|*sTERDAMHet Max Havelaar Keurmerk wordt sinds gisteren i'aiiik toegekend aan vier cosmeticaprodukten van de Body Shop. i, det zijn produkten waarin cacaoboter is verwerkt van kleine co- sfaïeraties van cacaoboeren. De bonen worden ingekocht onder wij voorwaarden van de stichting Max Havelaar. De Body Shop is ;t eerste bedrijf in de cosmeticabranche dat het keurmerk mdentiteit vondeling bekend ppt irnyrrERDAM» De Rotterdamse politie heeft de identiteit vastge- ieeeld van de baby die zaterdagavond te vondeling werd gelegd in ve»n fiat in Rotterdam-Zuid. Het gaat om een zeven maanden g \yd jongetje. Gisteravond meldde een vrouw zich bij de politie, blij vertelde twee maanden lang voor het ventje te hebben ge in prgd. Op zondag 26 maart kwam de moeder haar kind ophalen, orij heeft vermoedelijk haar zoontje te vondeling gelegd, m. ['Trein stil wegens bommelding -eUisTERDAMEen trein afkomstig uit Berlijn, met bestemming et thiphol, is gisteren door de politie van Amsterdam ruim een adur tegengehouden op het Centraal Station omdat er volgens »n melding een bom aan boord zou zijn. Alle passagiers moes- PPm het voertuig verlaten. Een woordvoerder van de politie wil ;neQeen kwijt dat de melding omstreeks 15.00 uur binnenkwam, iktfcn bom werd niet gevonden. Even na 16.00 uur werd de trein :weer vrijgegeven. Vi [Verpleegkundigen naar Duitsland 'er*inschotenHet arbeidsbureau in Winschoten gaat samen met 1 ^beidsbureaus in de omgeving van Eindhoven Nederlandse e%pleegkundigen werven voor banen in Duitse ziekenhuizen raar een tekort is aan verpleegkundigen. Voor de werving en se- «ctie van geschikte kandidaten worden de arbeidsbureaus door iarluitse ziekenhuizen betaald. Dat heeft een woordvoerder van n 'fet arbeidsbureau in Winschoten gisteren bekendgemaakt, df ?tfTBS voor hoofdverdachte AH-zaak' ^Vrecht De justitiële observatiekliniek Pieter Baan Centrum in '8 Itrecht adviseert de hoofdverdachte in de geruchtmakende Al ert Heijnzaak TBS met dwangverpleging op te leggen. Volgens P.e deskundigen is de man verminderd toerekingsvatbaar en is er )ïfins op herhaling van zijn gewelddadig optreden. Bij de bloedi ge overval in 1990 kwamen twee mensen om het leven. De kli niek acht de man wel behandelbaar. Ie !n?NV wipt bussen-onderhandelaar hp itrecht De Vervoersbond FNV heeft bestuurder Dilia van der „leem (47) geschorst. Van der Heem werd al eerder OQtheven an haar taak als eerste onderhandelaar bij het streekvervoer, imdat de onderhandelingen over een nieuwe CAO niet naar de jjVens van het bondsbestuur verliepen. Van der Heem liet vaak veten dat ze het niet met haar bestuur eens was. Ze was al een ijdje met ziekteverlof "om bij te komen van de langdurige on derhandelingen'. Volgens Van der Heem zoekt het bondsbestuur r,Sep stok om de hond mee te slaan.bl 30 bi- Actievoerders Greenpeace opgepakt imsterdam De Amsterdamse politie heeft gistermiddag drie dmedewerkers van de milieuorganisatie Greenpeace aangehou- lelen die de ongeveer 180 meter hoge pijp van de Hemwegcentra- use in Amsterdam hadden beschilderd. Greenpeace voerde giste- iifen actie bij de elektriciteitscentrale om te wijzen op de uitstoot 'an het broeikasgas kooldioxyde (C02). Het protest is bedoeld aa>m de grote VN-Klimaatconferentie in Berlijn aan te sporen tot d :oncrete stappen om te komen tot reductie van de uitstoot van eeiet broeikasgas. efl ofinister De Boer (milieu) wil erit het kabinet toch serieus aitat kijken naar de mogelijk heid om voor 8,5 miljard gulden Betuwelijn grotendeels on- ïrgronds aan te leggen. Een ïnsortium van zes Nederland- ondernemingen (onder meer _egemann, Fokker en Hoog- /ens) en één Duits bedrijf heb- 2n een boormachine ontwik- _2ld, die betonnen tunnelbui- ;n kan vervaardigen tegen een lometerprijs die 30 procent la- ïr ligt dan met conventionele aormethoden. De bouwsnel- eid wordt bovendien verdub beld door met twee keer twee Dormachines naar elkaar toe te snerken. rcDit weekeinde liet De Boer al 3 jijken veel interesse te hebben oor dit op de valreep aange- het Nederlandse verkeer. Dat waren er 33 minder dan in het jaar daarvoor en bijna tweehon derd minder dan in 1985. Vorig jaar vielen echter bijna 4 pro cent meer doden. Het aantal ge wonden dat in het ziekenhuis moest worden opgenomen, nam met 8 procent toe van 45.577 tot 49.215. Er gebeurden vorig jaar vol gens WN een miljoen ver keersongelukken op de Neder landse wegen. De doelstelling van de overheid om het aantal slachtoffers in het jaar 2000 te hebben teruggebracht tot iets boven de duizend komt volgens WN in gevaar. De vereniging pleit dan ook opnieuw voor maatregelen als betere rij-oplei- dingen, een certificaat voor bromfietsers, meer dertig-kilo- metergebieden, sneller inne men van het rijbewijs en betere controle. teilig Verkeer Nederland (WN) o(iaakt zich grote zorgen over de benemende onveiligheid in het atrkeer. Volgens de vereniging het aantal verkeersdoden in lederland 1994 met 46 doden Testegen tot 1.298. WN bas- bïeri zich op cijfers van het entraal Bureau van de Statis- ek (CBS). Volgens een woord- Derder van het CBS zijn de ge- evens van 1994 moeilijk te ver- jtelijken met die van het jaar Ifcarvoor, omdat het bureau een bieuwe manier van registreren l eeft doorgevoerd. De stijging i$an het aantal doden komt ge- afeeltelijk voort uit de betere re- t istratie van de ongelukken. WN sloeg vandaag alarm ;ebidat er een einde is gekomen pan de jarenlange trend van da- *ng of stagnatie van het aantal erkeersslachtoffers. In 1993 Ktamen 1.252 mensen om in numegen anp Amsterdam De salonboot Prins van Oranje ondergaat in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam een grondige renovatie. Het schip stamt uit 1908 en moet volgens kenners na de 'grote beurt' weer een eeuw meegaan. De Prins van Oranje voer vijftig jaar lang tussen Amsterdam en Alk maar. Ouderen kennen het schip dan ook beter als de 'Zaandammerboot'. Met de renovatie is bijna 2,5 miljoen gulden gemoeid. FOTO DIJKSTRA PETER BROM Nederlandse bedrijven die zaken doen met de voormali ge Sovjet-republieken komen vroeger of later met de Russische maffia in aanraking. In de meeste gevallen krij gen bedrijven nadrukkelijk het advies zich door de maffia te laten beschermen. Dat kan tegen een vast maandelijks bedrag of een vast percentage van de winst, soms wel vijftig procent. den haag «anp Dat schrijft de Binnenlandse Veiligheids Dienst in haar jaar verslag over 1994. Volgens de BVD wint de Russische maffia steeds meer terrein in de grote steden van Europa. .Russische misdaadbendes beperken hun activiteiten niet langer tot Rus land of de Gemenebest van On afhankelijke Staten (GOS), maar hebben netwerken opgericht in verschillende Europese steden.' Volgens de BVD vormt de Russische onderwereld „een be dreiging voor de veiligheid van de staat en de democratie in Nederland." Ook de Nederland se politie heeft volgens de BVD inmiddels te maken met crimi nele bendes uit de voormalige Sovjet-staten. De bendes rich ten zich op immigratiesmokkel, vrouwenhandel, prostitutie, grootscheepse autodiefstal en het witwassen van crimineel ge Sovjetunie, er is ook sprake van een „toenemende activiteit van radicale islamitische groe peringen in Nederland". De BVD heeft 'signalen opgevan gen' dat Nederland enkele radi cale islamieten binnen zijn grenzen heeft. Zij maken deel uit van het wereldwijde netwerk van de Gewapende Islamitische Groep uit Algerije. Mede door de strenge maatregelen in lan den als Frankrijk en Duitsland zou een toenemend aantal radi cale moslims hier zijn toevlucht zoeken.. Ook de gemeenschap van ex- Joegoslaven heeft de warme be langstelling van de BVD. Er zijn volgens de dienst 'aanwijzigin- gen' dat onder de asielzoekers in Nederland oorlogsmisdadi gers uit het voormalige Joego slavië zitten. Ook zou een Euro pees netwerk van Servische cri- dragen alternatief. Gisteren zei ze het nog eens in de Kamer: „Ik vind dat we de zaak heel nauwkeurig moeten onderzoe ken." Een probleem daarbij is dat het kabinet op 13 april een besluit wil nemen en ook De Boer vindt dat er nu maar kno pen moeten worden doorge hakt. Minister Jorritsma (verkeer) schoot eind vorige week het zo geheten Industriële Tunnel bouw Methode-project (ITM) al af. Jorritsma: „Tot nu toe is elke tunneloptie te kostbaar geble ken. Technieken die nieuw zijn, vallen altijd duurder uit." De fracties van PvdA, WD, D66 en Groen Links reageerden vorige week daarentegen enthousiast. Ze vinden evenals De Boer het plan een serieuze overweging waard. utrecht Het besluit van het toenmalige kabinet onder leiding van premier Lubbers om kruisra ketten in Nederland te plaatsen, was een ommekeer in de Koude Oorlog. Door tegen alle protesten in toch kernwapens te plaatsen, toonde het kabinet halverwege de jaren tachtig de noodzakelijke so lidariteit in het NAVO-bondge- nootschap. Deze loftuiting kreeg oud-premier Lubbers van de Ame rikaanse ambassadeur Van den Heuvel bij de uitreiking van de Four Freedoms Award. Lubbers kreeg nog meer veren omdat hij zich zo had ingezet voor het ver sterken van de relatie tussen West-Europa en de Verenigde Staten en voor zijn inspanningen voor het tot stand komen van de wereldhandelsakkoorden (GATT). FOTO ANP RA YMOND RUTTING heeft aangekondig. Ook het probleem van tegen betogingen willen de burge meesters voortaan beter in de hand houden. In Utrecht wer den onlangs meer tegenstan ders dan aanhangers van ex treem-rechts opgepakt. Voort aan zal vooraf overleg plaats hebben met degenen die zich uitgedaagd voelen door ex treem-rechts. Voorzitter H. Ruitenberg van CP'86 zei in een reactie dat de afspraken van de korpsbeheer ders de vrijheid van meningsui ting aantasten en in strijd zijn met de Grondwet. „Maar we vinden wel wat anders. We kun nen voortaan spontaan de straat op gaan in plaats van on ze demonstratie keurig vooraf aanmelden." Een woordvoerder van het Nederlands Blok ver wacht protesten vanuit de sa menleving tegen dit 'merkwaar dig besluit'. De Haarlemse burgemeester Pop bij het beraad in Utrecht aanwezig ondersteunt het voornemen tot aangescherpt optreden van harte. „Ik heb geen enkele waardering voor extreem-rechtse demonstraties. Ik heb dat met veel afschuw zien gebeuren. We zullen de touwtjes strak in handen hou den, dat doen we in Haarlem al. Maar we kunnen demonstraties niet rigoureus verbieden, dat is in strijd met de demonstratie vrijheid." De burgemeesters gaan alerter optreden tegen demonstraties van extreem-rechtse groeperin gen. Ze willen betogingen met die politieke strekking verbie den waar dat kan en zullen met elkaar in overleg treden als een verbod is uitgevaardigd. Daar mee willen zij verhinderen dat lieden proberen in een andere stad alsnog hun verboden de monstratie te houden. De 25 burgemeesters die na mens hun politieregio in het korpsbeheerdersberaad zitten, hebben dat in Utrecht afgespro ken tijdens hun zeswekelijkse beraad. Dat heeft de Nijmeegse burgemeester E. d'Hondt, voor zitter van dat beraad, gisteren bekendgemaakt. Ook minister Sorgdrager (justitie) en voorzit ter A. Docters van Leeuwen van het college van procureurs-ge neraal waren aanwezig. Met het openbaar ministerie is overeen gekomen dat demonstranten waar mogelijk worden vervolgd. De burgemeesters gaan er nu bij voorbaat van uit dat bij een betoging van extreem-rechts de openbare orde in het gedrang komt. Volgens D'Hondt gaat de vrijheid van meningsuiting over grenzen heen als die gericht is tegen de democratie, zoals bij extreem-rechts het geval is. Ver der moet een noodbevel wor den voorbereid zodat de politie direct kan ingrijpen als bijvoor beeld CP'86 een demonstratie amersfoort anp minelen vertakkingen hebben in Nederland. Het netwerk heeft banden met de Servische gehei me dienst SDB en het politieke bestuur van Servië. De BVD vreest „dat leden van deze groep in Europa moeite loos zullen worden ingescha keld voor het uitvoeren van ge welddadige acties als dat poli tiek te pas komt". Geheime diensten van andere republie ken van het voormalige Joego slavië zijn volgens de de BVD ook vaker actief in Nederland. Het gaat dan om het propage ren van de politiek van hun re geringen. Zo heeft de Bosnische regering vluchtelingen bij wet verplicht inkomstenbelasting te betalen om de strijd in Bosnië te financieren. Weigering kan ongewenste gevolgen hebben voor achtergebleven familiele den in Bosnië. Nieuwe film over rol van de monarchie DEN HAAG ANP 'Signatuur, monarchie in Ne derland' is de naam van een nieuwe film over de rol van het koningshuis in de Nederlandse samenleving. De rolprent is in opdracht van de rijksoverheid gemaakt door de produktie- maatschappij Carillon. De film heeft drie ton gekost en is be doeld als informatiebron voor het buitenland. Daarnaast denkt de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) dat de film erg ge schikt is voor onderwijs over staatsinrichting aan tien- tot veertienjarigen. De NCRV zendt de film op 17 april, Tweede Paasdag, uit. 'Sig natuur' is een mooi schouw spel, maar bevat geen nieuwig heden. De koningin komt zelf aan het woord, maar het betreft hier fragmenten uit het TV-in- terview dat haar vriendin Hella Haasse destijds met haar maak te. Volgens de programmama kers zijn die fragmenten zo goed, dat het onzin zou zijn ge weest ze over te maken. Nederlandse bisschoppen praten met Acht Mei Beweging bisschop Muskens van Breda. Over de betekenis van dit be zoek mogen geen misverstan den ontstaan, aldus de bis schoppen. „Van Luyn en Mus kens komen namens zichzelf en niet namens collega-bisschop pen of de bisschoppenconfe rentie." Door hun aanwezigheid laten ze wel zien dat ze bereid zijn tot een dialoog met AMB. Voor het eerst zullen twee Ne derlandse bisschoppen de ma nifestatie van de progressieve Acht Mei Beweging (AMB) bij wonen op 13 mei in Den Haag. Dat heeft de bisschoppenconfe rentie in Amersfoort gisteren besloten. Het gaat om bisschop Van Luyn van Rotterdam en RARA-verdachten begrijpen er niets van amsterdam anp „Zes dagen heb ik me afge vraagd waarom, waarom. Ik ben er niet achter gekomen", zei RARA-verdachte Hans Krikke gistermiddag. Die morgen is hij en Jan Müter vrijgelaten door de Haagse Justitie. Die staat vol gens de twee journalisten met lege handen zonder bewijs van hun betrokkenheid bij RARA. De twee ogen aangeslagen tij dens de persconferentie in het rokerige zaaltje in het Amster damse wijkcentrum Ceintuur. Met name Krikke lijkt er niet best aan toe. Hij is bij zijn ver hoor bedreigd met schoppen en slaan. „Ik voel m'n hart in mijn keel kloppen, dat had ik 28 maart ook." Toen arresteerde de politie Müter en Krikke, een half jaar na de invallen op huis adressen en bij het linkse Am sterdamse journalistencollectief Opstand, waar beiden werken. Van technisch bewijs is niets terug te vinden in het stukje dossier dat de advocaten heb ben gekregen. „Behalve agen da's, papieren en computerma- teriaaJ zijn er bij de huiszoekin gen ook typemachines, blanco etiketten en tapijtvezels meege nomen. Onderzoek daarnaar heeft kennelijk niets opgele verd", aldus hun advocate Prak ken. In het dossier zit wel de helft van een anonieme brief, die dateert van na de bomaan slag op Sociale Zaken in 1993. Daarin staat dat Müter feestjes bezocht waar geld wordt opge haald voor rara. Prakken neemt het schrijven niet seri eus. berg en dal paul koopman Met de vooroordelen tussen Nederlan ders en Duitsers komt het echt wel goed als de jongeren uit beide landen eens wat vaker samen zouden gaan zeilen op het IJsselmeer of paddestoelen zoeken in het Schwarzwald. Er moet daarom een stichting Nederlands-Duits jongeren werk komen ter financiering van derge lijk bilateraal vakantievermaak. Met deze aanbeveling kwamen gisteren Neder landse en Duitse parlementariërs na een dag lang brainstormen over de Neder lands- Duitse relaties. In hotel Valmonte te Berg en Dal con fereerden delegaties van de Bondsdag en de Tweede Kamer over de vraag hoe de betrekkingen verbeterd kunnen worden. Wordt het bijvoorbeeld niet eens tijd dat Nederlanders ophouden Duitsers van ar rogantie, intolerantie, luidruchtigheid, ongemanierdheid en militairisme te be schuldigen? Waarop zijn deze vooroor delen eigenlijk gebaseerd? En mogen we ook eens weten hoe de Duitsers over de Nederlanders denken? Dergelijke vragen staan pas op de poli tieke agenda sedert het ministerie van buitenlandse zaken de bakens in de bui tenlandse politiek heeft verzet, zo werd gisteren nog eens duidelijk. Historicus Von der Dunk schetste die ontwikkeling aldus: „Nederland had altijd het oog ge richt op het Westen, op het Atlantisch bondgenootschap. Maar de Verenigde Staten is zich uit Europa aan het terug trekken en in Groot-Brittannië zijn wij teleurgesteld geraakt; dat is een verbit terde en in zichzelf gekeerde natie ge worden. Dus rr\oeten we in nuchter rea lisme ons wel naar het Oosten, naar Duitsland, wenden." Nu zouden Bonn en Den Haag het prettig vinden als de gewone burgers dat ook als een verstandige keus toejuichen, dus is de tijd voor zendingsarbeid aange broken. De hoop is daarbij gevestigd op de jongeren, die immers uit hoofde van hun leeftijd de toekomst hebben. Vol gens de Duitse SPD-parlementariër Bar bara Hendricks kan met zo'n tien mil joen D-mark per jaar al veel goed werk worden gedaan. „Al in de jaren zestig ben ik met Fransen op een jeugdkamp geweest. Bij dat soort kampen zijn veel vooroordelen tussen Fransen en Duitsers weggenomen. Waarom beginnen we geen Nederlands-Duits jongerenwerk op basis van een staatsverdrag?" Maar volgens Von der Dunk kunnen de stereotiepen over andere volken zelfs met de beste wil van de wereld nooit al lemaal worden weggenomen. „Stereotie pen zijn het cement van het wij-gevoel. Ze kunnen hooguit veranderen." Met negatieve vooroordelen ten aanzien van Duitsers is bovendien nog iets bijzon ders aan de hand, aldus Von der Dunk. Landgenoten die in de oorlogsjaren de vreselijkste dingen hebben meegemaakt, hebben daar doorgaans minder last van dan Nederlanders die nog nooit een ha kenkruis van nabij hebben gezien. De oud-verzetsstrijdster Truus Men ger-Oversteegen kon daarvan getuigen. Zij hield de parlementariërs voor dat zij in de oorlogsjaren een veertienjarig joods jongetje, dat aan haar zorg was toevertrouwd, voor haar ogen onder Duits mitrailleurvuur zag sterven. „Daar om haat ik de nazi's, maar niet de Duit sers. Volkerenhaat is net zo dom als ras senwaan." Dat het met de anti-Duitse sentimen ten ook onder de jongere generatie best losloopt, kwam Gunda Niemann voormalig Oostduitse en schaatskam pioene vertellen. In het Thialf-stadion werd zij meermalen luid toegejuicht, haar fanclub telt veel Nederlandse leden. Niemann: „In het Thialf neurieden de Nederlanders na mijn overwinning het Oostduitse volkslied mee. Zoveel proble men zijn er volgens mij niet." Medio september, zo is de bedoeling, moeten grotere delegaties van beide par lementen op een tweedaagse conferentie proberen echt de lucht te klaren. De tekstanalyse met vergelij kingen tussen teksten van het tweetal en claimbrieven van RARA noemt ze simpel. „Kennelijk jargon waar de poli tie niet aan is gewend." Tele foontaps van de periode voor de huiszoekingen zitten niet in het dossier. Wel van na die tijd, waarin soms door bijvoorbeeld journalisten, verband wordt ge legd tussen de invallen en RA RA. „Er is gewoon niks, nul komma nul," stelt Prakken. „De hele entourage heeft een hoog Kafka-gehalte. Er loopt een proces, dus je bent de lui, dus moet je je ook zo gedra gen", beschrijft Müter de afge lopen zes dagen van verhoor en hechtenis. Hij zat in een cel van de marechaussee in Den Haag en is niet slecht behandeld. De eerste dagen zijn de twee drie keer per dag verhoord. Vrijdag zijn ze negen uur uur lang apart gezet, mochten ze niets lezen en waren ze verplicht naar Ra- dio-2 te luisteren. Müter: „Een regelrechte marteling. Müter wil alles in het werk stellen voor rehabilitatie en een vergoeding door justitie. Voor hem is het duidelijk dat Justitie al voor de huiszoekingen hem en Krikke op het oog had als verdachten, terwijl dat eerst werd ontkend. De toekomst voor het journalistencollectief Opstand, dat onder meer schrijft over illegalen en asiel zoekers, ziet er niet rooskleurig uit, vrezen de twee. „Opdracht gevers worden niet graag geas socieerd met RARA-verdach- D66-kamerlid wil snel af van dodenherdenking BERG EN DAL GPD Vijftig jaar na de bevrijding is de tijd gekomen te stoppen met de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei. Deze herdenking staat de goede relaties met Duitsland in de weg en dient geen enkel doel. Dit zei het D66-kamerlid Van Walsem gisteren tijdens een conferentie met Duitse par lementariërs en wetenschap pers in Berg en Dal. Volgens hem is het een hard nekkig misverstand dat het her denken nodig is om herhaling van oorlogsgruwelen te voorko men. Het voorstel van Van Wal sem vond geen weerklank on der de aanwezige Nederlandse kamerleden van GDA, PvdA en WD. De Duitse historicus Lade- macher toonde wel enige sym pathie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3