Leidsch Dagblad Conflict over Groene Hart dreigt Bressot met Boeket Weer bloedbad in Burundi 1 In de hoogte Drukkerij Albedon/Klop vertrekt uit Katwijk Bloemenmarathon niet meer in Noordwijk Lek op Schiphol moet snel gedicht GOED NIEUWS -VISDAG 4 APRIL 1995 I 'ilbot I Het visserijconflict tus- I sen Canada en Spanje at om niet minder dan i toekomst van de visse- Toormalig oofdredacteur ieidse Courant erleden OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40740 LOSSE NUMMERS 1,65 ld-hoofdredacteur van de jjdse Courant, L.C.J. Roozen, [isteren op 90-jarige leeftijd tiden overleden. ;o Roozen was tot 1969, bij It bereiken van zijn pensioen- rechtigde leeftijd, hoofdre- :teur van de Leidse Courant, [ze, in 1992 opgeheven, ka- jlieke krant was destijds ge in een gebouw aan de jengracht. laast zijn werk als hoofdre- :teur, was Roozen actief in rschillende commissies, zoals monumentencommissie van vereniging Oud Leiden en de latnamencommissie van de leente Leiden. Verder was apozen auteur van publikaties ,s 'De zeven zaligheden van beterwoude' en 'Het stadhuis in Leiden'. Roozen was drager tin de pauselijke ridderorde in de Heilige Gregorius de <rote. Hij wordt vrijdag begra- £n in Sassenheim. Aangespoeld ijk niet te dentificeren Wassenaar e 'iet lijk dat afgelopen weekein op het Wassenaarse strand is an gespoeld, is niet meer te lentificeren. Daarvoor verkeert in te verre staat van ontbin- (ing. Hit de sectie kon zelfs het jeslacht niet meer met zeker heid worden vastgesteld. Het stoffelijk overschot be uit een hoofd, een romp n een arm. Aan die ledematen iel bij de sectie niet op te ma ten of geweld is gebruikt. De politie heeft het Onderzoek afgesloten. Het coör dinatiepunt Waterlijken in Den iflelder probeert nu na te gaan >f ergens een opvarende van boot wordt vermist. ^Barings ging jen onder aan incompetentie' ■ONDEN anp De Britse effectenbank Barings s ten onder gegaan door in- :ompetentie en nalatigheid van de directie. Ondanks verschil lende interne waarschuwingen nam de bestuurstop geen maat om de handelspraktij-, ken van effectenhandelaar Nick ^eeson te stoppen. Dat blijkt uit van de bewind bij Barings, die de Brit se krant The Independent van daag heeft gepubliceerd. De stukken laten een ontluis- erend beeld zien. Incompen- entie en nalatigheid domineer- ien de top. Al in augustus 1994 verden er intern vraagtekens »ezet bij de handelspolitiek van .eeson. In oktober kwamen opmensen van Barings bijeen Dm er over te praten, maar na men geen maatregelen. Leeson zelf was ook niet Hij vernietigde handelspapier, loog de externe accountants en gaf de autoriteiten in Singapore valse rapporten. londen De Big Ben i den ook dit jaar weer in Londen 'grijnst' majestueus naar de lente. De tulpen in de Engelse hoofdstad proberen net zo hoog te reiken als de beroemde klokketoren. De bloemen lui- het toeristenseizoen in. foto epa Kwalijk 8 Vicaris-generaal Geu- kers noemt het kwalijk dat dr. J.M. Punt zijn be noeming tot hulpbisschop heeft aanvaard. Wereldhandel trekt flink aan amsterdam gpd-anp De wereldwijde economische opleving heeft zich vorig jaar vertaald in een forse groei van de wereldhandel. De goederen handel groeide met 9 procent tot boven de 4.000 miljard dol lar; dat is twee keer zo veel als in 1993. De Nederlandse econo mie bleef in de buurt van het wereldgemiddelde, al bleef de exportgroei met 7 procent iets achter. De internationale goederen handel in West-Europa is weer gegroeid, na een scherpe terug val in 1993. De sterke groei van de Europese import, met ruim elf procent, pakte vooral voor Oost-Europa gunstig uit. Er is het meest gehandeld in kan toormachines en telecommuni- catie-apparatuur (inclusief computers en chips). Met een aandeel van elf procent is deze categorie nu groter geworden dan sectoren als voeding, auto's en vervoer, chemie of brand stoffen. De Nederlandse rol in de in ternationale handel is stabiel. Zowel wat de hoeveelheid ge ïmporteerde als geëxporteerde goederen betreft, blijft Neder land op de wereldranglijst ne gende. De top-drie wordt ge vormd door de VS, Duitsland en japan. De wereldhandelsorgani satie WTO verwacht dat de we reldhandel dit jaar groeit met acht procent. Minister verwijt provincie te ruimhartig bouwbeleid Er dreigt een nieuw conflict tussen de provincie Zuid-Holland en het rijk over de wo ningbouw in het Groene Hart. Minister M. de Boer (ruimtelijke ordening) verwijt de provincie een te ruimhartig bouwbeleid waardoor het Groene Hart dreigt dicht te slib ben. De Zuidhollandse gedeputeerde L. Stolker vindt die verwijten 'volslagen onte recht'. Zij is verbaasd over de uitlatingen van de minister gisteren in de Tweede Kamer: „Nu het streekplan is vastgesteld, komt De Boer opeens met bezwaren." regio/den haag monica wesseung De milieuminister wil het Groe ne Hart op slot doen. De ge meenten mogen minder bou wen dan nodig om aan de wen sen van de eigen bewoners te voldoen. „Want als we de ge meenten voor eigen behoefte laten bouwen, slibt dat Groene Hart in zeer korte tijd helemaal dicht. Bovendien is niet te voor komen dat buitenstaanders in die huizen komen wonen." De provincie Zuid-Holland geeft, zo maakte De Boer gisteren dui delijk, te veel bouwmogelijkhe den weg aan de gemeenten. In het vrijdag door Provincia le Staten vastgestelde streek plan-oost is vastgelegd dat de gemeenten in het Groene Hart tot het jaar 2005 in totaal 16.500 huizen mogen bouwen. Dat is 2500 huizen méér dan de 14.000 woningen die al geruime tijd geleden door het rijk zijn goed gekeurd. De extra woningen zijn bedoeld om verpaupering van het platteland tegen te gaan. Er zijn nogal wat oude fa brieken en andere oude panden die tegen de vlakte gaan en lelij ke braakliggende terreinen op leveren. Stolker: „De Boer heeft nooit bezwaar gemaakt tegen die 2500 extra huizen. Ze heeft te gen het streekplan, waarin die huizen ook zijn opgenomen, geen protest aangetekend. Waarom nu dan opeens weer reppen over een stringenter be leid en onjuiste houding van Zuid-Holland. Ook wij vinden dat bouwen voor eigen behoefte niet langer mogelijk is." De Zuidhollandse bewinds vrouwe noemt het verspilling van tijd en moeite dat het rijk en Zuid-Holland maar doorlo pend als kemphanen tegenover elkaar blijven staan. „We willen hetzelfde. Het Groene Hart moet veilig worden gesteld. We kunnen beter de handen ineen slaan en samen een front vor men tegen het leger dat wel dat Groene Hart wil aantasten. Er staan genoeg architecten en be drijven te popelen om het Groe ne Hart voor eens en altijd vol te bouwen." Overigens kondigde de minis ter opnieuw een grote manifes tatie over het Groene Hart aan. Dit najaar krijgen 'vriend en vij and' van dat Groene Hart de kans mee te praten over de toe komst van het groene, open en landelijke deel in het hart van Nederland. zullen 7 mensen op zoek moe ten naar een andere werkkring. Met de samenvoeging van de twee bedrijven, die gespeciali seerd zijn in de vervaardiging van promotioneel drukwerk, wil de Plantijn Groep inspelen op toekomstige' marktontwikkelin gen. „Albedon/Klop is nog steeds een winstgevende onder neming, maar de druk op de markt neemt toe", zegt Rijkman van Winkel. Met een grote druk kerij verwacht het bedrijf effi ciënt op de toekomstige ontwik kelingen te kunnen inspelen. Om die reden wordt in de Schiedamse vestiging ook fors geïnvesteerd. Naast de 1 mil joen gulden kostende verbou wing van het pand, wordt 7 mil joen gulden uitgegeven aan een nieuwe pers en automatise ringsapparatuur. katwijk peter van der hulst De Katwijkse drukkerij Albe don/Klop gaat in juni dicht. De directie van de Plantijn Groep, waarbij het in 't Heen gevestig de bedrijf is aangesloten, heeft besloten om de onderneming samen te voegen met Drukkerij Steens Schiedam. Van de 34 werknemers verhuizen er 19 mee naar Schiedam. De 15 medewerkers die op straat komen te staan, probeert het bedrijf aan een baan te hel pen bij collega-drukkerijen in de omgeving, of via een outpla cementbureau aan werk te hel pen. Met de vakbonden is daar over een principe-akkoord be reikt. „Voor sommigen zitten we heel dicht bij een oplos sing", aldus Plantijn-directeur R. Rijkman van Winkel. Van de 49 personeelsleden in Schiedam Als u nu een kuipje Bressot krui denkaas koopt van 150 gram, krijgt u een "Kleintje Bressot" van 62.5 gram gratis. En als u 2 verschil lende streepjes codes van Bressot en een originele slagzin opstuurt maakt u óók kans op een waar debon van 20 gulden, te beste den bij de bloemenafdeling van een Albert Heljn winkel (winnaars t? Krijgen hierover thuis bericht). Zie de Bressot-folder In de winkel Bressot kruidenkaas, Q QO kuipje 150 gram O.tJO Nu met gratis kuipje 162.5 gramj. Aanbieding geldt t/m zaterdag 8 april as. Deze week alleen bij Albert Heijn. Cd geld dit jaar lang niet bij elkaar kunnen brengen. Binnen de or ganisatie is toen het besluit ge vallen om dan maar de Rand stad te laten vallen en de bloe menmarathon te beperken tot Pijnacker, gevolgd door twee etappes in Zuid-Limburg en een in het Brabantse Zeelst." Hoewel de Bloemenmarathon zijn oorsprong heeft in deze re gio - het initiatief werd ooit ge boren in de Rijnsburgse bloe menveiling Flora - was de keu ze voor het zuiden volgens Van Duivenbode logisch. „Ten eer ste horen cols, de Cauberg bij voorbeeld, in het parcours. Ten tweede leeft het evenement daar veel meer. Het publiek staat er altijd rijen dik", aldus de wedstrijdleider. noordwijk paul de vlieger De Bloemenmarathon voor rol stoelatleten blijft komende zo mer weg uit de Leidse regio. De organisatie heeft noodgedwon gen het evenement van acht naar vier dagen moeten terug brengen waardoor, met uitzon dering van Pijnacker, alle etap peplaatsen in de Randstad zijn geschrapt. Noordwijk was ja renlang de finishplaats van het sportevenement. Volgens Leidenaar Wim van Duivenbode, die alle twaalf afle veringen van de Bloemenmara thon wedstrijdleider was, is het halveren van het evenement een ordinaire centenkwestie. „Voor de marathon in zijn oude vorm is minimaal een ton no dig. Alles wijst erop dat we dat HET WOORD IS AAN Robert Lind Eerbied voor het leven, maar het maakt wel verschil of je een insect In je slaapkamer hoort of in je tuin. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen2 Programma's9 Randstad14 Regio11,12,13,15 Religie12 Sport16.17 VANDAAG OOK GEZONDHEID PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later kans op regen In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Verder vrij veel be wolking en later op de dag af en toe wat regen Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden, middag- temperatuur ongeveer 12 graden, 's Nachts weinig wind. Overdag zuidwestenwind toenemend tot matig, kracht 3 of 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Protest tegen export afval Zuid-Holland nijmegen. anp Zuid-Holland mag brandbaar afval niet meer exporteren naar België en Frankrijk. Dat vindt de Afvalverwerking Regio Nijme gen (ARN). Zuid-Holland heeft vorige week aan minister De Boer een vergunning gevraagd afval te mogen exporteren. De ARN heeft bij minister De Boer (Milieubeheer) daartegen ge protesteerd. Het Nijmeegse af valbedrijf kampt met overcapa citeit en vindt dat eerst alle ver brandingscapaciteit in Neder land moet worden benut. De ARN kan nu jaarlijks ruim 300.000 ton afval verwerken. Het Afval Overleg Orgaan (AOO) waarin rijk, provincies en ge meenten zijn vertegenwoor digd, overlegt morgen over de onevenwichtige afvalstromen in Nederland. Voor twee miljoen ton zijn nog verwerkingsinstal laties in aanbouw. Bankovervallers vluchten naar Nederland Bij een gewapende bankoverval in Susterseel bij Aken zijn van ochtend twee mensen om het leven gekomen. Volgens de eer ste berichten zijn de slachtoffers waarschijnlijk een politieman en een klant van de bank. De overvallers zijn ontkomen rich ting Nederland. JCDA-kamerlid De Hoop Schejfer: ;den haag/hilversum jgerard van putten De Hoop Schef- fer deponeert morgen bij de 'staatssecretaris Schmitz (justi- tie) een eis tot verscherping van |de passagierscontrole op Schip- 'hol. Hij laakt de open grens- kaart als passepartout, die sinds de invoering van 'Schengen' op |de luchthaven wordt gebruikt. ..Mocht het lek aan de bui tengrens niet door passende maatregelen gedicht kunnen worden, dan moet de mare chaussee als vanouds ook de paspoorten van Schengen-reizi- gers gaan controleren. Politiek betekent dat gezichtsverlies, maar beter dat dan de instroom van ongewenste personen in het land", aldus de CDA'er van morgen in het TV-programma 'Ontbijt-TV'. Van het moment af dat het uitvoeringsbesluit van het ak koord van Schengen op Schip hol in werking trad - op zondag 26 maart - regent het klachten over de magneetkaart. De in voering van het vrije passagiers- verkeer binnen de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal is op de luchthaven ge paard gegaan met de nodige strubbelingen. Sommige tourni quets bij de 'gates' weigeren ruim een week na de officiële inwerkingstelling nog altijd dienst, maar bovenal wordt ge regeld melding gemaakt van misbruik van de open-grens- kaart. Deze magneetkaart (voor tien miljoen geintroduceerd als overgangsmaatregel, omdat Schiphol nog niet gereed was een fysieke scheiding aan te brengen tussen het Schengen- verkeer en de buiten-Schengen- vluchten) belandt volgens De Hoop Scheffer geregeld in ver keerde handen. Amerikaanse ambassadeur meldt 150 doden bujumbura. ap De Amerikaanse ambassadeur in Burundi Krüger heeft gisteren melding gemaakt van een nieuw bloedbad in het Centraalafrikaanse land. Tutsi's hebben in het dorp Gasorwe en kele dagen geleden zeker 150 Hutu's, onder wie veel vrouwen en kinderen, op een gruwe lijke wijze vermoord. Krüger was na de melding zelf poolshoogte gaan nemen en keerde gisteren geschokt te rug. „Ik kan niet verklaren waarom mensen kinderen met knuppels het hoofd inslaan. Hoe kun je zoiets verklaren? Maar dat is wat ik heb gezien, kinderen met een kapotgeslagen hoofd." Volgens de ambassadeur begon het geweld woensdagmorgen en duurde het tot en met vrijdag. Het dorp ligt er inmiddels vrijwel ver laten bij. Overlevenden verklaarden tegenover Krüger dat de moordenaars uniformen droe gen. Sinds de onafhankelijkheid in 1962 hebben Hutu's en Tutsi's in Burundi elkaar periodiek afgeslacht. Bij etnische botsingen na een mis lukte coup in oktober 1993 kwamen ruim 100.000 mensen om het leven. De eerste Hutu- president Ndadaye werd tijdens de couppo ging vermoord. Hulpverleners en diplomaten zeggen dat in Burundi sinds de mislukte coup van 1993 in wezen een burgeroorlog woedt Door controverses bmnen de coalitieregering heeft het leger, dat na de onafhankelijkheid het land 35 jaar lang regeerde, aan invloed ge wonnen. Hutu's beweren dat zij veelvuldig het slachtoffer zijn van wreedheden, die door het leger worden begaan. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement, j I Naam:Voorletters:m/v I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. it role bezorging). Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1