s Kinder Arcke groeit naar recordaantal leerlingen 'Met een kromme keu heb ik het geleerd' Leimuiden steggelt over toegangsweg bedrijfsterrein Rijn Veenstreek lphenaren vinden bomen J hartslag van hun stad' t erzakking Ter Does ordt nog niet hersteld Huisraad is uit straat Bijeenkomst Aglow in Oegstgeest WÜ&AG 4 APRIL 1995 chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 >uw mishandeld na ruzie r. Een 29-jarige vrouw uit Ter Aar is gisteren mishandeld umttvvee jongens. De vrouw kreeg ruzie met de jongens omdat i {->.an hen tegen haar auto trapte toen ze 's avonds door de entszstraat reed. De vrouw stapte uit en na een woorden- •ling kreeg ze enkele schoppen tegen haar benen en in haar De wouw viel door de klappen met haar hoofd op de auto. ^fcigens namen daarop de benen. De aanvallers waren onge- y 2 en 15 jaar oud. reedschap ontvreemd iR. Uit een magazijn aan de Middelweg in Ter Aar is een hoeveelheid elektrische timmermansgereedschap gesto ri een aangrenzend kantoor werd eveneens ingebroken, er is niets meegenomen. Een raam en toegangsdeur wer- eforceerd om binnen te komen. ese tv in Alphen j naan den run» Alphenaren kunnen binnenkort via de televi- in Chinees een beetje bijspijkeren. Burgemeester en wet- ers hebben besloten om Chinese News and Entertainment f kabel te zetten. Wie geïnteresseerd is in nieuws en ver uit de volksrepubliek moet overigens wel lang opblijven, •nder wordt alleen doorgegeven tussen één en vijf uur 's ts. Hierdoor is voor de nieuwe zender geen extra kanaal op ibel nodig. «made liesbeth buitink 'erzakking van basisschool Does in Hoogmade wordt niet hersteld. De gemeente ;een vergoeding voor de lamheden geven voor ïlijk is wat de oorzaak is le verzakking van de twee »n, waarin vroeger de kleu- iooi was gevestigd. „Uit inderzoek moet blijken of jen spontane verzakking is at er oorzaken zijn aan te ïn", verklaarde burgemees- V. van Beek gisteravond tij- de raadscommissie alge- n bestuur. Wanneer een aak kan worden gevonden, ide gemeente mogelijk de IJ E TIJD tdeling. Gilde-Leiden houdt elke woensdag en donderdag Stads- fjes-Wandelingen. De wandelingen beginnen om 14 uur bij het /*shuis De Burcht aan de Burgsteeg. Deelname kost 2,50 gulden, kinderen 1 gulden. jghitectuur. De Vereniging Oud-Leiden begint op donderdag 6 p een cursus 'Bouwen in Leiden'. De cursus gaat over de bouw- Ödige geschiedenis en de architectuur van talrijke historische ge- ■wen in de stad. De cursus bestaat uit 6 lessen en 4 excursies. De \jte les begint om 20 in het Gemeenlandshuis van het Rijnland ivde Breestraat. Informatie: 071-314658. AdelarrangemenL Gilde-Leiden verzorgt met ingang van don- wlag 6 april op elke eerste en derde donderdag van de maand een Ihdelarrangement. De wandeling begint om 10 uur bij Molen de 3c aan de 2e Binnenvestgracht. Eerst wordt een bezoek gebracht |A museum de Lakenhal, met daarna een lunch in koetshuis De Icht. Na de lunch volgt om 14 uur een stadswandeling met een "te rustpauze met koffie en thee. De wandeling duurt tot 16.30 De kosten bedragen 27,50 gulden. Korting met CJP, 65+pas en seumjaarkaart. Opgave een week van te voren: 071-123744. iseieren. De Leidse Volksuniversiteit geeft op donderdag 6 april Paasworkshop. De cursisten maken een paaskrans met eieren tnoeten daarvoor tenminste zeven uitgeblazen eieren meene- nVoor informatie: 071-141141. iale zekerheid. In Aktiviteitencentrum Bar en Boos aan de Kop- ihinksteeg is op vrijdag 7 april een informatie-avond Over veran- ingen in het sociale zekerheidsstelsel. De bijeenkomst begint om 10 uur. igo. Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat houdt vrijdag 7 april van 20.15-23 uur een bingo. 'HEN AAN DEN RUN iderkleding. Tijdens de koffie-ochtend van de Bébéclub donder- {ochtend 6 april van 9.15-11.30 uur kan kinderkleding aange- laft en verkocht worden. Deze koffie-ochtend is voor ouders en zorgers van baby's en peuters van 0 tot en met 3 jaar en wordt ge lden in Buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan. ativiteit. In Aktiviteitencentrum Westerhove aan de Anna van 2nlaan begint op donderdagmiddag 6 april een creativiteitscur- Aanvang: 14 uur. Opgave kan telefonisch van 9-10 uur: 01720- ilderen. In de bibliotheek aan de Thorbeckestraat zijn tot 23 april kstukken te zien van de teken- en schilderclub 'Jacobswoude'. training. Thuiszorg Groot Rijnland begint in april een cursus astraining voor vrouwen die last hebben van ongewild urine-ver- i. De cursus wordt zowel in het wijkgebouw aan de Stuifewam in ihen als in het wijkgebouw aan de Berkenkade in Leiderdorp ge- Uden. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten van twee uur. In itiatie: 071-161415. ASSENAAR reshold. De Engelse band Threshold geeft op vrijdag 7 april een treden in het jongerencentrum de Twilight Zone in boerderij Ter 'Ier aan de Deijlerweg. De band speelt een mengeling van metal, rdrock en symfonische rock. In het voorprogramma staat Cart- go. Kaarten kosten 15 gulden in de voorverkoop en 17,50 gulden 1 de zaal. Nieuwe verbinding kost gemeente ton extra naren vinden bomen de hartslag van hun stad'. Met deze n heeft de 11 -jarige Lizzy van Oosten uit Alphen de prijsvraag inen die deel uitmaakte van de Nationale Boomfeestdag op _iart in Alphen aan den Rijn. De tekst is de komende tijd te le- H p een aantal gemeentelijke billboards. De winnares, leerling basisschool De Regenboog, mag in overleg met de taakgroep «heer een boom planten. Ze heeft ervoor gekozen een boom uiten in de buurt van haar school. Net als Fenno de Jong van xuschool Het Startblok, die een ander onderdeel van de prijs- won. Hij raadde bijna hoeveel bomen de gemeente Alphen in Openbaar gebied in beheer heeft. Dat zijn er 36.054. Fenno de t ^at er met 36.000 het dichtste bij. verantwoordelijke aansprakelijk stellen voor de kosten van het herstel. De verzakking van de lokalen heeft vöorlopig geen gevolgen voor de klassen die er les krij gen. „Het Rijk heeft geconclu deerd dat het niet op instorten staat. De situatie is niet gevaar lijk, met uitzondering van een raam dat op springen stond en dat is zo snel mogelijk vervan gen door plexiglas", aldus Van Beek. Jacobswoude hoopt wel snel duidelijkheid te krijgen over de oorzaken van de verzak king. Het schoolbestuur wil tij dens de zomervakantie de werkzaamheden voor het her stel laten uitvoeren. leimuiden liesbeth buitink Een nieuwe ontsluitingsweg van het bedrijventerrein aan de Oos- terweg in Leimuiden via de Burgemeester Bakhuizenlaan is 300.000 gulden duurder dan het opknappen van de Oosterweg. Wanneer de Jacobswoudse raad voor de nieuwe weg kiest, moet de gemeente ruim een ton toeleggen op de exploitatie van het terrein. Een op knapbeurt van de Oosterweg levert juist 200.000 gulden voordeel op. Een meerderheid van het college vindt dat de gemeente een nieuwe ontsluitingsweg moet aanleggen om de aanwonenden van de Oosterweg te ontzien. Wethouder L. Bruins (Gemeentebelang) kiest juist voor het opknappen van de Oosterweg, omdat dat finan cieel zoveel gunstiger is. Ook het grootste deel van de gemeenteraad lijkt voorstander te zijn van een nieuwe weg van het bedrijventerrein naar de Burge meester Bakhuizenlaan. Alleen de Gemeentebelang-fractie twijfelt nog. „De Burgemeester Bakhuizenlaan is een heel zwaar belaste weg. En het is ons nog niet duidelijk of er een hele stroom verkeer op het terrein afkomt. Want we noemen het wel bedrijventerrein, maar het is maar een parkje. Waar praten we eigenlijk over? Moe ten we daar een hele nieuwe weg voor aanleggen", verwoordde C. de Lange haar twijfels. De WD, D66 en het grootste deel van de CDA-fractie willen de knoop doorhakken ten gunste van de nieuwe weg. „Het is natuur lijk duurder, maar op langere termijn kunnen er voordelen zijn die het exploitatietekort overvleugelen", verwees WD'er J. van Dam naar een toekomstige uitbreiding van het terrein. Burgemeester W. van Beek verzekerde de commissie dat op het bedrijventerrein geen distributie- of transportbedrijf met veel vrachtverkeer komt. „We moeten denken in de sfeer van schilders- en timmerbedrijfjes, een groothandel waar vooral personenverkeer op afkomt, dat soort bedrijven." De commissie verkeer praat van avond over de ontsluiting van het terrein en ook in de commissie ruimtelijke ordening van donderdag komt het onderwerp aan de orde. Am VV0 roelofarendsveen Een bekeuring voor de familie van mevrouw Van der Meer uit de Van der Bijlstraat in Roelo- farendsveen is uitgebleven. De huisraad die op straat was gezet is op tijd gesorteerd en gebun deld bij gemeentewerken afge leverd. „De familie heeft het keurig afgehandeld", zegt in specteur H. van Egmond van gemeentewerken. Een grote hoop grof vuil lag vorige week voor het huis aan de Van der Bijlstraat. De ophaaldienst wei gerde de boel op te halen, om dat het voorschrift is in Roelo- farendsveen dat grof vuil ge scheiden en bijeengebonden langs de straatkant moet wor den aangeboden. In het ergste geval staat daar een boete als straf op. „De familie van me vrouw Van der Meer is helemaal niet zo slordig geweest als de berg afval deed vermoeden. Ze had inderdaad wat spullen niet op de juiste manier buiten het huis gezet, maar vervolgens hebben buurtbewoners er een hoop troep bijgezet." Voor eerst in bestaan honderd scholiertjes De roomskatholieke basisschool Kinder Arcke in Rijnsa- terwoude schrijft deze week de honderdste leerling in. Daarmee boekt de school een record. Directeur W. van Westerop verwacht dat het aantal leerlingen op de Kin der Arcke de komende jaren nog verder groeit tot naar schatting 115 leerlingen. De school aan de Herenweg moet dan ook uitbreiden. runsaterwoude liesbeth buitink De Kinder Arcke werd in 1978 afgesplitst van basisschool De Kleine Wereld in Leimuiden en telde sindsdien steeds zo'n 75 leerlingen. Door de uitbreiding van Rijnsaterwoude zit het leer lingental nu echter in de lift. „Meer huizen betekent ook meer kinderen en dat effect be ginnen we nu te merken", ver klaart Van Westerop. Door het stijgend aantal leer lingen krijgt Kinder Arcke bin nen enkele jaren met ruimte nood te kampen. „We hebben nu vier lokalen en dit schooljaar blijven we ook met vier groepen werken. Maar volgend school jaar moeten we misschien een extra groep maken", aldus Van Westerop. Toch gaat de direc teur ervan uit dat onderhande lingen over extra ruimte pas volgend jaar beginnen. „Ik ver wacht dat we binnen twee tot drie jaar ruimteproblemen krij gen." Kinder Arcke krijgt wellicht in 1996 nog een extra toeloop van leerlingen, omdat dan de enige andere basisschool in Rijnsater woude dreigt te worden opge heven. De christelijke basis school De Hoeksteen valt met 31 leerlingen ver onder de op heffingsnorm van 81 leerlingen. Wanneer De Hoeksteen niet kan fuseren met een andere ba sisschool in de omgeving, moet de school in 1996 de deuren sluiten. Ruim een jaar geleden ketsten onderhandelingen over een fusie met de Kinder Arcke af. „Wij krijgen nu ongeveer tweederde van de leerlingen uit Rijnsaterwoude", weet Van Westerop. Als een school ruim tegebrek heeft, moet eerst wor den gekeken of binnen een om trek van twee kilometer een lo kaal leegstaat. In het gchouw van de Hoeksteen, schuin te genover de Kinder Arcke, is ruimte over. Burgemeester W. van Beek ziet nog een andere mogelijkheid. „Wanneer De Hoeksteen inderdaad wordt op geheven, kunnen we zelfs over wegen om de Kinder Arcke uit te breiden en het gebouw van De Hoeksteen te slopen of te verkopen." Tachtigjarige Ad van Beek nog steeds achter de biljarttafel oude wetering kees van kuilenburg Ad van Beek stond aan de wieg van een seniorencompetitie in Alkemade. Maar niet voor zich zelf. De 80-jarige heeft een te hoog gemiddelde. Hij speelt nog steeds in de hoogste klasse van het biljartdistrict Rijn- en Veenstreek. „Al jaren strijd ik met mijn zoon Evert wie de bes te speler is van ons team. Dit jaar is hij de eerste man, maar volgend seizoen is die plek weer voor mij", zegt hij vastbesloten de strijd met de 40-jarige Evert weer te winnen. De inwoner van Oude Wete ring biljart al sinds mensen heugenis. Op vijfjarige leeftijd was hij al in de schilderswerk plaats van zijn vader bezig. „Op een met doek bedekte snijtafel waar glas werd gesneden", kijkt de voormalige plaatsvervan- gend-directeur van de Boeren leenbank terug. „Met een krom me keu, waar de pommerans was opgetimmerd. Onbegrijpe lijk achteraf gezien, maar met die oude spullen hebben we het wel geleerd." Volgens de krasse Oudewete- ringer was het geen wonder dat hij uiteindelijk in de sport te rechtkwam. Ook vader Van Beek en zijn broers hadden een voorliefde voor de groene tafel. Zoals ook de zoons en de klein kinderen van Ad graag biljarten. „Kennelijk zit het in de genen. Op de wijze waarop die kleine jongens een stok vasthouden kun je al zien dat het een Van Beek is", zegt hij lachend. Wat hem zelf betreft begon het wedstrijdbiljarten in de cri sisjaren bij de katholieke jeugd vereniging de St. Jozefgezellen, want geld voor het café was er niet. „Dat liep lekker. Tot in de Bollenstreek haalden we de be kers weg." Zo heeft Van Beek een foto uit 1943. Gemaakt bij wedstrijden in café Jan van der Hulst in Oud Ade. „Die kostte destijds 25 gulden bij Foto Van Vliet in Leiden. Veel geld, maar ik ben nog steeds trots op de fo to." In die jaren heeft Van Beek ook vele bekers verdiend. Veel te veel. Een deel heeft hij weg gegeven aan zijn kleinkinderen of simpelweg weggegooid. „Je raakt er zo aan gewend. Een geldprijsje zou veel leuker zijn. Tenslotte is het een dure sport." Van Beek kijkt met veel ple zier terug naar die wedstrijden in de wilde Leidse Bond. „In bij na alle Leidse kroegen gespeeld. Drank en vrouwen", schatert hij het uit. Dat laatste is uiteraard flauwe kul, maar het was een plezierige tijd. Vooral als die jongens uit de Veen die Leie naars weer eens de baas waren. Dat gebeurde nog wel eens. Dank zij die schilderstafel en een kromme keu." De grote ommekeer komt in 1962. Dan wordt het district Rijn- en Veenstreek opgericht. Ook Ad van Beek gaat in de echte bond spelen. „Talloze ke ren de finale gehaald. Vijf keer hoofdklassekampioen libre van het district. Ik ging steeds beter spelen. Vooral nadat ik op 60- jarige leeftijd gedeeltelijk met pensioen ging. In het biljartpa leis van Ijs de Jong in Wetering- brug ben ik het toen echt gaan leren", merkt hij op. Van Beek speelt nog steeds met veel plezier zijn wedstrij den. „Niet alleen voor de sport, maar vooral de jarenlange con tacten. Ook daar geniet ik van. Daardoor blijf je overal bij be trokken. Ik ben geen man om thuis te zitten. Dus dat biljarten is een prima spelletje om er bij te blijven. Al is dat spelletje ook wel eens moeilijk. Als voetballer of tennisser kun je in het spel ook je agressie kwijt. Als biljar ter moet je kalm op je stoel blij ven zitten als de tegenstander bezig is met een mooie serie. Je kunt hem moeilijk een keu in z'n nek leggen. Het is dus wel eens wat stresserig. Maar aan de andere kant geeft dat ook wel weer een fijn gevoel. Vooral als je de beste bént." Hoelang Ad van Beek nog doorgaat weet hij niet. „Dat heb je niet in eigen hand. Mijn broer Theo stierf op 59-jarige leeftijd achter de tafel bij De Vier Heemskinderen. We zien wel hoe lang het nog duurt. Nu kan ik niet stoppen omdat ik Evert nog de baas wil blijven." Leimuidenaren boos over fietsenstalling leimuiden liesbeth buitink Een fietsenstalling tegenover hun huis, precies op de plek waar bomen hadden moeten komen. De families Den Dekker en Meyer uit Leimuiden zijn woedend dat de gemeente een bouwvergunning voor de stal ling heeft gegeven, terwijl met de omwonenden alleen was ge praat over de aanplant van bo men. Den Dekker en Meyer protes teerden enkele jaren geleden al tegen de aanleg van een bus baan precies voor hun wonin gen aan de Dr. Stapenséastraat. De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft inmiddels wel besloten dat die busbaan zoveel mogelijk in de oude staat moet worden teruggebracht, maar de families worden nog altijd ge plaagd door de werkzaamheden die vanuit hun huizen zijn te zien. In december kregen Den Dekker en Meyer van de provin cie de uitnodiging om een plan te maken voor de aanplant van bomen langs de oude busbaan. Twee dagen later plaatste de provincie op precies dezelfde plek echter een fietsenstalling, op zo'n vijftig meter afstand van de bushalte. De commissie be zwaar- en beroepschriften be handelt donderdag het protest tegen de fietsenstalling. Groen Links wil vervolging van Vos en Verkerk ALPHEN AAN DEN RUN De gemeente Alphen aan den Rijn moet bij Justitie aangifte doen van bodemvervuiling door de Alpheuse afvaltransporteurs Jannes Vos en Verkerk. Dat stelt de fractie van Groen Links in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Groen Links haakt met zijn stelling in op de veroordeling van de Ha- zerswoudse transporteur S. Kemp tot betaling van vijftien procent van de beheerskosten van de voormalige vuilstori plaats in de Coupépolder. In hel vonnis stelde de I laag- se rechtbank vorige maand vast dat Kemp zeker niet de enige was die in de jaren zeventig en tachtig illegaal gif stortte op de Alphense vuilnisbelt. Door ver schillende getuigen werd Kemp zelfs aangeduid als een kleine jongen: Vos en Verkerk brach ten vele malen meer afval naar de stort dan hun Hazerswoudse collega. Omdat de beheerskos ten van de gifbelt nog altijd niet volledig zijn gedekt, ligt het vol gens Groen Links voor de hand nu ook bij de Alphense trans porteurs aan te kloppen. De Interkerkelijke Vrouwenor ganisatie Aglow houdt op woensdag 5 april een bijeen komst. Ook mannen en niet- kerkelijken, zijn welkom. De bij eenkomst heeft om 20 uur plaats in het gebouw van het Leger des Heils aan de Zonne weg. Ad van Beek: „Nu kan ik nog niet stoppen. Ik wil Evert de baas blijven. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15