Ieiden roenoord- ïallen is kritiek beu Hockeybondscoach een absoluut fantastisch Eremedaille in zilver voor Leidenaar Stijger 'Blik' overspoelt Noorderkwartier SDAG4 APRIL 1995 HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 ardrijders op de bon jen» De politie schreef gisteren 155 bekeuringen uit voor «lheidsovertreders op de Willem de Zwijgerlaan, Kanaalweg, adsevveg en Usselmeerlaan. In totaal controleerde de politie auto's. Uitschieters bij de overtredingen waren een snel- Kd van 98 kilometer per uur op de Willem de Zwijgerlaan en 87 fcmeter per uur op de IJsselmeerlaan. INNO 1895 Woensdag 3 April ide gisternamiddag door het bestuur van het Leidsch Studen- Icorps gehouden aanbesteding voor de plaatsing van de feest- i kt in het Van der Werf park zijn de voorwaarden zoodanig ge- f jjzigd, dat tijdens de werkzaamheden de schutting alleen zal iTijzen alléén om de plaats, waar het gebouw zal komen te tan, terwijl eerst later, als dit noodig wordt, het geheele park i, i 4 worden afgesloten, zoodat aan het bezwaar van een inzender 11 pns nommer van Zaterdagavond wordt tegemoetgekomen. - NNO 1970 Zaterdag 4 april f veldverlichting op het Gemeentelijk Sportpark Nieuw Zuid in ,vijk aan Zee is gereed. Dezer dagen werd de kroon op het ^rk gezet. De uitvoering hiervan werd mogelijk gemaakt door lanciële steun van het gemeentebestuur, door inbreng van ei- i gelden en door een groot deel door eigen werkzaamheid. taald parkeren op het terrein van de Leidse Groen- rdhallen is dikwijls onuitvoerbaar. Dat zegt A. de Jong, directeur van het complex aan de Willem de Zwijger- n. Het komt voor dat tegelijkertijd verschillende doel- lepen het terrein op moeten met hun voertuigen. De ng: „En ik kan niet ruiken of iemand die zich bij de "luwe toegangspoort bij de Hallenweg meldt nu voor fect korfbal van Pernix of de snuffelmarkt komt of dat hij *h i ons terrein naar de vuiloverslag aan de Gabriël Met- aaistraat moet." In de drie voorbeelden die De Jong 1 "temt, zou alleen de snuffelmarktbezoeker parkeergeld afeten betalen. )EN WIM KOEVOET te doet Leiden zichzelf een ~~Igens C. Verplancke, die zo- moordende concurrentie aan 1 de belangenorganisatie met gratis parkeren en gratis 3r de ambulante handel als vestigingsplaatsen voor detail- r voor de samenwerkende handel. Op deze manier komt akeliers voorzit, geeft de on- er ook nooit wat terecht van de voerbaarheid van de parkeer- antiek- en curiosamarkt bij de p'eling aan dat het heel lastig Hooglandse Kerk." )nvom de Groenoordhallen ren- De Jong van de Groenoord- JLel te maken. ,,De directie hallen zucht eerst diep voor hij k-jirdt gedwongen allerlei kunst- reageert. „Van die snuffelmark- Spen toe te passen die echter ten heb ik al eens eerder gezegd tp koste gaan van het winkel- dat wij de hallen daarvoor aan tjaraat in de binnenstad." een derde verhuren. Die is er gj Fn het verlengde hiervan le- verantwoordelijk wie er wel en ,inft hij scherpe kritiek op het wie er niet komen verkopen." t(Jrnaar toenemende aantal de- De Jong laat goed merken dat VTellisten dat zich op de snuffel- hij de kritiek op zijn te verzelf- u^rkten zou manifesteren. „Die standigen bedrijf behoorlijk zat JHEfelmarkten zouden louter is. Eerder haalde de PvdA-frac- Jaimelzolderopruimingen tie uit naar de directeur omdat j^peten zijn maar er worden ze vindt dat hij zich onvoldoen- ijbloemen verkocht, gereed- de aan regels en afspraken happen, audio-visuele appa- houdt. Directe aanleiding was tuur en huishoudartikelen. de plotselinge plaatsing van een It is gewoon verboden en ik nieuw toegangshek. De Jong: n er al jaren tegen aan het „Die hebben we geplaatst na chten maar er wordt niets aan die schietpartij met dodelijk af- fAaan Wel vraagt iedereen loop. ledereen stond toen op :h af hoe het komt dat steeds z'n achterste benen. Er moest ijneer winkelpanden in de Haar- wat gebeuren om de veiligheid Vmerstraat leeg komen te te vergroten. Doen we er iets jan. Ik denk toch dat ik hier aan, is het het weer niet goed. n deel van het antwoord te Maar we trekken ons er verder t fikken heb. De gemeente Lei- niets van aan. We gaan gewoon n |:n wijst altijd naar winkelcen- door. Met de veemarkt bij voor- ie£ in de regio, die zijn zoge- beeld, het is vandaag immers anid bedreigend, maar in fei- dinsdag." Et Paddentrek 1 Q Tunnels en poelen I J kunnen veel pad- denlevens redden tijdens de jaarlijkse Noordwijkse paddentrek Record /i rr Basisschool Kinder I J Arcke in Rijnsater- woude schrijft deze week de honderdste leerling in. Een record. Ouders vertellen over hun beroep op Stedelijk Gymnasium LEIDEN ERNA STRAATSMA In het scheikundelokaal van het Stedelijk Gymnasium Leiden luisteren ruim veertig leerlingen aandachtig naar Roelof Olt- mans. Onder het motto 'hoe word ik bondscoach', vertelt hij zijn succesverhaal. De trainer van het nationale herenhockey- elftal is gevleid door de grote belangstelling. „Maar ik moet jullie teleurstellen. Er zijn maar twee bondscoaches, dus veel kans op een baan maken jullie niet." De Oegstgeestenaar is een van de 52 ouders die deze week les geven over hun be roep. Het zijn uiteenlopende beroe pen waaraan de gymnasium leerlingen deze week kunnen ruiken. Op de gastenlijst staan onder anderen een 'oncoloog', een 'mediëvist' (kenner van de middeleeuwse geschiedenis en beschaving) en een 'optome trist'. Maar ook de wat beken dere beroepen komen aan bod. Een journalist, een apotheker, een rechter en een actrice zijn eveneens van de partij. Onder de genodigden bevindt zich een redelijk aantal bekende Nederlanders. Zo komt Elco Brinkman bijvoorbeeld donder dag een praatje houden over het werk van een politicus. Hij is er op de laatste dag van de beroepenmarkt 'nieuwe stijl', waaraan enkele honderden leerlingen uit de derde tot en met de vijfde klas meedoen. De beroepenmarkt wordt, in deze vorm, voor het eerst georgani seerd. Oltmans - die zijn loopbaan begon als gymleraar op het Ste- Leidenaar houdt huis in de stad Een 28-jarige verwarde en agressieve Leidenaar is gister avond aangehouden door de Leidse politie. De man had eer der op de avond diverse vernie lingen en diefstallen gepleegd in de stad. In de buurt van het Ra penburg en de Schoolsteeg pro beerde hij fietsen te stelen. In de Breestraat gooide hij een ruit van een winkel in. Bij zijn aan houding verzette de man zich hevig. Krakers komen voor de rechter Vleeswaren- en Conservenfa- briek Van den Berg Co Beleg ging daagt donderdag de kra kers van haar bedrijfspand aan de Morsweg 55e voor de rech ter. De krakers waren gesom meerd om uiterlijk 1 april het pand te verlaten. Gisteren waren nog steeds niet alle krakers uit het gebouw vertrokken, aldus raadsman R. Lever van Van den Berg Co. Zijn cliënt probeert nu via een kort geding toestemming te krij gen voor ontruiming. Volgens Lever kan Van den Berg Co het gebouw verkopen aan een bedrijf in oude metalen. Hockeycoach Roelof Oltmans terug in het Stedelijk Gymnasium. „Ik heb één afspraak met mijn gezin en dat is dat ik elke zaterdag beschikbaar ben. Dat haal ik voor 50 procent." foto ben de bruyn delijk - geeft maandagmiddag een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijke eigen schappen van een trainer. Hij of zij moet onder meer leidingge vende capaciteiten hebben ('daarmee word je geboren, of je hebt ze niet') en veeleisend zijn ('je hebt van mij waarschijnlijk nog nooit gelezen dat ik ergens tevreden mee ben'). En verder moet een bondscoach vooral geen hobby's hebben. Want het werk neemt nagenoeg alle tijd in beslag. „Ik heb één afspraak met mijn gezin en dat is dat ik elke zaterdag beschikbaar ben. Dat haal ik voor 50 procent." Oltmans is gemiddeld drie tot vier maanden per jaar van huis weg voor toernooien en trai ningskampen. „Best moeilijk in een gezin met kleine kinder tjes." Over zijn salaris lijkt Oltmans niet helemaal tevreden ('abso luut bovenmodaal, maar veel minder vergeleken met de voet bal- of tenniswereld') maar al met al komt de bondscoach toch tot de conclusie dat hij een 'absoluut fantastisch' vak heeft. De leerlingen hebben geen vra gen. Zeven gymnasiasten steken hun hand op als hen gevraagd wordt of ze 'iets in de sportwe reld' willen gaan doen. Advocaat-generaal B.E.P. My- jer trekt 25 belangstellenden. In klas negen presenteert hij zich ietwat aan de late kant. Hij zegt 'halsoverkop' te zijn weggelo pen uit een rechtszitting, omdat hij in de veronderstelling was dat zijn praatje 's avonds zou plaatsvinden. „Afijn, ik ben Eg- bert Myjer, de vader van Jo- chem. Maar dat mag ik geloof ik niet zeggen." Myjer wist op jonge leeftijd al dat hij rechter wilde worden. In de vierde klas van het gymnasi um stond zijn keuze vast. „Ik wist ontzettend duidelijk dat ik rechter wilde worden. In mijn vrije tijd zat ik op de publieke tribune bij rechtszaken en las ik verdedigingsredes van Plato. Dat vond ik ontzettend span nend." Waarna hij er onmiddel lijk aan toevoegt dat een derge lijke standvastigheid 'echt ge stoord' is. „Je hoeft in de vierde klas helemaal niet zeker te we ten wat je wilt worden. Je moet wel een beetje weten wat je leuk vindt. Rechten gaan studeren met het idee van 'ik ben maar een domme alpha is verkeerd. Dan blijf je een domme alpha en word je een domme meester in de rechten." Myjer is twaalf jaar rechter geweest in Zutphen en tegen woordig werkzaam als advo caat-generaal in Den Haag. „Het belangrijkste is dat je heel enthousiast bent in je vak. En dat is niet hezelfde als een 'vaki dioot' zijn." Ook Myjer maakt veel overuren. „Dat is meer dan 38 uur," zegt hij, na het voorle zen van een uitgebreid week- programma. „En dan heb je in het weekeinde ook nog je vakli teratuur." Het betoog van Myjer roept net als bij Oltmans weinig vra gen op. „Jullie mogen alles vra gen, behalve wat ik verdien," doet de advocaat-generaal nog een laatste poging. Maar de leerlingen weten voldoende. Vrouwen Advies Commissie vaak roepende in de woestijn LEIDEN AAP RIETVELD De gemiddelde Nederlander wordt steeds langer, maar de huis kamers worden steeds lager en de slaapkamers steeds kleiner. Het is een van de merkwaardige tegenstellingen die de Leidse Vrouwen Advies Commissie (VAC) signaleert in haar jaarverslag over 1994. Een andere: het gescheiden inzamelen van afval vraagt steeds meer ruimte, maar de keukens worden steeds klei ner. Er valt veel te verbeteren in vooral de sociale huur- en koop sector. Maar als het volgen van de adviezen geld kost vangt de Leidse VAC meestal bot. Het meest schrijnende vindt secretaris N. Schuurman wel de onwil van bouwers en opdrachtgevers in de woningbouw om waterbesparende douchekoppen in de bad kamers te monteren. Schuurman: „De gemeente heeft een hele nota geschreven over duurzaam bouwen en propageert het gebruik van die wa terbesparende douches, maar het gebeurt gewoon niet. Er is al tijd wel een argument om het niet te doen. De capaciteit van de ketel is niet voldoende, of ze zijn te duur. Maar dan denk je al leen aan de korte termijn. Het milieu-aspect wordt vergeten. En het belang van de woonconsument ook. Want water wordt wel steeds duurder." Dat alle ruimtes in huizen in de sociale sector steeds kleiner worden zit de Leidse VAC ook dwars. „Woonkamers zijn tegen woordig twee meter dertig of zelfs twee meter twintig hoog. Een beetje puber is gauw 1,80 of 1,90 meter lang. Als die zich wil uit rekken of z'n trui aantrekt slaat-ie met zijn handen tegen het plafond. In de kinderslaapkamer kun je tegenwoordig nauwe lijks nog een bed kwijt. Als je kind de wieg is ontgroeid moet je verhuizen. En bergruimte is er meestal ook te weinig: mensen moeten niet van kamperen en reizen houden, want je kunt je kampeerspullen en koffers niet kwijt." De VAC is wel tevreden over het feit, dat zij bij bijna alle bouwplannen wordt betrokken. Maar alleen als het om kleine, praktische dingen gaat krijgen de vrouwen hun zin. Leidenaar Bartholomeus Stijger is vandaag onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Stijger kreeg de bijbe horende versierselen vanmor gen uit handen van burgemees ter C. Goekoop. Vandaag was het veertig jaar geleden dat Stij ger in dienst trad bij het bedrijf Alfa Base Publikatie Processors in Alphen aan den Rijn. (voor heen Samson-Sijthoff Grafische bedrijven en voorheen A.W. Sijthoffs Uitgeverij). De Leide naar begon in 1955 als leerling- handzetter. Na diverse functies binnen het bedrijf te hebben verricht, is hij sinds 1972 werk zaam als operator. In die functie heeft hij veel energie gestoken in de overgang van loodzetsel naar film. Het bedrijf hoeft het overigens voorlopig nog niet zonder Stijger's vakmanschap te stellen. De Leidenaar hoopt nog vijf jaar in dienst te blijven. NAGERECHT <ick of schok wel pnd parket op de wand achter politierechter. Net alsof de bopreld hier een kwart slag is ge- enjaaid. Akelig schoon is het in itaÊ rechtszaal. Elk stofje krijgt sim jaar. Rechter De Boer is niet ejht heel streng tegen de ne- la»itienjarige Katwijker. De eifemuseerde strengheid van rom examinator die wel weet [alat zijn kandidaat allemaal niet k.£et. De jongen staat terecht vajor de diefstal van twee pro fessionele platenspelers en een eaorfiets. 'Slechts de dapperen' aat er in het Engels op de ach- rkant van zijn leren jack. Een Mdenhand is gauw gevuld, e jongen heeft zijn vader mee- tnomen. De man zit achterin rechtszaal, zijn ellebogen pund op zijn knieën, zijn han- ïn op slot. Grote handen zijn jcït. In van die grote handen )mt meestal weinig geld. 5, e jongen wil dolgraag d.j. wor- 5 ;n en daarom heeft hij de pla- iöfispelers gestolen bij zijn ?end. Hij mocht er nooit aan tten en toen kroop ineens de iezie als een slang in zijn t. Bovendien werd hij geklei- ird en gedroeg de familie van 2fn vriend zich ook een beetje jcistisch. Dus, ja, wat wil je &n? De vader van de jongen knippert even met zijn ogen. Toen zijn zoon zich met de buit uit de voeten wilde maken, liet daar toevallig net een agent zich door zijn hond door het park trekken. Een heterdaadje dus. Naderhand verklaarde de jon gen op het bureau dat hij wel een 'kick' had gekregen van de diefstal. Nu, op de rechtszitting, is dat geen 'kick' meer maar een 'schok'. „Ja, je krijgt er toch een schok van?" „En die snorfiets? Heeft u die nu alleen gestolen of heeft uw vriendin daar ook aan meege daan?", vraagt politierechter De Boer. „Nee, dat kan toch moei lijk", antwoordt de verdachte. „Je kunt zo n fiets niet met zijn tweeën tegelijk pakken." „Wie uiteindelijk het stuur vastpakt, is niet zo belangrijk. Bent u er met zijn tweeën naar toe gelo pen?", wil De Boer weten. „Ja, we zijn er met z'n tweeën naar toegelopen." De officier eist 100 uur dienst verlening en twee maanden voorwaardelijk met aftrek. De politierechter besluit anders: 76 uur dienstverlening en twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Geluk kig, dat stelt de verdachte, die geen werk heeft, in staat om tij dens het toeristenseizoen te gaan werken in Istanbul. Zijn droomwens: ooit de eigenaar zijn van een een disco aan de Bosporus. Hollands Glorie Twee jongens uit een jongens boek dat je maar beter dicht kunt laten. De een heeft rossig, kort geknipt, haar. De ander be zit een warriger haardos, nog een beetje nat van de douche. Hij draagt een oorbelletje. Ro buuste, gedrongen lichamen hebben deze jongens. Hollands Glorie, potverdorie! Beiden zijn nog in staat om te blozen. Maar vergis je niet. In de weekeinden, als de alcohol rijkelijk vloeit, worden deze jongens ongeleide projectielen. Samen met een kameraad, die van zijn baas geen vrij heeft ge kregen om op de rechtszitting te verschijnen, hebben ze op 29 januari van dit jaar een mede werker van het Alphense pool- centrum Plaza te grazen geno men. De rossige jongen werd op die avond buiten de deur gezet en daar kwam heibel van, grote heibel. Nog geen uur later lag het personeelslid van Plaza met een scheurtje in zijn neus en een hersenschudding in de keu ken van Plaza. De jongen met de oorbel: „Ik heb niet echt geslagen', ik heb alleen maar een slaande bewe ging gemaakt. En toen ging die man tegen de keukenkastjes aan liggen, om zich te bescher men. Wat de anderen hebben gedaan, heb ik niet gezien." Spijt heeft-ie ervan. Grote spijt. Al staat hij niet voor de eerste keer terecht wegens mishande ling. Ach ja, misschien had hij die avond wel een Bacootje te veel gedronken. Zijn vriend, de geweigerde jon gen, had zich eveneens vol laten lopen. En was daarna zijn ka meraden gaan optrommelen. Zijn raadsvrouwe concludeert daaruit dat er van voorbedachte rade geen sprake was. En ze vertelt dat een van de jongens de volgende dag nog een groot boeket bloemen heeft gebracht naar een meisje dat door een rondvliegende barkruk gewond was geraakt. De jongens willen alle schade vergoeden. Ook de 1500 gulden die slachtofferhulp eist, willen ze dokken. Ze ko men er vanaf met 36 uur dienst verlening elk en 750 gulden te betalen aan slachtofferhulp. Daarnaast worden straffen van respectievelijk twee en één week voorwaardelijk opgelegd. „Maar beseft u wel goed de ernst van de situatie?", vraagt de politierechter aan de gewei gerde jongen. „Die man lag daar al op de grond en toen bent u op hem in gaan schop pen. En u droeg die avond vol gens mij geen pantoffels, is het wel?" CEES VAN HOORE Automobilisten wijken uit naar gebied buiten de singels LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Een gekkenhuis", zegt voorzit ter Bram Pater van Wijkkomitee Plan Noord. „Ik wilde maan dagmorgen wegrijden naar mijn werk en direct stonden er een paar auto's te dringen om mijn plekje." De laatste parkeerplaat sen binnen de singels - in de Tweelingstraat naast het Stads- bouwhuis - zijn zaterdag par- keerrestrictiegebied geworden. De maatregel wordt door de be woners van de Koningstraat en omgeving aan de overkant van de Maresingel bepaald niet in dank afgenomen. Bij het Wijk komitee zijn diverse klachten binnengekomen. De bewoners van de Koning straat, de Prins Hendrikstraat, de Pj-ins Frederikstraat en de Willemstraat kregen direct de eerste werkdag na de invoering van de maatregel al te maken met een forse parkeeroverlast. „Tot aan de Willem de Zwijger laan is er geen lege plek meer te vinden", aldus Bram Pater, ,,'s Ochtends vroeg wordt de wijk als het ware bestormd door ambtenaren van het Stads- bouwhuis. We wisten al gerui me tijd dat die parkeerplaatsen in de Tweelingstraat betaald parkeren zouden worden. Maar dat dit zulke gevolgen zou heb ben, hadden we nu ook weer niet vermoed. En nu is het te laat." Bij een wijkbezoek, onlangs, van burgemeester en wethou ders had het Wijkkomitee Plan Noord reeds aandacht gevraagd voor mogelijke parkeerproble men na 1 april „Wethouder Walenkamp zei toen dat de op lossing zou zijn om ook onze wijk parkeervergunninggebied te maken. Maar als dat gebeurt, breekt de hel los. Veel bewoners hebben eenvoudigweg het geld niet om zo'n dure vergunning aan te schaffen." Volgens een woordvoerster van de dienst Parkeerbeheer zijn de parkeerplaatsen rond het Stadsbouwhuis parkeerver gunninggebied geworden van wege de vele klachten van om wonenden van de Tweelings traat. „We hadden de bewoners constant aan de telefoon omdat ze geen parkeerplekje konden vinden. In het gebied zitten nogal wat bedrijven. Met de maatregel zijn deze bewoners nu gered, maar het valt inder daad te verwachten dat het pro bleem zich nu verschuift. Tegen parkeeroverlast aan de overkant van de Maresingel kunnen we echter niets doen. Het is daar vrij parkeren, dus iedereen mag er zijn auto neerzetten." Wijkkomitee Plan Noord is van plan om deze week nog een bewonersvergadering uit te roe pen. „We moeten maar eens bekijken welke stappen we nu als bewoners kunnen nemen", aldus Pater. Voor parkeren in de Tweelingstraat moet voortaan worden betaald. De vroegere gebruikers van de parkeer plaats zijn nu naar de overkant van de Maresingel verhuisd. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11