Chocolade heb je nodig Bekroond recept fil Smaak Pannen (2) Vrije tijd Droogbloem of immortel VRIJDAG 24 MAART 1995 963 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KABEUAUWSCHOTEL (zie onderstaand recept) BROCCOLI AARDAPPELPUREE FRUITVLA Snijd 200 g kabeljauwfilet in repen, bestrooi de vis met peper en zout. Bak 1 kleingesneden ui met 1 uitgeperst teentje knoflook in 1 eetl. olie. Voegblik tomatenblokjes op tomatensap, de vis, 150 g Mexicaanse groentemix, peper en weinig zout toe en stoof dit met de deksel op de pan 15 min. Per persoon: 960 kilojoules, 230 kilocalorieën, 24 g eiwit, 8 g vet, 17 g koolhydraten. KIPFILET-ROLLADE MET ABRIKOZENSAUS (zie onderstaand recept) VENKEL AARDAPPELEN YOGHURT MET RICE KRISPIES Laat 1 blikje abrikozen uitlekken en maak de vruchten in een keu kenmachine of met een mixer fijn. Bak 1 kipfilet mini-rollade in 15 g (dieet)margarine/boter rondom bruin. Bak een kleingesneden stukje ui met 1 eetl. kerrie mee. Voeg het fruit en eventueel wat van het abrikozenvocht toe en stoof de rollade met de deksel op de pan in 30 min. gaar. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalorieën, 22 g eiwit, 8 g vet, 27 g koolhydraten. MELOEN MET RAUWE HAM MACARONI MET TONUN (zie onderstaand recept) USBERGSALADE MET PAPRIKA EN OLIJVEN Kook 150 g macaroni volgens de gebruiksaanwijzing gaar. Laat 1 blikje tonijn (naturel) uitlekken en maak de vis klein. Fruit 1 uitge perst teentje knoflook met 3 eetl. fijngeknipte peterselie. Bak de to nijn even mee. Meng 1 ei met 1 dl halfvolle koffiemelk en 2 eetl. ge raspte Parmezaanse kaas. Giet de gare macaroni af en roer er de to nijn en het eiermengsel door. Verwarm enkele seconden on der goed roeren. Serveer direct! Per persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalorieën, 28 g eiwit, 10 g vet, 59 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT Nodig voor 4 perso nen: 8 smalle tongfi lets, 4 ons rauwe zalm, 1 I. water, 1 fles witte wijn, 4 visbouil lonblokjes, wortel, prei, peterselie, 8 cocktailprikkers, 150 gram boter, 125 gram bloem, V« liter slag room, 3 dl. witte wijn, 3 dl. visbouil lon, 1 bosje bieslook, wat peper en zout. en abrikozen gevuld met krabsalade en verse dille. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f25,-. ,,Of het nu zaterdag of maandag is, schrijft EUGèENE VAN DER LINDEN UIT HAARLEM, „al vele malen gekookt voor kennissen en buren die na dit overheerlijke recept allemaal vrienden willen wor den om vaker in de watten gelegd te worden. Ik heb het hier over gepocheerde tongfilet, gevuld met rauwe zalm in een fluweelzachte witte-wijnsaus. TONGFILET n Doe het water samen met de wijn (op 3 dl. na) en de visbouillon blokjes in een braadslee of een wat grotere pan. Breng dit tegen de kook aan en voeg, als de blokjes zijn opgelost, wat grovere stukjes wortel en prei toe, samen met twee peterselietakjes. Laat dit 'n klein uurtje op staan. In de tussentijd rol je ongeveer 50 g zalm op per tongfilet en steek je er per rol letje een prikkertje door om losraken tij dens de bereiding te voorkomen. Nu smelt je de boter op een zacht vuurtje waarna je de bloem door de boter roert zodat een gladde klontvrije massa ontstaat (roux). Maak de roux onder voortdurend roeren gaar in ongeveer twee minuten waarna je eerst 3 dl. visbouillon uit de inmiddels be reide visbouillon toevoegt en goed gladroert. Daarna de resterende witte wijn samen met de slagroom, een bosje gehakte bieslook en peper en zout naar smaak. Als laatste ga je de tongrol letjes pocheren (garen in warm vocht tegen het kookpunt aan) ge durende 3 tot 4 minuten. Met een schuimspaan op het bord leg gen, wat witte wijnsaus erbij gecombineerd met gekookte krieltjes LONDEN JUSTINE PICARDIE THE INDEPENDENT Vrouwen hebben behoefte aan chocolade, dat is een bekend feit. lammer genoeg staat deze lekkernij algemeen te boek als een on gezonde dikmaker, zodat de meeste vrou wen zich schuldig voelen wanneer ze ervan snoepen. Maar de Amerikaanse diëtiste De- bra Waterhouse heeft belangrijk nieuws. Chocolade is niet alleen gezond, maar kan zelfs bevorderlijk werken bij het afslanken! Voor u dit idee ongelovig naar het land der fabelen verwijst, moet u weten dat Wa terhouse in Amerika een bekend en erkend voedingsdeskundige is. In haar nieuwe boek Why Women Need Chocolate (Waarom vrouwen chocolade nodig hebben) onder bouwt ze haar argumenten met gegevens uit de che- mie en de biologie. Zo ver hoogt chocolade de hoeveel heid serotonine en endorfine in de wek kend effect heeft. Boven dien bevat chocolade fenylethyla- mine, een che- micalie die ook in de hersenen vrij komt wanneer we vi liefd worden. Theobromine, een andere chemische verbinding in chocolade, verhoogt het concentratiever mogen en verscherpt de waarneming. Dan is er nog het mineraal magnesium, dat be trokken is bij de produktie van serotonine. Een tegenvaller is dat de gunstige werking al optreedt bij het nuttigen van een kleine hoeveelheid chocolade. Eén blokje van een reep is voldoende, aldus Waterhouse. Het goede nieuws is dat we met enige regel maat een dosis tot ons moeten nemen. Wie zichzelf chocolade ontzegt, loopt het risico ten prooi te vallen aan vreetbuien. Daarom adviseert Waterhouse: zeg ja tegen chocola de! En tegen andere eet-ver- langens. Wie ma tigheid betracht, maar wel geniet van wat hij of zij eet, voelt zich ge lukkig en is de si tuatie meester. ,,Je kunt eten wat je wilt, zolang je maar niet teveel neemt", luidt het simpele, maar ver standige advies van Waterhouse. „Vrouwen zijn unieke gevoelswe- zens, die aan stemmingen onderhevig zijn. Soms heb ben we speciale voedselbehoef- ten. Het hoort allemaal bij het vrouw-zijn. We moeten alleen leren ons verantwoordelijk te voelen voor wat we eten. De rest volgt vanzelf. In zekere zin heeft chocolade een feministisch kantje." Debra Waterhouse, Why women need cho colate (Uitg. Vermillion). VERTALING: MARGREET HESLINGA Kinderen vinden koken leuk. Leerlingen van de hoogste jaargroep van de basisschool weten de weg in de keuken en komen soms met verrassend leuke schotels voor de dag. Meer dan 500 leerlingen le verden hun lievelingsrecept in bij de stichting Dag van de Smaak. Een jury met o.m. chef-kok John Fa- gel, koos per provincie het leukst, best uitgewerkt recept. In Noord-Holland ging de prijs (een dag Kinderkookkafé in Amsterdam) naar Bianca Weete- linkuit Egmond-Binnen, Haar schotel 'Discovery' noemde de jury uitstekend verzorgd. In Zuid-Hol land kwam Zora Saberie uit Boskoop het orgineel- ste voor de dag. Haar recept 'Sambosa' is afkomstig uit Afghanistan. Je maakt het volgt: Ingrediënten:2 uien, 500 g gehakt, 2 tenen knof look, 500 g doperwten, 1 kg aardappels, kerriepoe der, zout, peper, rode peper, 2 plakjes bladerdeeg (diepvries). Bereiding: Laat de plakjes bladerdeeg ontdooien. Snij de uien, pers de knoflook en bak dat samen met het gehakt bruin. Roer de doperwten en de aardappels door, blijf roeren tot deze zacht zijn, Voeg de kruiden naar smaak toe. Snijd de plakken bladerdeeg doormidden, zodat je twee driehoeken krijgt. Leg deze op elkaar en knijp de twee kanten korte kanten vast. Stop het mengsel erin en knijp het zakje dicht, Doe dat 10-15 min, in de oven. Niet te lang, anders verbrandt het. Volgens Van Dale, het groot woordenboek van hedendaags Nederlands is een pan 'ee min of meer komvormig vaatwerk gebruil om eten in te koken, te bakken enz'. En juist dat enz zegt alles over de veelzijdighe van pannen. De vorm is doorgaans afge stemd op de funktie die ze hebben. Voor koken of smoren van groenten heb ji pannen van uiteenlopende afmetingen nc dig. Het is heel belangrijk dat de panbode uit goed materiaal is gemaakt. Vorige keei schreef ik al dat de roestvrij stalen panner duidelijk de voorkeur genieten. Aluminiui pannen raad ik af omdat ze na veelvuldig gebruik de kleur en de smaak van de ge rechten beïnvloeden. In een oude alumin um pan krijgt men bijvoorbeeld nooit een heldere bouillon. Overigens dient een bouillon te trekken zonder deksel op de pan. Met deksel wordt bouillon troebel of zoals wij in vaktermen zeggen, 'blind'. Een Tefalpan, een pan met een anti-aan baklaag, is heel geschikt om thuis te grille Vis en vlees kan er rauw in worden gelegd en schroeit als het ware dicht. Voorwaardi is wel dat de pan van te voren, eventueel met een druppel olijfolie, goed heet wordi gemaakt. Tefalpannen hebben over het al gemeen geen lange levensduur. In onze keuken zijn ze al na twee maanden inten sief gebruik rijp voor de schroothoop. Voor een koekepan, ook wel braad- of bal pan genoemd, geven wij de voorkeur aan zwart gietijzer. In veel huishoudens word< koekepannen met een te dunne bodem gi bruikt waardoor je al heel snel aanbran- dingsverschijnselen krijgt. Maar al te vaak let de consument alleen op het uiterlijk vt een pan terwijl juist de bodem zo belangr is. Het systeem van bakken en braden is g baseerd op het gegeven dat het bloed uit het vlees gaat stollen en zich aan de (goec bodem hecht. Na goed roeren vermengt stolsel zich met het vet waardoor het vlee: een mooie bruine kleur krijgt. Een gietijzeren koekepan mag alleen met water worden gereinigd. Mocht er onver hoopt toch van een verbranding sprake zi dan kan de pan met zout (let op dat de he bodem hiermee bedekt is) op het vuur wc den verhit. Gietijzeren pannen gaan jaren lang mee. Onze oudste pan die dag in da£ uit intensief wordt gebruikt heeft al min stens 25 jaar een vaste plaats in de keukei Een sauteuse is met name in de professio nele keuken onmisbaar. Deze pan heeft v hoge opstaande schuine zijkanten waar door kleingesneden ingrediënten aan alle kanten gelijkmatig gebakken kunnen wor den. De sauteuse leent zich ook uitsteken voor het braden of bakken van klein gevo gelte als piepkuiken, fazant, patrijs en tan me duif. Hier geldt hoe kleiner de pan hoi beter omdat het vet zich als het ware om het gebraad heen nestelt. De roestvrij stal sauteuse (met inhoud) kan na het aanbra den in de oven worden gezet waar het vle rustig verder gaart. Stoom- of etagepannen behoren (nog) nii tot de standaarduitrusting. Stomen is in o land eigenlijk nog een ten onrechte nauw lijks gebruikte bereidingstechniek. In onzi keukens wordt het wel regelmatig toege past, met name in de sector vis. De parr" wordt onderin gevuld met water en een bouquet garni (ui, wit van prei, wortel, pe terselie, tijm, laurieren bleek- of knolseld rij). Het voordeel van stomen is dat de vis mooi wit blijft en het een calorie-arme wi ze van bereiden is. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal TUIN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Steve Winwood - The finer things - Island. Zestien jaar was Steve Winwood toen hij de eerste singles van The Spencer Davis Group de hitparades in zong. Dat zijn stemgeluid in die tijd als-een sensatie werd ervaren is zo'n dertig jaar later, bij het beluiste ren van de vierdelige CD-set The finer things nog altijd volko men begrijpelijk. Winwood be schikte toen al over een zang stem die ook nu nog tot de bes te van de popmuziek moet wor den gerekend. Met een uitgebreid historisch overzicht van zo'n artiest kan eigenlijk niet veel mis gaan, maar samensteller Bill Levens- on (Winwood keek over zijn schouder mee) doet er zelfs een schepje bovenop. Net als bij de voortreffelijke box Eric Clapton heeft hij unieke opnamen opge doken. Dit keer betreft het enkele live opgenomen stukken in een met 100.000 fans gevuld Hyde Park in Londen. Op die gedenkwaar dige zevende juni 1969 concer teerde daar de 'supergroep' Blind Faith, een fusie van de ontbonden formaties Cream en Traffic. Blind Faith kwam reeds na één - monumentale - plaat aan zijn einde. Dat er na ruim een kwart eeuw nog live-mate riaal boven water komt is een sterk staaltje van 'muziekar- cheologie'. Levenson kon voor het vullen van deze muziekdoos, met een recordspeelduur van vijf uur en een kwartier, beschikken over een stortvloed aan materiaal. De luisteraar weet het na die lange maar geen moment ver velende muzikale trip heel ze ker: Winwood is een heel grote en te weinig mensen zijn zich daarvan bewust. WK JAZZ Los Hermanos Flores - Corrientes Norte - Lucho. Grupo Changuï de Guantanamo - Llegarón los Chan- guïceros - Lucho/EMI Music. José Lopretti - Candombe - Challenge- /Munich Records Al vanaf het ontstaan in New Orleans is de jazz schatplichtig geweest aan de Latijnse invloe den die vanuit het zuiden Noord-Amerika binnenkwa men. De laatste jaren lijken die Latijns-Amerikaanse invloeden alleen nog maar aan kracht ge-* wonnen te hebben. Steeds meer locale tradities worden heront dekt. Een voorbeeld daarvan is de chamamé uit het noordoos ten van Argentinië die met de toegenomen industrialisering van Buenos Aires naar het zui den trok. De hedendaagse cha mamé wordt vooral gespeeld door bands bestaande uit ac cordeon, bandoneon, bas en gi taar. Het geluid doet vooral door de sterk Europese ritmiek het meest denken aan de Noordmexicaanse muziek, maar met een wat rustiger en vriendelijker toon. Los Herma nos Flores vormen een lichtvoe tige band die echter wat zang betreft een beetje achterblijft bij de instrumentbeheersing. Er wordt ondanks de Afrikaanse invloeden in deze soms melan cholieke aandoende muziek kennelijk nauwelijks geïmprovi seerd. Veel sterker is dat het geval bij de changuï uit het Cubaanse Guantanamo waarin de soms opzwepende ritmiek duidelijk Afrikaanser, veelvormiger is. Ook hier gaat het om een mu ziekvorm die tot niet al te lang geleden een relatief geïsoleerd bestaan leidde. Bij de Grupo Changuï zijn ook de typisch Afrikaanse vraag-en-antwoord- patronen intakt gebleven. Het meest opvallend zijn naast de krachtige percussie-improvisa ties de baspartijen die worden verzorgd door de marimbula, een soort reuzen-mbira. Ook valt op dat de zang heel rit misch en beknopt wordt gehou den. De titel van de in Nederland wonende pianist/bassist Loprettis Candombe doel ver moeden dat het hier ook om enigszins puristische vormen van deze Uruguayaanse mu zieksoort gaat. maar de CD is een smakelijke mengelmoes van fusion, jazz en verschillende Latijnse vormen. Het Uruguay aanse deel wordt vooral gele verd door de aanwezigheid van tambores (trommen) in enkele stukken. KV KLASSIEK Prokofjev - Vioolconcert nr. 1 in D, op. 19. Sjostakovitsj - Viool concert nr. 1 in a, op. 77. - Maxim Vengerov (viool), London Sym phony Orchestra o.l.v. Mstislav Rostropovitsj - Teldec. Aan jonge viooltalenten is mo menteel geen gebrek, maar on der hen behoort Maxim Ven gerov zeker tot de markantste. Naast de benodigde virtuositeit spreidt deze nu 21 -jarige Sibe- riër een artistieke persoonlijk heid ten toon, die hem ver bo ven het niveau van het veelbe lovende talent verheft. Deze CD met vioolconcerten van Prokof jev en Sjostakovitsj, muziek die heel wat meer vereist dan alleen maar een sublieme speltech niek, toont dat overduidelijk aan. Op het punt van ritmiek, lyriek en kleurcontrasten haalt hij het onderste uit zijn klank kast, en hij weet dat alles te be zielen met de intensiteit van een gerijpt artiest. De uitmun tende begeleidingen van Ro stropovitsj verhogen de waarde van deze uitgave nog eens extra. Berg - Sieben fruhe Lieder, Fünf Orchesterlieder.Jugendlieder, Zwei Lieder - Jessye Norman (so praan), Ann Schein (piano), London Symphony Orchestra o.l.v. Pierre Boulez - Sony Deze tegen gereduceerde prijs aangeboden CD met de so praan Jessye Norman bevat op namen uit 1984, 1988 en 1994. In de 'Sieben frühe Lieder' en de 'Orchesterlieder' wordt zij begeleid door Boulez en het London Symphony Orchestra, in de overige liederen door de pianiste Ann Schein, maar voor de intensiteit van haar vertol kingen maakt dat nauwelijks verschil. Als ik toch aan de lie deren met orkestbegeleiding de voorkeur geef, is dat louter van wege de magische kleuren die Berg aan een orkest weet te ont lokken en de altijd fascinerende manier waarop de deze maand 70 jaar oude die met een orkest in Éüanken weet om te zetten. PK Met de lente in het hoofd, in de vrije natuur en in de min of meer getemde tuin, is het moeilijk om aan de winter te denken. 'Toch doen' zou ik wil len adviseren en dan heb ik het over de winter binnenshuis. Dan willen we óók bloemen zien. Maar potplanten geven vaak problemen en snij bloemen staan uit milieu-overwegingen steeds vaker ter discussie. Namaak? Daar zul je mij niet over horen. Dus heb ik het hier eens over droogbloemen of immortellen. Die kun je zelf kweken als je een echt zonnig plekje in de tuin hebt. Bij mij zijn ze in de halfschaduw verpieterd. Vanaf half april kunnen de diverse immortellen worden gezaaid. Omdat veel zaad fijn is, verdient het aanbeveling om een dubbelgevouwen speelkaart als hulpmid del te gebruiken. Het zaad in het gleufje en zo zaaien. Gaat prima. De meest dankbare bloem om te drogen is en blijft helichrysum bracteatum: een composiet met de gele. rose, witte en rode schutbladeren van de vele lintbloemen per bloemhoofd. Ziet er fraai en kleurig uit, gaat vele jaren mee. Eenmaal gezaaid, de grond vochtig houden en na opkomst eventueel iets uitdunnen. Het valt te proberen om de uitgehaalde plantjes nog te verspenen, maar dat lukt niet altijd. Even bekend en even dankbaar is de limonium sinuatum, die vroeger gewoon statice werd ge noemd. Geen composiet zoals de helichrysum maar een plumbaginaceae met blauw, purperen of witte bloemen. De xeranthemum annuum (pa- pierbloem) óók een composiet, is de meest ranke plant in dit gezelschap en kan tot 90 cm hoog worden met zijn witte, roodachtige of violette bloemen. Voor alle strobloemen geldt dat het eigenlijke werk pas begint als ze in bloei staan. Dan worden ze bij voorkeur op een warme droge dag geoogst als de bloemen half open zijn. Na het oogsten moeten ze zo snel mogelijk in bundeltjes opge hangen worden met de bloem naar beneden. Dan trekt het vocht in de bloemhoofdje. Dat is heel belangrijk om geen knikkende bloemen te krij gen. Het drogen moet liefst uit het daglicht, maar op een droge, luchtige plaats gebeuren. Hoe snel ler droog des te fraaier eindresultaat. Zijn de bloemen kurkdroog dan worden ze op de juiste lengte afgeknipt en krijgen ze vaak nog e versterking van de bloemdraad. Dat wordt spi raalsgewijze onder het bloemhoofd bevestigd zorgt er voor dat de imortellen inderdaad het eeuwige leven krijgen. Als onze met zorg g kweejcte en tot sierstukjes verwerkte droogbloc men wat stoffig worden op den duur, houden ze boven stoom en borstelen we ze met een fij kwastje schoon. Daarna opdrogen en eventuee spuiten met haarlak; zo gaan ze weer maandei mee. LEZERSVRAAG Wat een aardige vraag van COBY VAN MARRE UIT HAARLEM. Ze is van plan om maar liefst 3000 m2 in Frankrijk in te zaaien met veldbloe men en vraagt of het gras eerst omgespit moet worden. Inderdaad. Het gras dient omgeploeg omgespit te worden, anders hebben de bloemi geen kans. Nog beter, haal de zoden er af, maa er compost van en zaai op de overgebleven an grond een mengsel van wilde bloemen. Hoe ai mer de grond des te meer succes luidt de form le. Het zaad is te bestellen bij de firma Cruijdi hoeck, Postbus 1414,9701 BK Groningen. Bij aanvraag zou ik vermelden op welke soort gro het mengsel gezaaid moet worden. Klei? zand humusrijk? enz. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buch- ner zal probe ren voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dag bladen, Post bus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de re dactie LEVEN EN WONEN.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8