Tweede front tegen Koerden in Turkije „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." Tédit Lyonnais als 'slangenkuil' Êagreb blokkeert besluit ;.VN over ex-Joegoslavië Buitenland Terug in Grozny Correspondenten aan de slag op nieuwe werkplek Vluchtelingen in trein op en neer gezeuld Paus op oorlogspad tegen hele wereld /RIJDAG 31 MAART 1995 'Tijgers binnen vier jaar uitgeroeid' new delhi Tenzij landen als India snel maatregelen nemen te gen stropers zal de tijger over vier jaar alleen nog maar in een dierentuin te zien zijn. Zo luidt de waarschuwing van natuurbe schermer Peter Jackson, die gisteren in New Delhi een perscon ferentie gaf. In India, dat zestig procent van de tijgerpopulatie in de wereld op zijn grondgebied herbergt, leven nog zo'n driedui zend exemplaren. Maar elk jaar schieten stropers honderden dieren af. Britse liefdadigheid lijdt onder loterij londen De Britse liefdadigheid lijdt onder de nieuwe, razend- populaire Nationale Loterij. Na de invoering van het spel in no vember gaven de Britten aanzienlijk minder uit voor het goede doel. Sinds de start van de lotto daalden de individuele schen kingen met bijna 180 miljoen gulden, blijkt uit een onderzoek dat vandaag is verschenen. Brand vismarkt New York gesticht new york» De brand die woensdag een deel van de vismarkt in New York verwoestte, is aangestoken. Er zijn sporen van een licht ontvlambare vloeistof gevonden en de autoriteiten hebben bewijzen dat het automatische alarmsysteem was gesaboteerd. Specter kandidaat presidentschap J Washington De gematigde Republikeinse senator Arlen Spec ter uit de staat Pennsylvania heeft zich gisteren als vijfde kandidaat gesteld voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De presidentsverkiezingen zijn volgend jaar november. Arrestaties na moord op veearts brussel» De Belgische justitie heeft drie arrestaties verricht in verband met de moord op de veearts Karei van Noppen, ruim vijf weken geleden. De drie mannen uit West-Vlaanderen zijn dinsdag aangehouden. Twee van de verdachten zijn eerder ver oordeeld, onder meer voor drugshandel. Justitie heeft de daders steeds gezocht in het milieu van de zogenoemde hormonenma- fïa. Bendes verkopen vrouwen en kinderen peking» Chinese bendes hebben de afgelopen twee jaar ruim 33.000 vrouwen en kinderen verkocht en verhandeld. Het Chi nese Volksdagblad meldde gisteren dat de politie zo'n zevendui zend bendes heeft ontmanteld en de laatste jaren bijna 50.000 handelaars heeft gearresteerd. Volgens het dagblad bedraagt de prijs van een jonge boerenvrouw tussen de honderd en vijfhon derd dollar. Verbod op Franse 'negerzoenen' geëist nancy 'Negerzoenen' kunnen niet meer en moeten worden verboden. Dat is de mening van de 24-jarige in Ivoorkust gebo ren en in Frankrijk wonende Esther Mukalay Bissouekolo. Ze heeft gisteren een rechtszaak aangespannen om een naamsver andering voor de met chocolade bedekte meringue-lekkernij af te dwingen, die in Frankrijk TetedeNegre (Negerkop) wordt ge noemd. lude mandaat loopt vannacht af IEW YORK Rtr/AFP/DPA )e VN-Veiligheidsraad heeft ijn beslissing over het nieuwe voor de blauwhelmen het voormalige Joegoslavië ïitgesteld tot vanmiddag.De aad zag zich hiertoe gedwon- at en door Kroatië. De regering in allagreb blokkeerde gisteravond Je besluitvorming van de raad [ver een speciaal mandaat voor -le VN-soldaten in Kroatië, jni De Kroatische minister van buitenlandse zaken, Mate Gra- ic, riep de raad in een ultima- op de nieuwe VN-macht de aam te geven die Zagreb ver- ingt. Anders 'zal de republiek sroatië geen toestemming ge en voor de opstelling van nieu- le troepen', aldus Granic in de rief. Zagreb wil dat in de nieuwe f aam de eenheid van Kroatië 2terker tot uitdrukking komt. 1 usland was daar gisteren fel op igen. Moskou is te beschou- 'en als belangenbehartiger van e Kroatische Serviërs, die aan Urus»jan van etten de grenzen met Bosnië en Ser vië een derde van het land con troleren. Juist het Servische streven naar onafhankelijkheid is Kroa tië een doorn in het oog. Zagreb is van' mening dat de oude VN- vredesmacht bijdraagt aan de groeiende zelfstandigheid van het Servische gebied. De Veilig heidsraad staat onder grote tijdsdruk. Om twaalf uur van nacht, loopt het oude VN-man- daat voor Kroatië af. De Bosnische Serviërs hebben gisteren gemeld succes te boe ken in hun tegenoffensief tegen de regeringstroepen in het noordwesten van Bosnië. VN- woordvoerder Alexander Ivanko verklaarde dat de VN niet bij machte zijn iets te onderne men. ,,Als de strijdende partijen geen vrede willen, wat kunnen wij dan doen. Een vredesmacht wordt meer en meer in een situ atie gedwongen waar weinig vrede te bewaren is", aldus Ivanko. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR* Reuter UPI United Press Interr Voorstellen over Westelijke oever jeruzalem «ap Het Israëlische leger heeft een plan op tafel gelegd, waarin het zijn troepen uit zes steden op de bezette Westelijke Jordaan- oever terugtrekt. In Hebron, waar de spanningen tussen joodse kolonisten en de Palestij- nen inwoners groot zijn, zal het Israëlische leger voorlopig aan wezig blijven. Zo meldden func tionarissen gisteren. Opzet van het plan is de PLO ertoe over te halen een Israëli sche troepenterugtrekking op veel kleinere schaal uit de Wes telijke oever te accepteren dan afgesproken werd in het princi pe-vredesakkoord van 1993, waarin uitgegaan wordt van een volledige terugtrekking. In ruil, zo meldden de func tionarissen, is Israël bereid con cessies te doen op andere ter reinen, zoals de omvang en macht van de Palestijnse auto- nomieraad, die de Gazastrook en de Westelijke oever zal gaan besturen. Ondanks toenemende druk van Europese Unie den haag anp/ap Turkije heeft gisteren ondanks toenemende druk van vooral de Europese Unie een tweede front geopend tegen de strijders van de Koerdische guerrillabeweging PKK. Ankara zond gisteren 15.000 man troepen naar zijn oos telijke provincie Tunceli. tiek zijn inval in Noord-Irak als 'legitiem recht op zelfverdedi ging' tegen de PKK. In het noor den van Irak maken zo'n 35.000 Turkse militairen jacht op PKK- strijders. In die gevechten zijn volgens Turkse berichten tot dusver zo'n driehonderd Koer den en twintig Turkse militairen gedood. Turkije rekent tegenover toe nemende druk van de Europese ,,Dit wordt eenzelfde soort of fensief als dat in Noord-Irak", zei een legerwoordvoerder. Konvooien militaire voertuigen sloten de routes van en naar Tunceli af. In totaal zet Ankara mogelijk 30.000 soldaten in voor het tweede offensief. Ankara verdedigde tegelijk ondanks de internationale kri- Unie op blijvende rugdekking van de VS. Uit Washington kwa men juist gisteren aanwijzingen dat Turkije een formule voor stelt voor terugtrekking van het grootste deel van de troepen 'met achterlating van een deel in het kader van een multinatio nale macht, waarin ook de VS zitten'. Het Rode Kruis heeft gisteren in Genève gezegd dat Turkije zich bij het offensief in Noord- Irak niet houdt aan bepalingen in de Conventies van Genève om onafhankelijke waarnemers toe te laten in de conflictzone. Ondertussen liet Frankrijk we ten dat de Europese Unie werkt aan een 'harde verklaring' over de Turkse interventie in Noord- Irak. Het Rode Kruis heeft Turk se diplomaten ingelicht over zijn 'grote bezorgdheid over het lot van de burgerbevolking van het gebied'. Nederland verstrekt geen nieuwe vergunningen voor de export van militair materieel naar Turkije, zolang Ankara geen einde maakt aan zijn mili taire interventie in Noord-Irak. Minister Van Mierlo van buiten landse zaken heeft vorige week al tot deze maatregel besloten, zo bevestigde een woordvoer der gisteren. Rechter verwerpt wet over homo's in leger NEW YORK Rtr Een wet van de regering- Clinton die handhaaft dat homoseksuelen op grond van hun seksuele geaard heid uit het leger kunnen worden ontslagen, maar daaraan toevoegt dat zij in het leger kunnen blijven zo lang er niet naar hun seksu ele geaardheid wordt ge vraagd en zij er publiek geen uiting aan geven, is gisteren door een federale rechter verworpen. Het principe Don't Ask, Don't Tell" ofwel „Niet Naar Vragen, Over Zwij gen", was een compromis van Clinton. Die had be loofd het verbod op homo's in de krijgsmacht op te hef fen. Bij de uitvoering stuitte hij echter op grote tegen stand van hoge militairen. Grozny Onder het toeziend oog van Russische militairen wandelt een vrouw met haar bezittingen door Grozny. Met 150.000 andere inwoners is zij teruggekeerd naar de hoofdstad van Tsjetsjenië. Russische troepen hebben gisteren het laatste bolwerk van de opstandige Tsjetsjenen veroverd. Het persbureau Itar-Tass citeerde de Russische vice-premier Soskovets dat de stad Goedermes zonder geweld is ingenomen. Volgens schattingen van Russische mensenrechtenorganisaties zijn zeker 12.000 Russische soldaten omgekomen in de oorlog in Tsjetsjenië. Het aantal doden onder burgers is mogelijk 24.000. FOTO epa den haag» Boedapest weg en werkt nu in Kaapstad. Peter van Nuijsen- burg ruilde tegelijkertijd Zuid- Afrika in voor de standplaats Bonn. Hans Hoogendijk is uit Duits land vertrokken en vervangt vanaf morgen Hans Geleijnse in Moskou. Geleijnse en daar mee is de cirkel rond begint op 1 mei in Londen. Verder keert Judith Stalpers terug in Tokyo en gaat Yvonne van der Heijden voortaan ook voor deze krant de berichtgeving verzor gen in Peking. Onze verslagge vers in Brussel, Genève, Istan bul, Nairobi, Rome, Tel Aviv en Washington blijven op hun plek. Mórgen gaat een groot aantal van de buitenlandse correspon denten van deze krant op een nieuwe werkplek aan de slag. Het is gebruikelijk dat de cor respondenten na een aantal ja ren van standplaats wisselen. Op die manier houden ze een frisse kijk op hun werkgebied. Cees van Zweeden verlaat Londen en begint morgen in Parijs. Hans Gertsen is uit de Franse hoofdstad vertrokken en gaat aan de slag in Boedapest, van waaruit hij verslag zal doen over de gebeurtenissen in het voormalige Oostblok. Runa Hel- linga is al enige maanden uit ten zuiden van Sint Peters burg. Daar aangekomen wei gerde de Russische douane hen de inreis; ze moesten over stappen op de trein in omge keerde richting. De groep heeft zo al negen keer Letland en Litouwen doorkruist. De twee Baltische staten erkennen de transition als een verbinding tussen twee Russische plaatsen en passa giers mogen niet zo maar uit stappen. Ook deze landen zijn niet bereid ze op te nemen. Talrijke vluchtelingen pogen door betaling aan gidsen via de Baltische staten Scandinavië of West-Europa te bereiken. Meer dan honderd Koerdische, Afghaanse en Palestijnse vluchtelingen reizen op en neer in de sneltrein tussen Ka liningrad en Sint Petersburg. De groep van 105 vluchtelin gen werd door Russische be ambten op 23 maart ontdekt aan de grens van de Russische enclave Kaliningrad. De grenswachters wilden hen niet toelaten en ze moes ten overstappen op de trein in omgekeerde richting. Ze be reikten zo, door Litouwen en Letland heen, de Russische grens, driehonderd kilometer Nieuwe encycliek Evangelium Vitae ROME EELCO VAN DER LINDEN correspondent Met de gisteren officieel ge presenteerde encycliek Evangelium Vitae (Evangelie van het Leven), zet paus Jo hannes Paulus II een wan hopig slotoffensief in tegen allen die het (ongeboren) le ven niet respecteren. De 74- jarige Karol Wojtyla trekt fel van leer tegen regeringen en parlementen die de 'cultuur van de dood' propageren. Met alle risico's van dien. In zijn elfde en niet minder dan 190 pagina's tellende encycliek veroordeelt de paus alle aanslagen op wat hij de 'heiligheid van het le ven' noemt. Abortus, eutha nasie, elke vorm van geneti sche manipulatie, de doodstraf, maar ook anti conceptie en demografische planning vormen de 'zwarte lijst' van de paus. Dat de doodstraf op de lijst voorkomt, is een noviteit. Kardinaal Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer, zei bij de pre sentatie van de encycliek dat de nieuwe oriëntatie van de paus een bijstelling noodza kelijk maakt van de in 1992 uitgekomen catechismus. Hierin erkende de paus 'het recht en de plicht van de staten om zware straffen op te leggen, inclusief de doodstraf'. De paus herhaalt wat hij al vele malen heeft betoogd, maar toon en woordkeus zijn dusdanig dat de ency cliek al is bestempeld als een produkt van katholiek fundamentalisme. Zo noemt hij abortus en sommige vor men van anti-conceptie zonder omwegen 'moord'. Beide zijn, zo schrijft hij, 'vruchten van dezelfde plant en druisen in tegen het ge bod Gij zult niet cloclen De paus geeft het document de status van absolute waar heid door te zeggen dat hij het heeft geschreven 'met de autoriteit die is overgebracht door Christus aan Petrus en aan diens opvolgers'. Deze opstelling zal waarschijnlijk slecht vallen bij moderne katholieken en de leden van de andere christelijke ker ken, maar ook bij veel politi ci, die Johannes Paulus in de encycliek op niet mis te ver stane wijze de les leest. De paus stelt dat de 'wet van God', waarvan hij de hoeder is, nooit ondergeschikt mag worden gemaakt aan die van de mens. „Abortus en euthanasie zijn misdaden die door geen enkele men selijke wet mogen worden gelegitimeerd." Volgens de paus is een par lementaire meerderheid nooit acceptabel als criteri um. „Wanneer het recht wordt opgeofferd aan de wil van de sterksten, zal de de mocratie, ondanks haar re gels, uitmonden in een dic tatuur. De staat zal ophou den een huis voor allen te zijn en een tirannieke staat worden die beslist over het lot van de meest kwetsba ren, van het ongeboren kind tot de ouden van dagen, in naam van het publiek nut." De paus valt de democratie aan, net als enige tijd gele den toen hij het tolereren van abortus en euthanasie een daad noemde die in na- zi-Duitsland niet zou heb ben misstaan. Volgens de Italiaanse priester en theo loog Baget Bozzo heeft de paus en met hem de katho lieke kerk, gekozen voor de directe politieke strijd. „Wojtyla is ervan overtuigd dat het gedrag van de indivi duele burger moet worden beïnvloed, maar vooral ook de wetgeving. Hij vecht te gen de hele wereld en doet dat in naam van de partij van het leven", aldus Baget Bozzo. Iet Franse parlement stuurt aan op het istellen van een nieuwe enquêtecommis- e die het doen en laten van Crédit Lyon- i ais moet onderzoeken. De grootste Eu- jpese bank is de afgelopen tien jaar we ens wanbeleid voor wellicht 50 miljard ulden in de rode cijfers gekomen, maar is ook sprake van corruptie en verdui- ering. aast een tweede herstructureringsplan eeft president-directeur Jean Peyrelevade et schrappen van 2.450 arbeidsplaatsen ingekondigd. Dat zou gebeuren op vrijwil- ;e basis, door vervroegde uittreding en )or deeltijdarbeid. Peyrelevade wil de ex- loitatiekosten de komende drie jaar met en procent drukken, nder het personeel dat in 1994 al ruim 500 banen zag verdwijnen, stijgt de on- ïst. De werknemers zijn bang op te draai- voor de fouten die de directie in het ver den heeft gemaakt. Er gaan geruchten ver 7.000 ontslagen onder de vorig jaar )g in totaal 38.000 werknemers over de ;le wereld. :n eerste, vorig jaar ingestelde parlemen- ire enquêtecommissie heeft volgens haar pporteur, het liberale kamerlid D'Aubert, lar werk niet goed kunnen doen. „Ik heb erk de indruk dat we in de luren zijn ge- gd," zei D'Aubert voor de televisie. Hij :ht het zeer wel mogelijk dat nog nieuwe gaten worden gevonden bij CL. De controle op de staatsbank heeft volgens hem en zijn collega's van links tot rechts slecht of niet gewerkt. Zowel in de kamercommissie voor financi ën als in de Senaat heeft minister Alphan- déry het daarom de afgelopen twee dagen behoorlijk voor zijn kiezen gehad bij de ver dediging van zijn reddingsplan voor de bank. De parlementariërs willen zelf con troleren wat er gebeurt „en dat niet overla ten aan degenen, die Crédit Lyonnais in de huidige situatie hebben laten komen". Alphandéry voelt daar wél voor. De redenering van de minister dat de Fran se belastingbetaler in zijn plannen niet op draait voor de verliezen van CL gaat er bij de parlementariërs niet in. Die verliezen ko men overeen met een maandsalaris van alle Franse werknemers bij elkaar, heeft minis ter Madelin voor het midden- en kleinbe drijf gezegd: „Wat er gebeurd is bij de bank Barings, zijn peanuts vergeleken met Crédit Lyonnais." Premier en presidentskandidaat Edouard Balladur heeft twee weken geleden, toen de grondvorm van het nieuwe herstructure ringsplan naar buiten kwam, justitie ge maand 'de schuldigen te zoeken en te straf fen'. Sindsdien regent het nieuwe gerechte lijke onderzoeken. Een aantal directieleden van dochters van Crédit Lyonnais is in voorlopige hechtenis gesteld. De grote boosdoener bij CL is volgens velen Peyrelevades voorganger geweest, Jean- Yves Haberer. Diens ogen zouden groter zijn geweest dan zijn maag. Hij deed CL in onmogelijke financiële avonturen belanden als de filmmaatschappij MGM of de Parijse onroerend-goedmarkt. Reden waarom de Engelsen CL al jaren vertalen als 'Crazy Lyonnais'. Haberer is vorig jaar aan de dijk gezet, en heeft tegen dat ontslag voor de Raad van State een procedure aangespannen. Uit spraak volgt pas na de de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 7 mei. De zaak ligt gevoelig. Het is allesbehalve zeker of het herstructu reringsplan van Alphandéry en CL-direc- teur Peyrelevade doorgaat. Naast de tegen wind uit het Franse parlement schreeuwen ook de directeuren van Banque Nationale de Paris (BNP) en Société Générale twee geprivatiseerde Franse banken moord en brand omdat het plan concurrentieverval send zou zijn. Het reddingsplan komt neer op een garan tie en overname van activa, rendabel of niet, ter hoogte van 135 miljard franc (42,5 miljard gulden) door de staat. Met het al lo pende reddingsplan komt dat grofweg neer op 180 miljard franc (60 miljard gulden). De bank zou dan weer op gezonde basis verder kunnen. Als tegenprestatie moet CL de ko mende twintig jaar 35 miljard storten in de staatskas, of onmiddellijk over de brug ko men in geval van privatisering. Dat zou eind vorig jaar gebeurd moeten zijn. Maar de storm over de bank heeft dat onmogelijk gemaakt. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- Een thuisbankier pakt 5,25%, zonder zijn geld vast te zetten. houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje. een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie zeer hoge een maand van tevoren reserveert. rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 20. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: het nummer is siaÉli1 POSTBANK ergoeding per 23 september 19'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7