Universiteit moet alleen beste studenten toelaten 'Fundamentalisten zijn bloeddorstige krijgers' Binnenland Vissende vogels in de zon Bewaker krijgt twaalf jaar voor wurgen meisje Luchtacrobatiek leweren dat borstcorrectie ilemaal veilig is mag niet r Jong kind is gat in de markt voor fabrikant RIJDAG 31 MAART 1995 341 5 CPD Geassocieerde Pers D an verdacht van babyhandel .peldoorn De Apeldoomse politie heeft gisteren een inval ge- laan in de woning van een 68-jarige Uddelenaar, die wordt ver dacht van betrokkenheid bij een bemiddelingsbureau voor be- :aald draagmoederschap door Poolse vrouwen. Bij de inval is de idministratie van het bureau in beslag genomen. De Poolse /rouwen zouden tegen betaling kinderen dragen en baren voor Nederlandse vrouwen die ongewenst kinderloos zijn. Of en zo ja ap welke schaal er sprake is van betaald draagmoederschap, is tog niet duidelijk. Geen gesjoemel met melkhormoon' !oetermeerDe Nederlandse zuivelondernemingen willen vee- ïouders die rommelen met het hormoon BST dat de melkpro- luktie stimuleert, zwaar straffen. Boeren die worden betrapt op jebruik van BST mogen geen melk meer leveren aan Nederland- ;e zuivelbedrijven. Dit heeft de Nederlandse Zuivelorganisatie NZO gisteren bekendgemaakt. Commercieel gebruik van het ïormoon BST (bovine somatotropine) is in de Europese Unie 'ooralsnog tot 2000 verboden. In de Verenigde Staten mag BST vel. Er is nog geen enkele Nederlandse veehouder betrapt op iet gebruik van BST. Ziekenhuis legt hartoperaties stil ;roningen De hartoperaties in het Academisch Ziekenhuis Gro- ïingen (AZG) zijn tijdelijk stilgelegd omdat bij een van de pa- iënten een anti-biotica-resistente bacterie is gevonden die laardoor moeilijk is te bestrijden. Tien patiënten kunnen nu ;een operatie ondergaan. Spoedoperaties gaan wel door. Het ziekenhuis onderzoekt om welk type bacterie het precies gaat. 'atiënten en verplegend personeel zijn onderzocht op een mo- •elijke besmetting. Het komt regelmatig voor dat ziekenhuizen vorden getroffen door bacteriën die ongevoelig zijn voor de neeste anti-biotica. De bekendste boosdoener is de MRSA-bac- erie. Feitenkennis leraren niet best ironingenHet is niet best gesteld met de feitenkennis van de locenten staatsinrichting en geschiedenis, zo blijkt uit het on- lerzoek 'Politieke kennis en vorming' van drs. J. Vis die gisteren s gepromoveerd aan de Groningse universteit. Aan het onder- oek deden 586 leraren mee. Ze wisten gemiddeld niet meer dan estig procent van de vragen goed te beantwoorden. Vis vroeg inder meer wat de eerste politieke partij in Nederland was, hoe- 'eel leden de veiligheidsraad telt of wie de commissaris van de loningin in de provincie van de docent was. )M vervolgt leden Nederlands Blok eeuwarden Het openbaar ministerie (OM) in Leeuwarden gaat wee leden van het Nederlands Blok vervolgen voor het aanzet- en tot haat en discriminatie. Het OM volgt hiermee de richtlijn an de procureurs-generaal voor een actief opsporingsbeleid in iscriminatiezaken. In een artikel in de Nieuwe Dockumer Cou- ant van 6 maart 1995 hebben de provinciale lijstrekker Douwe an der Bos en Heerke Kooistra gezegd dat ,,de islam een kan- I ergezwel is". Het OM onderzoekt in hoeverre de krant iets te erwijten valt omdat het tweetal kritiekloos aan het woord is ge- iten. muiden Aalscholvers genieten van het avondzonnetje op een strekdam bij Muiden. De vogels zijn professionele vissers, tot ver driet van hun menselijke vakbroe ders. Natuurliefhebbers mogen de dieren echter graag aan het werk zien. foto anp cor de kock Bolkestein pleit in Duijker-lezing voor 'selectie aan de poort': den bosch anp amsterdam anp De universiteit moet alleen de beste studenten toelaten. Selectie verhoogt niet alleen de kwaliteit van het univer sitair onderwijs, maar ook dat van het VWO. De angst voor fouten bij zo'n 'selectie aan de poort' is ongegrond. Dat is de kern van de jaarlijkse Duijker-lezing die WD- leider F. Bolkestein gisteravond in Amsterdam uitsprak. daarop klein. Uit onderzoek blijkt dat eindexamencijfers een behoorlijke voorspellende waar de hebben voor het weten schappelijk succes. Zeker komt het voor, dat een matig exa menklantje het later toch goed doet, maar dat probleem lost zich volgens Bolkestein vanzelf op als de universiteit streng gaat selecteren. De scholieren weten dan immers wat er op het spel staat en zullen meer hun best doen. De cijfers die scholieren met de dreiging van selectie voor ogen halen, hebben vanzelf een betere voorspellen de waarde voor hun toekomstig succes dan de huidige, zo Volgens Bolkestein is de kans meent de VVD-leider. Bolkestein bestreed gisteravond de mening van zijn opponent, voorzitter P. Drenth van de Aka- demie van Wetenschappen. Drenth, hoogleraar psychologie en voormalig rector van de Vrije Universiteit in Amsterdam, be hoort tot de mensen die vrezen dat er bij selectie op grond van eindexamencijfers te vaak fou ten worden gemaakt. In onop vallende leerlingen kunnen bril jante studenten schuilen, zo denkt Drenth, en voorkomen moet worden dat die de toe gang tot de universiteit wordt Selectie zal volgens Bolkestein leiden tot een betere universi teit, die zich dan op studenten van een hoger gemiddeld ni veau kan richten. Nu immers wordt de universiteit, aldus Bol kestein, „onnodig belast met de aanwezigheid van niet-geschik- ten, een toestand waar de goede studenten onder te lijden heb ben." Hij noemde dat ook 'fiet sers op de snelweg'. Selectie zal ook leiden tot ver betering van de kwaliteit van het VWO. Bolkestein verwacht namelijk dat het percentage eindexamenkandidaten dat tot de universiteit wordt toegelaten, als reclamebord voor de school zal fungeren. „Voor leraren kan dat niet anders dan buitenge woon motiverend zijn", aldus Bolkestein. Volgens kamerlid M. de Vries, de hoger-onderwijsspecialist van de VVD-fractie in de Twee de Kamer, schetst Bolkestein in zijn toespraak 'een ideaalbeeld'. Ze wijst erop dat hij zijn toe spraak niet zozeer hield als voorzitter van de WD-fractie, maar meer een persoonlijke vi sie neerlegde. De Vries zegt dat binnen de fractie genuanceerder wordt ge dacht over selectie aan de poort. „Wij kijken meer naar de volle breedte van het hoger on derwijs. Het is niet realistisch om ervan uit te gaan dat alle universiteiten alleen de absolu te top kunnen binnenhalen." Aan de andere kant meent De Vries dat de visie van Bolkestein „niet uit de pas loopt" met die van de fractie. Ze is het met Bol kestein eens dat de rol van het VWO als dè leverancier van stu denten aan universiteiten moet worden 'aangescherpt'. In die zin zouden eindexamencijfers een belangrijkere rol kunnen gaan spelen, aldus De Vries. Hoger beroep levert zelfde straf op terrein gevonden, naakt en ge wurgd met een sweater en een touw. De Tilburger werkte voor een particuliere bewakingsdienst op het terrein. Bandensporen vrij wel zeker veroorzaakt door de dienstauto die alleen hij had ge reden, werden in de buurt van het sanitaire blok aangetroffen. In de laadruimte van de auto zaten bloedsporen die overeen komen met het bloed van het meisje dat tamelijk bijzonder is omdat slechts een op de 130 mensen dat type heeft. In de WC trof de politie voetsporen aan die overeenkwamen met een paar schoenen van de man. De Tilburger kreeg in 1983 anderhalf jaar cel voor drie ver krachtingen en twee pogingen daartoe. In het rapport van het Pieter Baan Centrum van des tijds, in deze zaak weigerde de verdachte een psychiatrisch on derzoek, stond dat behandeling urgent was, maar van therapie is nooit iets gekomen. Een 38-jarige Tilburger heeft gisteren in hoger beroep voor het wurgen van een 14-jarig Duits meisje in recreatiepark Beekse Bergen in Hilvarenbeek in juni vorig jaar twaalf jaar cel gekregen. De man was door de rechtbank in Breda ook veroor deeld tot twaalf jaar. Procureur-generaal mr. Van Asperen-de Boer van het ge rechtshof in Den Bosch geloof de niet dat de Tilburger het meisje met voorbedachten rade heeft vermoord. Zij vond het delict echter „zo gruwelijk" dat zij de maximum straf voor doodslag eiste. Volgens advo caat mr. Moszcowicz was er geen sprake van echt harde be wijzen tegen zijn cliënt. Het meisje kwam in de mid dag van 17 op 18 juni met fami lie aan in het bungalowpark. De volgende dag werd haar ontziel de lichaam in een van buiten afgesloten herentoilet op het burgemeesters loeten veel ïeer rouleren' [rtrgemeesters moeten vaker it gemeente wisselen, ook als overstap geen promotie in- udt. Dat is goed voor het be ur en voor de ontwikkeling de persoon in kwestie. Die vatting verkondigde drs. van Zwieten vandaag in de rvergadering van de Vereni- ig tot Behartiging der Belan- van Burgemeesters, waar hij de voorzitter is. 'an Zwieten, burgemeester Woerden, vindt dat de rege- g zijn collega's die willen arstromen naar een stad of p van vergelijkbare grootte, iets hoger salaris moet bie- Nu houdt een burgemees- hetzelfde inkomen bij de srgang naar een gemeente gelijke omvang. De voorzit- van de burgemeestersvak- d stelde dat het ambt in de gemeente een geheel ande- invulling kan vereisen dan in andere. 'olgens hem zijn de carriè- ansen voor zijn' beroeps- ep uiterst beperkt. Door ge- entelijke herindelingen imt het aantal posten af. Als dorpen opgaan in een nieu- gemeente, verdwijnen er burgemeesters. Het kabinet [kleint de loopbaanmogelijk- len ook door kamerleden of -bewindspersonen te belo- met een burgemeesters- rotterdam gpd dronten Acrobatische toeren bij het schilderen van een hoogspanningsmast tussen Dronten en Lelystad. De masten krijgen eens in de zes jaar een likje verf. foto anp» peter wouda msumentenbond wint kort geding Nederlandse pers geeft verkeerd beeld van moslims en islam den haag paul SMITS - tERDAM ANP Consumentenbond heeft eren een kort geding tegen 'borstcorrigerend' bedrijf 'onnen, Body Consult uit terdam. De president van de ïtbank in Rotterdam heeft ly Consult voortaan verbo om te beweren dat het aan- igen van borstprotheses iderd procent veilig is. ody Consult, dat niet zelf ireert maar doorverwijst naar chirurg, heeft de bewering af juli vorig jaar in tal van ertenties gedaan. Volgens de ïsumentenbond is een der- jke aanprijzing misleidend lat er altijd risico's zijn ver den aan een operatie die er narcose plaatsvindt. Bo suien is het voor de Consu- ■ïtenbond de vraag of de zijn. Door niet te wijzen op de risico's van de toepassing van met zout water gevulde prothe sen brengt het bureau vrouwen in gevaar, aldus de bond. Body Consult verweerde zich met de stelling dat een gedwon gen rectificatie het einde van het bedrijf zou betekenen. „Als dat juist zou zijn, dan zou dit betekenen dat het bedrijf van gedaagde bestaat bij de gratie van de wervende kracht van haar aanprijzing van de borst- correcties als honderd procent veilig, waardoor de ernst van de misleiding slechts onderstreept wordt", stelde de rechtbankpre sident in zijn vonnis. De Consu- mentenbond hoopt dat met de ze uitspraak ook andere bemid delingsbureaus die op eenzelfde manier klanten werven, zijn ge waarschuwd. Islamitische fundamentalisten zijn bloeddorstige krij gers. Vrouwen met een hoofddoekje om zijn het bewijs van de onderdrukking van vrouwen in de moslimwe reld. Deze oordelen in de Nederlandse pers dragen in belangrijke mate bij aan de afkeer van moslims en de islam. Want de meeste mensen zijn voor hun informa tie hierover afhankelijk van de media. De negatieve beeldvorming blijkt uit 'Onderzoek naar anti-islami tische tendensen in de Nederlandse pers' dat vanmid dag is gepresenteerd door de Nederlandse Moslimraad in Den Haag. „Steeds vaker hoorden we moslims klagen over het beeld dat Nederlanders over hen en hun geloof hebben. Als ze daarover een gesprek voeren, dan blijken de me dia bepalend te zijn. Het is logisch, want ze hebben geen andere informatiebron," zegt onderzoekster S. Abdus Sattar uit Rotterdam. Zij verzorgt al jaren le zingen over de islam, geeft les aan de Hogeschool Hol land in Diemen en publiceert onder meeirin het dag blad Trouw. „Dit is het eerste onderzoek dat vanuit de moslimkring naar dit onderwerp is verricht. Daarmee staan we ster ker in de discussie." K.G. Nijhoff en J.M. Trompetter hebben bijvoorbeeld ook de beeldvorming over mos lims bestudeerd ('Hoofddoekjes en soepjurken'). Maar volgens Abdus Sattar is nog onvoldoende onderzocht hoe moslims zelf door de negatieve beeldvorming over henzelf en hun godsdienst worden getroffen. Ze preten deert niet dat haar studie wetenschappelijk verant woord is en vindt bijvoorbeeld een rapport als 'Hoofd doekjes en soepjurken' niet ver genoeg gaan. „Ik ben meer praktisch gericht. Door bijvoorbeeld wensen te uiten. We proberen vooral in gesprek te komen met de media. Veel journalisten beseffen het effect van hun werk niet. Je moet deze studie daarom ook niet zien als polarisatie." Berichten in NRCHandelsblad en TrouwheeftAbdus Sattar als uitgangspunt genomen van haar studie 'On derzoek naar anti-islamitische tendensen in de Neder landse pers'. Maar zelfs deze 'kwaliteitskranten' slaan de plank volgens haar soms volledig mis. „En dan gaat het vooral om de berichtgeving over het buitenland. Dat is het decor waarin Nederlandse moslims worden begrepen." Buitenlandse berichten met een negatieve betekenis zijn er voldoende. Aanslagen van Palestijnen op Israëlische doelwitten, het doodvonnis tegen Sal man Rushdie of de strijd tussen de Turken en de Koer den. De media zouden in dergelijke berichtgeving vaak op onjuiste wijze een link leggen met de islam. Abdus Sat tar verzet zich bijvoorbeeld tegen het imago van funda mentalisten zoals de media die hebben geschapen. Ten onrechte worden alle moslims vaak met die groep geas socieerd en fundamentalisten worden versleten voor 'Drukke moeder koopt schuldgevoel af miljard gulden te besteden. Het leeuwedeel wordt door tieners verdiend, maar ook de helft van 6- en 7-jarigen krijgt zakgeld. De markt blijft ook in aantallen aantrekkelijk: In 1992 zag een recordaantal van 200.000 baby's het levenslicht. De voorkeuren echter zijn zo veranderlijk als het weer. Wat vandaag nog 'in' is, kan morgen met de vuilnis man mee omdat zoon- of doch terlief er niet meer naar taalt. Een bedrijf dat al meer dan 25 jaar met suikerwerken op vier- tot twaalfjarigen mikt, is snoep- specialist Look-O-Look BV, een dochter van Van Melle NV te Breda. In vier van de vijf super markten hangen hun zakjes aan de rekken met snoepkettingen, wijngumspeentjes, smurfen- kauwgom en de absolute top per: Lange Jan fruit. In de sui kerwerkenbranche bedient Look-O-Look tien procent van de supermarktklanten. Andere aanbieders zijn RedBand/Ven- co, Van Melle en Haribo. In een wolk van zoete snoep- geurtjes legt product-manager Anita van Diemen in het hoofd kantoor te Ridderkerk de kern van kindermarketing uit. „Aan trekkelijke verpakking (de Look- O-Look-beer op de verpakking), 'een brede keuze en spannende promotie. Die beer wordt de ro de draad in onze promotie-acti viteiten. In alle acties komt ie terug. Het moet zover kojnen dat kinderen bij de naam Look- O-Look automatisch denken: De beer!" Om de snel afgeleide jeugd te trekken, moet je zorgen dat je opvalt, stelt Van Diemen. „Spannend is het sleutelwoord. Daarom verandert twee tot drie keer per jaar het assortiment. Het is een continu inspelen op trends." Zo kwam de snoepspe- cialist na het succes van de Dis- ney-film The Lion King met Jungle king snoep en met Dino saurus-snoep tijdens de rage rond Jurassic Park. Nieuw in het marketingoffen- sief is de party-box, een doos met snoep, slingers, ballonnen en de onvermijdelijke beer. De doos richt zich zowel op moe ders als op kinderen met de slagzin: 'om u de helpende hand te bieden bij een verjaars- partijtje'. Het bedrijf is van plan in een later stadium complete kinderfeestjes op touw te zetten en met een party-bus door het land te gaan toeren. Blijft de vraag waar toch die enorme in vloed van kinderen op de aan kopen vandaan komt. Van Die men: „Deskundigen zeggen dat werkende moeders-met-weinig- tijd hun schuldgevoel trachten af te kopen door het kind vaker zijn zin te geven. Ik weet het niet, voor ons is het een gege ven en wij spelen daar zo goed mogelijk op in." Kinderen krijgen in veel gezin nen een steeds belangrijker stem bij het bepalen van de aankopen. Ze kiezen op steeds jongere leeftijd zélf hun kleding, schoenen en speelgoed uit. En ze hebben steeds meer geld te spenderen. Producenten van Barbiepoppen en Nintendo- spelletjes cirkelen begerig om de jonge consumenten heen. Waren promotionele activitei ten vroeger alleen gericht op moeder die de portemonnee beheert, tegenwoordig richten steeds meer fabrikanten zich rechtstreeks tot de vier- tot twaalfjarigen. Voor marketeers een hele op gave, want hoe kluister je jong Nederland aan je produkt? De Rotterdamse Kamer van Koop handel probeerde gisteren in een workshop voor reclamema kers die vraag te beantwoorden. Terwijl de marketeers zich daar over bogen, fulmineert de Con sumentenbond in het jongste nummer van de Consumenten gids tegen de 'slinkse marke- tingmethodes' van fabrikanten. „Kinderen zijn kwetsbaar: Ze zien niet dat advertenties soms overdrijven, kunnen niet relati veren en herkennen geen sluik reclame", stelt de bond be zorgd. De bond wil kinderen onder de twaalf vrijwaren van (verborgen) reclame bij kinder programma's op televisie. Behalve kwetsbaar zijn kinde ren rijk. Naar schatting hebben de 4- tot 18-jarigen jaarlijks vier gewelddadige figuren. Abdus Sattar: „Terwijl het eigen lijk van oorsprong een term uit het christendom is. Moslims zelf maken er dan ook vrijwel geen gebruik van. Maar fundamentalisme wordt als modeterm ge bruikt om zeer uiteenlopende revolutionaire en terro ristische bewegingen mee aan te duiden. Zo worden theologie en geweld kunstmatig ónder één noemer ge bracht." De moslims in Nederland zorgen ook soms voor de no dige opschudding in de pers. Zoals het dragen van hoofddoekjes van meisjes op school. Een bewijs voor onderdrukking van vrouwen volgens geëmancipeerde Nederlanders. „Maar dat heeft niks te maken met de is lam," legt Abdus Sattar uit. „Het heeft vaak meer een culturele of maatschappelijke betekenis." De Nationale Moslimraad hoopt dat met het onderzoek journalisten zorgvuldiger en met meer kennis van za ken over moslims en hun geloof zullen berichten. Daar naast zouden moslims zelf vaker aan het woord moeten worden gelaten voor uitleg en achtergrondinformatie. Abdus Sattar: „Want nu worden gewone, brave mos lim-migranten door hun Nederlandse buren als een ge vaar gezien. Dan krijg je toestanden als tijdens de Golf oorlog. Toen werden Marokkaanse jongetjes op school voor 'Saddam' uitgemaakt en meisjes op straat uitge scholden voor 'Saddam-hoer'."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5