Nuts Verzekeringen verdacht van fraude 'Hij handelde in alles waar hij geld mee kon verdienen' praakmakender dan ooit! Heen in Weekblad Privé 1arty wil vooral een 'k ge lijk roddelblad zijn Binnenland Handen uit de mouwen s Tommei willigt PvdA-eis over huurbescherming in Voorhoeve vol afschuw over dood van militair Dutchbat IJDAG 31 MAART 1995 ^D'er krijgt boete voor bedreiging in haag» De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 26- irige man veroordeeld tot een boete van 750 gulden en een Leek voorwaardelijke gevangenisstraf wegens bedreiging van lurnalist B. van Hout in het gebouw van de Tweede Kamer. De ïan is fractiemedewerker van de Centrumdemocraten en de jon van Wil Schuurman, CD-kamerlid. Vorig jaar bedreigde hij an Hout, die in de CD was geïnfiltreerd en daarover had gepu- liceerd in het weekblad Panorama. Jonden schorten overleg bij AKZO op tNHEM De vakbonden hebben het CAO-overleg bij AKZO No- el (19.000 werknemers) vanochtend opgeschort om hun leden raadplegen. Na een marathon-zitting van bijna twintig uur esloten de Industriebonden FNV en CNV, Unie BLHP en VHP kzo Nobel dat ze het loonbod van het chemieconcern onvol- oende vinden. In eerdere ronden was wel overeenstemming ereikt over de invoering van een 36-urige werkweek. .andvoogd Nederlands-Indië dood ;n haag A.H.j. Lovink, de laatste hoge vertegenwoordiger van kroon in Nederlands-Indië, is maandag op 92-jarige leeftijd Ottawa overleden. Dat werd gisteren in Den Haag bekend. Lo nk tekende op 27 december 1949 in het toenmalige Batavia amens de regering de bewindsoverdracht, waarin de onafhan- ïlijkheid van Indonesië was vastgelegd. Lovink begeleidde als .ndvoogd de onderhandelingen die uiteindelijk leidden tot de rdracht van de soevereiniteit aan Indonesië. Veerboot verloor deur door trillingen euwarden De veerboot Midsland heeft zaterdag een nood- :ur verloren als gevolg van trillingen. Dat heeft onderzoek van :heepvaartinspectie uitgewezen. De boot was met 120 pas- kgiers aan boord op weg naar Vlieland toen halverwege de l|/ertocht een van de nooddcuren losraakte en van het schip af loog. De passagiers waren hevig geschrokken maar zijn nooit in ivaar geweest. Molendam opent tiplijn drugdeals >am-volendam De politie van Edam-Volendam heeft een i-plijn opengesteld waarop burgers met 'concrete informatie er drugshandel of andere criminele activiteiten' zich kunnen lelden. Dat heeft burgemeester W. Westendorp gisteravond be- ndgemaakt. Het is de tweede keer in enkele jaren tijd dat de litie, op verzoek van het gemeentebestuur, een nummer vrij- lakt voor dergelijke meldingen. In de dorpen circuleren gere- )éld geruchten over drugdeals en daarmee verband houdende iviteiten. J ALAIN DELON en ROSALIE vechten om sv;;n kinderen! terdam anp ar Lee Hopper en haar ndin. Ooit waren het lonzusjes, nu liefdesvrien- Het kale hoofd van >per is wel eens te zien op televisiescherm. Ton de Wit Ton van Es weten wat de ïsen interesseert. Hopper i vriendin Andrea sieren de ag van het eerste nummer hun blad, dat de naam Par- eeft. ,,De cover is allesbepa- voor de verkoop van een weten de ervaren bladen iers. arty zegt interessante men- aan het woord te laten die te vertellen hebben. In een :ld van inhoudsloze praat daar wel behoefte aah. De - d en Van Es willen een gezel- bri reekblad maken dat ook nog is om te zien en te lezen, roddelblad dat hoor en sz|erhoor hanteert", heeft de een advertentie laten iel ev ie die uitgever precies is, bo en manager Van Es en 'v€ dredacteur De Wit deze et* bij de introductieparty in se Amsterdamse Hiltonhotel ijk- kwijt. De financier achter gif y Publishing wil zich niet ^jpnd maken. irty schrijft over mensen die et middelpunt van de be- 5 djstelling staan, in de arties- >oi ereld, de sport, de politiek mjet theater. Lezeressen zoekt blad vooral in de groep 'ten van de zogenaamde it i elbladen: Privé, Weekend e tory. De Wit en Van Es wil- legf'arty niet het vierde roddel- noemen. Het moet iets gaan in de richting van n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Margriet en Libelle. Ze spreken zelfs van degelijkheid en ernsti ge vraaggesprekken over meer dan twee pagina's. De gouden tijd voor de rod delbladen is voorbij. Ruim twin tig jaar geleden verscheen Story. In een land dat voordien geen behoefte leek te hebben aan een Soraya-pers, zoals het in Duitsland bloeiende fenomeen werd genoemd, was het week blad een onmiddellijk succes. Binnen een jaar bedroeg de op lage 700.000. Vanzelfsprekend leidde dat tot concurrentie: eerst Week end, daarna. Privé. Laatstge noemd periodiek is het geestes kind van Henk van der Meyden, die in De Telegraaf al een ge duchte reputatie had opge bouwd. Privé zou de andere bladen overvleugelen en een topoplage van 750.000 bereiken. De bladen hebben sinds de jaren tachtig fors moeten inle veren. Volgens cijfers van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU) wordt van Privé nog wekelijks een respectabel aantal van 439.632 exemplaren verkocht. Story staat op 371.835. Week end gaat er prat op als enige nog te groeien: 355.737. De komst van commerciële televisie en programma's waar in bekende Nederlanders hun gezicht laten zien, heeft de be langstelling voor de bladen doen verflauwen. De Wit en Van Es zijn afkomstig uit de stal van Story. De Wit was er hoofdre dacteur, Van Es bladmanager. Samen richtten ze de uitgeverij Party' Publishing op. Er wordt gemikt op een oplage van 150.000 exemplaren. Raadsel rond 'explosief kistje nog niet opgelost Politie zoekt Duitse campingbewoner ochten gpd-anp Het is nog onduidelijk of het ge heimzinnige kistje op een cam ping in het Gelderse Ochten in derdaad het uiterst explosieve nitro-glycerine bevat, zoals de politie vermoedt. Gisteravond hebben drie medewerkers van TNO een monster genomen uit een van de veertig met vloeistof gevulde ampullen. Rond het ter perse gaan van deze krant was het wel zeker dat het om een gevaarlijke chemische stof gaat. Het kistje werd woensdagavond door de politie gevonden. Ze had een telefonische melding gekregen dat er nitro-glycerine in zou zitten. Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) en het Gerechte lijk Laboratorium uit Rijswijk hebben gisteren aan de hand van verpakkingsmateriaal en door het nemen van een mon ster via een haarscheur in een van de ampullen, geprobeerd te achterhalen of het werkelijk om de zeer gevaarlijke springstof gaat. In totaal gaat het om vier liter vloeistof. Medewerkers van TNO zeggen dat het vrijwel uitgesloten is dat er pure nitro glycerine in de ampullen zit. Die stof is name lijk-zo explosief dat het niet te vervoeren is. Vervoer is pas mo gelijk nadat het sterk verdund is met alcohol. Desondanks is een gebied van vijftig meter rond het kistje afgezet. Tien mensen hebben hun caravans moeten verlaten en zes agenten hebben Nitro-glycerine werd vroe ger gebruikt om dynamiet mee te maken. Tegenwoor dig wordt het wegens zijn onbetrouwbaarheid nauwe lijks nog als springstof ge bruikt. Het is te gevaarlijk. In pure vloeibare vorm staat 'ruwe behandeling' ervan gelijk aan zelfmoord. In de farmaceutische in dustrie wordt nitro-glyceri ne nog wel gebruikt. Het zit in het bekende pilletje dat hartpatiënten onder de tong leggen als zij voelen dat het mis gaat. De stof heeft een vaatverwijdende werking en reguleert bovendien het rit me van het hart. Experts van TNO namen gisteravond een monster van de vloeistof in een van de ampullen in het raadselach tige kistje. Omdat er een 'zurige' lucht hing, droegen zij gasmaskers. foto anp Raphael drent het raadselachtige kistje de hele nacht bewaakt. Zeker lijkt het dat het kistje van militaire, mogelijk Oosteurope- se herkomst is. Maar even raad selachtig als de inhoud is de wijze waarop het in Ochten te recht is gekomen. Het houten kistje werd gevonden bij de sta caravan van een 39-jarige Duit ser, op de camping bekend als Herbie. Daar woonde hij lange tijd met zijn vrouw en twee kin deren. Na de evacuatie vanwege het hoge water afgelopen winter is hij niet meer gezien. De politie, marechaussee, de Binnenlands^Veiligheidsdienst (BVD) en de militaire inlichtin gendienst zijn op zoek naar de Duitser. ,,Je voelt op je klompen aan dat iemand iets als dit niet in zijn uppie doet, daar moet een organisatie achter zitten", verklaart politiewoordvoerder P. Versteegt de grote belangstel ling van de opsporingsdiensten voor de Duitser. Volgens campingbewoners zou het marinegrijze kistje afkom stig zijn van vijf oude Poolse marineschepen in de haven bij Dodewaard, enkele kilometers verderop. Bij en in het schuurtje werden ook andere spullen aan getroffen die uit de schepen ko men. De Poolse marineboten zijn ei gendom van Sava International uit Hamburg, liggen er al ander half jaar en hij is ze het liefst vandaag nog kwijt, zegt direc teur G. de Zwart van Scheeps werf Dodewaard. De Zwart moet de schepen opknappen, maar het Duitse bedrijf betaalt niet. De directeur acht het nagenoeg uitgesloten dat nitro-glycerine van de Poolse marineschepen afkomstig zou zijn omdat de douane in Hamburg en in Ne derland ze heeft gecontroleerd. Ook de rijkspolitie te water zou regelmatig een kijkje hebben genomen op de boten. Voor het dumpen van vaten chemisch afval, eveneens af komstig van de Poolse schepen, moet de Duitser zich in april samen met scheespwerfdirec- teur De Zwart voor de rech ter verantwoorden. In verband met die zaak is er in december een huiszoeking in de caravan van de man gedaan. Volgens de politie was het kistje er toen niet, volgens een campingbe woner heeft de politie de kist over het hoofd gezien. Ook in Duitsland zou 'Herbie' worden gezocht, aldus een van de campingbewoners. „Hij han delde in alles waar hij geld mee dacht te kunnen verdienen. Zwendel." Een ander zegt gezien te heb ben hoe 'Herbie' het kistje naar de camping bracht. „Uiterst voorzichtig manoeuvreerde hij met die jeep over het terrein. En daar kwam toen dat kistje uit. Volgens mij heeft die vent ge weten dat er iets niet pluis was. Dat hij rotzooide met chemi sche afval wisten we al lang." Een van de campingbewoners zegt ook te weten waar de Duit ser zit. „Naar Zwitserland ge vlucht. En veel mensen hier we ten dat. Hij moest voor dat ak kefietje met dat chemisch afval namelijk in april voorkomen. Daar had-ie geen trek in, denk ik." rotterdam De handen uit de mouwen. Slopen, vernieuwen, bouwen. De Rotterdammers weten er raad mee. Daarom lijkt de skyline van de ha venstad soms op een speldenkussen, met al die hijskranen. Zoals bij het prestigieuze project met de naam 'de Kop van Zuid', waar ook de nieuwe Erasmusbrug komt te liggen. foto anptoussaintkluiters 'Laat WEU in Burundi evacuatie coördineren' den haag/brussel anp De Westeuropese Unie (WEU) kan volgens de ministers Van Mierlo en Voorhoeve coördine ren bij een eventuele evacuatie van buitenlanders uit Burundi. Ze hebben dit gisteren bespro ken met de secretaris-generaal van de WEU, de Portugees Cu- tileiro. Frankrijk opperde eerder de WEU meer te laten samen werken met Afrikaanse landen om drama's als in Rwanda en Burundi te voorkomen. Accountants Ziekenfondsraad onderzoeken de zaak met spoed Accountants van de Ziekenfondsraad gaan met spoed de financiën van Nuts Verzekeringen in Den Haag uitspit ten. Vermoedelijk heeft het concern niet alleen gerom meld met declaraties voor hulpmiddelen in de AWBZ, maar ook op andere onderdelen van de zorg. Zeker één miljoen gulden is niet verrekend. Bij Nuts zijn 600.000 mensen verzekerd. De mogelijke fraude bij Nuts werd gisteren openbaar ge maakt tijdens de vergadering van de commissie waarin de re sultaten werden gepresenteerd van het onderzoek naar onei genlijke declaraties over kunst en hulpmiddelen in het kader van de AWBZ. Van de 81 zorgverzekeraars zijn er achttien die onjuist han delen. Volgens de commissie doen ze dat in de meeste geval len onbewust. Bonussen die ze krijgen omdat ze bij bepaalde leveranciers veel afnemen, be schouwen ze als een extraatje voor zichzelf. Volgens de com missie gelden voor die verzeke raars verzachtende omstandig heden omdat niet duidelijk in de wet staat dat ze de bonus moeten meerekenen als ver diensten. Voor Nuts Verzekeringen in Den Haag gelden die verzach tende omstandigheden niet. Het bedrag dat de andere orga nisaties tezamen nalieten te de clareren, komt op ongeveer twee miljoen gulden uit. De niet-verrekende declaraties van de Nuts Verzekeringen be staande uit OWM Nuts Zorgver zekering UA en Nuts Ziektekos ten NV belopen een miljoen. Daarmee staat de verzekeraar in een ander daglicht. Nuts werkt met een factorm aatschappij en een administra tiekantoor die beide eigendom van Nuts zijn. Zij betalen de re keningen van de verzekeraar, onder inhouding van een be paald percentage. Vervolgens betaalt Nuts hen het volledige bedrag terug en declareert dat bij de AWBZ-kas. Op die manier houdt de verzekeraar het gekor te percentage in eigen porte monnee. Daarnaast werkt de verzeke raar met 53 rechtspersonen. De commissie vindt die constructie zo complex dat „vermoed zou kunnen worden dat deze is ge kozen met bedoelingen die mo gelijk niet stroken met het be lang van de wettelijke ziekte kostenverzekeringen". Dat ver moeden wordt gesterkt door het gebrek aan medewerking van de Raad van Bestuur van de ver zekeringsmaatschappij. Dat blijkt onder andere uit een briefwisseling tussen de com missie en Nuls. In brieven ontkent Nuts dat er bewust een constructie is be dacht om onrechtmatig te kun nen declareren. Fusies hebben verschillende computersyste men opgeleverd, waardoor het volgens de verzekeraar moeilijk is de cijfers in één keer te pre senteren, De Ziekenfondsraad werd eind februari door minister Borst (volksgezondheid) ge vraagd onderzoek te doen naar de handel en wandel van de verzekeraars. Aanleiding vorm de een ambtelijk rapport over het gesjoemel met de kosten van hulpmiddelen door ziekte kostenverzekeraars. Het zou daarbij gaan om 200 tot 300 miljoen gulden per jaar. De mi nister toonde zich gisteren ver heugd over het feit dat de zoge naamde fraude blijkt mee te vallen. Minister Voorhoeve (defensie) heeft met afschuw kennis geno men van de dood van de 20-ja- rige Nederlandse soldaat Eerste klas J. Broere uit Lekkerkerk, die in Bosnië door mortiervuur om het leven is gekomen. „Mijn medeleven gaat uit naar de fa milie. verwanten en vrienden van de omgekomene", zo liet de bewindsman gisteren weten. Voorhoeve richt zich in reactie ook tot de Nederlandse troepen die in Bosnië verblijven. De 20-jarige beroepsmilitair liet woensdagavond het leven toen bij een waarnemingspost van de Alfa-compagnie van Dutchbat bij Simin Han, ten noorden van Tuzla, twee artille rie-granaten terechtkwamen. Het is niet duidelijk of de be schieting is uitgevoerd door de Bosnische Serviërs of het Bosni sche regeringsleger. Het slacht offer zou vandaag 21 jaar zijn geworden. Generaal Pollé, hoofd van het defensie-crisiscentrum in Den Haag, verklaarde dat de getrof fen militair direct na de aanslag is behandeld op de observatie post. Vervolgens is hij met een pantservoertuig overgebracht naar Tuzla. De militair bezweek onderweg aan zijn verwondin gen. Pollé kon niet bevestigen of er gericht op de Nederlandse observatiepost is geschoten, maar wees er wel op dat het in de regio verder rustig was. Bo vendien is het pantservoertuig waarmee de militair werd ver voerd onder vuur genomen. Het lichaam van de gedode Nederlandse soldaat is vanmor gen vanuit het midden van Bos nië per helikopter overgebracht naar het vliegveld van Split. Daar vond een korte plechtig heid plaats. Namens de Neder landse VN-troepen sprak domi nee Martin Uyttenbosch, die niet had kunnen vermoeden dat hij vlak voor beëindiging van zijn pastorale arbeid van een halfjaar bij het Nederlandse Un- profor-detachement nog een rouwdienst zou moeten leiden. Het lichaam van soldaat Broere wordt vanmiddag met een F-27 van de Nederlandse luchtmacht naar vliegveld Zes tienhoven overgevlogen. ÉR MOÉTEN 2000 WÉër m ARPÖDSBURGrtUd DIC ME^SÊN K.OM£N W1NZ&TTÊWJ&. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. 'Het is een storm in een vingerhoed' Staatssecretaris Tommei volks huisvesting) gaat in op de PvdA- eis de lagere inkomens te ont zien bij huurverhogingen. De staatssecretaris is mede onder druk van premier tot zijn besluit gekomen. Hij deelt zijn besluit dinsdag aan de Tweede Kamer mee. Deze week dreef de PvdA het meningsverschil met Tommei op de spits. De PvdA wil dat de lagere inkomens via de huur subsidie gedeeltelijk worden ontzien bij de jaarlijkse huur- stijging. Zou de staatssecretaris die keiharde garantie niet ge ven, dan dreigden de sociaalde mocraten een aantal vergaande wijzigingen in de financiering van de volkshuisvesting te blok keren. Een briefje van Kok aan de staatssecretaris en overleg in het Torentje woensdag haalden de kou gedeeltelijk uit de lucht. Actualiteitenrubriek Nova maakte gisteren melding van een tweede brief van Kok. waar in hij Tommei onomwonden te verstaan geeft dat deze de PvdA-eis moet inwilligen. De staatssecretaris legt zich daarbij neer. Tommei bestempelde de hele zaak gisteren ..niet als een storm in een glas water, maar als een storm in een vinger hoed." Hij zei helemaal niet van alle ophef te begrijpen. Militair overleed tijdens rit naar Tuzla

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3