Gucci: Het einde van een dynastie Hoe gaat het met fouten in aangifte? Feiten &Menengen VRIJDAG 31 MAART 1995 nieuwsaMalvse Politiemacht Haïti schendt mensenrechten Koelbloedige moord op modekoning blijft een mysterie Jean- Bertrand Arist ide. OTO REUTER terugkeer van Aristide. Vrijdag zullen de Amerikaanse troepen het commando van de internationale missie overdragen aan een VN-macht. Deze bestaat uit 6.000 sol daten en politieagenten uit achttien ver schillendelanden. Volgens het mensenrechtenrapport hebben de Amerikanen van meet af aan een fout gemaakt door te kiezen tegen een door bur gers gevormde politiemacht 'blijkbaar uit angst dat de recruten zouden bijdragen aan èen macht die president Aristide onder steunt'. „In feite weerspiegelde het Ameri kaanse regeringsplan blijkbaar een Ameri kaanse wens om te redden wat er te redden viel van het leger, een institutie waarmee de VS langdurige contacten hebben gehad en die gezien wordt als een middel van contro le op president Aristide." De interimpolitie moet tot maart 1996 de misdaad bestrijden. In de tussentijd worden aan een nieuwe, door Amerikanen en Cana dezen gerunde, politie-academie 6.000 tot 7.000 nieuwe politieagenten opgeleid. De eerste 375 kadetten krijgen in juni hun di ploma. Sinds de nieuwe politie in functie trad is het aantal gewelddadige misdaden gestegen en zijn 21 interimpolitieagenten gearresteerd wegens corruptie, afpersing, moord en an dere misdaden. Het hoofd van politie van de stad Savanette in Midden-Haïti wordt beschuldigd van moord en inwoners zeggen dat een van zijn drie vervangers hen heeft geslagen toen de militairen nog aan de macht waren. De in woners van de stad hebben een aanklacht ingediend bij de Amerikaanse troepen, die de zaak, compleet met de namen van de in woners. hebben doorgespeeld aan de poli tie van Savanette die in de aanklacht be schuldigd werd van machtsmisbruik. In het rapport wordt de Haïtiaanse en Ame rikaanse regering verweten dat er geen goed systeem is ontwikkeld om de politiemacht te zuiveren van mensenrechtenschenders. Aanvankelijk werden kandidaat-agenten doorgelicht door vijf functionarissen van hel Haïtiaanse leger. Vervolgens bogen Amerikaanse veiligheidsspecialisten zich over de zaak en identificeerden slechts 300 van de 7.000 agenten als schenders van de mensenrechten, een aantal dat volgens het rapport 'uiterst laag' is. In januari waren 3.400 soldaten, onder wie 1.000 voormalige bootvluchtelingen, gese lecteerd die zes dagen training kregen om vervolgens aan het werk te gaan onder het waakzaam oog van internationale waarne mers. „We hebben eerst de ernstigste men senrechtenschenders eruit gewerkt en heb ben de overblijvers vervolgens agressiefin het oog gehouden", zei Paul Browne, de onderdirecteur van de groep politiewaarne mers. „Er hebben geen mensenrechten schendingen plaatsgevonden onder onze waarneming", zei hij. Niet alleen de huidige politfê vormt een be dreiging voor Haïti. Ook vootnialige solda ten die niet geselecteerd ziin voor de inter impolitie kunnen voor problemen gaan zor gen. Driekwart van de Haïtianen is werkloos of werkt slechts gedeeltelijk en het is dus onwaarschijnlijk dat de ex-soldaten een baan vinden. Slechts zeshonderd ex-solda ten is een baan bij de overheid beloofd. Maar ten minste 1.000 soldaten en andere functionarissen zijn verdwenen; en ook veel wapens zijn spoorloos. PORT-AU-PRINCE AP BELASTING BELICHT "Het invullen van een aangiftebiljet zal voor veel mensen altijd een opgave blijven." Ai- dus de openingszin van de begeleidende brief die de Belastingdienst dit jaar bij het aangiftebiljet meestuurde. Niemand zal de ze stelling durven bestrijden. Zelfs voor Prof. dr. J.W. Zwemmer, hoogleraar belas tingrecht aan de Universiteit van Amster dam, is het invullen van het biljet geen ge makkelijke opgave, schrijft hij deze week in het 'Weekblad voor Fiscaal Recht'. Maar het mag best wel eens gezegd worden: de Belastingdienst probeert op allerlei mo gelijk manieren het de belastingbetaler (in de woorden van de Belastingdienst: onze 'klanten') makkelijker te maken. Men kan gratis brochures opvragen, de belastingtele foon opbellen, informatie oproepen via te levisie of computer en vanaf dit jaar zijn de aangifte-biljetten aanmerkelijk verbeterd. De vernieuwde aangifte-biljetten hebben echter nog wel last van wat kinderziektes. Zo heeft de Belastingdienst veel mensen die een aangifte-biljet in de bus kregen er in middels op gewezen dat er eentelstreep op de verkeerde plaats staat. Kan gebeuren, een aangifte-biljet maken is (net als het in vullen) ook mensen-werk. En waar mensen werken worden fouten gemaakt. Maar wat nu als men een fout maakt bij het invullen van het aangifte-biljet? Loopt men dan kans op een boete? Ook de hiervoor al genoemde prof. Zwemmer vroeg dit zich af bij het invullen van zijn aangifte-biljet. Want hoe zit het nu met de waarde van zijn woning? Toch maar weer gelijk aan volgend jaar? Riskeert hij een verhoging als hij het niet goed doet? Als een hoogleraar belas tingrecht al twijfelt bij dit soort vragen dan kan je afvragen hoe de gemiddeld fiscale leek zich bij het invullen van het aangifte biljet voelt. Onzeker? Dat is misschien nogal mild uitge drukt. Het is dan ook maar goed dat de waarde van alle woningen in Nederland pe riodiek door de fiscus gewaardeerd gaan vvorden. Is op dat punt het aangifte-biljet voortaan tenminste goed ingevuld. Maar wat nu als men de aangifte verkeerd heeft ingevuld? De belastinginspecteur kan dan vijfjaar lang navorderen. Over de aangiften van lan ger dan vijf jaar terug hoeft men dus niet meer wakker te liggen. Nu is het ook niet zo dat de belastinginspecteur altijd zomaar kan navorderen. Hij moet namelijk wel een zogenaamd 'nieuw feit' hebben. Dat wil zeggen, kan de inspecteur bij het nakijken al weten dat er iets niet klopte aan de aan gifte, dan is navordering niet meer moge lijk. Had de inspecteur bijvoorbeeld de rente- opgave van de bank al binnen, maar heeft hij ze niet vergeleken met de opgegeven rente in de aangifte, dan is navordering uit den boze. De inspecteur heeft dan namelijk geen nieuw feit meer. Gebeurt het echter dat een uitkeringstrekker die in dezelfde wijk als een belastinginspecteur woont en aldaar vrolijk in een dure Porsche rondrijdt; dan wil dit niet zeggen dat de inspecteur geen 'nieuw feit' meer heeft, wanneer hij wil navorderen als hij merkt dat de uitke ringstrekker zijn uitkering aanvult met een handeltje in harddrugs. In een dergelijk geval is navordering nog ge woon toegestaan, blijkt uit recente recht spraak. Ook als men 'ter kwade trouw' is (dus als men iets expres niet opgeeft) heeft de inspecteur geen nieuw feit nodig, dan kan hij altijd navorderen. Als de inspecteur gaat navorderen dan kan hij forse boetes opleggen. Een boete van 100 procent van de te weinig geheven be lasting is mogelijk. Men moet dan wel met opzet de inkomsten verzwegen hebben. De Belastingdienst heeft niet snel genade als men inkomsten 'vergeet' op te geven. Zo was een vrouw eens een bedrag van 8.840 gulden vergeten op te nemen in haar aan gifte. Zelf was de vrouw analfabeet en liet daarom haar buurman de aangifte invullen. Haar dochter gaf aan hem de nodige stuk ken. Een jaaropgave van de 8.840 gulden zat daar niet bij. Die was er namelijk niet. De vrouw had hier wel omgevraagd maar had deze nooit gekregen. Het jaar daarop had ze wel een jaaropgave gekregen en de inkomsten over dat jaar wel aangegeven. De inspéeteur had echter geen medelijden en legde een boete op van 744 gulden. Maar kan men deze fout de analfabete wel verwij ten? De belastingrechter vond van wel. De belastingbetaler moet instaan voor de juist heid van zijn aangifte. Ook als men analfa beet is. Men moet alles doen wat binnen zijn vermogen ligt om te controleren of de aangifte juist is. Vertrouwen dat de buur man het wel goed zal doen is dus heel ge vaarlijk. Soms kan de Belastingdienst het echter ook wel eens te bont maken. Dat overkwam een ander belastingbetaler onlangs. Deze man, dakdekker van beroep, nam keurig de gege vens zoals die in zijn jaaropgave stonden over in zijn aangifte. Door een fout in het computerprogramma stond er echter e fout in de jaaropgave. De baas van de d dekker gaf aan zijn werknemers een bri waarin de fout werd aangekaart. De dal dekker heeft deze brief echter nooit in postvakje gevonden en had toen zelfs z aangifte al ingevuld en opgestuurd. De inspecteur kwam een tijdje later acl de fout en vorderde de te weinig gehevi i belasting na en legde daarnaast een bo op. Dat ging de dakdekker toch wel eve ver. Hij wilde best wel de te weinig bet< belasting betalen, maar ook nog eens e boete? De rechter gaf hem hierin gelijk. Voor het onjuist invullen van de aangif i kan de dakdekker namelijk geen verwij worden gemaakt. Hij nam, net als de jaren daarvoor, de vens van zijn loonopgaaf over. En als d aanslagregelaar bij het zien van de looi gaaf al geen argwaan kreeg, waarom m i de dakdekker dit dan wel krijgen? Daar naast kon de inspecteur niet bewijzen de dakdekker de brief (waarin de fout r werd gezet) ontvangen had. De boete v vernietigd. En terecht, een boete opleg voor een dergelijk geval gaat toch echt beetje te ver. Maurizio de zaak over te nemen. Paolo kondigde aan zijn aandelen te willen verlf' pen om een concurrerend modehuis op f richten. De gemoederen raakten oververlf' en de bijeenkomst eindigde in een handg meen. Paolo kreeg een tape-recorder tegtf de zijkant van zijn hoofd geslingerd en f draagt daar nog steeds de littekens van. u Nog steeds is niet duidelijk wie het appa-p raat gooide: Maurizio, Rodolfo of Paolo'sii gen vader. je Toen Rodolfo in 1983 overleed, probeerdh Maurizio zijn neven stuk voor stuk om teh kopen. Uiteindelijk bezweek Giorgio vooij het vorstelijke bedrag dat hem werd gebil den en met steun van Giorgio werd Mauri zio de nieuwe eigenaar. De bijna 80-jarigfc Aldo werd zonder pardon uit de zaak geT schopt. Zijn persoonlijke dossiers en zijn kunstverzameling werden in dozen aan (L straatkant gezet, waar hij ze maar moest E oppikken. i' Toen Paolo, het zwarte schaap van de fai lie, er niet in slaagde de rechten op het I Gucci-logo te verwerven, overhandigde li uit wraak een reeks belastende familiedof menten aan de Italiaanse en Amerikaans! justitie. Aldo belandde voor achttien mal den in de gevangenis wegens belastingoiL duiking. Maurizio werd veroordeeld weg! het vervalsen van zijn vaders handtekeni j om onder betaling van successierechten te komen. Hij vluchtte naar Zwitserland, maar Vittorio Pilone, zijn rechterhand, e digde achter de tralies. Maurizio ging in hoger beroep en uitein lijk werd het vonnis tegen hem vernietig Giorgio had echter inmiddels zijn steun Maurizio ingetrokken. Samen met zijn broers eiste hij de leiding over de zaak o De scheuring in de familie was complee Gedurende enkele maanden bestonden i twee rivaliserende directies, die allebei b i weerden de baas te zijn. Maar uiteindelij slaagde Maurizio er in de rest van de fan onderling zó te verdelen, dat hij zelf wee aan het roer kwam te staan. Maar deze overwinning was van korte di Gucci verloor geld, deels door de familie zies, deels door Maurizio's extravagante vensstijl. In 1993 werd het modehuis ov< genomen door de Bahreinse investering bank. Maurizio's laatste triomf was dat Amerikaanse president Bill Clinton een Gucci-das met jagershoornmotief droeg toen Yitzhak Rabin en Yasser Arafat op 1 gazon van het Witte Huis voor het oog v de wereld elkaar de hand schudden. Tw maanden later verkocht Maurizio zijn h( van de Gucci-aandelen voor naar verluit ruim 350 miljoen gulden. Niemand weet precies waar Maurizio zii1 rond de tijd van zijn dood mee bezig hie Er gingen geruchten dat hij wilde investi1 ren in de aanleg van luxe golfbanen in A 1 gentinië en het Verre Oosten. Het onder zoek naar de moord zal ongetwijfeld lie! j werpen op Maurizio's activiteiten. Maar' Gucci-dynastie lijkt met zijn overlijden nitief ter ziele. Het modehuis zal blijven staan, maar is voorgoed afgesneden van zijn historische Florentijnse wortels. LONDEN ANDREW GUMBEL VERTALING: MARGREET HESLINGA De interimpolitiemacht van Haïti, dte be staat uit omgeschoolde soldaten en inder haast getrainde bootvluchtelingen, komt onder vuur te liggen nu de misdaad stijgt en de Verenigde Staten van plan zijn om het bevel over te dragen aan de VN. Volgens critici is de nieuwe politie niet in staat om het geweld op straöt in de hand te houden en de jonge democratie de gelegen heid te geven wortel te schieten. Enkelen twijfelen zelfs aan de bereidheid van de po litie om die taken op zich te nemen. Uit een rapport van Human Rights Watch- Americas en de Nationale Coalitie voor Haï tiaanse Vluchtelingen, dat woensdag werd gepresenteerd, blijkt dat de politiemacht voor een groot deel bestaat uit mensen die de democratie liever zien verdwijnen dan dat ze deze ondersteunen: militairen die president Jean-Bertrand Aristide in 1991 verjaagd hebben en in de daaropvolgende drie jaar ten minste 4.000 mensen hebben afgeslacht. Volgens het rapport is de door Amerikanen geleide troepenmacht, die de macht van Aristide vorig jaar herstelde, er niet in ge slaagd om 'een veilige en stabiele omgeving te creëren en te handhaven.' De troepenmacht die Haïti op 19 september vorig jaar binnenviel, ontwapende en ont bond het leger en bereidde de weg voor de De professionele moord op Maurizio, maandagmorgen in de hal van zijn Milane se kantoorgebouw, is een mysterie. Terwijl de politie een compositiefoto van de huur moordenaar in elkaar probeert te knutse len, is volkomen onduidelijk wie deze schokkende moord in de wereld van de haute couture heeft beraamd, en waarom. Toch komt Maurizio's gewelddadige einde niet helemaal als een verrassing; althans niet voor wie de bewogen geschiedenis van de Gucci-dynastie door de jaren heen heeft gevolgd. In de loop van zijn wisselvallige carrière wist Maurizio vrijwel iedereen met wie hij in contact kwam tegen zich in het harnas te jagen. Hij bevocht de controle over het be drijf van zijn grootvader, om die vervolgens aan een Bahreinse investeringsbank'te ver spelen. Zijn neven, die in de jaren tachtig aan zijn zijde meevochten, spraken al jaren niet meer met hem. Eén van hen, Roberto, zei onlangs dat Mau rizio een verwend kind was dat niet in de werkelijkheid leefde. Maurizio's ex-vrouw Patrizia Reggiani, die hem in 1985 verliet, beschreef hem ooit als een man die werd verleerd door de 'paranoïde roes van de macht'. Dat Gucci in 1993 de zaak noodge dwongen aan de Arabische Investcorp- groep moest verkopen, was volgens Patrizia zuiver en alleen te danken aan Maurizio's onbekwaamheid als zakelijk directeur. Pa- trizia's reactie op zijn gewelddadige dood sprak boekdelen: „Vanuit een algemeen menselijk oogpunt gaat het me aan het hart, maar op het persoonlijke vlak ligt dat anders." Wie heeft er met zulke familieverhoudingen nog vijanden nodig? Zeker in Italië, waar de meeste succesvolle ondernemingen van de smetteloze Benetton tot de duistere on derwereld van de Siciliaanse maffia hun kracht vooral ontlenen aan een hechte fa milieband. Maar net als die andere beroem de Toscaanse dynastie, de Dei Medici, heb ben de Gucci's alleen maar onderlinge haat en rivaliteit gezaaid. Het modehuis kwam om te beginnen rond de eeuwwisseling tot stand door een fami lieruzie. Toen Guccio Gucci onenigheid kreeg met zijn vader maker van strohoe den in Florence week hij uit naar Lon den, waar hij als manusje-van-alles en ober in het Savoy hotel ging werken. Dit was het gouden tijdperk van de luxe ho tels. Onder de werknemers van het Savoy bevonden zich ook César Ritz en de kok Au - guste Escoffier. De jonge Guccio werd ver liefd op de sfeer van verfijnde élégaticeen hield van het vertoon van rijkdom. Hij werd met name getroffen door de Ieren koffers die hij vaak voor de gasten naar hun kamer moest brengen. Dus opende hij bij zijn terugkeer in Floren ce in 1904 een lederwarenwinkel, waar hij zich eerst specialiseerde in het maken van zadels voor de aristocratie. De Eerste We reldoorlog bood hem een ongekende kans. Toen de aanvoer van gelooid leer uit Schot land stokte, slaagde Guccio er in de Floren tijnse ledermarkt naar zjch toe te trekken. In 1922 opende hij zijn eerste officiële 'Gucci'winkel. Guccio boerde goed en kreeg zes kinderen bij zijn vrouw. Aida. Maar zoals veel onder nemers die op eigen kracht zijn opgeklom- Maurizio Gucci had alles. Hij was rijk, zag er goed uit, stamde uit een luisterrijk geslacht en leidde een sprookjesachtig bestaan. Hij had huizen in New York, Connecticut, St Moritz en Milaan, een schitterende schoener van 67 meter en een reeks betoverende maitresses. Als erfgenaam van een van de meest prestigieuze Italiaanse modehuizen leidde hij het bestaan waaraan velen zich via soap-series vergapen. Waarom werd hij dan het doelwit van een moordaanslag? Paola, de compagnon van Maurizio, wordt getroost nadat zij gehoord heeft van de moord op de modekoning, foto cpd men, was hij gierig en tiranniek. Hij had de onhebbelijke gewoonte om zijn zoons over elkaar te laten klikken, zelfs over de aller kleinste vergrijpen. Dan strafte hij de schul dige partij door hem een aframmeling te geven met de geknoopte punt van een tafel laken. Twee van zijn zoons, Aldo en Rodolfo, wer den zijn protégés. Ze wedijverden onderling om het recht de zaak van vader over te ne men. De spanning werd Rodolfo echter te groot en hij vertrok om onder-het pseudo niem Maurizio D'Ancona een carrière als filmacteur op te bouwen. Toen de ambitieuze Aldo aan het roer kwam, was hij vastberaden om de zaak uit te bouwen. Tegen de nadrukkelijke wil van vader Guccio, opende hij in 1938 de eerste Gucci winkel in Rome. Na een onderbre king door de Tweede Wereldoorlog breidde hij zijn zakelijke activiteiten over heel Euro pa uit. Hij opende zelfs een vestiging in New York. Guccio's dood in 1953 gaf Aldo de vrijheid om Gucci's internationale reputatie te ver sterken. Zo werd het modehuis de persoon lijke leverancier van een aantal grootheden, onder wie Grace Kelly, John en Jackie Ken nedy. Sophia Loren en Audrey Hepburn. Rond deze tijd ontwierp Aldo het beroemde Gucci-logo van een dubbele verstrengelde G en werden de beroemdste Gucci-produk- ten ontwikkeld, zoals de moccasin die een handelsmerk van de firma zou worden en de tas met de bamboe handvaten. Beide ar tikelen zijn terecht gekomen in het Muse um van Moderne Kunst in New York. Hoewel Rodolfo zich totaal afzijdig hield van de zaak, had hij zijn aandelen nooit verkocht. Tegen het eind van zijn leven raakte hij verwikkeld in de strijd over de op volging van Aldo. Rodolfo had maar één zoon, Maurizio, terwijl Aldo er drie had: Paolo, Roberto en Giorgio. Maurizio had een voorsprong op zijn neven, omdat hij drie keer zoveel aandelen had. Op een beruchte familiebijeenkomst in Flo rence in juli 1982 probeerden Rodolfo en

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2