Een speurtocht naar succes Bizarre kaalslag in 'De Meeuw' Juiste bevrijdingstoon in feestelijk 'On the Air' Kletterende vleugel kan sfeer Wagner niet oproepen Cultuur&Kunst *11111 de Leeuw mag 'Oliver' niet spelen Claudio Bohórquez wint celloconcours 'Reuvens-Revue' in Leidse Volkshuis leiden Ter gelegenheid van het 85-jarig jubileum van de Open bare Bibliotheek Leiden wordt aanstaande zondag, om 15.00 uur, in het Leidse Volkshuis de 'Reuvens-Revue' opgevoerd. In 1910 opende de bibliotheek voor het eerst haar deuren in de twee huizen van Margaretha Lucretia Reuvens aan de Bree- straat. Veel Leidenaren zullen zich dit onderkomen van de bi bliotheek nog wel herinneren. Speciaal voor het jubileum heb ben Annelies Scholten en Marion Captein-Goedhart de 'Reu vens-Revue' geschreven die gespeeld zal worden door een aantal medewerkers van de bibliotheek. Gratis kaarten voor de opvoe ring zijn verkrijgbaar bij de receptie van de Centrale Bibliotheek, in de filialen of aan de zaal, Verteltheater in jeugdboekhandel leiden In verteltheater 't Voorkamertje worden aanstaande zon dag 'De drie gouden haren van de duivel', een Grimmvertelling, en het paassprookje 'Het lammetje van stro' voorgedragen. De toegang is vijf gulden. Aanvang 15.00 uur, Jeugdboekhandel Sil vester, Rapenburg 17 in Leiden. Jazz in Warmond en Voorschoten warmond Het kwartet Frits Kaatee treedt zondag 2 april met zangeres Jeanette Cordee op in The Elephant Club van Dekker in Warmond. Aanvang: 15.30 uur. In het Wapen van Voorscho ten staat zondag het combo Swingtet op de planken. Aanvang 15.00 uur. Tentoonstelling Alfa Romeo verlengd id Amsterdam De tentoonstelling 'Alfa Romeo: La Bellezza Neces- saria', in het Stedelijk Museum Amsterdam is verlengd tot en met 1 mei. In deze expositie zijn elf auto's opgenomen uit de collectie van het Alfa Romeo Museum in Milaan in combinatie met originele schetsen, tekeningen, foto's, geluidsopnamen en films. De presentatie trok tot nu toe ruim 80.000 bezoekers. Ook de exposities Couplet 4 en schilderijen van Ben Akkerman, in hetzelfde museum, zijn verlengd, en wel tot en met 17 april. Op 29 april opent Couplet 5, dat in het kader van het Mahler Feest de titel 'Dansende Meisjes. Langs de randen van het expressio nisme, ter ere van Gustav Mahler' draagt. Concert José Carreras in Maastricht Maastricht De Spaanse tenor José Carreras geeft op 15 juni een concert in de open lucht op het Vrijthof in Maastricht. De so praan Isabel Rey verleent solistische medewerking. Het orkest van de stad Aken begeleidt beide sterren. Het optreden vindt plaats in het kader van de Akense Cultuurzomer. Kaarten Frank Groothof bij K&O leiden/den haag Frank Groothof is niet alleen bekend van Se samstraat, maar ook, steeds meer, door zijn familie-opera's. Na 'Idomeneo' en 'De Toverfluit' van Mozart en 'Fidelio' van Beethoven is nu de beurt aan Monteverde. In 'De thuiskomst van Odysseus' staat Groothof samen met zes musici van het saxofoonkwartet Sax et Plus, die ook meespelen, op de planken. Frank Groothof als Odysseus is op maandag 17 april (2de paas dag) te zien in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Voor deze familievoorstelling (vanaf 7 jaar) zijn tot 10 april toegangs kaarten te koop bij het Uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Zang uit China, ontbeend van alle franje recensie pablo cabenda Zhuang ensemble: polyfone zang uit Zuid-China; gezien. 30/3, X, Leiden. Uniek voor de grootste etni sche minderheidsgroep in China, de Zhuang, is de poly fone zang. Bijna nergens in China kent men een meer stemmige vocale traditie. Het Zhuang ensemble heeft een zee van traditionele liederen tot zijn beschikking om het publiek in beroering te bren gen. Vier heren en twee da mes lieten onder minimale begeleiding horen wat deze traditie van de Zhuang in houdt. Een repertoire bestaande uit solo- en twee- of driestemmige stukken werd geïllustreerd met kleine to neelstukjes. Hoewel dat in dit geval een te groot woord is voor de kleine, plagerige, hofmakerige scènes, die allen in dienst stonden van de adembenemende zang. Zang die door zijn naaktheid en ontbeend van alle franje bij na confronterend was. Met stemmen die moeiteloos een volume bereikten die de hele zaal vulden, imponeerde het ensemble haast tot de grens van intimidatie. Door de meerstemmigheid en de smaakvolle zangpartijen kre gen de stukken soms bijna een opera-achtig karakter. in een vraag- en antwoord spel tussen de schuchter ver sierende jongens en de zich quasi preuts opstellende meisjes werd een staaltje vo cale acrobatiek ten beste ge geven onder het mom van 'meisjes plagen, zoentjes wa gen'. Een thema dat in bijna alle man-wouw duetten voorkwam, waaruit moge blijken dat het versieren in Zuid-China waarschijnlijk al tijd gepaard gaat met kunsti ge zangtechnieken. Tussen de zangstukken werden ook virtuoze en vaak razendsnelle solo's gegeven op de traditionele Chinese bronzen drum en de ma- guhu ('paardebot-snaar') die toch een welkome afwisse ling en adempauze vormden voor het stemmengeweld. Daarna bleek duidelijk dat men ook in China onder veel en luid gezang gedronken wordt, werden de meisjes nu weer eens vanonder de para plu door de jongens belaagd en volgde een prachtig duet waarbij de beide snaarinstru menten de melodieën van de man en wouw meespeelden. Aan het eind bewezen de le den van het ensemble dat ze zelfs vals nog zuiver konden zingen, en kwamen schuch ter als de karakters die ze vertolkten aan de zijkant van het podium weer op voor een toegift. Indrukwekkend en overrompelend. recensie li dy van der spek ncert van het 'Quator Erard', bestaande uit Rika Tóth, viool, sbeth Steffens, altviool, Wouter Mijnders, cello en Peter Beij- 'tergen van Henegouwen, piano. Gehoord. 30/3, Oudshoorn- se Kerk, Alphen aan den Rijn. 't kwartet Saint Saëns, Fauré, Liszt en Wagner ieft wat met elkaar, is het niét als wiend of leer- ig resp. meester, dan als tijdgenoot of geestver- int; zo ook het 'Quatuor Erard', als leden van n kwartet, als tijdgenoten en laten we hopen als estverwanten. In de muziekgeschiedenis is de hting van Ferencz Liszt bekend gebleven als de eue Deutsche Richtung', waartoe o.a. ook Wag- r behoorde. Liszt was niet alleen componist en anovirtuoos, hij schreef ook belangrijke literaire irken zoals 'Studies over opera's van Richard agner'. Geen wonder dat Liszt zich ook eens 1de 'vergrijpen' aan het bewerken van een van agners opera's. lo speelt de pianist Peter Beijrsbergen van He gouwen op zijn bejaarde troetelkind de Erard 1862) 'Isoldes Liebestod' uit Wagners opera istan und Isolde'. Hoewel Liszt zelf een Erard zat, misschien zelf o'ok deze bewerking op de ird vertolkte, kan ik me deze avond op geen en- e manier verplaatsen in de esoterische sferen Wagner oproept. Wil je volgens deze compo- •t doordringen tot de kern van de ziel, wordt als ware het tempo van de melodie als vanzelf ge- sen, 'tempo en melodie zijn één'. Wat Beijers- Katwijkse Private Eye in voorprogramma van De Dijk en Golden Earring Doorbreken, elke musicus die een beetje serieus met zijn hobby bezig is droomt daar wel eens van. Jan den Hollander, zanger van de Katwijkse band Private Eye vormt daarop geen uitzon dering. Alleen de weg naar succes wijkt iets af van de gemiddelde rockformatie. ,,0ns doel blijft met eigen werk iets neer te zetten, maar dat is erg lastig. Jon gerencentra hebben vaak geen geld om regelmatig bands te contracteren, ter wijl je door grotere zalen pas wordt vastgelegd als je een paar hits hebt. katwuk peter van der hulst Met het spelen van covers pro beert Private Eye het slot van de deur te krijgen, en niet zonder succes. Al enkele malen ver zorgde de vijf-mansformatie het voorprogramma bij concerten van De Dijk en Golden Earring en werd de aandacht van pla tenmaatschappijen gewekt. Het is zo maar een donder dagavond als Jan den Hollander (zang/percussie), Gerard van Duyn (zang/toetsen), Dave van Duyn (gitaar), Henk Binnendijk (zang/bas) en Rene Barthen (drums) een Katwijkse uit gaansgelegenheid op stelten zetten. Het enthousiasme waar mee het publiek reageert op nummers van U2, Pearl Jam en Rolling Stones staat in schril contrast tot optredens van en kele jaren geleden. ,,We speel den eerst eigen werk met funk- en jazzstukken, maar dat sprak zaalhouders niet aan. Het was lastig optredens te krijgen", ver haalt Den Hollander over de oorsprong van de band. Visitekaartjes Goede muziek is volgens hem het belangrijkste om een me nigte in vervoering te krijgen. „We brengen de covers letter- Private Eye: de voorzichtige kennismaking met het grote werk smaakt naar meer. lijk. Een artiest heeft een num mer zo bedoeld dan moet je daarin niet gaan grasduinen. Als ik bewerkingen hoor denk ik toch vaak dat in het origineel het meeste zit. Elke plaat heeft wel zo zijn eigen karakteristie ken. Bij U2 is het gitaarspel en slagwerk apart, daar let je dan op." Het vooroptreden tijdens het concert van De Dijk kreeg vorig jaar een vervolg met twee ses sies voor Golden Earring. „Voor ons promotioneel heel belang rijk. Het maakt wel verschil uit of je bij zo'n optreden met visi tekaartjes strooit of 2 kaartjes in een kleine zaal uitdeelt. En ui teraard de ervaring. In een Groenoordhal sta je toch voor 4000 toeschouwers te spelen. Voordat je het podium opgaat heb je dan wel de nodige zenu wen, maar als je de coulissen eenmaal hebt verlaten dan maakt het niet meer uit of je voor 25 of 2500 concertgangers staat te spelen." Eigen werk De voorzichtige kennismaking met het grote werk - eind dit jaar krijgt dat opnieuw een ver volg met een voorprogramma van de 'Earring' - doet naar meer smaken. ,,De vernieuwing van ons coverrepertoire laten we even liggen. Dit jaar willen weer eigen werk gaan instude ren. We hebben al zo'n vijf of zes werkdemo's liggen die nog verder moeten worden uitge werkt. Gerard en ik schrijven de nummers: Engelstalig, maar niet zo stevig als de stukken die we als coverband spelen. Als je moet vergelijken dan komt het in de buurt van de muziek die Crowded House en REM maakt." Den Hollander is realistisch over de kansen van de band om door te breken. ,,Als een platen maatschappij het niet direct in teressant vindt dan wordt het vrij lastig. Aan het eind van het jaar willen we een demo heb ben met vier of vijf nummers. Dan gaan we ermee leuren." Als coverband heeft Private Eye inmiddels al de aandacht van enkele platenmaatschappij en gewekt. ,,Maar dat wij als bandleden ons beroep kunnen maken van de muziek, daar ge loof ik nog niet zo in. Al ga ik op voorhand natuurlijk geen gren zen stellen. The sky is the limit." De eigen nummers zullen onder een nieuwe bandnaam ten ge hore worden gebracht. Wat die naam is? Lachend zegt Jan den Hollander: „Ach misschien is Public Ear wat." bergen van Henegouwen ook doet met het tem po, of het nu te statisch is, te weinig bewogen, te steriel, deze dood raakt de ziel niet, de romantiek van Wagners 'eeuwige heilige nacht, de oer-oce- aan' wordt niet opgeroepen. Wèl goed mathema tisch, elitair bestudeerd spel met een keurig gedo seerde dynamiek. Ligt dat ook aan het wat kletter end geluid van deze vleugel, oneerbiedig uitge drukt? Veel beter mengt de aan de buitenkant gloed volle wortelnoten Erard zich met de klank van de drie strijkers. Het kwartet voor piano, viool, altviool en cello (1853) van Saint Saëns, op 18-jarige leeftijd ge schreven, heeft echt iets joyeus. Heel fris met een zeer lichte toets vertolkt. Alle instrumenten spran kelen, nergens klinkt een te zwaar aangezette toon. Maar, Fauré heeft je toch meer te vertellen; verrassend in zijn harmonische vondsten, afkerig van pathos is zijn kwartet opus 15 (1879) nog wel voorzien van een dosis romantiek, al maakt hij zich later los van deze stroming. Verfijnd en bijna tragisch speelt Quatuor Erard het adagio, vol vuur het allegro molto, waarin de prachtige samen klank van de altviool en de cello opvalt. Het spel van de eerste violiste, de Hongaarse Erika Tóth geurt naar de poeszta. Zeer fel, expressief en met een grote beweeglijkheid gooit zij zich in het spel, soms gaat deze felheid jammer genoeg ten koste van de klank. Scherpheid gaat dan overheersen eri dat past wel bij een landgenoot als Bartók, maar bij Fauré mag het toch meer zingen. Nostalgie en melancholie tijdens 'On the Air', een bevrijdingsshow vol vaart en afwisseling. toto pr recensie wunand zeilstra 'De Meeuw, een komedie over ambities' van Anton Tsjechov. Regie en bewerking: Jeroen van den Berg. Gezien: 30/3, schouwburg, Leiden. Jonge kunstenaars moeten en willen zich kennelijk bewijzen. Dat benadrukt Jeroen van den Berg in zijn enscenering van 'De Meeuw' van Tsjechov. Het slaat op de jonge schrijver en de jon ge actrice die een hoofdrol spe len in het stuk. Het heeft even zeer betrekking op de jonge re gisseur zelf die bij FACT, de broedplaats voor nieuw regieta lent, een grootschalige produk- tie mag uitbrengen. Hij pakt stevig uit, het opvallende resul taat is bizarre kaalslag. Van den Berg heeft het be roemde stuk rigoureus bewerkt en van alle verhevenheid en/of saaiheid ontdaan. In de plaats van het wegkwijnen in verfijnd gespeelde verveling zet hij een reeks merkwaardige figuren op het podium die volstrekt ego centrisch op hun eigen ambities en sores zijn gericht. Daarom staat er in de ondertitel: Een ko medie over ambities. Die aan pak - het stuk doet soms meer aan Wim T. Schippers dan aan Anton Tsjechov denken - heeft op een aangename manier iets brutaals, maar komt anderzijds ook wel wat geforceerd over. Er is heel wat aan de vorm ge knutseld. Taalgebruik, plaats van handeling, aankleding, spelopvatting - het is allemaal radicaal gewijzigd. Zo is bij voorbeeld het landgoed als plaats van handeling hier gere duceerd lot een clichématige vakantiefolderfoto; eerst levens groot, dan een formaatje min der en tenslotte duidelijk ver kleind. Of deze (soms geestige) vormvondsten daadwerkelijk iets inhoudelijks toevoegen, is af en toe uiterst dubieus. Het houdt in elk geval wel de span ning in de voorstelling. Jeroen van den Berg heeft een klein beetje willen provoceren en dat is hem ook een klein beetje ge lukt. Dankzij de toepasselijke spelpreslaties van met name Oda Spelbos, Vincent van den Berg, Shireen Strooker en Krijn ter Braak is de voorstelling niet temin de moeite waard. 3aretier Paul de Leeuw mag t de hoofdrol spelen in de derlandse versie van de mu- al 'Oliver'. Dat heeft de Britse 56 isical-producent Cameron Intosh beslist. De Leeuw had toegestemd, maar Mcintosh niet dat een bekende thea- aersoonlijkheid het weesje ver gestalte geeft. >e Stichting Jeugdtheater- ooi Zuid-Holland brengt de Ócasical van Lionel Bart eind dit jaar op de planken. In totaal staan er ongeveer dertig uitvoe ringen gepland. „We hadden Paul de Leeuw benaderd voor de hoofdrol en hij heeft ja ge zegd", zegt een woordvoerster van de stichting. „Cameron Mcintosh vindt hem echter te bekend." Mcintosh heeft onlangs in Londen de musical 'Oliver', ge baseerd op Charles Dickens' ro man Oliver Twist, nieuw leven ingeblazen. Net als hij eerder met 'Les Misérables' deed, pro beert hij het stuk ook elders in de wereld op de planken te krij gen. De producent stelt daar echter strenge voorwaarden aan. Zo heeft hij het laatste woord in het verdelen van de rollen. De Jeugd theaterschool is niet gelukkig met het veto van Mcintosh. Een vervanger voor Paul de Leeuw wordt nu ge zocht onder de kinderen die bij de theaterschool zijn aangeslo ten. René Groothof is aange trokken om de rol van zakken roller Fagin te spelen. Liefhebbers kunnen hun hart ophalen. Grote zalen in ons land worden de komende maanden overstelpt met de zo genaamde bevrijdingsconcer ten. Harmonieverenigingen, fanfare-orkesten en big bands stemmen hun repertoire voor de gelegenheid af op muziek en sfeer van vijftig jaar geleden. Nederland had zich na vijf jaar losgerukt uit de greep van de vijand. Er werd feest gevierd. Op straat en in feestzalen werd ge zongen en gedanst alsof het le ven er nog eens van af hing. Die liedjes en die sfeer vieren ook nu weer even hoogtij. Sommige bands kiezen bij dit soort concerten voor een seri euze opzet met veel aandacht voor nostalgie en melancholie. Andere orkesten benadrukken het feestelijke tintje van de be vrijding en pakken het luchtiger aan. Zo koos de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht voor zang- en dansgroep Jeans om van de groots opgézette show 'On the Air' een feestje te ma ken. De Groenoordhallen wer den voor deze gelegenheid weer eens omgebouwd tot concert zaal. Op het podium is het in derdaad feest. De band speelt prima en de vocalgroup zingt prachtig. Even is het wennen aan de de combinatie van de Kapel en Jeans. Jeans heeft een modern zanggeluid zoals dat bijvoorbeeld wordt gebruikt in musicals. Echt aansluiten op de muziek uit de jaren veertig zoals het orkest die speelt, doet het niet. In die tijd waren het croon ersdie met warme stem de lied jes vertolkten. Dat neemt niet weg dat Jeans kans ziet er een spektakel van te maken. Dans partijen zijn knap afgestemd op het licht en de geluidseffecten. De grote afwisseling in repertoi re zorgt voor een enorme vaart in het programma. Kostuums worden in hoog tempo omgeruild voor andere die dan weer hele andere beel den oproepen. De ene na de an dere evergreen wordt gespeeld: In the Mood, Moonlight Serena de, Stormy Weather. Hier en daar wordt een traantje wegge- plengd bij het We'll meet again. Als vervolgens 'Meneer Dinges weet niet wat Swing is' wordt ingezet gaan alle hoofden heen en weer en de handen op el kaar. Mensen die het ooit mee maakten zien en horen de sfeer nog eens voorbij komen. Ze mijmeren weg in gedachten, ver van het hier en nu. Anderen, veelal jongeren, vinden het ge zellig en laten zich meevoeren door muziek en- dans. Ra diofragmenten zorgen voor de rode draad. Tussen de stukken door klinken legendarische stemmen uit de oude tijd, met even legendarische teksten. De krassende opnamen zetten de juiste toon. De gewaagde com binatie van de Kapel met Jeans is een geslaagde, vindt ook een enthousiast publiek. Bevrijdingsconcert: Kapel van de Koninklijke Lucht macht o.l.v. Jos Pommer met medewerking van zang- en dansgroep Jeans. Programma: On the Air. Gezien: 30/3, Groenoordhallen, Leiden. Zowel de jury als het publiek had gisteravond één winnaar voor ogen en dat was Claudio Bohórquez.. Hij speelde als laatste op het Scheveningen In ternationaal Muziek Concours 1995. De 18-jarige Duitse cellist stak met kop en schouders bo ven zijn medefinalisten uit. Bo hórquez, de jongste finalist, kreeg behalve de eerste prijs van 25.000 gulden ook de pers prijs. Dat leverde hem 2500 gul den op. Tweede werd de Oostenrijker Bruno Weinmeister en daarover mag hij niet klagen, want lang niet iedereen verwachtte dat hij zo hoog zou eindigen. Dat de Finse Susanna Malkki de vijfde plaats bereikte, lag enigszins voor de hand. Maar dat de Fransman Bertrand Raynaud niet hoger dan de vierde plaats kwam, verbaasde menigeen, hemzelf ook. Raynaud, die eergisteravond Dvorak speelde, werd gepas seerd door Jadranka Gasparovic (derde prijs), die gisteravond hetzelfde concert uitvoerde. De techniek van de 24-jarige Kroatische was niet zo stabiel, maar zij interpreteerde Dvorak op een persoonlijke manier. Maar van het door alle finalis ten gespeelde eerste deel van de Sonate voor cellosolo van Rudolf Escher bracht Gasparo vic weinig terecht. Eigenlijk was Bohórquez de enige die alles re aliseerde wat de componist heeft voorgeschreven. Boven dien kregen bij hem al die moeilijke noten ook werkelijk een muzikale betekenis, wat verder alleen Raynaud was ge lukt. Finale Scheveningen Inter nationaal Muziek Concours, Jadranka Gasparovic en Clau dio Bohórquez (cello) en Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Lucas Vis. Gehoord: 30/3, Kurzaal, Den Haag. Frank Groothof als Odysseus, binnenkort in de Haagse schouwburg. FOTO JOHAN VICEVENO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17