Zoeterwoude gaat afval onderzoeken n 'Professioneel logeren' voor verstandelijk gehandicapten 'Er was hartverwarmende eensgezindheid' Veenstreek L Semafoons gestolen in Alphen Huisraad op straat Oranjevereniging Rijnsaterwoude zoekt leden Voetbalveld SJZ wordt opgeknapt Renovatie hoofdveld Bernardus uitgesteld 'LEOLU XPrimeur Bij BAALBERGEN zoeterwoude valerie leenheer chef hennv van ecmono, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Zoeterwoude gaat het afval analyseren. De gemeenteraad heeft dit besloten omdat hij niet tevreden is met de ma nier waarop de inwoners met hun afval omgaan. Er wordt te weinig GFT-afval ingezameld en ook de glas- en papierbakken worden niet genoeg gebruikt. Verder baart het Zoeterwoude zorgen dat de restafvalstroom maar blijft stijgen. ,,De mensen gooien steeds meer weg", zegt milieu-ambtenaar Verrips. onderzoeken en kijken wat er allemaal inzit, weten we in wel ke richting we ons huidige be leid moeten veranderen. „Vergeleken met de gemeente Alkemade slaan wij een pover figuur", zegt milieu-ambtenaar Verrips. In Alkemade wordt veertig procent van de totale hoeveelheid afval apart ingeza meld bij het GFT. „Dat percen tage is minimaal haalbaar. Maar wij halen met pijn en moeite de dertig procent", aldus Verrips. Het verbaast de ambtenaar dat het scheiden van afval in een gemeente als Zoeterwoude niet gaat zoals je zou verwachten. „Meestal is het zo, hoe meer hoogbouw, hoe minder GFr-af- val er wordt ingezameld. Maar wij hebben amper hoogbouw. en judy nihof Door het afval te laten analyse ren hoopt de gemeente te ont dekken hoe ze de burgers kan overtuigen hun afval beter te scheiden. „Nu zijn we af en toe net roependen in de woestijn", -l zei A. de Lange van Progressief Zoeterwoude gisteravond tij dens de raadsvergadering. „We K doen veel aan voorlichting, maar het heeft niet het ge wenste effect. Als we weten wat nou precies het probleem is, dan kunnen we daar ons voor lichtingsbeleid op afstemmen." De WD-er H. van der Kooi is het daarmee eens. „Onze ge meente scoort heel slecht wat betreft afval. Als we het afval Er is veel laagbouw met grote tuinen." Voor het analyseren van het afval wordt een gespecialiseerd bureau ingeschakeld: de firma Eureco in Amersfoort. „Als blijkt dat er tien procent van het GFT- afval bij het gewone huisvuil zit, dan kun je je voorlichtingscam pagne daarop afstemmen." In het houden van een enquête om erachter te komen hoe Zoe- terwoudenaren met hun afval omgaan, ziet Verrips weinig heil. „Voor een betrouwbaar beeld moet je zoveel mensen enquêteren. Dat is praktisch on uitvoerbaar. Bovendien: weet jij nog wat je de afgelopen week allemaal hebt weggegooid?" Op het gemeentehuis komen geregeld idachten binnen van mensen die vinden dat ze veel te veel moeten betalen voor het ophalen van afval. „Maar dan leg ik uit dat puur de kostprijs wordt berekend. Zou er meer GFT-afval worden ingezameld en de hoeveelheid restafval da len, dan scheelt het in de afval stoffenheffing zo een paar tien tjes." Inbrekertjes ontsnappen alphen aan den rijn» De politie heeft gisteravond drie jongens be trapt, die de kleedkamers van een school aan de Haringvliet in Alphen doorzochten. De politie kreeg hen echter niet te pakken. Ze ontsnapten via een raam. Uit de school wordt niks vermist. Twee mannen aangehouden alphen aan den rijn» Twee inwoners van de gemeente Rucphen De Hooge Burch in Zwafnmer- 3(fdam komt met een nieuwe van hulpverlening voor iouders die een kind hebben J net een verstandelijke handi- :ap: het zogeheten professione le logeergezin. Bij deze nieuwe .vorm van hulpverlening blijft het kind gewoon thuis wonen, (jj naar het logeert geregeld bij sen gezin van wie één van de juders een professioneel bege- eider is. Tot voor kort hadden :ulke ouders slechts een keuze .t twee mogelijkheden. Ze ;onden öf het kincl zelf opvoe den en verzorgen öf het kind uit tuis plaatsen. Bij de Zwammerdamse instel- ïg, waar zo'n zeshonderd nensen met een verstandelijke zijn vanmorgen aangehouden in Alphen omdat ze zich in dé omgeving van de Hoorn verdacht ophielden. Bij onderzoek ble ken de mannen (29 en 30 jaar oud) allerlei inbrekerswerktuigen bij zich te hebben. De spullen lagen in de kofferbak van hun au- Automobilist ramt hek en lichtmast woubrugge Een 43-jarige inwoner van Rijnsaterwoude is gister avond met zijn auto op de Woudsedijk in Woubrugge geslipt, waarna hij tegen een hek en een lichtmast tot stilstand kwam. De man, die ongedeerd bleef, verklaarde tegenover de politie dat hij moest uitwijken voor een dier. Bij controle bleek dat hij een paar glaasjes te veel op had. alphen aan dene run Bij een bedrijf aan de Euro- markt in Alphen zijn gisteren elf semafoons, ter waarde van 3300 gulden, gestolen. De semafoons zijn uit een la achter de infobalie weggeno men. Het is niet bekend of de diefstal tijdens de opening of na de sluiting is gepleegd. roelofarendsveen De familie van mevrouw Van der Meer uit de Van der Bijlstraat in Roelofarendsveen hangt een bekeuring boven het hoofd. Als de huisraad, die op straat is ge zet, vandaag niet netjes gesorteerd en gebun deld bij gemeentewerken wordt afgeleverd, mag de politie optreden en proces-verbaal opmaken. De stapel huisraad ligt er al vanaf zondag. Zo'n beetje het volledige interieur van de wo ning is buiten de deur gezet. Stoelen, kasten, matrassen en vloerbedekking zijn op een gro te hoop gegooid. Dat is volgens een buurtbe woner gedaan door kinderen van r Van der Meer, die kort geleden naar bejaar denhuis Ghogerweide verhuisde. „Het is ei genlijk heel zonde. Zeker als je bedenkt dat die mevrouw het niet breed had en altijd de eindjes aan elkaar moest knopen. Met verba^ zing zie ik dan hoe haar kinderen zo maar die goede spullen op straat zetten." Volgens D. van der Zwet van de buiten dienst heeft de familie wel aangekondigd dat er grof vuil op straat zou komen. „Als mensen op maandag of dinsdag bellen, dan komen we het woensdag of donderdag ophalen. Maar het is wel de bedoeling dat het vuil netjes gebundeld en gesorteerd langs de weg wordt gezet. En dat is hier zeker niet gebeurd. Het lijkt wel een plotselinge huisuitzetting. Troep ligt in de tuin, hout en ijzer zit door el kaar. Zo halen wij het dus niet op." De inspecteur van gemeentewerken heeft de familie inmiddels benaderd en erop gewe zen dat het vuil vandaag in gescheiden pak ketjes moet worden afgeleverd bij de werk plaats. Gebeurt dat niet, dan mag de sterke arm optreden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS runsaterwoude liesbeth buitink Eigenlijk mocht de Oranjevere niging in Rijnsaterwoude al sinds de oprichting lidmaat schappen uitgeven, maar verder dan de ontvangst van donaties kwam het niet. Nu wil de ver eniging meer financiële zeker heid. Alle Rijnsaterwoudenaren worden in een huis-aan-huis bezorgde brief opgeroepen jaar lijks 17,50 gulden te betalen voor de organisatie van het feest op Koninginnedag. De Oranjevereniging ziet ie der jaar de prijzen van artiesten en attracties stijgen, terwijl de gemeentelijke subsidie juist minder is geworden. „Al heb ben we maar vijftig leden, dan is er tenminste een vast bedrag. We hebben wel veel bedrijven die doneren, maar we proberen een beetje financiële vastigheid te krijgen", verklaart woord voerster Anneke Bosma. Bosma vindt dat de Rijnsater woudenaren ook wel wat over mogen hebben voor het jaarlijk se feest in hun dorp. „We bie den best een leuk gevarieerd programma, niet van dat afge zaagde zaklopen ofzo. Maar dat kost ook wel wat. En als we op tijd attracties willen boeken, moeten we wel weten wat we kunnen uitgeven." De Oranjevereniging is dit jaar vooral trots op de bevrij dingsoptocht die op zaterdag 29 april.door het dorp moet trek ken. „We zagen de foto's van de bevrijdingsoptocht in '45 en dat willen we nog een keer over doen. Toen reden allerlei ver enigingen mee met eigen wa gens en gezinnen in bolderkar ren. En de NSB werd ten grave gedragen", wijst ze naar foto's van de feestelijk versierde op tocht. „We vinden het leuk als mensen weer als groep mee- zoeterwoude doen en daarom schrijven we ook alle verenigingen aan. Maar kinderen op hun fietsje of een schoolklas zijn net zo goed wel- Zoeterwoude subsidieert katoenen luiers zoeterwoude valerie leenheer Zoeterwoude geeft ruim drie duizend gulden subsidie op het gebruik van katoenen luiers. De gemeente start een luierservice om het gebruik van wegwer- pluiers tegen te gaan. Een baby met wegwerpluiers zorgt nu voor ongeveer 1500 kilo afval per jaar. Ouders die zich aansluiten bij de luierservice en gebruik gaan maken van de katoenen variant krijgen een subsidie van onge veer honderd gulden. De lui erservice wast de katoenen lui ers en bezorgt ze aan huis. De gemeenteraadsleden zijn heel enthousiast over deze ac tie. „Dit is een heel vooruitstre vend initiatieF', aldtis A. de Lan ge van Progressief Zoeterwou de. „Zeker voor vrouwen met een eigen carrière. Die kunnen zo wel meehelpen aan een beter milieu, maar hoeven geen tijd meer vrij te maken voor het huishoudelijke handwerk. Wet houder A. Ringersma (milieu) vindt het ook een goed plan, maar heeft heel andere motie ven. „Alleen de geur al die vrij komt bij het wassen van katoe nen luiers is een goede reden om dit plan uit te voeren." Bosma schat dat de feesten op Koninginnedag en bevrij dingsdag samen 10.000 gulden kosten. Naast de opbrengsten van de lidmaatschappen, hoopt de Oranjevereniging de activi teiten te kunnen betalen door donaties van bedrijven en de plaatselijke middenstand. 'ammerdam herman joustra Nieuwe hitlpvorm van cle Hooge Burch handicap wonen en werken, maken vijf gezinnen inmiddels gebruik van deze opvang. Het gaat daarbij om kinderen tussen de anderhalf en zeven jaar met een verstandelijke en soms ook een lichamelijke handicap. Er is geen sprake van een vast aantal logeergezinnen, zo laat de maatschappelijk werkster van het project, Lidwien Schuiten, weten. „We werven de gezinnen zodra er een concrete vraag naar deze hulpvorm binnen komt. Het zijn er nu vijf, maar dat kunnen er ook meer of min der zijn. De frequentie en de duur van de opvang verschillen per kind en variëren van eenmaal per twee maanden tot zelfs twee weekeinden per maand en nog eens een paar weken aaneenge sloten in een jaar. „Dat is afhan kelijk van de behoefte van de ouders", zegt Schuiten. „Sommige mensen vinden af en toe een weekeindje prima, maar anderen vinden het prettiger als het kind vaker wordt opgevan gen." Al eerder bestonden er lo geerhuizen voor kinderen met een verstandelijke handicap. Deze kinderen kunnen boven dien al jaren terecht voor een vakantie op de Hooge Burch. Maar deze instelling constateert dat het niet voor alle kinderen even wenselijk is om te worden opgevangen in een groep die vaak van samenstelling wisselt. Projecten met vrijwillige logeer gezinnen, zoals die elders in de regio plaatshebben, hebben als nadeel dat niet alle gastouders deskundig zijn. In het professionele logeerge zin is een van de logeerouders echter medewerker van de Hooge Burch. Het centrum ver wacht dat deze nieuwe vorm van hulpverlening de komende tijd zal toenemen. Het centrum beraadt zich inmiddels ook over de mogelijkheden om opvang na school te gaan verzorgen voor kinderen met een verstan delijke handicap. Bob Ravelli vertrekt als directeur Regenboogschool Nieuwe Wetering hazerswoude mark beekhuis De renovatie van het hoofdveld van sportvereniging Bernardus in Hazerswoude wordt een jaar uitgesteld. In plaats daarvan wordt de voor volgend jaar geplande renovatie van het bijveld al deze zomer uitgevoerd. In het oorspronkelijke plan uit 1992 zou het bijveld als eerste worden gerenoveerd. Vorig jaar bleek dat het trainingsveld er zo beroerd bij lag dat daaraan voorrang gegeven moest worden. Door die renovatie in het afgelopen jaar werd het bijveld veel zwaarder belast dan gewoonlijk, met als gevolg dat nu het bij veld in zeer slechte staat verkeerd en nodig aangepakt moet worden. Ook omdat er op het bijveld meer wedstrijden en trainings wedstrijden worden gehouden dan op het hoofdveld, vindt de vereniging het 'noodzakelijk' de volgorde van de renovaties te veranderen, waardoor het hoofdveld als laatste zal worden opge knapt. In het kader van het Meerjarenplan Renovatie Voetbalvelden 1992-2001 worden er in Rijnwoude voortdurend velden gereno veerd. In het komende jaar zal ook bij voetbalvereniging Bent huizen Sport Club '68 een bijveld opgeknapt worden. De beide renovaties kosten de gemeente samen 142.000 gulden. Het eerste speelveld van de Zoeterwoudse voetbalvereni ging SJZ wordt waarschijnlijk volgende maand al opgeknapt. Dat heeft de gemeenteraad van Zoeterwoude gisteravond beslo ten. De gemeente verstrekt de voetbalclub een krediet van bij na 210.000 gulden om de reno vatie te bekostigen. Wel staat daar tegenover dat de huur van SJZ met 1000 gulden wordt ver hoogd. Over de renovatie van de SJZ- velden is al lang gediscussieerd. De voetbalclub en de gemeente konden het niet eens worden over de prijs die SJZ moest gaan betalen. Volgens J. van der Salm (CDA) is nu eindelijk een goed compromis gevonden. „Ik ben blij dat er nu een overeenkomst op tafel ligt die ervoor zorgt dat deze voetbalclub eindelijk een goed veld krijgt", zo zei hij. Zwemmen duurder in Zoeterwoude zoeterwoude Baantjes trekken in het Zoeter woudse zwembad Haasbroek wordt duurder. De prijs van de dagkaarljes stijgt met vijftig cent. Tien-badenkaarten en persoonlijke- en gezinsabonne menten die buiten de voorver koop worden gekocht worden een rijksdaalder duurder. Per soonlijke abonnementen die in de voorverkoop worden gekocht worden ook een rijksdaalder duurder, maar de prijs van een gezinsabonnement stijgt dan zelfs met een tientje. «iieuwe wetering cees van kuilenburg 'elf ziet Bob Ravelli zijn vertrek ils directeur van de Regenboog- ichool in Nieuwe Wetering niet als het verlaten van een zinkend Hichip. „De mensen die ik heb gesproken zeggen dat ze mij ^olkomen begrijpen en groot jelijk heb dat ik naar een ande- e baan heb gesolliciteerd. En vat dat zinkende schip betreft: ill lat is nog lang niet zeker", al- lus de 41-jarige Ravelli. In de anderhalf jaar dat de chool nog mag bestaan, moet Ï3, iet volgens Ravelli mogelijk zijn ïz en betere oplossing te vinden. )e Regenboogschool telt veel te m reinig leerlingen - rond de 65 - n dreigt met ingang van 1 au- [ustus 1996 de poorten te moe- en sluiten. Nieuwe Wetering zit ors onder de norm van 115 die n AJkemade geldt. Een idee om Ikemade in een dun- en dicht bevolkt deel te splitsen - dat zou Ie redding van De Regenboog betekenen - verwierp de ge- neenteraad. De Regenboog leeft bij de Raad van State be- oep aangetekend tegen de reigende sluiting. Ravelli, die zeseneenhalf jaar an de protestants-christelijke hooi heeft gewerkt, neemt rijdag afscheid. Hij wordt di- ecteur van een school in Bleis- rijk. „Een groter team en uiter- ard ook veel meer leerlingen. Iet zal even wennen zijn, maar ga die uitdaging graag aan", ïerkt de inwoner van Roelo- irendsveen op. Het hele team - ier leerkrachten - neemt de di- bctietaken van het vertrekken- Bob Ravelli tussen 'zijn' kinderen. Dat is vrijdagmiddag afgelopen. Maandag staat hij in Bleiswijk voor de klas. FOTO BEN DE BRUYN de hoofd over. Voor Ravelli hij op de protestants-christelij- band en in een boekhandel. Zeg komt tijdelijk een fulltime-leer- ke basisschool De Schakel in maar twaalf ambachten en der kracht terug. Leimuiden. Daarvoor had hij di- tien ongelukken. Ik heb gezien Het wordt de derde baan van verse andere baantjes. „Ik heb en gemerkt wat ik leuk of verve- Bob Ravelli. Voordat hij naar gewerkt als fietsenmaker, verte- lend vind. En na 17 jaar kan ik Nieuwe Wetering kwam werkte genwoordiger, aan de lopende zeggen dat ik in het onderwijs mijn stekkie heb gevonden", al dus Ravelli. De vertrekkende directeur ka rakteriseert zijn periode in Nieuwe Wetering als uiterst ple zierig. „Het 75-jarig bestaan van de school en de kerstvieringen waren hoogtepunten. Daar werk je dan samen aan met de plaatselijke muziekvereniging, de oranjevereniging en het be jaardencomité en dan merk je hoe fijn het werken in een dorp is. Iedereen zet zich in. Maar ook de diverse projecten op school waren leuk. Zoals die van onlangs over de schilder Mondriaan. Ik was op een gege ven moment bij de expositie in Den Haag en kwam tot mijn verrassing leerlingen met hun ouders tegen. Dat deed me goed." Zelfs het laatste jaar, waarin strijd tegen de dreigende onder gang werd gevoerd, vond Ravelli niet vervelend. „Het was hart verwarmend om die eensge zindheid van het gehele dorp te zien. Dat kost veel energie. Vooral in de avonduren met de vele vergaderingen. Soms tot middernacht. Dan blijft er in derdaad wel eens werk liggen, maar het is nooit ten koste ge gaan van het onderwijs. Aan de andere kant heb ik het wel als verdrietig ervaren dat er in Alke made geen visie bestaat om het onderwijs te spreiden. De wet voorziet in die mogelijkheden. Gelukkig is de strijd nog niet de finitief verloren, maar daar wil ik niet veel over kwijt. Wel zal duidelijk zijn dat ik het nieuws over de school blijf volgen. Zoals iedereen betrokken blijft bij De Regenboog." Als eerste onthullen wij voor u de vormen van de Leolux Mincio: zitcomfort dat nu reeds is bekroond. Het design is van Hugo de Ruiter. Wij stellen u in de gelegenheid om de première van de Mincio mee te beleven. Terwijl de rest van Nederland nog even moet wachten, staat de nieuwste Leolux vanaf vandaag al bij ons in de zaak! 2-zitsbank v.a. 3595.- (in Wapitileer) Ook verkrijgbaar als 2V2 en 3-zitsbank Bijpassende fauteuil: Carabas 948 v.a. 2375.- LEOLUX

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15