Meer politietoezicht op straat 'Ik hou niet van een echte oorlog' 'Alert blijven op wensen gasten Leiden Regio Gemeenteraad eist beter toezicht op bouw van nieuwe Kimshoeve Bewoner Morsebellaan wil ook schadevergoeding wintig maanden cel oor poging tot moord tes huizen 't Palet opgeleverd lerkemblemen auto's in tel Beperkte woningbouw aan Prins Bernhardlaan Reinigingsrechten zijn e belastend geworden het beste I.D. voor uw nieuwe keuken chef henny van egmond, 071-35641-1, plv -chef s koenekoop. 071 -356429 Iplossen woninginbraak blijft belangrijke taak Hollands Midden ie politie Hollands Midden steekt dit jaar meer tijd in olitietoezicht op straat en in het fatsoenlijk afhandelen n"in woninginbraken. Daar staat tegenover dat burgers aker dan voorheen zullen moeten proberen 'kleine pro- leempjes' zoals burenruzie, zelf op te lossen. Ook de te-fiat in de boom' moet er voortaan door de burger zelf "'orden uitgehaald. strijding van de georganiseerde en milieucriminaliteit. Ook het voorkomen en oplossen van overvallen vraagt opnieuw veel tijd. Het aantal roofovervallen mag dit jaar namelijk niet hoger zijn dat in 1994, toen er 92 roof overvallen werden geregi streerd. Uit onderzoeken blijkt dat cri- iden monica wesseling tt'e politie Hollands Midden 1P eeft haar beleidsplan voor 195 gepresenteerd. Net als lorgaande jaren ("Je bereikt ngen nu eenmaal niet in één ar tijd.") gaat een belangrijk :el van de tijd van de 1385 van de politie, zitten in be- minaliteit het sterkst het gevoel van veiligheid aantast als het misdrijf dicht bij huis gebeurt. Een grote bankoverval in een wijk verderop heeft minder angstgevoelens tot gevolg dan het openbreken van het eigen tuinhuisje. „En dus gaan we weer vooral de woninginbraken sterk aanpakken. Elke inbraak wordt gevolgd door een buurt onderzoek en de technische re cherche komt altijd zelf ter plaatse. Dat betekent niet alleen dat we het de inbrekers moeilijk maken; het verhoogt ook het veiligheidsgevoel bij de bur gers", zegt woordvoerder C. Jongh. Mooie plannen terwijl Hol lands Midden al jaren roept dat er te weinig mankracht is om al les te doen. Jongh hierover: „We stoppen met klagen en gaan nu gewoon aan de slag." Hij erkent dat er bepaalde zaken blijven liggen. „Kijk, in principe doen we gewoon waar de maatschap pij om vraagt. Maar binnen be paalde grenzen. De burger moet zich zelf beter kunnen redden. Als er een kat in een boom klimt, moet die burger bijvoor beeld zijn buurman maar char teren om het dier eruit te halen. Vroeger lieten we dan meteen een auto voorrijden, maar dat kan nu niet meer." Meer blauw op straat bete kent overigens volgens de woordvoerder lang niet altijd politieblauw. Hollands Midden gaat samen met gemeenten, parkeerdiensten en andere par tijen, zoals huisbeheerders, overleggen hoe er zoveel moge lijk toezicht op straat kan ko men. Hoewel het formele be sluit daarover pas in de zomer van dit jaar wordt genomen, ziet het er naar uit dat de vrij willige politie weer terugkomt in Hollands Midden. Er is in elk geval op de begroting alvast 200.000 gulden voor gereser veerd. geving van het gebouw kost geld. De gemeenteraad had wel begrip voor deze ontwikkelin gen, maar vond dat het college de raad daarover niet tijdig had ingelicht. Verder vond de raad dat de gemeente de opdracht gever voor het project moest zijn en niet de Stichting Scou ting. Voorschoten blijft derhal ve verantwoordelijk. De ge meenteraad nam geen genoe gen met alleen toezicht op de bouw door de Stichting, het geen het college had voorge steld. De nieuwe Kimshoeve wordt gebouwd als leerlingbouw plaats door bouwbedrijf Niers man BV uit Voorschoten. voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten heeft gisteravond schoorvoetend ingestemd,met een krediet van ruim een mil joen gulden voor de bouw van de nieuwe Kimshoeve, het on derkomen voor de scouts en de Harmonie Voorschoten. De oude Kimshoeve is gesloopt om plaats te maken voor het bouwplan Laurentiushof. De nieuwe Kimshoeve wordt aan het Frans Halsplantsoen ge bouwd. De kosten voor het nieuwe onderkomen van de scouts zijn veel hoger geworden dan aan vankelijk was ingeschat. Reden voor de raad om gisteravond streng toezicht op de bouw te eisen om te voorkomen dat het allemaal nog veel duurder wordt. Het college van burge meester en wethouders zal op korte termijn met een voorstel over verscherpt toezicht ko men. Dat toezicht, mogelijk door een externe deskundige, zal zelfs extra geld mogen kos ten. De nieuwe Kimshoeve is duurder geworden vanwege prijsstijgingen, bouwkundige aanpassingen, het feit dat op aandrang van de buurt voor een iets gewijzigde locatie moest worden gekozen en ver plichte milieumaatregelen. Ook de aanpassing van de om- '"inbrekers slaan slag )pi iak doorschoten Bij een inbraak in de Britse school aan de Jan van en -Jooflaan in Voorschoten is in de nacht van woensdag op don- 3P derdag ongeveer 2500 gulden gestolen. Dit geld zat in een geld- visselaar en een kwartjestelefoon in de hal van het gebouw. Bei- Ie apparaten werden opengebroken. De inbrekers kwamen bin- ïen door een ruit te vernielen. Leiderdorper doet mee aan provinciaal kampioenschap stratego ^Auto gestolen eiderdorp Een personenauto die stond geparkeerd aan de Jondsdrafzoom in Leiderdorp is in de nacht van woensdag op londerdag gestolen. Het gaat om een Opel Kadett stationcar. Ê3 )iezelfde nacht werd uit een auto aan de Merelstraat een radio- :assetterecorder ontvreemd. De autokraker had het zijruitje van wagen ingeslagen. ken lukte het de man om het mes uit de handen van zijn vriendin te trekken. De officier van justitie eiste twee weken geleden terbeschik kingstelling en dwangverple ging. De verdachte gaf tijdens de rechtszitting echter te ken nen zelf het nut in te zien van een vrijwillige psychiatrische behandeling. Voor de officier iVas dat een reden om als alter natief een gevangenisstraf van dertig maanden te eisen, waar van zes voorwaardelijk. n 30-jarige vrouw uit Oegst- est is door de Haagse recht- nk veroordeeld tot dertig aanden gevangenisstraf, larvan tien voorwaardelijk, or het neersteken van haar end. De Oegstgeestse probeerde id vorig jaar haar vriend met 2Öessteken om het leven te 30engen. Ze stak de man twee er in borst en hals, terwijl hij te slapen. Na deze messte- eerste zes woningen in het der van het bouwplan 't Palet irden gisteren officieel opge- 'erd. De eerste bewoners van n nieuw huis aan de Ferdi- nd Bollaan kregen uit handen n wethouder F. ten Have de utels. In totaal worden er 31 iningen gebouwd op de lats van het oude schoolge- van 't Palet. Het gaat om ngezinswoningen, waarvan er ven aan de Rembrandtlaan n gebouwd, *twaalf aan de irschoten Ferdinand Bollaan en twaalf aan de Jan Steenlaan. Bouwbe drijf Niersman BV hoopt binnen anderhalve maand de bouw af te ronden. Alle bewoners kun nen dan hun huizen in. De wo ningen kosten tussen de 190.000 en 250.000 gulden. De belangstelling ervoor was groot. Er waren meer dan 700 gegadig den voor de 31 woningen. Op grond van diverse criteria, zoals het achterlaten van een goedko pe huurwoning, werden de ko pers geselecteerd. lerdorp» judy nihof n flink aantal auto's in de ïgeving van de Van der Valk umanweg en de Brittenstein Leiderdorp was de afgelopen ek niet veilig voor dieven van rkemblemen. Volgens de po- e hebben ze het niet gemunt één speciaal merk. „We den dat het om verzamelaars at van emblemen die hun bby op deze ontoelaatbare manier willen uitoefenen. Em blemen van Fiat, Mercedes, BMW, ze. nemen alles mee", zegt de politievoorlichter. De dieven wippen de plaatjes met een mes of schroevedraaier van de auto's af, waarbij de lak soms flink wordt beschadigd. Volgens de voorlichter was er jaren gele den ook een golf van embleem diefstallen in Leiderdorp. Daar na is het een hele tijd rustig ge weest op dit vlak. leiderdorp paulien koopmans „Een spel als Mens-erger-je-niet is niets voor mij. Je gooit met een dobbelsteen, kiest uit een paar pionnetjes, en dat is het dan. Nee, spannende spelen waarbij je een strategie kunt be denken en je fantasie gebrui ken, daar voel ik veel meer voor", vindt de 20-jarige Leider dorper Peter van der Neut. Ko mende zondag doet hij mee aan het Open Zuidhollands strate- gokampioenschap. Dit kam pioenschap is één van de voor rondes voor de landelijke finale, in oktober. Stratego is een spel met twee legers die het vaandel van de te genpartij proberen te veroveren. De legers bestaan uit stenen met verschillende militaire ran gen: van verkenner tot maar schalk. De stenen van de tegen partij kunnen 'geslagen' wor den, wanneer die een lagere rang hebben. Zijn interesse voor strategi sche spelen heeft Van der Neut duidelijk niet van een vreemde. „Mijn opa is nog steeds een groot liefhebber en mijn vader heeft zich vroeger ook avonden lang over het strategobord ge bogen. Tegenwoordig speelt mijn vader niet meer, maar mijn moeder denkt erover om zich ook te gaan inschrijven voor het kampioenschap. De wanddecoratie in de woonkamer van de familie Van der Neut getuigt van de familie interesse voor strategie en mili taire zaken. Er hangen immers een groot jachtgeweer, een hel lebaard en een spies. „Ik ben met stratego begon nen toen ik een jaar of vijftien was", vertelt Van der Neut. „Daarvoor heb ik een aantal ja ren fanatiek geschaakt, maar daar ging de lol langzamerhand een beetje van af. Schaken is namelijk sterk aan regels ge bonden. Het spel staat al snel vast na bepaalde openingszet ten. Bij stratego heb je zelf veel meer inbreng in het spel. Toch speel ik het niet zo vaak. Ik ken namelijk maar weinig mensen die het leuk vinden. Nog moei lijker is het om iemand te vin den met dezelfde speelsterkte. Gelukkig verleer je het niet zo snel. Zeker niet als je eerder ver dedigend dan aanvallend speelt, zoals ik." Behalve stratego speelt Van der Neut ook andere strategi sche spelen met een militair tintje. Dit zijn bijvoorbeeld si mulatiespelen, waarbij bepaal de slagen uit de Tweede Wereld oegstgeest loman leefmans De eigenaar van het huis aan de Morsebellaan nummer 60 eist opnieuw een schadevergoeding van enkele duizenden guldens van de gemeente Oegstgeest. Het stratennet in Haaswijk werd een paar jaar geleden dusdanig veranderd dat de koplampen van passerende auto's zijn huis inschijnen. Zijn buurman kreeg voor datzelfde euvel een bedrag van 8000 gulden uitgekeerd, hij niets. De buren kochten hun wo ningen in de veronderstelling dat de ontsluitingsweg van de wijk elders zou komen te liggen. De Oegstgeestse planologen wijzigden de plattegrond echter dusdanig dat deze weg vlakbij de twee huizen werd gesitueerd. De eigenaars van de twee hui zen eisten een schadevergoe ding omdat door de aanleg van de T-kruising Haaswijklaan- Morsebellaan hun woningen in waarde zouden zijn gedaald. Namens de gemeente deed het bureau Van Montfoort een on derzoek en kwam tot de conclu sie dat het huis op nummer 62 wèl en de woning op nummer 60 niet in aanmerking kwam voor een schadebedrag. De ge meente oordeelde in november van het vorig jaar overeenkom stig het voorstel van Van Mont foort en betaalde 8000 gulden uit. Daar tekent de betrokken buurman nu beroep tegen aan. De koplampen zijn volgens hem niet die van voorbijgaand ver keer maar het licht komt ook di rect zijn woning in. Verder zou den alle argumenten over lig ging en verkeersintensiteit het zelfde moeten zijn voor beide woningen. „Er is slechts een gradueel verschil tussen de bu ren en niet die van alles of niets", zo schrijft de eigenaar aan de gemeente. Het onder werp wordt binnenkort op nieuw behandeld in de ge meenteraad. voorschoten Er kunnen omstreeks 25 wonin- gon worden gebouwd op het terrein van de buitenpost afde ling groen aan de Prins Bern hardlaan in Voorschoten. Er komt ruimte beschikbaar om dat een afdeling van de plant soenendienst vertrekt. De ge meente houdt op donderdag 6 april een informatiebijeenkomst over de bebouwing van het ter rein. Die wordt gehouden in de recreatiezaal van het bejaarden centrum Adegeest aan de Bachlaan 21. Aanvang 20.00 uur. Voorzitter van de bijeenkomst is wethouder F. ten I lave van ruimtelijke ordening. Een defi nitief bouwplan is er nog niet, maar mogelijk zullen er oude renwoningen worden neerge zet. In het verlengde van de Prins Bernhardlaan kunnen 17 woningen worden gebouwd. In de richting van het Berkhout- park kunnen nog 8 woningen komen. voorschoten Peter van der Neut zal zich komende zondag bij het Open Zuidhollandse strategokampioenschap weer het hoofd breken over de beste strategie. foto hielco kuipers oorlog nagespeeld worden. „Maar ook een rollenspel zoals Dungeons and Dragons vind ik geweldig. Bij dit spel vind ik de fantasiewereld, het oproepen van een raadselachtige sfeer echter belangrijker dan het vechten." Op de vraag of hij zich kan of de vijand, is dus maar spel. voorstellen dat sommige men- Natuurlijk hou ik ook niet van sen het 'oorlogje naspelen' ab- echte oorlogen. Voor de troepen suilt niet kunnen waarderen, in het voormalig Joegoslavië antwoordt hij: „Voor al dit soort vind ik de beste strategie: weg spelen geldt dat het geen wer- wezen!" kelijkheid is. Het vechten en het aftroeven van de tegenstander, Informatie over bouwplan Baak de bedoeling er een 'beschaafd' bedrijf van te maken. Voor de woningbouw is een wijziging in het bestemmingsplan nodig. De woningen gaan in de vrije ver koop. Als woningbouw niet haalbaar is komt er alleen een showroom. De gemeente Voor schoten houdt op dinsdag 4 april een informatiebijeenkomst over dit bouwplan in de Vliet- zaal, van de Gouden Leeuw. Aanvang 16.30 uur. M. Laer- noes, hoofd ruimtelijke orde ning van de gemeente zal de vergadering voorzitten. Archi tect Verbeek geeft een toelich ting op het bouwplan. Garagebedrijf Baak in Voor schoten wil op de plaats van het oude pand aan de Veurseweg een showroom met drie boven woningen bouwen. Het bedrijf heeft de werkplaats inmiddels verhuisd naar het adres Veurse weg 81. Baak beschikt nog niet over een showroom. Op het ou de terrein is 1100 vierkante me ter beschikbaar. Het is de be doeling dat een kwart daarvan wordt bebouwd. Naast de showroom met woningen komt dan een parkeerterrein. De ge parkeerde auto's zullen vanaf de weg niet zichtbaar zijn; het is prschoten frank buurman hebben weinig moeite met deze belasting. Het aantal bezwaar schriften was in 1994 beperkt en de wethouder kreeg tijdens zijn wekelijkse spreekuur over de OZB nauwelijks klachten. Over de explosief stijgende tarieven van de reinigingsrechten maken de Voorschotenaren zich echter wel heel erg druk. De oorzaak van die stijging is bekend: de sluiting van de Leid- se vuilverbranding, het niet doorgaan van de verwerkingsin stallatie op Ypenburg, de schei ding van het afval, de afvoer van het vuil over grote afstand. De tarieven zijn in vijf jaar verdrie voudigd tot hetzelfde niveau als de OZB. Het Rijk is verantwoor delijk, omdat wettelijke eisen ten aanzien van verbrandings installaties en scheiding van af val de gemeenten op kosten hebben gejaagd. Ook zijn er be hoorlijke regionale verschillen. „Is het te rechtvaardigen dat burgers in de Leidse regio veel meer moeten betalen omdat hun vuilverbranding toevallig is gesloten. Waarom mogen de burgers in de Bollenstreek profi teren van toevallige gunstige meerjarige vuilafvoercontrac ten, terwijl het Leidse vuil tegen hoge kosten moet worden rond- Tweede hotel in Leiderdorp vandaag open leiderdorp» judy nihof Het nieuwe AC-hotel in Leider dorp heeft vandaag de eerste gasten verwelkomd. Het zestig kamers tellende gebouw tussen de Persant Snoepweg en rijks weg A4 had het eerste AC-hotel in Nederland moeten zijn. Het liep anders. Vijf AC-hotels, waaronder eentje in Bodegra ven, gingen Leiderdorp voor. „We zijn uiteindelijk hekkeslui- ter geworden", beseft bedrijfs directeur T. van der Horst. Zijn verklaring: „De eerste bouwaanvraag is al in novem ber '89 de deur uitgegaan. Ge hoopt werd dat het hotel vorig jaar maart open kon gaan. Maar we moesten met zoveel instan ties rekening houden, dat het langer heeft geduurd. Dat is na tuurlijk jammer." Het protest van het naastgele gen Ibis-hotel, dat vreesde voor concurrentie, heeft geen in vloed gehad op de voortgang, weet Van der Horst. „Ibis heeft maar heel even bezwaar ge maakt." De verhouding met Ibis is hierdoor volgens de directeur beslist niet verstoord. „We zijn goede collega's. Er is geen ran cune. Als ons hotel vol is, willen we ook best doorverwijzen naar ibis. Je moet de mensen toch onderbrengen?" Met concur rentie is bovendien niks mis, vindt Van der Horst. „Je houdt elkaar scherp. Het zorgt ervoor dat je niet indut, maar alert blijft op de wensen van de gas- slist geen overschot aan hotel kamers in Leiderdorp. „Er is een enorme run op ons hotel. We hebben trouwens vooraf een onderzoek laten doen. Daaruit bleek dat er grote behoefte is aan luxe kamers, die toch be taalbaar zijn." Die combinatie biedt het AC-hotel, aldus de di recteur. De prijs van een 'warm aangeklede' kamer met bad èn douche bedraagt 99,50 gulden per nacht. „We presenteren ons als 3-sterren-hotel, we geven 4- sterren-'kwaliteit en we vragen een 2-sterren-prijs." Voor conferenties en vergade ringen beschikt het gebouw over zalen met een totale op pervlakte van 300 vierkante me ter. „Het is geen puur zakelijk hotel. De zakenman voelt zich er thuis, maar ook de andere gasten. Hel hotel straalt luxe en warmte uit." Een sauna of an der vermaak kent het hotel niet. „Nee, dat moet je toch weer in de prijs van de kamer verdis conteren. Terwijl de gasten er dan misschien één keer gebruik van maken, moet je toch weer 120 of 130 gulden gaan vragen. Dan stuur ik de mensen die een keer naar de sauna willen, liever naar Van Houdt." De opening van het hotel ver liep vandaag vrijwel geruisloos. De officiële opening 'met toe ters en bellen' is pas 9 juni. Wel zijn de eerste gasten vandaag onthaald met champagne en bloemen. „We wilden deze dag toch een feestelijk tintje geven," aldus Van der Horst. VRIJE TIJD gezeuld", vraagt Ten Have zich af. Volgens de wethouder is Voorschoten nog steeds een goedkope gemeente met veel voorzieningen. Dat zal echter veranderen als de uitkering uit het gemeentefonds drastisch wordt verlaagd, waardoor de OZB-tarieven flink zullen moe ten stijgen. De onberekenbare afvalstoffenheffing komt daar dan nog eens bovenop. Het wordt hoog tijd dat het Rijk de pijn wat eerlijker verdeelt, vindt Ten Have. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 LEIDEN Rommelmarkt. De leidse Wel- zijns Organisatie houdt op zon dag 2 april in buurthuis Mor- schwijck aan de Topaaslaan een tweedehands markt. Het buurt huis is geopend van 13.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13