LWO vreest voor ontslag personeel jOntwikkeling nieuwe geneesmiddelen in gevaar' Gildebord Pieterskerk is straks weer leesbaar D66: Burgerraadslieden moeten te veel inleveren Tennisbanen mogelijk ook in de winter open jRIJDAG 31 MAART 1995 Politie /i q De politie Hollands I J Midden steekt dit jaar meer tijd in politietoe zicht op straat en de af handeling van woningin braken. Vertrek A j- Bob Ravelli vertrekt I 3 als directeur van de Regenboogschool in Nieu we Wetering. Over ander half jaar bestaat de school niet meer. Exclusief bij Dl K U R Librisboekhandel Leiden in WO II van dag tot dag door Buck Goudriaan prijs 39,50 Leiden - Leiderdorp - Oegstgecst - Voorschoten fcn bezuiniging van 54.000 gul- In op gymzalen is volgens J.M. ildemond 'desastreus" voor fe Leidse gymnastiekverenigin- jn. „Het kan weleens de lodsteek zijn", aldus de voor ster van de Gezamenlijke £idse Gymnastiekverenigin- ■uldemond vermoedt dat :1 schoolbesturen van het bij- ider onderwijs de avondver- ^liur van gymzalen staken als RJ bezuinigingen doorgaan. De iHondverhuur is dan niet langer stendekkend te maken. „In t slechtste geval komen hier- or minimaal 179 uren te ver- llen", zei Guldemond tijdens J raadscommissie welzijn/mi- f u. „Dat betekent dat 35 pro nt van de zalen niet meer Drdt verhuurd. Aangezien de rnnastiek maar liefst 44 uur, n 25 procent van de huurtijd, or haar rekening neemt komt n groot aantal verenigingen grote problemen door deze zuiniging." Beperking van het aantal uren dt er toe dat de druk op ande gymzalen groter wordt. „Dat I leiden tot ledenverlies, met bi de kinderen. Door dit penverlies ontstaat weer een rlies op inkomsten." I Wethouder H. de Goede wil B gevolgen van de bezuiniging gymzalen nogmaals in kaart ingen. „Wij hadden heel sterk idee dat deze bezuiniging de gymnastiekverenigingen !t tot tariefsverhogingen zou De Goede wil tariefs- rhogingen bij gymverenigin- 'voorkomen'. i, Mary Geveke schildert opnieuw de tekst van het bord van het timmermans- en metselgilde dat in de Pieterskerk hangt. leiden paulien koopmans Het grote gildebord in de Pie terskerk wordt momenteel ge restaureerd. Restaurateur F. Roskam is samen met stagiaire M. Geveke zo'n twee a drie maanden bezig om het zeven meter lange, vier meter hoge en achthonderd kilo zware bord naast de zuidingang van de kerk in oude staat te herstellen. Het gildebord in de Pieters kerk is in 1648 ter ere van het timmermans- en metselaarsgil de gemaakt. Een gilde was van af de Middeleeuwen tot de 18e eeuw een vereniging van beoe fenaars van hetzelfde beroep of ambacht. Zo bestonden er bij voorbeeld kleermakersgilden, mandenmakersgilden en gilden van schoenmakers. Bekend en berucht zijn de grote overvloe dige feestmaaltijden die de gil den regelmatig gaven. Links en rechts bovenaan het bord staan de wapens van Lei den en Holland afgebeeld. In het midden staat het eigen wa pen van het gilde. Hierop zijn een soort vroege voorloper van de waterpas, een winkelbaak, een lineaal en een passer te zien. De versieringen aan de rand bestaan ook uit allerlei timmermansbenodigdheden: zagen, beitels, boren, een nijp tang en een niet duidelijk te identificeren soort beitel met een hele lange steel en versierde kop. Op het bord zelf staat een tekst waarin vol lof over het timmermansambt wordt ge schreven. Roskam denkt dat het bord speciaal voor de kerk is ge maakt. „Want in het voormalige pand aan de Oude Vest 87 waar het timmermans- en metse laarsgilde gevestigd was, kan dit bord nooit gehangen hebben. Het is daarvoor veel te groot. Maar het kwam vroeger wel va ker voor dat gilden in een kerk een eigen plekje hadden waar zij een bord met de attributen ophingen en beeldjes van hun beschermheiligen plaatsten. Ze hadden dan als het ware een kerkje binnen de kerk, waar soms ook kleine diensten ge houden werden. Je zou het kun nen zien als een soort sponso ring. De gilden kregen hun ei gen plaats en de kerken waren blij met de decoratie van de lege wanden. Ook na de Reformatie, toen de gilden geen feesten meer in de kerken mochten ge ven bleven sommige gildebor- den gewoon in de kerk han gen." Bij de restauratie van het bord verwijdert Roskam de la gen van een eerdere restauratie, die volgens hem in 1947 door medewerkers van museum De Lakenhal is uitgevoerd. „Ik heb ontdekt dat achter sommige zwarte vlakken nog oud schil derwerk zit. Dit zal ik naar bo ven proberen te halen. Verder vul ik de gaten en scheuren in het hout op met kit, en breng ik over het hout nieuwe laagjes verf en vernis aan, maar dan op zo'n manier dat de oude verf nog wel te zien is'. Hoewel er over verschillende versieringen in het verleden heen is geschil derd, was het bord oorspronke lijk ook vrij kaal. Als je dit bord vergelijkt met de vier andere gil- deborden in de Pieterskerk dan is dit een behoorlijk sober bord, van een beetje een armetierig gilde. Aan de achterkant van het bord is goed te zien dat het uit allemaal restjes bijeengeraapt hout bestaat: stukjes gladge- schuurd en ruw grenen en eiken in allerlei soorten en maten. Het doel van de restauratie is de afbeeldingen en de tekst op gildebord weer voor jaren zicht baar en leesbaar te maken. Zo wordt dit bord voor het huidige publiek en het nageslacht be waard. De kosten van de restau ratie bedragen tussen de 20.000 en 30.000 gulden. Dit bedrag heeft de Pieterskerk via subsi dies en donaties verworven. ratie Leidse hoogleraar A. Cohen bij benoeming in de klinische farmacologie i>en caroline van overbeeke t ontwikkelen van nieuwe ge- middelen wordt steeds dijker en duurder. Dit leidt hoge medicijnprijzen en ho- kosten van de gezondheids- J tg. Daardoor komt het ont- in,kkelen van nieuwe genees- 'delen voor ziektes als kan- 1, dementie, reuma, AIDS en ültiple sclerose in de knel. J)it zei professor dr. A. Cohen Wtimiddag in zijn rede ter gele- riheid van zijn benoeming tot 4flogleraar in de klinische far- Jcologie aan de Leidse Rijks- TOversiieit. Cohen is directeur van het Centrum voor Humaan Geneesmiddelonderzoek (CHG) dat de effecten van geneesmid delen in de mens onderzoekt. Onbetaalbaar Volgens professor Cohen geeft de farmaceutische industrie steeds meer geld uit aan onder zoek en ontwikkeling van nieu we geneesmiddelen, waardoor die onbetaalbaar dreigen te worden. „In 1993 heeft de far maceutische industrie ongeveer 39 miljard gulden uitgegeven. Om een redelijk rendement te krijgen van deze investeringen moet de omzet in het jaar 2003 wereldwijd 600 miljard bedra gen: dat betekent een jaarlijkse groei van maar liefst 13 procent. Een manier om dat te bereiken is het verhogen van de prijzen, maar dat vindt de overheid niet acceptabel. Het gevolg is dat de motor van nieuw geneesmidde lenonderzoek vastloopt. Door de steeds strengere vei ligheidseisen wordt het testen van geneesmiddelen steeds in tensiever en kostbaarder. Co- hen: „We willen immers zo min mogelijk risico's en bijwerkin gen. Bovendien zijn alleen de moeilijk te behandelen ziektes overgebleven: dat heeft te ma ken met de veroudering van de bevolking en het succes van de huidige geneesmiddelen. De complicaties van chronische aandoeningen zoals dementie en reuma openbaren zich pas na jaren: dat maakt het nodig om een veel groter aantal pa tiënten voor langere tijd te on derzoeken. En dat is erg kost baar." Testen De farmaceutische bedrijven houden het hoofd boven water door fusies aan te gaan. Bezui nigingen in de gezondheidszorg leiden ertoe dat behandelend artsen in ziekenhuizen steeds minder mogelijkheden hebben om bestaande geneesmiddelen te testen. Volgens Cohen is dat laatste juist hard nodig. „Een voorbeeld is het nut van aspiri ne. Recent onderzoek heeft aangetoond dat het toedienen ervan na een hartinfarct de sterfte na één jaar met 20 pro cent vermindert: in Nederland zo'n 800 mensen! Onbegrijpelijk dat in Amerika slechts de helft van de patiënten met een der gelijk middel wordt behandeld: hierdoor overlijden jaarlijks 7000 mensen extra." Daarom moeten de farma ceutische industrie, universitei ten en ziekenhuizen hun onder zoek en kennis van nieuwe en bestaande medicijnen bunde len, zo vindt Cohen. „Artsen moeten geschoold worden zo dat zij alleen nog geneesmidde len voorschrijven die hun nut bewezen hebben. Het geld dat hierdoor wordt bespaard, kan worden gebruikt voor onder zoek naar nieuwe geneesmid delen. Bovendien is het zinvol om het overheidsingrijpen te beperken en de prijzen van ge neesmiddelen vrij te laten." D66 is tegen de voorgenomen bezuiniging van 150.000 gulden op het Instituut Burgerraadslie den. Ook de PvdA aarzelt om dit collegevoorstel goed te keuren. J. Sorgdrager (D66) zei gister avond in een vergadering van de commissie welzijn/milieu dat de voorgenomen korting veel te hoog is. Haar fractie stelt voor de voorgenomen korting te halveren. Sorgdrager zei dat het IBR door het collegevoorstel prak tisch wordt 'geliquideerd'. Door de korting van 150.000 gulden wordt het instituut gehalveerd. Bij het IBR werken nu drie juris ten. „Als de overheid de samen leving zo ingewikkeld maakt dan moeten er ook mensen zijn om je te leiden door het oer woud." S. de Vreeze (PvdA) zette een 'groot vraagteken' bij de korting van 150.000 gulden. „Wij moe ten nog eens heel dringend na denken of deze bezuiniging wel rechtvaardig is." Ook de overige fracties gaven te kennen dat net IBR wel 'erg hard' wordt aangepakt. Wethouder H. de Goede (D66) wil met de tennisverenigingen onderhandelen over 'randvoor waarden' bij een voorgenomen bezuiniging van 150.000 gulden. Beide partijen willen onder meer praten over het aanbren- gen-van een andere 'toplaag' op tennisvelden. Door aanpassing van de ba nen kunnen tenniscomplexen ook in de winter worden ge bruikt. Uitbreiding van het speelseizoen geeft meer inkom sten. De gemeente denkt dat priva tisering op termijn haalbaar is. De tennisverenigingen denken dat dit onder de huidige om standigheden onhaalbaar is. Het speelseizoen op gravelba- nen is daarvoor te kort. De ver enigingen zouden voorts te klein zijn om zonder subsidie hun complexen te beheren. De voorgenomen bezuiniging van 150.000 gulden zou een gemid delde stijging van de contributie van 30 procent tot gevolg heb ben. De Goede zei gisteravond, tij dens de raadscommissie wel zijn/milieu, niet af te willen zien van de korting op tennisvelden. Babbeltruc werkt in cd-winkel leiden Door de verkoper handig aan te praat te houden, heb ben drie nog onbekende mannen gistermiddag voor een be drag van 1600 gulden aan platenbonnen kunnen stelen uit een cd-winkel aan de Haarlemmerstraat. Terwijl twee van de drie de verkoper lieten zoeken naar een speciale cd. sloeg de derde zijn slag. Achter de toonbank griste hij de bonnen weg en ook nog eens 800 gulden aan contant geld. Tijdens de dief stal waren vijf andere klanten in de zaak. Die hebben de poli tie een nauwkeurig signalement van de dieven kunnen geven. Illegaal gas en licht afgetapt leiden Een 30-jarige bewoner van de Morsweg heeft bekend dat er illegaal gas en elektra in zijn eigen woning is afgetapt. De EWR is voor 1300 gulden benadeeld. Het energiebedrijf had in de zomer van het vorig jaar de man afgesloten omdat hij een schuld van 3000 gulden had opgebouwd. Daarna is het zegel van de installatie verbroken. De man zegt dat hij dat zelf niet gedaan heeft, maar dat logés de schuldigen zijn ge weest. Cursus stoppen-met-roken leiden Voor rokers die eindelijk van hun nicotine-verslaving af willen komen, begint op maandag 3 april een cursus stop- pen-met-roken. In het wijkgebouw van de stichting Thuis zorg Groot Rijnland aan de Robijnstraat wordt van 19.30 tot 21.30 uur een introductiebijeenkomst gehouden. Daarna vol gen bijeenkomsten op 10,12,13,18, 20 en 26 april en op 10 en 24 mei. Alle cursisten stoppen met roken op de eerste bij eenkomst. Deelname kost 125 gulden per persoon. Opgave via 01718-56679. Forse ingrepen nodig bij nieuwe bezuiniging Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk als de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) opnieuw fors moet bezuini gen. Directeur A. Flapper verwacht dat er met een nieu we korting van 850.000 gulden 'fors gesneden' moet wor den in de nieuwe welzijnsorganisatie, die drie maanden geleden is opgezet. leiden erna straatsma Van de nieuwe opzet van de LWO komt volgens Flapper wei nig terecht als er vlak na de start alweer gereorganiseerd moet worden. „Het is bijna ondoen lijk om een goede start te ma ken als er al meteen een zwaard van Damocles van 850.000 gul den boven je hoofd hangt", zei Flapper gisteravond in de raadscommissie welzijn/milieu. Het LWO is vorig jaar ontstaan uit een fusie van het Sociaal Kultureel Werk Leiden (SKIL) en de Stichting Welzijn. Flapper pleitte er gisteren voor de bezuinigingen op het welzijnswerk te beperken tot vier ton. Dit bedrag komt over een met de door het rijk door gevoerde bezuinigingen op wel zijn. „Dat zou de consequenties veel hanteerbaarder maken." De directeur vindt de korting, die 'nieuw beleid' mogelijk maakt, onlogisch. De wijkge richte aanpak van de LWO is volgens Flapper al nieuw beleid. „Bezuinigen op de LWO is dus feitelijk nieuw beleid afbreken voor nieuw beleid. Niet erg han- De vrijwilligers die in buurt huizen werken vrezen dat de bezuiniging in hun nadeel zal werken. Door het schrappen van betaalde banen wordt de werkdruk van vrijwilligers gro ter, verwachten ze. Een aantal vrijwilligers bood wethouder H. de Goede (D66) 1453 handteke ningen aan ter ondersteuning van deze mening. De fracties steunden Flapper in zijn betoog dat op de LWO een 'zware wissel wordt getrok ken', maar willen de bezuini ging toch doorzetten. „Die 850.000 gulden is een enorm groot bedrag, maar ik zou ook niet weten hoe het anders zou moeten", aldus Greetje van Gruting (WD). H. Kruit (CDA) betwistte dat er door de bezui niging 'nieuw beleid' wordt af gebroken. Ook op het nieuwe 'wijkgerichte werken' kan vol gens hem worden gekort. 'Grap' in de Burcht levert celstraf op Een 19-jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. De man duwde vorige zomer een 20-jarige Leimuidenaar 'voor de grap' van de Burcht. Het slachtoffer had een ge broken arm en een gekneus de voet en werd beroofd v een pakje sigaretten. De Leimuidenaar werd v de binnenste rand van de Burcht afgeduwd omdat hij weigerde een pakje sigaret ten af te geven. De Leidenaar schopte een vriend in zijn gezicht en dreigde hem ook van de rand af te zullen gooi en. De dader werd gepakt omdat de Burcht tijdens de zomermaanden met een vi deocamera wordt bewaakt. Twee weken geleden eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van twee jaar tegen de Leidenaar. De dader is meerdere malen veroor deeld door de kinderrechter. BIJBAANTJE Lange tijd heb ik de wens gekoesterd burgemeester te wor den. Inmiddels weet ik wel beter. Nu wil ik wethouder wor den. En als ik dat eenmaal ben, wil ik lid worden van het provinciebestuur, van Provinciale Staten. Want dat is maar anderhalve dag werk in de maand. Het levert 20.000 gulden bruto per jaar op en een onkostenvergoeding van 3000. Dat wordt feest! De Leiderdorpse wethouder mevrouw Huigen krijgt al deze weelde in haar schoot geworpen. Zij maakt sinds kort deel uit van de grote WD-fractie in het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Het zijn trouwens haar woorden dat die func tie in Den Haag maar anderhalve dag werk in de maand vergt. Zelf plaats ik daar vraagtekens bij. In Leiderdorp zijn ook kritische kanttekeningen geplaatst bij die dubbelfunctie van wethouder en statenlid. Volgens de wetten en regels is het toegestaan. Een belangrijke vraag van de kritikasters is evenwel of mevrouw Huigen niet met haar- zelve in de knoop geraakt indien Leiderdorp iets wil dat in druist tegen de plannen van de provincie of omgekeerd. Waarvoor, voor wie kies je dan? Hoe ga je daarmee om? Ik vind het opmerkelijk dat een wethouder die vijf dagen per week in dienst is van de gemeente tijd heeft voor zo'n seri euze bijbaan. Want wie zijn werk in het provinciebestuur goed wil doen, heeft natuurlijk niet voldoende aan ander halve dag in de maand. Nou moet worden gezegd dat die liberale fractie in de staten van Zuid-Holland wel erg groot is geworden. Ze heeft 28 van de dik tachtig zetels. Die verkiezingswinst heeft ze mede te danken aan de grote Bolkestein die met op- en aanmerkin gen over het asielzoekersbeleid CD- en CP'ers tot zijn partij wist te bekeren. Hoe meer zetels een partij in de staten heeft, des te minder werk statenleden behoeven te verrichten. Je wordt dan meer een soort stemvee. Je weet soms niet waarover het gaat - ze ker niet als je er maar anderhalve dag aan besteedt - maar de partij verwacht wel van je dat als het er op aankomt je haar standpunt deelt. In de hele discussie rond de bijbaan van mevrouw Huigen zijn de plaatselijke, Leiderdorpse raadsleden onvoldoende kritisch. Niemand vraagt zich bijvoorbeeld af hoe het toch mogelijk is dat mevrouw Huigen vijf dagen werkt en betaald krijgt, terwijl haar collega-wethouders Van Dijk en Bouman met zware portefeuilles daarvoor maar twee of drie dagen nodig hebben? Werkt mevrouw Huigen helemaal niet zoveel als zij zegt of is zij wat traag? Er kan veel in anderhalve i jjj£ dag. Maar het is tekort om goed werk te verrich- IJnjfl Km ten voor het volk dat me- Lffly Jm* vrouw Huigen tot haar hoge democratische plicht heeft geroepen. ^^B Haar versimpeling van dat werk is een belediging .\^PB van de kiezer. Het is treu- rig dat zij daarvoor ook nog eens 23.000 gulden vangt. Dat riekt naar mis bruik van gemeenschaps gelden. 'ogelaar opent ïformatiecentrum ce-voorzitter van het FNV Ella jgelaar opent woensdag 5 iril om 14.30 uur het informa- icentrum voor Beroepsonder- ijs en Volwasseneneducatie VE). Dat centrum geeft infor- atie en advies over opleidin- n in het beroepsonderwijs en ;t volwassenenonderwijs. Het U /E is een initiatief van onder 9 idere het Boerhaave College", 1 Middelbare Technische Sec- rschool, de Streekschool voor 11'2 geleidend Beroepsonderwijs r i de Castellum Scholenge- e eenschap uit Alphen. gymnastiekclubs tiden noodklok r den erna straatsma

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11