Cultuur Kunst Dansers in gevecht met de ruimte bewondering 99 'rins Charles op video Mahlerfeest in Amsterdam ook voor de thuisblijvers Kans op teruggave Koenigs-collectie EF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471PLV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356473 )irigent Bolsjoi ook weg lOSKOuDe dirigent van het Bolsjoi-theater in Moskou, Aleks- ndr Lazarev, heeft gisteren zijn ontslag ingediend na de benoe- ling van Vladimir Vassiljev tot nieuw artistiek leider van het ge- elschap. Lazarev is de laatste van de oude garde dirigenten van et Bolsjoi. Hij gaat weg na een loopbaan van 20 jaaar. De chef- horeograaf Joeri Grigorovitsj en de chef-decorontwerper Valeri ,evental traden twee weken geleden af. )iefstal uit Museum van Loon msterdam Uit het Amsterdamse museum Van Loon is, naar nu lijkt, onlangs een schilderij van Rembrandt-leerling Jurriaen Ivens gestolen. Het werk uit 1667 toont een afbeelding van de msterdamse burgemeester Willem van Loon. De waarde van et portret op de kunstmarkt is moeilijk te schatten. Het muse- m heeft inmiddels 10.000 gulden uitgeloofd voor een tip die tot plossing van de diefstal kan leiden. Net als bij de diefstallen van childerijen uit het Rembrandthuis, vorig jaar, ontbreekt van de aders nog elk spoor. hef-dirigent Residentie Orkest blijft en haag Evgenii Svetlanov heeft zijn contract als chefdirigent an het Residentie Orkest in Den Haag verlengd tot 1 september 999. Jaarlijks zal hij het orkest tien weken leiden, hetzelfde aan- d als onder zijn huidige contract. De 67-jarige Rus gaf in febru- ri 1993 zijn eerste concerten als chefdirigent van het Residentie Irkest. Volgend seizoen geeft het orkest zestien abonnements- oncerten onder zijn leiding in de Haagse Dr. Anton Philipszaal. mei 1996 maakt het Residentie Orkest onder Svetlanov een mrnee door Zwitserland met concerten in Bazel, Bem, Zürich n Genève. lapper Eazy-E overleden )s angeles Pionier van de 'gangster' rap, Eaz^-E, is gisteren aan ids overleden. De 31-jarige rapper wiens werkelijke naam Eric bright was, maakte zijn ziekte vorige maand bekend. De voor- alige drugsdealer bracht de rap van de zwarte woonwijken in e binnensteden over naar de welvarende Amerikaanse buiten- W ijken. Wright richtte de groep N.W.A. op die in het midden van e jaren tachtig een aantal hits scoorde die in gespierde raptaal, e 'gangster' rap, ten gehore gebracht. De groep die inmiddels sr ziele is, wekte met hun grove teksten veel onrust. Meesterwerk Krisztina de Chatel opnieuw op het repertoire lit Disney gaat de verfilming een kinderverhaal van de tse prins Charles op video brengen. De prins schreef het haal 'De Legende van chnagar' in 1970 om zijn )ers te vermaken. Een studio Wales maakte er een teken- n van, die in 1993 door de C op de televisie werd uitge- nden. let verhaal, met een bood- tl lap over het milieu en maat- ïappelijke verantwoordelijk heid, gaat over een man in een grot die het leven in zijn omge ving verstoort door een warm waterbad te installeren. Charles liet via zijn secretaris Richard Aylard weten opgeto gen te zijn over het plan van Disney, dat hij ziet als blijk van waardering voor de filmmakers uit Wales, zo schreef de Sunday Times. Volgens de krant zal Charles het geld dat hij aan de video verdient storten in zijn liefdadigheidsfonds voor de ontplooiing van jongeren. dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Staunch' door Dansgroep Krisztina de Chatel. Gezien: 29/3, LAKthe- ater, Leiden Nog te zien: 30/3 en 31/3, 20.30 uur, LAKtheater. 'Staunch' van Dansgroep Krisz tina de Chatel dateert van 1987. De choreografie staat nu op nieuw op het repertoire. En dat is een goede zaak, want 'Staunch' is een meesterwerk. Krisztina de Chatel heeft in deze voorstelling Afrikaanse dansbe wegingen verwerkt, die zij op een studiereis naar Senegal en Ghana heeft leren kennen. Toch is 'Staunch' geen Afrikaans dansstuk. Het draagt onmisken baar de persoonlijke stijl van De Chatel. De Afrikaanse bewegin gen hebben daarin een natuur lijke plaats gekregen. Prachtig is de opbouw van een traag begin naar heftigheid en indringende ritmes. Bewe gingen die helder en op het eer ste gezicht eenvoudig zijn, wor den uiterst vernuftig met elkaar gecombineerd. De posities van de dansers ten opzichte vari el kaar veranderen voortdurend op een geraffineerde manier. De gebaren worden door de groep gelijktijdig gemaakt, maar op een ander moment juist weer niet, of er is een danser die kor te tijd los van de groep zijn ei gen bewegingen maakt. De voortdurend verschuiven de patronen maken de voorstel ling van begin tot het eind spannend. De dansers lijken met hun bewegingsreeksen aan mechanische wetten onderwor pen. Toch verstaat Krisztina de Chatel de kunst krachtige emo ties op de toeschouwer over te brengen. Die emoties zijn, zoals vaker bij De Chatel, beklem mend. Direct aan het begin is er al een sfeer van isolement en onmacht. De vijf mannen dan sen in een ruimte die door een doorzichtige wand van het pu bliek gescheiden is. Ruimte speelt een cruciale rol in 'Staunch'. Sommige bewe gingen worden door de dansers in verschillende richtingen ge- 'Staunch' van Krisztina de Chatel beleefde zijn première tijdens het Holland-festival van 1987. Nu is de choreografie opnieuw te bewonderen. maakt. Daardoor is de spanning tot in de uithoeken van de dansvloer werkzaam. Maar de dansvloer is niet constant. Het decor bestaat uit .wanden die verschuiven en de ruimte voor de dansers kleiner maken. Zij moeten zich aan deze beper king aanpassen. Aan het eind wordt de ruimte zo klein dat el ke beweging onmogelijk wordt gemaakt. Het is dus een strijd tussen de dansers en de ruimte die zij willen beheersen. De dansers stralen grote kracht uit met hun armgebaren en gebalde vuisten. Nu en dan doen ze denken aan body-buil- ders. Maar almachtig zijn ze niet. Op sommige momenten staan ze gekromd en lijken ze onderdrukt te worden door iets dat veel machtiger is dan zij. Dit beklemmende thema leidt tot FOTO MAARTEN BRINKCREVE een fatale afloop: de wanden schuiven zo ver naar voren, dat de dansers als vliegen tegen de voorwand geplet worden. Ik vond dat deze afloop wat abrupt kwam, maar het miste zijn uitwerking niet: het zag er onthutsend uit. Mondriaan: strop van een paar ton den haag gpd De Mondriaan-expositie in het Haags Gemeentemuseum moet volgens de laatste prognose re kening houden met een strop van naar schatting een paar ton. Dat is bevestigd door directeur Frits Becht van de Stichting Mondriaan '94. De stichting had op zeker 300.000 bezoekers ge rekend. De toeloop is echter zo tegengevallen dat het museum nu uitgaat van een 'eindstand' van 175.000 cl 200.000. Met nog vijf weken te gaan hebben nu 130.000 mensen de expositie bezocht. Daar zijn on geveer 10.000 niet betalende bezoekers als sponsorrelaties bij inbegrepen. „De begroting is sluitend bij 200.000 bezoekers. Bij 20.000 tot 30.000 minder ko men we uit op een verlies van naar schatting drie ton", aldus Becht. Hij wijst er nadrukkelijk op dat de expositie ook naar Washington en /New York gaat, zodat er in elk geval nog inkom sten uit de catalogusverkoop worden verwacht. Ook kan het bezoek tijdens de paasvakantie in april wellicht nog extra aan trekken. Het stichtingsbestuur komt 7 april bijeen om de cijfers op nieuw op een rijtje te zetten en een aangepaste begroting te maken. Daarbij kan het bestuur rekenen op een vooraf beschik baar gesteld garantiekrediet van drie ton van de gemeente Den Haag voor het geval de expositie een strop zou worden. „Het is opmerkelijk dat een expositie van een Nederlandse kunstenaar met een wereldre putatie hier minder loopt dan verwacht. Ik heb daar geen ver klaring voor", aldus Becht. De Mondriaan-expositie duurt nog tot en met 30 april, Begin februari werden de toe gangsprijzen al verlaagd voor de 'rustige' uren na 16.00 uur. Ter gelegenheid van de expositie is het museum tot 21.00 uur ge opend. deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, etzij zijdelings met kunst en cultuur te maken ibben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde jchten. Van de snuifdoos van oma tot het ijsgedraaide muziekstuk i alles wat daar tussen zit. andaag spreekt Lidy van 3 der Spek, textielkunstenares, pianolerares en als muziekrecensent ;rbonden aan deze krant, aar bewondering uit voor de wilde zwijntjes van enneke van Doorn. „Ze inspirereren mij in m'n 'erk. Plotseling komen er llemaal van die zwijntjes ipdraven in mijn textiele objecten." amsterdam anp Met tien verschillende uitzendingen viert de AVRO-televisie het Mahlerfeest 1995 duchtig mee. De bijdragen van de omroep bestaan uit re gistraties van concerten, documentaires en een speelfilm. Tijdens het feest brengt Radio 4 vrijwel dagelijks rechtstreekse uitzendingen. Het feest wordt van 1 tot en met 17 mei in het Concertgebouw in Amsterdam gehouden. De componist Gustav Mahler onderhield een hechte band met het Concertgebouw en de hoofdstad. Door toedoen van dirigent Willem Mengelberg is de muziek van Mahler aan de man gebracht, want in eerste instantie konden critici en publiek zijn werk niet pruimen. Het feest biedt een inte grale uitvoering van al zijn symfonieën. De AVRO zet het feest al op 26 april in met de uitzending van de speelfilm over Mahler van Ken Russell uit 1974. Omdat Mahler en Mengelberg zo met elkaar verbonden waren, nam Pieter Va rekamp de gelegenheid te baat een documentaire over de dirigent te maken. Honderd jaar geleden kwam Mengelberg naar Amsterdam. Hij zou een halve eeuw zijn stempel op het Nederlandse mu ziekleven drukken. „Voor de oorlog populairder dan de koningin, bekender dan welke sportheld", zegt Varekamp. Na de oorlog kreeg hij een dirigeerverbod omdat hij tijdens de bezetting in Duitsland en andere landen is blijven optreden. Verguisd en vergeten is hij gestorven. Drie concertregistraties en twee documentaires komen tot stand met steun van het Stimulerings fonds Nederlandse Culturele Omroepprodukties. In samenwerking met de Media Academie in Hil versum is de omroep tevens betrokken bij de concertuitzendingen in de tent op het Museum plein, waar bijna tweeduizend bezoekers via beeld- en geluidsverbindingen rechtstreeks getui ge kunnen zijn van de concerten in de Grote Zaal. Op de radio, waar alle zendgemachtigden op naar eigen zeggen unieke wijze samenwerken, wordt naast de uitzendingen van de concerten een Mahler-journaal uitgezonden, want de orga nisatoren verwachten een heuse Mahler-gekte. Musea moeten van Nuis meer samenwerken ruswuk anp concert. Toen ik de zwijntjes zag was ik meteen verkocht. Ik had er direct mijn hart aan verpand. Jenneke van Doorn heeft er een heleboel gemaakt. Steeds anders. Ze hebben allemaal een ander karakter. Dat zie je. De zwijntjes zijn gemaakt van chamotteklei, niet uit één stuk maar heel grof opgebouwd, uit kleine stukjes klei die er steeds opgedrukt zijn. Ze hebben streepjes van witte klei. Dat zijn de nestharen... Het jonge, het vrolijke, het eigenwijze... dat spreekt mij het meest aan in de zwijntjes. Die achterste heeft van die gekke pootjes, die vind ik heel leuk. Maar ze zijn allemaal bijzonder. Ik word er heel vrolijk van. Ze zijn niet alleen aardig om naar te kijken, ik speel er ook mee, ben ze steeds aan het verzetten. En ze inspireren mij in mijn werk. Ze komen plotseling opdraven in mijn textiele objecten. Dat die zwijntjes mij zo aanspreken heeft ook te maken met een jeugdherinnering. Als kind, op vakantie in Nunspeet, ging ik met mijn vader wilde zwijnen kijken. Mijn vader ging niet over de grens dus we kwamen daar nogal eens terug. Helemaal niet erg, ik vond het heerlijk. De zwijnen maakten veel lawaai. Die geluiden hoor ik weer als ik naar de zwijntjes van Jenneke van Doorn kijk. Dat gesnuffel, het knorren, de takken die kraakten als ze er over heen liepen. Het zijn geluiden die een geluksgevoel teweegbrachten dat nu opnieuw wordt opgeroepen. tekst «jan rusdam foto hielco kuipers Musea moeten veel meer ge bruik gaan maken van eikaars collecties. Er zijn wel initiatie ven om samen te werken, maar dat leidt nog te weinig tot ge meenschappelijk gebruik van de verzamelingen. Staatssecre taris Nuis van cultuur zei dat gisteren in Rijswijk bij de ope ning van de nieuwe bedrijfs ruimten van de afdeling Collec tiebeheer van de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK). Nuis wil, dat de musea meer initiatieven ontplooien om in houd te geven aan de 'Collectie Nederland'. Dat begrip werd in 1990 geïntroduceerd door de toenmalige minister van cultuur d'Ancona. Zij koos daarmee voor een nationaal collectiebe leid in plaats van het collectie beleid per museum. Dat bete kent dat er tussen musea een le vendig verkeer van ruilen, schenkingen en langdurige bruiklenen op gang zou moeten komen en dat musea zich meer zouden moeten specialiseren. Dat idee lijkt volgens Nuis aan te slaan, maar het blijft nog te veel bij woorden. Afspraken over gestolen kunst op komst voorschoten anp Gestolen en of illegaal geëx porteerde kunstwerken moe ten worden teruggegeven aan de rechthebbende. Een op handen zijnde internationale afspraak vormt de juridische basis voor dat uitgangspunt, dat mogelijkheden schept om bij voorbeeld de Koenigs-col lectie naar Nederland terug te halen. Als die afspraak, de Unidroit Conventie van de Verenigde Naties, deze zomer in Rome wordt gemaakt, kunnen eige naren cultureel erfgoed opei sen. De huidige overeenkomst, een in 1970 aangenomen con ventie van de UNESCO, is daarvoor onvoldoende. Dat liet J. Riezenkamp, directeur- generaal culturele zaken van het ministerie van ocw tijdens een bijeenkomst in Voorscho ten weten. Volgens het departement zou de nieuwe conventie de stukgelopen gesprekken over de terugggave van de Koenigs- collectie kunnen vlottrekken. Die verzameling van enige honderden etsen en tekenin gen van oude meesters ver dween in 1941 naar Duitsland en vervolgens naar de Sovjetu nie. De collectie van de Rotter damse bankier Koenigs was in dat jaar illegaal door havenba ron Van Beuningen aan de Duitsers verkocht. Het Rode Leger maakte de verzameling aan het einde van de oorlog buit. Het Poesjkin Museum in Moskou zal de werken van on der anderen Dürer, Titiaan, Rubens en Rembrandt in sep tember exposeren. Pas in 1992 hebben de Russen officieel toegegeven dat zij de collectie in hun bezit hebben. De Unidroit Conventie is de juridische basis voor de inter nationale wetgeving en ge dragscodes om illegale export van culturele erfgoed te beper ken. Vooral uit ontwikkelings landen verdwijnen telkens weer belangrijke elementen uit het cultureel erfgoed.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9