'Bedrijven compenseren voor kosten kinderopvang' Binnenland Nazi-collaborateur Luitjens vrijgelaten )6-9292 voorziet in behoefte en fabriek stinkt pas ils er wordt geklaagd RARA-verdachten opgepakt Ex-lijfwacht Bouterse nog niet uitgezet Kamer akkoord met Deltawet dijken Automobilist raast langs wegwerker DNDERDAG 30 MAART 1995 CPD Geassocieerde Pers Diensten [Veer een foutje in aangiftebiljet ien haag In de vernieuwde aangiftebiljetten van de Belasting- (ienst is opnieuw een foutje geslopen. Door een vergeten zinne- je in de toelichting kunnen zo'n driehonderdduizend belasting plichtigen uitkomen op een hoger belastbaar inkomen. Het gaat iverigens niet om het E-biljet dat de meeste mensen invullen, naar om iets ingewikkeldere formulieren voor particulieren en indernemingen. De belastingkantoren in het land hebben van iet ministerie van financiën bericht gekregen van de fout. Het lepartement heeft ervan afgezien 2,7 miljoen belastingplichti gen via een brief hierover te informeren. Frauderende bankdirecteur ontslagen rAPHORSTDe 36-jarige directeur van de RABO-bank in Stap- orst is ontslagen wegens vermeende fraude. De bank heeft .aarvan aangifte gedaan bij de het Openbaar Ministerie in Zwol- j die een onderzoek instelt. De bankdirecteur heeft volgens een /oordvoerder van RABO-bank Nederland cliënten niet finan- ieel benadeeld. Ook de bank is niet in materieel opzicht gedu- eerd. Wat de directeur dan wel precies heeft gedaan, is niet be- endgemaakt. /ogels met olie op Schiermonnikoog •euwarden Op het strand van Schiermonnikoog zijn vijftig zee- ogels aangespoeld die zijn besmeurd met stookolie. De ver pachting is dat dit aantal nog stijgt omdat er verse olie aan de ogels kleeft. Waar de smurrie vandaan komt, is nog onduidelijk. Inder de vogels bevinden zich zwarte zeeëenden, zeekoeten, al en en Noorse stormvogels. Alle vogels zitten nu in het vogelop- angcentrum De Fügelpits in het Friese Anjum. De verwachting dat slechts de helft zal overleven. ipelende kleuter overreden pheusden Een 3-jarig meisje uit Opheusden is gisteren door en verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen, let meisje speelde met twee andere kinderen aan de kant van e weg. Een automobiliste toeterde om de kinderen te waar- :huwen, maar door de harde wind hebben ze dat waarschijnlijk iet gehoord, denkt de politie. Toen het meisje de weg overstak, on de automobiliste haar niet meer ontwijken. Het kind is ter lekke aan haar verwondingen overleden. 'rotest tegen sluiten Verzekeringsbank iaastricht Rond de tweehonderd medewerkers van de Sociale erzekeringsbank hebben gisteren in het provinciehuis in Maas- icht geprotesteerd tegen de dreigende sluiting van de twee in .imburg gevestigde kantoren van de bank. Zij boden aan de ommissaris der koningin mr. B. van Voorst tot Voorst een peti- e aan waarin steun van het provinciebestuur wordt gevraagd, "an Voorst tot Voorst is ook tegen sluiting omdat hij vindt dat de /erkgelegenheid in Limburg behouden moet blijven. Kabinet bepleit flink belastingvoordeel Het kabinet wil bedrijven en instellingen die kinderopvang kopen of huren belasting voordeel geven ter compensatie van de extra kosten die ze daarvoor maken. De extra kosten staan op stapel omdat de kinderopvang vanaf januari 1996 wordt gedecentrali seerd, wat samen gaat met een korting op het budget van 40 miljoen. Staatssecretaris Terpstra (welzijn) zei dit gisteren tijdens het algemeen overleg over kinderopvang. Jacob Luitjens in 1992 bij de rechtbank in Assen. archieffoto anp den haag «anp haarlem arthur maandag Nazi-collaborateur Jacob Luitjens is gistermorgen uit het huis van bewaring in Groningen vrijgelaten. De 75-jarige man had zijn gevangenisstraf er op zitten. De ex-land wachter zat sinds november 1992 vast. Hij kwam toen vanuit Canada in Nederland aan. Luitjens, afkomstig uit Roden, was in de Tweede Wereldoorlog als landwachter in Noord-Dren- te betrokken bij het opsporen van joden, verzetsmensen en onderduikers. Hij werd op 1 september 1948 door de bijzon dere strafkamer in Assen bij ver stek tot levenslang veroordeeld wegens 'opzettelijke hulpverle ning aan de vijand'. De 'Schrik van Roden' zat na de oorlog jarenlang in Paraguay. In het begin van de jaren zeven tig ging hij in Canada wonen. Daar werd hij door Nederlandse immigranten ontdekt. De oor logsmisdadiger woonde in Van couver en bracht het daar tot haag ivo talsma na twee jaar bestaat '06-9292' Openbaar Vervoer Reisin- matie nu en de maximum Daciteit van 8,5 miljoen hel per jaar is bijna bereikt. En is niet zo vreemd ook: Het enbaar vervoer is volop in be ging. Treinstakingen, ,werk- amheden aan het spoor en langs nog een langdurige sstaking. De negen informa- centra verwerken zo'n dertig- izend telefoontjes per dag. Voordvoerder van OV-Reis- ormatie Peter van der Linden t overschrijding van de capa- eit er wel van komen, maar er geen geld voor uitbreiding, larom wordt gezocht naar :hnische oplossingen: Snelle- computers. Het zou ook hel- n als bellers de telefoniste :teen vertellen waar ze naar- moeten en waar vandaan ze rtrekken, denkt Van der Lin den. Toen in mei 1992 het infor matienummer van de grond kwam, werd veel geadverteerd voor de service. Inmiddels is 06- 9292 een begrip. In 1993 belden dagelijks twintigduizend men sen naar OV-Reisinformatie, in '94 kwamen er nog eens tien duizend bij. Er wordt nog m?er gedaan om de informatiebehoefte te voeden. Binnenkort gaat een proef van start met vijftien 'in formatiezuilen' op drukke sta tions in het land. Met een inter actief computerprogramma, een systeem dat ook wel in mu sea wordt gebruikt, kan de reizi ger zelf reisinformatie opvra gen. Het is nog niet bekend of dit een gratis service wordt. Een andere uitbreiding, die het aantal bellers van 06-9292 waarschijnlijk wel zal doen da len, ligt in een computersys teem waartoe bedrijven in de toekomst toegang krijgen. Via lamer zet punt achter stanksoap EN HAAG GPD 'ersgebakken brood stinkt cht een stuk minder dan ver- mest, of dode dieren in een erbrandingsoven. Voor de oorsnee burger is iedereen ie iets anders beweert van itje getikt. Toch heeft het en- ele jaren geduurd voor de verheid tot dit inzicht kwam. risteren zetten Tweede Kamer n minister De Boer (milieu) pgelucht een punt achter het mstreden 'stankbeleid' dat oeren, bakkers en buitenlui o in beroering heeft gebracht, oortaan stinkt een fabriek as, als de burgers vinden dat- stinkt. Kamerbreed werd er opge- ïcht ademgehaald. Het meest door WD-karnerlid Te feldhuis, die de afgelopen ja- in het stankbeleid te vuur en zwaard heeft bestreden. Het hart is uit de stanknota an de vorige minister Alders esneden en daar ben ik heel lij mee. Alle normen zijn nu fgeschaft, maar we betalen aar wel een prijs voor. De ge- )ofwaardigheid van de over- eid heeft een knauw gekre- en", stelde hij vast. geen jaar geleden waaiden bakkers boos met un deegrollers, en dreigde de ntbijtkoekfabriek Peynen- urg zelfs naar België te emi reren. Oorzaak van alle op winding was de bepaling dat en fabriek die zijn omgeving elast met tien 'geureenhe- stankoverlast veroor- aakt en dus dure milieumaat- igelen moet nemen. Dat de uren van Peynenbtirg bij de oeklucht het water in de ïond loopt, en de o vendam pen van de warme bakker door velen worden gewaar deerd, maakte niet uit. Boven dien moesten nieuwe bedrij ven aan de nog veel strengere norm van 1 geureenheid vol doen. Het maatschappelijk protest en wellicht een beetje gezond verstand brachten parlement en minister De Boer tot het in zicht dat deze normen 'iets' te rigide waren. In een nieuw voorstel schrapte zij de nor men van 1 en 10-geureenhe- den, verviel het onderscheid tussen 'hinder' en 'ernstige hinder' en is bepaald dat er voortaan geen maatregelen hoeven te worden genomen als de mensen niet klagen. De gemeenten mogen straks de acceptabele geurniveaus vast stellen. Want, zoals Kamerlid Stellingwerf (RPF) het uitdruk te: „Mensen in de Achterhoek klagen minder snel over mest- lucht dan mensen in de Rand stad." Met haar soepeler wetgeving bleek De Boer niet alleen de harten van de bakkerijen en koekjesfabrikanten maar ook van vrijwel alle kamerleden te hebben gestolen. Dat met het nieuwe beleid iedereen er maar op los kan stinken, be streed zij met klem. De Boer onthulde in dit verband zelf in een geurrijke omgeving te zijn opgegroeid. „In de Zaanstreek hoefde je geen natte vinger op te steken om uit te vinden uit welke hoek de wind waaide. Je rook. Chocolade, soep en stijf sel was zuid, papier oost, ha vermout en veevoer west en li noleum van Krommenie noord." hoogleraar in de plantkunde. Na een jarenlang juridisch ge vecht verloor Luitjens in 1992 zijn Canadase nationaliteit. In november van dat jaar kwam hij per vliegtuig in Nederland aan. Hij werd op Schiphol direct ge arresteerd. De ex-landwachter vocht vervolgens tevergeefs bij de rechtbank in Assen zijn eer dere veroordeling tot levenslang aan. Begin 1993 vroeg Luitjens om strafvermindering. Dat werd in maart 1993 gehonoreerd. Staatssecretaris Kosto nam het advies van de rechtbank in As sen over om de straf om te zet ten in zes jaar. Omdat een der de dan vervalt, kwam Luitjens gisteren op vrije voeten. Luitjens is vermoedelijk tijde lijk bij familie in Nederland in getrokken. Hij wilde terug naar Canada, waar zijn vrouw en kinderen nog wonen. Het Cana dese ministerie van justitie liet vorige week echter weten dat de statenloze Luitjens niet op nieuw zal worden toegelaten. De afgelopen vier jaar is het aantal plaatsen in kinderdag verblijven gestegen van 20.000 naar 70.000. Het kabinet wil dat de financiering van de kinder opvangcentra van de landelijke overheid naar de gemeenten gaat. Die zijn dan zelf verant woordelijk voor het aantal cen tra en plaatsen en ook voor de kwaliteit ervan. Met de decentralisatie gaat een standaardkorting van 10 procent gepaard (21 miljoen gulden). Daar komt een alge mene budgetkorting bovenop. Verder valt volgend jaar een be drag van 15 miljoen weg dat de afgelopen twee jaar aan tijdelij ke extra subsidie is gegeven. Bij elkaar is er in 1996 40 miljoen gulden minder beschikbaar op het totale budget van 235 mil joen gulden. De vaste .kamercommissie voor Welzijn en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vrezen dat die bezuini ging ten koste gaat van het aan tal kindplaatsen. De fracties hielden de bewindsvrouw giste ren voor dat het bedrijfsleven een hogere rekening gepresen teerd krijgt van de gemeenten waar zij voor hun personeel plaatsen in kinderopvangcentra hebben gekocht of gehuurd. Vliegenthart (PvdA): „De kans bestaat dat bedrijven en instel lingen kiezen voor minder plaatsen. Een andere mogelijk heid is dat ze zich terugtrekken, omdat ze de prijs te hoog vin den. Dat kan niet de bedoeling zijn." Zij stelde zelf een belas tingmaatregel voor, waarmee den haag. anp De Haagse politie heeft de twee RARA-verdachten Hans Krikke en Jan Müter aangehouden en in verzekering gesteld. In de zaak maakt de politie onder meer gebruik van een anonie me tip en legt ze verband tussen claimbrieven van RARA en tek sten die zijn gevonden bij inval len bij het journalistencollectief Opstand waar de twee werken. Dat collectief omschrijft zich als 'links en progressief' en publi ceert veel over illegalen en ar beidsverhoudingen. De advoca ten van Krikke en Müter zijn overdonderd en verbaasd over de arrestaties. Volgens advocaat mr. T. Prakken beschikt de poli tie over een anonieme tip. Daaruit zou blijken dat een van de twee verdachten financiële steun aan RARA zou hebben ge geven. Volgens Prakken wordt de suggestie gewekt dat er een ver band bestaat tussen RARA-brie- ven en teksten die bij Opstand zijn gevonden. „Het blijft vaag, dit zijn geen strafbare feiten", stelt ze. De verdachten werden dinsdagmorgen al in Amster dam op straat aangehouden. Ze zitten in ieder geval tot morgen vast in verschillende Haagse po litiebureaus. Justitie deed vorig jaar sep tember huiszoeking bij de jour nalisten, pas twee maanden la ter werden ze officieel verdacht van lidmaatschap van de crimi nele organisatie RARA, die de bomaanslagen op het ministe rie van sociale zaken en het huis van toenmalig staatsecretaris Kosto in 1993 heeft geclaimd. dat systeem kunnen ze dan in direct contact komen met het centrale informatiepunt in Utrecht en zelf hun reisplan maken. In de tussentijd hebben de vierhonderd informanten van 06-9292 het druk. Van der Lin den: „We willen elk gesprek binnen gemiddeld 2,5 minuut afwerken. En dat lukt ook. Maar in februari, met die busstaking, hadden we 75.000 telefoontjes per dag, in plaats van dertigdui zend. Dan duren de gesprekken langer. Maar daar waarschuwen wij de reiziger vooraf wel voor." Klaas Wierda van de Vereni ging Reizigers Openbaar Ver voer (Rover) zegt niet ontevre den te zijn over OV-Reisinfor matie. „Er worden hog wel eens verkeerde reisadviezen gegeven. En de wachttijden zijn soms wat lang. Maar over het algemeen is het,een goede service." den bosch anp Justitie mag een voormalige lijf wacht van Surinames ex-leger leider Bouterse niet het land uitzetten. De president van de rechtbank in Den Bosch heeft dat gisteren bepaald. De schrif telijke motivering van de recht bank volgt over twee weken. De ex-lijfwacht kreeg onlangs te horen dat hij Nederland bin nen 24 uur moest verlaten na dat hij had geweigerd mee te werken aan een onderzoek van het Haagse rechercheteam Co- Pa (Colombia-Paramaribo). Dat probeert al jaren greep te krij gen op de cocaïnelijnen van Zuid-Amerika naar Nederland. Het heeft sterke vermoedens dat Bouterse een van de topfi guren van het Suri-kartel is. Dat is een drugbende die Suriname als thuisbasis heeft. De voormalige lijfwacht had politiek asiel gevraagd maar Justitie had afwijzend beslist. Tegen dat besluit tekende de Surinamer bezwaar aan. Het wachten is op de uitslag. De rechtbankpresident heeft hem nu toegestaan de uitkomst in Nederland af te wachten. De vroegere Surinaamse mili tair heeft het CoPa-team mede werking geweigerd omdat een land- en lotgenoot, H. Aboiko- nie, vorig jaar is uitgezet, nadat die wèl inlichtingen aan de poli tie had verschaft. Aboikonie is bang voor represailles. Hij leeft nu ondergedoken in de Suri- - naamse jungle. De nu met uit- zetteing bedreigde man zegt geen. zin te hebben om 'een tweede Aboikonie' te worden. Volgens sommigen probeert het CoPa-team iedere Surina mer die iets te maken heeft ge had met Bouterse uit te horen. Garanties op een verblijfstitel geeft Justitie echter niet. Amsterdam Even slikken was het wel, voor de Staphorster vrouwen die gisteren op de openingsdag de Huishoudbeurs in de Am sterdamse RAI bezochten. Daar liep namelijk ook een kleurrijk opgeschilderde topless da me reclame te maken voor moderne elektro nica. Dat en zo'n beetje alles op het gebied van moderne huishoudelijke artikelen en inte rieur is nog tot en met 9 april te zien. De Huishoudbeurs trok vandaag evenals gisteren enorm veel belangsteling. Vanochtend vroeg stond al een kilometerslange file voor de op en afritten bij het RAI-gebouw. foto cpd Jorritsma: Overstromingsrisico blijft DEN HAAG GPD De Tweede Kamer is gisteren zonder mor ren akkoord gegaan met de noodwet die het mogelijk maakt de zwakste dijken nog voor eind 1996 te verstêrken. De Kamer voegde nog 3,3 kilometer toe aan de lijst van 145 ki lometer dijk en 140 kilometer kades langs de Maas. Meer dijkvakken wil minister Jor ritsma (verkeer en waterstaat) niet onder deze Deltawet brengen. Alleen voor dijken die echt onveilig zijn mogen bestaande pro cedures opzij worden gezet, vindt Jorritsma. De consequente houding van de minister zorgt ervoor dat een stuk Merwededijk bij Gorkum van 1,8 kilometer en een stuk kade bij Groeningen van 1,5 kilometer onder de noodwet mochten worden gebracht. Maar de bij de Ooijpolder gelegen Millingseban- dijk-Duffeltdijk van 4,5 kilometer is niet on veilig genoeg, evenals een stuk van zeven honderd meter bij Tuindorp, gemeente Rijnwaarden. Jorritsma betwist niet dat die dijken in slechte staat verkeren, maar het overstromingsrisico is kleiner dan één keer in de honderd jaar. Voor deze dijken geldt dat zij in 1998, ui terlijk in het jaar 2000, opgehoogd moeten zijn. Datzelfde geldt voor alle andere dijken waar geen acute dreiging van doorbraak be staat. Honderd procent veiligheid kan nooit worden gegarandeerd, waarschuwde Jor ritsma. „Wat we ook doen aan de dijken, we blijven risico's lopen. De natuur blijft onbe rekenbaar." De minister hield ondanks druk van de bedrijven 25 procent van de loonbelasting die zij betalen in mindering kunnen brengen. Terpstra zei die mogelijkheid serieus te willen belujken en kondigde vanuit het kabinet in ieder geval een compenserende belastingmaatregel aan. Wel wilde ze in overleg met staatsse cretaris Vermeend alle varian ten open houden. De kamer commissie was niet tevreden met de vrijheid die Terpstra de gemeenten geeft. De staatsse cretaris vertrouwt op de welwil lendheid van de gemeenten om het budget dat zij straks krijgen, ook daadwerkelijk aan kinder opvang te besteden. PvdA, D66, CDA en GroenLinks delen dat vertrouwen niet. 20.000 bekeuringen DRIEBERGEN ANP Een kwart van de chauffeurs op de snelwegen heeft lak aan de snelheidslimiet van 70 kilome ter per uur bij wegwerkzaamhe den. Onder hen zijn zelfs chauf feurs die met een vaart van 140 kilometer per uur langs razen. Dat blijkt uit een intensieve controle door het landelijke po litiekorps in Driebergen die nu al een week loopt in het hele f land. Vorig jaar waren er 1.167 verkeersongevallen bij werk aan de weg. Elk jaar vallen er twee doden onder wegwerkers. Ge middeld raken jaarlijks 55 beba- keningswagens total loss door fouten van weggebruikers. De politie heeft bij twintig werkvakken 78.600 auto's ge controleerd. Dat leverde 20.429 overtredingen op. De meeste van die overtreders bleven on danks de geëiste snelheidsbe perking doodgewoon 100 rij den. Ambtenaren boos over vage plannen Dijkstal DEN HAAG ANP Ambtenarenbonden hebben gisteren verstoord gereageerd op de voorstellen van minister Dijkstal (binnenlandse zaken) over de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel. Tot ver bazing van de bonden doet de minister geen concrete voor stellen over salarissen en werk gelegenheid. De minister kondigde aan be gin april te willen praten over beperking van wachtgelden, flexibilisering van werk- en be drijfstijden, afstemming van verlofregelingen en herziening van aanstellingsgronden. Dijk stal wil komen tot een goedko pere, efficiëntere en flexibeler bedrijfsvoering bij de rijksover- heid. De belangrijkste CAO-inzet van de vier vakcentrales is een •loonruimte van 3,5 procent. Ook denken zij aan invoering van een 36-urige werkweek en versterking van het ouderenbe leid. KANTOORMEUBELEN Groothandelsprijzen Kamer vast aan een maximum van 100 mil joen gulden voor de aanleg van kades in de Maas in Limburg en Brabant. Als beide pro vincies meer geld willen voor de kades, moeten ze dat zelf ophoesten. Ook ziet de minister geen rol weggelegd voor het rijk in de bescherming van 84 Limburgse boeren en tuinders van wie het grondgebied bij hoog water steeds onderloopt. De plannen die zijn opgesteld voorzien niet in kades al daar. Het kabinet ligt nog steeds goed op sche ma met haar streven nog in april met de werkzaamheden aan de dijken te beginnen. Jorritsma hoopt op 19 april de wet ook door de Eerste Kamer geloodst te hebben. - 2 deurs, metaal op poten - geschikt voor hangslot met ontluchtingssleuven - hoedenplank en garderoberail ,84 63 50 cm Egg ma i uiM rr/'B 120 60 120*80 160*80 200* 100 Jru/ps/oe/.'stapelbaar. polypropulene. epo*ytr V 1| Kantoormeubelen it vCJVan Doorenbv DEN BOSCH - 0073-218771 1»073 SITTARD - o046-514867 1>

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5