Licht van zon vermindert weerstand tegen infecties 5vdA zet nieuwe toon: Hard, maar wel sociaal nieuw! 1 tfV. 99 -1 iin i pcirfy Binnenland VVJ Voelt niets voor lusterplan Radio 1 Blauwe vinvis en blauwbekkende zeemeerminnen Semi-overheid kan gewoon doen wat ze wil Zeven juryleden stemden voor vrijspraak Peeze Zestien jaar geëist voor moord op ex-vriendin Extra vreemdelingenpolitie móet resultaat opleveren rlillul lONDERDAG 30 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbur )emontage bom hindert treinverkeer mersfoort» Het treinverkeer rond Amersfoort heeft gisteren eel hinder ondervonden van een bom uit de Tweede Wereld- iorlog die langs de spoorbaan was gevonden. Tegen negen uur 5 avonds was de bom onschadelijk gemaakt en mochten hon- lerden geëvacueerde omwonenden terug naar huis. De Engelse liegtuigbom, een duizendponder met 125 kilo springstof, werd intdekt tijdens graafwerk. Op de foto bekijken leden van de Ex- ilosieve Opruimingscommando de bom. foto anp aldo allessie )ok demontage explosief in Ochten )chtenOp een camping in het Betuwse Ochten moest de Ex- ilosieven Opruimingscommando weer in touw komen, omdat laar een kist met vermoedelijk nitro-glycerine werd aangetrof- en. Nitro-glycerine wordt onder meer als grondstof voor dyna- niet gebruikt en kan al bij de minste beweging tot een explosie eiden. Gistermiddag kreeg de politie een telefoontje dat in een chuurt een kist met veertig ampullen vloeistof werd gevonden. )ver de afloop van de zaak was bij het ter perse gaan van deze rant niets naders bekend. i an der Ploeg maakt fractie excuses ien haag PvdA-kamerlid R. van de der Ploeg heeft in de fractie- ergadering zijn excuses moeten aanbieden voor opmerkingen lie hij in een krante-interview heeft gemaakt. Van der Ploeg zei aterdag in de Volkskrant dat hij de belastingaftrek voor werken- len wil verhogen om het verschil tussen werken en niet-werken ;roter te maken. Die stellingname is in strijd met het fractie- itandpunt. Acceptgiro's belasting komen later ien haag De acceptgiro's voor de nieuwe motorrijtuigenbelas- ing worden pas half april verstuurd. De Eerste Kamer is gisteren ikkoord gegaan met de wetswijziging, waardoor de belasting per april houderschapsbelasting gaat heten. In de nieuwe wet vordt niet het rijden met een motorvoertuig belast, maar het lebben van een kenteken. In verband met de overgang worden le acceptgiro's voor het tweede kwartaal later verstuurd. Men- ;en krijgen daarna nog enkele weken de tijd om te betalen. 'DA-senator in opspraak iwiNGELOOCDA-senator mr. G.J. van Muijen is in opspraak ge- aakt door zijn vermoedelijke betrokkenheid bij het illegaal kap pan een Sttlk bös, dat achter zijn woonboerderij in Dwinge- )o ligt. Het bos is eigendom van een BV, waarbij Van Muijen ietrokken is. Op het terrein wil de familie haar paarden berij- lfetY.' De zaak i^ Vi'og iii ohderzoëk, maar vast staat völgèns burge- neester Van der Laan wel dat er „iets is gebeurd dat om een re- ctie vraagt". taling hypotheekrente zet door otterdam De daling van de hypotheekrente zet door. Verzeke- aar Stad Rotterdam verlaagt voor het eerst in anderhalfjaar het ïypotheektarief met gemiddeld 0,3 procent. De consument kan en standaardlening krijgen tegen 7,65 procent. De verlaging is nogelijk geworden, omdat de rente op de kapitaalmarkt al enige ijd zakt. De verzekeraar claimt de eerste te zijn met een structu- ele verlaging. LVERSUM GPD-ANP actualiteitenrubrieken van 'RO, KRO en NCRV op Radio jaan per 1 september fuseren, nder de naam AKN-Nieuws an de redacties van AVRO Ra- ojournaal, KRO Echo en 7RV Hier en Nu hun piekuren Radio 1 gezamenlijk vullen, voorkeur van AKN-Nieuws at uit naar het dagelijks vullen in de piekuren in de ochtend ssen 7.00 en 9.00 uur. De Nederlandse Vereniging n Journalisten (NVJ) wil dat aatssecretaris Nuis (media) jn invloed bij het NOS-bestuur nwendt om te voorkomen, it het instemt met dit zoge- )emde clustermodel. Invoe- ïg van dit model zou een mis- ap zijn, die zou beletten dat idio 1 zich als een volwaardige euwszender zal kunnen me- Wetenschapper constateert na onderzoek op ratten en muizen: Zonlicht vermindert de afweer niet alleen in de huid, maar in het hele lichaam. De ultraviolette straling remt de activiteit van de afweercellen, waardoor infecties meer kans krijgen. Dit blijkt uit onderzoek bij vooral ratten en muizen. Testen met menselijk weefsel bevestigen dat ook bij mensen de weerstand vermindert. bilthoven anp Ir. W. Goettsch promoveert vol gende week dinsdag aan de uni versiteit van Utrecht op de in vloed van ultraviolette straling op afweercellen. Goettsch voer de zijn onderzoek uit aan het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven. Al langer was bekend dat zon licht de kans op huid- en oog kanker vergroot. Ook kan de weerstand tegen plaatselijke in fecties door de straling vermin deren. Uit het onderzoek van Goettsch blijkt echter dat de af weer in het hele lichaam af neemt. Daarbij gaat het zowel om bacteriële en parasitaire in fecties als om infecties veroor zaakt door een virus. Op het RIVM stelde Goettsch ratten gedurende drie dagen tot zes weken bloot aan ultraviolet te straling. „Na een week is de onderdrukking van het afweer systeem maximaal. Daarna treedt gewenning op. De huid wordt dikker en de straling komt minder sterk door. Het af weersysteem herstelt wel, maar niet helemaal." Toen hij de proefdieren na de blootstelling aan ultraviolette straling met de verschillende in fecties confronteerde, bleek dat ze er veel gevoeliger voor waren geworden. Het maakte daarbij niet uit om welke infectie het ging, de effecten waren vrijwel identiek. De testresultaten op ratten en muizen zijn vergeleken met proeven op menselijk weefsel. Uit het onderzoek van Goettsch blijkt dat in het bloed van de patiënten hetzelfde gebeurt als in het bloed van de ratten in het laboratorium. Of mensen dus ook gevoeliger zijn voor infec ties, is niet te onderzoeken, om dat je mensen dan moedwillig aan een infectie zou moeten blootstellen. Voorzichtig veronderstelt de promovendus dat uit het onder zoek is af te leiden dat het grootste risico zich voordoet als mensen 'ongewapend' de zon in gaan. Bijvoorbeeld op de eer ste voorjaarsdagen of tijdens de wintersportvakantie. Vervolgon derzoek moet dat bevestigen. ten met de aanstormende com merciële radiozenders, schrijft de journalistenvakbond in een brief aan Nuis. De NVJ is voor een centrale zenderredactie voor de nieuws zender, waaraan de publieke omroepen journalisten leveren. Volgens de vakbond zijn ook Nuis zelf, zijn ambtenaren en een ruime Kamermeerderheid daar voorstander van. De NVJ is bang dat bij aanvaarding van het clustermodel opnieuw kor- te-termijnbelangen van de om roepverenigingen prevaleren boven het belang van een goed journalistiek produkt en de dienstverlening aan het publiek. De directeuren radio van de publieke omroepen nemen vandaag een besluit over de in richting van Radio 1 per 1 sep tember dit jaar. Rotterdam Begeleid door luid walvisgezang en drie schaars geklede, damse Parkkade vervoerd. De tocht was een initiatief van Diergaarde blauwbekkende zeemeerminnen, voer een 28 meter lang model van een Blijdorp. Het model wordt de publiekstrekker van de grote walvisten- blauwe vinvis gistermiddag op een ponton over de Nieuwe Maas. De toonstelling 'XXL: Walvissen in Blijdorp' (van 29 april tot en met 31 ok- reusachtige replica werd ongeschonden van Dordrecht naar de Rotter- tober). foto wfa Rekenkamer spuit vernietigende kritiek op controle van regering DEN HAAG* GPD Zelfstandige instanties die overheidstaken uitvoeren, zoals universiteiten of bedrijfs verenigingen, kunnen doen wat ze willen. Ze hoeven nauwelijks verantwoording af te leggen, er is geen toezicht van de ministers, maar er zijn wel vele miljarden guldens overheidsgeld mee gemoeid. Niet één van de 162 semi-overheidskantoren voldoet aan de eisen die de regering eraan stelt. Die vernietigende kritiek spuit de Alge mene Rekenkamer in het vandaag versche nen jaarverslag over 1994. Het kabinet, dat graag wil dat de politiek het weer voor het zeggen krijgt, heeft inmiddels beloofd orde op zaken te stellen. Volgens de Rekenkamer, die toeziet op de juiste besteding van de overheidsmiljarden, heeft het rijk enthousiast allerlei werk uit besteed aan zelfstandige semi-overheids- kantoren. Dat leek maldcelijker of goedko per, maar de overheid is vervolgens verge ten de zaak in de gaten te houden. Van 81 instanties (bijvoorbeeld het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen of de bedrijfsverenigingen) is niet duidelijk waar om de overheid het werk niet zelf doet. Bij 45 semi-overheidskantoren, zoals de OV- studentenkaart BV, is de financiering niet duidelijk geregeld. De 162 instellingen ont vangen jaarlijks namens de overheid 122 miljard gulden uit premies, tarieven en hef fingen. Ze krijgen elk jaar 38 miljard gulden aan rijksgeld voor de uitvoering van de ta ken. Er werken in totaal 130.000 mensen. In veel gevallen kunnen de ministers niks doen, ook al zouden ze willen. Ze hebben vergeten hun eigen bevoegdheden goed te regelen. Bij de Filmkeuring en dertig andere instanties heeft de minister zelfs niet de be voegdheid om inlichtingen te vragen. Bijna vijftig organen hoeven zich niet jaarlijks te verantwoorden voor hun doen en laten. De dienst omroepbijdragen int bijvoorbeeld jaarlijks een miljard gulden leesburg ap Zeven van de twaalf juryleden in het proces tegen Anna Corina Peeze stemden vorige week voor vrijspraak van de van on opzettelijke doodslag beschul digde Nederlandse au pair. De juryleden die voor vrij spraak stemden, betoogden dat het net zo goed de vader kan zijn geweest, die de acht weken oude baby Brenton Devonshire zo hard door elkaar heeft ge schud dat hij enkele dagen later overleed. Dat zeggen zes juryle den in een interview met The Washington Post. Het nieuwe proces tegen de Amsterdamse wordt op 20 april gevoerd. Het proces mislukte vorige week omdat de jury niet tot een unaniem oordeel kon komen. De geïnterviewde jury leden zeiden dat eigenlijk al meteen nadat ze zich hadden teruggetrokken duidelijk was dat dat niet zou lukken. „Mensen aan beide zijden waren zeer onvermurwbaar", zei juryvoorzitter Zoc Sowers, die aanvankelijk twijfelde, maar Anna Corina uiteindelijk schul dig achtte. De beraadslagingen van de jury duurden zeven uur. maastricht» anp De Maastrichtse officier van justitie mr. p. de Beer, heeft gis teren tegen een 33-jarige man uit Geleen zestien jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ge ëist. De man wordt ervan be schuldigd zijn 26-jarige ex- vriendin vorig jaar op 24 no vember in een reisbureau in Sit- tard te hebben doodgeschoten. Na zijn daad probeerde de man, aldus de officier van justitie, een achtervolger neer te schieten. Daarom legde De Beer naast moord ook poging tot doodslag ten laste. Tijdens de rechtszaak, waar voor veel belangstelling be stond, deden zich enkele inci denten voor. Familieleden van het slachtoffer brachten voor de zitplaats van de verdachte een foto van diens vermoorde ex- vriendin aan. Een verkoopster van een schoenenzaak tegen over het reisbureau weigerde in het bijzijn van de man te getui gen uit angst dat hij ook haar iets zou aandoen. De rechtbank stond het verzoek van deze ge tuige toe. De officier van justitie noem de de daden van de man laf, beestachtig en eerloos. Hij schoot van korte afstand gericht een vrouw dood van wie hij ja renlang gehouden had, aldus De Beer. De man ontkent alles, on danks belastende verklaringen van meerdere getuigen tegen over de politie. Niet zijn ex- vriendin, met wie hij acht jaar verkering had, maar hij had! de relatie verbroken. Hij ontkende verklaringen van getuigen dat hij al eerder pogingen had ge daan om zijn vroegere vriendin te doden. Hij beschuldigde de getuigen van een complot tegen hem en beweerde op het uur van de moord niet in Siltard maar in het Duitse Dormagen was, waar hij later werd gearres teerd. Naar de mening van de advo caat van de verdachte, mr. M. Moszkowicz berust het be wijs van de officier van justitie op te veel verklaringen uit de derde hand. Hij bepleitte vrij spraak of een tussenvonnis zo dat de in Duitsland wonende fa milieleden van de verdachte over zijn alibi kunnen worden gehoord. De familieleden heb ben eerder echter geweigerd daarvoor naar Nederland te ko men. LOCHEM ANP Schmitz bij start opleiding: De afrekening is volgons Schmitz echter noodzakelijk omdat door de gerichte toeken ning van geld voor de zeven honderd formatieplaatsen bij de vreemdelingenpolitie, het kabi net expliciet verantwoordelijk is voor de besteding van de gel den. Bovendien heeft de inten sivering van het vreemdelingen toezicht volgens Schmitz hoge politieke prioriteit. voor de omroepen, zonder daarover verant woording af te leggen. Bij zestig andere in stanties, zoals de Orde van Advocaten en de Raad voor de Casinospelen, kan de minister geen aanwijzingen geven bij geconstateerde fouten. Terwijl de overheid de broekriem aan haalde, zijn de semi-overheidskantoren steeds groter gegroeid. Van 1987 tot 1993 werkten er bij de echte overheid 13 procent minder mensen, terwijl de semi-overheid 30 procent méér mensen in dienst kregen. Bij het privatiseren en uitbesteden van ta ken leert de overheid maar moeilijk, meent de Rekenkamer. Privatisering zou moeten leiden tot meer marktwerking, en efficiënter en goedkoper werk. Maar dat bleek bij de besluiten nauwelijks een rol te spelen. Ook let de overheid soms slecht op de waarde van haar bezittingen. Zo werd de dienst informatieverwerking van Rijkswa terstaat te goedkoop van de hand gedaan. Staatssecretaris Schmitz van justitie eist een zichtbare en vooral meetbare inzet van de zevenhonderd extra krachten die de vreemdelingenpolitie van de regiokorpsen erbij krijgt. „We willen waar voor ons geld." Dat zei Schmitz gisteren in Lochem bij de start van de op leiding voor leden van de vreemdelingenpolitie aan het Landelijk Selectie en Opleiding centrum voor de Politie in Lo chem. Op dit moment maakt de Im migratie en Naturalisatiedienst van Justitie per district afspra ken met de korpschefs welke taak de vreemdelingenpolitie krijgt en hoe zij moet rapporte ren. „Wij willen de korpsen zo goed mogelijk kunnen afreke nen op hun inspanningen", maakte Schmitz bekend. Maken de korpsen de extra toegekende formatieplaatsen niet waar, dan zullen ze plaat sen moeten inleveren. Volgens een woordvoerder van Schmitz wordt onder meer gelet op het aantal vreemdelingencontroles in hotels en pensions en op de bestrijding van illegale tewerk stelling en vrouwenhandel. De staatssecretaris noemde de afrekening van de korpsen 'volstrekt nieuw'. De korpsen hebben bij de invoering van de Politiewet juist volstrekte vrij heid gekregen bij de besteding van de Financiële middelen. Stekelenburg ziet niets in hoge looneisen den haag gpd Johan Stekelenburg, voorzitter van de vakcentrale FNV, waar schuwt voor 'ontwrichtingsver schijnselen'. Hij is bezorgd over de forse looneisen van zes lot negen procent die kaderleden binnen de Industriebond FNV willen stellen voor 1996. Zij lie ten gisteren in deze krant weten genoeg te hebben van de las tenverzwaring voor de burgers en de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Stekelenburg heeft begrip voor de eisen van de kaderle den, vindt ook dat het kabinet de signalen niet mag negeren, maar ziet meer in gerichte las tenverlichting dan in hoge loon eisen. N HAAG WILFRED SCHOLTEN te coalitiepartners PvdA, WD en D66 hebben giste- fn in een spoedberaad getracht de commotie rond |66-staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting |t de wereld te helpen. Dat is echter nog niet gelukt, lorgen komt het rumoer over het huurbeleid op- leuw in het kabinet aan de orde. wonere stap, want dat doet een brave coalitiepartij slechts bij uitzondering en zeker niet bij een onderwerp waar de partij zich al jaren geleden achter heeft ge schaard. Voor de camera's van Den Haag Vandaag ant woordde de PvdA'er bovendien iets te fel op een vrijwel theoretische vraag: wat als de staatssecretaris zijn poli tieke lot aan deze operatie verbindt? Wallage: „Wie met zijn pórtefuille wappert, raakt hem soms kwijt." De be trokken staatssecretaris: „Wallage is een grappenma ker". Ziehier: de geboorte van een politieke rel. Het bruteringsplan komt er in het kort op neer dat er met één wet een einde komt aan het rondpompen van veel geld van het rijk naar de woningcorporaties en om gekeerd. De sociale verhuurders hebben namelijk le ningen uitstaan bij het rijk voor de bouw van wonin gen, terwijl het rijk jaarlijks miljarden guldens aan sub sidies ge.eft aan die corporaties. Het gaat daarbij om zo'n 32 miljard gulden. Door die bedragen vrijwel tegen elkaar weg te strepen, wordt het rijk ontlast van de 'mo lensteen' aan verplichtingen, terwijl de corporaties hun handen vrij krijgen om zelfstandiger hun weg te vervol gen en zelf de jaarlijkse huurverhogingen vast te stellen. Nu de kwestie die grotendeels tijdens de vorige kabi netsperiode werd behandeld bijna is afgerond, gooit het PvdA-kamerlid Duivesteijn plotsklap roet in het eten. De oud-wethouder van volkshuisvesting in Den Haag en ex-voorzitter van de Woonbond weet alles van wonen en huren. Ook is hij voorstander van de brute- rings-operatie, maar onder een harde voorwaarde, die Wallage nu vanwege het sociale gezicht verzilverd wil zien. De sociale minima moeten van de PvdA via de in dividuele huursubsidie (IHS) een compensatie ontvan gen voor de verwachte stijging van de huren. Met de zelfstandig wordende woningcorporaties is namelijk af gesproken dat ze de huren de komende vijfjaar ten minste met gemiddeld 3,5 procent moeten laten stijgen en maximaal met 7,5 procent. Via de huursubsidie moet dit verrekend worden, opdat het wonen voor de minima niet onbetaalbaar wordt, vindt de PvdA. Tom mei wil echter eerst bekijken of dit technisch wel moge lijk is. De PvdA eist zekerheid dat de minima dit mogen verwachten en het CDA heeft laten weten eventueel de PvdA te zullen steunen. Wellicht loopt het erop uit dat de bruteringswet het niet haalt. Dat betekent dat de huren de komende jaren met minimaal vijf procent omhoog moeten en dat er in één klap door subsidies een gat in de meerjarenbegroting van het kabinet is geslagen van ruim 14 miljard gulden. Zo ver zal het niet komen. Hoe het ook afloopt, de nieuwe trend van de PvdA is gezet: harder voor de coa litiepartners, socialer voor de kiezers. Al is het maar voor het oog. PARTY, een nieuw f weekblad over 1 personalities in het 1 nieuws. Nu in de winkel 1 voor de neem-mee 1 prijs van m M Elke week een feest om te lexen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3