Personeel van Shell gaat onzekere tijd tegemoet 'Burundi geen tweede Rwanda' Feiten &Meningen VVD wil in feite onderkoning leveren Jonge Albanez* dromen van ba: in het buitenlar Shell Shops in slag met Albert Heijn DONDERDAG 30 MAART 1995ra? Alt W KAffopr VAO pe iNSfecrie MIÊT UiriÊ^r /V1ö?JCT mibawp eff V OOIT I6T5 nieuwsanalyse Tjeenk Willink. foto» archief WD-leider Bolkestein maakt afwerende gebaren: „Daar ga ik helemaal niet over, dat moet u aan de heren van de Eerste Ka mer vragen." CDA-senator Braks roept Korthals Altes, WD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, vanaf de trappen toe: „Ik heb geen standpunt hoor. Geen stand punt!". PvdA-fractieleider Wallage roert bezorgd in zijn kopje thee: „Wij hechten aan kwaliteit; dat vind ik belangrijker dan partijpolitiek." Als in Den Haag spitsroe den wordt gelopen, staan hogere belangen op het spel. De WD-aanval kwam een beetje als een sluipmoord. Direct na de verpletterende overwinning bij de statenverkiezingen had de partijtop nog sussende taal gesproken. Of de VVD, nu de grootste partij in de Eer ste Kamer, het had voorzien op de stoel van PvdA-senaatsvoorzitter Tjeenk Willink, luidde de vraag. Welnee, bezwoer Korthals Altes, WD-aanvoerder in de Eerste Kamer. „Tjeenk Willink is een goeie, die mag blij ven zitten." WD-prominent Wiegel wist het nog duidelijker te zeggen: deze post opei sen zou een bom zijn onder de coalitie. Amper een maand later zijn de coalitie partners flink opgeschrikt. „Wij willen de voorzitter van de senaat leveren", zei Kort hals Altes in een interview met de Volks krant. „Politiek is het gewenst te profiteren van het moment." Waarom het geluk niet opeisen als het je toelacht, lijkt de achterlig gende gedachte. Sedert 8 mei is de WD de grootste in de provincies, heeft Bolkestein het imago van 'schaduwpremier' en domineert de WD het politieke debat. Zou het dan niet aardig zijn als eens een liberaal op Prinsjesdag in de Ridderzaal de veVenigde vergadering voorzit en 'leve de koningin' roept? De vraag rijst wat het senaatsvoorzitter schap (110.877 gulden bruto) voor de WD zó aantrekkelijk maakt dat de partij er de coalitievrede voor op het spel durft te zet ten. CDA-senator Piet Steenkamp, voorzit ter van 1983 tot 1991, grijpt naar zijn hoofd. „Wat er zo aardig is aan die functie? Nu blijf ik een hele tijd stil! Eerlijk gezegd, dat meen ik serieus, ben ik blij dat ik weer gewoon ka merlid ben. Want je zit je te verbijten op die stoel, je mag niets zeggen, nooit es door de wandelgangen struinen. Dat is echt vrese lijk! Vooral voor een type als ik, dat overal zijn mening over heeft en graag een woord je meespreekt." Tot de aardige arbeidsvoorwaarden re kent Steenkamp wel de ontvangsten van buitenlandse staatshoofden, het voorzitten van de verenigde vergadering op Prinsjes dag en last but not least het adviseurschap bij de Kroon als er weer een kabinet moet worden geformeerd. De twee kamervoorzit ters en de vice-voorzitter van de Raad van State worden dan als eersten door de ma jesteit geraadpleegd. Hoe belangrijk dit ad viseurschap is, bleek nog afgelopen zomer toen koningin Beatrix het advies van de CDA'ers Scholten en Deetman volgde en niet een WD'er maar PvdA-leider Kok tot kabinetsformateur benoemde. De WD, zo valt in de liberale wandelgan gen te beluisteren, vindt dat het tijd wordt dat zij bij de volgende formatie in het drie manschap van adviseurs (nu twee CDA, een PvdA) wordt opgenomen. Als grootste frac tie in de Eerste Kamer straks, ligt een claim op het senaatsvoorzitterschap dan het meest voor de hand. Maar het is onwaarschijnlijk dat de WD slaagt in deze coup. De Eerste Kamer kiest 13 juni bij meerderheid van stemmen haar voorzitter. De grootste partij heeft daarbij een streepje voor, maar geen dwingend recht. En de overige fracties staan niet te trappelen om Tjeenk Willink, alom geres pecteerd, beentje te lichten. De PvdA heeft bovendien het CDA onder druk gezet Tjeenk Willink niet af te vallen. Als het CDA de zijde van de WD kiest, opent de PvdA de aanval op CDA-Tweede Kamervoorzitter Deetman. CDA-kamerlid Terpstra: „Ik wil niet overdrijven, maar het wisselen van beide kamervoorzitters zou een ramp zijn voor de democratie." Wil de WD twee gerespecteerde kamer voorzitters van hun stoel wippen en de coa litieverhoudingen verder vertroebelen? Vol gens PvdA-fractievoorzitter in de Eerste Ka mer Van den Berg hebben de liberalen het niet gemunt op de stoel van Tjeenk Willink, maar juist op de post van CDA'er Scholtèn, die vice-voorzitter is van de Raad van State en over twee jaar met pensioen gaat. De PvdA zou de WD bij die claim kun nen steunen als de liberalen nu loyaal zijn jegens Tjeenk Willink, aldus Van den Berg. „Het voorzitterschap van de Eerste Kamer, Tweede Kamer en vice-voorzitterschap van de Raad van State zijn in de praktijk min of meer een package-deal (koppelverkoop, red.)." Met het vice-voorzitterschap van de Raad van State, overigens een benoeming waar ook het staatshoofd nog een flinke stem in heeft, zou de WD pas echt de hoofdprijs binnenslepen. Staatsrechtgeleerden zijn het er over eens dat de vice-voorzitter, ook wel de 'onderkoning' van Nederland genoemd, van de drie 'majesteit-adviseurs' verreweg de invloedrijkste is. Het rice-voorzitter- schap is voor de WD een beetje een gok, maar het signaal is in elk geval gegeven: de liberalen eisen vanaf nu een evenrediger deel van de topfuncties. DEN HAAG PAUL KOOPMAN Duizenden jonge Albanezen hangen in rana op straat, bezoeken de goedkope fiehuizen of wedden op de uitslag van balwedstrijden. Veel van deze werklozf jongeren dromen van een nieuw leven een ander land. Werken in het buitenland is het gespre van de dag in Albanië. Het grote doel v de jonge Albanees. Officieel is de werkl heid in Albanië 16 procent, maar de mi Albanezen denken dat het werklooshei cijfer in werkelijkheid dichter bij de 50 cent ligt. Zëker is dat bijna de helft van werkloze Albanezen tussen de 15 en 24 is. Sinds in 1991 de grenzen open gingen, duizenden jonge Albanezen naar het b tenland gegaan om daar te werken. In volle treinen ging het richting Duitslan Als zwermen bijen hingen ze aan railin en reddingsboten van roestige scheper hen naar Italië brachten. Honderdduiz den Albanezen zijn over bergpassen ov de grens naar Griekenland geglipt. Bij uittocht zijn vele doden gevallen. Alban Mema (25) maakte vier keer de tocht naar Griekenland. Hij werkte daa[ legaal als huisschilder tot hij het land vt uitgezet. Ook zijn broer verblijft als illef in Griekenland. „Hier is alles zo moeilif zegt Mema. „Ik wil meteen weer terugl Griekenland." Met het uitblijven van buitenlandse ini teringen is het zoeken van werk in het k tenland onmisbaar geworden. Griekent schat dat er 300.000 Albanezen illegaalt Griekenland werken. Ze hebben baantjj op boerderijen, in hotels, of in de bou\i verdienen de helft van wat een Griekse] werknemer aan loon ontvangt. Voor df banezen is dat nog altijd veel meer dai ongeveer 75 gulden die ze in eigen lani maand verdienen, als ze al een baan hi ben. De illegale immigranten zijn afhankelij van goede betrekkingen tussen Albanii Griekenland. Zijn er spanningen, dan de grens dicht en wordt er hard opgetr tegen Albanezen in Griekenland. Toen Albanese rechtbank in augustus vorig j enkele etnische Grieken veroordeelde i gens een aanslag, werden vervolgens 70.000 Albanezen Griekenland uitgezei Athene blokkeerde tevens alle hulp vai Europes Unie aan Albanië. De Griekse minister Karolos Papoulias (buitenlandse zaken) probeerde vorige maand tijdens een bezoek aan Albanië regeling te treffen voor de seizoensarbi van Albanezen in Griekenland. Athene overweegt 120.000 werkvergunningen geven. De Wereldbank, die een kantoortje hei Albanië, schat dat de helft van de bevo afhankelijk is van in het buitenland vei diende lonen. In 1993 kwam er 300 mil gulden uit het buitenland binnen, ofwi procent van het Bruto Binnenlands Pri dukt van Albanië. Mogelijk ligt dat rijft werkelijkheid een stuk hoger. Veel Albanezen die in het buitenland h ben gewerkt, komen niet alleen met ge terug, maar ook met plannen en kenni over 'zaken doen'. Een enkeling zet eei gen bedrijfje op. „Ze hebben geld meej bracht en willen nu hun huis opknapp Dat levert hier werk op", aldus Astrid l meti (29). Memeti heeft nu een baan ii rana, maar wil toch terug naar Grieken „Ik wil niet alleen mijn brood verdiene maar ook echt goed leven." Sommige Albanezen hebben hun beko van hun escapades naar Griekenland. elektricien Plato Ilo verdiende goed in Athene, maar is vorige maand terugge keerd. „Oost west, thuis best", zegt hij. kunt wel goed verdienen in Griekenlan er een jaar of tien blijven. Maar je hele ven daar wonen kan toch niet." TIRANA AP Alex de Waal van mensenrechtenorganisatie African Rights: Nu in Burundi in enkele dagen tijd hon derden doden zijn gevallen in etnische onlusten tussen Tutsi's en Hutu's, lijkt de voorspelling van internationale hulporganisaties dat een 'tweede Rwanda' ophanden is, werkelijkheid te worden. Volgens directeur Alex de Waal van de in Londen gevestigde mensen rechtenorganisatie African Rights is daar echter geen sprake van: „De situa tie in Burundi is niet te vergelijken met het Rwanda van voor de genocide." In het noordelijke buurland was, aldus De Waal, sprake van een vooropgezette, goed georganiseerde volkerenmoord die door de regering werd geor kestreerd. „Er was een centraal plan. De uitvoering van de moord op de Tutsi's was zorgvuldig voorbereid. Op lokaal niveau bleken alle dorpshoofden over namenlijsten te beschikken en stonden leger en Hutu-milities in de startblok ken." „In Burundi is daar geen sprake van. Zowel de regering als het leger probeert met man en macht de zaak in de hand te houden." De omvang van de moord partijen in Burundi zullen in zijn ogen dan ook zeker niet de omvang krijgen van die in Rwanda. „Er kunnen mis schien wel duizenden of zelfs enkele tienduizenden doden vallen", verwacht hij. „Maar zeker geen miljoen, zoals in Rwanda." Nu de vijandelijkheden zijn begonnen en verscheidene wijken van de hoofd stad Bujumbura in enkele dagen tijd et nisch zijn 'gezuiverd', wordt de roep om grootscheeps militair ingrijpen gro ter. Daarbij wordt vooral gekeken naar een vredesmacht van de Verenigde Na ties die de strijdende partijen uiteen zou kunnen houden. Verleden jaar lanceerde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo het idee voor een perma nente en snel inzetbare VN-brigade van zo'n 10.000 manschappen. Van Mierlo's voorstel, dat in de nasleep van de dis cussie over de gruwelen in Rwanda werd gelanceerd, heeft gaandeweg meer steun gekregen. Eerst van een VN- commissie van wijze mannen, onder voorzitterschap van de Zweedse pre mier Carlsson, en nog vorige week van Canada, dat met Van Mierlo het plan verder gaat uitwerken. Een doortastende en snel inzetbare VN- vredesbrigade zou een einde moeten maken aan de machteloosheid die het optreden van de VN in Rwanda vorig jaar nog kenmerkte. Maar volgens De Waal is machteloosheid niet het werke lijke probleem van de VN. „Waar het echt aan ontbreekt, is aan sprakelijkheid. Een leger, of welk appa raat dan ook van een bepaald land, moet verantwoording dienen af te leg gen voor zijn optreden en eventueel ge maakte fouten. De VN niet, die kunnen nergens op aangesproken worden." Mi litaire interventie in Burundi zal de za ken eerder verslechteren dan verbete ren, is De Waals verwachting. De twijfel van Alex de Waal over de doeltreffendheid van de VN is niet nieuw. Twee jaar geleden keerde hij 'zijn' organisatie Africa Watch de rug toe, nadat tweespalt was ontstaan het militair ingrijpen van de VN in malië. De Waal was daar toen op te en stichtte African Rights, waar hij korte tijd een wereldwijd gerespect de organisatie van maakte. Onlang kwam de organisatie in het nieuws een discussiestuk, waarin kritisch v gekeken naar westerse hulporganis die steeds vaker actief worden in ht politieke spel. Er zijn volgens African Rights geno andere middelen in Burundi voorh den om te voorkomen dat het land glijdt naar een poel van etnisch gei „Op korte termijn is geen succes te wachten", denkt hij. „Er zullen dui) den doden vallen. Diplomatieke mi en initiatieven van burgerlijke orga ties kunnen resultaat afwerpen, mi oplossingen zoeken voor de lange t mijn." Burundi is een land waar twee volk nu nog op zeer ongelijkwaardige bi met elkaar leven: de minderheid v< Tutsi's domineert leger en maatscl pelijk leven. De grote meerderheid Hutu's eist een gelijkwaardige posi Dat vergt volgens De Waal geen VT macht, maar structurele maatscha[ lijke hervormingen. „Wat Burundi nodig heeft is een ve sterking en verbreding van het huil centrale gezag, zodat van bovenaf i regering, het politieke stelsel en de gering kunnen worden geherstrucw reerd." JOHN VERHOEVEN GPD Na aankondiging dat door reorganisatie 1.200 banen worden geschrapt STEVENHAGEN Voor de vierduizend medewerkers van de twee centrale kantoren van Shell in Den Haag en Londen breken on zekere maanden aan. De details van de gisteren door topman drs. C.A.J. Herkströter aangekondigde reorgani satie, die in totaal zo'n 1.200 arbeidsplaatsen gaat kos ten, moeten nog nader worden uitgewerkt. DEN HAAG GPD Shell heeft plannen om de winkels bij de grotere benzi nepompen fors te gaan uit breiden. Vooruitlopend op een nieuwe winkelsluitings wet bereidt het olieconcern zowel uitbreiding van de winkeloppervlaktes als van het assortiment produkten voor. „Het is geen wraak op direc teur Van der Hoeven van Ahold, maar wel een metho de om onze markt te be schermen", aldus Shelltop- man Maarten van den Bergh, een van de twee Nederlan ders in de top van Koninklij ke/Shell. Terwijl zijn collega Herkströ ter het personeel op de hoofdkantoren in Londen en Den Haag op de hoogte bracht van ingrijpende sane ringen, sprak Van den Bergh voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Den Haag. Zoals al eerder aange kondigd zullen alle Neder landse Shellstations de ko mende tijd een metamorfose ondergaan, waarbij uitbrei ding van de winkels een on derdeel van het programma is. Shell is in Engeland en Frankrijk al vergevorderd met het bouwen vaii 'beperkte' supermarkten bij de benzinestations. Dit in antwoord op de supermark ten daar, die aan de voordeur ook benzine verkopen. Ook Ahold deed dat in het verle den op enkele plaatsen via de Mirovestigingen. Nu is nog volstrekt onduidelijk wie zijn baan gaat verliezen. Vast staat wel dat de Shell-top zich tot doel heeft gesteld het werk met dertig procent minder mensen af te doen. Het gaat hier om een 'streefgetal', aldus een woordvoerder van het oliecon cern. Een opsplitsing tussen Den Haag (nu 2.300 banen) en Londen (nu 1.700 banen) is op dit moment nog niet te geven, voegde hij daaraan toe. Gedwongen ontslagen zijn volgens de zegs man nooit uit te sluiten, maar Shell zal de mensen die hun baan verliezen wel begelei den bij het zoeken naar een nieuwe ar beidsplaats. Herkströter verdedigde de ingreep tegen over zijn medewerkers als volgt: „Wij voor zien dat de lage olieprijzen en lage marges die de olie-industrie op het ogenblik ken merken, zullen aanhouden. Bovendien zal iedereen in de olie-industrie moeten blijven streven naar hogere produktiriteit, innova tie, kwaliteit en effectiviteit". De ingreep is het gevolg van de nieuwe or ganisatiestructuur die Koninklijke/Shell krijgt. De structuur is opgebouwd rond rijf afzonderlijke bedrijfseenheden (Business Committees geheten), met een eigen winst verantwoordelijkheid. Daarnaast komt er een zogenoemd Corporate Centre van on geveer tweehonderd mensen, uitsluitend bedoeld om de top van het concern te on dersteunen. Dit onderdeel zal zich bezig houden met onder meer financiën, perso neel, juridische zaken, en strategische plan ning. In vergelijking met de oude situatie is de belangrijkste verandering dat de regionale coördinatoren verdwijnen. Dat waren de functionarissen waaraan alle werkmaat schappijen van Shell tot nog toe verant woording moesten afleggen. „Die laag wordt er dus tussenuit gesneden", aldus de zegsman van het concern. „De werkmaat schappijen krijgen nu een rechtstreekse lijn met de Business Committees en omge keerd. De organisatie wordt zo flexibeler, korter en strakker". De rijf nieuwe bedrijfseenheden die overeenkomen met de rijf gebieden waarop Shell werkzaam is zijn Exploratie en Pro- duktie, Chemie, Aardgas, Steenkool en Oil Products. In laatstgenoemde bedrijfseen heid worden alle activiteiten op het gebied van de downstream olie (marketing, raffi nage, olievoorziening, handel en zeetrans port) gebundeld. Bij deze werkzaamheden zijn zowel onderdelen van het hoofdkan toor in Den Haag als van het centrale kan toor in Londen betrokken. 'absolute nonsens' Het is niet uitgesloten dat er medewerkers van Den Haag naar Londen moeten verhui zen of van Londen naar Den Haag. Maar duidelijkheid daarover is nu nog niet te ge ven. Datzelfde geldt voor werknemers die als gevolg van de reorganisatie wellicht van een van de twee centrale kantoren worden overgeplaatst naar een van de vele werk- Het Shellhoofdgebouw in Den Haag. maatschappijen. Geruchten als zou het hoofdkantoor in Den Haag in zijn geheel worden opgedoekt en overgeplaatst naar Londen, werden door Shell als 'absolute nonsens' van de hand gewezen. De nieuwe organisatiestructuur moet voor het einde van dit jaar zijn beslag krijgen. Dat betekent echter volgens de zegsman niet dat de vierduizend medewerkers nog negen maanden op uitsluitsel moeten wachten. Die duidelijkheid moet er al eer der zijn. Inmiddels is het overleg met de bonden en de ondernemingsraad begon nen. Bestuurder O. Hoole van de Unie BLHP toonde zich niet verrast door de omvang van het banenverlies. Volgens hem leert de ervaring bij andere bedrijven dat, als er eenmaal gesneden gaat worden in de over head, zoals centrale diensten en dergelijke, het banenverlies over het algemeen groter uitvalt dan bij inkrimpingen van produktie- afdelingen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2