►Varmond op Jacht naar leluidshinder tJNIEK KLASSIEK 7?5 'Wij archeologen zijn net detectives' Verbouwing Mariënhaven roept geen bezwaren op iprillvanLeest ^sintratuin Leiden Regio iblijver Spectaculaire groei De Alleman Van Leest doet u een schitterend aanbod INDERDAG 30 MAART 1995 ('rouw breekt been g ASSENAAREen 82-jarige vrouw uit Wassenaar heeft gistermid- hlg haar onderbeen gebroken en handletsel opgelopen bij een ijl met haar fiets. De vrouw wilde op haar fiets de bocht Hof- almpweg/Burmanlaan nemen, maar kwam door onbekende j brzaak ten val. Ze is overgebracht naar het Academisch Zieken- bjiis in Leiden. ior|iefstal sokken afgekocht gAssenaar Voor een 24-jarige man uit Wassenaar zijn twee paar j rikken van de Hema wel erg duur geworden. Toen hij de sokken xiitabeerde te stelen werd hij gesnapt en overgebracht naar het Omdat het de eerste keer was kon hij met 200 gul- Ei|n verdere strafvervolging afkopen. "njtuk ijzer oorzaak botsing jjjGSTGEESTEen stuk ijzer op de snelweg tussen Den Haag en is gistermiddag oorzaak geweest van een ongeval. 44-jarige automobilist uit Lelystad remde bij het zien van 5 ojt Uzer krachtig af. De achter hem rijdende 70-jarige Leidenaar .v3merkte dat te laat en botste achterop de wagen. De Leidenaar nTnet klachten over pijn in zijn borst overgebracht naar het te fademisch Ziekenhuis in Leiden. falatiënt Endegeest al week vermist jgstgeest De politie Hollands Midden speurt een week naar Ai uit het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest weggelopen pa- Het is de 31-jarige Rotterdammer Walter Friedberg, van de politie vreest dat hem iets ernstigs is overkomen. Fried- rg - 1.70 meter groot, tenger postuur, bruine ogen, donker- pnd haar en kalend - is gekleed in een spijkerbroek, een wit jmd met een streepje en een blauw jack. Een ieder die inlich- Jgen over hem kan verstrekken, wordt verzocht contact op te men met de politie in Oegstgeest: 071-155440. Warmond loopt de Schip- jn en verder is er de drukke, gaande Herenweg. War- d moet laten onderzoeken v eel geluid er tot de wonin- doordringt. Het gaat om de ingen die het dichtst bij de gaande weg en de.spoorlijn Eln. Als de geluidsbelasting te is, is subsidie mogelijk geluidsisolatie van de wo- en. Het gaat dan om maat- len zoals dubbel glas en iso- van voorgevels. De bewo- kunnen 95 procent subsi- krijgen als ze deze, overi- niet verplichte, geluidwe- Ie maatregelen laten uitvoe- tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS chef henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 leiden caroline van overbeeke Archeologen graven met hun blote handen naar gebruiks voorwerpen, nederzettingen en bodemschatten om meer te we ten te komen over het leven van onze voorouders. Gooiden de onderzoekers vroeger veel van de gevonden voorwerpen weg, tegenwoordig kunnen gegevens over elk scherfje worden opge slagen in de computer. Aan de Leidse Rijksuniversiteit wordt deze week een internationaal congres gehouden over compu tergebruik in de archeologie. Ruim 200 wetenschappers uil de hele wereld komen vrijdag naar Leiden om de nieuwste computersnufjes met elkaar uit te wisselen. Dr. H. Kamermans van de faculteit der Pre- en Pro tohistorie, een van de organisa toren van het congres, is voor zijn werk grotendeels op com- Internationaal congres in Leiden over computergebruik puters en aangewezen. ,,Een belangrijk deel van het budget van onze faculteit wordt uitge geven aan computers: het appa raat is niet meer weg te denken uit ons vakgebied." Bij grote opgravingen nemen archeologen tegenwoordig een draagbare computer mee. Ook al zitten ze zonder stroom in een keet in de rimboe, de com puter draait door. ,,Op een ge nerator, samen met het koffie zetapparaat. We voeren gege vens over elk gevonden stukje en scherfje in: dat zijn er vaak duizenden. Dat is veel werk maar erg handig. ,,Je kunt namelijk allerlei be rekeningen doen met die be standen: hoeveel scherfjes heb ben we en welke soort is het best vertegenwoordigd? Wij ar cheologen zijn net detectives: je bent er niet bij geweest, maar je probeert aan de hand van de sporen en resten die je aantreft, te reconstrueren hoe onze voor ouders geleefd hebben. Een computer is daarbij een handig hulpmiddel." „Wij moeten ook heel zorg vuldig met het aangetroffen materiaal omgaan: de vind plaats van een voorwerp is heel belangrijk. Die kan ons iets ver tellen over het gebruik of de functie van de voorwerpen en het gedrag van mensen. Daar om moeten we zorgvuldig vast leggen waar we wat hebben ge vonden. Want eenmaal opgege- vraven, is het voorgoed verdwe nen. Met speciale infrarood-ap- paratuur, gekoppeld aan com puters, kunnen we snel en nauwkeurig registreren waar de voorwerpen liggen. Dat is be langrijk voor ons onderzoek naar de verspreiding van vondsten." „In Leiden hebben we een speciaal computerprogramma gemaakt waarmee onze studen ten aan het werk kunnen. Daar mee kunnen ze stapsgewijs, aan de hand van vragen, voorbeel den en plaatjes, vaststellen wat een bepaald uiterlijk van een steen over het gebruik ervan vertelt. Dat is een hele moderne toepassing van de computer: kunstmatige intelligentie." Daarnaast is het van belang dat met behulp van computers de nog aanwezige bodemschat ten worden geregistreerd, zegt Kamermans. „Ons bodemar chief wordt bedreigd: door de aanleg van wegen en nieuw bouwwijken. Databestanden en registraties van computers zor gen ervoor dat er geen dingen verdwijnen zonder dat wij dat weten." Scholieren van Leidse mid delbare scholen kunnen zater dag en zondag met eigen ogen zien hoe een Egyptische pvra- gemeente Warmond moet onverwacht meer dan vo>0 gulden ophoesten voor een geluidsonderzoek in gemeente. De minister van volkshuisvesting, ruimte- ordening en milieubeheer heeft de gemeente on- uch 5s verplicht voor 1 juni een onderzoek in te stellen r geluidsoverlast in de gemeente. Het gaat dan om rlast afkomstig van verkeer en treinen. ren. Overigens is een geluidson derzoek in het verleden al eens uitgevoerd, "maar omdat er nieuwe, normen zijn voor ge luidsbelasting is het oude on derzoek achterhaald. Warmond had het onderzoek bij voorkeur samen met andere gemeenten in de Bollenstreek laten uitvoe ren, maar de tijd dringt. Overleg met de buurgemeenten is niet meer mogelijk. Het onderzoek wordt door adviesbureau DHV uitgevoerd. In de Warmondse begroting voor 1995 is geen re kening gehouden met deze on verwachte tegenvaller. Het geld moet uit de algemene reserves worden gehaald. lavendelheide. Andromeda, Is decoratief struikje. Hij bloeit tot in de zomer met rose jaar groen. Hij is winter hard en staat graag licht en vochtig. Van 11,95 voor warmond De zes jaar oude algemeen bijzondere basisschool De Alleman in Warmond groeit explosief. De school startte in 1989 met 20 leerlingen, had eraan het begin van dit schooljaar 72 en is op dit moment de 90 reeds gepasseerd. Dat was gisteren aanleiding voor ouders en schoolteam om met de kinderen een klein feestje te vieren. De Alleman werd opgericht omdat er in Warmond geen openbaar onderwijs bestond. Indertijd werd besloten er een algemeen bijzondere school van te maken om te voorkomen dat de school van de gemeente afhankelijk zou worden. Het onderwijs is gebaseerd op het Jenaplan. De kinderen gaan individueel en zelfstandig aan de slag binnen stamgroepen. Dat wil zeggen dat er geen klassen bestaan, maar groepen met kinderen van verschillende leeftijden. Het jongere kind leert van het oudere kind, dat zijn ervaring en kennis doorgeeft. Volgens De Alleman bestaat er, gezien de snelle groei, kennelijk behoefte aan deze vorm van ondrwijs. Voor de school heeft de groei als voordeel dat er meer geld en faciliteiten be schikbaar komen. foto dick hogewoning mide er van binnen uitziet. Ach ter vijf computers die staan op gesteld in een collegezaal van het Centraal Faciliteitenge bouw. Met diezelfde apparatuur kunnen zij zelf opgravingen doen. Drie studenten archeolo gie staan hen met raad en daad terzijde. „Een staaltje van virtual reali ty,met de modernste techniek krijgen we een stukje van ons culturele erfgoed op het scherm. Straks kunnen we in onze huiskamers de prehistori sche grot van Lascaux van bin nen bekijken. Dat zijn prachtige speeltjes, ook om mensen te la ten zien waar wij mee bezig zijn." Scholieren die geïnteresseerd zijn in computers en archeolo gie zijn welkom zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur in het Centraal Faciliteitenge bouw, Cleveringaplaats 1 in Lei den, collegezaal 147. Voorschotens tuincentrum wil uitbreiden VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET Intratuttl in Voorschoten, het tuincentrum aan de Leidseweg 518, wil uitbreiden. Het bedrijf is van plan de overdekte ver koopruimte met bijna eenderde te vergroten. Als de gemeente een bouwvergunning afgeeft, wordt het overdekte gedeelte van het bedrijf straks 0000 vier kante meter groot. Momenteel heeft de verkoopruimte een op pervlakte van circa 4500 vier kante meter. Het bedrijf wil aan de achter zijde uitbreiden. De forse gera- niumkas aan de achterkant zal verdwijnen om vergroting van de verkoopruimte mogelijk te maken. De verbouwing zal ge ruime tijd duren. Gedurende de werkzaamheden zal het bedrijf gewoon open zijn. „We gaan verbouwen omdat we momenteel te weinig ruimte kunnen bieden aan onze groei ende groep klanten", zegt direc teur J. Griffioen. „Straks kunnen we ons assortiment beter pre senteren en kunnen we de pa den verbreden, zodat de men sen makkelijker kunnen winke len." Aan assortimentsuitbrei ding wordt vooralsnog niet ge dacht. Na de verbouwing wordt In- tratuin Voorschoten een van de grotere tuincentra in de regio. Over de kosten wil het bedrijf geen mededelingen doen. De aanvraag voor een bouwver gunning ligt nu bij de gemeen te. Griffioen hoopt zo snel mo gelijk met de uitbreiding te kun nen beginnen. Adres verkeerd In het artikel over het lozings- recht in de krant van gisteren is een verkeerd adres vermeld. Voorgedrukte bezwaarschriften tegen het lozingsrechttarief kunnen worden opgevraagd bij mevrouw T. Hulshof van Demi- vo, adres Onafhankelijkheids- weg 72, 2332 ZS in Leiden. warmond arie schakenbos De verbouwing van verpleeghuis Ma riënhaven in Warmond roept geen be zwaren op van omwonenden. Dat is gebleken uit twee voorlichtingsbijeen komsten, waarvan er een gisteravond werd gehouden. Omstreeks dertig aan wezigen namen gisteren kennis van de plannen. De verbouwing riep hoofdza kelijk enthousiasme op. De klassieke voorgevel van het verpleeghuis blijft intact. Het gaat om de aanbouw achter het hoofdgebouw, die vanaf de weg nauwelijks zichtbaar is. De aanbouw wordt gesloopt om plaats te maken voor een eigentijds bouwwerk. Als een soort klavertje vier zijn in de nieuwbouw de slaapvertrek ken gegroepeerd rond het gemeen schappelijke woongedeelte, dat via een soort atrium (centraal deel) verbonden is met het oude gedeelte. De huidige beddencapaciteit van het verpleeghuis staat op 210. In het oude gedeelte blij ven 60 bedden. In de nieuwbouw ko men per etage vier units van 15 bed den. Het gaat om twee volledige woon lagen en aan de zijde van de Oude To ren drie woonlagen. In totaal komt het verpleeghuis dan uit op 150 bedden. De voornaamste reden om tot deze ingrijpende operatie over te gaan is de totaal verouderde verpleegsituatie. Voor de patiënten zullen per verdie ping vier 'huizen' gecreëerd worden met steeds 15 bewoners. De kamers van de bewoners zijn zo geconstru eerd, dat elke patiënt een eigen hoek met bed, kast en raam heeft. Daarvoor was een vloeroppervlak van 6200 vier kante meter berekend. De overheid wilde met de regels in de hand niet verder gaan dan 5300 vierkante meter. Uiteindelijk heeft men kunnen aanto nen dat gezien de zwaarte van de pleegzorg (meer dan 80 procent van de bewoners gebruikt een rolstoel), deze ruimte noodzakelijk is. De totale ope ratie is begroot op ongeveer 32 miljoen gulden en zal afhankelijk van de vraag of er al dan niet in fasen gebouwd zal worden, twee tot drie jaar in beslag ne men. Voor de duur van de bouw, ruim drie jaar, zullen noodvoorzieningen worden geplaatst in het park achter Mariëngaerde. Afhankelijk van het bouwschema zal dat een voorziening voor vijfenzeventig of hondervijftig be woners zijn. Een en ander zal niet ten koste gaan van de kinderboerderij ach ter het verpleeghuis. Die wordt in de toekomst zelfs uitgebreid tot achter Mariënweide. In overleg met kinder boerderij Kloosterhof heeft men na melijk besloten om de activiteiten naar elkaar toe te trekken. Bij aankoop van klassieke CD's ter waarde van 79.95 ontvangt u de "Gramophone CD Guide", een waardevol 1000 pagina's tellend naslagwerk, geheel GFG^CTIS '10' in "Luister" en de Platinastatus: De mooiste koren en aria's uit de bejubelde Koopman opname op één CD. Vorig jaar versdienen opname met Ton Koopman; opnieuw een '10' in luister'. ,89?5 29?5 57?5 Spüntemieuwe opname met Nikolaus Hamoncourt abdkigent Ontroerend meesterwerk. 89?5 Koopman en zijn Amsterdam Baroque, een groot de concertzalen. Nüopéén dtfcbeKD. 89! 95 o Van heest vindt u in: Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda Dordrecht Eindhoven Gtotwigen Haarlem Heerlen Leiden Leidsdiendam Middelburg Nijmegen Roermond Rotterdam Sittard Tilburg Zoetermeer COMPACT DISCS Haarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 119 VRIJE TIJD LEIDEN Wandelen. De vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN houdt op zondag 2 april een wandeling over de begraafplaats Groenesteeg. De wandeling begint om 14.00 uur bij hel hek van de begraafplaats aan de Groenesteeg. Sprookjes. In verteltheater 't Voorkamertje aan het Rapenburg 17 vertelt Annemoon van Schaik zondag 2 april sprookjes over Pasen. Iedereen vanaf 7 jaar is welkom. De toegang is 5 gulden. Aanvang: 15.00 uur. Landschap. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN be gint dit voorjaar een landschappencursus. De cursus wordt gegeven op zes maandagavonden (3, 10 en 24 april en 8, 15 en 29 mei) in de Sterrewacht aan de Kaiserstraat. Bij de cursus horen enkele excursies (van ongeveer 2 uur lang) die op zaterdagochtend worden.gehouden naar bos, strand, polder en stad. De cursus kost 80 gulden. Informa tie en opgave: 071-612450. VOORSCHOTEN Wandelen. De vereniging voor natuur- en milieueductaie IVN houdt op zondag 2 april een stinzenplantenwandeling op de buitenplaats Berbice. De wandeling begint om 14.00 uur aan de Leidseweg naast de Zilverfabriek. LEIDERDORP Natuur. In het Milieu Educatief Centrum aan de Van Diepingenlaan wordt op zondag 2 april de tentoonstelling 'Natuur in Leiderdorp' geopend. De opening vindt plaats om 15.00 uur. Daarna worden ook het naluur-ganzebordspel en het egel-kikkerpad in gebruik geno men. De tentoonstelling is elke zondag tot half september.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19