Evangelisch werkverband opgericht 'Ik geloof in wonderen' Kerk Samenleving Temperatuur normaal DONDERDAG 30 MAART 1995 BUITENLAND KORT Ex-Joegoslavië Kerkelijke leiders uit de hele wereld die lid zijn van de in New York gevestigde stich ting 'Appeal of Conscience' (Appèl van het Geweten), zijn in Wenen bijeengeko men om op te roepen tegen een verdere escalatie van het conflict in het voormalige Joegoslavië. Zij waarschuwen dat dit conflict tot een grote re oorlog kan leiden. Van de oecumenische stichting zijn katholieke, protestantse, Grieks-orthodoxe, joodse, is lamitische en seculiere lei ders lid. Zij worden de ko mende dagen toegesproken door hun voorzitter, rabbijn Arthur Schneier, die onlangs een bezoek bracht aan het voormalige Joegoslavië. „Het is duidelijk dat een escalatie van het gevecht in het voor malige Joegoslavië met haar tol van menselijk lijden, steeds sterker dreigt", aldus Schneier in een verklaring die werd bekendgemaakt voordat de bijeenkomst be gon. Bittere ervaring Schneier sprak vorige week in Belgrado met de Servische president Milosevic en in Za greb met de Kroatische pre sident Tudjman. Een geplan de ontmoeting met de Bosni sche president Izetbegovic kon niet doorgaan omdat het vliegveld van Sarajevo was gesloten. „Het was een bitte re ervaring dat het geweld dat we trachten te bestrijden ons ervan weerhield om een derde van ons doel te berei ken", zei de voorzitter. Hij voegde daaraan toe dat de stichting, met de voormalige Amerikaanse president Bush in de raad van commissaris sen, in samenwerking met leiders van alle religies in ex- Joegoslavië een vreedzame plek tracht te creëren in het door oorlog getroffen gebied. Roemenië De Roemeense president lliescu heeft paus Johannes Paulus 11 tijdens een gesprek in het Vaticaan opnieuw uit genodigd een bezoek te brengen aan zijn land. De ontmoeting vond plaats in het kader van een tweedaags officieel bezoek aan Italië en het Vaticaan. Kringen rond het Vaticaan verwachten dat de paus in 1996 voor het eerst een bezoek brengt aan Roemenië. De verhoudingen tussen Boekarest en de Heili ge Stoel zijn goed. Het Vati caan dringt wel aan op terug- ggave van de in 1948 door de communisten geconfis queerde en aan de ortho doxen overgedragen kerkelij ke bezittingen. Acht predikanten binnen de Hervormde en Gereformeer de kerk hebben een 'evangelisch werkverband' opgericht dat predikanten moet helpen evangelische vormen van gemeenteopbouw te benutten. Ook moet een platform worden geboden aan 'vele duizenden gemeenteleden' die zich verwant voelen met de evangelische beweging in Nederland. Op 31 mei zal het werkverband binnen de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk Nederland (VP- KN) zich door middel van een manifest presenteren. GRONINGEN GPD Het afgelopen jaar zijn de acht initiatiefnemers regelmatig bij elkaar gekomen om na te den ken over de vraag hoe evangeli sche predikanten binnen de Hervormde en Gereformeerde kerk een bijdrage kunnen leve ren aan de opbouw van de kerk. Vaak is het 'evangelische geluid' onbekend in de eigen kerk, soms leidt dit zelfs tot moeilijk heden. Tijdens een besloten studie dag in januari is het concept manifest met veertig predikan ten besproken. Intussen heeft het stuk zijn officiële vorm ge kregen en zal het op 31 mei in kerkelijk centrum De Brug in Amersfoort worden gepresen teerd. Dr. A. Noordegraaf, her vormd docent gemeenteop bouw aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, en ds. P. Boomsma uit Apeldoorn, gereformeerd syno devoorzitter, hopen dan te rea geren op de tekst van het mani fest. Het Evangelisch Werkverband richt zich niet alleen op predi kanten, maar hoopt ook samen bindend te kunnen werken voor de vele duizenden gemeentele den die zich rekenen tot de evangelische beweging in Ne derland en die actief lid zijn van hun Hervormde, Gereformeer de of Lutherse kerk. Naast de predikanten Esbach en Veenhuizen maken deel uit van het werkverband: ds. S. van Deventer (hervormd) uit Aals meer, ds. P. Bakker (gerefor meerd) uit Driebergen, ds. E. van der Poll (hervormd) uit Le lystad, ds. M. Koppe (gerefor meerd) uit Hardinxveld (voor heen Drachten), ds. W. Fer guson (hervormd) uit Ter Borg en ds. R.J. Perk (hervormd) uit Nij verdal. Vastenactie dekenaat Zoeterwoude REGIO Het dekenaat van Zoeterwoude, Hazerswoude en Stompwijk houdt in de week van 27 tot en met 31 maart de Vastenactie 1995. De vastenzakjes zijn huis- aan-huis rondgebracht en wor den volgende week weer opge haald. Kinderen van de basis scholen hebben afgelopen week een bouwplaat meegekregen waarvan zij een spaardoosje kunnen vouwen. Aan het eind van de Vastentijd is het de be doeling dat ieder kind zijn doosje met het gespaarde geld weer mee naar school neemt. Het totale bedrag is bestemd voor een project in Recife, de hoofdstad van Pernambuco, een arme deelstaat in het noordoosten van Brazilië. Het project ondersteunt een vormings- en activiteitenboer derij voor staatkinderen: Capin de Cheiro (Ruiken aan Gras). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Assen (wijkgemeente Vredeveld): J. van Baardwijk te Tub- bergen. Aangenomen: naar Utrecht (part-ti me) Sis predikant voor bijzondere werkzaamheden t.b.v. Zorgcentrum Albert van Koningsbruggen: mevr. C. van Opstal, kandidaat te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Leeuwarden: G.J. Heeringate Hellendoorn. Beroepbaarstelling: mevr. J. Nijboer, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude: P. Melis te Nieuw-Beijerland; te Amsterdam.- R Kattenberg te Arnhem. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Woudenberg: T. Klok te Kinderdijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Vriezen veen: F. Mallan teAlblasserdam. DE ROEPING Hij miste zijn gemeente verschrikkelijk, de eerste maanden dat hij aan de Leidse univer siteit ging werken. En dan vooral het contact met de mensen. Maar nu wil ds. W. Verboom niet anders meer. De huidige hoogleraar in de vakken catechetiek (geloofsoverdracht aan jongeren) en traditie van het gereformeerde protestantisme werd in 1941 in Den Haag ge boren als zoon van een hulpprediker. Het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Kollum (Priesland), waar zijn vader een func tie had bij de hervormde gemeente. In 1960 ging Verboom theologie studeren in Utrecht, om vijf jaar later pastoraal werker te worden in het Betuwse plaatsje Haaften. Zo kon hij verder studeren en zich rustig voorbereiden op zijn werk als dominee. Zijn eerste gemeen te in 1968 werd Benschop, een klein plaatsje met veel jongeren die de dominee kritische vragen stelden. In 1973 werd Verboom beroe pen in Waddinxveen. Na negen jaar verwissel de hij hier zijn jonge nieuwbouwwijk-ge meente voor Hierden, een plaatsje onder de rook van Harderwijk. Daar bleef Verboom tot zijn benoeming aan de universiteit in Leiden in de zomer van 1994. Verboom is in 1986 ge promoveerd op het onderwerp 'De Catechese van de Reformatie en de Nadere Reformatie'. „Toen ik de gemeente verliet, kreeg ik veel terug: de voldoe ning die het wetenschappelijke werk me geeft. Vooral de va derlandse kerkgeschiedenis boeit me, en dan met name het begrip 'verbond'. Steeds stel ik mezelf hier vragen over: in hoeverre gaat God een ver bond met de mensen aan bij bijvoorbeeld de doop? Natuur lijk, het joodse volk is de eerste groep mensen geweest met wie God een verbond aanging. De christenen zijn daar later bij gekomen. Ik denk niet dat wij het nieuwe uitverkoren volk zijn, zoals de vervangings- theologie zegt. Het verbond tussen Israël en God is uniek, het bewijs daarvan kun je in de Bijbel lezen. Maar als kerk zijn wij bij Israël ingelijfd. God is niet zoiets als een kristal in de scheikunde. Maar daarom is theologie nog wel een wetenschap. Een student theologie kan moeilijk zeggen: ik ga nu naar college om een theologisch vraagstuk weten schappelijk te benaderen en ik laat mijn geloof thuis. De we tenschap zou een te smalle ba sis hebben als er slechts empi rische bewijzen aan ten grond slag mogen liggen. Hier in het westen moet alles maar logisch verklaarbaar zijn. Ik ben niet zo. Ik geloof in wonderen, ook dat Jezus op het water liep. Je moet de Bijbel niet als een natuurkundeboek lezen maar als een boek dat zijn eigen doel heeft waar alles wat erin be schreven staat, dienstbaar aan is. Dat betekent niet dat de be schreven gebeurtenissen niet waar zijn en dat je ze dus niet moet geloven. Ik geloof alles wat in de Bijbel staat. Als gelo vige wetenschapper verklaar ik alle verschijnselen op grond van Bijbelse criteria. De vrouwelijke studenten die dominee willen worden neem ik serieus, al heb ik per soonlijk moeite met de figuur van de vrouwelijke ambtsdra ger. Maar het is hun keuze; ie der leest de Bijbel anders. Wie ben ik om een oordeel over die studentes te vellen? Hier op de universiteit heb ik Ds. W. Verboom: „Het wel geleerd dat het enorm be langrijk is om zorgvuldig met elkaar om te gaan. Ik ben na tuurlijk geen pastor maar ik heb gemerkt dat de studenten soms wel eens behoefte heb ben aan pastorate hulp. Een student kan erg gekwetst wor den wanneer ik als reactie op een geloofsvraag een la open trek. Ik ben voor vijftig procent door de Hervormde synode benoemd om het vak cateche tiek (geloofsoverdracht aan jongeren) te geven en voor de andere helft door de Gerefor meerde Bond voor het vak tra ditie van het gereformeerde protestantisme. Het zijn stan daardvakken in de kerkelijke opleiding. Catechetiek is erg belangrijk, het gaat niet alleen om kennisoverdracht maar ook om de vorming van een jongere. De dominee moet hem of haar begeleiden naar de volwassenheid en dat is heel verantwoordelijk werk. Het gereformeerde protestan tisme is een stroming die on der andere door de Reformatie is beïnvloed. Bij deze colleges gaat het ook om het overdra gen van de traditie, maar dan: hoe doe je dat in de nieuwe tijd? De plaats van het ge meentelid is bijvoorbeeld erg veranderd. Vroeger kon men lang niet zo actief aan het ker- kewerk deelnemen als nu. Het wezen van het geloof blijft ech ter altijd hetzelfde: ellende, verlossing en dankbaarheid. De mens is zondig, Jezus ver loste hem daarvan en daarom leidt de gelovige iedere dag een nieuw leven." CARINE DAMEN 1 W c I L A E M 2 B L E A V E N R 3 K 0 G R E A V N 4 K I R N A G B E 5 R K S R 0 E H S 6 B L E 0 E N D F 7 T S A M L 0 T 0 8 K L E A T 0 0 P 9 K V L L 0 E A D 10 T N U R G •j N E 11 L A B A R E S N 12 D E I N A N H A 13 S P E A T B E L 14 B M 0 E T E L N oplossing opgave CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. vordering; 2. knaagdier; 3. Mohammedaanse bijbel; 4. schaaldier; 5. drinkbeker; 6. haarkleur; 7. buitelende sprong; 8. mep; 9. getijde; 10. plaats in Italië; 11. schoeisel; 12. godin v.d. jacht; 13. strijkmes; 14. lo gement. KRUISWOORDRAADSEL kast-slak of-erg-ra u-a-i-u-1 decennium -lt-g-tl- lire-isar -te-e-la- rechtbank a-e-e-g-i uw-ons-ijl wesp-tast DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ Trt«U<v"' Jfl'EH BOES het weer De kleine depressie die ons tijde lijk weer in winterse sferen bracht, leefde zich gisteren volop uit boven Centraal-Europa. Voor al in de berggebieden, waar de sterke noordwestelijke wind werd gedwongen op te stijgen, vielen pakken verse sneeuw. In grote delen van Duitsland, Polen en Oostenrijk kwam het kwik maar nauwelijks boven het vriespunt. Boven Zuid-Frankrijk stond een stormachtige en koude noorden wind; de beruchte mistral, die ontstaat als de luchtmassa door de vernauwing tussen de Alpen en het Massif Central wordt ge perst. In ons land winterde het nog een beetje na. De noorden wind voerde aanhoudend lucht uit het Poolgebied aan en schoot soms uit naar stormachtig. Er viel nog een enkel hagel- of sneeuwbuitje, maar vooral in de westelijke kuststrook overheerste "s middags de zon. Ondanks de kille wind haalde het kwik nog 6 a 8 graden. De breder wordende opklaringen hingen samen met sterke lucht drukstijgingen boven geheel West-Europa. In de afgelopen nacht verdwenen de buien en in de kraakheldere lucht vroor het op veel plaatsen licht, aan de grond zelfs matig. Vandaag £5 een kern van hogedruk dichts ons land. De kille poolwind lil i plaatsgemaakt voor een zwa n briesje uit het westen en bijkr: zon lijkt de lente weer een bjii1 dichterbij. Toch moeten we waken voorfl al te groot optimisme. De lu| druk blijft de komende dage^ weliswaar hoog, maar rond (F kern van het luchtdrukmaxiijo' - boven Bretage - sijpelt vocj>l> oceaanlucht via de Britse Eifn den naar ons land. Die lucht ook zachter en er vindt een L smg plaats met de totaal anjt' luchtsoort boven Europa, dij koud en droog is. De scheidF lijn, een warmtefront, geeftf1' gen vrij veel bewolking bove11 land; bovendien is er kans a' regen. Het wordt in elk gevaf11 wat zachter. De komende n»n ten is er geen vorst meer te jai wachten. Tijdens het weekeinde ligge in een matige, soms vrij kra 3 ge noordwestelijke of westel stroming met een mix van kenvelden, een enkele bui é11 mogelijk wat zon. Het word 11 middag 11 a 12 graden; vrie maal voor deze tijd van het rf P' het weer in europa KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Toenemende bewolking en wind en vooral morgen In h Jroog flin t zuidoosten iddagtemperatuur van daag van 2 graden langs de grens met Zweden tot 7 langs de westkust, morgen oplopend naar ongeveer 9 Zweden Van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit meer wolkenvelden en een stevige wind. Middagtem- peratuur enkele graden boven nul. morgen zach- Denemarken: Vandaag perioden met zon en nog een enkele winter se bui. Morgen enkele wol kenvelden en kans op wat regen of mot regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, morgen tegen de 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en met name in Ierland en Schotland nu en dan regen, In Enge land en Wales droog en van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, morgen enkele graden hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 8 graden, morgen enkele Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. In het uiterste oosten vandaag nog kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur vari- Bretagne en de Vende'e. Temperatuur op 1000 meter iets oplopend naar -3 Spanje: In het algemeen flinke perioden met zón*. Op de meeste plaatsen droog. Langs de Costa's in het .zuiden en rond Gibraltar van tijd tot tijd een stevige oos telijke wind. Middagtemperatuur in het noorden rond 15 graden, elders daling van temperatuur tot rond 17 graden morgen; alleen in Andalusiè ligt het kwik ook dan nog ruim boven de 20 gra- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maar soms ook enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur meest tussen 12 en 15 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen ongeveer -10 graden, morgen enkele graden minder koüd. In de Pyreneeën omstreeks min 3 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. weerrapporteIS VRIJDAG 31 MAART 1995 Zon-en maanstanden Zon op 07.18 Zon onder Maan op 07.12 Maanond Waterstanden Katwijk Hoog water 04.18 16.34 Laagwater 01.56 12.16 Weerrapporten 29 n 120 ui Rotterdam licht be Bordeaux Brussel lié nog.enkele regen- of c elders flink wat zon en geleidelijk droog. J?'*" Middagtemperatuur tussen 11 en 17 graden. Temperatuur op 2000 meter "n5'"c ongeveer-8 graden. Met name vandaag glaeenfurt half bew Kopenhagen ook..' Duitsland: Las Palmas maarbe». Droog en perioden met zon, maar van- Lissabon onbew daag in het zuiden nog wolkenvelden en Locarno motsneeuw plaatselijk sneeuw. Middagtemperatu- Londen onbew. ren tussen 5 en 8 graden, morgen om- Luxemburg sneeuwbui/ streeks 9 graden. Temperatuur op 1500 Madrid onbew meter in de Zuidduitse Alpen ongeveer - Malaga lichtbew 6 graden. Op 1000 meter hoogte in de Mallorca onbew. middelgebergten circa-4 graden. Malta onbew Zwitserland: «o»0" Droog en perioden met zon, maar van- daag in het noorden eerst nog wolken- "unc,ien sneeuw velden en plaatselijk sneeuw. Maxima tussen 4 en 8 graden, in de buurt van p hchtbew Locarno door föhn rond 16 graden. p sneeuw Temperatuur op 2000 meter circa -9 Rome half bew graden. Plaatselijk veel wind. Oostenrijk: Split regen Vandaag in het oosten nog enkele Stockholm onbew. sneeuwbuien, overigens perioden met Warschau sneeuwbui zon en droog. Middagtemperatuur in het Wenen sneeuwbui laagland tussen 4 en 7 graden, op 2000 meter hoogte temperatuur tussen -8 en - Zurich half bew 11 graden. Plaatselijk veel wind. Bangkok hchtbew. Tsjechië en Slowakije: Buenos Aires onbew Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Van- Casablanca half bew. daag nog kans op een bu,. daarna droog, «"SS* X. Middagtemperatuur e Hongarije: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen of sneeuw. Middagtemperatuur van 6 tot 11 graden I colofon overige landen op aanvrat KLACHTEN BEZORGING "i.30 uur, Tel. 071-121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18