/EIDEN Partijen ontzien schoolzwemmen SP dreigt college met motie van wantrouwen roen Links tegen korting vrouwenopvangcentra aiekenbeurs Pieterskerk Demonstratie tegen paasvee Fjjekatten en 2>emdieren Geveld door de wind Krakers willen samenwerken met nieuwe bioscoopeigenaar Lezingen over 'wetenschap na Auschwitz' MDERDAG 30 MAART 1995 17 henny van egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Archeologen A Q Archeologen zijn I -/ deze week bijeen voor een congres in Lei den. Ze hebben het over het gebruik van computers bij hun werk. Motorevenement /t In Alkemade staat Z I komend weekeinde het eerste motorevene ment op het programma. De organisatoren hopen op beter weer. wim koevoet iet college met een voorstel t om de schadevergoeding 2,5 miljoen gulden voor de ajkse bouwer Van der Plas 'talen met de opbrengsten een verhoging van de on- nd-zaakbelasting (OZB) in dient SP-fractievoorzitter irgeer een motie van wan den in. Vergeer rekent niet :el steun in zijn poging om rethouders weg te sturen, ir ik vind de symbolische de van zo'n actie toch ook vaard." Whet college is nog altijd niet ■oken over de manier k 'Op de gemeente de 2,5 mil- f gulden die ze aan Van der verschuldigd, moet beta- och moet het voor de be- (eling van de voorjaarsnota, Belastingverhoging bijna onvermijdelijk om claim invalidenhuis te betalen in de tweede week van april, met een voorstel komen. Van der Plas heeft recht op dat geld nu door het referendum het bouwplan in de tuin van het vroegere Koninklijk Militair In validenhuis is afgelast. De Kat- wijkse projectontwikkelaar be schikt reeds over vergunningen en de gemeente kan alleen maar van hem af door een scha devergoeding te betalen. Om dat te financieren kan het college de belastingen verho gen, extra bezuinigingen door voeren of Van der Plas korting geven op grond waar hij wel kan bouwen. Hoewel niemand in de gemeenteraad voorstan der is van een belastingverho ging, is die optie bepaald niet uitgesloten. Niet voor niets wees het college nadrukkelijk op deze mogelijkheid in de ge meentelijke Stadskrant, enkele weken voordat de kiezers naar de stembus konden. SP'er Vergeer noemt een een malige verhoging van de OZB 'uit den boze'. „Het is toch het college dat een lesje moet Ieren van de referendumuitslag. In plaats daarvan krijgen de bur gers de rekening voorgescho teld. Dat is niet acceptabel. Daar komt nog bij dat de Stich ting tot Behoud van het Konink lijk Militair Invalidenhuis nog altijd niet klaar is met procede ren tegen de vergunningen. Als zij daarbij een succes boekt, dan komt dat hele bedrag van 2,5 miljoen gulden op losse schroeven te staan." Vergeer heeft met zijn motie geen wethouder(s) in het bij zonder op het oog. „Ik heb geen zin om precies uit te zoeken wie er schuldig is aan welk onder deel van dit debacle. Ik stel vast dat het het college verantwoor delijk is voor het beleid dat eventueel zou leiden tot een verhoging van de OZB. Colle giaal bestuur heet dat. Het hele college zou in dat geval moeten opstappen." Bouwproject Ook D66-fractievoorzitter O. Welling vindt een belastingver hoging maar niets. „Wil ik daar mee instemmen dan moet er wel een heel goed verhaal bij zitten. Liever zou ik Van der Plas dan een ander bouwproject aanbieden." Over dat laatste merkt wet houder R. Hillebrand (PvdA/r uimtelijke ordening) op dat hij die kreet de laatste tijd iets te vaak en te gemakkelijk hoort slaken. „Ik bestrijd dat er oplos singen bestaan die geen pijn doen. We kunnen dat bedrag niet wegmoffelen. Wellings op lossing leidt tot een gat van 2,5 miljoen gulden bij het gemeen telijke grondbedrijf. De klappen gaan dan vallen bij woningzoe kenden die zitten te wachten op woningbouw in Roomburg of de Broek- en Simontjespolder. Is dat minder erg of erger dan een belastingverhoging? Zelf heb ik daar nog geen uitgespo- ken mening over." PvdA-raadslid H. Baaijens worstelt ook enorm met het probleem. „Het college moet er alles aan doen om een belas tingverhoging te voorkomen", omzeilt hij de kwestie. „Maar ik zeg erbij dat ik zelf ook niet weet hoe." Baaijens is in ieder geval" tegen het aanbieden van een korting aan Van der Plas. „Over de 'deal' die voor het In validenhuis is gesloten werd in de stad al gesproken alsof er duistere zaakjes zijn geregeld. Ik vond dat zelf ten onrechte, maar laten we die indruk in elk geval niet versterken. De ge meente moet met projectont wikkelaars op het scherp van de snede onderhandelen. Daarvoor moet ze een ijzersterke positie innemen en daarin is geen plaats voor kortingen." Oppositieleider A. Geertsema (WD) zegt tegen een belasting verhoging te zullen stemmen. Maar Vergeers motie steunt hij niet. „Er is geen sprake van het bewust achterhouden van infor matie of frauduleus handelen van het college." ïchtwagenchauffeur overleden De 51-jarige Leidenaar die dinsdagochtend met zijn ïtwagen in het water langs het Utrechtse Veer reed, is gis- 'ond aan zijn verwondingen överleden. Bij het ongeval raak- 1 cabine van de truck geheel onderwater. Door brandweer- n is de chauffeur bevrijd. finreiziger bedreigt conducteur L? Een 21-jarige Hagenaar is gisteren op het station in Lei- langehouden wegens agressief gedrag. De politie was te geroepen nadat de Hagenaar een conducteur had be- d. De NS'er had de man wakker gemaakt en daar was de in- r van de residentie niet van gediend. Hij bedreigde de con- :ur èn de politiemensen. De man is aangehouden. (ér verdeeldheid onder collegepartners wim koevoet Links-fractievoorzitter ie Peeters verzet zich tegen zuinigingen van 200.000 [n op de twee in Leiden ge- ;de vrouwenopvangcentra indra en Cortona. Ze vindt inverantwoord om op deze ja te bezuinigen nu de (lijst voor vrouwen die ;n worden beschermd te- artners die hen mishande- jf keer zo lang is als de ca- :it van de vrouwenopvang- Peeters behoren ■ven en hun kinderen die Cassandra en Cortona te- komen, tot '(ie kwetsbaar- 'an de samenleving, iters' standpunten over de- estie brengen Groen Links politiek lastig parket. De nigingen op Cassandra en ia maken deel uit van een ligingsoperatie waarmee Ie wethouder van Groen J. Laurier, reeds heeft in- Peeters maakte met log, gisteren in een lissievergadering, dan ook [gehouden irritatie los bij D66 en CDA. P. Moerland ipositiepartij WD zag zijn [schoon en gooide gretig :tra olie op het vuur. Hij Peeters doorlopend of zij ns de hele fractie sprak en na het bevestigende ant- van de andere college- ers weten wat die van het va" Alleen PvdA wil bezuiniging doorzetten Op de PvdA na, legt de Leidse gemeenteraad zich niet neer bij het wegbezuinigen van het schoolzwemmen voor het basisonderwijs. Burgemeester en wethouders hebben bij nader inzien de kinderen uit het speciaal on derwijs ontzien maar dat gaat CDA, D66, Groen Links, Leiden Weer Gezellig/De Groenen, SP en WD niet ver genoeg. Zij willen het schoolzwemmen, desnoods in een andere opzet, ook voor het reguliere onderwijs handha ven. vrijbuiterige gedrag van Groen Links vinden. Peeters is niet tegen de door het college voorgestane fusie van de twee instellingen, waar vrouwen in nood uit alle delen van het land worden opgevan gen. Leidse vrouwen die tegen hun partner moeten worden beschermd krijgen bij voorkeur ver van hun woonomgeving on derdak. De efficiencywinst die zo'n fusie kan opleveren, wil Peeters echter inzetten om de capaciteit en de kwaliteit van Cassandra en Cortona op te voeren. Wethouder H. Koek (PvdA) wees erop dat als Peeters haar zin krijgt, van bezuinigingen niets terechtkomt. WD'er Moerland verweet Peeters dat zij een bezuinigingsdiscussie aangrijpt om nieuw beleid voor vrouwenopvangcentra te be pleiten. Hij wilde dat Peeters aangeeft waar zij dan die twee ton wel vandaan wil halen. Peeters vindt dat de gemeen te Cassandra en Cortona hoe dan ook helemaal moet ontzien. Temeer daar de kans bestaat dat het Rijk ook nog eens op de opvangcentra bezuinigt en wel voor een bedrag van drie ton. „Als dat gebeurt, wordt er op Cassandra en Cortona voor vijf ton bezuinigd. Dat is onverant woord omdat dat niet anders dan ten koste van kwantiteit en kwaliteit kan gaan, net nu niet kan worden getwijfeld aan de noodzaak om die te vergroten." leiden wim koevoet In de raadscommissie onderwijs werden gisteravond alternatieve plannen ingediend door CDA en WD. Het finale besluit valt tijdens de behandeling van de voorjaarsnota in april. CDA-raadslid Marjan de Jon ge drong in de raadscommissie aan op een overgangsregeling. Zij wil de gemeentelijke subsi dies op schoolmelk, zo'n 40.000 gulden per jaar, afschaffen en dat geld gebruiken om het ver voer van de schoolkinderen van en naar het zwembad te beta len. Voor het overige wil zij ou derbijdragen heffen. De Jonge is bang dat als ou ders primair verantwoordelijk worden voor de zwemvaardig- heden van hun kinderen, vooral kinderen uit gezinnen die het niet zo breed hebben, buiten de boot vallen. Weliswaar heeft het college daarvoor een 'voucher systeem" in de maak, waarbij minima hun kinderen met kor ting zwemles na schooltijd kun nen laten volgen maar het CDA- raadslid voorspelt tal van pro blemen bij *"de uitvoering van dat plan. Volgens De Jonge slui ten de openingstijden van zwembaden niet of onvoldoen de aan op zwemlessen na schooltijd en kunnen zwem- clubs de grote vraag aan zwem- onderricht straks niet aan. Andere raadsleden wijzen op de organisatorische problemen van ouders als zij hun kinderen niet alleen van en naar school maar ook van en naar het zwembad moeten halen en brengen. Voor kinderen die na schooltijd naar de buiten schoolse opvang gaan, bestaan er helemaal geen vervoersmo gelijkheden, bracht Groen Links-raadslid Rianne Peeters naar voren. Diezelfde Peeters antwoordde op vragen van onder anderen P. Moerland van de WD en E. van der Veen van de PvdA dat een referendum over schoolzwem men niet is uitgesloten. Het be stuur van Groen Links speelt al een tijd met de gedachte om zo'n referendum aan te vragen. Van WD'er Moerland kwam een ander alternatief voor het schoolzwemmen. Hij pleitte voor een lager ambitieniveau. Volgens Moerland moet niet het einddoel het zwemdiploma zijn. Een kind heeft genoeg zwem lessen gehad als hij weet te voorkomen dat hij zinkt, be toogde hij. D66'er E. Snelders voelt geen sikkepit voor die be nadering. „Dat klinkt als: je hoeft geen rijbewijs te hebben, als je maar weet waar het gas pedaal zit." Onderwijswethouder Hennie Koek (PvdA) en haar fractiege noot Van der Veen waren de enige commissieleden die het schoolzwemmen wel willen af schaffen. De twee PvdA'ers zijn echter weer onderling verdeeld over de schoolmelk. Koek wil de subsidie daarop handhaven, net als de rest van het college. Van der Veen vindt dat ouders zelf melk voor hun kinderen moe ten betalen. Het subsidiegeld wil hij echter niet zoals CDA'er De Jonge gebruiken voor het schoolzwemmen maar voor het spijbelopvangproject. Dit onder het motto 'van de witte motor naar de Witte Poort'. Leden van 'People for Ethical Treatment of Animals' (PETA) demonstreren zaterdag 1 april bij de paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen. Met spandoeken en protest borden gaan zo'n vijftig aan hangers van deze ideële orga nisatie, die sinds acht maan- den een Nederlandse afdeling kent, bij de ingang van de hal len staan. PETA is tegen vlees eten in het algemeen en tegen het presenteren van dieren als amusementsartikel in het bij zonder. „Mensen bewonderen een lammetje, maar beseffen niet dat datzelfde lammetje twee dagen later op hun bord kan liggen", aldus een woord voerster. PETA heeft overigens om politiebescherming vraagd, omdat ze bang is voor agressieve veeboeren en sla gers. De aanvraag is nog in be handeling. g antiquariaten doen mee e Boekenbeurs op 8 en 9 in de Leidse Pieterskerk, beurs is voorts een foto- itie te bezichtigen over Frank en een tentoonstel- ir antisemitisme, boekenbeurs is zaterdag nd van 11.00 tot 18.00 uur tdag 9 april van 10.00 tot uur. Zondag 9 april is uit riepen tot Leidse Boeken- g. Thema van deze dag is en plant'. leiden» De harde wind, begin deze week, is deze boom in het Rembrandtparkje fataal geworden. Het gevaarte viel in het water van de Witte Singel en vernielde daarbij een deel van het terras van café de Grote Beer. Medewerkers van de gemeente ruimen de boom op. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden wim koevoet vervolg van voorpagina B. Luykx, de nieuwe eigenaar van de vroegere Rex-bioscoop aan de Haarlemmerstraat die nu dienst doet als cultureel cen trum X, sluit samenwerking met de krakers van X niet uit. „Daar zeg ik dan wel direct bij dat als ik het gebouw aan hen zou ver huren dat ik dan wel uit de kos ten wil komen en het liefst nog wat meer dan dat. Ik bedoel, ik koop dit gebouw natuurlijk ook voor een bedrag dat minstens net zo hoog is als de kostprijs." Jolande Niemeijer, woord voerster van cultureel centrum X, bevestigt dat er reeds met Luykx is gesproken over de toe komst van het pand aan de Haarlemmerstraat en over de gevolgen van de transactie voor X. „Gevolgen op korte termijn zijn er niet. Wij verlaten het ge bouw op zijn vroegst op 1 de cember. Verkoopt Luykx het pand voor of na die tijd aan een ander die er iets cultureels mee wil doen, dan gaan we de mo gelijkheden tot samenwerking met die persoon na. Met Luykx zelf willen we ook samenwerken maar de gesprekken daarover zijn eigenlijk nu al vastgelopen omdat hij zelf niet weet wat hij met zijn nieuwe eigendom wil." Na hun vertrek, willen de kra kers met hun cultureel centrum elders in de stad terugkeren. Het gerucht gaat dat de gymzaal van het vroegere schoolgebouw aan de Haagweg, dat door kun stenaars is gekraakt, een optie is. Niemeijer erkent dat hierover in X-kringen is nagedacht. „Maar dal zaaltje heeft ons technisch gezien niet veel te bieden. Als we ons daar vesti gen, is dat terug naar af en we doen liever een stap vooruit. Anderzijds beseffen we heel goed dat het heel moeilijk is om een ander pand te krijgen." Hoewel de gemeente herhaal delijk heeft laten weten de acti viteiten van X als een aanwinst voor de stad te beschouwen, re kenen de krakers niet op een concreet aanbod. „De gemeen te is niet op zoek voor ons. Wel bestaat er van die kant de be reidheid om met ons te overleg gen over kant-en-klare-ideeën die we zelf moeten aanleveren." Wat heeft de wetenschap gedaan met de schok kende ervaringen van de holocaust? Dat is het thema van een serie lezingen van Studium Gene rale met als titel 'De wetenschap na Auschwitz'. Wetenschappers in de psychiatrie kregen te maken met de psychische gevolgen van het ver blijf in werk-, concentratie- en vernietigingskam pen. Wat heeft de psychiatrie daarvan geleerd? Dr. H. Keilson zal tijdens zijn lezing op 6 april in gaan op de onderschatte problematiek van de joodse weeskinderen die de Tweede Wereldoor- logoverleefden. Prof. dr. D. van Arkel belicht op 13 april de psy chologische, sociologische en historische wortels van verschijnelsen als antisemitisme en rassen haat. Dit bleek na de oorlog een geheel nieuw on derzoeksgebied voor wetenschappers die zich be zighouden met het menselijk gedrag. Hoogleraar genetica prof. dr. B. Müller-Hill spreekt op 27 april over de rol van Duitse rassen theorieën van het verleden in de huidige debatten over de genetische wetenschap. Deze lezing wordt in het Engels gegeven. De lezingen van Studium Generale zijn in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats 1, Leiden. Tijd: 20.30-22.00 uur. Op dinsdagmiddag 1 B.april houdt de VPRO-radio een live-debat over de wetenschap na Auschwitz. Het radio-debat is voor iedereen toegankelijk en wordt van 12.00-13.00 uur gehouden in het, Pieter de la Courtgebouw, Wassenaarseweg 52, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17