Lopuyet is ongenaakbaar Verstappen blijft optimistisch leetos verslaat Oost-Arnhem op fantastisch korfbalfeest Sport d ïelg Van Hooydonck Sister Brabantse Pijl _L\i ,N DAG 27 MAART 1995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv.-chef r08 onderwater, 071-356463 ip jokolov wint Kloosterschaaktoernooi ooi papel» De Bosniër Ivan Sokolov heeft het achtste Klooster- majhaaktoernooi in Ter Apel op zijn naam gebracht. In de laatste i. inde versloeg hij met wit de Duitser Rustem Dautov, de win- 4 lar van vorig jaar. Sokolov haalde drie punten uit vijf partijen, ^ge tweede plaats werd met 2,5 punten gedeeld door vier man, 1kder wie Loek van Wely. „alabert opnieuw de sterkste rd (I ^i'vaur Laurent Jalabert heeft zijn tweede etappekoers van het igt|zöën gewonnen. De Fransman, die eerder Parijs-Nice en de 's) fereldbekerklassieker Milaan-SanRemo won, sloot het Criteri- |rrein International als eerste af. De afsluitende tijdrit over ruim ihttien kilometer leverde een overwinning op voor de Frans- ip, ian Pascal Lance. In het algemeen klassement bleef de ploeg- (s'i noot van Erik Breukink de Russen Vladislav Bobrik en Evgeni (Tilrzin voor. si [ugbyers verrassend langs Tunesië OEi cba°listelveenDe Nederlandse rugbyploeg heeft gisteren in Am- -ceselveen voor een verrassing gezorgd door het sterke Tunesië orncet 23-18 (7-5) te verslaan. Het was een ontmoeting in de FIRA- J poule en de eerste overwinning van Oranje in deze poule. De ïjee wedstrijden tegen Rusland en België gingen met respectie- jlijk 6-29 en 0-10 verloren. bnyruiter komt om bij wedstrijd prle nassau Het samengestelde wedstrijd-seizoen voor pony's s 4ide in Baarle Nassau een trieste start. De 16-jarige Peter Bra- ^rs uit Huiten kwam gisteren met zijn pony tijdens de cross ten I en overleed kort daarna. Op hindernis achttien gebeurde het. boerenwagen die daar in het terrein staat had nog voor nie- i Liand problemen gegeven. Volgens de omstanders kwam de po- 'n"z Charming Lady van Brabers te dicht onder de hindernis, bleef iet de voorbenen achter de wagen hangen en sloeg over de lp. Brabers werd gelanceerd en kreeg daarna het dier boven op ]jh. De organisatie gelaste direct de wedstrijd af. i Ferket snelste regio-atleet Ho j haag Net als zo vaak dit seizoen was Jo Ferket ook het afge- pen weekeinde in de City-Pier-City Loop weer de snelste re- -atleet. De Valkenburger rondde de 21,1 kilometer afin een van 1.09.11. Ferket koerste lang op zijn persoonlijk record 1.09 rond, maar de veteraan moest door de tegenwind in het tste kwart van de wedstrijd terrein prijsgeven. iter Ferket bleek ploeggenoot Henk van Velzen na een bles- re aan vorm te hebben ingeboet. De achtste veteranenplaats 1.12.01 bleek wel genoeg voor de winst in het Run Classics ruit, met 138 punten precies vóór Ferket (130). In het topveld lef vervolgens Richard van der Kraan (AV Holland) met een „pde tijd van 1.12.19 net buiten de eerste vijftig. Godlieb met Keniase allure naar persoonlijke toptijd René Godlieb mag graag naar Keniase hardlopers kijken. De manier waarop de Afrikanen erin knallen en een wedstrijd naar hun hand kunnen zetten, spreekt hem enorm aan. Het is koren op de molen van de atleet uit Weesp, die zelf overloopt van ambitie. Zaterdagmiddag zat hij nog aan de beeldbuis ge kluisterd voor het WK veld lopen in het Engelse Dur ham, waar de Kenianen opnieuw hun meester schap toonden. Godlieb kon er geen genoeg van krijgen, 's Avonds, voor het slapen gaan, spoelde hij de video nog eens terug en gisterochtend, voor zijn vertrek naar Den Haag, be keek hij de beelden voor de derde keer. den haag cees oltshoorn gpd-verslaggever De zoveelste triomftocht van de Kenianen inspireerde René Godlieb tot grote daden in de City Pier City-loop. „Ik heb het gevoel dat ik vandaag de hele wereld aankan," vertrouwde hij zijn ouders reeds bij het ontbijt toe. De vraag was alleen of hij zijn ongebreidelde aanvalslust kon bedwingen. Ja dus. Godlieb hield zijn kop er bij. Hij liet zich niet gek maken door de on genaakbare Keniaan Simon Lopuyet, die met overmacht de halve marathon won en en pas sant de hoofdprijs in de Run Classics, het klassement over acht wegwedstrijden in Neder land, incasseerde. Godlieb fi nishte als vijfde, was daarmee de beste landgenoot en verpul verde bovendien zijn persoon- De start van de CPC-loop in beeld. Marti ten Kate wringt zich links naar voren. René Godlieb, derde van links, was in Den Haag de beste Nederlander met een vijfde plaats. foto anp V reugdesprongen De blijdschap van de 28-jarige Noordhollander kende nauwe lijks grenzen. Met vreugde sprongetjes passeerde hij de eindstreep op het Lange Voor hout. Een betere generale repe titie voor zijn marathondebuut, op zondag 23 april in Rotter dam, had hij zich niet kunnen René Godlieb is een exponent van de nieuwe generatie wegat- leten. Samen met onder andere Luc Krotwaar en Marco Gielen wordt hij gezien als de opvolger van Marti ten Kate, Gerard Nij- boer, Tonnie Dirks en John Vermeule. Jarenlang liep God lieb met wisselend succes op de baan en probeerde hij op de steeple chase tevergeefs in de voetsporen te treden van Hans Koeleman. Na een fikse blessu reperiode hakte hij, in overleg met zijn trainer Bob Boverman en manager Michel Lukkien, in 1992 de knoop door en koos de finitief voor de weg. Vanaf die tijd droomt René Godlieb van de olympische marathon in At lanta. Insiders voorspellen hem op de klassieke afstand een goede toekomst, ook al botst zijn ka rakter in feite met dat van een succesvolle marathonloper. Godlieb is ongedurig, hij vliegt er graag in. Maar in een mara thon komt het juist aan op zui nig lopen, terughoudendheid en zelfbeheersing. En daar heeft René Godlieb het soms nog moeilijk mee. Zoals twee weken geleden in de Twintig van Al phen bijvoorbeeld. „Ik was vlak voor de start al over de rooie omdat ik m'n wedstrijdshirtje was vergeten," zegt de Weespenaar, die vorig jaar zijn baan bij een uitgevers bedrijf opzegde en parttime aan de slag ging als administrateur bij het buro van Lukkien tenein de als een echte prof met atle tiek bezig te kunnen zijn. „Ik vervloekte mezelf, ik vond het zo ongelooflijk stom. In m'n boosheid liep ik mezelf over de kop. Na tien kilometer was ik al kapot." René Godlieb beloofde zichzelf en zijn begeleiders beterschap voor de CPC-loop. „Boverman hield me voor het strijdplan van ervaren jongens als Van Vlaan deren, Ten Kate en Vermeule te volgen. Rustig beginnen, niet reageren op versnellingen van de Afrikanen en pas in het twee de deel van de race gas geven." De rossige atleet hield zich voorbeeldig aan de opdracht in de halve marathon, die voor de verandering een stuk vroeger en in omgekeerde richting werd gelopen (de dagjesmensen naar Scheveningen mochten vooral niet te veel hinder ondervinden van het sportieve evenement). „Het ging perfect," jubelde de immer uitbundige Godlieb na afloop, „al gebied de eerlijkheid te zeggen dat het me toch weer heel veel moeite kostte om niet gelijk achter Lopuyet aan te ja gen. De eerste 12 a 13 kilometer heb ik defensief gelopen. Ben ik keurig bij de geroutineerde jon gens gebleven. Dan zie je toch dat geduld loont. Dat weet je natuurlijk wel, maar je moet het in de praktijk ervaren. Na half koers vonden Vermeule, Tesse- ma en ik elkaar. Dat klikte pri ma, we hebben uitstekend sa mengewerkt." René Godlieb vertrekt mor gen naar Frankrijk, om tijdens een drieweekse trainingsstage in de buurt van Bordeaux de puntjes op de i te zetten voor zijn vuurdoop in de Rotterdam Marathon. „Ik vind het heerlijk dat ik me nu in alle rust kan voorbereiden. Nee, ik heb niet overwogen om met Bert (van Vlaanderen, red) mee te gaan naar Lanzarote. Uc ben daar een keer geweest, maar het sprak me niet aan. En voor een hoog testage is het nog te vroeg. Ik heb daar geen ervaring mee en zo kort voor zó'n belangrijke wedstrijd ga ik niet experimen teren." Agassi en Graf winnen toernooi KEY BISCAYNE» ANP/SIP Het was gisteren in Key Bis- cayne weer de beurt aan An- dré Agassi. In zijn verbitterde gevecht om de macht in ten- nisiand versloeg hij voor de tweede keer dit jaar in een fi nale zijn landgenoot Pete Sampras. Na de overwinning in de Australian Open in ja nuari en de nederlaag in In dian Wells (twee weken gele den) zegevierde Agassi na twee uur en dertien minuten met 3-6 6-2 7-6 in de finale van Lipton, zoals het evene ment in Florida ook wel wordt genoemd. De zegepre mie bedroeg 330.000 dollar, ruim een half miljoen gul den. Nog is Sampras de num mer één van de wereld. Dat is hij al honderd weken, waarvan 81 weken (sinds 13 september 1993) achter el kaar. Zijn rol in 1995 heeft echter veel weg van die van aangeschoten wild, waar de „jager" Agassi maar al te graag op mikt. Vorig jaar had Sampras in de finale nog te kampen met verschijnselen van voedsel vergiftiging. Agassi was toen zo sportief om zijn opponent respijt te gunnen. Het kwam hem op een nederlaag te staan. Graf Steffi Graf behaalde in Key Biscayne haar 89e toernooi zege. De Duitse versloeg in de finale de Japanse Kimiko Date in 78 minuten met 6-1 6-4. Het was haar derde toer- nooi-overwinning dit jaar in evenzovele toernooien. Ze won haar veertiende opeen volgende partij en verloor nog geen set in de toernooi en in Parijs, Delray Beach en Key Biscayne. Nummer één op de wereldranglijst is Graf desondanks nog niet, al ver kleinde ze haar achterstand op Sanchez Vicario tot min der dan een punt. \rde zege van ploeg Raas wberg/harelbeke gpd 0 nj f'^ig van Hooydonck draagt 'oornaamste eretitel 'Eddy lerg', ontleend aan zijn :V|fameuze en beslissende arrages op de Bosberg, 4te hindernis in de voor i zo geslaagde Ronden van inderen van 1989 en 1991. Jaar na gisteren kan zijn ti- tuur moeiteloos worden uit- Mister Brabantse Pijl. >ai. r de vierde maal in zijn car- ^4 (na '87, '91 en '93) won de vaniddels 28-jarige vaste waar- tan Jan Raas de Brabantse de Belgische semi-klassie- !met een uitgebreide apo- eHse op en over de Alsem- et was de kroon op een ge- ide finale van de 'lange uit Op 70 km van de [p ontsnapt aan de groep, zichimale voorsprong van an- minuut, in de achtef- De fjngsgroep bekwaam be- jrmd door ploegmaat Mare iters, ingelopen toch op 10 voor Konysjev en Gont- rw maar in de slothecto- ers de absoluut beste. z,nJor Van Hooydonck was de de i van zondag een heel be- fijke schakel voor zijn zelf- z" jouwen. Op financieel rant- i gezet door Raas, beter winterd dan ooit, maar acht spolen vergeefs een overwip- i nagejaagd. De overtraind- tba|i dreigde. Op advies van zijn Will van Hoof besloot hij jen week rustig aan te doen. [om verscheen hij zaterdag in de E3 Prijs, maar i hij alles op de koers die hem in het verleden al zo goed bleek te liggen: de Brabantse Pijl. De aanpak had succes. Succes ook (eindelijk) voor de Novell-ploeg van Jan Raas, die het tot gisteren moest doen met eendags-successen van Mare Wauters en Moncassin. Zater dag in de beslissende fase van de E3 Prijs waren zijn man schappen geen moment te be kennen, maar zondag toonde Van Hooydonck 'klaar' te zijn voor bijvoorbeeld Vlaanderen, die komende zondag op de ka lender prijkt. De E3-Prijs De E3 Prijs in Harelbeke was za terdag in een onverwachte tri omf geëindigd voor de 26-jarige Belg Bart Leysen, die uit de ano nimiteit trad en een vergeefse poging van zijn kopman Johan Museeuw een succesvol vervolg gaf. Museeuw was op de Kluis- berg, zo'n 40 km van de terug keer in Harelbeke, uit de leiden de groep van dertig renners ge sprongen, ten teken dat het wel goed zit met zijn vorm voor de belangrijke aprilmaand. Mu seeuw werd onmiddellijk ge counterd door Maurizio Fon- driest, eveneens op zoek naar de grote triomf in één van de voorjaarsklassiekers. Met Luca Scinto ontstond een driemanschap, dat voorbe stemd was uit de greep van het eerste peloton te blijven. Er werd om meer dan een reden geaarzeld met de georganiseer de jacht: met Mapei, MG en Lampre hadden drie sterke sao paulo gpd Edwig van Hooydonck komt alleen over de finish in de Brabantse Pijl. Het was de vierde maal dat de renner van Raas deze wedstrijd op zijn naam schreef. foto At\ voorsprong bleef in tact tot op de streep. De E3 Prijs was pas zijn zevende zege als prof. De Nederlanders speelden het voorbije weekeind in België een onopvallende rol. Tristan Hoffman werd vijfde in Harel beke, maar meer dan meerijden in de achtervolgende groep deed hij niet. En zondag legden Adrie van der Poel en Maarten den Bakker beslag op respectie velijk zevende en tiende plaats, zonder zich echt met het wed strijdverloop te kunnen be moeien. renners voorin, en in de groep zelf gingen te veel sprinters schuil, die niet durf den duelleren: Nelissen, Cipolli- ni, Planckaert e.a. Een ijzersterke Wim Omloop (Collstrop), én de uiteindelijk toch voor Nelissen rijdende Lot to-helpers Sergeant en De Cler- cq nivelleerden de anderhalve minuut niettemin, waarna ook hier op 10 km van de streep al les opnieuw kon beginnen. Bart Leysen, een 'Kempenzoon' uit Tielen, onderstreepte dat hij zijn kwaliteiten als tijdrijder nog niet is verleerd. Zijn 150 meter Jos Verstappen heeft een hache lijk avontuur in Brazilië zonder kleerscheuren doorstaan. Zijn eerste optreden van Verstappen in de Simtek was niet van grote gevaren gespeend. Verstappen was in zijn hart dan ook blij dat hij na 16 rondjes in de Grand Prix van Brazilië op het pircuit van Interlagos zijn bolide aan de kant kon zetten. Daarmee kwam een einde aan een week einde vol problemen. Met for mule 1-racen had het optreden van Verstappen in Sao Paülo lange tijd weinig van doen, maar dat had hij al aangekon digd voorafgaand aan de wed strijd. De Simtek-Ford waarmee Verstappen dit Grand Prix-jaar op pad gaat, ontpopte zich in Brazilië als een kneusje. Op zich niet verwonderlijk, omdat de auto pas amper een week gele den de fabriek verliet en boven dien geen enkele testkilometer op de teller had voordat op het circuit van Interlagos het echte werk moest beginnen. In de of ficiële training van zaterdag, toen Verstappen de auto einde lijk eens kon testen onder wat extremere omstandigheden, brak prompt de achterwielop hanging. Het liep allemaal goed Elf, maar Verstappen gaf zelf al aan zijn twijfels te hebben. „Als zoiets in een snelle bocht ge beurt... Op deze manier kunnen we niet aan de race beginnen." Het was eigenlijk een wonder dat Verstappen zich met een tijd van 1.26.323 nog als 24e in een deelnemersveld van 26 had weten te kwalificeren. Hij liet daarmee in elk geval zijn team- maat Domenico Schiattarella, IHPNIIlMRHRbM Michael Schumacher (rechts) en Damon Hill nemen direct na de start de leiding ir Regerend wereldkampioen Schumacher schreef deze race op zijn naam. die een flinke crash maakte na een stuurfout, bijna twee secon den achter zich. „Ik heb geen enkel risico genomen. Geen moment ben ik tot de limiet ge gaan. Dat lijkt me in deze situa tie ook niet zinvol," hield Ver stappen de realiteit onder ogen. De race vormde een onver wacht hoogtepunt na drie da gen kommer en kwel. Als een ïEiket schoot Verstappen toen het licht op groen sprong van zijn plaats. Gestart vanaf de 24e positie, kwam hij na de eerste ronde als zeventiende langs de meet. De uitstekende start was het begin van een kort, maar imponerend optreden. Verstap pen liet ruim twintig minuten lang zien veel te goed te zijn voor een ondermEiatse auto als de Simtek. De manier waarop hij de zogenaamde andere min dere goden op Eifstand hield, sprak boekdelen. Het optreden van Verstappen duurde zestien ronden. „Ik had aanvankelijk geen problemen. De auto was zelfs weer iets be ter afgesteld. Plotseling kreeg ik echter koppelingsproblemen. Ik kon op een gegeven moment het pedaal helemaal indrukken zonder dat er wat gebeurde." De pitstop die Verstappen maakte, hield meteen het einde van de race in. „Ik moest voor controle naar binnen, maar zonder koppeling kun je niet wegrijden," Verstappen kon, na drie da gen vol ergernis, weer eens vro lijk lachen. „Ik ben redelijk con tent over de vooruitgang die we hebben geboekt. We hebben pas 44 rondjes gereden en loch heeft het team al een hele reeks problemen kunnen oplossen. Dat is hoopgevend voor de toe komst. Over twee weken in Ar gentinië zal het nog niet echt goed gaan, maar als we daarna beginnen met testen op Silver- stone moet het snel bergop gaan." er$rdam anp gekorfbald. Spectaculair en Rekkelijk. Deetos is zaalkampioen. °F de vierde keer. Het versloeg Oost sjem met 15-13 (8-8). Maar het n gepunt zaterdagavond in Ahoy' NLee Towers met We never walk 4. S -er| laatste zaterdag in maart is tradi- elïel de landdag van het korfbal. De g- in de zaal stond in Ahoy' op het v°(Nog voor het bekend worden van et bmpetitie-indeling was de zaal al edkeer uitverkocht. „Je moest je geld '°lbnisch overmaken", zegt Hans van Deetos, „anders was - R1 laat. Ze hadden 30.000 -kaarten td^en verkopen. Maar dat is elk jaar tsGgevai." Er zaten zaterdag 9032 zoals elk jaar. Vanaf vijf uur 's lags tot tien, elf uur 's avonds. En het was vijf, zes uur een happe ning zonder weerga. Een kolkend feest zonder wanklank. Met dweilorkesten van de finalisten, tientallen spandoe ken en met chëerleaders van Oost Arn hem. Met Ccirnavalesk geklede en ge schminkte fans. Met Dromen zijn be drogvan Marco Borsato als pepmiddel. Met een onbedaarlijk jankende Sabine Kluitmans van Groen Geel, dat de ju niorenfinale met 14-13 verloor van VDW uit Assen. Met Erica Terpstra, de staatssecretaris van sport, van links naar rechts als voornaamste VIP. Een uur voor de finale tussen Deetos en Oost Arnhem betrad Lee Towers de speelvloer. De zanger met de flexibele elleboog was de opwarmer. Bruce Lee Towers kicks ass stond er op een span doek. Hij deed meer. Hij maakte van Ahoy' een hogedrukpan. Ahoy' schud de, Ahoy' trilde. Ahoy' werd een vlag- genzee, een duistere arena verlicht door kerststerretjes en aanstekers van een deinende, luidkeels zingende mas sa. Het was partytime voor de toe schouwers. En de spelers drentelden zenuwachtig heen en weer van de kleedkamer naar de rand van het speelveld. Zongen een regel mee uit A moment of time en trokken zich met strakke gezichten terug in de rust van het kleedhok. Voorsprong De openingsfase was volledig voor Oost Arnhem. De ploeg van coach Wolsink nam binnen tien minuten een voorsprong van 6-2. Vooral door Erwin Ligt, die vier keer raak schoot en die topscorer werd met zes treffers. „Die voorsprong bracht geen rust in de ploeg", evalueerde Wolsink. „We kon den er niet mee overweg." Bij Deetos raakte Leeuwenhoek even in paniek. „Het liep niet in die fase. Ik werd een moment bang dat we onder de voet gelopen werden." De ervaren Mulders en Leeuwen hoek namen het voortouw binnen de lijnen. „We moesten scherper verdedi gen, één tegen één, en attenter worden op de rebound." Kort voor de rust ach terhaalde de Dordtse club de tegen stander, 8-8. Na de pauze controleerde Deetos de wedstrijd. De ploeg was ge vaarlijker, brutaler en bezat meer aan- valskracht. Vooral in het vak Mulders, I-Ieibeer, Jitske Brandt en Haksteen vonden de spelers elkaar blindelings. De vier tekenden voor negen van de vijftien treffers, met Mulders als top schutter (5). Op 13-11, vier minuten voor het ein de, kreeg Oost Arnhem nog één kans. Van 't Kaar mocht aanleggen voor een strafworp en mikte raak. Het doelpunt werd geannuleerd door arbiter Van der I^aken. De speler had te vroeg gescho ten, vóór het fluitsignacil. „Een pietlut tigheid", bromde Van 't Kaar. „De strafworp was een straf voor Deetos, hij maakte er een straf voor ons van." Bij zijn tweede poging faalde Van 't Kaar. In de daaropvolgende aanval maakte Mulders er 14-11 van. Het was het startsein voor We are the champions. Het blauw-witte Deetos- vak zong het oorverdovend hard mee. Maar het haalde 't niet bij We never walk alone. Dat was de slogan zaterdag op het feest van de familie korfbal in Ahoy'. Bij de strijd om het landskampioen schap van de junioren tussen VDW (Assen) en Groen Geel (Wormer) zat nog een Leids tintje. Robert van der Kraan; oud-speler van Fiks, functio neerde als grensrechter. De ploeg uit Assen won in een spannende wedstrijd met 14-13, waarbij de beslissende goal pas in de slotminten tot stand kwam. Figurantenrol voor Nederlanders zoetermeer anp De beste shorttrackers ter wereld komen van verre, uit Noord-Amerika en Azië. Bij de wereldkampioenschappen voor landenteams waren Canada (mannen) en Zuid-Korea (vrouwen) de slimste, snelste en soms ook gelukkigste. Het zijn onmisbare ingrediënten voor de sport waarin Nederland een figurantenrolletje speelde. Bij de koppelkoers kon bondscoach Peter Breukel werkloos toezien. De mannen (vijfde) noch de vrouwen (zevende en laatste) haalden de laatste afstand. Voor de Nederlandse mannen was de bijrol zwaar te verteren. Na drie afstanden kwamen ze één puntje tekort op Italië voor een plaats bij de beste vier. De diskwalificatie van Dave Versteeg op de 1000 meter zag Breukel als het noodlot. Versteeg was ook de enige Nederlander die zondag een rit- zege behaalde. In zijn serie op de 500 meter gingen een Noor en Zuidkoreaan onderuit en raakte Flaim net te veel uit zijn evenwicht. In alle overige races was dat geluk niet aanwezig. Ook niet bij Anke-Jannie Landman, de beste Nederlandse rijdster. Bij het individuele WK, een week eerder in het Noor se Gjövik, had ze een zere keel, nu ontbrak nog het laatste restantje voor de 100 procent fitheid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23