Leidsch Dagblad B Onderzoek naar smeergeldzaak NS yan Hanegem naar rechter voor rectificatie Alphens herkenningspunt tegen de vlakte Leger Algerije doodt 500 fundamentalisten Prins opent kantoor vanKNRM Schiphol heeft nauwelijks last van invoering 'Schengen' Hagenaars verzetten zich tegen politie Burgemeester Wassenaar wil excuses Adelmund Duitse politici vragen Claes af te treden Ruim vierduizend auto's rijden te snel op de A4 GOED NIEUWS AAN DAG 27 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40733 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 hoonvegen pot) De Amsterdamse poli- I tie wil de binnenstad in :t paasweekeinde vrij ,k :bben van tasjesrovers en itokrakers. Geweld in Burundi 5 Uit angst voor moord partijen ontvluchten tienduizenden inwoners Bujumbura, de hoofdstad van Burundi. Radio Tarifa /i De Spaanse groep I I Radio Tarifa is morgenavond in de X: een kakelbont collectief uit Madrid. [otterdam gpd ■ya uitspraak van Marga van Praag Van Hanegem zal zelf bij de behandeling van het kort geding, donderdagmiddag bij de arrondissementsrechtbank in Amsterdam, aanwezig zijn. „Per fax heeft mevrouw Van Praag laten weten dat ze achter haar woorden blijft staan", aldus Van Hanegem. „Mensen mogen veel van mij zeggen. Als je zegt dat ik in het verleden wel eens mensen heb laten wachten, omdat ik een afspraak was vergeten, dan doe ik daar niet moeilijk over. Maar 'on betrouwbaar' wil zeggen dat je de boel beso demietert en bedriegt en dat doe ik absoluut niet." Willem van Hanegem spant een kort geding aan tegen Marga van Praag, nieuwslezeres bij t li ie NOS. In een interview met het weekblad Voetbal International noemde Van Praag de it gprainer van Feyenoord onlangs „onbetrouw baar als de neten". Van Hanegem eist dat Van aar Praag dat terugneemt. De echtgenote van de Kromme, Marianna jeyan Hanegem, heeft Van Praag enkele keren öm een rectificatie gevraagd, maar dat heeft de journaliste van het NOS-journaal gewei- gerd. 'rans bedrijf zegt van niets te weten Ie Franse fabrikant van locomotieven GEC-Alsthom eeft gisteravond ontkend twee miljoen gulden smeer- pld te hebben betaald voor de levering van 38 locomo- jeven aan de Nederlandse Spoorwegen (NS). De Franse Kant Lïbération beschuldigde het bedrijf daarvan. In de jaar dat GEC-Alsthom contacten heeft met de NS is plgens het bedrijf nooit geld betaald aan NS-personeel, an Nederlandse ambtenaren of politici. en haag gpdals het ministerie van verkeer en waterstaat. Libération meldde zaterdag dat. GEC-Alsthom in 1989 en 1990 6,4 miljoen Franse franc heeft overgemaakt aan twee Pa namese maatschappijen; het geld zou zijn overgemaakt als tegenprestatie voor de levering van 38 locomotieven aan de NS, een order van 200 miljoen gul den. Volgens de Franse krant was dat geld bestemd voor 'Ne derlandse bemiddelaars. Amb tenaren of politici, of allebei'. Ook de Tweede Kamer wil snel helderheid. De berichten hebben voor beroering gezorgd [inister Jorritsma (verkeer en Yaterstaat) begint vandaag met #»yn onderzoek op haar ministè re en bij de NS. Ze zal haar col- Iiga Sorgdrager (justitie) vragen ieer informatie in te winnen Mj de Franse justitie. Volgens irritsma moet er zo snel moge- ik helderheid komen, omdat Heen de verdenking al schade- k is'. Ze acht het 'vrijwel uitge- [oten' dat ambtenaren of poli- lei smeergeld hebben aangeno men. Ook de spoorwegen heb- ien de berichten in het afgelo- len weekeinde ontkend, even- in politiek Den Haag, omdat Li bération schrijft dat het geld be doeld was voor 'tussenpersonen in de buurt van het liberaal ge tinte kabinet'. Dat was Lubbers- 2, het CDA/WD-kabinet dat in 1986 begon en drie jaar later viel. In die tijd was de NS nog een overheidsbedrijf. Neelie Kroes was toen namens de WD minister van verkeer en water staat en keurde een investe ringsplan van de NS goed. Daarin werd overigens nog geen fabrikant genoemd. Kroes zei gisteravond niets te weten van de zaak. Toen het contract tussen NS en GEC-Als- thom in 1990 werd getekend, was er een CDA/PvdA-kabinet met Hanja Maij (CDA) als mi nister van verkeer en waterstaat. Ook zij zei gisteravond van niets te weten. Pagina 2: NS hadden geen smeergeld nodig voor besluit locs. .T Tv>;- - J ''VS. henk bouwman Verwachting van het KNMI tot morgenavond Winterse neerslag Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Later op de dag bewolking en vooral in het zuiden kans op sneeuw. Mini mumtemperatuur van 3 graden aan zee tot min 2 graden plaatse lijk in het binnenland. Middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. In de nacht en ochtend weinig wind, la ter op de dag matige noordwes tenwind, rond kracht 4, aan de kust toenemend tot krachtig of hard, 6 tot 7. alphen aan den run. Met een doffe dreun gingen de twee vijftig meter hoge schoor stenen van de voormalige Al- phense dakpannenfabriek Van Oordt op het industrieterrein Heimanswetering zaterdag te gen de grond. Hun einde werd ingeluid door twee knetterende explosies. Het spektakel duurde maar een paar seconden, maar het trok vele duizenden belangstel lenden. En toen de twee torens op het fabrieksterrein aan de Churchilllaan netjes (volgens plan) naar elkaar toe waren ge vallen klonk er zelfs een be scheiden applaus. Alphen is een herkenningspunt kwijt. Maar het vallen van de torens is, be halve in de herinnering van veel mensen en in het archief van het NOS-iournaal, in misschien wel honderden foto-albums en op tientallen videobanden vast- gelegd. Naar schatting tienduizend mensen, vaak gezinnen met kinderen, sjouwden al lang voor elf uur rond in de buurt van het voormalig fabrieksterrein. De politie had handenvol werk om sensatiezoekers van gevaarlijke plekken weg te houden. Men sen klommen op daken en in bomen om maar vooral niets van het vallen van de stenen reuzen te missen. De climax was kort maar he vig. Na de explosie was het een kwestie van luttele seconden, en er was niet meer te zien dan twee rijen bakstenen en een enorme stofwolk. Alleen de voet van één van de torens bleef, bij eengehouden door stalen ban den, min of meer heel. Nadat het gevaar geweken was, gingen de hekken open en konden kin deren een kijkje nemen in het onderste van de schoorsteen. De sloop zal nog enkele maanden in beslag nemen, maar de markante delen van de laatste dakpannenfabriek van Alphen zijn nu echt verdwenen. Van Oordt onderhandelt met een projectontwikkelaar over verkoop van het terrein aan de Rijn. Vermoedelijk worden er villa's gebouwd. jrootste botsing in drie jaar strijd Ilgiers/parus.afp Een grote bijeenkomst van de heest gewelddadige fundamen- jalistische groepering in Alge- rije, de Gewapende Islamitische Groep (GIA), is volgens Algerijn- Ie kranten door het leger ver last. Van de duizend aanwezi gen zouden er zeshonderd zijn ;edood. De bijeenkomst 'had 'olgens de Algerijnse krant Le >oir d'Algérie het afgelopen veekeinde plaats in de onher- )ergzame streek van Aïn Defla, [50 kilometer ten westen van de ïoofdstad Algiers. Als de berichten juist zijn, ?aat het om de grootste botsing ussen leger en rebellen in drie aar van terreur in het Noord- ifrikaanse land. Het is dan ook 'ermoedelijk de zwaarste ne- ierlaag, die de GIA in die tijd leeft geïncasseerd. Sinds 1992 ?;ijn veiligheidstroepen en fun- 1 lamentalisten in een meedo genloze oorlog verwikkeld, die aan naar schatting 40.000 men sen het leven heeft gekost. De geheime operatie tegen de GIA is niet door de regering be vestigd. Er zijn dan ook geen meldingen van slachtoffers on- der de deelnemende militairen. Eerdere kranteberichten meld den dat de veiligheidstroepen dinsdag een konvooi van funda mentalisten hadden opge spoord en aangevallen. Daarbij zouden vierhonderd rebellen zijn omgekomen. Volgens latere berichten was dit treffen slechts het eerste uit een serie die tot de slag in Aïn Delfa leidde. Het succes van het leger zou te danken zijn aan de verklaringen van een overgelo pen fundamentalistische strij der. Het Algerijnse leger voerde de afgelopen zes maanden, voordat de presidentsverkiezin gen worden gehouden, de acties tegen fundamentalistische groeperingen sterk op. umuiden Prins Willem- Alexander heeft zaterdag het nieuwe hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) in Umuiden geopend. Hij deed dat door een scheepsbel te luiden: een oud gebruik uit de scheepvaart, leder half uur werd ooit de zandloper om gekeerd, gevolgd door het slaan van een bel. Na acht keer kon een nieuwe wacht de dienst overnemen. Na de opening maakte de prins nog een tochtje op zee met de KNRM-reddingsboot Prinses Margriet, foto united pho tos de boer ron pichel wassenaar anp JFrankrijk Iaat verdrag nog links liggen schiphol gerard van putten IHet passagiersverkeer op de luchthaven Schiphol heeft niet jal te veel hinder ondervonden ■Ivan de invoering van de open grenskaart. Het tien miljoen Igulden kostende pasjessysteem dat als uitvloeisel van het ak- 'koord van Schengen gisteren in iwerking werd gesteld, leidde ;niet tot de chaos waarvoor eer der was gevreesd. In de meeste gevallen slaagden de tachtig speciaal via het Haarlemse uit zendbureau Ecco gerecruteprde linformatrices er in de bezoekers wegwijs te maken. Frank Rietveld, woordvoerder van Schiphol: „We hebben wat technische problemen gehad met de draaihekjes. Een paar keer weigerden die dienst, daar door ontstond er hier en daar wat oponthoud voor de 'gates'. Maar het technisch personeel was er telkens snel genoeg bij om de mankementen te verhel pen. Vandaar dat er nooit echt lange wachttijden ontstonden." Sommige passagiers die had den ingecheckt voor een zoge heten 'intra-Schengenvlucht', waren er blijkbaar niet van de op de hoogte dat gisteren de grenzen tussen zeven landen (Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal) officieel wegvielen. Rietveld: „Hoe de marechaussee ook op hem in praatte, één man stond er op z'n paspoort te laten zien. Hij wilde van geen open grens kaart weten. Er was heel veel overredingskracht voor nodig om hem voor 'Schengen' te winnen." Elders in Europa liet 'Schen gen'. zich niet helemaal zonder strubbelingen invoeren. Frank rijk liet zich zelfs niets gelegen liggen aan het verdrag. Haaks op alle gemaakte afspraken werden de paspoorten van uit Nederland gearriveerde vlieg tuigpassagiers gisteren on veranderd gecontroleerd. voorschoten aap rietveld Vier beschonken Hagenaars hebben het vannacht de politie op de Wijngaardenlaan in Voor schoten knap lastig gemaakt. Twee agenten wilden de vier aanhouden, omdat zij spiegels en antennes van auto's rukten. Maar de Hagenaars lieten zich niet zomaar aanhouden. Twee van hen vielen de agenten aan. De andere twee hielden zich eerst afzijdig, maar toen de politie versterking stuurde, gooiden zij ook de beuk erin. De agenten zegevierden ten slotte. De vier mannen, van wie de jongste 18 en de oudste 25 jaar was, werden aangehouden. 'PvdA-kamerlid is te ver gegaan' te ver is gegaan. „Het teruggrij pen naar de klassenstrijd en het opvoeren van de bewoners van Wassenaar als de meest verwer pelijke groep burgers van wie de maatschappelijke opvattingen moeten worden bestreden, ge tuigt van een staaltje populisme dat zelfs bij de FNV niet meer voorkomt", schrijft de burge meester. Adelmund was vroeger vice-voorzitter van de FNV. Schoute vindt dat de opmer kingen van Adelmund getuigen van een „zeer ondemocratische instelling". „U kent Wassenaar niet en misbruikt de gemeente om uw eigen onlustgevoelens vorm te geven", aldus Schoute. De burgemeester wijst het ka merlid verder nog op het sociale beleid van zijn gemeente als het gaat om bijstandsuitkeringen, gehandicapten, asielzoekers en ouderen. Adelmund heeft zich inmid dels bereid verklaard excuses aan te bieden. Het was niet haar bedoeling mensen uit Wasse naar te beledigen. Wassenaar was in de context van de speech vooral symbolisch bedoeld, al dus Adelmund. Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar is woedend op het PvdA-kamerlid Karin Adel mund. Volgens hem heeft ze onlangs in een toespraak een 'zeer beledigende karikatuur' van de Wassenaarse bevolking gegeven. In een brief eist de WD-burgemeester dat Adel mund haar beweringen in het openbaar terugneemt. Tijdens een PvdA-bijeen- komst na de Provinciale Staten verkiezingen in Utrecht hekelde Adelmund WD-leider Bolke- stein, die „dag in dag uit een soort wij/zij-gevoel in de sa menleving neerzet". Ze voegde eraan toe: „Maar de PvdA moet zich geen loer laten draaien. We laten ons toch niet gek maken? Weten we nog hoe de rijken in Wassenaar het vroeger over 'zij', over ons dus, hadden? Wij zijn niet één groot 'wij' geworden met Wassenaar. Laat je niet be lazeren. We laten ons hart niet dwars door midden snijden." Schoute vindt dat Adelmund hamburg ap Duitse politici hebben NAVO- secretaris-generaal Willy Claes vandaag opgeroepen af te tre den. „Claes is als NAVO-secre- taris-generaal niet meer te handhaven", zegt Jiirgen Kop- pelin, Bondsdaglid voor de re geringspartij FDP, in het blad Bild. „Aan het hoofd van de NAVO kan geen politicus staan die de hele tijd met zichzelf bezig is", aldus Koppelin over de inspan ningen van Claes om buiten het Agusta-omkoopschandaal te blijven. In hetzelfde blad zei Gerd Hofer, de defensiespecialist van de oppositionele SPD, dat ook wanneer Claes onschuldig is, hij zijn ambt beter neer kan leggen, omdat de positie van de NAVO ernstig door de affaire wordt ge schaad. Pagina 2: 'Agusta-schandaal betekent het einde van een po litieke generatie'. Jongen overlijdt na steekpartij leidschendam anp Een 19-jarige inwoner van Leidschendam is dit weekeinde overleden aan de verwondingen die hij opliep tijdens een steek partij tussen twee groepen jon geren. Twee anderen raakten gewond. De politie heeft zeven mensen gearresteerd. De twee groepen kregen vrij dagavond ruzie in een jonge rencentrum. Na enige tijd esca leerde die ruzie buiten in de steekpartij. haarlemmermeer «jeroen smit Bij een snelheidscontrole op de snelweg A4 zijn afgelopen weekeinde ter hoogte van Schiphol 4031 automobilisten op de bon geslingerd. Tussen vrijdagavond acht uur en zon dagavond half elf werd perma nent gecontroleerd op de rij baan Den Haag richting Am sterdam. In totaal werden 62.281 voertuigen door de poli- tieradar op de korrel genomen. De permanente controle had plaats op verzoek van wegwer kers. Zij waren daar dit week einde bezig met het terugleggen van de snelweg, die tijdelijk was omgeleid voor de bouw van een spoortunnel. Twee van de vier rijstroken waren niet beschik baar voor het verkeer en op de andere twee gold een snelheids limiet van 70kilometer per uur. Twee auto's zijn in beslag ge nomen. Een 32-jarige man uit Heerhugowaard moest zijn wa gen aan de kant zetten, omdat hij 158 kilometer per uur reed. Een 48-jarige vrouw uit Sassen- hem mocht niet verder omdat zij 141 kilometer per uur klokte. Voorlichter A. Ellwanger van de Haarlemmermeerse politie noemt het verontrustend dat van de ruim vierduizend over treders het overgrote deel veel te hard reed. De meesten zaten boven de 100 kilometer per uur. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j~ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.-1 I Naam:Voorletters:l_m/v I Adres:I I I Postcode: i Tel: Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1