trucjes van een rechtenstudent Een kunsthandel om in te lijsten 'Ik drink melk sals de koeien druiven eten' Het Gesprek van de Dag Vrijheid van vervuiling! Theo Bakker Derde keer 1 ABriltrofee Eén april! Kikker in je bil, die d'r niet meer uit wil. Meneer, uw gulp staat open! Ja, hoor, het is weer bijna zo ver. De dag voor practical jokers en en al of niet ge perste lolbroeken nadert met rasse schreden. In de kranten zijn alweer de eer ste poging tot opliching van de argeloze medemens waargenomen. Voor de derde maal wordt daarom door Nieuwsweek en de Leidse Communicatie Salon een wedstrijd georga niseerd waarbij de beste grappenmaker de zoge naamde 1 ABriltrofee kan winnen, een door de Leidse Pearl beschikbaar gestelde wisseltrofee. Er zijn enkele voorwaarden aan deelname verbonden. Het mag geen individuele grap zijn. Dus niet met een politiestem je buurman op bellen en zeggen dat zijn gloednieuwe Fiat Tipo door toedoen van een fout parke rende vrachtwagen nu nog maar net de afmetingen haalt van een accordeon. Nee, het gaat om grappen via een communicatiemid del, zoals krant of tv, zodat zoveel mogelijk mensen in de grap tuinen. Wie wil meedoen, dient zijn idee met draaiboek op pa pier te zetten en dat uiterlijk 31 maart te sturen naar de redactie van Nieuwsweek, postbus 1169,2302 BD Lei den. Faxen kan ook: 071- 318837. De prijsuitreiking vindt plaats op donderdag 6 april in Grand Café De Leidsch Salon, Steenstraat 2, Leiden om 18.00 uur. Reacties en suggesties voor "Gesprek von de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden j beloond met een cadeauboni van 25 gulden. VTERDAG 25 MAART 1995 'Wat wil je, Nel, 'koffie ver keerd'? Met melk?' 'Dat zit er al in, An. Meer melk dan koffie zit d'erin. Das ge zonder.' 'Dat je dat lekker vindt. Ik doe lekker een zwarte. Dan maar ongezond.' 'Ik hou niet van zwarte, dat weetje toch.' 'Toch kunnen ze het goed, Nel'. 'Heb je haar weer. Wat doen we d'erbij? Doe maar wat ge zonds. Hebben ze vruchten gebak?' 'Hier, moe-je lezen, An, 'Wil- lem-Alexander's nacht in de rosse buurt.' Z'n vader moest 't nog stiekum doen, haha.' 'Ja, ze kunnen zeggen wat ze willen van die Henk van der Meyden. Maar hij komt mooi overal achter.' 'Ik heb 'm vanochtend al gele zen, bij de kapper. Het huw- lijk van Linda de Mol staat ook alweer op springen.' 'Ga je nog steeds naar, hoe heet-ie ook alweer, naar die donkere zal ik maar zeggen.' 'Ja, maar hij is fantastisch hoor. Eerst dacht ik ook, maar het is een hele aardige jongen, joh. Hij masseert mijn hoofd altijd extra lang. Sven heet-ie.' 'Alleen je hoofd?' 'Viezerik.' 'Ze hep al een andere vriend ook, die van De Mol.' 'Ja, zie je die foto's. D'r eigen vent is echt een stuk. Onbe grijpelijk, niet.' 'hen je al bij dat verhaal over Bolkestein, An? Moet je die stukkies 's ernaast 's lezen. Hoe hoog ze over die Bolke stein opgeven. En het zijn niet de eerste de besten, hé. Wie stonden d'erbij, Lee Towers, zij van Kaart, heel veel, hé.' Opgetekend, donderdagmid dag, tijdens een kop koffie bij V&D. Het girig maar door over Privé. Hun bijbel. Pas toen de hele diarree van nationale nit wits de revue was gepasseerd vertrokken ze, hun alles be halve fictieve pulp achterla tend. Gauw het blad meege nomen, anderen zouden zich nog ermee kunnen verontrei nigen. Bart B. kan het niet met Mo nique Sluyter. Ron Brandste- der snel de kroeg in. Viola Holt en Caroline Tensen vlie gen elkaar in de haren. De ac trice die Bolkestein weer lief de geeft. Myrna Goossen met haar nieuwe vriend, compu ter-miljonair Arno Haye, op wintersport. Ellen Brusse weer verliefd. Edwin de Vries vadert echt over tv-dochter van zes tien. Twee maanden na de dood van zijn echtgenote vindt Paul Michael Glaser nieuw liefdesgeluk. Freddie Heineken schonk buikdanse res Yonina Afrikaanse trom. Glamourboy Joop Braakhekke filosofeert. Dat het mag! Dat niet al lang een arrestatiebevel is uitge vaardigd tegen Van der Mey den wegens grove vervuiling van honderdduizenden gees ten. Je pakt zo'n blad, bladert erin en tot kotsens toe ver baas je je erover, dat deze weerzinwekkende troep vrije lijk verkocht mag worden. Als een groep supporters kanker liederen zingt, is het land te klein. Als bladen als Privé de geest verkankeren, wat dui zendvoudig kwalijker is, valt dat ineens onder vrijheid-van meningsuiting! Vrijheid van vervuiling is het! Vervuilde grond kun je nog afgraven, maar hoe graaf je geesten af? Je zit daar met je woede, met je oprechte wens dat iets of iemand dit kwaad uitroeit. Normaal ben je niet assertief, doe je er niets mee. Maar nu wel! Burgemeester Goekoop aangeschreven. 'Beste mijnheer Goekoop. U kunt wachten tot het jaar 2010, tot de meerderheid van de Leidse bevolking bestaat uit fundamentalistische mos lims, want die zetten prompt de doodstraf op het laten ver schijnen van een blad als Pri vé. Maar u kunt ook zelf nu al heldhaftig ingrijpen en de geestelijke gezondheid van uw burgers een dienst bewij zen. Verbied hier ten stede de verkoop van Privé en al die andere malafide blaadjes! Ik heb ook nog een tip hoe u het in moet kleden, dat uw besluit democratisch lijkt, dat u ge dekt bent. Doe het in de vorm van een referendum en stel het tegenovergestelde voor van wat u wilt: zeg dat Privé moet blijven. De meerderheid stemt dan automatisch tegen, dat heeft de stemming over het Koninklijk Militair Invali denhuis wel uitgewezen! Als u nog vragen hebt, mag u mij best privé even bellen.' 21 r..Jmporteur Zuidafrikaanse wijnen 38 i Zuid-Afrikaanse wijnen zijn weer 'bon ton'. Nie mand is daar gelulddger mee dan importeur Otto Lenselink uit Hilversum, die ook tijdens het lange zwarte hoofdstuk in de geschiedenis van het land Kaapse wijnen bleef invoeren. Om het weer 'legale' produkt van de estates onder de aandacht te bren gen, heeft het importbedrijf uit Hilversum niemand minder dan Ruud de Louw - regelmatig te zien in kookprogramma's op TV - ingezet. 'Circus De Louw' toert momenteel rond in Nederland en sloeg deze week de tenten op in het Voorhoutse restaurant Gentle. Er moet toch sprake zijn geweest van enige verwar ring bij de circa veertig aanwezigen in het bollën- dorp. Betrof het nu een optreden van levensgenieter De Louw of de presentatie van de wijnen. De combi natie van de voordrachten van de Hilversummer en zijn wijnen plus het eten van patron Cor van Koesveld bleken uiteindelijk een prima mix te vor men. De sfeer die De Louw weet te creëren met woorden als 'voila', 'enfin' en 'dat is typiekZuidafri- kaans' deed haast Frans aan. De Louw, die 111 de verte wel iets weg heeft van Peter Knegjens, doet dat zeer bewust omdat hij de con frontatie met het traditionele wijnland zonder meer aandurft. „Er is heel veel goede wijn te krijgen in Zuid- Afrika, die zich gemakkelijk staande houdt te- i genover toppers uit de Bordeaux of Bourgogne. Het i leukste is dan dat de prijzen nog heel gezellig zijn." De Brabander met de Bourgondische levensstijl reist vanzelfsprekend regelmatig naar Zuid-Afrika. „Het valt mij op dat er steeds meer Fries stamboekvee op de boederijen komt. Straks moet ik eerst nog melk proeven als ik daar aankorp. Maar dat drink ik pas als de koeien druiven eten", grapt De Louw. Ook in de tijd dat het officieel niet mocht, haalde Lenselink de wijn uit Zuid-Afrika. De Louw ziet dat, in andere ogen misschien wat ongepast, meer als een kwajon gensstreek. „Ik vond-dat een leuke tijd, omdat alles stiekem moest worden geïmporteerd. Maar we ston den wekelijks in De Telegraaf en niemand heeft er ooit iets tegen gedaan." In de ogen van veel wijnliefhebbers rechtvaardigde de kwaliteit van de wijn de 'illegale' handel. Feit is wel dat Lenselink, met een omzet van 1,2 miljoen flessen wijn uit Zuid-Afrika per jaar, marktleider is. Het mag dan ook gevestigde merken voeren als SWF (Stellenbosch), Nederburg (Paarl), Klein C&nstantia, Buitenverwachting (Constantia) en Simonsig (Stel lenbosch). Stuk voor stuk estates die door de toon aangevende Zuidafrikaanse wijnschrijver John Plat ter worden geroemd en deze week letterlijk en fi guurlijk over de tong gingen bij de gasten van Gentle. De Louw presenteerde de wijnen dan ook met ge paste trots. „Ik heb zelf een wijnkelder gekocht met een huis er op. Dat het dak van de woning lekt, vind ik niet erg. Op een regenachtige dag pak dan een mooi glas en een kurketrekker, ga naar beneden en pak een fles Nederburg. Dat is voor mij een welbe stede dag en daarin sta ik niet alleen. De persoon met de gro,otste privè-voorraad Nederburg in z'n kelder is immers Hans Wiegel." EVERT BROUWER Questroo heeft al 100 jaar een goede naam in Leiden in babbelende goochelaar iemt hij zichzelf. Brecht de lies (23) praat zijn goochel- ics aan elkaar en betrekt zijn •schouwers zo in het spel dat |n shows het karakter van een laretvoorslelling krijgen. Het bliek boeien, daar gaat het de jidse rechtenstudent om. En, zegt hij zelf, dat lukt hem Tt in het land der blinden is oog koning. Zeker in de we id van illusie, kind keek de in Wassenaar Igegroeide Brecht de Vries al :ascineerd naar goochelaars de televisie. Niet zozeer het (begrijpelijke van een truc, iar vooral de manier waarop .—Aichelaars hun publiek weten boeien, spreekt hem aan. In studentenhuis waar hij jont heeft hij het goochelen 4'jieus opgepikt. Eerst zorgde I af en toe voor 'een kleine Bak' tijdens diners met zijn nu heeft hij mini- één keer per week een pw. Trots laat Brecht de Vries Odeur van zijn studeerkamer in die is volgeplakt met foto's, (ntestukjes en brieven. „Ik overal op", vertelt de stu nt, „Bij de mensen thuis lar ook op beurzen, evene- Rei, nten en personeelsfeesten." Pos t grote verschil tussen Brecht cpm Vries en andere amateur- )chelaars is de manier waar hij de show aan elkaar praat. w streeft ernaar de trucs, die ^koopt en uitwisselt op vak- [trzen, technisch perfect uit te I d Hen maar daarnaast kan een |w uitlopen in een ware con- Bnce. sE^rbij schroomt hij niet 'assis- -T aten' uit het publiek op het fium voor gek te zetten. t jensen vinden het leuk als ik pp een sportieve manier voor Slut zet." Wat dat betreft gaat 'oor de goochelaar niets bo- het optreden voor een ep studenten. „Studenten >ben altijd een grote mond over de drie ijsberen. Dat ze koude voeten hebben en slechts een kruik, hoe ze zich zo oprol len dat zowel de vader, de moe der als de baby met hun voeten tegen de kruik aan liggen en dat ze in slaap vallen en gaan dro men. Dan vouwt hij de touwtjes uiteen en opeens zijn ze alledrie even lang. „Gelukkig weten wij allemaal dat dromen bedrog Zijn", voegt hij er aan toe en to vert de touwtjes weer terug naar de verschillende lengten. Hoe hij het doet, blijft de grote vraag. De handen uit de mouwen ste ken en iets doen, dat is waar het Brecht de Vries om gaat. Een tijd lang was hij drie dagen per week actief voor de WD, totdat hij zich stortte op het verhande len van computers en schoon maak- en huishoudartikelen. „Bij een college belastingrecht ontdekte ik dat ik BTW terug kreeg wanneer ik als onderne mer een auto kocht. Om iets te hebben om mij ondernemer te noemen, ben ik schoonmaak- en huishoudartikelen uit de Verenigde Staten gaan importe ren." Maar daar is hij na verloop van tijd mee gestopt. Met het goochelen is hij uiteindelijk door gegaan omdat hij daar zijn creativiteit helemaal in kwijt kan. Het maken van een goochelpro- gramma is een intellectuele uit daging voor Brecht de Vries. „Ik wil altijd creatief meedenken met de mensen voor wie ik een show verzorg. Als ik optreed bij de opening van een zaak die handdoeken verkoopt, dan pro beer ik iets met handdoeken te doen. Binnenkort ga ik gasten op bedrijven entertainen met een ludieke spoedcursus goo chelen. Ik kom vaak bij grote bedrijven en er blijkt behoefte te zijn aan een speels intermez zo bij een zakenlunch. Bij zo'n spoedcursus doe ik alsof ik de mensen uitleg hoe een truc in elkaar zit. Als we die truc daarna samen proberen, blijkt het toch anders te moeten." Toch wil Brecht de Vries van het goochelen niet zijn beroep ma ken. Hij ziet het louter als een aardige bijverdienste. „Ik vind het leuk om te doen en ik ga er zeker mee door, maar ik am bieer een carrière op het gebied van marketing en sales. Het geeft een kick om een vraag te creëren. Zo is het gegaan met de computers en de importarti kelen, maar ook met het goo chelen. Het idee dat er nooit mensen hadden gereageerd als ik geen posters had opgehan gen, vind ik fantastisch. Dat is het mooie van het onderne men." terug en dat maakt het voor mij leuk om ze af en toe eens goed terug te pakken." In zijn goochelaarstenue laat Brecht de Vries een truc zien met drie touwtjes van verschil lende lengten. „Maar", vertelt hij op een geheimzinnige toon, „mensen die in sprookjes gelo ven weten dat dit geen touwtjes zijn maar drie ijsberen - baby ijsbeer, mama ijsbeer en papa ijsbeer." Een lang verhaal volgt Als een onderneming een eeuw oud is kan je er maar moeilijk omheen. Dan is hetfoestaans- recht binnen de poorten van de stad ruimschoots bewezen. Om kunsthandel en lijstenmakerij Questroo - van 1895 - kan je ook letterlijk niet heen. Want wie per ongeluk de bocht bij het Gangetje, en dan naar beneden de Nieuwe Rijn op, iets te snel neemt, zeilt dwars door het glas naar binnen en staat meteen midden in de zaak. Tussen de landschappen van schilders als Temming en Wijngaard en te genover eigenaar Mart Helfen- steyn. Dat is - gelukkig voor hem - pas één keer gebeurd, al weer jaren geleden. De scherpe afdaling boezemt klaarblijkelijk op de voorhand ontzag in. De meeste klanten komen toch wel gewoon door de deur naar bin nen. Al heel lang, zoals gezegd, want de zaak bestaat deze maand op de kop af 100 jaar. Zo oud is de huidige uitbater - pas 43 - bij lange na nog niet. Maar het werk dat de oorspronkelijke naamgever ooit eind vorige eeuw aanving, zet Mart Helfen- steyn intussen al wel weer 28 jaar onverdroten voort. In de overbruggende periode nam zijn schoonvader (H.Landwehr) nog de honneurs waar, want die was het die Questroo destijds overnam. Dat de opeenvolgen de eigenaars er nimmer over piekerden om de oude firma naam te wijzigen, ligt volgens Mart Helfensteyn voor de hand. „Waarom zouden we", spreekt hij zowel voor zichzelf als zijn schoonvader, die overigens nog altijd boven de zaak woont. „Questroo had op het gebied van schilderijen en lijsten een bijzonder goede naam in Lei den en omstreken. En dat moet je zo houden." Hoogheemraadschap Hij refereert dan aan een tijd dat Questroo's belangrijke amb ten in Leiden vervulden en er zodoende veel werk binnen kwam in opdracht van gemeen te en hoogheemraadschap. „Ik heb pas tussen de papieren nog een rekening gevonden uit 1898. Een lijst waaraan twee da gen was gewerkt. Kosten: f. 4,50, inclusief materiaal. Wat dat be treft zijn de tijden natuurlijk wel veranderd en dat geldt zeker ook voor de prijzen. Al werk ik nog altijd voor het hoogheem raadschap, want die instantie is netals de gemeente door de tij den heen een goede en trouwe klant gebleven." Er mag dan wel het een en an der zijn gebeurd sinds 1895; dat neemt niet weg dat in zijn zaak op de Nieuwe Rijn een goed deel van het werk nog altijd met de hand wordt gedaan. In het verlengde van wat een schilder doet, is ook de lijstenmaker - de man die de kroon op het werk Mart Helfensteyn 'ingelijst' tussen de schilderijen van Temming en Wijngaard. Questroo bestaat 100 jaar. foto loekzuyderduin zet - creatief met zijn vak bezig. „Dat is dan wel tot op zekere hoogte", legt Mart Helfensteyn uit. „Vroeger, en dat gebeurde nog wel toen ik als leerling hier in dienst trad, werd een lijst uit een plank hout letterlijk vanaf de grond opgebouwd. Dat kan in deze tijd niet meer. Dat zou absoluut onbetaalbaar wor den." Tegenwoordig krijgt hij de de len, bewerkt en wel, per lengte aan. Zo uit de fabriek. „Maar de verwerking en afwerking gaan verder volledig met de hand. Een ander verschil met vroeger is, dat je toen een keuze had uit 40 verschillende lijsten. Nu uit 400. Ik heb trouwens berekend dat ik in die 28 jaar zo'n 120.000 lijsten heb gemaakt. Dat zijn ge tallen, hé. En nu ik toch in de cijfers zit: ongeveer 70 procent van de mensen die hier binnen komen, is vaste klant. Advies willen ze allemaal. Daar staat of valt dit werk mee. Dat moet je ook kunnen geven. Wat past bij wat. Wat is in, wat is gedateerd. Want ook lijsten, zeker van fo to's en prenten, zijn aan mode onderhevig." Een school Voor lijstenmakers bestaat niet. Het aantal echte ambachtslieden in Nederland schat hij op tussen de 5- en 600. Er zijn er vijf in Leiden, plus een paarfranchise-ondememingen die alles doorsturen naar een fa briek. „Zelf heb ik heb alles ge leerd in de praktijk. Van Kobus, die doofstom was, maar die je desondanks haarfijn de kneen- jes van het vak kon bijbrengen. Niet alleen lijsten maken, maar ook restaureren. Vooral klassie ke lijsten. Als ik maar één hoek heb, kan ik welke lijst ter wereld oök in 'originele' staat terug brengen. Inclusief ornamenten en lakwerk. Kwestie van jaren lange ervaring. Het is niet voor niets dat in deze business het vak meestal van vader op zoon gaat. In mijn geval dan van va der op schoonzoon, want ik ontmoette hier mijn vrouw Ri- na. Of mijn zoon het straks op zijn beurt van mij overneemt? Robert heeft er kijk op. Maar ik heb liever dat hij gaat studeren. Dit kan ik 'm altijd nog wel le ren." Landschappen Questroo - van 1895 - is niet al leen een lijstenmakerij, maar van oudsher tevens een kunst handel. „Dat is eigenlijk onlos makelijk met elkaar verbonden. Een schilderij zonder lijst is niet af, dat kan helemaal niet. Hoort bij elkaar als het kip en het ei. Ik ben gespecialiseerd in heden daagse schilders. Landschap pen, rivieren, koetjes, die din gen. Van landelijk bekende schilders als Temming, Wijn gaard, Hess, Ernens en de he laas te vroeg overleden Buike- ma. Daarnaast doe ik reparaties en restauraties, alles in mijn atelier achter de winkel. Een vak apart? Natuurlijk. Dat vereist een heel andere kennis. Maar ook hier geldt, dat ervaring telt. Verder is het een kwestie van interesse, van vakbladen lezen, van zes dagen per week onder weg zijn, en van je op de hoogte stellen. Dan krijg je het op den duur vanzelf in de vingers." De prijzen van zijn doeken vari eren tussen de 500 en 8.000 gul den. „Bereikbaar dus voor een hoop mensen. Ik geloof niet dat het in een stad als Leiden zin heeft om doeken van 30.000 gulden in huis te hebben. Niet alleen praat je dan over andere prijzen, maar ook over investe ringen van een geheel andere orde. Dit is Amsterdam niet, of Den Haag. Leuk is wel dat vrij wel alle doeken die ik in de loop der tijd heb verkocht, later flink in prijs zijn gestegen. Dat legt eer in je werk. Zo'n Buikema bijvoorbeeld kocht ik toentertijd voor 200 gulden. Laatst deed een doek van hem 10.000. Van wie ik mijn doeken betrek? Waar mogelijk van de schilders zelf. Of via een agent. Ik moet de schilderijen overigens zelf mooi vinden. Je kan in deze handel niet iets verkopen waar je zelf niet achter staat. Althans, dat is mijn mening." Bruidsjurk Zijn hem - wapt Questroo koopt ook in van particulieren - toe valligerwijs al eens opmerkelijke stukken aangeboden? „Niet echt. Af en toe een dingetje van een paar duizend gulden. Die verhalen over stoffige zolders en verloren gewaande etsen van Rembrandt worden steeds spaarzamer. Maar in de lijsten makerij maak je nog wel eens gekke dingen mee. Zo heb ik op verzoek al eens een complete bruidsjurk ingelijst. Of een ba bypakje. Een briefje van dui zend voor een kind dat tot haar 18de niet zou roken. En een waardevolle postzegel van 2 bij 3 centimeter. Of alles hier kan? Ach, na zoveel jaar kijk je eigen lijk nergens meer van op." Het zijn dus inderdaad toch de jaren die tellen. AD VAN KAAM Eeuwfeest met twee exposities Ter gelegenheid van het eeuwfeest houdt kunsthandel Questroo in september een overzichtstentoonstelling van de werken van de Ne derlandse schilder Herman J. Wijngaard. De nu 73-jarige uit Nieuwkoop afkomstige Wijngaard, tegenwoordig woonachtig in Friesland, is gespecialiseerd in rivierlandschappen. Zo'n 20 doeken zullen er in de zaak aan de Nieuwe Rijn te bezichtigen zijn. Een maand later is het dan de beurt aan Menno Smitsloo. De voor malige makelaar in bedrijfspanden kan aardig met de penseel over- _weg en-dat ;„s hii Oupstrnn in nktnher tpyjpn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17