Leiden Werfpark krijgt grote opknapbeurt t esselhoff, een kapper zonder bokkepruik Raadslid deelt prenten uit Stichting wil op zoek naar ateliers voor kunstenaars n§ Geen asbestrisico in huurhuizen andbouwgif in water Miljoenenschade A O Eigenaars van I J woonboten in de Kagerplassen krijgen een schade van 25 miljoen voor hun kiezen. f* hennyvan egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Vuiloverslag si f- Zoeterwoude is niet I D blij met de komst van de tijdelijke overslag voor huisvuil aan de Oost hoek. Jewapende overval op juwelier pERDORP Drie mannen hebben gisteravond een overval ge leegd op een juwelierszaak aan de Leiderdorpse Van Diepin- ;nlaan. De mannen, die bivakmutsen droegen, kwamen tegen kif negen de winkel binnen. Een van hen bedreigde de juwelier zijn vrouw met een vuurwapen terwijl de andere twee de vi- Inekasten kapot sloegen en de inhoud verzamelden. In de win- |1 bevonden zich op dat moment geen klanten. Het drietal ging vandoor in een auto die, zo bleek later, eerder deze maand in en Haag was gestolen. De politie had gisteravond nog geen en- il spoor van de daders. Het is nog niet bekend hoe groot de ait was. De juwelier werd al eerder het slachtoffer van een ge- apende overval. lichter draagt voor den De Leidse dichter Pé van Èl, oftewel Peter j. van Leeu- ?n, draagt zondag 26 maart voor uit eigen werk in het thee- lisje in de Leidse Hout. Hij leest dan vanaf 17.00 uur onder eer enkele gedichten uit zijn nieuwe bundel 'Levenslicht'. >ormalig kroegbaas en raadslid van LWG/De Groenen, Ber- ird Stöxen, organiseert de middag. Hij wil voorlopig elke zon- jg een aantrekkelijk programma bieden aan de bezoekers van It theehuisje. Daarbij zullen vooral veel stand-up-comedians te jst zijn. uto schampt huis H Iordwuk Een 50-jarige automobilist is gistermiddag op de ingevelderslag in Noordwijk met zijn auto uit de bocht gevlo- t\ wen. Hij schampte daarbij een woning en een hek. De chauffeur, tomstig uit Noordwijk, had volgens de politie gedronken. De 'spei&n moest met lichte verwondingen naar het AZL worden ge- je pcht. Volgens de politie heeft de Noordwijker geluk gehad. Een ijl van het hek drong door het raam van de chauffeur de auto n eeainen, echter zonder de man te raken. „Wanneer hij een passa- '»r bij zich had gehad was deze of zwaar gewond of dood ge lest", aldus een politieman. Twee maanden dicht voor publiek Het Van der Werfpark gaat vanaf volgende week maan dag twee maanden dicht voor het publiek. Een grote op knapbeurt moet het park een nieuwe uitstraling geven. Het gazon, maar ook bankjes en hekken worden ver nieuwd. leiden maar heeft nu een nieuwe be stemming gekregen." Zwakke bomen werden gekapt. Ook de banken en hekjes rond het standbeeld van burge meester Van der Werf worden vervangen. Het energiebedrijf vervangt de lampen door Leidse lantaarns. Ook rond het stand beeld komt permanente ver lichting. Tot nu toe werd 'de burgemeester' alleen op 3 okto ber in de lampen gezet. Na de opknapbeurt is het Onlangs werd het Van der Werf park al opgehoogd. De gazons werden omgeploegd en liggen inmiddels een meter hoger. Dat was nodig omdat zij in de loop der jaren aanzienlijk waren in gezakt. Ruud Lijnzaat, chef van het wijkteam, licht toe dat hier voor overgebleven grond van bouwprojecten is gebruikt. „De ze goedgekeurde grond had an ders afgevoerd moeten worden, park volgens de dienst milieu en beheer ook geschikt voor meer activiteiten. Naast Werf- pop en. de 5-meimarkt wordt gedacht aan een muziektent, die rond de zomer een vaste plek moet krijgen in het park. Lijnzaat gaat ervan uit dat de twee meter hoge bouwhekken vanaf maandag het park goed afsluiten. Na de opknapbeurt moet een aangepast hekwerk ervoor zorgen dat gehandicap ten gemakkelijker toegang kun nen krijgen tot het park dan nu het geval is. Lijnzaat hoopt dat door alle veranderingen hon denbezitters straks zelf besef fen, dat hun viervoeters in het Van der Werfpark niet thuisho- LEIDEN ERNA STRAATSMA |N GERT VISSER iet drinkwater dat in de Kat- ;se duinen wordt gewonnen, te hoge concentraties ,land- wgif aangetroffen. Volgens energiebedrijf EWR en het sinstituut voor Volksge- dheid en Milieu is er echter i gevaar voor de volksge ilheid. De levering van dit kwater in de regio Leiden >CV dan ook gewoon door vindt iker controle plaats. et gaat om een afbraakpro- t van de stof glyfosfaat, een rijdingsmiddel dat in de Ibouw en de bollenteelt tit gebruikt. Er zijn vier me tingen gedaan waarbij de con centraties twee maal boven en twee maal beneden de norm zaten. Er zijn nog geen metho den om de stof uit het water te filteren. Wanneer er werkelijk gevaar zou bestaan voor de volksge zondheid, kan de EWR het ver vuilde water mengen met schoon water dat elders wordt gewonnen zodat de concentra ties afnemen. In het uiterste ge val wordt de waterwinning in de duinen geheel stopgezet en moet een beroep worden ge daan op andere waterleveran ciers in Nederland. Er zijn geen acute asbestsaneringen nodig in huurwoningen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse woningbouwverenigingen. De inventa risatie is gemaakt op verzoek van de gemeente Leiden. De corporaties hebben het grootste deel van hun bezit inmiddels op de aanwezigheid van as best onderzocht. De resultaten van deze onder zoeken zijn in samenwerking met TNO inge schaald naar risico's voor de volksgezondheid en het milieu. TNO heeft voor de risicometing een speciale inventarisatiemethode ontwikkeld. Daarbij wer den Canadese en Duitse onderzoeksgegevens ge bruikt. Aan de hand van de kenmerken van het materiaal, de plek waar asbest zit, de omstandig heden waaronder het wordt aangetroffen en de mate waarin contact met het materiaal mogelijk is, worden de gevaren van asbest geclassificeerd. Op basis van deze classificatie wordt een risico analyse gemaakt en bepaald of direct verwijderen noodzakelijk is. De Leidse woningbouwverenigingen hebben proef gedraaid met het nieuwe programma, on der begeleiding van TNO. De corporaties zijn in middels bezig de verzamelde gegevens te verwer ken. Volgens C. Vrouwe van de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen, is directe sanering nergens nodig. Asbest, dat geen direct gezond heidsgevaar oplevert, wordt in een aantal geval len verwijderd bij verhuizingen. Het meeste as best blijft vooralsnog echter zitten waar het zit. De vraag om een goed overzicht van alle as besthoudende panden is in Leiden gerezen na een aantal branden waarbij een grote hoeveel heid asbest vrijkwam. Losse asbestvezels kunnen kanker veroorzaken. Naar aanleiding van deze branden heeft de gemeente Leiden ook al haar ei gen gebouwen gecontroleerd op de aanwezigheid van asbest. H /LEIDERDORP FRANK BUURMAN fcMjver Maarten 't Hart, hoog- BHr Hans Galjaard, oud-bur- eester A.J. Vis: ze lijken zo et oog niets gemeen te.heb- En toch is er een overeen- st: ze laten al vele jaren hun _lddels schaars geworden SRn knippen door coiffeur D. ÏÜelhoff aan de Leidse Heren- [t. Per 1 april is dat afgelo- awant de kapper kapt er- Tesselhoff is 65 jaar en jt dat het na een halve eeuw r en wel genoeg is geweest, beslissing die veel klanten rauw op het dak is geval - [want Tesselhoff, vitaal en auwelijks grijzend, zag er |lang niet uit alsof hij aan iensioen toe was. De clien- vaak al tientallen jaren aan huis, zit nu letterlijk en Lrlijk met de handen in het Want het valt niet mee om jezellige kapper' aan de He iraat', die nooit de bokke- ophad, te vervangen, selhoff kreeg de afgelopen maanden vaak geschokte es van de trouwe klanten hij hun haar voor de keer in model bracht. „Je vaak een vertrouwensper- van die mensen geworden, [ven je veel persoonlijke in- tie. Informatie die ik nooit ir zou vertellen", aldus de jere Tesselhoff, die een gecersberoepsgeheim han- aten Het vooroordeel dat man- 1 vane kappers alleen maar Chrlhet weer en voetbal kun- llan<0raten gaat voor Tesselhoff op, al kon hij er desge- ;d wel de nodige deskundi- 1^formatie over verstrekken. con 1 kapperszaak aan de He- raat bestaat wat de familie ilhoff betreft sinds 1924. f r G. Tesselhof, oorspronke- tkomstig uit Arnhem, nam |ak daar over van een foto kapper. G. Tesselhoff, die nog een paar jaar aan de jlalena Moonstraat had ge maakte er een coiffeurs- jf en tevens een winkel in ms, kappersartikelen en a/^jlen van. Dames en heren ?n geknipt in een kapsalon Dor middel van schotten in •artimenten was verdeeld, sselhoff rolde als vanzelf in :appersbedrijf, hij was er egd geknipt voor. „Mijn heeft me dat nooit aange- Het was altijd gezellig in ak en dat trok mij enorm Vte 15-jarige hielp ik al met ^izepen van de klanten voor Dheren en veegde ik de ha- ip. Het stond altijd al vast V kapper zou worden. Dat kwam mijn vader goed uit, want mijn broers hadden geen be langstelling voor het vak." De familie woonde boven de zaak. Tesselhoff volgde een oplei ding aan de Rijksschool voor kappers aan de Bakkerstraat in Den Haag. „We kregen daar on der meer een opleiding met de elektrische tondeuse. Ik herin ner mij nog goed dat de Haagse hofkapper een keer op school kwam kijken. Hoofdschuddend als hij zag hoe snel en strak wij met de tondeuse konden sche ren, want hij vond dat knippen edel handwerk was en wilde niets van apparaten weten", vertelt T esselhoff. Als leerlingkapper in Oegst- geest verdiende Tesselhoff zes gulden per week. „Met fooi kon dat echter wel 26 gulden per week worden. Het vak kon je beter niet bij je vader in de zaak leren." Vader en zoon stonden wel jarenlang samen in de zaak als professionele kappers, nadat de jongste Tesselhoff het 'pa troonsdiploma' had behaald. Afgezien dan van de periode dat Tesselhoff in militaire dienst als legerkapper in Bergen op Zoom te werk werd gesteld. In 1964 nam D. Tesselhoff de zaak officieel over van zijn va der. De kapsalon werd ver bouwd en een eenmansbedrijf, Tesselhof werd herenkapper. „Ik heb nóóit de rompslomp van een bedrijf met personeel willen hebben. Gewoon eigen baas, zonder al die zorgen." De zaak veranderde nadien nauwe lijks meer. De trouwe klanten kennen het houten kralengor dijn, dat al 30 jaar de winkel van de kapsalon scheidt. „Ik heb wel eens overwogen om de zaak te moderniseren. Zelfs om in Win kelhof een zaak te beginnen, nadat ik in Leiderdorp was gaan wonen. Maar mijn accountant heeft me dat altijd afgeraden. De klanten vonden het prima zo, en ik had er echt niet meer klanten door gekregen." In de zaak hangt nog altijd een schilderij van Harm Kamer- lingh Onnes, de begaafde zoon van de beroemde kunstenaar Menso Kamerlingh Onnes. Tes selhoff is er in actie op afge beeld. „Hij heeft dat schilderij een keer spontaan gemaakt. Toen het klaar was kon ik het krijgen voor een keer knippen/ Ik weet nog dat ik eerst vroeg hoe vaak ik hem ervoor moest knippen, want hij was toen al een dure en veelgevraagde schilder. Dat schilderij verkoop ik nooit. Het gaat straks mee naar huis." De scheidende kapper zal Kapper G. Tesselhoff: „Als 15-jarige hielp il< al bij het inzepen van klanten." FOTO HIELCO KUIPERS FOTO HIELCO KUIPERS Joke Sorgdrager: 'Dit is heel gemeen werk'. Democraat op snuffelstage bij parkeerpolitie LEIDEN ERNA STRAATSMA Het politieblauw zit haar niet lekker. Het bijbehorende hoedje waait af en toe van haar hoofd. Joke Sorgdrager, D66-raadslid, is vrijdagmiddag op 'snuffelsta ge' bij de Leidse parkeerpolitie. Ze voelt zich er niet zo op haar gemak, maar het is wel heel leerzaam. De echte parkeerwachtén kij ken geamuseerd toe als Sorg drager na een verkleedpartij in vol ornaat de kamer binnen stapt. Het hoedje over de wenk brauwen getrokken en de das gerecht. „Nooit geweten dat die das niet echt is", zegt ze, wij zend op de klem achter de strop. Een parkeerwacht zegt dat dat heel handig is. „Als je met je das in de papierversnip peraar komt, dan schiet die meteen los." Het aangeklede raadslid wordt herkend als zuster van minister Sorgdrager ('Wij vin den helemaal niet dat we op el kaar lijken') en mag daarna de binnenstad in. Voor een korte surveillancè met een van de vrouwelijke parkeerwachters. Het bonnenboekje gaat in de binnenzak en het tweetal trekt het centrum in. Sorgdrager heeft de parkeer politie uitgekozen voor een snuffelstage. Haar fractiegeno ten zijn elders op bezoek om te kijken hoe de wereld er in het echt uitziet. Sorgdrager wil we ten 'wat er gebeurt als je aan ie mands auto komt'. Nou, dat kan de parkeerwachter meteen wel vertellen. „Het gebeurt me geregeld dat ik een bon uit schrijf waar de eigenaar bij komt staan en zegt: waag het eens om aan m'n auto te ko men. Dan doe ik je wat. Nou, dan stuur ik die bon gewoon naar z'n huis." Het D66-raadslid is dus ge waarschuwd. Ze was trouwens al een beetje voorbereid, tijdens een vorig 'werkbezoek' aan de politie. Maar ze wordt toch een beetje zenuwachtig als er voor de krant een foto wordt ge maakt. Bij het oplichten van een van de ruitenwissers van een witte auto op de Steenschuur vraagt ze de fotograaf te wach ten met afdrukken. Tot ze haar gezicht weer in de plooi heeft, serieus kijkt. „Ik mag natuurlijk niet grijnzen, want dit is heel gemeen werk." De parkeerwachter geeft Sorgdrager de tip om altijd in het wisselbakje van de parkeer automaten te kijken. Daar ligt soms nog geld in. „Het is voor mij een sport om geld te verza melen. Ook van de straat. Vorig' jaar heb ik zo 63 gulden en een kwartje verdiend." Even later bukt ze voor een kwartje op het Rapenburg. Sorgdrager loopt intussen spiedend langs de geparkeerde auto's. Het blijkt lang niet altijd eenvoudig de papieren achter de voor- of achterruit te vinden èn te ontcijferen. Er zijn maand- en dagkaarten, voorlo pige vergunningen en gewone vergunningen. Bij de eerste overtreder, op de Apothekersdijk, heeft Sorgdra ger zo haar twijfels. De eigenaar van de witte Opel is een Belg en zou die wel begrijpen hoe het hier werkt? „In België gaat dat natuurlijk heel anders." Maar de parkeerwachter is niet te ver murwen. Ze schrijft een groene bon van 64 gulden uit ('Zo, die is nu ook lid van de club') en stopt die onder de ruitenwisser. „Een heleboel franken hoor," zegt Sorgdrager. Het blauwe uniform blijkt ook voordelen te hebben. Tot Sorg- dragers stomme verbazing stop pen enkele fietsers als ze de Breestraat oversteekt. „Nou, dat zouden ze anders waarschijnlijk niet doen." Maar ondanks dit, blijft Sorg drager zich enigszins gemakke lijk voelen. De rol van 'voyeur' zit haar dwars. „Je zit toch steeds bij iemand binnen te kij ken hè." straks nog wel enige hoogbe jaarde klanten, die niet meer de deur uit kunnen, aan huis blij ven knippen. „Dat hoort bij de service, die mensen zijn hele maal aan mij gewend. Maar verder ben ik van plan veel te gaan reizen en meer werk van mijn hobbies te gaan maken. Tuinieren, zeilen, biljarten en op behoorlijk niveau jeu de boules spelen." Tesselhoff zal op zaterdag 1 april gewoon tot 15.30 uur knippen. Wat er daar na gebeurt ziet hij wel.'„Ik hou geen officiële receptie, maar de klanten zijn welkom om iets te komen drinken." LEIDEN AAP RIETVELD Stichting De Leidse School, be heerder van kunstcentrum Haagweg 4, vindt dat de ge meente het atelierbeleid aan vhaar moet overdragen. De stichting denkt het gebrek aan werkruimte voor Leidse kunste naars te kunnen wegnemen door in overleg met makelaars, projectontwikkelaars en wo ningcorporaties leegstaande panden als atelier in gebruik te nemen. Dat staat in de beleids nota van de Leidse school. De voormalige technische school aan de Haagweg werd twee jaar geleden door kunste naars gekraakt. De gemeente, zeiden de krakers, zorgde niet voor voldoende betaalbare ate liers. In het gebouw aan de Haagweg hebben vijftig kunste naars een werkruimte. De eerste zorg van de stichting is nu, dat die daar ook kunnen blijven. De Leidse School vindt dat de gemeente het pand - eigendom van de Dienst der Domeinen - moet kopen. Volgens de stich ting kan het centrum aan de Haagweg een gunstige invloed hebben op het kunstklimaat in Leiden en omgeving. Het voor malige schoolgebouw zou een prima plaats zijn voor cursus sen toneel, dans, zang en schil deren en tekenen. Jonge kun stenaars. krijgen er de kans hun werk te laten zien en ook grafici en theatergroepen kunnen er aan het werk. Verder heeft de stiëhting contacten gelegd met Russische, Hongaarse, Noorse en Amerikaanse kunstenaars voor uitwisselingsprojecten. De gemeente kan volgens de stichting alleen maar plezier be leven aan het werk van de Leid se School. Het aantal kunste naars op de wachtlijst voor ate liers is geslonken. Door het ate lierbeleid over te dragen aan de stichting zou de gemeente zich veel werk kunnen besparen. Het zou ook financieel voordelig zijn, meent de stichting, Zij wijst daarbij op de situatie in Arnhem, waar een onafhankelij ke stichting Atelierbeheer een winstgevende onderneming is. „Je krijgt meer ateliers voor je geld", aldus voorzitter Eric de Best van de Leidse school. Wethouder Pex Langenberg (D66/cultuur) zegt de stichting op korte termijn niet veel hoop te kunnen geven. De gemeente is huiverig om de oude school aan de Haagweg aan te kopen als atelierruimte. „Want het heeft een geweldige opknap beurt nodig en dat kost veel geld." Hij belooft wel een po ging te doen het gebouw 'zo veel mogelijk voor kunstenaars te behouden'. „En jullie zullen niet van de ene op de andere dag op straat staan", is zijn be lofte aan de bestuursleden. Het overdragen van het ate lierbeleid aan de stichting ziet de wethouder voorlopig hele maal niet zitten. „Dat kunnen we misschien over een paar jaar nog eens bekijken, maar voorlo pig wil ik dat bij de gemeente houden. Het atelierbeleid staat bij de gemeente nog in de kin derschoenen, wij hebben ambi ties, maar dat is toch een zaak van lange adem. Ik denk dat het nu ook redelijk efficiënt gaat."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11