Openlijke twijfel over positie Claes Visserijconflict escaleert weer Dr. Williams moet uit twee kwaden kiezen Buitenland Sober technocraat Uitlevering SS'er Priebke aan Italië vertraagd Politie-inval in huizen van Duitse neo-nazi's VRIJDAG 24 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbure In China 42 pelgrims verdronken peking» Bij een ongeluk met een boot op het Qiyi-stuwmeer in de Zuidchinese provincie Jiangxi zijn zeker 42 mensen om het leven gekomen. Een in Shanghai verschijnende krant meldt van daag dat de pelgrims in een overvolle boot op de terugweg wa ren van een boeddhistische tempel. Een ander schip maakte dusdanig hoge golven, dat water in de boot van de pelgrims te rechtkwam. Deze schrokken en vluchtten naar de andere kant van de boot, die kapseisde. Nummer 2 van Lichtend Pad gepakt pucallpa» Marie Clavo Peralta, alias kameraad Nancy, de num mer 2 van de maoïstische terreurorganisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad), is in een huis in de Peruaanse hoofdstad Lima gearresteerd, zo heeft president Fujimori gisteren bekendge maakt. Peralta was de rechterhand van Sendero-leider Oscar Ra mirez Durand, alias kameraad Feliciano. Hij is de opvolger van de in 1992 gearresteerde Abimael Guzman. iidq Charles tegen Amerikaans Engels londen» Prins Charles is gisteren een kruistocht begonnen tegen j het Amerikaanse Engels. In een toespraak tot de Britse Raad, die de Engelse taal en cultuur in de wereld bevordert, zei de kroon prins dat het Amerikaanse Engels 'erg verbasterd' is en moet worden vermeden. ,,Ik denk dat we een beetje voorzichtig moe ten zijn, anders wordt alles een knoeiboel", stelde de prins. Hij VC gaf het startschot voor een project dat er op gericht is de positie j van de Engelse taal in de wereld te versterken, zodat er aan het van de eeuw een miljard Engelssprekenden zijn. VAE doen bestelling bij Eurocopter s10{,abu dhabi De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben gis- 3W i teren bekendgemaakt dat ze een overeenkomst hebben gesloten het Frans-Duitse Eurocopter voor de levering van zeven AS- Panther helikopters. Het contract, waarmeer 235 miljoen (370 miljoen gulden) gemoeid is, voorziet ook in het om en |bouwen van drie Super Puma helikopters, die zijn gemaakt door ■keijAerospatiale, de Franse deelnemer in Eurocopter. H_ rediMiljoenen voor Lockerbie-tip totawashingtonTwee Libiërs die worden beschuldigd van de bom- 'etiaanslag op de Pan Am vlucht 103 boven het Schotse Lockerbie vizijn gisteren op de Amerikaanse lijst van de tien meest gezochte personen gezet. De gouden tipgever kan rekenen op vier miljoen dollar, de hoogste beloning die ooit is uitgeloofd door de Ameri- (kaanse regering. „We zullen hen volgen tot het einde van de we reld om hen te berechten. We zullen deze zaak nooit sluiten", zei Robert Bryant van de FBI. Voor de eerste maal hebben de VS Internet ingeschakeld voor de opsporing van internationaal ge- zochte personen. Russische hal stort in: 13 doden Wdskou» Minstens dertien arbeiders zijn om het leven gekomen r60 en veertien gewond geraakt toen gisteren het dak van een ijzer- ^soïbn staalfabriek in Zuid-Rusland instortte, aldus autoriteiten in r50 Moskou. Het ongeluk gebeurde in Taganrog, aan de Oekraïense trens ongeveer 1.000 kilometer ten zuiden van de Russische hoofdstad. De oorzaak wordt onderzocht. 3i7)Cholera-doden in Latijns-Amerika 4,00 J mlanta Een cholera-epidemie heeft in Latijns-Amerika sinds o|7o1991 aan bijna 10.000 mensen het leven gekost. Een miljoen La- ^djj ijnsamerikanen zijn met de ziekte besmet. Het Noordameri- ïaanse centrum voor de bestrijding en voorkoming van ziekten li /(CDC) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het instituutwijst er pok op dat de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) een chole- p m fa-epedemie heeft vastgesteld in Zuidoost-Azië, die wordt ver- door een nieuw soort bacteriën. Naar schatting 100.000 trige inensen van India tot in Maleisië hebben deze cholera-variant in de afgelopen drie jaren opgelopen. Politieagenten beroven zoon president i/iExico-stad» Drie Mexicaanse politieagenten zijn gearresteerd joen zij in Mexico-Stad probeerden een jongeman te beroven. Pe drie wisten niet dat ze als slachtoffer de 19-jarige oudste joon van president Zedillo hadden uitgekozen. Diens lijfwach ten kwamen te hulp en rekenden de criminele agenten in. De iutoriteiten maakten het incident, dat vorige week plaats had, {isteren bekend. ID^ambiaanse heks at eigen kinderen ssei Osaka De politie van Zambia heeft een 60-jarige vrouw gear- jesteerd die zichzelf een heks noemde en toegaf dat zij zeven ;'27 fan haar kinderen had gedood en hun vlees had gegeten. De 050 'touw, die negen kinderen had, werd niet bij naam genoemd. >.55 4adat het nieuws van haar arrestatie bekend werd dromden lorpelingen samen rond het politiebureau van'Solwezi in het vesten van het land. Het kwam niet tot gewelddadigheden. Maleisië arresteert Filipijns paar j'oo uala lumpur In Majeisië is een Filipijns paar gearresteerd op 3,65 'erdenking een Nederlandse toerist van zijn tas te hebben be- 1,67 bofd. Het paar werd op de luchthaven van Kuala Lumpur aan- jehouden, nadat de 43-jarige Nederlander bij de politie had angegeven dat de tas van zijn bagagekarretje was verdwenen ferwijl hij naar een taxi liep te zoeken. Diplomaten speculeren over val van NA VO-baas PORTRET: ERIK DERYCKE In diplomatieke kring groeit de twijfel over de positie van NAVO-secretaris-generaal Willy Claes, nu het Belgische Agusta-smeergeldschandaal politieke slachtoffers blijft maken. Het aftreden van zijn partijgenoot Frank Vanden- broucke als vice-premier van België wordt achter de schermen als een geduchte tegenslag voor Claes uitge- brussel» peter de vries correspondent Het bestuur van de Socialisti sche Partij sprak gisteravond uitdrukkelijk zijn vertrouwen uit in partijvoorzitter Louis Tob back, het derde door de Agusta- affaire in opspraak geraakte SP- kopstuk. De zestien ambassadeurs van de NAVO-landen hebben de af gelopen dagen, tijdens hun re gelmatige lunchvergaderingen, niet meer gesproken over de positie van Claes. Officieel handhaven ze het standpunt dat hij hun vertrouwen en het voordeel van de twijfel geniet. De NAVO-ambassadeurs brach ten gisteren een werkbezoek aan het militair hoofdkwartier in het Duitse Ramstein. Claes zelf meed, zoals de laatste tijd gebruikelijk, alle contacten met de media toen hij aan het werk ging op het NAVO-hoofdkwar- tier. In diplomatieke kringen in Brussel wordt echter openlijk gespeculeerd op de val van Claes, nu de onrust over steek penningen voor de SP blijft du ren. Claes was minister van eco nomische zaken ten tijde van de aankoop van de Agusta-heli- kopters. „Je kunt je niet blijven schuilhouden; eens moet er klaarheid komen en is het blij ven of weggaan", aldus een di plomaat. Een gepensioneerde Belgi sche ambassadeur zei gister avond voor de commerciële zender VTM 'dat Claes zijn be trouwbaarheid heeft verloren' nu hij moet leunen op openlijke steunbetuigingen van de Ameri kanen. Oud-ambassadeur Adriaensen zei ook dat al voor zichtig gezocht wordt naar een opvolger. De voormalige Engelse NAVO-ambassadeur sir Michael Alexander verklaarde eerder de ze week tegenover de BBC, dat Claes beter tijdelijk kan terug treden tot alle vragen over zijn aandeel in het Agusta-schan- daal zijn beantwoord. Naar aanleiding van de val van Vandenbroucke gaat de Belgische justitie zich buigen over de perslekken bij het ge recht in Luik, dat het onderzoek in de Agusta-affaire leidt. De positie van de minister was on houdbaar, nadat onthullingen die hij vier weken geleden had gedaan tegenover onderzoeks rechters, werden gepubliceerd door het weekblad Knack. brussel gpd Erik Derycke, de nieuwe minister van buiten landse zaken van België, staat in Brussel bekend als een sober technocraat. De 45-jarige socialist is een Pietje precies, maar geen behendig tacticus of electoraal aansprekende figuur. De opvolger van de in de Agusta-affaire ten val gekomen Frank Vandenbroucke heeft mede daardoor altijd genoegen moeten nemen met politieke bijrollen. Derycke, van huis uit advocaat, maakte binnen de Socialistische Partij carrière als lid van de ge meenteraad en het Vlaamse deelparlement. In 1990 werd hij voor het eerst staatssecretaris, toen zijn partijgenoot op Wetenschapsbeleid, Pierre Chevalier, in opspraak raakte na 'dure uitstapjes naar Parijs'. Chevalier werd wegens zijn losbandi ge levenswandel dusdanig hardhandig aan de kant gezet, dat hij inmiddels is overgelopen naar de liberale oppositie. In 1991 werd Derycke ook staatssecretaris voor ontwikkelingssamenwerking. Hij kreeg het in die functie herhaaldelijk aan de stok met zijn baas, minister van buitenlandse zaken Eyskens. Toen die de ontwikkelingshulp aan de vroegere kolonie Zaïre wilde hervatten, noemde Derycke dat na mens de Vlaamse socialisten 'voorbarig'. Als enig staatssecretaris in het kabinet-Dehae- ne was het uitgerekend Derycke die vorig jaar suggereerde dat België de hulp aan Mobutu 'on der bepaalde voorwaarden' wellicht toch kon hervatten. Die 'Zaïre-bocht' werd hem binnen zijn partij niet in dank afgenomen. Derycke combineert na de val van Vanden broucke het staatssecretariaat voor ontwikke lingssamenwerking met het ministerschap voor buitenlandse zaken. Minister Erik Derycke. foto epa herwig vergult Greenpeace wil Spaanse schepen bij Canaclci in de gaten houden Een enorme menigte verwelkomde gisteren de Estai in de haven van Vigo. Ottawa afp/dpa wart. Het conflict tussen Cana da en de Europese Unie was op 9 maart geëscaleerd toen de Ca nadese marine de Spaanse trawler Estai in internationale wateren opbracht en vervolgens een week lang in de haven van St. John's vasthield. De Canadese minister van visserij, Brian Tobin, heeft giste ren opnieuw gedreigd dat de netten van Spaanse vissersbo ten zullen woren gekapt als zij niet stoppen met het vissen voor Newfoundland. De be windsman liet foto's van reus achtige metaalscharen zien die De internationale milieu-orga nisatie Greenpeace heeft een 46 meter lang schip afgehuurd om de Spaanse vissers voor de Ca nadese kust in de gaten te hou den en zo de heilbot bij New foundland te beschermen. Dat verklaarde Greenpeace-woord- voerster Catherine Stewart gis teren in Ottawa. Het schip is in middels vertrokken uit de haven van St. John's op Newfound land. „Wij zullen elk geweldloos middel gebruiken", aldus Ste- op twee schepen van de Cana dese kustwacht zijn geïnstal leerd, en zei: „Wij hebben nu een nieuwe optie." Volgens Tobin zijn de afgelo pen dagen tien Spaanse traw lers opnieuw begonnen met het vissen op heilbot in het door Canada verboden gebied. Hij noemde dat een 'provocatie' en voegde eraan toe: „Het geduld van Canada heeft grenzen." Vandaag komen in de West- canadese stad Vancouver verte genwoordigers van de EU en Canada bijeen om over een compromis in het visserijcon flict te onderhandelen. De Estai heeft gisteren bij te rugkomst in de thuishaven Vigo (Galicië) een enthousiast wel kom gekregen. Het schip werd door verscheidene vaartuigen geëscorteerd en honderden mensen wachtten de 27 beman ningsleden op. Veel Spanjaar den hadden spandoeken bij zich met de tekst: Canadese pi raterij. De bemanning vuurde ter ere van de thuiskomst sa luutschoten af. De Spanjaarden verlieten vijf maanden geleden de haven Vigo om bij Canada op heilbot te gaan vissen. iüjeer kinderen L|$et kanker na 'Hsjernobylramp 47 A 45,30jDEN Rtr 104.00 68,oq 102,20 ramp met de kernreactor in 96,oq Oekraïense Tsjernobyl in ^'g$6 heeft een verontrustende 17,00'ging van het aantal gevallen 67,90i kanker bij kinderen veroor- ^'pikt. De Wereldgezondheids organisatie (WHO) heeft na een 5i]oolerzoek onder 70.000 kinde- 190 8(1 Oekraïne, Wit-Rusland en 146'o^land geconstateerd dat de 344]odneming van het aantal pa chten om een internationale 62,2(h elk van de vijfjaren vooraf- 30.3ijnd aan de ramp leden één gg'hde miljoen kinderen onder 6'i7|vijftien jaar aan schildklier- 45,24ker. Na de ramp steeg het ioo<$ta' j°n8e Patiënten tot bijna 60]ofiderd per miljoen. Ter verge- ïio.odng geeft de WHO aan in een 102'5jport, gisteren gepubliceerd gj'Jnet Engelse wetenschapsblad 57]gtish Medical Journal, dat in 3i.o|ot-Brittannië tussen 1962 en 9'3|2 het aantal ziektegevallen per miljoen per jaar be- VERVOLG VAN VOORPAGINA David Carr werd in de wetenschappelij ke wereld bekend als patient zero, het eerste bewezen AIDS-geval. Hij trok grote belangstelling van wetenschap pers die graag twee van de belangrijkste mysteries rond de ziekte AIDS. en het vi rus HIV willen beantwoorden: waarom doet de AIDS-epidemie zich juist nu voor, en waar komt het vims oorspron kelijk vandaan? Het afgelopen jaar heeft een team Amerikaanse wetenschappers opnieuw weefsel van Carr onderzocht. Meer dan dertig jaar lag dat opgeslagen aan de Universiteit van Manchester. Het Ame rikaanse team stond onder leiding van David Ho, een autoriteit op het gebied van HIV en directeur van het Aaron Diamond AIDS Research Centre van de Universiteit van New York. Sinds febru ari 1994 heeft Ho geprobeerd HIV op te sporen in Carrs weefsel, maar geen en kele keer is dat gelukt. Aanvankelijk analyseerde Ho op nieuw het bewerkte DNA waarvan werd gezegd dat het van Carr was en dat was overgebleven na de Britse analyse uit 1990. Het bewerkte DNA was Ho ge stuurd vanuit Manchester. Het enige ty pe HlV-virus dat hij kon vinden was er een dat veel voorkwam in 1990. Hij ver werpt het idee dat dit vims uit 1959 af komstig kan zijn. Bovendien zegt hij dat het weefsel dat voor het onderzoek van 1990 werd gebruikt en waarop het Lan cet-artikel is gebaseerd, van iemand an ders afkomstig is dan het weefsel dat hem vorig jaar werd gestuurd (en dat van David Carr stamt). Ho concludeert niet alleen dat er twij fels zijn over het onderzoek uit 1990, maar ook dat er ofwel een gigantische fout is gemaakt met experimenteel ma teriaal ofwel dat experimenteel materi aal met opzet is verwisseld. Het resulaat van het nu gewraakte onderzoek verscheen op 7 juli 1990. De auteurs waren de viroloog Gerald Cor- bitt, onderzoeksassistent Andrew Bailey en dr..George Williams, die verantwoor delijk was voor het bewaren van Carrs weefsel. De onderzoekers schreven dat ze in vier van de zes stukjes weefsel van Carr HIV hadden gevonden. In contro lemateriaal afkomstig van een verkeers dode vonden ze geen vims. „Wij con cluderen dat de patiënt die in 1959 in Manchester overleed met een onver klaarde afbraak van het afweersysteem en longontsteking, HIV-infectie had", schreven de auteurs. Toen professor Ho in 1993 bewerkt DNA kreeg toegestuurd waarvan werd gezegd dat het uit Carrs beenmerg en nieren kwam, vond ook hij HIV. Hij werd echter achterdochtig toen hij keek naar de manier waarop het DNA in el kaar zat, zeg maar de genetische 'hand tekening' van het materiaal. Gereild Myers, directeur van een DNA-data- bank in het Los Alamos National Labo ratory in de Amerikaanse staat New Nexico, liet Ho weten dat het virus dat Ho had gevonden gelijk was aan het in 1990 meest voorkomende HIV-type. Myers noemde het, gezien de snelheid waarmee het virus verandert, onvoor stelbaar dat dit type HIV meer dan der tigjaar geleden kan hebben bestaan. Daarop vroeg Ho aan dr. Williams echte stukjes weefsel in plaats van het uit dat weefsel afkomstige en bewerkte DNA. Met echte stukjes weefsel en met de meest geavanceerde technieken wil de Ho het experiment uit 1990 herha len. Sedert febmari 1994 heeft hij ge probeerd in dat weefsel HIV op te spo ren, maar niets gevonden. Daamit trekt hij de conclusie dat Carrs weefsel geen HIV bevat. De vraag was, hoe het kon dat de Britse onderzoekers het vims wel had den gevonden èn hoe het kon dat Ho in het aan hem opgestuurde en bewerkte DNA eveneens HIV had aangetroffen. Hij denkt inmiddels dat dat weefsel in derdaad was geïnfecteerd met HIV maar met HIV uit ongeveer 1990 en niet uit 1959. Gisteravond verklaarde Ho dat op dr. Williams nu de plicht rust het verschil te verklaren tussen de twee 'porties' weefsel. „Ze zijn van twee verschillende mensen; alleen Williams kan de vragen beantwoorden." Op de vraag of er ex pres kan zijn gerommeld of dat er een ernstige laboratoriumfout kan zijn ge maakt, antwoordde Ho dat dr Williams „in een hoek is gedreven waar hij uit twee kwaden moet kiezen". Voorzover The Independent heeft kunnen nagaan wisten Williams' mede auteurs Corbitt en Bailey niet dat het weefsel dat ze analyseerden waarschijn lijk stamde van een AIDS-patiënt die rond 1990 overleed. Desgevraagd noemt Williams het 'on mogelijk' dat het zou gaan om weefsel van twee verschillende mensen. „Ik kan dit verschil (in onderzoeksresultaat, red.) niet begrijpen." Hij verwerpt de mogelijkheid dat iemand twee porties weefsel heeft verwisseld. Williams zegt bereid te zijn professor Ho opnieuw materiaal te sturen voor onderzoek. huisarrest in Bariloche, 1.800 ki lometer ten zuidwesten van dé Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Priebke heeft toegegeven tijdens de Tweede Wereldoorlog betrokken te zijn geweest bij de executie van 335 Italiaanse bur gers. Hij beroept zich op een bevel van Adolf Hitler dat voor iedere gedode Duitse soldaat tien Italiaanse burgers moesten worden doodgeschoten. Volgens een woordvoerder van B'nai B'rith is de zaak van de Nederlandse oorlogsmisda diger Abraham Kipp, die in Buenos Aires woont, tijdens het onderhoud vorige week met president Menem niet aan de orde gekomen. „Maar ook Kipp heeft onze aandacht." De uitlevering, door Argentinië aan Italië, van de Duitse SS'er Erich Priebke is onzeker gewor den. Het Argentijnse hoogge rechtshof heeft de zaak deze week terugverwezen naar een rechtbank in de stad Bariloche. De joodse organisatie B'nai B'rith spreekt in een in Was hington uitgegeven verklaring haar teleurstelling uit over de vertraging. De Argentijnse pre sident Menem zegde een dele gatie van B'nai Brith vorige week nog toe dat Priebke deze maand op een vliegtuig naar Italië zou worden gezet. De 82-jarige Priebke bevindt zich al negen maanden onder bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse politie heeft gisteren een inval gedaan in 140 huizen van neo-nazi's. Er werden wa pens, munitie em propaganda materiaal in beslag genomen van een groepering die zich de NSDAP/AO noemt. De politie had de operatie maanden voor- beid en meer dan 800 man in gezet. De huizen die door haar zijn doorzocht bevonden zich in vijftien deelstaten. De NSDAP/AO is een neo-na- zistische organisatie die in 1972 door de Amerikaan Gary Lauck is opgericht. Het hoofdkwartier bevindt zich in Lincoln, in de Amerikaanse staat Nebraska. Het meeste propagandamateri aal, waarin opgeroepen wordt tot geweld tegen joden en Tur ken, is afkomstig uit de VS, al dus de politie. Het verspreiden en in het bezit hebben van na zistische propaganda is in Duitsland strafbaar. Lauck werd maandag in de Deense hoofdstad Kopenhagen gearresteerd. De Duitse justitie hoopt dal Lauk naar Duitsland wordt uitgewezen. Juristen ach ten de kans echter klein dat de Denen de Amerikaan naar de Bondsrepubliek zullen uitwij- Weer bommen President Servië op Noord-Irak zou achter nieuw vredesplan staan ankara Rtr-GPD Turkse gevechtsvliegtuigen heb ben vandaag voor de vijfde ach tereenvolgende dag doelen in Noord-Irak gebombardeerd. Het Turkse leger viel maandag het gebied, binnen om het van aanhangers van de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK te zuiveren. Op verscheidene plaatsen rond de 285 kilometer lange grens tussen Turkije en Irak zijn Koerdische guerrilla strijders in fel gevecht met mili tairen verwikkeld. Volgens een woordvoerder van het Turkse leger zijn inmiddels meer dan 128 opstandelingen gedood. De Verenigde Staten en Eu ropese landen zetten Turkije onder druk om Noord-Irak zo snel mogelijk te verlaten. De ministers van buitenlandse za ken van Duitsland, Frankrijk en Spanje de trojka van de Eu ropese Unie hebben er giste ren in Ankara op aangedrongen dat Turkije zijn troepen zo snel mogelijk uit het gebied terug trekt en de nodige maatregelen treft om de burgerbevolking te beschermen. Zij hebben erop gewezen dat het Europees Par lement de douane-unie van de Unie met Turkije kan afwijzen als de strijd voortduurt. De Nederlandse regering heeft de Turkse ambassadeur op het matje geroepen om haar 'bezorgdheid en verontwaardi ging' uit te spreken over de ac tie. sarajevo-genève ap De Servische president Slo bodan Milosevic zou akkoord zijn met nieuwe vredesvoorstel len voor Bosnië. De Russische minister Kozyrev (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Genève overleg gevoerd met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Warren Christopher over de nieuwe voorstellen in het internationale vredesplan voor Bosnië. Vol gens de krant The Washington Times zijn de voorstellen in sa menspraak met Milosevic ge maakt en dragen ze ook de goedkeuring van de Bosnische regering. Op het slagveld in Bosnië ver overde het regeringsleger giste ren tijdens het offensief in het noordoosten opnieuw terrein op de Serviërs. De gevechten vinden plaats rond Majevica en Tuzla, van belang voor de Ser viërs omdat hier hun belangrijk ste aanvoerlijn loopt naar hun eenheden elders in Bosnië. De Bosnische regering over weegt het mandaat van de VN- vredesmacht na 30 april niet te verlengen tenzij de blauwhel men harder optreden bij het uitvoeren van hun missie. De eisen van de Bosnische regering komen op het moment dat de VN-Veiligheidsraad er aan denkt de vredesmacht in Kroa tië te verkleinen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7