Wijers komt met eigen banenplan Dud-directeur Staatsloterij wordt mogelijk vervolgd Binnenland Vuur legt elektronica-winkel in de as amenwerking politie en randweer moet beter Voor 73 miljoen aan stickies v;; m. Fruittelersvrouw krijgt vaker een babymeisje Producent zou verpakking gratis moeten terugnemen 'Hij heeft laten weten m'n kop eraf te zullen schieten' NDERDAG 23 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbur icieerde Pers Dienster ilazi-propagandamateriaal gevonden Haag qe politie van Hoorn heeft in een woning in Amstelveen JÉzistïsch en racistisch propagandamateriaal gevonden. In het Muis woonde een 32-jarige man die dinsdag bij de opnames van Cïn CD met racistische teksten in het Noordhollandse Zwaag Werd aangehouden. Hij is zijdelings betrokken bij de andere ar- Mstanten, die samen de band Celtic Warriors (Keltische strij- s?trs) vormen. Ben technicus van de studio in Zwaag hoorde hun flesten, staakte zijn werk en waarschuwde de politie. wj)ude girobetaalkaart niet meer geldig amsterdam Vanaf 1 mei is het oude model girobetaalkaart niet [nger geldig. Begin dit jaar is een nieuwe kaart ingevoerd die te- fraude beveiligd is met onder andere fluorescerende letters h een geperforeerd gironummer. De fraude met kaarten ligt de jaren stabiel op 20 miljoen gulden per jaar. Overigens temt het gebruik van de kaarten fors af. Werden in 1990 nog 0|14 miljoen kaarten in winkels uitgeschreven, dit jaar zal dat op p miljoen liggen. fcis in zaak-Köksal: Weer boete en cel ;ch Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren tegen |en 60-jarige Venrayse ex-brigadier van politie voor mishande- gvan een arrestant 1500 gulden boete geëist en een maand joorwaardelijke gevangenisstraf. De nu gepensioneerde ver achte ontkent dat hij onnodig gewelddadig optrad bij de arres- Btie van de 32-jarige Turk Köksal in Venlo in de nacht van 7 op [januari 1993. Het slachtoffer overleed de dag na zijn arrestatie jan een hersenbloeding. De rechtbank in Roermond sprak de tigadier eerder vrij. (Militairen komen terug uit Villafranca haag» Ongeveer 250 militairen van de luchtmachtbasis wenthe komen 1 april terug uit Villafranca in Italië. Zij hebben irvandaan een half jaar meegedaan aan de NAVO-operatie oven Bosnië. Militairen van de basis Leeuwarden lossen hen af. >1 voor ontucht met neefjes aastricht» De rechtbank in Maastricht heeft een 52-jarige man it Kerkrade conform de eis veroordeeld tot 2,5 jaar onvoor- faardelijke gevangenisstraf wegens het meerdere malen plegen an ontucht met twee minderjarige neefjes. De rechtbank zette en eerdere voorwaardelijke veroordeling van acht maanden in en onvoorwaardelijke straf om. De man is een van de vier Lim- urgse verdachten in de Rotterdams/Limburgse kinderporno aak die december vorig jaar aan het licht kwam. Minister praat met sociale partners over grootschalig programma Minister Wijers van economische zaken wil in het voor jaarsoverleg met werkgevers en werknemers praten over een grootschalig programma van leren en werken. Deze gerichte en vooral praktische combinatie tegen een belo ning onder het minimumloon moet langdurig werklozen en schoolverlaters een kans bieden. Wijers lanceert zijn idee vandaag in het blad De Werkgever van het NCW. den haag-ede anp ulpverlening evalueert wateroverlast samenspel tussen politie en rhd tndweer moet bij calamitei- verbeteren. De brandweer is "i't ikzó gemotiveerd dat ze :teen overal op af wil vliegen, t gaat wel eens ten koste van coördinatie. Het lijkt wel of litie en brandweer elkaar iris niet helemaal verstaan, iat zei topambtenaar Roes nhet ministerie van binnen- ïdse zaken gisteren in de rechtse Jaarbeurs tijdens de madag Hoog Water 1995. litie, bestuur, brandweer, le en hulpverleningsdiensten alueerden daar de waterover- t, die in januari en februari ;1 Nederland wekenlang in n ban hield. I Volgens de topambtenaar doen politie en brandweer er goed aan samen te oefenen om die samenwerking te verbete ren. „Waarbij beide partijen vooral* moeten leren de ander te laten doen waar die goed in is", meent Roes, „dat is van groot belang. Laten we niet vergeten dat we nu praten over een bij- na-ramp, want er was slechts sprake van overvloedige water overlast. Alleen de watersramp van 1953 en de Bijlmerramp van 1992 vallen in de categorie echte rampen." De kritische kanttekeningen van Roes vormden zo'n beetje de enige wanklank in de Jaar beurs. Verder heerste alom te vredenheid. Wijers noemt de aanpak van de langdurige werkloosheid 'een lakmoesproef voor de waarde van het Nederlandse overleg model'. De werkgeversorganisa tie VNO-NCW is voorstander van een lager minimumloon, zegt directeur Van Kesteren. De werkgevers willen ook wel mee werken aan scholing, maar waarschuwt dat bedrijven niet moeten blijven zitten met grote groepen werknemers waar geen werk voor is. Wijers ziet zijn idee als alter natief voor de plannen van mi nister Melkert. Die wil deze Beeld in 'Bureau Bijlmer' zou te eenzijdig zijn amsterdam anp Twee Amsterdamse adviesra den voor het minderhedenbe leid hebben grote kritiek op de TROS-serie 'Bureau Bijlmer'. Daarin is volgens woordvoerder Mungra een beeld geschetst, alsof er alleen maar allochtone criminelen rondlopen. In de serie werd het dagelijkse werk op een politiebureau in de Bijlmer gefilmd. „Het lijkt me overtrokken dat van de twintig verdachten, er één of twee blank zijn", aldus Mungra. Hij is teleurgesteld over de medewer king van de politie aan de serie en wil excuses van de TROS. Politiewoordvoerder Wilting vindt het de realiteit dat er in de Bijlmer veel donkergekleurde mensen voor de balie verschij nen. Volgens een woordvoerster van de TROS is de omroep zorg vuldig te werk gegaan. „Het is de eerste keer dat we een derge lijke klacht krijgen." De omroep wacht met nader commentaar tot ze een brief van de adviesra den heeft ontvangen. id-directeur van de Staatsloterij Van Gastel )rdt mogelijk juridisch vervolgd. Op last van latssecretaris Vermeend van financiën wordt iderzocht of hij aangepakt kan worden voor hade die de Staatsloterij mogelijk door zijn edoen heeft geleden. Uit een onderzoek van de Algemene Rekenka- er, dat gisteren werd gepubliceerd, is gebleken it Van Gastel zakelijke en privébelangen meng- Van fraude is daarbij niets gebleken. Ook ;eft de Rekenkamer geen feiten ontdekt die aan- te bij Justitie zouden rechtvaardigen. Daarmee een strafrechtelijk onderzoek tegen de oud-top- an van de Staatsloterij vrijwel uitgesloten. Twee :ken geleden trad hij af nadat de voorlopige inclusies van de Rekenkamer bekend waren ge- irden. De Rekenkamer kon ook geen feiten achterha- waaruit is gebleken dat Van Gastel zich ten ste van zijn werkgever heeft verrijkt. Ook de elnemers aan de maandelijkse loterij hebben len schade geleden: alle prijzen zijn uitbetaald. Volgens de Rekenkamer had Van Gastel privé ilangen bij een aantal ondernemingen waar de aatsloterij zaken mee deed. Administratief :ugde er bitter weinig bij de Staatsloterij. Richt- nen voor het sluiten van contracten waren er et. Veel stukken zijn weg. In minstens één geval :eft de Staatsloterij een contract gesloten dat groepen aan de slag krijgen door de laagstbetaalde arbeid goedkoper te maken maar niet het minimumloon te verlagen. Melkert wil daar een fors deel van de voor lastenverlichting beschikbare miljarden aan be steden. Wijers wil met dat geld arbeid over de gehele linie dus ook voor hoger opgeleid personeel goedkoper maken. Wijers wil het plan aan de or de stellen in het voorjaarsover leg, waarin de aanwending van de lastenverlichting voor werk gevers en werknemers centraal staat. Het plan zou dan op tafel liggen naast een ander plan om laagwaardige arbeid goedkoper te maken, door het gebruik van zogenoemde dienstenvouchers. Minister Melkert zei gisteren in een toespraak voor de stich ting Maatwerk Arbeidsgerichte Scholing Gemeenten dat ge meenten creatiever moeten zijn bij het invullen van de hun toe gewezen 'Melkert-banen'. Zij zijn zelf verantwoordelijk voor het creëren van eenvoudige functies, die passen bij CAO- schalen tussen de 100 en 120 procent van het minimumloon. Dat kan onder andere door zo veel mogelijk eenvoudige werk zaamheden af te splitsen van beter betaalde banen. Melkert benadrukte dat het 40.000-banenplan bedoeld is voor het creëren van meer werkgelegenheid aan de onder kant van de arbeidsmarkt. Daarom kan het beloningsni veau niet uitkomen boven de 120 procent van het minimum loon. Schiedam» Een grote uitslaande brand heeft gister avond in Schiedam een elektronica-detailhandel, een zogenoemde superwinkel van Radio Modem, volle dig in de as gelegd. Ook het naastgelegen hoofdkan toor is verloren gegaan. De brandweer kon de maga zijnen ternauwernood voor het vuur behoeden. De directie schat de schade op zeker tien miljoen gul den. Niemand raakte gewond. Brandweerkorpsen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam wa ren betrokken bij de bestrijding van het vuur. De po litie sloot twee banen van de naastgelegen rijksweg A20 alsmede de afrit Schiedam-centrum af. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. foto anp ruim 350.000 gulden duurder was dan de offerte van een ander. Rekenkamer-president Koning onthulde dat Van'Gastel bij het onderzoek voor forse vertraging heeft gezorgd. Talloze mededelingen bleken on juist. De oud-topman bleek pas, nadat hij met de feiten was geconfronteerd, bereid overstag te gaan. Over die houding wilde Koning geen oor deel geven. De Rekenkamer gaf het toezicht van de Raad van Commissarissen eveneens een dikke onvol doende. De Raad stapte het afgelopen weekeinde ook op omdat Financiën, als enige aandeelhou der, zich te veel met de gang van zaken zou be moeien. Daar is de Rekenkamer niets van geble ken. Staatssecretaris Vermeend heeft oud-president van de Algemene Rekenkamer, Kordes, opgedra gen snel orde op zaken te stellen bij de Staatslote rij, met name naar de toekomst toe. Kordes zal ook de contracten en de financiën moeten door vlooien. Naast Kordes, die ook commissaris is ge worden, heeft Vermeend nog vier commissaris sen aangesteld: Hazelhoff (commissaris bij ABN AMRO), Korthals Altes (oud-minister van Justitie), Kottman (topman Berenschot) en mevrouw Van der Meer (oud-Eerste-Kamerlid PvdA). Vermeend, die het eens is met de conclusies van de Rekenkamer, heeft het rapport naar de Kamer gezonden. Groen Links wil er een spoed debat over. den haag gpd Fruittelers krijgen meer doch ters dan zonen en hun vrouwen worden minder snel zwanger dan normaal. Daarom moet er onderzoek komen naar de in vloed van bestrijdingsmiddelen uit de land- en tuinbouw op de vruchtbaarheid. Dat vinden epi demiologen van de Land bouwuniversiteit Wageningen. Epidemioloog D. Heederik van de Landbouwuniversiteit is ervan overtuigd dat er iets aan de hand is met de fruittelers. Uit onderzoek bij 43 gezinnen met 127 kinderen blijkt dat het twee keer zolang duurt voor vrouwen zwanger worden. Bovendien zijn er in de gezinnen in de pe riode tussen 1987 en 1990 op vallend meer meisjes geboren dan jongens. Zijn onderzoek was op te klei ne schaal om er wetenschappe lijke conclusies aan te verbin den. „Maar het geeft wel te den ken", vindt Heederik. „In de ge zinnen waar meer meisjes wer den geboren, werd op een ou derwetse manier met gif gespo ten, er werd vaker gespoten dan gemiddeld en er werden be paalde insecten-, schimmel- en onkruidverdelgers gebruikt." De onderzoeker houdt er re kening mee dat moderne mid delen uit de fruitteelt effecten hebben die nog niet eerder zijn onderzocht. Uit de literatuur is bekend dat middelen, die nu al lang verboden zijn, ook invloed hadden op de kwaliteit van het sperma van boeren en tuinders. Heederik wil in het onderzoek ook bollenkwekers en tuinders betrekken omdat die allemaal dezelfde soorten bestrijdings middelen gebruiken. Heederik gaat er van uit dat vooral de man gevoelig is voor de bestrijdingsmiddelen. „Zij mengen het spul en krijgen het aan handen en onderarmen. Bij het spuiten zelf ademen ze de stof ook in", aldus Heederik. Hij sluit echter niet uit dat ook vrouwen er gevoelig voor zijn. Niet zelden werken zij mee op de bedrijven en sorteren en ver pakken het fruit. Of de middelen invloed heb ben op het nageslacht zelf, is niet duidelijk. De kinderen die geboren werden, waren kernge zond. Het is echter niet uitge sloten dat een vruchtje al in de eerste maanden van de zwan gerschap verloren gaat, zonder dat de moeder dat merkt. De consument van appels en peren loopt geen risico. „De stoffen die worden gebruikt zijn al na enkele weken volledig afgebro ken". rotterdam gpd arnhem» Politiemensen zijn bezig de hasj uit te pakken na de grootste vangst tot nu toe. Het gaat volgens de politie om 17.580 kilo met een geschatte straatwaarde van ongeveer 73 miljoen gulden. De politie sloeg vrij dagavond samen met de FIOD, de Douanerecherche en de Douane Surveillancedienst toe, toen vijf mannen de marihuana uit een container aan het overladen waren. De politie was de verdachte laadkist vanuit de Rot terdamse haven gevolgd. De aangehouden mannen zijn afkomstig uit Deventer en Apeldoorn. foto anp verplichte terugname en ver werking van verpakkingsmateri aal vloeit voort uit een Europese richtlijn, die recent is aangeno men. Duitsland voert al enkele jaren een streng beleid op dit punt. Alle fabrikanten en expor teurs zijn verplicht de verpak kingen terug te nemen. Sinds dien doen bedrijven er alles aan de hoeveelheid verpakkingsma teriaal Tot een minimum te be perken. In Nederland heeft het minis terie van VROM het tot nu toe gezocht in afspraken met de verpakkingsindustrie. Ook dat heeft snelle en verrassende re sultaten gehad. De (navul)ver pakkingen voor wasmiddelen en de uniforme tubes voor tandpasta zijn de meest in het oog springende uitvloeisels van dit convenant. Het ministerie van VROM wil producenten verplichten ver pakkingsmateriaal gratis terug te nemen en te verwerken. De consument moet daar niet voor hoeven te betalen. Dit zei plaatsvervangend directeur-ge neraal milieubeheer De Jong namens minister De Boer tij dens het Nationaal Verpak kingsdebat in Rotterdam. Het nog 'ruwe' plan gaat er van uit dat burgers al hun ver pakkingsmateriaal gescheiden moeten kunnen inleveren bij de gemeente, net als nu gebeurt met onder meer glas en papier. De kosten voor de inzameling en verwerking komen voor re kening van de bedrijven die ver antwoordelijk zijn voor de ver- pakkingsberg. Het plan van VROM tot een Gezin journalist Salverda duikt onder na dreigementen crimineel amsterdam anp Journalist Feike Salverda is bij herhaling telefonisch bedreigd door de bekende crimineel Steve Brown. Op advies van de politie heeft zijn gezin zelfs enige tijd on dergedoken gezeten. Dit blijkt uit een schriftelijke verklaring die Salverda heeft verstrekt aan NRC-Handelsblad. De krant publiceerde gisteren over de mo gelijke strafrechtelijke vervolging van Salverda en misdaadjournalist Peter R. de Vries. Uit de verklaring van Salverda, die verder geen commentaar wil geven, blijkt dat de bedreigingen zijn begonnen na de uitzending van zijn voor Veronica ge maakte programma over opsporingsme thoden van de politie. Het programma ging over het onderzoek in de zaak van de voormalige autocoureur en drugsmokkelaar Charles Zwolsman. Inmiddels heeft Salverda van NRC Han delsblad een rectificatie geëist. De krant stelt dat Steve Brown de journalist heeft aangeboden hem in contact te brengen met mensen die in het bezit zouden zijn van gestolen justitiedocumenten. Vol gens Salverda is dit 'pertinent onjuist'. Hij zegt niet te weten wie hem envelop pen met gestolen informatie heeft toege zonden. Brown mengde zich in de hoger-be- roepszaak van Zwolsman middels een brief, die door Zwolsmans advocaat Doedens in het geding werd gebracht. In de brief stelde Brown dat twee recher cheurs hem geld hadden geboden voor een belastende verklaring tegen Zwols man. Nadat Salverda contact met Brown hier over had gehad, kreeg hij door een onbe kende twee enveloppen bezorgd bij zijn produktiemaatschappij Track Television in Utrecht. „Niemand uit mijn omgeving weet wie die enveloppen heeft bezorgd", aldus Salverda in zijn verklaring, „ik ook niet." In de enveloppen zat bij justitie gestolen informatie die Salverda ge bruikte voor zijn programma over op sporingsmethoden. Dat Steve Brown gestolen materiaal in zijn bezit heeft gehad, blijkt ook uit het feit dat hij onderdelen hiervan heeft be zorgd bij de Amsterdamse politie, zo be vestigt woordvoerder Wilting. Op Browns verzoek heeft de politie een schriftelijke verklaring afgegeven waarin zij stelt dat Brown 'geen strafbare hande ling' heeft gepleegd bij de aflevering van dit materiaal. Volgens Salverda zijn Brown 'en derden' meteen na de bewuste uitzending be gonnen met telefonische bedreigingen. „Ook aan een journalist heeft hij laten weten mijn kop eraf te zullen schieten, niet noodzakelijkerwijs een loos dreige ment uit de mond van Brown aangezien ik met eigen ogen heb waargenomen dat hij zich vrij door Nederland beweegt, uit gerust met de ene keer een pistool achter de broekband en de andere keer, naar ei gen zeggen, een automatisch wapen in een sporttas. Leden van mijn gezin zijn in overleg met de Utrechtse recherche dan ook een tijdje elders ondergebracht. Daarnaast hebben enige lieden uit de zelfde hoek laten weten het als hun le venstaak te zien mij het werken verder onmogelijk te maken. Ik heb ervaren dat daarbij weinig wordt geschuwd." Behalve met Brown heeft Salverda ook te maken met de Amsterdamse justitie, die hem verdenkt van heling van de gestolen informatie. Zowel in zijn woonhuis als in zijn kantoor zijn huizoekingen verricht. Dit lot trof ook freelance-misdaadjour nalist Peter R. de Vries, die eveneens ge bruik maakte van gestolen informatie bij publikaties in diverse media. Tegen bei de journalisten lopen nog gerechtelijke vooronderzoeken, aldus de Amsterdam se persofficier van justitie Schaar. Of het ook tot vervolgingen komt, staat volgens Schaar nog niet vast. Als de vervolgingen er toch komen, hoopt Schaar op een principiële uitspraak van de rechter over de vraag hoe ver een journalist kan gaan bij het gebruiken van informatie. Grote Houtstraat 6, Haarlem 023 - 342974 Donkersteeg 21, Leiden 071-120992. Haarlemmerstraat 128, Leiden 071-125585 Sportieve, heren veterschoen in bruin 149,95 Dames nubuck instapschoen in de kleuren zwart, bruin, blauw en wit 119,95

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5