Blinker schiet Feyenoord naar finale Volendam: twee counters, een raak Clubs moeten voor een bespeelbaar veld zorgen Sport 'Dit moet echt eenmalig zijn' Theunisse maand op non-actief DONDERDAG 23 MAART 1995 chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Alphenaar naar WK wielrennen alpen aan den run» Hans van Beek gaat als chef d'équipe naar het wereldkampioenschap wielrennen in Colombia. De Alphenaar, hoofdbestuurslid van de KNWU, voert die taak in het najaar uit met Pascal Kolkhuis Tanke. De laatste zal zich in Zuid Amerika voornamelijk bemoeien met de profs, Van Beek neemt de ande re categorieën voor zijn rekening. Debuut Pieter Vink bij profs leiden Scheidsrechter Pieter Vink maakt zaterdag zijn debuut in het betaalde voetbal. De inwoner van Noordwijkerhout fluit het eerste divisieduel tussen Helmond Sport en Haarlem. Feyenoord wil nog niet tegen Roda JC heerenveen Feyenoord zal bij de KNVB vragen om uitstel voor de wedstrijd van zondag tegen Roda JC. Coach Van Hanegem denkt met het verzoek wel een kans van slagen te hebben, om dat het hier gaat om een ingelaste wedstrijd. De Rotterdamse ploeg mist vrijwel zeker zes spelers met een blessure. Heus (kuit), Fraser (dijbeen), Taument (bovenbeen), Bosz (dijbeen), Blinker (enkel) en Schuiteman (enkel). Drie spelers hebben ver plichtingen als international. Dat zijn de Hongaar Kiprich, de Rus Klioejev en de Zweed Larsson. Braziliaanse coach passeert sterren Rio de janeiro» De Braziliaanse voetbalcoach Mario Zagalo doet voor de oefeninterland tegen Honduras van 29 maart in Goianio geen beroep op de WK-sterren en andere spelers in het buiten land. Viola van Sao Paulo is de enige voetballer in de nieuwe se lectie die deel uit maakte van het team dat vorig jaar in de Vere nigde Staten de wereldtitel veroverde. De talenten Tulio van Botafogo en Savio van Flamengo zullen het bij de wereldtitel strijd zo succesvolle aanvalsduo Romario en Bebeto vervangen. Schalken in kwartfinales Casablanca casablanca Sjeng Schalken heeft de kwartfinales bereikt van het tennistoernooi in Casablanca. De Limburger versloeg de Frans man Raoux in drie sets, 7-6 2-6 6-1In de kwartfinale bindt hij de strijd aan met de als vierde geplaatste Spanjaard Carbonell. Schalken (19) speelt in de Marokkaanse stad zijn vierde ATP- toernooi. Rosmalen 1994 was zijn eerste, Rotterdam zijn derde. In Ahoy' haalde hij eveneens de laatste acht door overwinningen op Kucera en Winnink. Hij verloor in twee sets van de Italiaan Camporese. Segers ondervraagd over twee duels lqnden De Nederlandse doelman van Wimbledon, Hans Se gers, is vorige week door de politie in Hampshire ondervraagd over het verloop van twee wedstrijden. Bij de duels Sheffield United - Wimbledon (1-1) uit 1991 en de wedstrijd Liverpool - Wimbledon (3-0), vorig jaar oktober, zou de keeper bewust fou ten hebben gemaakt. „De politie heeft inderdaad vragen gesteld over de ongelukkige tegendoelpunten in die twee wedstrijden", bevestigde de advocaat van Wimbledon het bericht uit de Daily Mirror. „Maar Hans heeft me verzekerd dat hij zich in die duels voor de volle 100 procent heeft ingezet." Rotterdammers azen op vierde KNVB-beker in vijf seizoenen Zijn derde seizoen zal hij zelf niet gauw omschrijven als het meest aangename van zijn periode als hoofd trainer bij Feyenoord. Maar als Willem van Hane gem straks in mei weer met zijn elftal op de Cool- singel staat, kan geen mens hem iets verwijten. De Kromme staat na de mira culeuze winst (0-1) op Heerenveen op het punt zijn derde hoofdprijs in drie achtereenvolgende seizoenen te veroveren. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Dat hij met een beetje geluk gis teravond de eindstrijd bereikte, begreep hij zelf ook wel. Van Hanegem: ,,We mogen niet kla gen, dus dat doe ik ook niet. We zijn met het nodige fortuin ver der gekomen". Feyenoord heeft in de jaren ne gentig een grote naam als 'cup- fighter" opgebouwd. De Rotter dammers staan voor de vierde keer in vijf jaar in de finale van het toernooi om de KNVB-be ker. In die hele periode wonnen zij 23 van de 24 bekerwedstrij den. In de strijd om de eerste Amstel Cup lootte Feyenoord nimmer een thuiswedstrijd. Het had gehoopt dat het de halve eindstrijd tegen Heerenveen in de Kuip kon afwerken, maar de Friezen hadden weinig trek in de commerciële worst die hen werd voorgehouden. Stunt In het Abe Lenstra-stadion dacht Heerenveen meer kans te hebben op een sportieve stunt. Die redenering bleek inderdaad zo gek nog niet te zijn. Met het Friese huisorkest en 14.000 dol le toeschouwers op de tribune werden Prince Polley en de zij De 1 -0 van Feyenoord in Heerenveen is een feit. Doelpuntenmaker Regi Blinker wordt bedolven onder zijn ploeggenoten. nen vooral in de eerste helft tot grote hoogte opgezweept. Heerenveen zette Feyenoord vanaf de eerste minuut onder druk en leverde op alle fronten verbeten strijd. Heerenveen speelde agressief, al had de koude oorlog, die vooraf door de beide voorzitters van Feyenoord en Heerenveen werd gevoerd, weinig negatieve gevolgen op het veld. Alleen kort voor de wedstrijd was er enige commotie rond het Friese volkslied, dat de leiding van Feyenoord liever niet wilde aan horen. Maar Willem van Hane gem greep persoonlijk in bij dat conflict. „Wij kunnen dat toch niet verbieden? Ik kon me niet druk maken om het spelen van het volkslied. Ik kon me niet voorstellen dat dat zoveel zou uitmaken?" Het nam niet weg dat de Frie zen zich prima presenteerden. Alleen dank zij Ed de Goey bleef Feyenoord in het eerste bedrijf overeind. De lange Gouwenaar speelde een sublieme wedstrijd en keerde met fabelachtige re acties Friese schoten uit alle hoeken en standen. Erik Reg- top, Marco Roelofsen en de Deense spits Jon Dahl Tomas- son namen allen Oranjes eerste man onder vuur, maar kregen hem niet klein. Feyenoord zag nauwelijks kans om via de counter terug te slaan. Henrik Larsson glipte een enkele keer door de Friese de fensie, zoals acht minuten voor de pauze toen hij een duik vlucht nam over de uitgestoken benen van de uitkomende doel man Carlo l'Ami. Larsson ging tegen de vlakte, maar gaf later eerlijk toe dat scheidsrechter Dick Jol de situatie juist had be oordeeld. l'Ami had hem niet geraakt. Moeizaam Hoewel Feyenoord voor eigen publiek de laatste twee thuis wedstrijden tien maal het net vond, komt het buiten de deur moeizaam tot scoren. Net als in Zaragoza was de inbreng van Feyenoords vleugelspelers te gen Heerenveen zeer gering. Kiprich noch Blinker was in staat voor dreiging te zorgen op de flanken. Daardoor bleef ook de aanvoer naar Henrik Larsson zeer beperkt. Van Hanegem wreef zijn twee vleugelspitsen in de rust onder de neus dat hij meer van hen verwachtte. „Al weet ik dat het een beetje een kwaal van de laatste weken is". Tegelijkertijd realiseerde Feyenoords coach zich dat de krachtenslopende speelwijze van Heerenveen in de tweede helft een vroege dood zou sterven. Van Hane gem: „Heerenveen maakte het ons heel moeilijk. Maar met zo'n speelwijze smijt je met je krachten". De thuisclub schakelde na de pauze inderdaad drie versnel lingen terug en begon op twee gedachten te hinken. Trainer Foppe de Haan kreeg het zelfs benauwd toen de onberekenba re Mike Obiku in het veld ver scheen. „Met zo'n kopper voor in bij Feyenoord wisten wij niet echt goed raad. De kracht ligt bij Heerenveen nu eenmaal niet in de lucht", aldus De Haan, die zijn spelers in de slotfase op dracht gaf 'met de handrem op' te spelen. De Haan: „Alex Pastoor kwam naar de kant toe en vroeg of het elftal moest proberen door te gaan. Dat zou nogal wat risico's met zich meebrengen. Dus ver telde ik hem dat hij er verstan diger aan deed om achter de verdediging te blijven. Maar toen viel die rotgoal dus als nog". Bij de laatste hoekschop van de wedstrijd sprong Feyenoords beste veldspeler Ulrich van Gobbel hoog boven de verdedi gers van Heerenveen uit en kopte hij de bal voor de voeten van Regi Blinker, die de bal van dichtbij in de touwen knalde. Rekenen Van Hanegem had er, zo gaf hij eerlijk toe, niet meer op gere kend. De Kromme: „Nee, want ik zat op de bank al te rekenen". De aanhang van Feyenoord ook, gelet op de liedjes en tek sten als 'Heerenveen, dat krijgt geen kaart'. Van Hanegem, grijnzend: „Iedereen hield reke ning met een replay. Ik dacht ook: nou, dan maar een volle bak in de Kuip, Van den Herik blij met de recette. Maar ja, het liep even anders". Heerenveen: L'Ami; Doesburg, Ooster- veer, Pastoor en Sier; Roelofsen. Ech- teld en De Visser; Tomasson (76. Al- berda), Polleyen Regiop. Feyenoord: De Goev; Van (iobbel, Trustfull, Maas en kefos; Scholten. Bosz en Witschge; Kiprich (70. Obiku), Larsson en Blinker (89. Van Bronck- horst). Burgemeester De Jonge van Heerenveen: Onenigheid bedreigt start Formule-1 -seizoen heerenveen «anp ,Bij elke thuiswedstrijd van leerenveen zo'n inspanning .'an de politie zou onverant- zijn." Burgemeester De van Heerenveen heeft er ^Been spijt van dat hij toestem- ^Bning heeft gegeven voor het la- spelen van het bekerduel Hij er echter wel meteen aan dat wat hem betreft de zo'n beetje bereikt is met itrecht anp |É&\vee counters, één raak: finale, lil/let betonnen catenaccio heeft :C Volendam gisteravond in de Galgenwaard voor de tweede ;eer in de geschiedenis de fina- e van het toernooi om de CNVB-beker gehaald. „Het an- lere oranje" versloeg FC Jtrecht met 1-0 door een treffer !an Smeets en speelt nu op 25 nei in de Kuip tegen Feye- loord. In '58 stond de ploeg 'oor de eerste keer in de sindstrijd. Sparta won toen de up met 4-3. De winnaar kreeg voor deze •restatie geen schoonheidsprijs. )e club, ooit geroemd om de erfijnde techniek, speelde waar defensief. Twee keer lechts bedreigde de ploeg de Jtrechtse doelman Van Ede, en keer was het raak. Voldoen- le. Bekervoetbal is resultaat- oetbal. „Zo is het", vond ook [ijsbergen, de scheidende oach. FC Utrecht bleef diep be- Iroefd met lege handen staan, 'ommige spelers huilden bij het erlaten van het veld. Zij had- Ien aangevallen maar waren iet bij machte geweest de ïuur te slechten. Te weinig :chniek, geen scorend vermo- sn, geen vorm, zie de competi- eresultaten. De goede wil was nvoldoende. Interim- trainer onk berustte. „We hebben er ns lies aan gedaan. Meer kon niet. Ve waren 85 minuten op de 3 elft van de tegenstander. ooi in de halve finale waren de elangen groot. Volendam jam- nerde vooraf bij de KNVB over ■Jventueel recette-verlies door -^e tv-uitzending van Heeren- jEpen - Feyenoord. De club heeft __et geld hard nodig, er was zelfs cent te besteden voor een rainingskamp. De scheidende fainer Rijsbergen maalde er |iet meer om. „De spelers wor- pn er alleen maar rusteloos an." FC Utrecht deed een inspan ing in een zo sterk mogelijk ïrmatie in eigen stadion Volen- am zo sterk mogelijk tegemoet treden. De bekerfinale - en eel misschien zelfs de Amstel up - kon het desastreuze sei- pen redden; veel nederlagen, een politie-inzet van ongeveer tweehonderd man. „Dit moet echt eenmalig zijn. Dat vindt ook politiecom- mandant Takkenberg, verant woordelijk voor het handhaven van de openbare orde rond de oogprik van Gorter, rode kaarten, het ontslag van trainer Van Veen, de gefrustreerde hulptrainer Van der Ham, inter ne strubbelingen en vijfde co lonne, het kon gewoon niet op. Tien jaar na de bekerwinst (1- 0 tegen Helmond Sport) stond daar een pak geluk in de beker tegenover. Zeer gunstige loting en zelfs een toegestoken handje van de KNVB, die na het gekis sebis tussen Ajax 1 en Feye noord het kwartfinaleduel tegen Ajax 2 naar de Galgenwaard be val. De dagen voor de confronta tie tegen Volendam behoefde het probleem Jean-Paul de Jong nog een oplossing. De terriër van het middenveld kwam in opspraak na zijn racistische uit roepen na de zege op Ajax 2. Hij misdroeg zich zondag in de competitie bij FC Twente met handtastelijkheden tegen een suppoost, die een klacht neer legde bij de politie. FC Utrecht „strafte" de Utrechtse Cantona met een boete, na zijn excuus, en twee wedstrijden schorsing. Voorwaardelijk wel te verstaan, want de beker was toch iets te belangrijk. Met de finale zo nabij waren FC Utrecht en Volendam er ten eerste op uit niet te verliezen. De eerste helft stond bol van de voorzichtigheid. De thuisclub had een overwicht maar de voetbalkwaliteit kwam van één speler: Gorter. Hij durfde te dribbelen en te schieten, was zodoende voortdurend een dreiging al bleef hij steeds ver van het doel. Volendam vergrendelde de defensie, speelde met slechts één spits (Stefanovic) en kwam zelden bij Van Ede. De doelman hpefde dan ook alleen een kop bal van Ooyer en een lob van Steur - beide van afstand - na te kijken. Rijsbergen: „We ver wachtten druk, we spelen wel meer defensief omdat we in de aanval niet veel hebben." Na de rust kreeg het er alle schijn van dat Volendam, om wille van nog een recette, aan stuurde op een replay op 12 april in het palingdorp. Rijsber gen stuurde voor de tweede helft verdediger Wilson in het veld voor de middenvelder Ro Heerenveen-Feyenoord. „Gelukkig is dit een uitzonde ring. Vorige week was PSV hier op bezoek. Dat konden we aan met zeven politiemensen." Takkenberg is dolblij dat de televisie het beladen bekerduel rechtstreeks heeft uitgezonden. nald Bond. De versterkte muur stond slechts een keer te wankelen. In de 74e minuut kopte Booy hard in op een voorzet van Hernan dez. Zoetebier keerde de bal met een reflex, scheidsrechter Blankenstein wuifde appèls voor een strafschop weg toen Molenaar Plugboer wegdrukte. Dat had hij voor rust bij een ge lijke situatie ook al gedaan. In de 56e minuut had Van Ede moeten optreden bij een schot van Smeets na een slalom „Anders zouden hier, net zoals vorig jaar in Breda bij het beker duel NAC-Feyenoord, honder den Rotterdamse supporters zonder kaartje zijn gekomen." Het aantal Rotterdamse voet balfans dat uiteindelijk zonder van Binken. Dat was de eerste gevaarlijke counter. Elf minuten voor tijd ging Binken, de stop per, opnieuw op avontuur. Hij kon doorschuiven naar Wasi- man wiens mislukte schot te recht kwam bij Smeets. Zijn droge schot ging in de uiterste hoek. Net als tegen Heracles was de kleine middenvelder de matchwinner. Zoetebier redde de overwin ning tenslotte met twee reacties op knallen van Gorter. „Ik geef toe dat het niet mooi was", zei kaartje naar Friesland kwam, viel mee. De politie rekende vooraf op z'n tweehonderd sup porters, maar uiteindelijk waren het er nog geen twintig die zij de stad moest uitzetten. Ook het gerucht dat in Rotterdam valse kaarten in omloop waren gebracht bleek vals. Ondanks intensieve kaartcontrole bij de ingang van het Abe Lenstra Sta dion ontdekte de politie geen enkel nagemaakt toegangsbe wijs. Rijsbergen, „maar dat is bij zo'n hoogtepunt niet belangrijk. Straks de finale. Voor het zo ver is, spelen we nog tegen de top- zes van de eredivisie. Daarna moeten we klaar zijn voor Feye noord." FC Utrecht: Van Ede; Vierklau, Van der Net, Nascimento (84. Graanoogst) en Wijnands; De long, De Kruyn (75. Smolarek). Gorter en Plugboer; Booy en Hernandez. FC Volendam: Zoetebier; Ooyer, Bin ken, Molenaar en Hermans; Den Ou den, Steur, Wasiman, Ronald Bond (46. Wilson) en Smeets; Stefanovic (88. Kromheer). SAO PAULO RTR Een voorspoedige start van het Formule-1-seizoen is door de meningsverschillen tussen de internationale autosportfede ratie (FIA) enerzijds en de cou reurs en hun werkgevers an derzijds nog steeds in gevaar. Veel leden van de rijdersclub en de vereniging van construc teurs en staleigenaren blijven weigeren hun handtekening te zetten onder een hele nieuwe papierwinkel. zeist ype minkema gpd-verslaggever Eigenzinnige burgemeesters en 'partijdige' consuls zijn de grootste tegenstanders van het Nederlandse voetbal. Zij zorgen er telkens voor dat de competi tie een 'puinbak' wordt. Die twee moeten buitenspel worden gezet. De KNVB wil clubs ver plichten onder alle omstandig heden voor een bespeelbaar veld te zorgen. Bovendien moet de club twee punten in minde ring krijgen als de eigen burge meester dwars ligt. Die voorstel len gaan binnenkort naar het sectiebestuur. 'Een puinbak', noemde sec tievoorzitter Jos Staatsen de voetbalcompetitie. Hij kondigde maatregelen aan. De presenta tie van het 'Plan van Aanpak' en de speelkalender, maar meer nog de beleidsvoornemens ge ven aan dat de bond de ontwik kelingen weer in de hand wil krijgen. Dat gaat niet langer vrijblij vend. Vorig jaar kwamen er voor het begin van de competi tie alleen al bijna 200 verzoeken en eisen bij de bond binnen. De Technische Universiteit van Twente werd ingehuurd om enige structuur aan te brengen in deze warboel van wensen. En waregem anp Op zijn vroegst pas over veer tien dagen kan Gert-Jan Theu nisse weer in actie komen. De Brabander staat al sinds veer tien dagen op non-actief. De wielrenner heeft sinds hij twee weken geleden op de tweede dag van Tirreno-Adriatico af stapte geen meter meer gefietst. Aanvankelijk dacht hij dat een hardnekkige griep hem dwars De onenigheid heeft onder meer betrekking op een formu lier dat de FIA moet vrijwaren van juridische vervolging bij ongelukken. Als er niet snel een zekere overeenstemming komt tussen de drie partijen, dan kan dat vervelende gevol gen hebben voor de Grote Prijs van Brazilië, de openingsrace, die voor zondag op het pro gramma staat. De coureurs zijn het dichtst bij een akkoord. De Oostenrij ker Gerhard Berger, voorzitter nóg liep het helemaal mis, deze competitie. Door de invloed van de bur gemeesters, maar, zo bleek gis teren in Zeist, meer nog door de weersomstandigheden. Een beetje regen, een stuk of drie geblesseerden of geschorsten en een loodzwaar programma wil len er nog wel eens voor zorgen dat de consul 'zijn' club een handje helpt. Een paar druppels in het strafschopgebied zijn dan al snel gelijk aan een binnen meer geworden. Het hek gaat op slot en niemand die het nog kan controleren. In Italië gaat dat anders. Daar, zei Peter Vogelzang, directeur betaald voetbal, moeten de clubs verplicht voor een goed veld zorgen. Die kant wil de KNVB ook op. Een voorstel van die strekking ligt al bij het sec tiebestuur. De tuchtcommissie komt er zelfs aan te pas, want als er tóch wedstrijden worden afgelast, volgt een heus onder zoek. Vogelzang wil het regle ment in die geest ook aangepast zien. De clubs krijgen het nog zwaarder. Als de competitie na alle uitputtende inspraakrondes eenmaal is vastgesteld, mag daar niet meer van worden af geweken. Een dwars liggende burgemeester kan verstrekken- zat, maar intensieve onderzoe ken in het Academisch Zieken huis in Maastricht hebben uit gewezen dat de in de Ronde van de Middellandse Zee opgelopen kou niet de oorzaak van de on gemakken kan zijn. Bij de onderzoeken op de af deling bewegingswetenschap pen kwam aan het licht dat Theunisse bij lichamelijke in spanningen verzwakt. De oor zaak hebben de artsen nog niet van hun bond, liet in Sao Paulo doorschemeren dat hij met Max Mosley van de FIA een compromis had bereikt. De Formule-1-teams, com merciële bedrijven die hun be langen zo goed mogelijk willen verdedigen, lijken echter niet van zins toe te geven aan de ei sen van de WK-organisatoren. Die zijn geschrokken van de tragedie vorig jaar op Imola, waar de Oostenrijker Ratzen- berger en de Braziliaan Ayrton Senna om het leven kwamen. de gevolgen hebben. Want, zo klonk het strijdbaar, in dat geval moet de wedstrijd verloren wor den verklaard. Of krijgt de club twee punten in mindering. Prachtige plannen van de nieuwe professionals. Nog voor dat Jan Huijbregts - gewezen competitieleider en nationale Kop van Jut - zijn afscheidsglas heeft kunnen heffen, lag zijn 'grafrede' op tafel. Maar het sec tiebestuur en vooral de clubs moeten zich nog over de snode plannen uitspreken. Voetbal clubs straffen zichzelf nu een maal niet graag. En zal Ajax, PSV of Feyenoord in de bloed stollende nek-aan-nek-race om de titel in '96 zo maar twee punten worden afgepakt? 'Ons bijbeltje', sprak Will van Rhee, manager wedstrijdzaken en veiligheid, liefkozend over het 'Plan van Aanpak' en zijn speeldagenkalender. Helder, duidelijk, zorgvuldig, hadden de KNVB'ers gezegd. Nederland - Duitsland, de vriendschappelij ke interland, had een plaatsje gekregen op de speeldagenka lender. Op woensdag 24 april 1996. Ook het 'Plan' vermeldde de interland. Op woensdag 26 april. Beschaamd haalden de professionals een pennestreek door het eerste foutje. Maar een vlekje bleef het. kunnen vaststellen. Ze hebben nog geen diagnose gesteld. Theunisse heeft de geldschie ter van zijn nieuwe ploeg, Demeulenaere, wel laten weten dat hij zo lang hij niet rijdt geen salaris wil. Nadat hij was afge stapt in de Tirreno had hij al la ten weten zich bezwaard te voe len omdat Collstrop hem uitein delijk een herkansing gaf na een volledig mislukt seizoen bij TVM. André Wasiman van Volendam (links) gunt Utrechter Edwin de Kruyff geen centimeter ruimte. Volendam be reikte voor de tweede keer in haar bestaan de finale om de KNVB-beker. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25