WASSTRAAT Genève in teken van cabrio's en ruimtewagens De enige echte wasstraat ligt aan de Vondellaan. ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? H'AI" i Weg en wiel Nedcar stopt produktie Volvo 480 Veiliger remmen met ligstuur DONDERDAG 23 MAART 1995 BURGEMEESTER VAN LEIDEN 1894-1903 Autowasstraat fÜ Het Motorhuis Het Peugeot-museum in Sochaux, Frankrijk, beschikt over een grote variëteit aan produkten, zelfs uit de periode voordat het merk in 1889 met de bouw van automobielen begon. Maar tot dusver ontbrak nog het grote type 135 met 5.0 liter 4-cilinder motor uit 1911. Kort geleden werd echter in Australië een puntgaaf exemplaar gevonden van deze indrukwekkende reiswagen. Door het gunstige klimaat heeft deze histo risch belangrijke Peugeot meer dan 80 jaar overleefd, in welke tijdspanne de auto slechts eenmaal is over geschilderd. Koplampen, radiateuren andere onderdelen zijn uitgevoerd in massief koper dat in vroeger dagen door de chauffeur dagelijks diende te worden gepoetst. Peugeot bouwde destijds in Lille 375 exem plaren van dit type. foto»PEUGEOT taibotnederland Hollandse Auto liViport Mij. B.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2. Rijnsburg fel 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) The American Way to Drive BOEKEN Bedrijfswagens van 1900 tot heden De geschiedenis van de be drijfswagen is vrijwel net zo oud als die van de personenauto. Dat is ook logisch want de komst van het motorvoertuig was natuurlijk zeer welkom bij iedereen die handelswaren, grondstoffen of andere produk ten te vervoeren had. Het is daarom ook niet verwon derlijk dat veel automerken uit heden en verleden ooit met de fabricage van bedrijfswagens zijn begonnen. Dat blijkt ook wel als we de nieuwe uitgave Hl mars Vrachtwagen Encyclope die doorbladeren. Merken als Alfa Romeo, Audi, Spyker, Daimler, Jensen en zelfs Morgan (van de sportwagens), Puch (van de brommers) en Goodyear (van de banden) blij ken een onverwacht bedrijfswa genverleden te hebben. I let boek bevat een selectie van 681 merken uit 35 landen (waaronder 16 uit Nederland), al staat op de kaft de ondertitel Alle merken van 1900 tot heden. Van ieder merk is een korte ka rakteristiek opgenomen met ge gevens over de geproduceerde bedrijfsvoertuigen, soms aange vuld met een fotootje. Achterin staat een uitgebreid register van namen en merken. Hl mars Vrach tn 'agen Encyclope die (184 bladzijden) is net als de twee voorgaande uitgaven (over personenauto's) in deze serie uitgevoerd met harde kaft en kost 44,50. Motoren '60-'90 Dertig jaar motorfiets wordt be keken in het boek Motoren 1960-1990, dat eveneens bij uit geverij Elmar verschijnt. Tot eind jaren vijftig was de motorfiets een puur functioneel en vooral goedkoop vervoer middel. Daarna kwamen er al- I lerlei kleine, voordelige auto's op de markt die de motor ver drongen. I let aantal motormer ken nam sterk af en Tie verschei denheid van het aanbod werd magerder. Op de Rai '55 ston den bij voorbeeld nog 172 mo dellen van 53 merken tentoon gesteld, negen jaar later waren er nog 30 merken die op de Rai 122 modellen lieten zien. Het had allemaal nog veel erger kunnen zijn als er in die tijd niet een nieuw motorland was opge staan dat snel in populariteit toenam: Japan. In het boek gaat het vooral om wat er in Nederland op motor- gebied te koop was in genoem de periode. Derhalve worden vele bekende motoren voor het voetlicht gehaald, waaronder dus een niet onaanzienlijk aan tal van Japanse afkomst, maar ook opmerkelijke merken en modellen die niet iedereen zich meer zal herinneren. In totaal 110 bladzijden behan delt auteur Hans van Dissel een kleine 200 modellen van 58 merken. Motoren 1960-1990 ligt in de winkel voor 19,50. Postpubersin cle rij voor goedkope lecise-Txvingo 's Jongeren genoeg die voor een prikkie in een lease-Twingo met reclame op de flanken willen rijden. Het Amstelveen- se bedrijf Junior Lease heeft nu al na één mini-advertentie 200 belangstellenden voor de huur van een 'design-Ren- aultje' a 395 per maand. Helaas voor de bedenker van het 'rijdende billboard' is de animo onder adverteerders ni hil. Twee reclamebureaus zijn al zes maanden met tientallen bedrijven in de weer om die over te halen 480 per drie maanden te betalen voor een auto-met-advertentie. „Ze zijn allemaal zeer enthou siast", aldus initiatiefnemer Alken. „Maar ze hebben koud watervrees". Als alles meezit, krijgen de eerste 18- tot 25-ja- rigen op z'n vroegst over twee maanden de sleutels van hun reclame-wagentje overhan digd. Ze zijn de strenge selec tie gepasseerd: blijkbaar vielen de 'sollicitatieformulieren' met pasfoto in de smaak. En de jeugdigen zijn het kcu- ringsgesprekdoorgekomen, want ze kwamen niet over als kneuzen, jakkeraars of pro bleemjongeren en lijken de adverteerder door hun rijge drag of uitmonstering niet in verlegenheid te brengen. Ook staan ze niet als brokkenrijder geadministreerd in de centrale computer van de verzekeraars. Alken haalt een groep binnen, die zijn collega's liever kwijt dan rijk zijn. Maar volgens hem rijden de 'postpubers' juist voorzichtiger, omdat ze met hun geringe inkomen in de problemen komen als ze hun borgsom verspelen. Een automobilist betaalt een eigen risico van 1.500 per schade. Andere voorwaarde van het contract is, dat de jongere mi nimaal 15.000 kilometer per jaar wegwerkt. Alken hoopt 400 reclame-Twingo's op de weg te krijgen. Een verrassing in Genève: Seat brengt de door Volkswagen en Ford ontwikkelde ruimtewagen als Alhambra op de markt. foto pon car Opels studiemodel MAXX gaat niet in produktie, maar wordt verder ontwikkeld. foto opel Genève is weer achter de rug, afgelopen zondag sloot deze prestigieuze autotentoonstelling zijn deuren. Nieuwe produktie- modellen voor het grote publiek waren er niet te vinden, maar traditioneel richt de show zich ook meer op de welgestelden. GENEVE 1 Terwijl de ruimtewagen-mode nog niet geheel is uitgewoed, toonde Ge nève alweer een nieuwe trend, die overigens al enige jaren geleden voor zichtig werd ingezet. Open tweezitters waren de sterren van de show, met als meest opvallende de MGF en de Ren ault Sport Speeder, concurrenten van de al eerder onthulde Fiat Barchetta en Alfa Romeo Spider. Op eenzaam hoog (prijs)niveau debuteerden de cabriolets Bentley Azure en Ferrari F50. Een toch nog verrassend ruimtewa gen-nieuwtje stond er in de vorm van de Seat Alhambra. Volkswagen geeft zijn samen met Ford ontwikkelde ruimtemodel Sharan door aan doch ter Seat, dat hem iets later dan VW zelf begin 1996 op de markt brengt in Nederland. De Alhambra wordt lever baar met 2.0 liter benzine- of 1.9 TDi- motor en waarschijnlijk niet in 6-ci- linder-versie. Het lijkt waarschijnlijk dat Seat lagere prijzen zal rekenen dan VW, mis schien ook lager dan Ford. Dat is de enige manier om de verkoop te be vorderen, want er begint steeds meer twijfel te ontstaan of de groeiver wachtingen in de vraag naar ruimte wagens niet wat te hoog gesteld zijn. Ook Honda gaat zich in die markt mengen met een nieuw model Shuttle, vanaf de zomer leverbaar vanaf een dikke 65.000 gulden. In de futuristische open tweezitter Sport Speeder experimenteert Ren ault met een opbouw van aluminium en kunststof. Het idee van een lichte aluminium kooiconstructie zien we ook terug in Opeis studiemodel MAXX. Een kleine auto met een leng te van drie meter, die de klant naar ei gen behoefte zou kunnen aankleden met carrosseriepanelen. Dat sluit aan bij de gedachte achter de Vario-studie van Mercedes-Benz, een auto die met opzelstukken achteraan naar wens tot coupé, stationwagon, pick-up of ca briolet om te bouwen is. Hoewel de afmetingen van de Opel MAXX niet naderhand kunnen wor den veranderd, kan de klant de uiter lijke verschijning en de uitvoering van het interieur wijzigen, zelfs nadat de auto is afgeleverd. Het gebruik van lichte materialen (de MAXX weegt slechts 600 kilogram) en de toepassing van zuinige motoren moet een voorbeeldig brandstofver bruik opleveren. De MAXX leent zich voor alternatieve krachtbronnen, maar Opel concentreert zich voorals nog op 3- of 4-cilinder motoren met vier kleppen per cilinder, waarvan het vermogen varieert van 30 tot 50 pk. Er bestaan geen directe plannen de MAXX binnen afzienbare tijd in pro duktie te nemen, maar Opel zal dit concept voor een toekomstig stads- voertuig verder ontwikkelen, waarbij sterk rekening zal worden gehouden met de wensen van het publiek, aldus Opel. Dus we zullen de MAXX nog wel een paar keer tegenkomen op andere tentoonstellingen. De fraaie 480 Cabrio, die 5 jaar geleden in Genève debuteerde, is nooit in produktie genomen, foto nedcar NedCar in Bom stopt, vermoe delijk in het najaar, met de pro duktie van de sportieve Volvo 480. De autofabrikant heeft de ruimte hard nodig voor de pro duktie van nieuwe modellen van Mitsubishi en Volvo. Het naderende einde is bevestigd door een woordvoerder van Volvo Zweden. Hoewel er maar kleine aantallen worden gepro duceerd, neemt de Volvo 480 veel produktie-capaciteit in be slag. aldus de woordvoerder. De Volvo 480 zag in 1985 het le venslicht als eerste versie van de 400-serie. De eerste jaren kampte het model, dat als aan dachttrekker voor de 440 en 460 moest fungeren, met heel wat kinderziektes. In 1986 rolden er slechts 3.300 exemplaren uit de fabriek. De 480 was eigenlijk vooral voor de Amerikaanse markt ontwik keld. Van de 35.000 stuks die per jaar zouden worden ge maakt, zouden er 25.000 naar de overkant van de oceaan gaan. Maar door de lage dollar koers kwam daar niets van te recht. De auto werd sowieso zeer matig verkocht. In 1990 pronkte Volvo op de autobeur zen met een Volvo 480 Cabrio, maar die is nooit in produktie genomen. In de afgelopen tien jaar zijn er van de Volvo 480 slechts 79.000 exemplaren ver kocht. WEGWERKZAAMHEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 -356 *30 BLIK IN HET VERLEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden. Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen AIO en Schipholtunnel, avond en nacht. Haarlem richting Amsterdam (A 5) Tussen Geuzenveld en Amsterdam, avond en nacht. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen de Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Amstelveen richting Diemen (A 9) Tussen knp. Rottepolderplein en Badhoevedorp, avond en nacht. Leiden - Bodegraven (Nil) Tussen Leiden en Alphen aan den Rijn, overdag. Amsterdam - Utrecht (A 2) T.h.v. knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen Vught en Liempde, avonden nacht. Den Bosch richting Utrecht (A 2) T.h.v. Lekbrug Vianen, cfvond en nacht. Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. Maastricht Airport, overdag. Arnhem richting Utrecht (A 12) T.h.v. Veenendaal, avond eri nacht. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) T.h.v. Vlaardingen, overdag. Amersfoort richting Zwolle (A 28) Tussen Elspeet en 't Harde, overdag. Hoogeveen - Zwolle (A 28) Tussen Zwolle Noord en Zwolle Zuid, avond en nacht. Utrecht richting Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Rijnsweerd en Zeist, overdag. Waalwijk richting Den Bosch (A 59) Tussen Vlijmen en A2. De gemiddelde leeftijd van de auto in Europa is 6,29 jaar. Bin nen Europa heeft België het jongste wagenpark met een gemid delde leeftijd van 4.61 jaar. In Portugal is dit 4,72 jaar en in Zwit serland 5,22 jaar. Ons land zit met net iets meer dan 6 jaar een fractie onder het Europees gemiddelde. Griekenland scoort met 9,5 jaar het slechtst, maar ook de Scandinavische landen Noor wegen, Zweden, Denemarken en Finland hebben een autopark dat gemiddeld aanzienlijk ouder is dan acht jaar. Het wereldge middelde ligt op bijna zeven jaar. Nederlandse auto zes jaar oud De foto einden, zien. JJ 1 en ligstuur j heeft als groot nadeel dat de fietser in nood situaties de handen niet bij de remmen heeft. Voor geld is alles te koop en de firma Astir Equipment biedt voor 578 gulden aan dit probleem op te lossen met het Ergo Safety- systeem. Het ligstuur werd ge maakt voor de triathlonfiets. De berij der kan hiermee voor over liggen, waarbij het stuur steun biedt aan ellebogen en handen. De fietser maakt zich daardoor lager en smaller en ondervindt minder luchtweer- stand. Bij het rijden van triat lons op een afgesloten parcours is het niet erg dat de handen ver van de remmen zitten. Gemonteerd op alle soorten fietsen is het ligstuur steeds va ker op de weg te zien en er zijn tot nu toe geen ideeën ontwik keld om beter bij de remmen te kunnen. Ergo Sa fety zijn twee hy draulisch wer kende hulprem- men die eruit zien als rubber doppen en wor den gemonteerd aan het eind van het ligstuur, waar de handen op rusten. De kabels van de hulprem- men sluiten aan op de normale remkabel. Wanneer een fiets al is uitge rust met hydrau lische remmen van Magura be- van het ligstuur toont de remdoppen aan de uit- De andere foto laat de werking van de hulprem schappelijk Onder zoek Verkeersveilig heid (SWOV) ontdekt na een enquête on der winkelend pu bliek, eind vorig jaar. Van 7.000 onder vraagde fietsers zei 28 procent ooit een ongeluk te hebben gehad. Bij technische gebreken aan de fiets zei de helft van de .slachtoffers letsel op gelopen te hebben. Uit het onderzoek blijkt dat vooral de remmen een onbe trouwbaar onderdeel draagt de prijs van Ergo Safety 279 gulden. Het remsysteem voldoet aan de reglementen van de NederlandseTriathlonbond. Gebreken Van alle ongevallen waarbij fiet sers zijn betrokken wordt tien procent veroorzaakt door een mechanisch gebrek aan de fiets. Dit heeft de Stichting Weten- FOTO ASTIR EQUIPMENT yan de flets vormen Van de ondervraag den noemde 29 procent het fa len van de remmen als oorzaak van het ongeluk. Verder werden gebreken aan voorvork, stuur en frame genoemd. Deze onderde len zouden nogal eens spontaan breken volgens de ondervraag den. SWOV concludeert dat de ge breken voor een deel veroor zaakt worden door gebrek aan onderhoud. Vooral bij de remmen is meer en beter onder houd vereist. An derzijds is het volgens de stich ting noodzakelijk dat gebruiker, in dustrie en over heid meer aan dacht besteden aan de kwaliteit van fietsen. Er zouden op de eerste plaats be tere en duurza mere systemen voor remmen en verlichting moe ten komen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23