Deze reclame- boodschï wordt vandaag door personen gelezen Schrijvende Lezers 'Van Bijnen haalde als Frits 'van Dongen' ons hele huis leeg' 121.000* EXPERT, DAAR WORD JE WIJZER VAN. DONDERDAG 23 MAART 1995 Dil is een reactie op hel verhaal over Frits van Bijnen ("De verra der van De Kooi'), d.d. 11 febru ari van Cees van 1 loore en Paul de Tombe. Dat ik nu pas rea geer komt omdat ik al lang niet meer in Leiden woon en de krant nu pas van kennissen toe gestuurd kreeg. Ik heb namelijk nog wel een aanvulling op het relaas over Frits 'van Dongen' zoals hij zich noemde bij ons thuis. Mijn moeder was de we duwe Sommeling. Mijn oom en broer van m'n moeder, Isak van der Heijden, woonde bij ons en had bemoeienis met de groep van loop Dubbeldeman. Frits 'van Dongen' had zich in de groep van Joop Dubbeldeman genesteld, maar hij had geen woonadres. (Waarom heeft Joop Dubbeldeman hem toch opgenomen in de groep, terwijl hij hem niet vertrouwde?). Isak vroeg mijn moeder of Frits 'van Dongen' overdag in ons huis mocht vertoeven, tot dat er een andere oplossing ge vonden zou worden, 's Nachts sliep hij in de volkstuinen. Hij is weken bij ons thuis geweest, maar mijn moeder had met Isak de uitdrukkelijke afspraak ge maakt, dat er niet over politiek en de groep gesproken zou wor den. Mijn moeder wilde tegen over Frits 'van Dongen' niet we ten waarvoor ze stond. Frits 'van Dongen' wist niet beter dan dat m'n moeder hem aan zag voor een vriend van Isak. (Mijn vader was al gesneuveld en zij wilde haar kinderen niet aandoen ook nog eens hun moeder te verliezen.) Frits 'van Dongen' heeft dat ook zo ervaren, want hij heeft mijn moeder niet verraden. 'Zij weet van. niks', vertelde hij re chercheur Rozemeijer. Op een dag zei Frits 'van Dongen' dat hij de huissleutel was verloren, hij heeft toen het slot geforceerd, waardoor de deur van buitenaf niet meer op slot kon en van binnen alleen op de knip. De andere dag moest m'n moeder op bezoek bij een vriendin, die de volgen de dag geopereerd moest wor den. 1-rits 'van Dongen' bleef thuis. Mijn moeder had grote aarzeling of ze wel weg kon gaan, halverwege nog overwo gen terug te keren. Zij vertrouw de hem niet meer, had hem al eerder op leugens betrapt. Toen we na ongeveer 1,5 uur met z'n drieën thuis kwamen was alles overhoop gehaald en waren alle kasten leeg. Pakken, mantels, mantelpakken, over alls, schoenen, linnengoed. We hadden alleen nog dat wat we aan hadden. Frits 'van Dongen' heeft in grote papieren zakken alles overgebracht naar een wo ning op de Lage Rijndijk, hon derd meter van ons huis. De be woner van het huis had een he renkapperszaak in de Prinsen straat en wist waar het goed vandaan kwam, want in de kle ding waren de namen genaaid en de man was ook nog de kap per van m'n vader geweest. Isak en m'n moeder hebben de diefstal gemeld bij Joop Dubbeldeman en hij adviseerde voorlopig niets te ondernemen. De groep zou proberen hem te vinden. Na pngeveer 14 dagen kreeg m'n moeder het verzoek zich te melden op het politiebu reau. Daar werd ze geconfron teerd met pakken van m'n va der en Isak, een mantelpak van haarzelf, en met de vraag waar om er geen aangifte was ge- daan. Mijn moeder en Isak heb ben toen contact opgenomen met Joop Dubbeldeman en die adviseerde dan toch maar om alsnog aangifte te doen. De re chercheurs waren oké. Deze re chercheurs hebben nog meer gestolen goed in beslag geno men, onder andere in het kof fiehuis aan het spoortje. Intus sen hadden ze ook Frits 'van Dongen' gearresteérd. Mijn moeder en Isak werden door de recherche verzocht Frits 'van Dongen' te komen identifice ren. De recherche heeft de groep van Joop Dubbeldeman geïnformeerd en gewaarschuwd dat Frits naar Den Haag overge bracht moest worden en dat hij dan iedereen zou verraden. Er is toen een afspraak gemaakt met Joop Dubbeldeman, wanneer hij overgebracht zou worden, om hem dan te liquideren, is helaas mislukt. Met alle volgen vandien. Ook Isak ontkwam niet de razzia. Hij is ook over dak gevlucht en ontkon maar wij, mijn moeder en 1 twee meisjes, hebben nog kenlang nachtcontrole gel Het hele huis op z'n kop, z overhoop, vloerbedekking ka getrokken, vloeren open i Een nachtmerrie! Na de oorlog vertelde één de mensen die teruggekor waren uit het concentratieka aan Isak dat Frits 'van Donj hen daar liep te commanderi Wie kan dat bevestigen? E. Wolring-Sommel Lelys (2^\ Extra lage prijzen door gezamenlijke NVy inkoop van 3000 Experts in Europa. Gratis een jaar lang Expert All-Risks- ^V7 Garantie (bij aankopen boven 500,-). (^-= Gratis Thuisbezorgen en Aansluiten van al uw apparatuur. Gratis Geluidsgarantie voor een nV7 optimaal geluid in uw huiskamer. Gratis Onderhoudskontrakt bij iedere videocamera of-recorder. (QGratis Omruilgarantie ^V7 bij al uw aankopen. Betaalgemak met de KiV7 Expert Creditcard.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22