Rijnland legt kritiek op Rijnoord naast zich neer Zoeterwoude zet het onderwijs te kijk Ministerie pakt andere vuilstorters ook hard aan Rijn Veenstreek 7'orenhoog bedrag Koor 'verrot huis', ytal en mestquota Bundelen 1 regio's ketst af Buurt: geen bezwaar tegen grotere Digros Als u niet van rommel houdt, adviseren wij een SieMatic. Jol iNDERDAG 23 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 )aedthuys bomvol voor veiling Zwethoeve in' e ongeveer tweehonderd be- J ngstcllenden staan tot in de "J al van de bovenverdieping van ?t Woubrugse restaurant Het 31 ude Raedthuys. In de afgela- ïr an volle zaal zitten en staan de J3 ensen die een bod willen a jen op de hofstede 'Zwethoe- 'jf' en het publiek dat wel eens in veiling van dichtbij wil a§ieemaken. mand met een klein handge- aar overbiedt. Het publiek lemt af en toe diep in bij het oren van de torenhoge bedra- ?n en ziet het vooral als een 'e ïocnsdagochtend van vermaak. De boerderij op de hoek van Boddens Hosangweg en de ^Jwetweg wordt geveild omdat Je eigenaar S. Weststeijn vorig ar is overleden en geen opvol - er had die de woning, stallen, ond en melkquota kan over- emen. De boerderij is voor de eiling onderverdeeld in acht ercelen, die vrijwel allemaal okeen melkquotum dragen. De hofstede wordt geveild in HJBRUGGE LIESBETH BUITINK twee zittingen. Deze ochtend wordt bij opbod de minimum prijs van de percelen vastge steld, volgende week volgt een veiling bij afslag. De mannen die bij de eerste zitting het hoogste bod uitbrengen, krijgen een procent daarvan als zoge noemde inzetpremie, ofwel pluk- of strijkgeld. De premie is bedoeld als stimulans om hoog te bieden en geeft tegelijkertijd een garantie bij de afslag. Het eerste perceel is welis waar het kleinste, maar voor ve len interessant omdat daar de boerderij op staat. Het bieden begint voorzichtig bij 100.000 gulden en gaat in stapjes van 50.000 en soms 5.000 gulden omhoog. Slechts enkele man nen bieden. „U mag allemaal meedoen", moedigt veilingmeester A. Westmaas met zijn resonerende stem aan. Een man die eerst nog driftig meebiedt, schudt bij 250.000 gulden zijn hoofd. „Ik stop ermee. Meer is dat perceel gewoon niet waard." Westmaas geeft iedereen zo veel mogelijk de kans te over- bieden. De bedragen herhaalt Gewijzigde openingstijden Leidse Postkantoren op "zaterdag' Met ingang van 1 april a.s. gelden voor de postkantoren aan de Schinholweé 130 en de Breeslraat 46 de volgende gewijzigde openingstijden: De overige openingstijden blijven gehandhaaft. Voor het postkantoor aan de Breestraat verdwijnt de koopavond op donderdag. Voor verdere informatie is het personeel aan de Schipholweg bereikbaar op telefoonnummer (071) 23 23 77 en het personeel van de Breestraat op telefoonnummer op (071) 14 17 88. Zo'n tweehonderd belangstellenden kwamen gisterochtend naar de veiling van de Woubrugse boerderij 'Zwethoeve' in het restaurant Het Oude Readthuys. foto holvast/mark lamers Het Rijnland-ziekenhuis (Alphen en Leiderdorp) voelt zich niet aangesproken door de felle kritiek van gedepu teerde J. Pool op het voormalige Alphense ziekenhuis Rijnoord. Pool zei gisteren in deze krant, dat er in Rijnoord 'overbodig doden' zijn gevallen. "Het zieken huis viel toen onder een ander bestuur", constateert al gemeen-directeur F.J. Hof. Je regelt 't op het postkantoor 0 0 Cl ir n n t au u ;e o SC is la 0 >8 Pl d BI n is 0 li 0 RUSTREEK RUUD SEP De Alphense- en Goudse re- gio worden niet samenge voegd tot een Groene-Hart- regio. De colleges van burge- f meester en wethouders van l de zes Rijnstreekgemeenten hebben deze week vastge steld dat hervattting van de fusiegesprekken niet zinvol is. Als de gemeenteraden zich achter deze uitspraak scharen, betekent dat een definitief einde van de fusie- c plannen. Toen de twee regio's jaren s geleden met de besprekingen begonnen was het perspec- i tief'duidelijk. Rotterdam en c Den Haag zouden met de n omringende gemeenten s stadsprovincies vormen. Wat )t overbleef van Zuid-Holland zou dat voorbeeld op een aangepaste manier volgen. i( Zo zou een regio Groene n Hart, bestaande uit delen van Zuid-Holland en Utrecht V min of meer de status van p provincie kunnen krijgen. Of a zou de regio een direct geko- n zen bestuur krijgen. Dat perspectief is nu volle- 1 dig van de baan. De Veren- ii ging van Nederlandse Ge il meenten liet eind vorig jaar t weten dat de gemeenten zich i vooral geen illusies moesten i maken. Het Groene Hart r< wordt geen provincie en i naast Rijk, provincies en ge- meenten is er geen plek voor i( een vierde bestuurslaag die a meer inhoudt dan een los sa- i menwerkingsverband van i gemeenten. f De dagelijkse leiding van s het samenwerkingsverband besloot daarop het overleg op te schorten voor overleg met de achterban. De uit komst was dat de huidige sa- I menwerking van Alphen, Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuw koop moet worden voortge zet, maar dat samenwerking met de Goudse regio niet zinvol is. ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De trots van de tentoonstelling over het onderwijs in Zoeter- woude is zorgvuldig weggebor gen achter glas. In een oude doos vonden de medewerkers van de historische vereniging alle papieren die bij de sollicita tie voor de vacature van hoofd- meester van de Dorpsschool in 1818 hoorden. Opstellen, be oordelingslijsten en de aanstel- lingsbrief. „Dat was pas een vondst. Het zou zo in het on derwijsmuseum terecht kun nen", vindt C. Noordermeer. Noordermeer is een van de voormalige Zoeterwoudse on derwijzers die de tentoonstel ling in de oudheidkamer Suetan heeft opgezet. Tijdens een wan deling langs de panelen spuit hij anecdote na anecdote over het onderwijs in het dorp. Dat de term 'schoolfrikken' pas in de vorige eeuw is bedacht, blijkt al snel. „Vroeger stond tegenover de kerk de Dorpsschool, waar nu het plein is. Aan het eind van de achttiende eeuw was ene Pier- son daar schoolhoofd. Die was ook Oranjegezind en protestant. Samen met andere Oranjege- zinden heeft hij eens alle wa pens in het dorp ingenomen, toevallig bij katholieken van daan. Die namen acht jaar later wraak door te beweren dat Pier- son de pastoor had weggejaagd. Hij is uiteindelijk vrijgesproken dankzij een brief van een getui ge, opgesteld in een handschrift dat wel erg veel op dat van Pier- son lijkt", wijst Noordermeer naar de bewuste brief, de aan klacht en de 'sollicitatiebrief van Pierson. Woelige tijden De Dorpsschool, die aan het eind van de jaren zestig is afge broken en opnieuw werd opge richt als de Corbuloschool, heeft woelige tijden gekend. Zo hangt er op de tentoonstelling een spijbellijst, waaruit blijkt dat de kinderen slechts zestig procent van de schooluren echt volg den. De rest van de tijd werd vooral besteed aan logeren, in het huishouden helpen, thuis arbeiden, boodschappen doen en ijsvermaak, blijkt uit de lijst. hij steeds wel tienmaal voor hij aan het obligate 'eenmaal, an dermaal' begint. Bij het 'ander maal' klinkt regelmatig toch een hoger bod, tot uiteindelijk op 380.000 gulden wordt afgeha merd. Terwijl notaris R. van den Berg bekijkt of de bieder zijn bod wel financieel kan waarma ken, klinkt in de zaal gemor. „Dat huis is verrot, alleen de voormuur is onderheid", bekri- ALPHEN AAN DEN RIJN» MONICA WESSELING In 1990 is Rijnoord gefuseerd met het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Een fusie die werd ingegeven door de grote proble men in Alphen. Hof: „We heb ben direct de kwaliteitsnormen in het Alphense ziekenhuis op- „Rond 1860 zaten er wel 170 kinderen op die school, terwijl het maar "een heel klein ge bouwtje was. Er lag een plan voor nieuwbouw, maar voor het zover was kreeg de school van het Rijk opdracht te sluiten. De gemeente was zo boos dat het schoolhoofd de kinderen zo maar naar huis had gestuurd, dat de burgemeester gezegd zou hebben: 'Ik wenste dat me neer pastoor zelf een school op richtte'." Die wens werd wel heel letter lijk genomen, want prompt ont stond de parochiale school, die in 1880 werd opgesplitst in de rooms-katholieke jongens school en de Heilige-Hartmeis- jesschool. In deze eeuw kwa men de twee scholen weer sa men in de Aloysiusschool in het gebouw van de huidige biblio theek. Oorspronkelijk was de jongensschool gevestigd in wat nu Don Bosco is. Café de Mees ter was de ambtswoning van de hoofdmeester. Kerkschaap De Heilige-Hartmeisjesschool, was gevestigd in de Zuidbuurt en kreeg inkomsten uit de ver koop van schapen. Uit jaarreke ningen op de tentoonstelling blijkt dat er nog al eens schapen verloren gingen. „De schapen werden ondergebracht bij boe ren in de buurt. En als er een schaap verdronk, was het vol gens de boer natuurlijk altijd het kerkschaap", grijnst Noor dermeer. Ook schoolreisjes waren voor de oorlog al heel gewoon. Maar die reisjes gingen niet naar de Efteling of het Rijksmuseum. „Ze gingen lopend naar de speeltuin 'De drie eendjes' in Zoeterwoude-Rijndijk." De tentoonstelling toont ook de geschiedenis van alle andere scholen in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk. Oude brieven en vooral veel klassefoto's verluch tigen de panelen. Achter de boerderij aan de Noordbuurtse- weg 2 is bovendien in de oude stal een origineel schoollokaal en oude platen, boeken en speelmateriaal te zien. De expo sitie is tot 29 april te zien op woensdagavond van 19-21 uur en op zaterdag en zondag van 14-17 uur. tiseert een man het hoge bod. Het tweede perceel van ruim 8,5 hectare, waarop loodsen, silo's en schuren staan en waar op het grootste deel van het melkquotum en het hele mest quotum rust, zorgt voor een sensatie. Het bieden begint op nieuw voorzichtig en lijkt even te blijven hangen op 600.000 gulden. „Eén miljoen", klinkt het plotseling uit de zaal en er gekrikt. Dat was nodig ook. Al phen was een klein zelfstandig ziekenhuis en behandelde alles wat er voorkwam. Zoals alle kleine ziekenhuizen dat doen. Dat kan echter niet. Je moet geen ingrepen doen waarvoor een intensive-care-afdeling (IC) nodig is als je in je ziekenhuis geen IC hebt." voert een schok door het pu bliek. De hamer valt bij 1.080.000 gulden. Het bieden gaat tot voor in de middag door tot uiteindelijk de acht percelen op een gezamen lijke minimumwaarde van 3.395.000 gulden zijn afgeha merd. Bij de veiling bij afslag op woensdag 29 maart moet blij ken hoeveel de hofstede Zwet hoeve uiteindelijk opbrengt. In Rijnland-ziekenhuis, loca tie Alphen, zijn nu duidelijke re gels voor de ingrepen die wel en die niet kunnen en mogen wor den uitgevoerd „Alleen planba re zorg en geen hoog-risico-in grepen. Erg ingewikkelde opera ties kunnen we so wie so niet meer doen. We zijn maar vijf dagen in de week open." Hof is ervan overtuigd dat het Alphense ziekenhuis nu zorg van hoge kwaliteit biedt. Hij verheugt zich op de, gisteren door de inspecteur van de ge zondheidszorg aangekondigde, routine-controle van zijn zie kenhuis. „Er blijven hardnekki ge geruchten de ronde doen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN ANNET VAN AARSEN Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu overweegt ook andere transporteurs aansprakelijk te stellen voor de vervuiling in de Alphense Coupepolder. Het vonnis tegen de Hazerswoudse ex-transporteur Simon Kemp. die gisteren te horen kreeg dat hij vijftien procent (zo'n ander half miljoen gulden) van de kos ten voor onderzoek en beheers maatregelen op de voormalige vuilstortplaats moet betalen, heeft het ministerie daartoe duidelijke handvaten gegeven. In 1990 had de staat al eens tevergeefs een poging gewaagd om Kemp aansprakelijk te stel len voor een bedrag van tien miljoen gulden. Die civiele pro cedure liep toen op niets uit omdat de landsadvocaat geen harde bewijzen had aange voerd. Woordvoerder Paul van der Burg van het ministerie zegt dat zijn baas 'niet ontevreden' is over het vonnis. „Het is nu dui delijk dat Kemp gedeeltelijk aansprakelijk kan worden ge steld." In het vonnis werden acht an dere bedrijven genoemd, waar onder een uit Delft en twee transporteurs uit Alphen, die verantwoordelijk zouden zijn Door een goed inspectierapport raak je die eindelijk eens kwijt." Pool merkte in het interview ook op dat bejaarden de dupe zijn van de gedeeltelijke sluiting van het voormalige Rijnoord. Het nieuwe ziekenhuis in Al phen is niet zeven dagen in een week open. Ouderen uit de Rijnstreek worden daardoor ge dwongen ver van huis (dus in Leiden) uit te zieken. Hof be kijkt momenteel samen met verpleeghuizen in Alphen en Leiderdorp de mogelijkheid om de ouderen in plaats van in een vergelegen ziekenhuis, in een van de tehuizen te laten uitzie ken. voor illegale stortingen. „Het ligt voor de hand, als je dit von nis ziet, dat wij die bedrijven ook aanpakken", zegt Van der Burg. „We hopen daar binnen twee, drie maanden een beslis sing over te kunnen nemen. We willen eerst het vonnis bestude ren en bekijken of we tegen de acht andere bedrijven voldoen de bewijsmateriaal kunnen vin den. We sluiten niet uit dat we tegen hen een aansprakelijkhe- disprocedure beginnen." De advocate van Kemp, mr. Y. van Boxel, kijkt met tevreden heid naar het vonnis. „Het is een grote overwinning", zegt ze. „Ik ben jaren bezig geweest om duidelijk te maken dat het on rechtvaardig is alleen mijn cliënt aan te pakken, daar waar bewijsbaar is dat op zijn minst veertig bedrijven bezig zijn ge weest. Aan Simon Kemp is nu eindelijk recht gedaan, daar zit zijn grote winst. In het vonnis staat heel, dat andere bedrijven zich ook schuldig hebben ge maakt aan illegale stortpraktij- ken." Simon Kemp is door Van Boxel altijd betiteld als 'maar een kleine jongen'. Tijdens de zitting op 16 januari voerde zij ook al aan dat andere transpor teurs veel meer afval aanlever den en dat niet te bewijzen viel of Kemp zich daadwerkelijk schuldig had gemaakt aan ille gaal storten van chemisch afval. Dat alleen haar cliënt aanspra kelijk werd gesteld en de over heid 'de grote jongens' onge moeid liet, was volgens haar in strijd met het gelijkheidsbegin sel. De affaire Coupepolder is voor Kemp inmiddels wél een lijdensweg geworden. Het ge rechtshof in Den Haag veroor deelde hem in 1993 tot drie jaar gevangenisstraf waarvan één voorwaardelijk. Het hof achtte hem schuldig aan valsheid in geschrifte, omkoping van amb tenaren, onjuiste belastingaan gifte en deelname aan een rechtspersoon die het plegen van misdrijven tot oogmerk had. Inmiddels is Kemp zijn be drijven kwijt en moet hij met zijn gezin zien rond te komen van een uitkering. Voor het mi nisterie van VROM is de slechte situatie, waarin Kemp zich be vindt, geen aanleiding hem te ontzien. Van der Burg: „We overwegen tegen het vonnis in beroep te gaan als blijkt dat er bij Kemp meer dan anderhalf miljoen gulden valt te halen. Het verhaal van de 'kale kip' hebben we in andere zaken ook wel eens gehoord en dan bleken er ineens verborgen landgoede ren, huizen en rekeningen te bestaan." Oud-onderwijzer C. Noordermeer van de voormalige Aloysiusschool in de ouderwetse schoolbanken. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS OUDE WETERING HERMAN JOUSTRA De omwonenden van de Di- gros-vestiging aan de Meer- kreuk in Oude Wetering kun nen zich eindelijk vinden in de uitbreidingsplannen van de supermarkt en lijken bereid hun bezwaarschrift in te trek ken. De Digros heeft de oor spronkelijke bouwplannen naar hun mening met succes zoveel mogelijk geprobeerd aan te passen aan de wensen van de buurt. Dat betekent echter nog niet dat de gemeente Alkemade nu een bouwvergunning kan af geven. De buurtbewoners zeg gen niet akkoord te gaan met de uitbreidingsplannen als het laad- en Iosverkeer van de Di gros door de Van der Veen- straat worden geleid. De ge meente moet daarover echter nog een beslissing nemen. De supermarkt wil al gerui me tijd de huidige vestiging verbouwen en uitbreiden met in totaal 350 vierkante meter. Een bouwvergunning is echter nog niet afgegeven, omdat er zoveel bezwaren bestonden van buurtbewoners die een aantal wijzigingen wensten. Het ging daarbij onder meer om de zogeheten doek-shelter, een soort laad- en losruimte waar de vrachtwagens achter uit kunnen inrijden. Buurtbe woners vreesden overlast van rondhangende jongeren bij de plek. Om die reden ook zal het geheel 's avonds verlicht zijn. De geplande muur tussen de huizen van de Van der Veenstraat wordt daarnaast op verzoek van de buurtbewoners nog een stuk doorgetrokken. Daarmee zou de buurt niet langer meer aankijken tegen het afval van de supermarkt. De groenstrook voor die muur wordt eveneens uitgebreid. Het voorbehoud van de om wonenden geldt echter zoals gezegd het laad- en Iosverkeer van de Digros. De optie om de auto's door de Roeloffsstraat, een zijstraat, te laten rijden, heeft duidelijk hun voorkeur. De gemeentelijk verkeerswerk- groep heeft hier echter een ne gatief advies over gegeven. De gemeente zelf voert op dit moment nog onderhandin- gen met de verschillende be trokkenen. Bij SieMatic maken ze niet alleen prachtige, degelijke en perfekt afgewerkte keukens, ze maken ook prima planningen. Daardoor is het voor ons mogelijk om uw nieuwe SieMatic keu ken helemaal kompleet en dus kookklaar ie installeren m maximaal 5 werkdagen. Dat bete kent voor u dal u slechts enkele dagen "in de rommel zit". En ook dal valt mee, want onze vakmensen werken snel en schoon. Ook bij eventueel sloop- en breekwerk, En ze kunnen stofzuigen als de beste. 't Liefst een SieMatic. ttnpnwADT vwLUI Inl\ I Cw'f.„viwwji s. ^i*0BOUWHUIS SieMatic Keukencenter Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21