Hotel redding voor Congresgebouw Eén week BERE-korting! Gezamenlijke promotie w bollen, bloemen en bomen Randstad Reorganisatie Fokker kost 350 miljoen Zeven jaar cel voor doodslag op 'oma Qua Boom(ver)plantdag 'Een rolstoel ontslaat je niet van plichten DONDERDAG 23 MAART 1995 975 chef adriaan brandenburg. 071 -356484, plv. -chef dick v Samsonite attaché koffer. Topprodukt voor bodemprijs. 1l%95 Soepel lederen tassen. Modieuze modellen in Golf plu in super formaat. Vrolijke dessins. 1&95 Samsonite Oyster 3 jaar garantie Al 25 jaar aan de top Supermaat 199$9 129, Grote maat 179^ 109- Beauty case 179^=" 69- Mini Maxi vouwplu. Werkt probleemloos en past in iedere handtas. Ook in 0 zwart voor de heren.Hup. zo in de binnenzak. JAE95 Knirps vouwplu. Ongeëvenaarde kwaliteit en dessins. Extra groot scherm. £%95 div. bruintinten -89^5 JËttr. -59^J5 -69^5 Alphen, Van Mandersloostraat 2 1 jaar garantie Leiden, Haarlemmerstraat 192 Katwijk, Voorstraat/Taatedam Vliegtuigbouwer Fokker trekt dit jaar ongeveer 350 miljoen gulden uit voor de reorganisatie die 1760 banen kost. Dat bedrag ligt ruim 200 miljoen gulden hoger dan de kosten van de in grijpende sanering van 1994, waarbij in totaal zo'n 1900 banen verloren gingen. Dat blijkt uit het jaarverslag 1994 dat Fokker gisteren heeft gepresenteerd. Het bedrijf, dat over 1994 een verlies van 449 miljoen gulden leed, brengt de reorganisatiekosten geheel ten laste van het re sultaat in 1995. Een woordvoerder van Fokker kon niet pre cies verklaren waarom het kostenverschil tus sen beide reorganisaties zo groot is. Wel is dui delijk dat Fokker voor de voorgenomen sluiting van Ypenburg een forse voorziening moet tref fen. „Maar je mag niet zo maar concluderen dat het verschil alleen daardoor komt", aldus de woordvoerder. De centrale ondernemings raad schat de eenmalige kosten voor de sluiting van Ypenburg in op 170 miljoen gulden. De sanering in 1994 trof in hoofdzaak de werknemers in de produktie, die in het Fokker jargon de 'directe medewerkers' heten. De hui dige herstructurering heeft naar verhouding meer gevolgen voor de 'indirecte' medewer kers, het kantoorpersoneel. Zo schrapt Fokker een derde van de arbeidsplaatsen op de ont werpafdeling (engineering) Ook wacht de 1100 medewerkers van het hoofdkantoor in Amsterdam Zuidoost een ver huizing naar de Fokker-vestiging op Schiphol Oost. Deze verplaatsing moet eveneens betaald worden uit de voorzieningenpot van 350 mil joen gulden. Verder richt de onderneming een bedrijfsonderdeel op, dat zich op de toeleve ranties richt (Fokker Aerostructures). Ook hier voor moet Fokker eenmalige kosten maken. Hoe Fokker het banenverlies over de ver schillende divisies en afdelingen verdeelt, is nog onduidelijk. Het bedrijf hoopt hierover aan het einde van deze maand uitsluitsel te geven. Alleen is zeker dat op Ypenburg en op de ont werpafdeling respectievelijk 200 en 450 ar beidsplaatsen worden geschrapt. De raad van bestuur van Fokker verwacht dat de reorganisatie aan het eind van dit jaar haar vruchten afwerpt. Voor 1996 verwacht de Fok ker-leiding „herstel van het winstgevend ver mogen van de onderneming". Bestuursvoorzit ter Van Schaik maakte al eerder bekend zelf „consequenties te trekken" als Fokker er niet in slaagt winst te maken in 1996. Wij hebben onze winkel in Woerden verbouwd en dat willen we vieren. Omdat het in onze compleet verbouwde en gemoderniseerde winkel zo BERE-gezellig is, krijgt u in al onze winkels één week lang BERE-korting. Kom langs, de Beer is los! Soepel lederen Billfold. Voorzien van alle vakken w q die u nodig hebt. 29^5 J. O Handige shopper. Met ritsen, vrolijke dessins 14^95 0 o- bollenstreek/boskoop irene nieuwenhuijse De promotie van bollen, bloe men en bomen wordt in de toe komst meer gezamenlijk ter hand genomen. Deze maatregel is nodig omdat er in de toe komst veel minder geld be schikbaar is. Nu is er nog vijftig miljoen gulden per jaar voor promotie. De drie promotie-instellingen van het Produktschap voor Sier gewassen gaan, om deze plan nen te verwezenlijken, hun sa menwerking intensiveren. Het gaat om het Internationaal Bloembollencentrumm (IBC) in Hillegom, het Bloemenbureau Holland (BBH) in Leiden en Plant Publicity Holland (PPH)in Boskoop. De drie organisaties zijn begonnen met voorberei dende besprekingen. In april wordt beslist of een onderzoek wordt begonnen. Momenteel geven de drie in stellingen vijftig miljoen gulden uit aan de promotie van bollen (IBC), bloemen (BBH) en bo men (PPH). Het geld hiervoor wordt mede opgebracht door de dertienduizend tuinders die Ne derland rijk is en die verplicht zijn aangesloten bij het pro duktschap. De aangekondigde reorganisatie is een onderdeel van een algehele bezinning op de uitgaven van het produkt schap. Zo wordt jaarlijks in to taal 95 miljoen via heffingen binnengehaald. Vijftig miljoen gaat zoals gemeld naar de pro motie, twintig miljoen wordt gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, vijftien voor kwali teit van het gewas en bescher ming van het milieu en de rest, tien miljoen, wordt gebruikt voor de organisatie en overige zaken. De voorzitter van het pro duktschap, J. van der Veen, denkt dat de aangekondigde sa menwerking een logisch gevolg is van de reeds bestaande situa tie. Bollen, bloemen en bomen worden immers al 'door elkaar' verhandeld. De vaste plant is een boomkwekerij-artikel en de tendens dat vaste planten wor den gekweekt bij bloembollen- kwekers neemt steeds meer toe. Voorts worden frequenter boomkwekerijgewassen via de bloemenveilingen aangeboden en bolbloemen komen via de bloemenveiling aan bij hun af zetgebied. „Er heeft steeds meer en meer grens- en kruisverkeer plaats", noemt Van der Veen deze ontwikkeling. Er gens Van der Veen slee! addertje onder het gras de nieuwe aanpak bes kans dat de individuele zich niet altijd volledig i kennen in de nieuwe d nes. „Maar we onderken probleem in een vroeg s en zullen er alles aan doe voorkomen." Ook de drie promotie- saties reageren vooralsnt tief. Directeur F. van Nin van het IBC noemt de keling 'prematuur'. „M lijn is volkomen begrijp zou er zelfs niet van opki te zijner tijd we helema; kaar opgaan." De directeur van BBH Rest, denkt dat vooral ht menlijk uitgeven van fol teriaal en het gebruik van één opslagmaga! plaats van de drie, die m bruik zijn, kostenbespan werken. De voorzitter v< J.J. Spros, onderschrijft t tieve argumenten van zij ga's, maar steekt daarna waarschuwende vinger boomkweker moet zich tijd kunnen blijven her in de nieuwe opzet. Ik si zijn belang." Het gerechtshof in Den Haag heeft een 27-jarige vrouw uit de hofstad veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Het achtte bewezen dat zij in 1992 de 81-jarige E. Quak met een plakbandhou der en een ceintuur om het leven heeft gebracht. De rechtbank in Den Haag sprak de vrc rig jaar vrij wegens gebrek aan bewijs. Di kreeg wel twee maanden cel voor het ste cheques van 'oma Quak'. Zij wilde van alli worden gezuiverd en ging in hoger ben advocaat-generaal had vier jaar gevange geëist. Winstcijfers na eeuwwisseling verwacht De bouw van een vier-sterrenhotel met 216 kamers moet het Nederlands Congresgebouw (NCG) in Den Haag van de ondergang redden. Omdat het Congresgebouw in een slechte bouwkundige staat verkeert, moet er op korte ter mijn bovendien 23 miljoen gulden worden geïnvesteerd in achterstallig onderhoud. Het NCG heeft nog nooit winst gemaakt. Dit jaar wordt op een verlies vap 1,1 miljoen gulden gerekend. Zowel de gemeente Den Haag als de Staat heeft de afgelopen jaren vele miljoenen in het Congresgebouw gesto ken. Van die vorderingen wordt een bedrag van 279 miljoen gul den kwijtgescholden. Den Haag neemt daarvan 226 miljoen voor zijn rekening. De gemeente, die zelf in grote fi nanciële problemen zit, inves teert daarnaast nog eens 27 mil joen gulden in de renovatie van het Congresgebouw en de bouw van het hotel. De gemeente blijft bovendien garant staan voor een lening van 64 miljoen die het NCG nog heeft uitstaan bij de bank. Het rijk heeft nog een claim op het Congresgebouw van 47 miljoen gulden. Bovendien vor dert de Staat nog eens zes mil joen gulden van het NCG om dat tegen de afspraken in te weinig werklozen zijn ingescha keld bij de bouw van de zoge noemde Statenhal. Beide vorde ringen worden echter kwijtge scholden. De Staat legt verder 8,6 miljoen op tafel als bijdrage in het achterstallig onderhoud. Daarnaast neemt het rijk een le ning van 11,4 miljoen gulden die NCG bij de bank moest af betalen, over. Met het nieuwe hotel, dat voor 125 jaar gehuurd wordt door Dorint AG uit het Duitse Mönchengladbach, moet NCG rond de eeuwwisseling winst maken. Het is de bedoe ling dat bezoekers van congres sen in het hotel gaan slapen. noordwijk» Waarover het land in het kader va Nationale Boomplantda piepjonge, flinterdunne boompjes aan de zorg v Moeder Aarde werden I vertrouwd, pakte men ii Noordwijk de zaak dit j< eens anders aan. In de straat en op het Lindenj het fraaie hart van Nooi wijk-Binnen, werden en forse linden geplant. Er een hoogwerker voor n< om de bomen op hun pl te zetten. En de hulp vai kinderen uiteraard, wan hen draait het elk jaar b boomplantfeest. De viei we linden zijn in de pla< komen van vier exempl; die het afgelopen jaar \a doodgegaan, onder and als gevolg van gaslekka de bodem. Volgens dire openbare werken J. Krei heeft de afdeling Groen de gemeente lang gezoi naar geschikte bomen v deze karakteristieke piel „Want een dun sprietje rugzetten is uiteraard g€ gezicht. Uiteindelijk zijn bij toeval op deze linder stuit. Ze zijn al tiental lei ren oud en stonden in V endaal, waar ze moestei ken vooreen nieuwboui plan. Dankzij Noordwijlt ze voor de hakbijl behc FOTO HENK BOU 'Red carillc adopteer kit runsburg paul van der 1 Red het carillon, ado een klok. Met zo'n hoopt de Stichting Cai comité Rijnsburg dit r geld bijeen te krijgen de restauratie van het Ion in de Grote of Lai tiuskerk. Het instru bestaat uit 37 klokke daar kunnen dus mo bedrijven of andere s sors hun naam of uitv ren bijbeltekst aan si ken. Dat blijkt uit het gis verschenen jaarversla totaal zou 150.000 200.000 gulden nodig voor een grote opknap van het dertig jaar nud rillon. Ophangwerk er drading zijn zwak en aardier B. de Vroome 1 dat de speeltafel in de 'zwaar te bespelen' is achtste van het benoi bedrag is inmiddels schonken door wo bouwvereniging Spi Hoe ze de rest wil bii krijgen, werkt de stic nog uit in een actiepla er meer geld binnen dan nodig voor de rest tie, kan de beiaardiei vaker achter spee plaatsnemen. De gemi betaalt nog slechts dri spelingen per jaar, ti de stichting elke maam live-optreden wil. Sport/reistas. Van het bekende merk "Gold Rush". Uitgevoerd ingecoated krinkelnylon. r 5%95 Royaal formaat rugzak. In originele "leatherlook" zwart en bruin. 39&5 Symposium over partnerzorg in Leiden Overslag Italiaans veel vakken. -54t95 partner. Als mijn partner dat moet doen, word ik een zorgob- je'ct." „Samen moet je zoeken naar een middenweg voor de prakti sche klussen. Maak bijvoor beeld een roostertje voor de wasbeurten en maak daarbij zo veel mogelijk gebmik van een wijkverpleegster. Een relatie is geven en nemen. Dat geldt voor beide partners. Als gehandicap te moet je afzien van eisen die niet strikt noodzakelijk zijn. Je moet niet van je partner ver wachten dat hij dat ene klusje wel weer even opknapt. Flet is helemaal niet zo erg om een uurtje op dat kopje thee te wachten." Cornelissens, zelf visueel gè- handicapt, vindt dat de partner niet met zelfmedelijden moet worden belast. „Iedereen voelt zich wel eens rot. Op die mo menten moet jezelf maar eens verwennen. Je moet je woede niet op je partner afreageren of gaan zitten klagen. Op het schuldgevoel van de ander wer ken, is helemaal uit den boze. Dat is een manier om iemand op een onzuivere manier aan je tè binden. Dat mag in geen en kele relatie gebeuren." Het symposium wordt op vrijdag van 9.00 tot 17.00 ge houden uur in het Volkshuis, Apothekersdijk 33 in Leiden. In formatie: Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden, tel. 071 - 168168. Pracht lederen attaché. Interieur geheel leder en zeer functioneel. Een uniek aanbod. leiden caroline van overbeeke „Medelijden met je gehandi capte partner is funest voor je relatie. Je raakt als gehandicapte dan ook nog eens je waardig heid kwijt." De Leidse ethica Lidwien Cornelissens pleit voor gelijkwaardigheid en een duide lijke taakverdeling tussen ge handicapten en hun gezonde partners. „Mensen blijven niet bij elkaar omdat het moet, maar omdat ze elkaar iets te bieden hebben. Als dat niet zo is, zal de relatie geen stand houden." Cornelissens is verbonden aan de vakgroep metamedica van de Leidse Rijksuniversiteit. Ze is een van de sprekers op het symposium 'Partnerzorg: een heilig moeten?' van het Overleg Gehandicaptenbeleid in Leiden. Volgens deze gehandicaptenor ganisatie verandert het leven van een gezonde partner ingrij pend als de ander gehandicapt wordt, een spierziekte, hersen bloeding of een andere chroni sche ziekte krijgt. „De persoon lijke leefwereld raakt ineens ontregeld. De handicap maakt van je partner een ander mens, soms met een andere persoon lijkheid." Hoe reageren partners, het gezin en de hulpverleners hier op? Kan en mag je als partner 'nee' zeggen tegen bepaalde ta ken? Waar eindigt de liefde en begint het 'heilig moeten' als het gaat om zorg? Is scheiding ethisch acceptabel? Deze en an dere vragen komen op het sym posium aan de orde. „Ja", antwoordt Cornelissens volmondig op de vraag of je je gehandicapte partner mag ver laten. „Iedereen heeft recht op een prettig leven waarbij je. je zelf kunt ontwikkelen. Als je de zorg van je gehandicapte of zie ke partner een te zware belas ting vindt, heb je het recht om voor jezelf te kiezen. We leven maar één leven en je bent er in de eerste plaats voor jezelf. De zorg voor een ander kun je al leen geven als het jóu ook iets oplevert. Anders raak je volko men uitgeput. Als je het alleen voor de ander doet, gaat het fout. Er moet ook iets voor te rugkomen." Volgens Cornelissens heb je als gehandicapte ook duidelijke verantwoordelijkheden en ta ken. „Als je in bed ligt of in een rolstoel zit, ontslaat dat je niet van allerlei plichten. Iemand in een rolstoel kaii nog heel goed koffie en thee zetten, de vloer dweilen en kinderen helpen met huiswerk. Het vraagt wat meer inzet, maar het kan wel. De gehandicapte moet zich steeds afvragen: wat kan ik voor mijn partner doen? Zelf zou ik liever op de po willen worden gezet door een professionele hulpverlener dan door mijn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20