vondwinkel og onzeker Stoet 'Egyptenaren' doorkruist Oranjewijk usie tussen openbaar katholiek onderwijs Waterwinning in duinen Meijendel toch uitgebreid Leiden Regio Weer protest van ex-raadslid tegen dubbelfunctie wethouder \r/katwijk kwesseling 'We zijn de hele nacht bezig geweest' wassenaar erna straatsma vervolg van voorpagina Door de afkalving van het Wassenaarse strand zijn de strandtenthouders flink gedu peerd. De in aanbouw zijnde strandtenten zijn begin deze week in 'razend tempo' afge broken om de schade te be perken. Shovels reden af en aan om zandwallen voor de bouwsels aan te leggen. „We zijn de hele nacht bezig ge weest." Inmiddels wordt weer druk gewerkt aan de opbouw. Op de houten bekisting die als fundering voor de strandtent dient heeft Van den Bos een nieuw bouwsel geplaatst. „De oude bak ligt hier 80 centime ter onder," zegt hij, wijzend op de nieuwe 'fundering'. Het strandseizoen begint voor de meeste strandtenthouders op 1 april. „We moeten afwach ten wat er over veertien dagen gebeurt, want dan is er weer springtij." Fred van der Kroft, eigenaar van strandpaviljoen Sport, zegt het dat door voortduren de afkalving van het strand 'vechten tegen de bierkaai' is. De afgelopen maanden moest hij vijf keer in actie komen om het wegspoelen van de houten bekisting waarop zijn strand tent wordt-gebouwd, te voor komen. „Ik ben zo'n 6.000 gul den kwijt aan zand. 't Is droe vig, maar we gaan maar ge woon door." Rijkswaterstaat hoort hoven- dien op van de klachten over afkalving. „Het is juist een heel rustig seizoen geweest. Er is niet meer afkalving dan in andere jaren." al het water in de duinen nog gewonnenn via zogeheten op pervlakte-infiltratie. Voorgezui- verd rivierwater wordt in grote plassen in het duin gebracht. Na verloop van tijd is het water door de bodem heengezakt en wordt het op grote diepte weer opgepompt. Deze manier van waterwinning brengt schade toe aan de natuur. Het rivierwater voert, ondanks de voorzuive ring, vervuilende en bemesten de stoffen mee en die blijven in het duin achter. Omdat de natuur in Zuid- Holland zieltogend is, hebben de waterwinbedrijven en de provincie een plan gemaakt voor natuurherstel in de duinen gemaakt. Het is alleen mogelijk een duingebied niet langer op de traditionele manier voor wa terwinning te gebruiken als er elders vvincapaciteit wordt ge vonden. De Énergie- en Water voorziening Rijnland beproeft daartoe in Berkheide in Katwijk een nieuwe manier van water winning, de diepte-infiltratie. Water wordt op grote diepte in het duin gebracht en op nog grotere diepte weer opgepompt. Deze methode is duur, maar brengt nauwelijks nadelige ge volgen voor de natuur met zich mee. DZH heeft soortgelijke (proef)projecten op de Waals- dorpervlakte en in het gebied Roggewoning. Het was de bedoeling dat een belangrijk deel van de opper vlaktewaterwinning omgezet zou worden in diepte-infiltratie. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land schrikt nu echter terug van de kosten. De eerdere toezeg ging, na het jaar 2000 niet meer dan 60 miljoen kubieke meter water door oppervlaktewater winnen, doet de DZH dan ook niet langer gestand. Directeur Jonker: ..Diepteinfiltratie kost per ku bieke meter gewonnen water een kwartje meer. De provincie wil wel de natuur sparen, maar komt niet met een zak geld. De enige andere manier om dat geld binnen te halen is door de prijs van water op te krikken. Dat lijkt me niet juist." Het DZH is bereid de gebie den Helmduinen en Ganzen- hoek waterwinvrij te maken en er zelfs allerlei werkzaamheden te verrichten waardoor de na tuur weer een kans krijgt. Boe- rendel is nu nog in eigendom van de EWR (maar wordt in ja nuari, als de EWR door het DZH wordt 'opgeslokt', eigendom van het DZH). Ook in Boerendel wordt meer ruimte gegeven aan de natuur. De waterbehoefte groeit nog steeds. De capaciteit die door de sluiting van de Helmduinen en Ganzenhoek verloren gaat moet dus elders worden terug gevonden. Dat kan door in Meijendel en Monster méér wa ter via oppervlakte-infiltratie te gaan winnen. In Meijendel ko men er niet meer waterwinplas- sen, maar wordt het water snell- ler door het duin gepompt. De intensivering geeft volgens Jon ker nauwelijks extra natuur- scljade. In Monster moeten er wel nieuwe putten worden aan gelegd. Jonker: „Dat brengt ern stige schade toe aan de natuur. We laten dan ook een milieu-ef fect-rapportage (mer) maken. Ik ben er van overtuigd dat de na- tuurwinst die we boeken door sluiting van Ganzenhoek de schade in Monster ruimschoots compenseert." Mocht de mer uitwijzen dat de schade in Monster te groot is. dan eist de provincie dat de waterwinbedrijven de verloren gegane capaciteit via diepte-in filtratie compenseren. In elk ge val moet de Ganzenhoek water winvrij worden. Het is de be doeling dat het waterwinbedrijf DZH op korte termijn met de provincie Zuid-Holland een convenant afsluit waarin de plannen voor waterwinning worden vastgelegd. Daarin wordt ook vastgelegd dat het waterbedrijf de wincapaciteit uitsluitend via diepte-infiltratie zal uitbreiden. De provinciale adviescom missie groen bespreekt op vrij dag 7 april de waterwinning. LDERDAG 23 MAART 1995 minwaterbedrijf Zuid-Hol- J(DZH) komt gedeeltelijk rvan het plan om de water- l in de duinen van Was- r en Katwijk natuurvrien- r te maken. 'Vriendelijk- |is te duur, zo constateert (eur P. Jonker van het In de duingebieden jduinen en Ganzenhoek in jenaar en Boerendel in Kat- ivorden de komende jaren ïaatregelen ten gunste van Ituur getroffen, maar in de van Meijendel en Zon- j in Monster krijgt de na liet na 2000 juist zwaarder Jduren. J.dit moment wordt vrijwel Dlkil' '^keliers in Voorstraat zijn tegen Voor de Egyptische verkleedpartij werden lakens, papier en wc-rollen gebruikt, foto holvast/mark lamers De Oranjewijk in Leiderdorp was gisterochtend even in de ban van het oude Egypte toen een grote stoet farao's en Cleo patra's door de straten trok. Leerlingen van de eerste groe pen van de Willem de Zwijger- school hadden zich geschminkt en gekleed alsof ze rechtstreeks uit een geschiedenisboek waren gestapt. Voor de gewaden, grote kragen, hoofddoeken en baar den waren lakens, papier en wc- rollen gebruikt. De optocht trok veel bekijks. Trotse vaders en moeders stonden langs de kant met vi deocamera's en fototoestellen in de aanslag, al zwaaiend naar hun kroost. De optocht vormde de feestelijke afsluiting van een project over het oude Egypte in de Willem de Zwijgerschool. Gillian Vogelsang, wier twee kinderen op die school zitten, heeft een flinke vinger in de pap gehad van het project. Als tex- tiel-archeoloog verkeert ze vaak in het Nabije Oosten en met na me in Egypte. „Ik reis van de ene opgraving naar de andere." Textiel uit de tijd van de farao's wordt er nog steeds volop ge vonden. „Soms een kleine lap stof, maar ook hele kledingstuk ken." Ook was Vogelsang nauw betrokken bij de tentoonstelling over kleding uit de tijd van Toe- tanchamon, die binnenkort van het Leidse Museum van Oudhe den verhuist naar Kopenhagen. Haar zoontje Robert (4) hoef je niks te vertellen over Egypte, al is hij er zelf nog nooit ge weest. „Er zijn kamelen en py- ramiden", weet hij. „Mijn moe der is in Egypte geweest en ik ga ook een keer." penbare Wethouder Schra-^ :hool en de katholieke ba-' hooi Noorderwereld in de i Noord-Hofland in Voor ten zullen vrijwel zeker fuseren. De medezeggen- 1 psraden van beide scholen 'en het groene licht gege- voor de tamelijk unieke sa- smelting. Als alles volgens verloopt zal de gemeente- - van Voorschoten al ko- m le maand een besluit ne- over de fusie. Per 1 mei t de nieuwe school aange- - bij het ministerie van on- ijs en per 1 augustus kan isieschool van start gaan. woordvoerder schat de dat de fusie doorgaat op 95 :nt. B' fusie tussen de scholen is ub [p u nood geboren. Beide en hebben leerlingenaan- I i die dicht bij het vereiste mum van 175 liggen. De- «naschool heeft 165 leer- n. Noorderwereld 180. o 'en die minder dan 175 leerlingen hebben lopen de kans in 1996 te worden opgehe ven. Door de fusie ontstaat een school die ruimschoots aan de norm van het ministerie vol doet. Er zal een speciale stich ting in het leven worden geroe pen die de nieuwe school gaat beheren. De Schramaschool aan de van Hogendorpweg en Noor derwereld aan de Thorbec- keweg zijn feitelijk aan elkaar vastgebouwd. Ook de pro testant-christelijke school het Kompas maakt deel uit van het scholencomplex in Noord-Hof land. De scholen hebben wel hun eigen entrees en zijn nu nog volledig zelfstandig. Het Kompas heeft voldoende leer lingen en kan zelfstandig blijven bestaan, derhalve is deze school niet in de fusiebesprekingen be trokken. Het fusieplan heeft bij de schoolbesturen en de ouders de nodige emoties losgemaakt. De vraag was of de identiteit van de scholen straks niet verloren zal gaan. De meeste ouders zijn er inmiddels van overtuigd dat de fusie geen slechte oplossing is en de verwachting is dat zij hun kinderen straks niet van school zullen nemen. Er zijn wel enkele alternatieven overwogen. Fusie van Noorderwereld met een ka tholieke school in een andere wijk in Voorschoten bleek geen haalbare kaart, omdat leerlin gen dan een te grote afstand moeten gaan afleggen. Hetzelf de verhaal gaat op voor de openbare school. Noord-Hof land ligt nogal excentrisch in Voorschoten, tegen de gemeen tegrens met Leiden aan. Ook is gekeken naar een eventuele fu sie met scholen in Leiden Zuid west, maar de overstap naar een andere gemeente bleek een te groot struikelblok. Voor 'de openbare Schra maschool geldt dat het gemeen tebestuur tevens schoolbestuur is. Voorschoten heeft een spe ciale commissie bestuur open baar onderwijs (BOB) in het le ven geroepen om de openbare scholen te beheren. De Schra maschool zal straks dus niet Het schoolplein van de openbare Schramaschool, die straks samen met de katholieke Noorderwereld in Noord-Hofland Voorschoten verder gaat. FOTO HOL VAST/MARK LAMERS meer onder de verantwoorde- De fusie wordt een ingrijpen- kaar worden afgestemd, lokalen identiteit van de bloedgroepen lijkheid van deze commissie de operatie voor beide scholen, herverdeeld, een nieuwe naam krijgt waarschijnlijk gestalte vallen. Leermethoden moeten op el- moet worden verzonnen. De door middel van aparte lesuren. WARMOND FRANK BUURMAN De enige man die nog bezwaar maakte tegen de bouw van een sporthal in Warmond is onlangs overleden. Voor wat betreft de gemeente zal dit echter geen gevolgen hebben. „Dit is bui tengewoon triest. We zullen ons bijzonder terughoudend opstel len", stelt wethouder J. Wasse naar in een reactie. „Het klinkt misschien gek, maar we hadden veel liever in mei bij de Raad van State tegenover elkaar ge staan." Voor wat betreft de Raad van State gaat de behan deling van het bezwaarschrift gewoon door. „Als iemand komt te overlijden kunnen de erfgenamen de procedure voortzetten. Voor zover bekend is het bezwaar niet ingetrokken. Als dat gebeurt gaat het bedrag dat voor de procedure is be taald, het zogenaamde grif fierecht, verloren. Dat kan een reden zijn om toch door te gaan, omdat dan de kans be staat dat het bedrag terugkomt als de procedure gewonnen wordt", zegt een woordvoerder van de Raad van State. De ge meente Warmond wil nog niet beginnen aan de bouw van de hal tot de uitspraak in het be roep bekend is. „Alle voorberei dingen zijn echter al veel eerder in gang gezet. Het is nog steeds de bedoeling dat de eerste paal nog dit jaar de grond ingaat", zegt Wassenaar. ie wijk Noord-Hofiand ibbele autokraak in Leiderdorp rdorp Autokrakers hebben in de nacht van dinsdag op nsdag twee keer hun slag geslagen in Leiderdorp. Uit e(en in "iMa^ssestra^tgep^jKserde auto werden waardepapieren,. ;md. De autoradio en een cd-speler verdwenen uit een de Merelstraat. In beide gevallen werd een ruit ingesla- rtemonnee en papieren gestolen rdorp Een 38-jarige Leiderdorpse had gisteren een duur dagje in winkelcentrum Winkelhof. Na het inkopen doen bij supermarkt was zij haar portemonnee met ongeveer 100 len en waardepapieren kwijt. "1 etspad Stompwijk-Zoetermeer dPwuK» Tussen Stompwijk en Zoeterineer wordt in april be nen met de aanleg van een fietspad. Het pad zal de Middel- ter hoogte van de Ringvaart, in Stompwijk verbinden met Buitenpark in Zoetermeer. De aanleg duurt circa drie maan- 'ouw aangerand 5tgeestEen 25-jarige Leidse heeft gisteren aangifte gedaan aanranding op de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest. De uw is zondagavond omstreeks acht uur van haar fiets getrok- ter hoogte van het viaduct van rijksweg A44. De man liet de uw op zeker moment weer los, nadat ze enige tijd luid had chreeuwd. É)e Leidse wist aan de greep van de man te ontko- n en is lopend gevlucht. Van Jaarsveld vindt dat het onderwerp 'op de raadsagenda behoort te staan van 10 april'. Hij wenst de raadsleden daarbij 'veel bestuurlijke wijsheid en een goede discussie' toe. CDA-fractievoorzitter A. Roest heeft geen enkele moeite met de brief van het ex-raadslid. „Van Jaarsveld heeft mij van te voren gebeld dat hij actie zou ondernemen. Hij is altijd wat streng in de leer geweest wat de vermenging van functies be treft. Hij wil het aan de kaak stellen." Volgens Roest heeft het ex-raadslid de actie zeker niet ondernomen om de huidige fractie te 'pesten'. De verhou dingen met Van Jaarsveld zijn volgens de fractievoorzitter heel goed. Roest: „Hij bezoekt bijna alle fractievergaderingen. En hij doet heel wat 'zendingswerk' voor ons. Daar zijn we heel blij mee." Roest benadrukt dat de dub belfunctie van Huigen binnen het CDA ook best een punt van discussie is. Maar het is wat hem betreft geen struikelblok voor verder samenwerking met collegepartner WD. „Ex-raads leden zitten op de achtergrond en kunnen daardoor zeer prin cipiële uitspraken doen, waar wij in de dagelijkse gang van za ken met elkaar door de bocht moeten. Huigen doet het goed, en het gaat mij te ver om haar op dit punt dwars te zitten." Voor Roest hoeft het onderwerp niet per se als agendapunt op de raadsvergadering. Wel wil hij er zeker nog aandacht aan be steden. „Want er kèn functie vermenging optreden. We wil len het ook zeker met de WD aankaarten, maar dat hoeft niet in de raad." Procedure gaat door na overlijden van bezwaarmaker ^gemeenteraad van Voorschoten zal binnenkort een ising moeten nemen over de komst van een [winkel in het dorp. Die winkel zou dan van 18.00 (2.00 uur geopend moeten zijn. Het college van bur- lester en wethouders is een voorstander van een ilijke winkel omdat er een markt voor zou bestaan. schoten frank buurman ongewenste concurrentie zou er volgens deze centrum winkeliers juist geen markt bestaan voor een dergelijke winkel. Verder bestaat er ongewenste leeg stand in de Schoolstraat, die niet wordt opgelost door een winkel die overdag niet open is, vinden de winkeliers. Of er ooit een avondwinkel komt in Voorschoten is overi gens nog maar de vraag. Aange zien de overheid plannen heeft om de sluitingstijden van win kels vrij te laten, bestaat de kans dat een speciale avondwinkel straks helemaal geen zin meer heeft. Bestaande winkels hun openingstijden mogelijk naar de avond zullen opschuiven. aat dan om de consument f4 verdag werkt en te laat omt om boodschappen te en doen. De avondwinkel, fstandig moet zijn, zou in .ooistraat moeten komen, angrijkste winkelstraat in :hoten. Het wordt een lufrJel in dagelijkse behoeften, gedl lame etenswaren. de. m ddenstandscommis- inmiddels gebleken dat de umwinkeliers van Voor in geen voorstander zijn winkel. Er zouden al te rinkels in de Schoolstraat an die dagelijkse behoef- irkopen. Afgezien van de De dubbelfunctie van wethou der C. Huigen, die sinds kort ook gekozen is als lid van de provinciale staten, blijft de ge moederen in Leiderdorp bezig houden. En het lijkt wel alsof het onderwerp vooral sterk leeft bij voormalige raadsleden. Sprak onlangs ex-PvdA-raadslid V. Molkenboer nog van 'politie ke vervuiling', nu is het weer een voormalig raadslid van het CDA dat fel gekant is tegen de dubbelfunctie. In een brief roept oud-CDA-raadslid N. van Jaarsveld de leden van de ge meenteraad op om hierover in de eerstkomende raadsvergade ring 'een visie/standpunt' te be palen. Van Jaarsveld zelf is er van overtuigd dat beide functies van Huigen niet te combineren zijn. „De dubbelfunctie vraagt om bestuurlijke problemen en dit wordt veroorzaakt door de geheel eigen verantwoordelijk heden van de gemeentelijke be stuurslaag en de hogere provin ciale bestuurslaag", schrijft Van Jaarsveld, die april vorig jaar af scheid nam als raadslid. Hij vindt dat Huigen maar een keuze moet maken en 'slechts zitting moet nemen in één bestuurslaag'. Van Jaarsveld spreekt van het 'machtsdenken' dat aan de kant moet worden geschoven. „Politiek moeten we durven in te leveren en niet uit zijn op alleen maar méér. Het nu durven kiezen zou de politi ca Huigen sieren." HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19