Kamer maakt eind aan verplicht SER-advies mmmmm iiiiwiiniiiiiHuiiiii Binnenland Psychiater krijgt drie maanden voorwaardelijk Jliedrecht kan straks baantje trekken in zout grondwater Prins Bernhard dankt het volk voor medeleven Droom Bonny en Clyde eindigt voor de rechter Verrassing! Uitstel van helikopterbesluit versterkt onderhandelingspositie k/OENSDAG 22 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau cpd Geassocn Handel in draagmoeders onderzocht apeldoorn De politie in Apeldoorn gaat onderzoeken of een in woner van Uddel in Poolse draagmoeders handelt. De man zou al diverse malen Poolse meisjes naar Nederland hebben ge- l haald. In advertenties in Poolse kranten beloofde hij hen 35.000 gulden. In Nederland trokken de vrouwen bij gezinnen in waar Qzij langs de natuurlijke weg of via kunstmatige inseminatie wer- |ïden bevrucht. De kinderen werden als nazaten van de Nederlan- jlSders aangemeld. Opname racistische CD verhinderd i^waag In een studio in Zwaag (bij Hoorn) heeft de politie giste- fen de opname verhinderd van een compact-disc met racisti sche teksten. Er werden vijf mensen tussen de 26 en 32 jaar aan gehouden. Op het moment van de inval was een band bezig jsongs op te nemen waarin het blanke ras werd verheerlijkt en passenmenging werd afgewezen. De politie vond ook geweldda dige en antisemitische teksten. 4CB weigert zichzelf op te heffen msterdam Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) ligt [dwars bij de plannen van staatssecretaris Terpstra van volks- geszondheid, welzijn en sport (VWS) om één nieuwe, landelijke ^•■organisatie voor minderheden op te zetten. Het NCB weigert dchzelf op te heffen. Volgens voorzitter J. van Kemenade behar- :igt de nieuwe organisatie de belangen van minderheden onvol doende en is de financiële onderbouwing ervan wankel. Volgens Terpsta heeft de NCB geen keus. Twee jaar voor ontucht met dochter utrecht De Utrechtse rechtbank heeft een 57-jarige man uit Driebergen tot twee jaar celstraf veroordeeld wegens ontucht met zijn dochter, twee kleindochters en een nichtje. Tegen de man was vier jaar geëist. Uit het psychiatrisch rapport is geble- I ken dat de man in zijn jeugd ernstig is verwaarloosd en zelf ook 5 het slachtoffer van seksueel misbruik was. Zaïrezen staken hongerstaking winterswuk» De Zaïrezen in het asielzoekerscentrum van Win terswijk hebben gisteren hun hongerstaking na vier dagen be ëindigd. Ze wilden niet eten omdat de asielaanvraag van een 20- jarige landgenote was afgewezen. Justitie heeft nu besloten haar st asielverzoek opnieuw in behandeling te nemen. De vrouw mag de uitkomst in Nederland afwachten. Deze week stuurt Neder land dertig andere uitgeprocedeerde Zaïrese asielzoekers naar hun land terug. Meerderheid voor WD-motie dankzij afwezigheid CDA 'ers den haag gpd De Tweede Kamer heeft gisteren een einde gemaakt aan veertig jaar verplichte consultering van de SER, de Soci aal-Economische Raad. Een WD-motie om het kabinet niet langer te verplichten voor belangrijke sociaal-econo mische plannen de SER te raadplegen, werd met 74 tegen 70 stemmen aangenomen, onder meer doordat drie CDA-kamerleden afwezig waren. In de motie staat namelijk ook dat het advies er snel moet liggen. Als gevolg van onenig heid tussen de SER-partijen wil de een advies nogal eens op zich laten wachten. Bovendien hoopt De Vries dat de politiek zich bij moeilijke sociaal-eco nomische beslissingen niet lan ger zal verschuilen achter de SER-adviezen. De uitspraak van de Kamer Jniversiteit van Utrecht neemt ;ift omstreden Japanner aan ittrecht» anp Iet college van bestuur van de ■Universiteit Utrecht (UU) ziet een aanleiding terug te komen 5( p zijn besluit om de gift van 1 gliiljoen dollar van de Japanse asakawa Peace Foundation te ccepteren. Ere-voorzitter van eze Japanse stichting is de e oormalige oorlogsmisdadiger yoichi Sasakawa. De UU was op de hoogte van et oorlogsverleden van Sasa- awa, maar zag daarin vorig tar november geen reden om "te weigeren. Recent heeft het bestuurscollege zich er op nieuw over beraden, vanwege een vorige week gepubliceerd artikel in Vrij Nederland. Dat maakt behalve van het oorlogs verleden van Sasakawa (96) te vens melding van mogelijke banden tussen de Japanner en de georganiseerde misdaad in .zijn land. De gift is bestemd voor jonge, excellente wetenschappelijke onderzoekers. Wereldwijd gin gen 53 universiteiten Utrecht voor, onder andere de Ameri kaanse instellingen Berkeley, Columbia en Yale. Tot nu toe mocht het kabinet een belangrijk wetsvoorstel op sociaal-economisch terrein niet naar de Kamer sturen voordat de SER zijn zegje had gedaan. Volgens WD-kamerlid De Vries kunnen er door het schrappen van het verplichte SER-advies sneller besluiten genomen wor den. D66 in Brabant wil herstemming den bosch anp D66 in Noord-Brabant heeft het provinciebestuur gevraagd de stemming van de Provinciale Statenverkiezingen niet goed te keuren. Dat heeft J. de Vaan, voorzitter van de D66-fractie in de Provinciale Staten, gister avond bekendgemaakt. Reden voor het verzoek is dat er op vier stembureaus in Waal re en op een stembureau in Tilburg problemen waren met de stern- machines. D66 ontdekte dat na een ana lyse van de uitslagen. Tot die analyse werd besloten omdat de laatste restzetel voor de Provin ciale Staten naar de Centrum democraten was gegaan. Als D66 24 stemmen méér had ge had, was de CD uit de Provinci ale Staten gebleven en had D66 acht zetels gehad in plaats van zeven. De oude Provinciale Staten van Noord-Brabant praten 7 april over het verzoek. Als het wordt gehonoreerd, moet in de vijf districten opnieuw worden gestemd. Het gaat om een klei ne 3500 mensen. biedt 'paars' de mogelijkheid weer wat meer afstand te ne men van het zogeheten maat schappelijk middenveld, de in vloedrijke lobby van werkgevers en vakbonden op het sociaal- economische terrein. Het vorige kabinet van PvdA en CDA had de SER anderhalf jaar geleden nog beloofd de adviesverplich ting te handhaven. CDA en PvdA hebben traditioneel sterke banden met het 'middenveld'. Ze stemden gisteren ook tegen de motie, samen met SGP en SP. De SER, de vakcentrale FNV en de werkgeversvereniging VNO/NCW zijn teleurgesteld. De SER is bang dat ministers aan het adviesorgaan voorbij zullen gaan als ze kritiek ver wachten. Onlangs uitte een meerderheid van de SER kritiek op een voorstel van minister Wijers van economische zaken inzake de winkelsluitingswet. De SER wilde de openingstijden veel minder verruimen dan de minister voor ogen stond. Volgens de FNV is het Kamer- besluit 'een beetje onverwacht en ondoordacht'. VNO/NCW houdt het op 'spijtig'. „De be sluiten worden er echt niet be ter van door geen kennis meer te nemen van de standpunten van werkgevers en werkne mers." De sociale partners ho pen nu dat het kabinet de SER bij belangrijke kwesties toch om advies blijft vragen. Voor aandeel in mishandeling patiënt utrecht anp Een Amersfoortse psychiater is gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot drie maanden voorwaardelij ke celstraf. De rechtbank acht hem medeplichtig aan een poging tot zware mishande ling van een patiënt in het Amersfoortse Eemlandzie- kenhuis in juni 1993. De offi cier van justitie eiste twee we ken geleden zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. De psychiater voelde zich in het ziekenhuis bedreigd door een lastige, criminele patiënt. Hij was doodsbang voor de man. Daarom riep hij de hulp in van een ex-lijf- wacht van mafiabaas Klaas Bruinsma, die ook bij hem onder behandeling was. Hij dacht dat „diens postuur en reputatie voldoende waren mij te beschermen zonder dat er geweld aan te pas hoefde te komen". Er kwam een gesprek tus sen de psychiater en de pa tiënt, waarbij de ex-lijfwacht en een uit de kluiten gewas sen vriend aanwezig waren. Tijdens het gesprek raakten de gemoederen zo verhit dat de ex-lijfwacht de patiënt een aantal malen hard op zijn ge zicht sloeg en schopte. Hij dreigde ook met een vuurwa pen. De rechtbank meende dat de psychiater op de hoogte was van het gewelddadige ka rakter van de ex-lijfwacht en dat hij hem daarom nooit te hulp had mogen vragen. Het Medisch Tuchtcollege zette de psychiater vorig jaar een halfjaar uit zijn functie. De ex-lijfwacht is eerder ver oordeeld voor zijn aandeel in de mishandeling. 'V.. 'vy vL- Prins Bemhard maakt een wandelingetje door een zuilengang van paleis Soestdijk. m TObVSTJ I FOTO ANP KOEN SUYK iiedrecht gpd Irondwater gebruiken om het zwembad mee te rullen. Het is zo'n simpel idee en de voordelen :ijn zo talrijk dat j.e je afvraagt waarom nie- nand er eerder op is gekomen. In Sliedrecht uinnen vanaf 1 juli zwemmers voor het eerst in Jederland een baantje trekken in zout grond- vater. Het idee is afkomstig van het in Weesp geves- igde projectontwikkelingsbureau Silu Neder- and. Drie jaar geleden zocht het bureau de pu- iliciteit in het VARA-radioprogramma Vroege en kwam zo in contact met de gemeente- iliedrecht. Het systeem is simpel, legt Silu-directeur P. Siemons uit. „Je boort zout water op uit de jrond, filtert het ijzer en mangaan eruit deze itoffen kleuren het water namelijk bruin en >ompt het water in het zwembad. Makkelijker in goedkoper kan bijna niet." Voordelen van dit systeem zijn, volgens Sie mons, dat er geen gebruik hoeft te worden ge maakt van het schaarse, zoete water. Zout water is daarnaast, in tegenstelling tot zoet water, gra tis. Er hoeven minder chemicaliën, zoals chloor, aan toe te worden gevoegd. En het is warmer, waardoor ook nog eens op energiekosten kan worden bespaard. Naar verwachting levert het gebruik van zout water in Sliedrecht een besparing op van vijf duizend gulden per jaar. Dat bedrag kan oplo pen, als de wet zou toestaan dat dit grondwater ook voor douches en toiletten wordt gebruikt. Als het aan de gemeente en aan Silu ligt, zal in de toekomst het gebruikte water nadat het chloor en het vuil eruit zijn gefilterd weer te ruggepompt worden in de grond. Op deze ma nier wordt het water hergebruikt. Het ministe rie van VROM stemt daar voorlopig echter niet mee in omdat het strijdig is met de wettelijke bepalingen. Het vervuilde zwemwater zal voor lopig gewoon op het riool worden geloosd. soestduk anp Prins Bernhard en prinses Juliana, hebben gisteren ieder afzonderlijk in een brief alle mensen bedankt voor hun medeleven met de prins. Hij kwam gisteren weer terug op paleis Soestdijk. „Ik ben erg blij dat ik, na een verblijf van bijna vier maanden in het ziekenhuis, van daag naar huis heb mogen terugkeren en dat aan deze moeilijke periode een eind is gekomen. De laatste stappen naar een vol ledig herstel kunnen nu thuis worden ge zet", aldus de prins. ,,U bent mij en ook mijn vrouw, die U dikwijls in Uw medele ven hebt laten delen, tot grote steun ge weest." Prinses Juliana dankte in haar brief de ve le mensen „die mij op de een of andere wij ze verwarmden met hun medeleven. Allen leerden mij hoe waardevol medeleven kan zijn." De marechaussees bij het hek van het pa leis namen gisteren al diverse bloemetjes voor de prins in ontvangst. „Hartelijk gefeli citeerd en spoedig herstel", stond er op het kaartje van tekenaar Rien Poortvliet, die als een van de eersten een forse ruiker bij het paleis liet bezorgen. Later volgden nog enkele bloemstukken; van de vroegere stafofficieren van de in specteur-generaal van de krijgsmacht en de stichting Het Veluws Hert. En ook de stich ting Eerbetoon Z.K.H. Prins Bernhard liet zich niet onbetuigd. Een hofdame leverde namens de stichting een kleurrijke bos bij het paleis af. Aan het eind van de middag meldde bloemisterij Margriet uit Zeist zich bij de paleiswacht met een bloemstuk van het Wereld Natuur Fonds. De vrouw van de bloemenhandelaar was voor de gelegenheid met haar man meegekomen en had zich extra netjes gekleed. „Toch een mooie kans om het paleis eens te zien", zei ze zichtbaar opgewonden. Van groot gedrang voor het paleis was gisteren geen sprake. Een enkele passant stond te kleumen voor het hek in de hoop een glimp van de prins op te vangen. Hal verwege de middag liet hij zich even zien, schuifelend naar zijn werkvertrek. Slachtoffers eisen verbod op siliconenborst den haag gpd Slachtoffers van slechte silico nen-borstprothesen gaan bij het Europese Hof voor de Recnten van de Mens een verbod eisen op deze implantaten. Ook moet er verder medisch onderzoek komen voor behandeling van hun klachten. De gedupeerde vrouwen zijn het zat. Ze hebben nog steeds geen schadevergoe ding gekregen van de Ameri kaanse fabrikanten van silico nen-borstprothesen. Het Steunpunt voor Vrouwen met Siliconen Implantaten wil meer dan alleen geld. Opricht ster M. Boots dient haar eis bij het Europese Hof in samen met Spaanse, Duitse en Belgische lotgenoten. „Als het spul uit de handel wordt gehaald, kunnen er tenminste geen nieuwe slachtoffers vallen Inmiddels heeft de Consu mentenbond 2.700 vrouwen ge registreerd die schadevergoe ding eisen. Slachtoffers van sléchte siliconen-borstprothe- sen konden zich hiervoor tot 1 maart aanmelden. De Consu mentenbond is in de Verenigde Staten in hoger beroep gegaan, omdat aan alle niet-Amerikaan- se vrouwen slechts drie procent van de 2,7 miljard dollar werd toegewezen. De bond is naarstig op zoek naar medische deskundigen die de dossiers van de vrouwen moeten doorspitten om extra bewijzen te verzamelen om voor een schadevergoeding in aanmerking te komen. Ad Swin- kels, jurist bij de Consumenten bond schat in dat dat lastig wordt omdat de meeste medici in Nederland het volste vertrou wen in siliconen-borstprothe- sen. Om in aanmerking te komen voor een vergoeding moet vast staan dat de slachtoffers last hebben van chronische ver moeidheid, pijnlijke borsten en reumatische aandoeningen. Hij schat dat driekwart van de 2.700 Nederlandse vrouwen recht heeft op een financiële tege moetkoming. Celstraffen geëist tegen bankroverspaar -let leek zo eenvoudig om de K iroom te verwezenlijken: Even .en bank beroven, in de auto Happen, wegscheuren en dan aa een omweg naar Portugal, Dm daar samen een romantisch 'estaurant te beginnen. Maar iet Duitse overvallerspaar was uim een uur na de bankoverval Dp een Sparkasse in het Duitse öding een illusie armer: Hun Wilde vlucht eindigde op 10 ja- luari op de rijksweg A12 bij Woudenberg in een wegver sperring van de Nederlandse lolitie. 3m toch nog aan de agenten te ontsnappen, had het aanstaan- ie echtpaar vlak voordat de po- itie hen klemzette een pomp- ïouder van een tankstation bij Vlaarsbergen ontvoerd. Voor lie daad eiste officier van justi ce mr. O. Brouwer gisteren voor le Utrechtse rechtbank tegen le 28-jarige man vier jaar cel en egen zijn 21-jarige vriendin 3,5 aar. Voor de overval in öding vordt het stel, dat in hun ge boorteland Duitsland bekend •taat als 'Bonny und Clyde', laar later nog berecht. 3e twee hadden volgens een "apport van de reclassering een nare jeugd in Duitsland achter de rug. Ze besloten hun geluk te beproeven in het zonnige, verre Portugal. Geld om daar iets nieuws op te bouwen hadden ze niet. „En niemand wilde ons helpen", verklaarde de man tij dens de zitting. Dus kocht hij in Duitsland een gas-alarmpistool, laadde de auto vol vakan tiespullen, zette hun hondje op de achterbank en reedt met zijn vriendin naar öding om daar in alle vroegte een bank te bero ven. De overval verliep zonder pro blemen. Met 54.000 Duitse mark en 12.000 gulden op zak reed het stel bij Winterswijk de Nederlandse grens over, rich ting zuiden. Bij Doetinchem werd duidelijk dat de politie hen op het spoor was. Het paar gaf tijdens de zitting te kennen liever niet uitgeleverd te willen worden aan zijn geboor teland. De Duitse justitie heeft namelijk nog een appeltje met hen te schillen. Het duo heeft daar verschillende overvallen op zijn naam staan. Volgens de Duitse politie had het stel er een gewoonte van gemaakt banken te beroven om vervolgens met het geld in Portugal de bloeme tjes buiten te zetten. Entreeprijzen nu lager dan ooit! Vanaf 1 april verlaagt Disneyland Parijs zijn toegangsprijzen: 65, - voor volwas senen en 50. - voor kinderen.* i§ Bovendien zijn onze arrangementsprij- zen omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagen doorbrengen in het park en een naelit in een van onze hotels (inclusief ontbijt) 1 i vanaf slechts 160, - p.p.** Voor meer tmtitif informatie over onze nieuwe prijzen, de gratis brochure en reserveringen, neem contact op met uw reisburo of bel gratis: 0 6-0789 Minister Voorhoeve niet bang voor mislopen orders: den haag anp De verdeeldheid binnen de coa litie over de aanschaf van de ge vechtshelikopter heeft volgens minister Voorhoeve (Defensie) tot dusver geen negatieve gevol gen gehad voor de onderhande lingspositie van Nederland. Het uitstel van het besluit heeft het Amerikaanse bedrijf McDonnell Douglas en de Franse-Duitse concurrent Eurocopter aange zet tot steeds weer nieuwe 'pre ciseringen' van hun aanbod. Dat heeft de Nederlandse posi tie juist versterkt, aldus Voor hoeve gisteren in de Tweede Kamer. Het CDA had de minister naar de Kamer laten komen omdat het kabinet zich volgens de christen-democraten door zijn besluiteloosheid op den duur in de vingers snijdt. Bin nenkort nemen ook de Britten een besluit over de aanschaf van de Tigre danwel de Apache. Omdat zij veel meer toestellen afnemen, zou Nederland de nu aangeboden compensatieorders van beide fabrikanten weieens aan zijn neus voorbij kunnen zien gaan, vreest het CDA. Voorhoeve denkt dat dergelij- Kunt- Tl6ty.„ ke negatieve effecten pas optre den als het kabinetsbesluit nog maanden uitblijft. Hij herhaalde dat de regering nog in maart „of in ieder geval binnen enkele weken" de zaak wil afhande len. Het PvdA-kamerlid Vos, dat eerder om een onafhankelijk onderzoek naar de aanbiedin gen vroeg, zei gisteren dat de Vaste Kamercommissie voor Defensie na het kabinetsbesluit hog een serie hoorzittingen zal beleggen, waarvoor zij ook de fabrikanten uitnodigt. De Ka mer wil zo alle informatie op ta fel krijgen om éen laatste oor deel over het besluit te vellen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5