Leidsch 'Onnodige sterfgevallen in Rijnoord' Uphenaar (verlijdt bij eparatie auto BEDSENSATIE Kemp moet meebetalen aan sanering Coupépolder Minister Borst wil dat drogist de pil verkoopt GOED NIEUWS Verband tussen sekte n aanslag op metro lechte hygiëne in veel lederlandse slachthuizen Videoworld laat auto op dak ondanks verbod van gemeente leiden Soms zwijgzaam, dan weer fel, leuzen roepend of dansend op de knallende klanken van Afrikaanse trom mels. Zo trokken gisteravond honderden mensen als een gloeiend lint door Leiden tij dens de jaarlijkse fakkelop tocht tegen racisme. De alles overheersende boodschap in woord en gebaar was: breng licht, houdt de dreigende duisternis op afstand, hoedt u voor extreem-rechts. Vooral jongeren hadden zich aange sloten bij dit vredig protest. Na de tocht had er een grote slotmanifestatie plaats in De Waag. Daar danste een buik danseres op Turkse live-mu- ziek en waren er optredens van de afro-caribische band Beguine en de swingende Dalton Brothers. De fakkel tocht in Leiden werd georga niseerd door de Initiatief groep 21 maart, een samen werkingsverband van onder meer Amnesty International en Meldpunt Discriminatie Leiden. Op 21 maart 1960 werden 69 zwarten door de politie gedood in Sharpeville, Zuid-Afrika. Agenten open den toen het vuur op een me nigte vrouwen en kinderen tijdens een vreedzame de monstratie tegen de gehate identiteitspasjes. In 1966 rie pen de Verenigde Naties deze dag uit tot Internationale dag tegen het racisme. Noordwijkers: Geen huizen in De Kwekerij den haag/noordwuk paul de vlieger De 38 Noordwijkers die dachten een woning te hebben gekocht in het nieuwbouwwijkje De Kwekerij zien de huizen defini tief aan hun neus voorbijgaan. Ze hebben het kort geding te gen de gemeente en aannemer Korswagen verloren. President van de rechtbank F. Robbers wees alle eisen van de aspirant kopers af. De Noordwijkers zochten vo rig jaar bij een makelaar een huis in De Kwekerij uit. Er wer den nog geen koopcontracten getekend, maar alles leek in kannen en kruiken. Totdat de gemeente eind januari liet we ten dat ze zelf de huizen wilde toewijzen. In het kort geding wilden de Noordwijkers berei ken dat de huizen toch werden geleverd. De schriftelijke motivering bij het vonnis wordt pas later be kend. Afhankelijk daarvan be slissen de aspirant-kopers of ze in hoger beroep gaan. Vertrekkende gedeputeerde Pool noemt kwaliteit medische zorg abominabel EES VAN KUILENBURG -jarige S. Adjei is gisteren verleden bij het repareren van jn auto. De man had het voer- lig in een garagebox omhoog ;krikt om een voorwiel te ver- ijderen. Vervolgens is hij on er de auto aan het werk ge- lan. Door nog onbekende oor- tak schoot de krik weg en vam de auto op de borst van 3 man terecht. De Alphenaar werd gevonden )or een vriend die de politie brandweer waarschuwde. In het Alphense ziekenhuis Rijnoord zijn in de jaren tachtig patiënten onnodig doodge gaan. De kwaliteit van de medische zorg was abominabel. Het ziekenhuis deed ingre pen waarvoor het absoluut niet toegerust was. De provincie moest destijds wel ingrij pen om verdere misère te voorkomen. Dat constateert J. Pool aan de vooravond van zijn vertrek als gedeputeerde voor D66 in Zuid-Holland. den haag monica wesseling Pool werkte tot vier jaar geleden zelf nog als cardioloog en kent het ziekenhuiswezen van haver tot gort. Bij zijn aantreden als gedeputeerde in 1991 was de fusie tussen het Elisabeth-zie kenhuis in Leiderdorp en het Rijnoord in Alphen net rond. „Die fusie was één van de ma nieren waarop is geprobeerd de kwaliteit van Rijnoord op te krikken." Het kleine Alphense zieken huis heeft volgens Pool de cru ciale fout gemaakt méér te wil len doen dan verantwoord was. „Een bekend probleem bij klei ne ziekenhuizen. Als de kwaal van de patiënt erger blijkt te zijn dan verwacht, of er treden com plicaties op, dan moet een klein ziekenhuis de zorg eigenlijk overdragen aan een groter, be ter toegerust medisch centrum. Dat gebeurde in Rijnoord niet altijd snel genoeg." Pool is er overigens van over tuigd dat het Alphense zieken huis nu, vijf jaar na de fusie en inmiddels sterk uitgekleed, goed draait. De nogal boude constatering van de gedeputeerde doet B.R. van Beusekom, inspecteur voor de gezondheidszorg in Zuid- Holland, verblikken noch ver blozen. „De problemen waren ons bekend. De directie van het ziekenhuis heeft ons destijds zelf verteld dat er sterfgevallen voorkwamen die niet direct no dig waren. Daar is het zieken huis door nabestaanden op aangesproken." Er is vervolgens onderzoek gedaan naar de oor zaken en één van de maatrege len die daaruit voortvloeiden was de fusie van Rijnoord met het St. Elisabeth. Van Beusekom lijkt zelfs niet verbaasd over de fouten die destijds zijn gemaakt. „Je ziet dit wel vaker in een klein zie kenhuis. Het blijkt voor een arts HET WOORD IS AAN Henriëtte Mooy Als ons ongeluk lang duurt, wordt het draaglijk. VANDAAG Religie - Sport VANDAAG OOK OMBUDSMAN PAGINA 18 HET WEER verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zonnig Heldere nacht en minimumtempe ratuur van 3 graden aan zee tot rond het vriespunt landinwaarts. Overdag zonnig en middagtempe- ratuur 14 graden. Wind zuid tot zuidwest, zwak tot matig. erg moeilijk om op een bepaald moment te erkennen dat zijn ziekenhuis niet voldoende geoutilleerd is om zijn patiënt verder te helpen." De inspectie is overigens van plan op korte termijn een on derzoek in te stellen naar het reilen en zeilen van het 'nieuwe' Alphense ziekenhuis. „Dat be treft overigens gewoon een rou tine-onderzoek." Pagina 17: Pool: Rijnoord ten onrechte sterk uitgekleed. VOETBAL OP TV 19.58-22.10 uur Ned. 2 Studio Sport met halve finales KNVB- beker: Heerenveen-Feyenoord (rechtstreeks) en FC Utrecht- Volendam (in samenvatting). 22.16-22.34 uur Ned. 3 Sport journaal met Ajax - Sparta (in samenvatting). den haag/alphen aan den run anp Vervoerder Simon Kemp, een van de vervuilers van de Cou pépolder in Alphen aan den Rijn, moet meebetalen aan de bodemsanering. De rechtbank in Den Haag veroordeelde hem vandaag tot het betalen van vijf tien procent van de sanering, waarvan de totale kosten wor den geschat op ongeveer negen miljoen gulden. De Staat moet zelf ook vijftien procent betalen van de sane- ringskosten, omdat met name gemeenteambtenaren onvol doende toezicht hebben gehou den. Ook de provincie heeft vol gens de Flaagse rechtbank on voldoende toezicht gehouden op de gang van zaken op de stortplaats. Naast Kemp zijn zeker acht andere bedrijven én de over heid aansprakelijk voor de gif belt, oordeelt de rechter. Er werd geen volledig stort-register bijgehouden en het hek naar de stortplaats zat vaak op een 'geinslot', waardoor iedereen naar binnen kon. Jencikova) Kwaliteit, design, voordelig N-C: Haarlemmorstraal 52a AMSTER I: Molsteeg 12, hoek Spulstraat. ERDAM Goldorlandploln 46. ARNHEM: straat 6 EINDHOVEN-C Rochlostraal Oosterstraat 27. ROTTERDAM: Lynbaan 31-33 UTRECHT Gildenkwartier 173, (Hoog Catharijno). VLAARDINGEN-C. Korto Hoogstr 4la INFORMATIE tolofoon: 030 - 32 88 69. De anti-conceptiepil moet bij de drogist te koop zijn. Boven dien moet de prijs met enkele guldens omlaag tot ongeveer zes gulden per strip. Dit zei mi nister Borst (volksgezondheid) gisteren bij de presentatie van haar plannen om de kosten in de gezondheidszorg te beper ken. De minister vindt dat het hui dige systeem voor een aantal vrouwen een belemmering is om de pil te gebruiken. Met na me allochtone vrouwen blijken weinig gebruik te maken van de pil. Ze wil het voorbehoedsmid del 'uit de medische sfeer ha len', zodat meer mensen er ge bruik van maken. Dat zal vol gens haar het al geringe aantal ongewenste zwangerschappen in Nederland nog verder verla gen. Borst vindt wel dat ieder een die voor het eerst aan de pil wil daarvoor naar de huisarts moet. Bovendien krijgt iedereen tot achttien jaar de pil vergoed. Borst zei verder vast te blijven houden aan de invoering van een eigen risico van tweehon derd gulden per 1 januari 1997. De regeringsfracties van PvdA en D66 hebben vorige week ge zegd er niet enthousiast over te zijn en meer te zien in een sys teem waarin de bijdrage afhan kelijk is van het inkomen. De minister wees er nog eens op dat het kabinet dit systeem uit eindelijk ook zal invoeren, en dat het eigen risico bedoeld is als voorbereiding daarop. ,LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening ot doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden; werkdagen van 9.00-12.30 uur. donderdagavond van 17.30-19.30 uur. r~NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax071-167158 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I1 I Ja, datis goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:_Voorletters:m/v Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag WOENSDAG 22 MAART 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40729 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Gloedvol betoog tegen racisme Milieutop 2 De milieutop, die op 28 maart in Berlijn be gint, wordt een mondiale gewetenskwestie. 'olitie Japan doet in hele land invallen Japanse politie heeft van- htend 25 gebouwen door- cht van de sekte Aum Shinri 'O. Gevonden werden zo'n 50 coma verkerende, ondervoe- mensen. Ook trof de politie vaten met een- oplosmiddel n. Het is hetzelfde soort mid- dat is gebruikt bij de gifgas- nslag op de metro van Tokyo. Japanse media brachten de kte daarom direct in verband t de aanslag. Ongeveer 3.000 agenten in hele land namen aan de eratie deel. Aanleiding voor actie was de ontvoering, eind rige maand, van de advocaat 'oshi Kariya uit Tokyo, waar- or de sekte verantwoordelijk u zijn. In diverse vestigingen Dbeerden sekteleden de poli- uit de gebouwen te weren. De politie nam bij de huis- ikingen vanochtend kanaries :e om gifgas op te sporen. De )anse TV, die vrijwel continu doet van de laatste ont wikkelingen rond de gifgasaan slag, liet beelden zien van agen ten die tijdens de bestorming van gebouwen van de sekte gas maskers en beschermende pak ken droegen. De chef van de Japanse politie, Takashi Kakimi, heeft tegenover het parlement verklaard dat hij uitgaat van een verband tussen de aanslag van maandag en twee onopgehelderde voorval len in 1994. In juli vorig jaar werden sporen van het gas sarin gevonden bij een gebouw van de sekte. In juni kwamen in de stad Matsumoto acht mensen door sarin om het leven, het zelfde zenuwgas dat maandag in Tokyo is gebruikt. Het aantal doden ten gevolge van de aanslag op de metrd van Tokyo is inmiddels gestegen tot tien. Ongeveer 5.500 mensen zijn in ziekenhuizen behandeld. Van 75 mensen is de toestand nog altijd kritiek. een groot aantal Nederlandse Ichthuizen is het slecht ge lid met de naleving van de giëne-voorschriften. Dit con- jteert de Veterinaire Hoofdin- ectie (VHI) van het ministerie h volksgezondheid na onder- ?k in nagenoeg alle varkens- runderslachterijen en -uit- jjderije: Ê>e ins De inspectiedienst oordeelt t de bedrijven op het gehele fein van opleiding tot uitvoe- 'een zware 'onvoldoende [ren'. De VHI constateerde tijdens de inspectieronde een heel sca la aan overtredingen. Veel slachterijen maken de bedrijfs ruimtes en de machines niet goed schoon aan het eind van de dag. Ook messen en bijlen worden niet goed gereinigd. Zo stelde de VHI vast dat vlees nogal eens op de grond valt en zonder meer weer op de snijta fel wordt gelegd. Het slachthuis aan de Pasteur straat in Leiden hangt sluiting boven het hoofd omdat het niet voldoet aan de nieuwe Europe se richtlijnen die per 1 januari 1996 ingaan. 'Ze hebben geen poot om op te staan Hij gaat weg, zegt de gemeen te Leiden van de bestelbus met reclame die videotheek Videoworld op het dak van een huis in de Korevaarstraat heeft laten takelen. Hij blijft, zegt een woordvoerder van Vi deoworld. „De gemeente heeft geen poot om op te staan. Als ze hem weg halen, staat er twee dagen later een andere auto op het dak. Met een heel groot bord: de gemeente meet met twee maten. Voor de gemeente is de zaak duidelijk. „Er horen geen au to's op een dak te staan", zegt ambtenaar P. Prudhomme van Reine. „Die auto gaat daar weg en als Videoworld dat zelf niet doet, doen wij het op hun kos ten." Chef openbare werken J. Vellekoop bevestigt dat. „Reclamedragers op het dak mogen niet. Daar treden wij tegen op. Zoals we ook heb ben opgetreden tegen de aan- hangwagentjes met reclame die her en der in de stad aan een verkeersbord of lantaarn paal werden vastgezet." De advocaat van Vi deoworld, mr. R.H. Dormeijer, ziet het anders. „De gemeente zegt dat die auto op het dak in strijd is met de verordening op het stadsschoon. Maar elders in de stad staan ook auto's op daken, waar voorzover ik weet ook geen vergunning voor is gegeven. En daar doet de ge meente niets aan." Videoworld zette de auto op het dak omdat het bedrijf geen lichtreclame aan de gevel mocht aanbrengen. De woord voerder: „Aan dat pand zat al twintig jaar een gevelreclame voor Lucky Strike. Die zouden wij eraf halen en vervangen door een andere. Maar toen die reclame was verwijderd, meldde de gemeente dat wij geen nieuwe reclame mochten aanbrengen. Dat accepteer ik niet. Dus die auto blijft daar stahn. Gewoon om de ge meente te zieken. Want er is geen Wet tegen." Vellekoop moet toegeven dat ook garagebedrijven aan de Hoge Rijndijk en de Lam- menschansweg een auto op het dak hebben. „Weliswaar zonder reclame, maar toch... Maar naar aanleiding van deze affaire hebben wij besloten ook daar actie tegen te onder nemen." De auto op het dak van de woning aan de Korevaarstraat: „Als de gemeente hem laat weghalen, staat er over twee dagen een ande re." FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1